جمع بندی درآمد زایی از سرمایه مبهم پدر !!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درآمد زایی از سرمایه مبهم پدر !!

سلام خدمت دوستان عزیز

راستش یه سوالی در رابطه با درآمد حرام و ... داشتم ولی یه ذره توضیح و شرح دادنش سخته !!!

هر پسری صد در صد واسه شروع یه کار علاقه زیادی داره از سرمایه پدر شروع کنه !
چون یه ذره از مشکلات اول زندگی رو کم میکنه و میشه کمک خرج زندگی !!

ولی الان واسه من یه مشکلی هست
نمیخوام بگم درآمد پدرم کامل حرامه
نه اصلا ..... !!

ولی یه ذره خرده شیشه توش هست !

پدرم کارمند یه اداره هست
و علاوه بر اون از جوونی تو زمین های کشاورزی کار کرده و در حال حاضر به کار کشاورزی هم مشغوله (( داشتن زمین کشاورزی و دستگاه دروگر و ......))

ولی متاسفانه تو زندگیش یه ذره ناخالصی داره !
که اینا میشن

یه ذره درآمد حرام از قمار (( خیلی خیلی ناچیزه در برابر درآمد زایی حلالش ولی خب بالاخره هست )) فقط در حد تفریح بوده ولی نمیشه ازش چشم پوشی کرد
یه ذره از پول نزول
یه ذره هم وام های بانکی (( تا اونجا که میدونم گرفتن وام ها با سود زیاد مشکل داره و اگه قسط شامل دیرکرد بشه ربا در ربا هست
متاسفانه پدرم برای خرید منزل و دستگاه کشاورزی از یکی از موسسه های خصوصی وام گرفته که سودی که رو پول کشیدن وحشتناک زیاد بوده (( 30 میلیون وام با بازپرداخت حدود 50 میلیونی فکر کنم ))
حالا اینا به کنار (( چون خودش بعد ها همین پول رو درآورده مشکلی باهاش نداره ))
ولی دید من دید حرام و حلال بودن هست
خیلی از اقساط هم باتاخیر پرداخت کرده و میکنه

اینا همش سر و ته درآمدزاییش بود
حالا سوالم اینه
من اگه بعد سربازی بخوام از سرمایه پدری (( زمین کشاوری و پول )) استفاده کنم مشکل شرعی داره ؟؟
درسته شاید اینا از راه 20 درصد حرام تشکیل شده باشه ولی خودم نمیخوام حتی 1 درصد حرام قاطی زندگیم بشه !!

تاثیر اون درآمدهای حرام هم دارم تو زندگیش میبینم !!
برکت نداشتن زندگیش
همین امسال سر دستگاه کشاورزی که کار میکرد کلی ضرر کرد سر یه چیز مسخره
و خیلی چیزهای دیگه
مثلا رفتارهای بد و سرد تو خانواده (( خواهر و برادرم سر مادرم صداشون رو بلند میکنن ))

نمیدونم شاید من توهم زدم
ولی من همینه اینارو از همون یه ذره ناخالصی میبینم !!! :Ghamgin:

خدا خواسته من یکی خوب باشم تو این خانواده
از نظر اعتقادی یه ذره فرق دارم و به خیلی چیزها معتقدم
به پول نزول و حتی وام های بانکی
و حتی نوع پوشش خانواده

حالا سوالم اینه
از این زندگی بخوام شروع کنم و از این سرمایه بخوام شروع کنم بعدها مشکل ساز نمیشه ؟؟؟

مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای !

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: جناب استاد و جناب شفا

علی 23;599690 نوشت:
سلام خدمت دوستان عزیز

راستش یه سوالی در رابطه با درآمد حرام و ... داشتم ولی یه ذره توضیح و شرح دادنش سخته !!!

نه اصلا ..... !!

پدرم کارمند یه اداره هست
و علاوه بر اون از جوونی تو زمین های کشاورزی کار کرده و در حال حاضر به کار کشاورزی هم مشغوله (( داشتن زمین کشاورزی و دستگاه دروگر و ......))

که اینا میشن

یه ذره درآمد حرام از قمار (( خیلی خیلی ناچیزه در برابر درآمد زایی حلالش ولی خب بالاخره هست )) فقط در حد تفریح بوده ولی نمیشه ازش چشم پوشی کرد
یه ذره از پول نزول
یه ذره هم وام های بانکی (( تا اونجا که میدونم گرفتن وام ها با سود زیاد مشکل داره و اگه قسط شامل دیرکرد بشه ربا در ربا هست
متاسفانه پدرم برای خرید منزل و دستگاه کشاورزی از یکی از موسسه های خصوصی وام گرفته که سودی که رو پول کشیدن وحشتناک زیاد بوده (( 30 میلیون وام با بازپرداخت حدود 50 میلیونی فکر کنم ))

حالا سوالم اینه
من اگه بعد سربازی بخوام از سرمایه پدری (( زمین کشاوری و پول )) استفاده کنم مشکل شرعی داره ؟؟
درسته شاید اینا از راه 20 درصد حرام تشکیل شده باشه ولی خودم نمیخوام حتی 1 درصد حرام قاطی زندگیم بشه !!

برکت نداشتن زندگیش
و خیلی چیزهای دیگه
مثلا رفتارهای بد و سرد تو خانواده (( خواهر و برادرم سر مادرم صداشون رو بلند میکنن ))

نمیدونم شاید من توهم زدم
ولی من همینه اینارو از همون یه ذره ناخالصی میبینم !!!

و حتی نوع پوشش خانواده

حالا سوالم اینه
از این زندگی بخوام شروع کنم و از این سرمایه بخوام شروع کنم بعدها مشکل ساز نمیشه ؟؟؟

سلام علیکم
إن شاء الله کارشناس محترم فقه به جنبه ی فقهی سوال پاسخ خواهند داد،اما بنده از لحاظ اخلاقی خدمتتان عرض کنم که حتی اگر استفاده ی شما از اموال پدر به لحاظ فقهی هم ایراد نداشته باشد به خاطر پرهیز از اثرات وضعی مال حرام مانند نزول و قمار می توانید از این راهکار اخلاقی که البته واجب هم نیست استفاده کنید.
می توانید خمس سرمایه ای را که پدر به شما می دهد را پرداخت کنید.زیرا یکی از کاربردهای خمس پاک کردن مال حلال مخلوط به حرام است.با این کار مشکل شما حل خواهد شد.
موفق باشید.

J@v@d;599690 نوشت:
سلام خدمت دوستان عزیز

نه اصلا ..... !!

پدرم کارمند یه اداره هست

که اینا میشن

یه ذره از پول نزول

حالا سوالم اینه

برکت نداشتن زندگیش
و خیلی چیزهای دیگه

نمیدونم شاید من توهم زدم
ولی من همینه اینارو از همون یه ذره ناخالصی میبینم !!! :Ghamgin:

و حتی نوع پوشش خانواده

حالا سوالم اینه

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

از جهت شرعی چون شما نمی دانید، آنچه پدرتان به شما می دهد،از چه طریقی به دست آمده، برای شما استفاده اشکالی ندارد.

و اما جهت اخلاقیش را باید از کارشناسان بخش اخلاق سوال بفرمایید.

پرسش:
در اموال پدرم مال حرام مخلوط به حلال وجود دارد، آیا می توانم به عنوان سرمایه از آن استفاده کنم؟
پاسخ:
از لحاظ اخلاقی خدمتتان عرض کنم که حتی اگر استفاده ی شما از اموال پدر به لحاظ فقهی هم ایراد نداشته باشد به خاطر پرهیز از اثرات وضعی مال حرام مانند نزول و قمار می توانید از این راهکار اخلاقی که البته واجب هم نیست استفاده کنید.
می توانید خمس سرمایه ای را که پدر به شما می دهد را پرداخت کنید.زیرا یکی از کاربردهای خمس پاک کردن مال حلال مخلوط به حرام است.با این کار مشکل شما حل خواهد شد.
از جهت شرعی چون شما نمی دانید، آنچه پدرتان به شما می دهد،از چه طریقی به دست آمده، برای شما استفاده اشکالی ندارد.

موضوع قفل شده است