جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درخواست منبع و متن عربی برای دو حدیث درباره تصوف

نوشته
    318
    حضور
    6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    637

اشاره درخواست منبع و متن عربی برای دو حدیث درباره تصوف

با سلام و عرض ادب و احترام

میخواستم لطف کنید منبع یا منابع و متن عربی دو حدیث زیر را بگذارید

سپاس

حدیث اول ) پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : اهل تصوف یهودیان امت من هستند .

حدیث دوم ) امام صادق علیه السلام فرمودند : تمام اهل تصوف از دشمنان ما خاندان هستند ، در آینده گروهی می آیند که ادعای محبت ما اهل بیت را دارند ولی هدف ایشان تایید و به کرسی نشاندن اعمال و رفتار صوفیه است ، اینان از ما نیستند و ما خاندان بشدت از ایشان بیزاریم .
    ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۴:۳۳

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

درخواست منبع و متن عربی برای دو حدیث درباره تصوف

کارشناس بحث: استاد تذکره

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۹/۱۰ در ساعت ۲۲:۱۶ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 3

نوشته
    763
    حضور
    21 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2075

پاسخ پرسش اول شما این است:
    شيخ بهاءالدين محمد عاملي (شيخ بهائي) در كتاب كشكول خود در روايتي گفته است:
    پیامبر اسلام(ص) فرمود:
    لا تقوم الساعة علي امتّي حتي يخرج قوم من امتّي اسمهم صوفيّة ليسوا منّي انّهم يهود امّتي يحلقون للذكر و يرفعون اصواتهم بالذكر ، يظنّون انّهم علي طريق الابرار بل هل اضلّ من الكفار و هم اهل النار، لهم شهقة كشهقة الحمار و قولهم قول الابرار عملهم عمل الفجّار و هم منازعون للعلماء ليس لهم ايمان و هم معجبون باعمالهم ليس لهم من عمالهم الاّ التعب؛
    قبل از رستاخيز ،گروهي از امتم به نام صوفيه ظاهر مي شوند كه از من نيستند ، آنان يهود امت من هستند، براي گفتن ذكر ، حلقه مي زنند و صدايشان را به گفتن آن بلند مي كنند و بر اين تصورند كه راه نيكان را مي پويند در صورتي كه از كفار گمراه تر و اهل آتش دوزخ اند ، نظير الاغ عرعر مي كنند و سخنان افراد نيك كردار را بر زبان مي آورند ولي در كردار ، چون فاسقان و فاجرانند . با علما در ستيزند و از ايمان برخوردار نيستند ، از انجام كار هاي خود خرسندند با اين كه امال آن ها جز خستگي سودي برايشان ندارد.

7. صلوات ها 3

نوشته
    763
    حضور
    21 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2075

پاسخ پرسش دوم شما این است :
    «انّهم اعدائنا فمن مال الیهم فهو منهم و یحشر معهم و سیکون اقوام یّدعون حبّنا و یمیلون الیهم و یتشبّهون بهم و یلقّبون انفسهم بلقبهم و یاءوّلون اقوالهم الافمن مال الیهم فلیس منّا و انّا منه برآء و من انکرهم و ردّ علیهم کان کمن جاهد الکّفار بین یدی رسول الله» (1)

مردی به امام صادق (علیه السلام) رسید و عرض کرد در این زمان قومی پیدا شده اند که به آنها صوفی می گویند درباره آنها چه می‌فرمائید؟

امام فرمود: «آنان دشمنان ما هستند پس هر کس به آنان میل کند که از آنان است و با آنان محشور می شود و به زودی کسانی پیدا می شوند که ادعای محبت ما را می کنند و به ایشان نیز تمایل نشان می دهند و خود را به ایشان تشبیه نموده و لقب آنان را بر خود می گذارند و سخنانشان را تاویل و توجیه می نمایند، بدان که هر کس به ایشان تمایل نشان دهد از ما نیست و ما از او بیزاریم و هر کس آنان را رد و انکار کند، مانند کسی است که در حضور رسول خدا (ص) با کفار جهاد کرده است.

منبع : نشریه «درسهایی از مکتب اسلام»، شماره 372.
    پی نوشت :
    1.سفینة ‌البحار، ج 2، ص 57.

9. صلوات ها 3

نوشته
    318
    حضور
    6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    637

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها
    پاسخ پرسش اول شما این است:
    پیامبر اسلام(ص) فرمود:
    لا تقوم الساعة علي امتّي حتي يخرج قوم من امتّي اسمهم صوفيّة ليسوا منّي انّهم يهود امّتي يحلقون للذكر و يرفعون اصواتهم بالذكر ، يظنّون انّهم علي طريق الابرار بل هل اضلّ من الكفار و هم اهل النار، لهم شهقة كشهقة الحمار و قولهم قول الابرار عملهم عمل الفجّار و هم منازعون للعلماء ليس لهم ايمان و هم معجبون باعمالهم ليس لهم من عمالهم الاّ التعب؛
    قبل از رستاخيز ،گروهي از امتم به نام صوفيه ظاهر مي شوند كه از من نيستند ، آنان يهود امت من هستند، براي گفتن ذكر ، حلقه مي زنند و صدايشان را به گفتن آن بلند مي كنند و بر اين تصورند كه راه نيكان را مي پويند در صورتي كه از كفار گمراه تر و اهل آتش دوزخ اند ، نظير الاغ عرعر مي كنند و سخنان افراد نيك كردار را بر زبان مي آورند ولي در كردار ، چون فاسقان و فاجرانند . با علما در ستيزند و از ايمان برخوردار نيستند ، از انجام كار هاي خود خرسندند با اين كه امال آن ها جز خستگي سودي برايشان ندارد.
    لطف کنید آدرس دقیق بفرمایید ...

11. صلوات ها 2

نوشته
    763
    حضور
    21 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2075

منبع حدیث اول را این چنین اصلاح و یا تکمیل می کنم :
    پیامبر اسلام(ص) فرمود:
    لا تقوم الساعة علي امتّي حتي يخرج قوم من امتّي اسمهم صوفيّة ليسوا منّي انّهم يهود امّتي...(1)
    پی نوشت :
    1-رسالة الإثني عشرية في الرد على الصوفية (ص 13-16) المطبعة العلمية - قم - إيران، ط 1400هـق

13. صلوات ها 2

نوشته
    763
    حضور
    21 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2075

جمع بندی

پرسش:
    منبع یا منابع و متن عربی دو حدیث زیر را بفرمایید :
    حدیث اول: پیامبر اکرم
    (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : اهل تصوف یهودیان امت من هستند .
    حدیث دوم : امام صادق (علیه السلام) فرمودند : تمام اهل تصوف از دشمنان ما خاندان هستند ، در آینده گروهی می آیند که ادعای محبت ما اهل بیت را دارند ولی هدف ایشان تایید و به کرسی نشاندن اعمال و رفتار صوفیه است ، اینان از ما نیستند و ما خاندان بشدت از ایشان بیزاریم .

پاسخ:

حدیث اول :
    پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
    لا تقوم الساعة علي امتّي حتي يخرج قوم من امتّي اسمهم صوفيّة ليسوا منّي انّهم يهود امّتي يحلقون للذكر و يرفعون اصواتهم بالذكر ، يظنّون انّهم علي طريق الابرار بل هل اضلّ من الكفار و هم اهل النار، لهم شهقة كشهقة الحمار و قولهم قول الابرار عملهم عمل الفجّار و هم منازعون للعلماء ليس لهم ايمان و هم معجبون باعمالهم ليس لهم من عمالهمالاّ التعب؛
    قبل از رستاخيز ،گروهي از امتم به نام صوفيه ظاهر مي شوند كه از من نيستند ، آنان يهود امت من هستند، براي گفتن ذكر ، حلقه مي زنند و صدايشان را به گفتن آن بلند مي كنند و بر اين تصورند كه راه نيكان را مي پويند در صورتي كه از كفار گمراه تر و اهل آتش دوزخ اند ، نظير الاغ عرعر مي كنند و سخنان افراد نيك كردار را بر زبان مي آورند ولي در كردار ، چون فاسقان و فاجرانند . با علما در ستيزند و از ايمان برخوردار نيستند ، از انجام كار هاي خود خرسندند با اين كه امال آن ها جز خستگي سودي برايشان ندارد.(1)
    حدیث دوم :
    «انّهم اعدائنا فمن مال الیهم فهو منهم و یحشر معهم و سیکون اقوام یّدعون حبّنا و یمیلون الیهم و یتشبّهون بهم و یلقّبون انفسهم بلقبهم و یاءوّلون اقوالهم الافمن مال الیهم فلیس منّا و انّا منه برآء و من انکرهم و ردّ علیهم کان کمن جاهد الکّفار بین یدی رسول الله» (2)
    مردی به امام صادق (علیه السلام) رسید و عرض کرد در این زمان قومی پیدا شده اند که به آنها صوفی می گویند درباره آنها چه می‌فرمائید؟

امام فرمود: «آنان دشمنان ما هستند پس هر کس به آنان میل کند که از آنان است و با آنان محشور می شود و به زودی کسانی پیدا می شوند که ادعای محبت ما را می کنند و به ایشان نیز تمایل نشان می دهند و خود را به ایشان تشبیه نموده و لقب آنان را بر خود می گذارند و سخنانشان را تاویل و توجیه می نمایند، بدان که هر کس به ایشان تمایل نشان دهد از ما نیست و ما از او بیزاریم و هر کس آنان را رد و انکار کند، مانند کسی است که در حضور رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) با کفار جهاد کرده است.

منبع : نشریه «درسهایی از مکتب اسلام»، شماره 372.
    1-رسالة الإثني عشرية في الرد على الصوفية (ص 13-16) المطبعة العلمية - قم - إيران، ط 1400هـق

2.سفینة ‌البحار، ج 2، ص 57.
    ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۴/۱۱/۳۰ در ساعت ۱۷:۰۰ دلیل: ویرایش ویراستتار جمع بندی ها

15. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری