مهریه در ازدواج موقت {دوره نامزدی}

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهریه در ازدواج موقت {دوره نامزدی}

سلام.
با عرض خسته نباشید خدمت کارشناسان سایت و جناب طاهر.
در فرهنگ شهر ما و خانوادمون برای ازدواج معمولا بعد از خواستگاری و توافق رسیدن، صیغه محرمیت عقد موقت بین دختر و پسر برای چند ماه جاری میکنن، بعد از اون عقد میکنن و چندماه هم عقد می مونن بعد عروسی و میرن سر خونه زندگی.
از اونجایی که در صیغه محرمیت هم یه مهریه باید تعیین بشه، آیا در صورت تمام شدن مدت عقد موقت در صورت تصمیم به عقد دائم و یا عدم تصمیم به عقد دائم، در هر دو صورت باید کل مهریه پرداخت بشه؟
و سوال دیگه هم اینکه من شنیدم در عقد موقت اگر رابطه جنسی برقرار نشه، نصف مهریه باید پرداخت بشه.این درسته؟ چون در اون دوران بخاطر شرمی که طرفین نسبت به هم دارن بعیده حتی در مورد این مسائل باهم صحبتی بکنن چه برسه به انجام دادنش.و اگر قرار باشه نصف مهریه بخاطر این موضوع پرداخت بشه چطور با این شرم و اینها این مساله رو با خانواده دختر باید مطرح کرد؟

مرجع تقلید من آیت الله مکارم هستن.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

mehrant;601510 نوشت:
سلام.
با عرض خسته نباشید خدمت کارشناسان سایت و جناب طاهر.
در فرهنگ شهر ما و خانوادمون برای ازدواج معمولا بعد از خواستگاری و توافق رسیدن، صیغه محرمیت عقد موقت بین دختر و پسر برای چند ماه جاری میکنن، بعد از اون عقد میکنن و چندماه هم عقد می مونن بعد عروسی و میرن سر خونه زندگی.
از اونجایی که در صیغه محرمیت هم یه مهریه باید تعیین بشه، آیا در صورت تمام شدن مدت عقد موقت در صورت تصمیم به عقد دائم و یا عدم تصمیم به عقد دائم، در هر دو صورت باید کل مهریه پرداخت بشه؟
و سوال دیگه هم اینکه من شنیدم در عقد موقت اگر رابطه جنسی برقرار نشه، نصف مهریه باید پرداخت بشه.این درسته؟ چون در اون دوران بخاطر شرمی که طرفین نسبت به هم دارن بعیده حتی در مورد این مسائل باهم صحبتی بکنن چه برسه به انجام دادنش.و اگر قرار باشه نصف مهریه بخاطر این موضوع پرداخت بشه چطور با این شرم و اینها این مساله رو با خانواده دختر باید مطرح کرد؟

مرجع تقلید من آیت الله مکارم هستن.

با سلام و عرض ادب در تمام حالات مرد باید تمام مهریه را در عقد موقت بپردازد و فرقی ندارد دخول شده باشد یا نه. استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

نور;603161 نوشت:
با سلام و عرض ادب در تمام حالات مرد باید تمام مهریه را در عقد موقت بپردازد و فرقی ندارد دخول شده باشد یا نه. استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

ممنونم استاد.
و یه سوال دیگه هم یادم اومد:
من اون مدت که با دخترخانمی نامزد بودم و در عقد موقت بودیم و بعد بهم خورد، وقتی تصمیم به جدا شدن قطعی گرفته شد پدر دختر بدون حضور خود دختر اومد خونه ما و اعلام کرد که نظر دختر و خانواده اینطوریه که جدا بشیم. بعد گفتیم تکلیف مهریه چی میشه؟ پدر دختر گفت: اشکالی نداره اون رو ما بخشیدیم
آیا صرف گفتن این حرف کافیه واسه اینکه دیگه نیازی به پرداخت کردن مهریه از طرف ما نباشه؟

mehrant;603175 نوشت:
نونم استاد.
و یه سوال دیگه هم یادم اومد:
من اون مدت که با دخترخانمی نامزد بودم و در عقد موقت بودیم و بعد بهم خورد، وقتی تصمیم به جدا شدن قطعی گرفته شد پدر دختر بدون حضور خود دختر اومد خونه ما و اعلام کرد که نظر دختر و خانواده اینطوریه که جدا بشیم. بعد گفتیم تکلیف مهریه چی میشه؟ پدر دختر گفت: اشکالی نداره اون رو ما بخشیدیم
آیا صرف گفتن این حرف کافیه واسه اینکه دیگه نیازی به پرداخت کردن مهریه از طرف ما نباشه؟

با سلام و تشکر از شما

اگر پدر به وکالت از جانب دختر مهریه را بخشیده است صحیح است.

موفق و موید باشید

ممنون و متشکر از پاسخ تون.:Gol:

mehrant;601510 نوشت:

حدودی برای عقد موقت ضمن عقد تعیین میشه؟

**تبسم**;603374 نوشت:

از لحاظ شرعی و قانونی اش میشه هرگونه شرطی گذاشت.
مثلا میشه شرط کرد تمام مدت عقد موقت دختر در جلوی پسر با حجاب کامل و چادر باشه.

mehrant;603377 نوشت:
ز لحاظ شرعی و قانونی اش میشه هرگونه شرطی گذاشت.

میدونم میشه از لحاظ عرف شهرتون که گفتید پرسیدم

**تبسم**;603374 نوشت:

با سلام و عرض ادب

درعقد موقت باید مهریه و مدت معین شود که با توافق طرفین(زن و مرد) است و در تعیین مدت زمان خاصی لحاظ نشده است همچنین در مهریه هرچه مالیت داشته باشد کفایت می کند.

همواره به سلامت باشید

نور;603425 نوشت:
با سلام و عرض ادب

درعقد موقت باید مهریه و مدت معین شود که با توافق طرفین(زن و مرد) است و در تعیین مدت زمان خاصی لحاظ نشده است همچنین در مهریه هرچه مالیت داشته باشد کفایت می کند.

همواره به سلامت باشید

سلام پاسختون مرتبط با سوال من نبود

**تبسم**;603380 نوشت:
میدونم میشه از لحاظ عرف شهرتون که گفتید پرسیدم

همون هم بله، مثالی که زدم درباره چادر پوشیدن دختر یه مثال واقعی بود که در اطرافیانم اتفاق افتاده

**تبسم**;603487 نوشت:
سلام پاسختون مرتبط با سوال من نبود

با سلام و عرض ادب و تشکر از پیگیری شما

اگر منظورتان تعیین دقیق مهریه باشد،حداقل آن بیان شد و در بیش از آن باید به نظر عرف مراجعه شود و تشخیص موضوع است که برعهده مکلف می باشد اگر موردسوال غیر از این است درخدمتتان هستیم.

موفق و موید باشید

نور;603577 نوشت:
اگر منظورتان تعیین دقیق مهریه باشد،حداقل آن بیان شد و در بیش از آن باید به نظر عرف مراجعه شود و تشخیص موضوع است که برعهده مکلف می باشد اگر موردسوال غیر از این است درخدمتتان هستیم.

سلام
نه منظورم در مورد عرف شهر استارتر تاپیک بود که آیا مثلا شرط میشه در ضمن عقد موقت حدود رابطه اینقدر باشه مثلا رابطه جنسی نباشه و ...
و این که این کار یعنی عقد موقت قبل دائم لازمه به خصوص اگه به دائم تبدیل نشه. (چون مراجع که برای خواستگاری سختگیری نکردن حتی دیدن بدن طرف مقابلم اگه روی سایر مسائل توافق داشته باشن اجازه دادن)
که اگه بعد فرصت شد یه تاپیک در انجمن مشاوره میزنم

متشکرم

**تبسم**;603587 نوشت:
سلام
نه منظورم در مورد عرف شهر استارتر تاپیک بود که آیا مثلا شرط میشه در ضمن عقد موقت حدود رابطه اینقدر باشه مثلا رابطه جنسی نباشه و ...
و این که این کار یعنی عقد موقت قبل دائم لازمه به خصوص اگه به دائم تبدیل نشه. (چون مراجع که برای خواستگاری سختگیری نکردن حتی دیدن بدن طرف مقابلم اگه روی سایر مسائل توافق داشته باشن اجازه دادن)
که اگه بعد فرصت شد یه تاپیک در انجمن مشاوره میزنم
متشکرم

با سلام و احترام

درعقد موقت می توان شرط عدم دخول قرار داد و اشکال ندارد به جهت آشنایی یا دلایل دیگر قبل از عقد دائم،عقد موقت واقع شود در این صورت با بخشش بقیه مدت یا اتمام عقد موقت می توان عقد دائم را جاری کرد البته همانطور که فرمودید برای اطلاع بیشتر می توانید از کارشناسان مشاوره کمک بگیرید.

همواره به سلامت باشید

سلام.
اشکالی نداره و هرگونه شرطی رو میشه گذاشت.
معمولا هم در احکام، چیزی که اسم برده میشه شرط عدم تمتع جنسی هست.یعنی غیر از دخول، حتی لذت های دیگه هم در دوره عقد نباشه، مثل بوسیدن یا..
والا اين مورد رو شخصا ندیدم، اما خوب وقتی مثل اون مثالی که زدم، شرط رو میذارن که در تمام مدت عقد موقت حتی تو خونه و بدون حضور هیچ نامحرمی هم دختر چادر سرش باشه و تا عقد دائم هم چادرش رو درنیاره، طبعا نتیجه این شرط اینه که هیچگونه رابطه جنسی هم نباشه

البته خودم که نامزد کردم و بعدا از سه هفته نامزدی بهم خورد، هیچگونه شرطی موقع عقد نشد.
ولی بعدا یعنی بعد از عقد پدر دختر میگفت: تا موقع عقد دائم دختر تو خونه خودشون با چادر جلوی من باشه{ اگه مثل اون مثالی که زدم از اطرافیان مون اشکالی نداشت چون اونا شرط کرده بودن، اما برای من موقع خوندن خطبه هیچگونه شرطی گذاشته نشد }، تا موقع عقد دائم هیچ تماس جسمی حتی در حد دست دادن باهم موقع سلام کردن هم نباشه، هیچ ابراز علاقه و احساسات نباشه

mehrant;603751 نوشت:
موقع عقد دائم هیچ تماس جسمی حتی در حد دست دادن باهم موقع سلام کردن هم نباشه، هیچ ابراز علاقه و احساسات نباشه

خب پس برای چی عقد میکنن

دین موقع خواستگاری اجازه داده اگه خواستی طرفتو بدون حجاب هم ببینی

**تبسم**;603934 نوشت:
خب پس برای چی عقد میکنندین موقع خواستگاری اجازه داده اگه خواستی طرفتو بدون حجاب هم ببینی
پدر دختر میگفت واسه این گفتیم محرم بشید که اگر خواستید باهم صحبت کنید نگاه تون به هم نگاه حرام نباشهاستدلالش هم برای نداشتن اجازه تماس و اینکه دختر همش چادر سرش باشه هم این بود که میگفت شایدیه وقت نامزدی بهم خورد{ که نهایتا اون نامزدی هم همونطور که گفتم بهم خورد } اون وقت دختر که جلوی تو حجابش رو رعایت نکرده باشه تکلیفش چیه؟
موضوع قفل شده است