صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سال تولد و وفات علي بن حكم انباري؟

نوشته
    219
    حضور
    3 روز 1 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    717

اشاره سال تولد و وفات علي بن حكم انباري؟

سلام. وقت بخير

من نرم افزار براي بررسي رجال در اختيار نداشتم اما توي برخي كتب كه جستجو كردم، با وجود اينكه برخي وثاقتها در مورد علي بن حكم انباري رو در آوردم، اما نتونستم سال تولد و سال وفات ايشون رو پيدا كنم. ايا در اين زمينه اطلاعي داريد؟

تشكر
    ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ در ساعت ۲۱:۳۸

2. صلوات

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

سال تولد و وفات علي بن حكم انباري؟

کارشناس بحث: استاد صدیقین

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۹/۱۰ در ساعت ۲۲:۱۴ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 2

علاقه
    وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه
    نوشته
    1,268
    حضور
    26 روز 8 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    40
    صلوات
    4572

سلام به شما پرسشگر گرامی

بنده نرم افزار تراجم را ندارم برای همین سال تولد و وفات ایشان را نمی دانم. از این نظر بهتر است از پاسخگوی محترم تاریخ کمک بگیرید. اما جهت وثاقت که اشاره فرمودید عرض کنم که از ایشان با عناوین مختلفی در کتب رجالی یاد شده: علی بن الحکم الانباری ، علی بن الحکم بن الزبیر بن النخعی ، علی بن الحکم الکوفی که همه ناظر به یک نفر است و آیة الله خویی در معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 394، ذیل عنوان اول و دوم که اشاره کردم به این مطلب تصریح می کند و مفصل شواهد این ادعا را توضیح می دهد.

ایشان از رجال شیخ نقل می کند که: «و قال الشيخ: علي بن الحكم الكوفي ثقة جليل القدر، له كتاب»، و از جمله شواهد دیگر مطلب که دال بر اتحاد آن عناوین درباره یک نفر است را طریق صدوق در مشیخه بیان می کند و می نویسد: «و مما يؤكد الاتحاد أن الصدوق ذكر في المشيخة علي بن الحكم و ذكر طريقه إليه و لم يصفه بالأنباري، أو ابن الزبير، أو الكوفي، و هذا يكشف عن الاتحاد و إلا كان عليه البيان.
    و طريقه إليه: أبوه (رضي الله عنه) عن سعد بن عبد الله، عن أحمد بن محمد بن عيسى عن علي بن الحكم و الطريق كطريق الشيخ إليه صحيح».

تمام آنچه که از نظر رجالی درباره علی بن الحکم باید بدانید را در اینجا نقل می کنم (توضیحات مرحوم خویی در معجم رجال را هم می توانید به آدرس مذکور در نرم افزار درایة النور مراجعه فرمایید):

رجال‏ النجاشي/باب‏العين/باب‏ علي/718274 - علي بن الحكم بن الزبير
    النخعي أبو الحسن الضرير مولى له ابن عم يعرف بعلي بن جعفر بن الزبير روى عنه. له كتاب أخبرنا أبو عبد الله بن شاذان قال: حدثنا أحمد بن محمد بن يحيى العطار قال: حدثنا سعد عن محمد بن إسماعيل و أحمد بن أبي عبد الله عن علي بن الحكم بكتابه.

فهرست‏ الطوسي/باب‏ العين/باب‏ علي/376263 - علي بن الحكم الكوفي
    ثقة جليل القدر. له كتاب. أخبرنا جماعة عن محمد بن علي بن الحسين بن بابويه عن أبيه عن محمد بن أحمد بن هشام عن محمد بن السندي عن علي بن الحكم. و رواه محمد بن علي عن أبيه و محمد بن الحسن عن سعد بن عبد الله عن أحمد بن محمد عن علي بن الحكم. و أخبرنا ابن أبي جيد عن ابن الوليد عن الصفار و أحمد بن إدريس و الحميري و محمد بن يحيى عن أحمد بن محمد عن علي بن الحكم.

رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏ الحسن.../باب‏ العين/5344361 - 30 - علي بن الحكم بن الزبير
    مولى النخعي (النخع) كوفي.

رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏جعفر.../باب‏ العين./5572376 - 11 - علي بن الحكم

رجال‏ الكشي/الجزءالأول/الجزءالسادس/1079570 - حمدويه عن محمد بن عيسى: أن علي بن الحكم هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو نسيب بني الزبير الصيارفة و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (ع) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير.

رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1024243 - علي بن الحكم بن الزبير
    النخعي أبو الحسن الضرير مولى لم [جش‏] له ابن عم يعرف بعلي بن جعفر بن الزبير روى عنه.

رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1025243 - علي بن الحكم الكوفي
    لم [ست‏] ثقة جليل القدر.

رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1026243 - علي بن الحكم الأنباري
    [كش‏] هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو تلميذ ابن أبي عمير و لقي من أصحاب أبي عبد الله كثيرا مثل ابن فضال و ابن بكير و لم يذكر له ثناء و لا ذم.

الخلاصة للحلي/الفصل‏ الثامن‏ عشر.../الباب‏ الأول‏ على/1493 - علي بن الحكم الكوفي
    ثقة جليل القدر.

الخلاصة للحلي/الفصل‏ الثامن‏ عشر.../الباب‏ الأول‏ على/3398 - علي بن الحكم
    من أهل الأنبار. قال الكشي عن حمدويه عن محمد بن عيسى: إن علي بن الحكم هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو نسيب بني الزبير الصيارفة و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير و لقي من أصحاب أبي عبد الله عليه السلام الكبير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير.

7. صلوات ها 3

نوشته
    219
    حضور
    3 روز 1 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    717

تشكر. اساتيد بزرگواري كه در مورد اين سوال، ميتونن راهنمايي بفرماين لطفا همكاري بفرماين. (چقدر سخت شده سوال و جواب توي اسك دين)

9. صلوات

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

نقل قول نوشته اصلی توسط فردا از آن ماست نمایش پست ها
    من نرم افزار براي بررسي رجال در اختيار نداشتم اما توي برخي كتب كه جستجو كردم، با وجود اينكه برخي وثاقتها در مورد علي بن حكم انباري رو در آوردم، اما نتونستم سال تولد و سال وفات ايشون رو پيدا كنم. ايا در اين زمينه اطلاعي داريد؟
    سلام
    سال تولد و وفات ایشان به طور دقیق مشخص نیست و آنچنان لزومی هم به دانستن سال وفات و تولد ایشان نمی باشد زیرا از آنجا که مشخص است از اصحاب کدام ائمه بوده (رجال و فهرست شیخ طوسی) و دیگر توصیفاتی که در مورد وی آمده مثل اینکه "و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (ع) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير" می توان حدود تقریبی اینکه در چه عصری می زیسته را مشخص نمود اما سال دقیق وفات و تولد ذکر نشده است.

اسم : علي بن الحكم الأنباري‏
    تقويم : إمامي،ثقةجليل‏
    طبقة : الرضا عليه السلام(جخ) - الجواد عليه السلام(جخ)
    لقب : النخعي(جش) الضرير(جش) الكوفي(ست) كوفي(جخ)
    كنية : أبوالحسن(جش)

11. صلوات ها 3

نوشته
    219
    حضور
    3 روز 1 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    717

نقل قول نوشته اصلی توسط ملاصدرا نمایش پست ها

سلام
    سال تولد و وفات ایشان به طور دقیق مشخص نیست و آنچنان لزومی هم به دانستن سال وفات و تولد ایشان نمی باشد زیرا از آنجا که مشخص است از اصحاب کدام ائمه بوده (رجال و فهرست شیخ طوسی) و دیگر توصیفاتی که در مورد وی آمده مثل اینکه "و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (ع) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير" می توان حدود تقریبی اینکه در چه عصری می زیسته را مشخص نمود اما سال دقیق وفات و تولد ذکر نشده است.

اسم : علي بن الحكم الأنباري‏
    تقويم : إمامي،ثقةجليل‏
    طبقة : الرضا عليه السلام(جخ) - الجواد عليه السلام(جخ)
    لقب : النخعي(جش) الضرير(جش) الكوفي(ست) كوفي(جخ)
    كنية : أبوالحسن(جش)
    ايا مي تواند از شيوخ كليني باشد يا خير؟

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

ايا مي تواند از شيوخ كليني باشد يا خير؟
    بعید است
    و عليّ‏ بن‏ الحكم‏ من مشايخ‏ أحمد بن أبي عبد اللّه، و عبد اللّه بن القاسم هو من مشايخ محمّد بن خالد، والد أحمد.

توضيح الأسناد المشكلة في الكتب الأربعة (أسناد الكافي)، ج‏1، ص: 127

اگر می خواهید سندی را بررسی کنید و روایت خاصی منظورتان است آن روایت را قرار دهید.

14. صلوات

نوشته
    219
    حضور
    3 روز 1 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    717

بعید است
    و عليّ‏ بن‏ الحكم‏ من مشايخ‏ أحمد بن أبي عبد اللّه، و عبد اللّه بن القاسم هو من مشايخ محمّد بن خالد، والد أحمد.

توضيح الأسناد المشكلة في الكتب الأربعة (أسناد الكافي)، ج‏1، ص: 127

اگر می خواهید سندی را بررسی کنید و روایت خاصی منظورتان است آن روایت را قرار دهید.
    أحمد بن أبي عبد اللّه برقي؟! مطمئنين علي بن حكم انباري هست ايشون؟
    با اين فرض هم متوجه بعيد بودن نشدم. به هر حال ايشون رو جايي ديدم كه در قرن سوم از دنيا رفتن. شما چطور بعيد بودن رو نتيجه گرفتيد؟

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

أحمد بن أبي عبد اللّه برقي؟! مطمئنين علي بن حكم انباري هست ايشون؟
    با اين فرض هم متوجه بعيد بودن نشدم. به هر حال ايشون رو جايي ديدم كه در قرن سوم از دنيا رفتن. شما چطور بعيد بودن رو نتيجه گرفتيد؟
    احمد بن ابی عبد الله
    = أحمد البرقي.
    = أحمد بن محمد بن خالد البرقي.
    = أحمد بن أبي عبد الله البرقي.
    = أحمد بن محمد البرقي

علی بن حکم طبق نظر آیت الله خویی متحد است با علی بن حکم انباری و علی بن الحکم بن الزبیر النخعی و علی بن الحکم دیگری ندیدم.

بعید بودن از این جهت است که حداقل با یک واسطه کلینی از او نقل حدیث کرده (در مواردی بیشتر) و از آنجا که از اصحاب امامان نیز بوده بعید است چنین عمر نسبتا طولانی داشته باشد و روایت کلینی از ایشان هم بلاواسطه ندیدم و ایشان را هم ندیدم کسی جز مشایخ کلینی به حساب آورده باشد با توجه به اینکه مشایخ کلینی مشخص هستند.

17. صلوات

نوشته
    219
    حضور
    3 روز 1 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    717

احمد بن ابی عبد الله
    = أحمد البرقي.
    = أحمد بن محمد بن خالد البرقي.
    = أحمد بن أبي عبد الله البرقي.
    = أحمد بن محمد البرقي

علی بن حکم طبق نظر آیت الله خویی متحد است با علی بن حکم انباری و علی بن الحکم بن الزبیر النخعی و علی بن الحکم دیگری ندیدم.

بعید بودن از این جهت است که حداقل با یک واسطه کلینی از او نقل حدیث کرده (در مواردی بیشتر) و از آنجا که از اصحاب امامان نیز بوده بعید است چنین عمر نسبتا طولانی داشته باشد و روایت کلینی از ایشان هم بلاواسطه ندیدم و ایشان را هم ندیدم کسی جز مشایخ کلینی به حساب آورده باشد با توجه به اینکه مشایخ کلینی مشخص هستند.
    اينكه دو نفر در يك طبقه باشند كه به نظر چيز غير عادي اي نباشه. حديثي كه برخورد كردم، همون حديث تحريف قرآن در 17000 ايه كه در كافي جزء نوادر بيان شده، اقاي كليني از اقاي علي بن حكم مستقيم نقل كردن.

علی بن الحکم
    عن هشام بن سالم عن ابی عبد الله

در نگاه اول من هم اين برداشت رو داشتم اما به نظر بعيد نمياد. يك نفر شنيداري مي فرمود توي الذريعه ظاهرا، جزء شيوخ بيان شده اما شك دارم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)