چرا اشیاء مجرد برتر از اشیای مادی هستند؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اشیاء مجرد برتر از اشیای مادی هستند؟

سلام و عرض ادب
بنده به دفعات در همه مباحث فلسفی و عرفانی بحث امور مجرد و غیر مادی و برتری آنرا بر امور مادی شنیده ام.ولی در اینکه واقعا چرا باید چیزی که مجرد هست رو از ماده برتر بدانیم دقیقا درک نکرده ام.هرچند خودم قلبا قبول دارم امور و عوالم غیر مادی برتر از ماده اند ولی بطور کامل علت و چگونگی آنرا هنوز خوب درک نکرده ام.
.اما دلایل اینکه فلاسفه و عرفا امور مجرد را از ماده برتر میدانند موارد زیر هست(هرچند دلایل دیگری هم هست که فعلا حضور ذهن ندارم)
فلاسفه میگویند امور مجرد منزه از شکل و رنگ و تجسم هندسی هستند.خب اموری که شکل و رنگ نداشته باشند و فضا بوجود نیارن چگونه وجود دارند؟اصلا مگر میشود شیئی هیچ گونه شکل و صورتی نداشته باشد؟آیا اینکه امور مادی و جسمانی ویژگی شکل و رنگ و تجسم هندسی دارن از نواقص و محدودیت های انهاست یا از امتیازات انها؟اگر از امتیازات انهاست پس امور مجرد که عاری از این موارد هستند از این امتیاز بی بهره اند و نمیشود انها رو برتر از ماده د انست.اگر هم عاری بودن از این ویژگی ها از نواقص ماده هست پس امر بدون شکل چطور هیچگونه تجسمی ندارد؟ایا امر مجرد تجسم عقلانی دارد؟پس درست نیست بگوئیم امور مجرد شکل ندارن مگر اینکه قائل شویم امور مجرد شکل هندسی ندارن نه هر گونه شکل و تصور.ایا همین طور هست؟یا کلا بحث شکل و تجسم به هر معنایی برای امر مجرد بی معناس؟
در ضمن بحث زمان و مکان و جسمیت و شکل وابسته به ماده هست و بدون حضور ماده اساسا این امور نمیتوانند وجود خارجی داشته باشند.چرا امور مجرد که این ویژگی ها رو ندارد باید برتر از ماده در نظر گرفته شود؟چرا امری که نه شکل دارد نه رنگ باید برتر از ماده باشد؟بعضیا ممکنه فکر کنن چنین چیزی نقص هست نه وجود والاتر.
اینکه هر شیئی در عالم ماده صورتی در عالم مجردات دارد چه مفهومی رو میرساند؟
و اینکه همه عوالم وجودی بالاتر امتیزات و برتری های عوالم ماده رو هم دارن چگونه ممکن هست؟در صورتیکه امور مجرد از شکل و رنگ و زمان منزه هستند؟
در هر صورت افرادی که در زمینه فلسفهو کلام و احادیث و ایات مرتبط در این زمینه تسلط خوبی دارن خواهشمندم این سوال من رو جواب بدن.
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

امن;598998 نوشت:
سلام و عرض ادب
بنده به دفعات در همه مباحث فلسفی و عرفانی بحث امور مجرد و غیر مادی و برتری آنرا بر امور مادی شنیده ام.ولی در اینکه واقعا چرا باید چیزی که مجرد هست رو از ماده برتر بدانیم دقیقا درک نکرده ام.هرچند خودم قلبا قبول دارم امور و عوالم غیر مادی برتر از ماده اند ولی بطور کامل علت و چگونگی آنرا هنوز خوب درک نکرده ام.
.اما دلایل اینکه فلاسفه و عرفا امور مجرد را از ماده برتر میدانند موارد زیر هست(هرچند دلایل دیگری هم هست که فعلا حضور ذهن ندارم)
فلاسفه میگویند امور مجرد منزه از شکل و رنگ و تجسم هندسی هستند.خب اموری که شکل و رنگ نداشته باشند و فضا بوجود نیارن چگونه وجود دارند؟اصلا مگر میشود شیئی هیچ گونه شکل و صورتی نداشته باشد؟آیا اینکه امور مادی و جسمانی ویژگی شکل و رنگ و تجسم هندسی دارن از نواقص و محدودیت های انهاست یا از امتیازات انها؟اگر از امتیازات انهاست پس امور مجرد که عاری از این موارد هستند از این امتیاز بی بهره اند و نمیشود انها رو برتر از ماده د انست.اگر هم عاری بودن از این ویژگی ها از نواقص ماده هست پس امر بدون شکل چطور هیچگونه تجسمی ندارد؟ایا امر مجرد تجسم عقلانی دارد؟پس درست نیست بگوئیم امور مجرد شکل ندارن مگر اینکه قائل شویم امور مجرد شکل هندسی ندارن نه هر گونه شکل و تصور.ایا همین طور هست؟یا کلا بحث شکل و تجسم به هر معنایی برای امر مجرد بی معناس؟
در ضمن بحث زمان و مکان و جسمیت و شکل وابسته به ماده هست و بدون حضور ماده اساسا این امور نمیتوانند وجود خارجی داشته باشند.چرا امور مجرد که این ویژگی ها رو ندارد باید برتر از ماده در نظر گرفته شود؟چرا امری که نه شکل دارد نه رنگ باید برتر از ماده باشد؟بعضیا ممکنه فکر کنن چنین چیزی نقص هست نه وجود والاتر.
اینکه هر شیئی در عالم ماده صورتی در عالم مجردات دارد چه مفهومی رو میرساند؟
و اینکه همه عوالم وجودی بالاتر امتیزات و برتری های عوالم ماده رو هم دارن چگونه ممکن هست؟در صورتیکه امور مجرد از شکل و رنگ و زمان منزه هستند؟
در هر صورت افرادی که در زمینه فلسفهو کلام و احادیث و ایات مرتبط در این زمینه تسلط خوبی دارن خواهشمندم این سوال من رو جواب بدن.
با تشکر

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- نخست آنکه لطفا سوال اصلی خود را مطرح کنید و اجازه دهید تا پله های دیگر بحث یک به یک طی شود و در همراهی با دیگر کاربران بحث به سرانجام منتهی شود. اینکه شما حدود بیست سوال را به یک باره مطرح کردید، باعث نمی شود که همه سوالها به یک باره پاسخ داده شود بلکه یک به یک بایستی به همه آنها پرداخته شود.

- در فلسفه اسلامی، موجودات به سه مرتبه مادی، مثالی و مجرد تقسیم می شوند. و هر کدام از این مراتب، ویژگی خاص خود را دارا هستند.

- این ترتب وجودی، ترتب در علیت است؛ یعنی عالم عقل علت به وجود آمدن عالم مثال است و عالم مثال علت به وجود آمدن عالم ماده. بر این اساس هر مرتبه از وجود که علت برای دیگری است تمام کمالات معلول خود را دارد،در این صورت عالم مثال که علت عالم ماده معرفی شده یک نظام مثالی است که تمام آثار نظام مادی را در خود جای داده، با این تفاوت که اشرف و اعلی از نظام مادی است و محدودیات ماده را ندارد. (1)

- با توجه به این مطلب، روشن است که علت نسبت به معلول، از برتری برخوردار است و از این رو عالم مجرد از عالم مادی برتر است.

- از سوی دیگر، در مورد مطالبی که بیان کردید در مورد شکل و حجم و اموری مانند آن، باید عرض شود که آنچه مشخص است، محدود بودن نشانگر ضعف و ناتوانی است و موجودی که در فضایی خاص محدود است و در وراء آن محدوده وجود ندارد، محدود و ضعیف است. اما اگر موجودی محدود به فضایی خاص نباشد، طبیعتا این ضعف و کمبود را نخواهد داشت و نسبت به موجود اول، دارای برتری خواهد بود.

موفق باشید

1. علامه طباطبایی ، بدایة الحکمة ،المرحلة الثانی عشر،الفصل التاسع، ص 214

سلام
ضمن تشکر از شما جناب رئوف .
بنده دو سوال خود رو در اخر متن خود مطرح نمودم .و سایر نوشته های من توضیحی بود بر منظور سوالای من.
در ضمن جناب رئف مواردی که شما فرمودین رو من میدانم.در واقع منم میدانم که عالم مجردات علت عالم مثال و عالم مثال علت عالم ماده و طبیعت هست.
فقط میخواستم این علت بودن و خاق بودن عوالم والاتر رو بهتر درک کنم و اینکه چطور در عین اینکه ما عالم مجردات رو منزه از شکل و رنگ میدانیم ولی همه کمالات عالم ماده رو هم به ان نسبت میدهیم چون شبهه که به نظر میرسه اینه که چیزی که نه رنگ دارد و نه شکل چطور میتواند برتر باشد؟

موضوع قفل شده است