اشتغال زنان در بیرون از خانه / آری یا نه؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشتغال زنان در بیرون از خانه / آری یا نه؟

عمار رهبری;592306 نوشت:
سالهاست زن بودن را فراموش كرده ام! در عوض راننده خوبی شده ام! حسابدار خبره، مأمور خريد زرنگ، مدير توانمند، باربر قوى، استراتژيست باهوشى شده ام!
اما ديگر خودم نيستم!
معلم خوبی شده ام ، اما نه برای خانواده و فرزندانم ...
مدت زیادی است که در خودم گم شده ام!
چه كسی مرا به عرصه های مردانه کشاند؟! در حالی که شانه هايم، بازوانم و زانوهايم هنوز زنانه اند!
هنوز برای مرد شدن ساخته نشده ام!

افسوس كه ناآگاهانه مدتهاست به مرد بودنم افتخار می کنم!

با سلام و اخترام
بسیار عالی فرمودید و بسیار هوشمندانه
این از برنامه های غرب بود. (گفتن ما برای رن ها کارخونه می زنیم برید اونجا کار کنید ولی تو خونه کار نکنید و این کار را با رسانه و ... به خورد بانوان دادند) می دونید چرا؟
حضرت موسی: بوسیله دو زن موفق شد یکی آسیه و دومی خواهرش
پیامبر ص: بوسیله خدیجه، حلیمه و...
امام علی ع: حضرت فاطمه
امام حسین ع و امام سجاد ع: حضرت زینب
و...
پس اگر زن را بزنند دیگر لازم نیست خود امامیت و شیعه را مستقیم بزنند و کار تمام است
دشمن ما خیلی هوشمند است اما ما کمش فرض کردیم
زن کانون خانواده است و باید در کانون خانواده بماند
الان می بینم متاسفانه برخی افراد ازدواج می کنند ولی هر دو بیرون خانه کار می کنند گویی که در خانه دانشچویی زندگی می کنند
متاسفانه می بینم که شرط برخی خانم ها برای ازدواح این است که در بیرون و اجتماع کار کنند و این در حالیست که مردان غربی پس از ازدواج اگر ببینند زنشان بیرون خانه کار نمی کنند طلاق می گیرند و می گویند من نون مفت ندارم بتو بدم و توام باید کار کنی. دسته ای از زنان غربی که کار نیم کنند به خود افتخار می کنند و پز می دهند و می گویند ما خانه دار هستیم
خانمها امیدوارم واقع گرا باشند و از حرف هایم سو برداشت نکنند

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرچهم

شما ببنید بهترین آشپزها هم مردان هستند
بهترین راننددگان و ورزشکاران و بهترین کارگران مردان هستند
اصلا خداوند زن را بریا کار کردن نیافریده، حتی برای کار کردن در منزل و شیر دادن فرزندان هم می تواند از شوهرش هزینه مطالبه کند
اما از آنها مظهر مهربانیست فرزندانش را مهر و علاقه بزرگ می کند و هرگز چیزی از این بابت از شوهرش مطالبه نمیکند
زن مضهر صفت جمال خداست و برای مهر ورزیدن و تربیت، تربیت خانواده و فرزند و حتی تربیت شوهر آفریده شده است
اگر شوهر روزی پول اضافه به خانه بیاورد و اگر زن، زن با ایمانی باشد باید بپرسد این پول از کجا؟
اما اکنون زن ها به لطف غرب دوش به دوش مردان کار می کنند و فزرندان هم بدون تربیت مناسب رشد می کنند
در آیه های قرآن و احادیث به راحتی می توان دید که جایگاه زن چیست و هدف آفرینش زن

عمار رهبری;592306 نوشت:
سالهاست زن بودن را فراموش كرده ام! در عوض راننده خوبی شده ام! حسابدار خبره، مأمور خريد زرنگ، مدير توانمند، باربر قوى، استراتژيست باهوشى شده ام!
اما ديگر خودم نيستم!
معلم خوبی شده ام ، اما نه برای خانواده و فرزندانم ...
مدت زیادی است که در خودم گم شده ام!
چه كسی مرا به عرصه های مردانه کشاند؟! در حالی که شانه هايم، بازوانم و زانوهايم هنوز زنانه اند!
هنوز برای مرد شدن ساخته نشده ام!

افسوس كه ناآگاهانه مدتهاست به مرد بودنم افتخار می کنم!

فراموش کرده ام که زن بودن اوج افتخار است!
صبرم، عواطفم، هنرم ارزشمندتر از چیزهایی است كه به دست آورده ام!

دلم برای نوه هايم می سوزد، چه كسی می خواهد به دخترانم مادر بودن را بياموزد!

خانه ها بی مادر شده اند!
مردان ديگر نگران هزینه های زندگی نیستند! نگران خريد، دير رسيدن بچه ها، آينده خانواده و ... نیستند!
به لطف مرد شدن ما آنها فرصت زيادی برای سرگرمي پیدا کرده اند!

بهشت زير پايمان بود! ولی اکنون در جهنم دوگانگی می سوزیم؟!
دلم خیلی برای زن بودنم تنگ شده است.!!

من هنوز ارتباطی بین کار بیرون از خانه و از بین رفتن روحیه زنانگی زنان پیدا نکردم !!!!! خانه ماندن و تربیت نسل هیچ منافاتی با شاغل بودن زنان ندارد

زنان نیمی از پیکر جامعۀ را تشکیل می‌دهند و در شکل‌گیری الگوی شخصیتی نیم‎دیگر نقش به‎سزایی دارند. حال اگه به بهانه های از بین رفتن روحیه زنانگی، تربیت ناصحیح فرزند و ....... این نیم ‌پیکر جامعه فلج بماند، چه اتفاقی می‌افتد؟ ‎آیا باعث فقر در جامعه نمی‌شود؟ روی تربیت نسل‌های آینده چه تأثیری خواهد گذاشت؟ در یک اجتماع نامتوازن مشکلات روحی، روانی و عاطفی افزایش نمی‌یابد؟
در یک دهه اخیر با باز شدن فضای فرهنگی و دانشگاهی، سطح تحصیلات در جامعه‌ زنان افزون‌تر شده و سطح توقعات و انتظارات زنان برای پذیرش مسئولیتهای اجتماعی بالا رفته، حتی برخی فعالان حوزه کار معتقدند کار خانگی دیگر مثل گذشته تمام اوقات مفید یک زن را پر نمی‌کند و زنان به بهره‌مندی مفید از ایام زندگی خود تمایل پیدا کرده اند بهتر نیست زمینه را برای فعالیت های اجتماعی زنان فراهم کنیم تا آنان نیز بتوانند از استعدادها و توانایی خود استفاده کنند
برای توانمندسازی زنان، باید مؤلفه‎هایی را که مانع فعالیت‎های زنان می‎گردد، حذف کنیم. یکی از مهم‎ترین آنها، تبعیض جنسیتی است.‎برای از‎بین‎بردن تبعیض جنسیتی، ما نیاز به یک سری نهادسازی داریم تا بتوانیم دیدگاه‎ها را تغییر داده و برای از‎بین‎بردن آن اقدام کنیم.
عامل مهم دیگر، مشارکت و تقسیم کار در منزل است.اگر ما کارها را در منزل به صورت عادلانه تقسیم کنیم تا هر کس طبق وظیفه‎ای که به او سپرده شده‎عمل کند، در این صورت می‎توان گفت که زنان می‎توانند به مسایل شغلی خویش در بیرون از منزل بپردازند. در غیر این صورت، اگر تمامی کارهای منزل که حتی سپاس‎گزاری در مقابل آن نمی‎شود و علاوه بر آن حقیر‎ شمردن آن کار، جدای از اینکه ضربۀ روحی به خانم‎های خانه وارد می‎سازد، باعث می‎شود فرصتی برای داشتن شغل دلخواهش نداشته باشند.
عامل دیگری که باعث تحرک بیشتر زنان در جامعه می‎شود، افزایش قابلیت‎ها و توانایی‌های زنان است. اگر ما اقدام به بالا‎بردن سطح قابلیت‎ها و توانایی‎های زنان در جامعه کنیم، در واقع توانسته‎ایم از نیمۀ غیر‎فعال جامعه استفاده کرده در نتیجه باعث پیشرفت اقتصادی، کم‎شدن خشونت‎ و بالا‎بردن روحیۀ اعتماد‎به‎نفس شویم. در اخیر می‎توان گفت، اگر بی‎عدالتی جنسیتی در جامعه کاهش یابد و به زن نه به عنوان یک وسیله یا ابزار، بلکه یک انسان نگاه شود و ‎حقوق‎ برابر زنان با مردان در جامعه در نظر گرفته شود، قطعاً ما در نسل‎های بعدی، جامعه‎ای از لحاظ روحی شادتر‎، از لحاظ جسمی سالم‎تر‎، از لحاظ علمی آگاه‎تر و ‎از لحاظ اقتصادی ثروتمندتر خواهیم داشت؛ زیرا نیم پیکر جامعه به پیکر سالم و فعال بدل خواهد شد. به امید آن روز!

mousavi928;592312 نوشت:
این از برنامه های غرب بود. (گفتن ما برای رن ها کارخونه می زنیم برید اونجا کار کنید ولی تو خونه کار نکنید و این کار را با رسانه و ... به خورد بانوان دادند)

mousavi928;592312 نوشت:
زن کانون خانواده است و باید در کانون خانواده بماند

mousavi928;592314 نوشت:
اصلا خداوند زن را بریا کار کردن نیافریده،

mousavi928;592312 نوشت:
الان می بینم متاسفانه برخی افراد ازدواج می کنند ولی هر دو بیرون خانه کار می کنند گویی که در خانه دانشچویی زندگی می کنند
متاسفانه می بینم که شرط برخی خانم ها برای ازدواح این است که در بیرون و اجتماع کار کنند و این در حالیست که مردان غربی پس از ازدواج اگر ببینند زنشان بیرون خانه کار نمی کنند طلاق می گیرند و می گویند من نون مفت ندارم بتو بدم و توام باید کار کنی. دسته ای از زنان غربی که کار نیم کنند به خود افتخار می کنند و پز می دهند و می گویند ما خانه دار هستیم
خانمها امیدوارم واقع گرا باشند و از حرف هایم سو برداشت نکنند

جناب موسوی بهتره شما هم واقع گرا باشید همانطور که شرایط همه زنان مشابه هم نیست شاغل شدن همه زنان هم همانند هم نیست که یکسره مضر باشد و هیچ فایده ایی به دنبال نداشته باشه
و نهی کلی در این زمینه نداریم این از دسیسه های دشمن هم نیست بلکه نیاز جامعه میطلبه زنان در اجتماع حضور داشته باشند البته بسته به شرایط زنان این خود خانمها هستند که باید با سبک کردن و سنگین کردن مضرات و فواید کار کردن تصمیم بگیرند به اشتغال روی آورند یا نه ؟
کار خانه و تربیت فرزند یک مسئولیت و وظیفه دو طرفه است چه خانم شاغل باشه چه خانه دار این وظیفه از پدر خانه به هیچ بهانه ایی سلب نمیشه

روی صحبت من با تمام کاربان خانمی است که این پست من رو میخونند
اگر سالها برای اخذ مدارک دانشگاهی تان زحمت کشیده اید و تمایل دارید از زحمات خود نتیجه ای بگیرید از طرفی خانه نشینی و صرفا رسیدگی به بچه ها شما را راضی نمی کند بدیهی است که کار کردن برای شما مفید است.
اساسا بیشترین معیار های انتخاب برای اشتغال یا عدم اشتغال بستگی به شرایط خاص زندگی شما دارد. باید قبول کنید که اگر چه زندگی های اشخاص شباهتهائی دارد ولی همه زندگی ها یکسان نیست. بنا براین معیار انتخاب را فقط بر دوستان و آشنایان خود قرار ندهید. به احساس واقعی و درونی خود بیشتر توجه کنید و آنچه احساس درون شما می گوید آن را انتخاب کنید. لازم نیست در این مورد خیلی هم مصلحت گرا باشید.
کار کردن فوایدی بیشماری بدنبال داره از جمله
1- زنان نیاز دارند از تحصیلات و تخصصی که برای گرفتن آن زحمت کشیده اند سود بجویند. این کار به آنها احساس امنیت و رضایت خاطر میدهد.
2- بیشتر زنان مایل نیستند برای رفع نیاز های مالی شان که این روز ها بسیار حیاتی هست دایم از شوهرانشان تقاضای پول کنند.آنها میل دارند خو د بخشی از احتیاجات خانواده را تامین کنند.
3-زنی که در خارج از خانه کار میکند و با انجام کار احساس رضایت میکند مقدار زیادی از وابستگی افراطیش به شوهر کاسته میشود به طوری که قادر است از نظر روانی نیز خود را اداره کند.
4- از نظر روحی دچار پیری زودرس نمیشود و کمتر افسردگی به سراغش می آید.
5- وقتی زنی در خارج از خانه کار میکند خواه نا خواه با مشکلات کسب در آمد و به اصطلاح پول در آوردن آشنا میشود بنا براین به ارزش کار شوهرش بیشتر پی میبرد و در نتیجه او را بهتر درک میکند.
6- در دوره سالمندی سربار دختر یا پسر نخواهد بود. زیرا حد اقل یک مستمری و حقوق بازنشستگی برای دوران کهولت خود در یافت میکند. بنا براین از این خانه به آن خانه فرستاده نمیشود که کشنده ترین درد های نگفتنی در کهنسالی است.
7-چون به اقتصاد خانواده کمک میکند خواه نا خواه در اندوخته خانواده شریک و سهیم خواهد بود. همین سهیم بودن به او احساس امنیت بیشتری میدهد.
8- به دلیل حضورش در خارج از خانه و در متن جامعه از معلومات و دانش اجتمائی روز بی بهره نمانده بخصوص اگر به خاطر پیشرفت کارش مجبور باشد که کمی مطالعه و تحقیق هم بکند در نتیجه برای تربیت فرزندان از آگاهی های کافی بر خور دار است.
9- از نظر حفظ زیبائی تناسب اندام و خوش لباسی تا حدی مطابق فرهنگ روز خواهد بود همین امر به شادابی روحیه اش کمک فراوانی میکند.

نتیجه اینکه چنین زنانی در یک جمع بندی اجمالی علی القائده می بایستی از زندگی زناشوئی آرام و معقولتری بر خور دار باشند.

البته همه میدونیم کار کردن زنان معایبی هم بدنبال دارد بخصوص اگر طرف مقابلت مخالف نظر شما باشه که دیگه بدتر ولی مهم بازم میگم مهم اینه شما باید تصمیم بگیرید نه کس دیگه ایی
چون این زندگی، زندگی شماست هر انتخابی که بکنید سود و زیانش فقط به شما و خونوادت برمیگرده
اشتغال برخی زنان نه تنها مضر نیست بلکه حضور آنان در اجتماع لازمه و نهی کلی برای همه زنان نداریم

سلام، مدیر سایت گفتن از بحث خارج نشید که تایپک حذف میشه، اما من فقط دارم جواب این کاربر گرامی رو میدم

شبـنم;599948 نوشت:
اگر ما کارها را در منزل به صورت عادلانه تقسیم کنیم تا هر کس طبق وظیفه‎ای که به او سپرده شده‎عمل کند، در این صورت می‎توان گفت که زنان می‎توانند به مسایل شغلی خویش در بیرون از منزل بپردازند.

سلام مجدد خدمت شما سرکار شبنم
بنده کاری ندارم که دنیا به چه سمت و سویی میره من بی چون و چرا حرف خدا و پیامبر ص رو قبول می کنم چون می دونم خدا منو آفریده و بهتر از خود من از مصلحتم با خبره و پیامبر ص هم چیزی جز صلاح امتش رو نمی خواد چرا که همه امت در واقع فرزندان پیامبر ص و امیرالمومنین هستند. پیامبر ص به دخترش و دامادش فرمود بهتر این است: کار منزل برای فاطمه س زن خانه و کار خارج از منزل برای تو علی که مرد خانه هستی.
من دیگه کار ندارم بقسه چکار می کنند، خودتونم خیلی جاها دیدی که غرب چند سال روی یک تئوری کار می کند بعد تازه می فهمند اشتباه کرده اند! و بعد بطور ناخواسته به قرآن ما عمل می کنند.
در نظر اسلام اولویت کار زن تربیت فرزند است. حضرت فاطمه اینجور نبود که هیچ کار دیگری انجام ندهند بلکه لباس می دوختند کفش می دوختند و خیلی کارهای دیگر اما می فرمودند من دوست ندارم مردی را ببینم که نامحرم است و نیز دوست ندارم که مردی مرا ببیند.
الانم خیلی از کارهای هستند که خانم ها می توانند به این شکل انجام دهند مانند قالی بافی

شبـنم;600019 نوشت:
جناب موسوی بهتره شما هم واقع گرا باشید همانطور که شرایط همه زنان مشابه هم نیست شاغل شدن همه زنان هم همانند هم نیست که یکسره مضر باشد و هیچ فایده ایی به دنبال نداشته باشه

بعضی شغل ها اصلا مخصوص خانم ها هستند مانند مامایی و پزشک زنان و زایمان ، تدریس در مدارس دخترانه و... من خودمم گفتم چه خوبه که زن تو این عرصه ها کار کنه نه کاری که تو روزننامه می زنن خانم با روابط عمومی با ترجیاً مجرد!!!!!! خانم برای منشی ساعت کاری 8 شب تا 10 شب!!

شبـنم;600019 نوشت:
کار خانه و تربیت فرزند یک مسئولیت و وظیفه دو طرفه است چه خانم شاغل باشه چه خانه دار این وظیفه از پدر خانه به هیچ بهانه ایی سلب نمیشه

زن حتی می تواند هزینه شیر دادن به بچه را از مرد بگیرد و وظیفه نظافت و... را رد خانه ندارد اما روی علاقه و محبت این کارها را انجام می دهد اما به هر حال من همون تقسیم کار رسول الله ص را می پسندم
اما چه خوب است مرد هم گاهی کارها خانه را انجام بدهد. مثلاً در روز جمعه یا پس از اینکه بازنشسته شد بیشتر به خانمش کمک کند.
اما تربیت به هیچ وجه از عهده پدر بر نمی آید! عواطف زنانه چیز دیگری، از حوصله پدر خارج است. اصلا فرزند بسیاری از نیازهای خودشو نمی تونه به پدرش بگه. خب مادره هم که بره سر کار بعدشم خسته و کوفته برگرده پس این بچه بدخت چی کنه؟
شبـنم;600019 نوشت:
2- بیشتر زنان مایل نیستند برای رفع نیاز های مالی شان که این روز ها بسیار حیاتی هست دایم از شوهرانشان تقاضای پول کنند.آنها میل دارند خو د بخشی از احتیاجات خانواده را تامین کنند.
3-زنی که در خارج از خانه کار میکند و با انجام کار احساس رضایت میکند مقدار زیادی از وابستگی افراطیش به شوهر کاسته میشود به طوری که قادر است از نظر روانی نیز خود را اداره کند.
4- از نظر روحی دچار پیری زودرس نمیشود و کمتر افسردگی به سراغش می آید.
5- وقتی زنی در خارج از خانه کار میکند خواه نا خواه با مشکلات کسب در آمد و به اصطلاح پول در آوردن آشنا میشود بنا براین به ارزش کار شوهرش بیشتر پی میبرد و در نتیجه او را بهتر درک میکند.
6- در دوره سالمندی سربار دختر یا پسر نخواهد بود. زیرا حد اقل یک مستمری و حقوق بازنشستگی برای دوران کهولت خود در یافت میکند. بنا براین از این خانه به آن خانه فرستاده نمیشود که کشنده ترین درد های نگفتنی در کهنسالی است.
7-چون به اقتصاد خانواده کمک میکند خواه نا خواه در اندوخته خانواده شریک و سهیم خواهد بود. همین سهیم بودن به او احساس امنیت بیشتری میدهد.
8- به دلیل حضورش در خارج از خانه و در متن جامعه از معلومات و دانش اجتمائی روز بی بهره نمانده بخصوص اگر به خاطر پیشرفت کارش مجبور باشد که کمی مطالعه و تحقیق هم بکند در نتیجه برای تربیت فرزندان از آگاهی های کافی بر خور دار است.
9- از نظر حفظ زیبائی تناسب اندام و خوش لباسی تا حدی مطابق فرهنگ روز خواهد بود همین امر به شادابی روحیه اش کمک فراوانی میکند.

جسارتاً بنده با موارد ذکر شده شما مخالف هستم
3- اصلاً وابستگی زن به مرد نباید بخاطر نیازهای مادی باشه در غیر اینصورت این زندگی مشترک اصلاً نبودنش بهتره
4- شاید کار کردن باعث عدم افسردگی شود اما زن در خانه هم کارهای بساری می تواند انجام دهد، می تواند مطالعه کند، کلاس های آموزشی برود و...
5- یعنی زن اگر خودش بیرون خونه کار نکنه نمی تونه درک کنه که مثلاً وقتی حقوق شوهرش 1تومنه باید سطح انتظاراتش چقدر باشه؟!!!!
6- حق-پوق شوهر در صورت فوت شوهر به همسر می رسد، اگرم شوهرش زنده باشه که مث قبل
7- اصلاً زن و شوهر نباید نیازهای مادی را اینقدر پرنگ کنند که نیازهای مادی باعث جدایی یا پیوستگی رابطه شود، اصل و اساس زندگی مشترک برای چیز دیگری است اما باید هم حداقل نیازهای مادی را شوهر بتواند تامین کند
8- کسی که میره بیرون کار میکنه بهش یاد میدن چجوری بچت رو تربیت کن؟؟ ما که ندیدم شما اگه دیدید به ما هم بگید! اینها همش به مطالعه بر می گرده و هیچ ربطی به کار کردن یا کار نکردن بیرون منزل نداره. طرف پزشکه دکتره پی اچ دی داره اما بلد نیست بچش رو ترتیب کنه چون علم روانشناسی نداره و مطالعه هم نمی کنه، طرف هم هست اصلاً سواد آکادمیک نداره و فقط قرآن و نهج البلاغه می خونه و از همین طریق بدون اینکه خودش متوجه باشد که چه مطالب روانشانس نابی را یاد گرفته است، در تربیت فرزند و خانواده بسیار موفق بوده است
9- یعنی خودش رو مث دخترای دیگه کنه؟ بعد از 30 سال که پیر شد چی؟ ها لابد اونوقت شوهرش حق داره بره با کس دیگه!
زن باید برای شوهرش خود را آراسته و مرتب کند و مرد هم برای زنش. اما زیبایی برای آنها نباید رکن باشد چرا که روزی از دست می رود. دیگه اینم که بخواد یکم آرایش کنه یا لباس مناسبی برای شوهرش بپوشه چه ارتباطی داره به کار بیرون از منزل؟؟؟

در نهایت اینکه شما نظرات شخصی خودتون رو گفتید منم تا حدی نظرات شخصی خودم که البته با توجه به برخی مسائل دینی بودند (نه همه نظراتم)
شما خانم محترم، من و دیگران مختار هستیم هرطور که دوست دارد زندگی کنید.
هرگسی باید با توجه به شرایط خود با شخص هم کفو خود ازدواج نماید تا دچار مشکل نشود.
موفق باشید

در مورد زنان به عدل و انصاف صحبت کنید.با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه اشتغال زنان امری اجتناب ناپذیر است!

mousavi928;600113 نوشت:
سلام مجدد خدمت شما سرکار شبنم

سلام
جناب موسوی من و شما از اصل با هم اختلاف داریم
دین اسلام برای شما یعنی زن در خانه مرد در بیرون
تربیت فرزند با زن، مرد معاف از تربیت چون حوصله نداره چون شاغله چون وقت نداره
زن به هیچ بهانه ایی نباید پایش را از خانه بیرون بگذارد اشتغال میخواهد قالی بافی، گلیم بافی فقط فقط شرط اینه پایش به بیرون باز نشه
این تفسیر و برداشت شما از دین کاملا اشتباه و شخصیه، نمیدانم شما کجای دین را خوانده اید که اینجور برداشت کرده اید البته گناهی بر شما نیست دیگران هم حاضر نیستند چشمشان را روی واقعیات باز کنند
اگه اینجوری بود حضرت زهرا برای گرفتن حق ولایت حضرت علی خونه رو ترک نمیکرد پابه پای حضرت نیمه های شب سراغ انصار و مهاجرین بره، در مسجد خطبه بخونه
اگه اینجوری بود حضرت زینب هیچ وقت خونه و زندگی راحتش رو ترک نمیکرد همقدم برادرش بشه مگه شوهر نداشت
مگه شوهرش در خانه نماند چرا یه زن مسلمان که احتمال صد در صد هم میداد هزاران نامحرم ایشان را ببینند خانه را ترک کرد چه شوهر راضی باشه چه نباشه با برادرش همراه شه
هیچ منعی برای زنان برای اشتغال زنان برای حضور زنان در جامعه وجود نداشته و نداره در زمان پیامبر عرصه برای حضور زنان فراهم نبوده ولی این دلیل نمیشه در دوره های بعدی که زمینه مساعده مانع این حضور شویم و عملا زنان را فلج و خانه نشین کنیم جامعه ایی که زنان آن فلج باشد و جز چهار دیواری خانه جایی را نبیند جامعه ایی مشکل دار است که توان برآوردن نیاز نیمی از افراد خودش رو ندارد

The Emotion Machine;600166 نوشت:
در مورد زنان به عدل و انصاف صحبت کنید.با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه اشتغال زنان امری اجتناب ناپذیر است!

چه صحبت کنند چه صحبت نکنند همانطوری که گفتید اشتغال زنان در این دوره امری اجتناب ناپذیره، خانمی که سرپرست خانواده است یا خانمی که مدرک تحصیلی میگیره به امید دست یافتن به شغلی مناسب، یا فردی که برای نیاز خود مجبور به کارکردن است هیچ وقت به حرف اینان گوش نخواهد داد نیاز انسان رو وادار به کار کردن خواهد کرد نه یک مشت حرف به اصلاح مصلحت آمیز. الان در جامعه این روند رو به رشده خیلی از خانمها تونستند به مراتب بالای اجتماعی دست پیدا کنند
دیگه بازگشت به دوره گذشته و حرف از خانه نشینی زنان فقط یه خیاله ولی خوب اینجور حرف زدن دوستان تاکید بی چون و چرایشان بر خانه ماندن زنان فقط باعث میشه دیگران ما را گروهی به دور از تمدن و زن ستیز معرفی کنند بهتره دینمان را آنگونه که شایسته است به دیگران معرفی کنیم

لطفاً این پست را به دلیل اسپم حذف نکنید، مباحث عاشورایی راجب زن دارد. و بی ارتباط به موضوع نیست

شبـنم;600307 نوشت:
سلام
جناب موسوی من و شما از اصل با هم اختلاف داریم
دین اسلام برای شما یعنی زن در خانه مرد در بیرون
تربیت فرزند با زن، مرد معاف از تربیت چون حوصله نداره چون شاغله چون وقت نداره

سلام
نخیر بنده هم عرض کردم برخی شغل ها کاملا مختص خانم ها هستند مانند مامایی و پزشک زنان و زایمان
بخش عمده تربیت فقط از زنان بر می آید. چه کسی فرعون را تربیت کرد؟ بارها فرعون تصمیم گرفت حضرت مو سی را بکشید اما حضرت آسیه نگذاشت، پشت هر مرد موفقی شک نکنید زنی وجود داشته که موفقیتش را مدیون او است و من به این می گم تربیت. تربیتی که اگر زن بیرون از خانه شاغل باشد دست یافتنی نیست حالا می خواهید باور کنید یا باور نکنید
حضرت محمد ص--> خدیجه، حلیمه، فاطمه، فاطمه بنت اسد
امیرالمومنین امام علی--> حضرت فاطمه
امام حسین و امام سجاد--> حضرت زینت
حضرت موسی--> آسیه، خواهرش و مادر حضرت موسی
حضرت ابراهیم--> هاجر
و...
من میگم اگر زن بیرون خانه شاغل باشد فرصتی برای تربیت فرزند و شوهر پیدا نمی کند

شبـنم;600307 نوشت:
اگه اینجوری بود حضرت زهرا برای گرفتن حق ولایت حضرت علی خونه رو ترک نمیکرد پابه پای حضرت نیمه های شب سراغ انصار و مهاجرین بره، در مسجد خطبه بخونه
اگه اینجوری بود حضرت زینب هیچ وقت خونه و زندگی راحتش رو ترک نمیکرد همقدم برادرش بشه مگه شوهر نداشت
مگه شوهرش در خانه نماند چرا یه زن مسلمان که احتمال صد در صد هم میداد هزاران نامحرم ایشان را ببینند خانه را ترک کرد چه شوهر راضی باشه چه نباشه با برادرش همراه شه

این خیلی خوبه که شما الگوی خودتون رو زنان برتر دو عالم قرار داده اید اما راجب این مسئله برخی چیزها را نمی دانید:
امام علی مردی بود (سوای از امامت و خلفه بودن) که فرمود اگر مرد مسلمانی بشنود که خلخال از پای زن یهودی بیرون آورده اند، اگر مرد از شدت غم و اندوه بمیرد مرگ بر او سزاوار است
امام حسن در شجاعت (بین فرزندان امام علی ع) بی بدیل بود
حضرت ابراهیم می دانست که قرار است حضرت خاتم از نسل اسماعیل باشد و فرزندی جز اسماعیل نداشت و سن او بالای 100 سال بود
حالا ببنید خدا انسان ها یا بگیم بنده های مخلص رو چگونه می آزماید
به علی می گوید تویی که اینقدر غیرت داری باید به خاطر اسلام سکوت کنی و گرنه اگر آن روزی که حضرت فاطمه بین در و دیوار قرار گرفت اگر امام شمشیر می کشید اسلام کاملا نابود می شد
به امام حسن می گه تویی که شجاعتت اینقدر زیاده باید جنگ نکنی، شمشیر را برهنه نکنی
به حضرت ابراهیم میگه باید سر فرزندتو ببری. حضرت ابراهیم شوکه می شه میگه خدایا تو بمن گفتی پیامبر خاتم از این نسل هست پس چجوری سرش رو ببرم؟ به همین دلیل خواب خود را عملی نمی کند تا اینکه دو مرتبه دیگر پشت سر هم خوابش تکرار می شود. (فکر نکنید بخاطر سر بریدن بود وگرنه مادر شهیدی که 3تا شهید تقدیم کرده مقامش از حضرت ابراهیم بالاتره!) بعدشم خدا بهش می گه خون اسماعیل بخشیده شد به خون حسین(ذبح عظیم) برخی ناآگاهان گفته اند این ذبح عظیم زبانم لال منظور آن قوچ بوده است!!!!!!! یعنی خون قوچ ذبح عظیمه امام خون اسماعیل ذبح صغیر؟ بهرحال ذبح عظیم منظور خون امام حسین است
راجب حضرت زینب هم بگم که قبل از ازدواج او با پسر عمویش، امام علی با شوهرش شرط می کند که زیبن باید پیوسته به همراه برادرش باشد زیرا این دو به شدت به هم وابسته هستند
زمانیکه حضرت زینب به دنیا آمد چشکانش بسته بود و باز نمی شدند، امام علی ع و حضرت فاطمه نگران شدند، امام به خدمت رسول ا... ص که در مسجد بود آمده، رسول اکرم ص فرموده حسین را به نزد او ببرد تا چشمانش را باز کند، هنگامیکه امام حسین را بالای سر دختر می آورند چشمان دختر باز می شود
حالا این حضرت زینب چجوری آزمایش می شه؟ برادرش رو سر می برند، بدنش زیر سم اسبان....
امام حضرت کاملاً صبوری کرده و بدن برادر را اندکی بلند نموده و به خدا عرض می کند خدایا این قربانی اندک!!!! را از من بپذیر
حضرت فاطمه چجوری امتحان میشه؟ کسی که می گفت نه دوست دارم نامحرمی را ببینم و دوست دارم نامحرمی مرا ببیند باید به خاطر اسلام، بخاطر یادآوری واقعه قدیر درب تک تک خانه هارا بزند و به آنها بگوید مگر تو در قدیر نبودی؟؟ ببین من فاطمه که اینقدر بیزارم نامحرم مرا ببیند به خدمت تو آمده ام بفهمممممممم؟ متوجه نیستی چه کسی و چه زنی درب خانه تو را زده؟ ای مردم کوفه متوجه نیستید چه زنی به دنبال علی در کوچه راه افتاده و فریاد می زند ای علی خیر تو خیر است و شر تو هم خیر است (یعنی شر از ناحیه علی سر نمی زند)
بله حضرت فاطمه هم اینگونه امتحان می شود
اگر حضرت زینب هم به اسارت گرفته می شود باز هم برای امتحان رسول ا...ص و امام علی ع است که امام علی که می گفت اگر خلخال از پای زن یهودی در آورند مرگ سزاوار مرد مسلمان است حالا دختر خودش اسیر می شود

منم از مدیر محترم این انجمن تقاضا دارم چنانکه پست های ما مربوط به موضوع تاپیک نیست به تاپیک جداگانه ایی منتقل شود و حذف نگردد:Gol:

mousavi928;600318 نوشت:
من میگم اگر زن بیرون خانه شاغل باشد فرصتی برای تربیت فرزند و شوهر پیدا نمی کند

نخیر شما میخواید فقط حرف خودتون رو بزنید
به چه دلیلی چنین حرفی میزنی؟ چند درصد آمار گرفتی زنان شاغل از عهده تربیت فرزند و خدمت به شوهر برنمیاند؟
آیا همه زنان خانه دار تونستند به وظایفشان عمل کنند؟ اینجا هم آمار رو میشه ذکر کنید؟
جناب موسوی اگر خانم شاغلی بخواهد به شوهر و بچه اش بی توجه باشد خانه دار هم باشد همین بی توجهی رو اعمال میکند
شما خانم نیستید لطفا اجازه بدید زنان خودشان تصمیم بگیرند که میتونند شاغل باشند یا نه؟

mousavi928;600318 نوشت:
حالا این حضرت زینب چجوری آزمایش می شه؟ برادرش رو سر می برند، بدنش زیر سم اسبان....

mousavi928;600318 نوشت:
حضرت فاطمه چجوری امتحان میشه؟ کسی که می گفت نه دوست دارم نامحرمی را ببینم و دوست دارم نامحرمی مرا ببیند باید به خاطر اسلام، بخاطر یادآوری واقعه قدیر درب تک تک خانه هارا بزند و به آنها بگوید مگر تو در قدیر نبودی؟؟ ببین من فاطمه که اینقدر بیزارم نامحرم مرا ببیند به خدمت تو آمده ام بفهمممممممم؟ متوجه نیستی چه کسی و چه زنی درب خانه تو را زده؟ ای مردم کوفه متوجه نیستید چه زنی به دنبال علی در کوچه راه افتاده و فریاد می زند ای علی خیر تو خیر است و شر تو هم خیر است (یعنی شر از ناحیه علی سر نمی زند)
بله حضرت فاطمه هم اینگونه امتحان می شود
اگر حضرت زینب هم به اسارت گرفته می شود باز هم برای امتحان رسول ا...ص و امام علی ع است که امام علی که می گفت اگر خلخال از پای زن یهودی در آورند مرگ سزاوار مرد مسلمان است حالا دختر خودش اسیر می شود

نخیر جناب موسوی این فقط امتحان حضرت زینب و حضرت فاطمه نبوده
اینجا وظیفه حکم میکنه این خانم از خونه بیرون بیاد و در اجتماع حضور داشته باشه دیدن و ندیدن نامحرم دیگه بهانه حضور در خانه نیست ضرورت اقتضا کرده و خانم در جامعه حضور پیدا کرده
آن هم در دوره ایی که زنان در هیچ عرصه ایی حضور فعال ندارند زنانی از خاندان پیامبر همانند مردان در عرصه ها حضور پیدا میکنند
چه حضرت زینب شرط کرده چه شرط نکرده باشه اینجا جامعه نیاز به حضور ایشان دارد آینده ی قیام محتاج حضور حضرت زینب است پس دیگه شوهر بچه و وظیفه اصلی تربیت نمیتونه مانع این حضور شود لطفا این پیام رو بگیرید
اما شرط حضرت زینب باشه قبول حضرت شرط کرده ولی واقعا برام سئواله چرا هر وقت خانمی کاری خلاف وظیفه اصلیش ( همون خانه داری و بچه درای البته به گفته ی عده ایی ) انجام میدهد بزرگان ما به دنبال یافتن دلیل و توجیه ایی برای آن کار هستند مثلا مادر حضرت مریم فرزندش رو نذر معبد میکند میان میگن چون نذر زن بدون اجازه شوهر باطل است پس حتما این خانم قبلش از شوهرش اجازه گرفته !!!!!!!!!!!!
خانمها هم همانند آقایان توانایی تشخیص و تصمیم گیری دارند بعضی مواقع خیلی از این تصمیمات رو شخص خانم گرفته کم دنبال دلیل و بهانه باشیم

شبـنم;600322 نوشت:
نخیر شما میخواید فقط حرف خودتون رو بزنید
به چه دلیلی چنین حرفی میزنی؟ چند درصد آمار گرفتی زنان شاغل از عهده تربیت فرزند و خدمت به شوهر برنمیاند؟
آیا همه زنان خانه دار تونستند به وظایفشان عمل کنند؟ اینجا هم آمار رو میشه ذکر کنید؟
جناب موسوی اگر خانم شاغلی بخواهد به شوهر و بچه اش بی توجه باشد خانه دار هم باشد همین بی توجهی رو اعمال میکند
شما خانم نیستید لطفا اجازه بدید زنان خودشان تصمیم بگیرند که میتونند شاغل باشند یا نه؟

سلام
باور کنید خانم محترم بنده سعی ندارم حرف خود را به کسی تحمیل کنم. اینجا فقط هر کس حرف و نظر شخصی خودش رو میگه. برای شما می تونه هیچ اهیتی نداشته باشه که من چه نظری داردم
همه که مثل من نیستند افرادی هم هستن که قبل از ازدواج به همسر آینده خود می گویند شرط من این است که تو هم کار کنی (بعضی ها هم علنی میگن منکه نون مفت ندارم بدم تو بخوری خودت برو کار کن) من قصد توهین ندارم ولی آدما متفاوت هستن و اصلا تفاوت ها زندگی را زیبا می کند
اما حرف من همونه: کسی که بیرون خانه کار کنه فرصت کمی برای تربیت دارد ولی صرفا به این معنی نیست کسی که کار بیرون منزل نداشته باشه به بهترین نحو از پس تربیت بر میاد. نه

شبـنم;600322 نوشت:
قیام محتاج حضور حضرت زینب است پس دیگه شوهر بچه و وظیفه اصلی تربیت نمیتونه مانع این حضور شود لطفا این پیام رو بگیرید
اما شرط حضرت زینب باشه قبول حضرت شرط کرده

اگر شما هم می توانید مانند حضرت زینب حضور فعال داشته باشید و موارد دیگر در سایه قرار نگیرند بسم ا... (بازم فقط دارم نظر شخصیم رو میگما)
شبـنم;600322 نوشت:
واقعا برام سئواله چرا هر وقت خانمی کاری خلاف وظیفه اصلیش ( همون خانه داری و بچه درای البته به گفته ی عده ایی ) انجام میدهد بزرگان ما به دنبال یافتن دلیل و توجیه ایی برای آن کار هستند مثلا مادر حضرت مریم فرزندش رو نذر معبد میکند میان میگن چون نذر زن بدون اجازه شوهر باطل است پس حتما این خانم قبلش از شوهرش اجازه گرفته !!!!!!!!!!!!
خانمها هم همانند آقایان توانایی تشخیص و تصمیم گیری دارند بعضی مواقع خیلی از این تصمیمات رو شخص خانم گرفته کم دنبال دلیل و بهانه باشیم

این اوامر و این تفاوت ها به شکل قاطع هم در قرآن هم در احادیث و هم در علم امروزی و روانشناسی اثبات شده اند که زن و مرد با هم تفاوت دارند.
کیه که ندونه مرد کلی نگره ولی زن جزئی نگر
کیه که ندونه مرد توان انجام چند کار رو بطور همزمان نداره اما زن این توانایی رو داره
کیه که ندونه مرد درگیر عوامل دیداری است ولی زت درگیر عوامل شنیداری
و...

[="Tahoma"]

شبـنم;600322 نوشت:

با عجله از خواب بيدار مي شود و لباس هاي فرزندش را تنش مي کند. در حالي که بچه اش هنوز کاملا چشم هايش را باز نکرده است، دستش را مي کشد تا او را به مهدکودک يا خانه مادربزرگ برساند.
به گزارش گروه اجتماعی مشرق، خانمي ۲۷ ساله هستم. دختري ۸ ساله دارم، به خاطر اين که سرکار مي روم، دخترم نصف روز تنهاست. مي خواهم بدانم اين شرايط چه تاثيري بر روحيه اش خواهد داشت؟

با عجله از خواب بيدار مي شود و لباس هاي فرزندش را تنش مي کند. در حالي که بچه اش هنوز کاملا چشم هايش را باز نکرده است، دستش را مي کشد تا او را به مهدکودک يا خانه مادربزرگ برساند. لحظاتي بعد هم فرزندش را مي بوسد و مي گويد: «بعدازظهر ميام دنبالت، تا مامان برمي گرده بچه خوبي باشي!»

کليد را مي چرخاند و در را باز مي کند. به خانه خالي سلام مي کند. کيفش را به گوشه اي مي اندازد و به سمت آشپزخانه مي رود. خسته است هميشه آرزو داشت وقتي از مدرسه برمي گردد مادرش در خانه منتظر او باشد آرزويي که مي داند به واقعيت تبديل نخواهد شد؛ بنابراين يک بالشت بر مي دارد و جلوي تلويزيون دراز مي کشد تا شايد تا آمدن مادرش خوابش ببرد.

اين دو روايت شرح حال بيشتر خردسالان و کودکاني است که مادران شان بيرون از خانه کار مي کنند. فرزنداني که دوست دارند وقتي به خانه مي رسند با ديدن چهره مادرشان، خستگي از تن شان بيرون برود ولي به دلايل شاغل بودن مادر اين حس خوب را هيچ گاه تجربه نکرده اند. بچه هايي که دوست دارند در کنار مادرشان قد بکشند و زير چتر مهرباني هاي مادران شان بزرگ شوند ولي هيچ وقت چنين فرصتي را به دست نياورده اند.

دوري از والدين خسارت هاي جبران ناپذيري دارد

حجت الاسلام علي فروتن، کارشناس و مشاور خانواده معتقد است حقيقتي که در عالم هستي، هم از نظر دين مبين اسلام و هم از نظر علم، مسلم و غير قابل انکار است، ارتباط خاص تمامي مخلوقات با يکديگر است. تاثيرگذاري و تاثيرپذيري موجودات و مخلوقات در ارتباط با يکديگر، امري بديهي است که به تاييد نيازي ندارد بلکه فقط و فقط نيازمند توجه و دقت بيشتر انسان ها به عنوان موجودات برتر در عالم هستي به ارتباط با ديگر مخلوقات است.

توجه بيشتر به اين که با چه چيزهايي سر و کار دارند، با چه افرادي ارتباط صميمي دارند و پيامدها و آثار اين ارتباط ها چيست؟ به طور مثال دوري پدر و مادر از فرزند و تنهايي يا نزديک شدن او به اشخاص ديگري غير از والدين، موجب وارد آمدن خسارت هاي جبران ناپذيري به او خواهد شد.

تربيت فرزند به عهده شماست

اين مشاور خانواده در گفت و گو با خراسان افزود: در دوران شکل گيري و تثبيت شخصيت فرزند، اين پدر و مادر هستند که براساس ارزش هاي اخلاقي بايد فرزندشان را تربيت کنند و قطعا ديگران از اهداف، علايق، سلايق و ارزش هاي مورد نظر والدين باخبر نيستند هر چند والدين خواسته هاي خودشان را براي متوليان تربيتي به صورت مشروح بيان کنند اما از سخن تا عمل، فاصله و تفاوت بسيار است.

در اين بين فرزند نياز به حضور والدين را در نمي يابد و وقتي اين کمبودها تامين نشود، به صورت طبيعي اين عقده ها در آينده به اختلالات رفتاري و رواني تبديل مي شود؛ بنابراين اسلام توصيه و تاکيد بسيار دارد که والدين خصوصا مادر با فرزندش ارتباط صميمانه و تنگاتنگي داشته باشد و به او مهرورزي کند تا به صورت مستقيم بر تربيت فرزند تاثير بگذارد.

به طور مثال اين که والدين به نوازش و بوسيدن فرزندشان بپردازند تاثيرات عجيبي بر تعديل رفتار کودک دارد. در حديثي از پيامبر(ص) داريم: «في رجُلٍ قالَ: ما قَبَّلتُ صَبِيّا قَطُّ، فلَمّا ولَّى قالَ: هذا رجُلٌ عِندي أنّهُ مِن أهلِ النّارِ» مردي در جمع پيامبر (ص) و عده اي از اصحاب گفت: من هرگز کودکم را نبوسيده‌ام. پس آن گاه که خواست برود، پيامبر (ص) فرمودند: اين مرد در نظر من از دوزخيان است (الکافي: 6 / 50 منتخب ميزان الحکمة : 612) وقتي اهميت بوسيدن درباره مردي که فرزندانش را نبوسيده است به حدي مي رسد که پيامبر (ص) مي فرمايند: او را از اهل دوزخ مي بينم، جايي براي توضيحات بيشتر درباره اهميت حضور والدين در کنار فرزندان شان نمي ماند.

خوب در برابر خوب تر

فروتن ادامه داد: بنابراين با توجه به اين که ضروري است والدين در امر تربيت فرزند به صورت مستمر نقش داشته باشند، به آساني مي توان به اين نتيجه رسيد که حتي کمترين زمان دوري آن ها از فرزند، آثار منفي فراواني دارد. از آن جا که نشانه عاقل اين است که از بين خوب و خوب تر، خوب تر را و از بين بد و بدتر، بد را انتخاب کند از مادرهاي شاغل مي خواهم که به اين نکته توجه کنند و کمي در اين باره بينديشند که در قبال اشتغال چه عوايدي نصيب شان مي شود و از سوي ديگر با دوري از فرزند، چه آسيب هايي به خانواده وارد مي شود و با مقايسه بين اين دو مسئله، بهترين راه را انتخاب کنند؛ بنابراين هر مادري بايد اين عوايد و آسيب ها را براي خودش بنويسد و تصميم گيري کند چون در هر خانواده اي ميزان اين عوايد و آسيب ها متفاوت است و هيچ فردي جز خود مادر نمي تواند، تصميم درستي بگيرد.

با اين حال اگر اشتغال براي مادري ضروري و اجتناب ناپذير است پيشنهاد مي شود در اوقات غيرکاري، حتما کمبودهاي فرزندش را جبران کند و تا حد امکان در ساعاتي که در کنار فرزندش نيست، او را در نزد نزديکان نسبي خود مثل مادر يا خواهر بگذارد تا آسيب کمتري در مسائل تربيتي و روحي و رواني به او وارد شود.

يک زن با دو مسئوليت

همچنين به گزارش تسنيم مادران شاغل اغلب به دليل آن که بخش مهمي از ساعات مفيدشان را در طول روز از فرزند جدا هستند، نمي توانند همانند مادران خانه دار به کودکان خود رسيدگي کنند، علاوه بر اين، آن ها در کنار خستگي جسمي و ذهني ناشي از کار، مسئوليت خانه و خانه داري را هم به دوش مي کشند. از سوي ديگر، سپردن کودکان به مهد کودک هم چندان مورد تاييد کارشناسان نيست، چرا که به باور آن ها اين کار ممکن است موجب بروز نابساماني هاي رواني خاصي در بزرگسالي شود. در ادامه چندين تاثير مهم شاغل بودن مادران بر تربيت فرزندان را خواهيد خواند.

* فاصله عاطفي از فرزند:

روانشناسان معتقدند کودکان به خصوص در سال‌هاي نخستين زندگي، نياز شديد عاطفي دارند و اين نياز تنها از سوي مادر تامين ميشود و از طريق هيچ فرد يا نهاد جايگزين ديگري تامين نمي‌شود. با شاغل شدن زن که مهم‌ترين نقش را در ايجاد تعادل عاطفي و رواني و پرورش فضايل در فرزند دارد، لطمه شديد روحي به کودک وارد مي‌شود.

* کاهش تابعيت پذيري فرزند از مادر:

هر مسئله اي که سبب دوري والدين از فرزندان شود، از ميزان نفوذشان در آن ها کم مي کند. اشتغال مادر نيز اين دوري را پديد مي آورد و به اين صورت، بر تربيت صحيح فرزندان تأثير مي گذارد زيرا فرزند ديگر حرف شنوي لازم را ندارد.

* رفتارهاي تربيتي خارج از خط تعادل:

خستگي هاي روحي ناشي از اشتغال در خارج از منزل گاهي سبب رفتار غيردوستانه و سخت گيري افراطي مادر مي شود و گاهي هم مادر مي کوشد تا ساعات نبودن خود را با هديه يا نوعي باج دادن به فرزند جبران کند و اين روند افراطي و تفريطي رفتار با فرزندان، تربيت او را دچار خدشه مي کند.

* نظارت مستقيم نداشتن بر فرزندان و غفلت از نيازهاي آن ها:

پرخاشگري و تمرکز نداشتن، افت تحصيلي و بحران هاي عاطفي در نوجواني از نداشتن نظارت مستقيم والدين و به خصوص مادر بر فرزندان حکايت دارد و اين مسئله نياز به حضور و واکنش به موقع مادر در برابر رفتارهاي فرزندان را بيشتر به رخ مي کشد.

* تضعيف جايگاه پدر:

اشتغال مادر ممکن است نقش و جايگاه پدر را براي فرزندان پسر مخدوش کند. فرزندان چون مي توانند بخشي از نيازهاي مالي خود را از طريق مادر برطرف کنند، ممکن است نقش پدر را در منزل ناديده بگيرند و از کمک ها و راهنمايي هاي وي خود را بي نياز بدانند و به مرور زمان، پدر در انزوا قرار گيرد.

* کم رنگ شدن نقش مادر به عنوان الگو براي دختران:

بي ترديد نخستين الگوي دختر، مادر است. دختر در تعامل با مادر، خانه داري، کدبانوگري، شوهرداري، بچه داري و امثال آن را ياد مي گيرد و به تدريج، بخشي از مسئوليت زندگي را در خانواده بر عهده مي گيرد و خود را براي زندگي آينده آماده مي کند؛ اما حضور کم مادر در خانه و کانون خانواده اين الگو را بي رمق مي سازد.

* دوگانگي در تربيت فرزندان:

در طول زمان حضور در محل کار، مادر مجبور است فرزند يا فرزندان خود را به مهد کودک يا به افراد ديگري از فاميل مثل خاله يا مادربزرگ بسپارد. اين در حالي است که الگوهاي تربيتي مادر با ايده ها و روش هاي تربيتي مربيان مهدها و ديگران متفاوت خواهد بود و فرزندان با حالتي دوگانه در رفتار و افکار و ارزش ها رشد خواهند کرد.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/303515

mousavi928;600356 نوشت:
اگر شما هم می توانید مانند حضرت زینب حضور فعال داشته باشید و موارد دیگر در سایه قرار نگیرند بسم ا...

فکر میکنم زنان تونستند نشون دهند میتونند زینب وار در عرصه های اجتماعی حضور پیدا کنند بدون اینکه خللی در وظایفشان به وجود آورد
همراهی با انقلاب تا پیروزی آن، حضور در هشت سال دفاع مقدس، و الان هم حضور در صحنه های سازندگی کشور
پس کار نشد نداره بسم اله رو خیلی وقته شروع کردند

mousavi928;600356 نوشت:
این اوامر و این تفاوت ها به شکل قاطع هم در قرآن هم در احادیث و هم در علم امروزی و روانشناسی اثبات شده اند که زن و مرد با هم تفاوت دارند.
کیه که ندونه مرد کلی نگره ولی زن جزئی نگر
کیه که ندونه مرد توان انجام چند کار رو بطور همزمان نداره اما زن این توانایی رو داره
کیه که ندونه مرد درگیر عوامل دیداری است ولی زت درگیر عوامل شنیداری

تفاوت وجود داره در اون شکی نیست
ولی تفاوت باعث برتری جنسی و حذف جنسی دیگر از صحنه نمیشه
تفاوت نمیتونه مانع شه جنسی توان تصمیم گیری رو در هیچ زمینه ایی حتی در امور شخصی و خانوادگی خودش نداشته باشه

[="Tahoma"]اشتغال مادر در 2 سال نخست زندگی کودک باعث می‌شود «دلبستگی» که برای رشد سلامت روانی بسیار ضروری است، به طور صحیح شکل نگیرد که این امر از علل افسردگی در بزرگ‌سالی است.

[/HR]

یوسف گرجی در خصوص والدینی که کودک خود را زودتر از موعد به مهد کودک می‌سپارند، اظهار داشت: جدایی زودرس کودک از مادر می‌تواند موجب به وجود آمدن اضطراب در کودک شود. اشتغال مادر در 2 سال نخست زندگی کودک باعث می‌شود «دلبستگی» که برای رشد سلامت روانی کودک بسیار ضروری است، به طور صحیح شکل نگیرد.این روا نشناس بیان کرد: چنین کودکانی در آینده دچار خطراتی در زندگی می‌شوند، یکی از علل افسردگی در سنین بزرگ‌سالی مربوط به شکل نگرفتن دلبستگی به نحو مناسب در 2 سال نخست زندگی فرد است همچنین یکی از علل نافرمانی، عدم اطاعت و پیروی فرزندان از پدر و مادر به عدم شکل‌گیری دلبستگی سالم در فرد.قابل دسترس نبودن والدین به معنای این است که وقتی کودک به مادر خود نیاز دارد، دسترسی به موقع به وی نداشته باشد.گرجی افزود: در بسیاری از تحقیقات، تفاوتی بین فرزندان مادران شاغل و مادران خانه‌دار از لحاظ تحصیلی و رفتاری مشاهده نمی‌کنیم اما به طور کلی عدم دسترس‌پذیری والدین که اشتغال مادر هم جزء آن محسوب می‌شود، یک عامل خطر در زندگی کودک است.وی در ادامه بیان کرد: قابل دسترس نبودن والدین به معنای این است که وقتی کودک به مادر خود نیاز دارد، دسترسی به موقع به وی نداشته باشد.

علــی;600411 نوشت:
آسيب‌هاي پنهان اشتغال مادر بر فرزندان

منم مزایای اشتغال زنان رو در پست های قبلیم ذکر کردم لطفا اونم بخوانید مفیده
این معایبی که ذکر کردید در همه زنان شاغل صدق نمیکنه شاید یکی دو نفر در کارشون خللی به وجود بیاد همانطور که همه زنان خانه دار هم نمیتونند فرزندان موفقی رو تربیت کند
خیلی از زنان با وجود اشتغال در تربیت صحیح فرزندشون چیزی کم نمیزارن تربیت فرزندشون هم نه تنها از خانم های خانه دار چیزی کم نداره بلکه به جرات میتونم بگم خیلی از خانمها شاغل و تحصیلکرده فرزندان موفقتری رو تحویل جامعه میدن
این دیگه بستگی به توان و شخصیت خانم داره حکم کلی نمیشه داد

شبـنم;600416 نوشت:
خیلی از زنان با وجود اشتغال در تربیت صحیح فرزندشون چیزی کم نمیزارن تربیت فرزندشون هم نه تنها از خانم های خانه دار چیزی کم نداره بلکه به جرات میتونم بگم خیلی از خانمها شاغل و تحصیلکرده فرزندان موفقتری رو تحویل جامعه میدن

:khaneh:
بچه هایی که افسره و بیمار و .. هستند موفق تر هستند!!!!:Khandidan!:
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=165206
یک مطالعه 20 ساله و گسترده بر روی 89 هزار کودک در آمریکا نشان داد، بچه هایی که مادران‌ آنها بیرون از خانه کار می‌کنند، 200 درصد بیشتر از کودکانی که مادران‌ آنها خانه دار هستند، دچار حملات آسم، بستری‌شدن شبانه و جراحات و مسمومیت‌ها می‌شوند.بچه‌هایی در این پژوهش شرکت کردند بین 7 تا 17 سال سن داشتند و به مدرسه می رفتند و کوچک‌ترین خواهر یا برادر آن‌ها هم حول و حوش سن مدرسه بود.هدف پژوهشگران از حذف کودکان کمتر از سن مدرسه این بود که تنها فرزندانی را بررسی کنند که اشتغال یا اشتغال نداشتن مادران‌ آنها به خاطر سن‌ این بچه‌ها نباشد.از سوی دیگر، در این مطالعه برخی عوامل بنیادی مانند بیماری کودک نیز در نظر گرفته شد که گاهی باعث می‌شود مادری از شغل خود انصراف بدهد و در خانه بماند.
مطالعات قبلی خلاف این را می گفتند
یافته‌های جدید، نتایج مطالعات پیشین را به چالش می‌کشد که نشان داده بودند سلامتی کودکان مادران شاغل در وضعیت بهتری است. در یافته‌های پیشین مشخص شده بود، عواملی مثل افزایش درآمد، داشتن بیمه بهداشتی و افزایش اعتماد به‌ نفس مادر شاغل باعث می شود فرزندان سالم‌تری داشته باشد.
مطالعات قبلی می گفتند وقتی مادری شاغل است، درآمد خانواده افزایش می‌یابد و این امر باعث می‌شود تا خانواده بهتر بتواند از پس هزینه‌ها برآید و امکانات بهتری برای کودک از نظر تغذیه فراهم کند. همچنین افزایش اعتماد به نفس مادر به دلیل اشتغال، در سلامت روانی کودک تاثیر مثبت دارد.
مراقبت بیشتر، سلامت بیشتر
پژوهش جدید بیان می دارد محدودیت وقت، به مادران شاغل فشار زیادی وارد می‌کند و ممکن است باعث شود نظارت یا مراقبت کمتری در مورد کودکان خود داشته باشند.
سلامتی کودک تا حدودی تحت تاثیر مدت زمانی است که صرف او می‌شود و طبیعی است که انجام فعالیت‌های مختلف داخل خانه مانند نظافت یا تهیه غذا که معمولا مسئولیت اصلی مادر است، زمان کمتری برای مادر شاغل جهت رسیدگی به کودک باقی می گذارد.

فرزندان مادران شاغل، تغذیه ناسالم و تحرک بدنی کمی دارند
موسسه مطالعه سلامت کودک با بررسی بیش از 12 هزار و 500 کودک پنج ساله نشان داد، فعالیت بدنی کودکانی که مادر شاغل دارند کمتر است و احتمال این که غذاهای ناسالم بخورند نیز بیشتر است.نتایج این تحقیقات در نشریه اپیدمی شناسی و سلامت کودک منتشر شده است.محققان دریافتند کودکان مادران شاغل، در میان وعده های غذایی خود، نوشیدنی های شیرین بیشتری می نوشیدند. همچنین این کودکان حداقل دو ساعت در روز را به بازی با رایانه و یا تماشای تلویزیون می گذراندند، در حالی که کودکان مادران خانه دار کمتر از دو ساعت را صرف این گونه فعالیت ها می کردند.کودکان مادران شاغل بیشتر با وسیله نقلیه به مدرسه می رفتند،‌ در حالی که کودکان مادران خانه دار، تا مدرسه پیاده می رفتند یا دوچرخه سواری می کردند.پروفسور "کاترین لاو" مجری این تحقیقات با اشاره به اشتغال یک یا هر دو والدین در بسیاری از خانواده ها گفت: احتمالا والدین به دلیل کمبود وقت نمی توانند غذاهای سالم و فرصت انجام فعالیت های بدنی را برای فرزندان شان فراهم کنند.

دوستان من موافقم که خانمی که شاغل است ممکنه در تربیت فرزندان و مسئولیت های خانه با مشکل مواجه شود خوب باید چیکار کرد؟

اگر قرار باشد زنان فقط در خانه بمانند و به تربیت فرزندان بپردازند و از علایق خود دست بکشند خوب مسلما یا بیخیال ازدواج میشن چون دختر خانم های شاغل همیشه دغدغه انجام امور مهمی مثل فعالیت های منزل و یا تحصیل پس از ازدواج را دارند همه این افكار و دغدغه ها باعث ترس بیش از حد از ازدواج و در نتیجه فرار از آن در بسیاری از دختران شاغل می گردد

یا اینکه این گل زودتر از موعد مقرر پژمرده میشه اکثریت زنان شاغلی که پس از ازدواج به خاطر فرزند و کارهای خانه از علایق خود دست میکشند زنانی هستند که بعدا در زندگی دچار افسردگی و پوچی میشن و احساس شکست میکنند اما یه راه دیگه ای هم هست

اگر زن و مرد یكدیگر را به خوبی درك كنند قادر خواهند بود بسیاری از سختی ها و مشكلات زندگی را پشت سر بگذارند. همین درك متقابل باعث می شود مردی كه شرایط همسر شاغلش و دغدغه های بی نهایت او را می بیند خود را مكلف به سهیم شدن در تربیت فرزندان و تقسیم امور منزل و انجام برخی از كارها به جهت رفع نیازهای خانواده و كم شدن بار مسئولیت همسرش می نماید.

در واقع تقسیم وظایف و امور منزل و همچنین همکاری در تربیت فرزندان میان زن و مرد هم سنگینی وظایف را از دوش یك نفر كم می كند،‌ هم به قول معروف زندگی لنگ نمی ماند و بر وفق مراد پیش می رود و هم زن قادر خواهد بود به فعالیت های مورد علاقه خود چون كار در خارج از منزل،‌ تحصیل و ... بپردازد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

با عرض سلام به دوستان گرامی

مساله اشتغال زن را میتوان از دو زاویه مورد تحلیل قرار داد:

1- تحلیلی بر اساس ایدئولوژی و الگوی اسلام

2- تحلیلی جامعه شناختی فارق از دیدگاه اسلام

در این پست بطور فشرده و کوتاه، به تحلیل اول میپردازیم و به لطف خدا در پستهای آتی جنبه های مختلف هر دو تحلیل را بررسی میکنیم.

قبل از هر چیز لازم است سه نکته را عرض کنیم:

اول: معارف اسلامی به دو بخش کلی: معارف اعتقادی و معارف رفتاری تقسیم میشود. معارف رفتاری خود شامل احکام فقهی و احکام اخلاقی است. مساله اشتغال زن مربوط به معارف رفتاری (فقهی – اخلاقی) اسلام میشود.

دوم: معارف رفتاری اسلام در دو سطح قرار دارد: الزامها و توصیه ها. منظور از الزامهای رفتاری، واجبات و محرمات فقهی و اخلاقی است و منظور از توصیه ها، مستحبات و مکروهات فقهی و اخلاقی است. درباره مساله اشتغال زن، هم الزامها و هم توصیه هایی وجود دارد.

سوم: قوانین رفتاری در اسلام مانند هر قانون دیگری ناظر به وضع عمومی است نه استثناها؛ پس در مساله اشتغال زن، به استثناها (مثلا زنان بی سرپرست) پرداخته نمیشود.

با توجه به نکات یاد شده میگوییم:

مسئله اشتغال زن مادام که در چارچوب الزامات رفتاری اسلام باشد (مثلا خروج زن از منزل به حق شوهر اخلال وارد نمیکند و با هماهنگی اوست و خود زن نیز مثلا اموری همچون حجاب اسلامی و روابط اسلامی با نامحرم را رعایت میکند) اشکالی که مخل الزامات اسلامی باشد ندارد.

وَ لا تَتَمَنَّوْا ما فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ لِلرِّجالِ نَصيبٌ مِمَّا اكْتَسَبُوا وَ لِلنِّساءِ نَصيبٌ مِمَّا اكْتَسَبْنَ؛ برتريهايى را كه خداوند براى بعضى از شما بر بعضى ديگر قرار داده آرزو نكنيد! مردان نصيبى از آنچه به دست مى‏آورند دارند، و زنان نيز نصيبى.(نساء/32)

علامه طباطبایی میفرماید: زن از جهت كسب علم، بيش از علم به اصول معارف و فروع دين (يعنى احكام عبادات و قوانين جاريه در اجتماع) وظيفه وجوبى ديگر ندارد، و از ناحيه عمل هم همان احكامى را دارد كه مردان دارند، به اضافه اينكه اطاعت از شوهرش نيز واجب است، البته نه در هر چيزى كه او بگويد و بخواهد، بلكه تنها در مساله مربوط به بهره‏هاى جنسى، و اما تنظيم امور زندگى فردى يعنى رفتن به دنبال كار و كاسبى و صنعت، و نيز در تنظيم امور خانه، و نيز مداخله در مصالح اجتماعى و عمومى، از قبيل دانشگاه رفتن و يا اشتغال به صنايع و حرفه‏هاى مفيد براى عموم و نافع در اجتماعات، با حفظ حدودى كه برايش معين شده، هيچ يك بر زن واجب نيست. و لازمه واجب نبودن اين كارها اين است كه وارد شدنش در هر يك از رشته‏هاى علمى و كسبى و تربيتى و امثال آن، فضلى است كه خود نسبت به جامعه‏اش تفضل كرده، و افتخارى است كه براى خود كسب نموده، و اسلام هم اين تفاخر را در بين زنان جايز دانسته است...( ترجمه الميزان، ج‏2، ص: 411)

با اینحال وقتی به سراغ معارف توصیه ای اسلام میرویم مجموعا اینطور برداشت میشود که اسلام، قایل به معاشرت حداقلی زن با نامحرمان است و اینکه مسئولیت اساسی زن شوهرداری و پرداختن به امور داخلی خانواده است. این توصیه ها چون از جانب خالق است تمامی جنبه های جسمی و روحی و فطری نوع زنان در آن لحاظ شده است پس طبعا انسان عاقل نمیتواند آنها را نادیده بگیرد.

امام علی فرمود: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّل‏؛ جهاد زن در خوب شوهرداری کردن است.(الكافي، الإسلامية، ج‏5، ص 9)

عَنْ يُونُسَ بْنِ يَعْقُوبَ، قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ عَنْ خُرُوجِ النِّسَاءِ فِي الْعِيدَيْنِ وَ الْجُمُعَةِ؟ فَقَالَ لَا، إِلَّا امْرَأَةٌ مُسِنَّةٌ؛ شخصی از امام صادق سوال کرد حکم خارج شدن زنان از منزل برای اقامه نماز عیدین (فطر و قربان) و نماز جمعه چیست؟ امام فرمود خیر مگر برای زن مسن.( كافي، دار الحديث، ج‏11، ص 235)

اما همانطور که عرض شد اینها احکام توصیه ای است نه الزامی؛ ولی توصیه ای که هر چه بیشتر در جوانب آن اندیشه و درباره اش تجربه میشود پرده از ابعاد نیک آن برداشته میشود.

بنابراین در یک جمله میتوان گفت: اسلام با مسئله اشتغال زن (با فرض رعایت شرایط الزامی) مخالفتی ندارد اما به انجام آن هم توصیه نمیکند.

در پناه حق

علــی;600420 نوشت:
بچه هایی که افسره و بیمار و .. هستند موفق تر هستند!!!!

سلام مادر من تقریبا هیشه خونس منم همیشه خونم ....تو که خیلی باهوشی بگو این وسط چرا من افسردگی گرفتم
باورت میشه من از صب تا حالا همینجور کنار تختم نشستم ...مامانم میگه بیا غذا بخور میگم ساااااااااااااااااااکت:god:
روزی چند بار گریه میکنم ...و هر روزی یه بار به این فکر میکنم:dar:

دخترک کبریت فروش;626101 نوشت:
سلام مادر من تقریبا هیشه خونس منم همیشه خونم ....تو که خیلی باهوشی بگو این وسط چرا من افسردگی گرفتم
باورت میشه من از صب تا حالا همینجور کنار تختم نشستم ...مامانم میگه بیا غذا بخور میگم ساااااااااااااااااااکت
روزی چند بار گریه میکنم ...و هر روزی یه بار به این فکر میکنم

با سلام
باید از خدا بخوای...مامانت که تو رو خلق نکرد باید اونی که تو رو خلق کرد ازش بخوای کمکت کنه
در ضمن ده تا کار مفید تو خونه میشه انجام داد مثل خیاطی، نقاشی، قلاب دوزی، ملیله دوزی ،پینه دوزی لحاف دوزی و ...

ادمیزاد خودش تنبل هست باید چوب بخوره تا فعال بشه همینطوری مگه ادم یه کاره ای میشه مگه!

دخترک کبریت فروش;626101 نوشت:
روزی چند بار گریه میکنم ...و هر روزی یه بار به این فکر میکنم

سلام بر شما دوست گرامی

همانطور که در پست سابق عرض شد در شرایط طبیعی اسلام توصیه به حداقل معاشرت با نامحرمان دارد اما در این توصیه نیز شرایط طبیعی و غیر طبیعی لحاظ میشود. ضمن اینکه معاشرت نداشتن با نامحرمان اصلا بدان معنا نیست که خود را در خانه زندانی کنید. به نظر بنده مشکل افسردگی شما ناشی از توصیه ها یا الزامات اسلام نیست و اگر در این باره با کارشناسان مشاوره صحبتی داشته باشید مناسب تر است.

در پناه حق

ضمن عرض سلام خدمت همه ی بانوان محترم:
من هم به نمایندگی ازخودم!به عنوان یک خانم تحصیل کرده صرفانظرخودم رودرمورداشتغال بانوان خدمتتون عرض می کنم:
من به هیچ عنوان بااشتغال بانوان درمشاغل غیرضروری موافق نیستم،فعلادرموردمشاغل ضروری:که اتفاقاتعداشون انگشت شمارهم هست! صحبتی نمی کنم.
اگریک خانم بخواهد،هم درشغلی که خارج ازمنزل دارد موفق باشد(به این معنی که ازهمه ی ظرفیتش برای انجام شغلش به نحواحسنت استفاده کنه،که اگراین کاررانکندو درکارش کم بگذارد،مصداق کم فروشی بوده ودرآمدحاصله اصلاحلال نیست)وهمزمان به تربیت فرزندان وامورمنزل برای تشکیل خانواده ی متعالی مشغول باشد،فشارمضاعف وخارج ازتوان رو ازنظرجسمی وروحی متحمل شده،واولین کسی که آسیب میبینه خودش هست،وفکرنمی کنم تحقق این دوموضوع به موازات هم(یعنی داشتن فرزندانی باتربیت عالی،واشتغال همزمان بدون کم وکاست)زیادعملی باشه،واینطوربه نظرمیرسه که معاوضه ی پول باسلامتی،معاوضه ی عاقلانه ای نیست!متاسفانه خانواده های نوپافکرمی کنند،اگرفرزنددارمی شوندبایستی تمام امکانات موجوددردنیارابرای اوفراهم کنندبه این بهانه که فرزندشان کمبودی درزندگی اجساس نکند،مادران نیزبه این بهانه به اشتغال رومی آورندتافرزندن دلبندشان مبادادرجامعه سرخورده شود!غافل ازاینکه فرزندی که درپرقوبزرگ شودنه تنهاهیچ رشدی نمی کند،بلکه به دلیل وابستگی شدیدبه والدین درآینده مشکلات فراوانی رابرجامعه تحمیل خواهدکرد،فکرنمی کنم هیچ دانشمندومبتکرومخترعی وجودداشته باشدکه تمام عمردرآسایش وراحتی بوده،سختی کشیدن موجب بروزخلاقیت وشکفته شدن استعدادهایی می شودکه هرگزازوجودآنهادرخوداطلاعی نداشته ایم!پس سختی کشیدن زیادهم بدنیست،مهم این است که سختی هاراچگونه مدیریت می کنیم،البته حضوربانوان دربعضی مشاغل بسیارهم ضروریست مثل تخصص مربوط به زنان،که به نظرم حتی این نوع اشتغال هم بایدمدیریت شودتاخانواده وخودفرد آسیب نبیند،به طورمثال همین موردهم، آشنای نزدیک یکی ازدوستان صمیمیم بودکه ازخارج ازکشورهم بیمارویزیت می کرد،درنتیجه حتی زمانی برای خریدلباس برای خودش هم نداشت!ومتاسفانه اونقدرفشارکاری روش زیادبودکه سرعمل یکی ازبیمارانش درسن جوانی سکته کردوازدنیارفت...
بانوان محترمی که تصورمی کنند،باعدم اشتغال استعدادهایشان هدرمی رود،حوصله اشان سرمی رود،من راهکارهای پیشنهادی برای شماخانم های عزیزدارم،مطالعه ی کتاب های موردعلاقه،،مطالعه ی کتاب های ترییت فرزندویادگیری مهارتهای فرزندپروری وهمسرداری(متاسفانه بعضی ازمادران محترم فرزندانشان رابه امان خدا می سپارندتاخودبه خودبزرگ شوند!)شرکت درکارگاهها ی علمی وهنری(آشپزی ،سفره آرایی،شیرینی پذی،فکرنمی کنم خانمی باشه که ازانجام کارهای هنری بدش بیاد)-شرکت درهمایش های تخصصی رشته ی خودتون -نوشتن مقاله های علمی،وهزاران کاردیگروالبته درمواردضروری می توان اشتغال محدودهم داشت(نه تمام وقت)...

من فکرمی کنم اگرخانم هابه امورمنزل رسیدگی کنند(ضمن مطالعه ی فراوان وکسب مهارت های لازم )وآقایان امورخارج ازمنزل روبرعهده بگیرند:همونطورکه سیره ی ائمه وبزرگان هم اینگونه بوده،بسیاری ازمعضلات اجتماعی خودبه خودحل می شوندمتاسفانه تبلیغات نادرست درجامعه باعث شده خانم هاازانجام رسالت حقیقیشون فاصله بگیرندوضدارزش هاجای ارزش هاروبگیرند...

اگرصحبت هام خارج ازحوصلتون بودحلال بفرمایید.

موضوع قفل شده است