جمع بندی چرا هرچی توبه می کنم و کمک می خوام مرض بیشتری سراغم میاد؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا هرچی توبه می کنم و کمک می خوام مرض بیشتری سراغم میاد؟

سلام خدمت دوستان عزیز

راستش نمیدونم از کجا شروع کنم !!
از چی بگم و چطور بگم !!

ولی خواهشا کل این متن رو بخونید !(( شاید تونستید کمک کنید ! :Gol: ))

شاید طولانی و مذخرفه ولی بخونید تا شاید تونستید کمک کنید ! :Sham:
از زندگی شخصیم هست و از چنتا مسئله صحبت کردم !!

یه جوون 22 ساله و دانشجو ترم آخر کارشناسی هستم
سال قبل رفتم مشهد و بعدش نمیدونم چی شد که 1 ساله شروع کردم به نماز خوندن (( همیشه دوست داشتم نماز بخونم ولی نمیشد تا اینکه یه مشهد رفتنم باعث شد الان 1 سال هست که نماز میخونم )) (( همونجا بود که دعا کردم واسه شروع نماز و به راه راست هدایت شدن ))
تو این 1 سال هم سعی کردم ترک گناه کنم و ....
خیلی هم سعی کردم از گناه دوری کنم که در بعضی مواقع شد و بعضی هم نشد !!

تو این 1 ساله نمیدونم چرا هر درد و مرض هست اومده سراغم

واسه مشکل دندونم رفته بودم دکتر تا اینکه متوجه شدم مشکل فک و صورت دارم و باید یه عمل سنگین انجام بدم
سر یه دندون کشیدن یکبار حدود 15 دقیقه یه مشکلی پیش اومد و دندون در نمی اومد که تو 15 دقیقه دنیا و آخرت اومد جلو چشم

پارسال هم مشکل واریکوسل گرفتم و بعد 1 سال درمون بالاخره مشکل حل شد (( از زمان شروع درد به حدی عذاب میکشیدم که موقع راه رفتن و یا ادرار درد شدید حس میکردم ))
هفته قبل هم رفتم دکتر و گفت بعد 1 سال درمان خوب شدی و مشکلی نیست

بعد از این مشکلان چند روز قبل کلیه راستم درد گرفت و رفتم دکتر
یکی از بچه ها گفت آپاندیس هست که خوشبختانه مشکل جدی نبود و رفع شد
ولی ترس و دردش منو کشت !!

الانم دارم با ترک خود ارضایی مبارزه میکنم
خیلی خیلی سخته !
هرکاری هم بگید یا دارم انجام میدم یا انجام دادم
از رفتن به هیئت بگیرید تا خوندن انواع نماز ها و انجام مستحبات !
ولی به شدت دارم اذیت میشم و احساس گناه میکن و پشیمون ولی ............

نمیدونم چرا !!
ولی انگار خدا صدامو نمی شنوه !!

چند مدتی هم هست که یه سر یه بحث مسخره یه دختر رفته تو فکرم
اصلا خود دختره فکر نکنم 1 ثانیه بهم فکر کنه ولی من یه جوری شدم بعد از چند جلسه همکلاسی بودن (( البته شاید بگید ترم 1 هست و این حرفا ولی اینطور نیست -- از این موارد زیاد بوده ولی این یکی نمیدونم چرا فراموش نمیشه ))

همه اینا به کنار
تو این چند وقته که تمام سعی و تلاشم رو واسه ترک خودارضایی کردم تو خیلی از سایت ها خوندم ازدواج یکی از راه حل ها هست !!
حالا شما اون دختره رو بزارید کنار این مسئله ای که جدیدا اومده تو فکرم !!

شاید بگید اصلا وقت ازدواج نیست (( چون هنوز سربازی نرفتم و مستقل نیستم ))
ولی خیلی خیلی دوست دارم ازدواج کنم

چون معتقدم یه انسان وقتی کامل میشه که ازواج کنه (( مرد از دامان زن به معراج میرسد !!! ))
و ازدواج میتونه تو پیشرفت طرف کمک زیادی کنه !!

شاید بگید خودشو دست بالا میگیره ولی
از نظر فکری حس میکنم از هم سن و سالای خودم بالاترم
الان هر جوون هم سن و سال خودم (( 20 تا 25 )) رو میبینم عاشق دور زدن تو خیابان با ماشین و قلیون سرا و .... هست

در حالی که خودم اینا رو یکسری کارهای مذخرف و بچه گونه میدونم
و معتقدم آدم بهتره زود ازدواج کنه و زودتر زندگی خودشو تشکیل بشه

همه اینا رو گفتم که بگید تو زندگیم چی میگذره ؟؟
چرا اینقدر مشکل و درد میاد سراغم ؟؟
و هزاران چرا دیگر !!

اگه امکان داره کارشناس عزیز لطف کنه:Gol: پست های طولانی نذاره !! (( بعضی مواقع حوصله خوندنش نمیاد ))
و دوستان هم صحبتی دارن خوشحال میشم بشنوم !!
:hamdel:

(( مرجع تقلید آیت الله خامنه ای ))

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

علی 23;598506 نوشت:
همه اینا رو گفتم که بگید تو زندگیم چی میگذره ؟؟ چرا اینقدر مشکل و درد میاد سراغم ؟؟ و هزاران چرا دیگر !!

از ظاهر آيات و روايات بر مي‌آيد بلاها و گرفتاري‌ها، شدايد و مصيبت‌هايي که بر انسان وارد می شود ريشه و عوامل گوناگوني مي تواند داشته باشد، نمي‌توان آن را به يک يا چند عامل محدود نمود. اما در يک نگاه کلي مي توان گفت:
از مهمترین ريشه و اساس همه مصيبت ها و گرفتارهاي انسان، «عملکردهاي» اوست. يعني برخي بلاها از آثار وضعي عمل انسان است‌. در حقيقت اين نوع گرفتاري ها زاييدة انديشه و عمل انسان است‌.
قرآن کريم مي فرمايد:‌ «وَما اصابکم من مصيبة، فبما کسبت ايديکم و يعفو عن کثير؛(1) هر مصيبت و ناملايماتي (فردي يا اجتماعي) که به شما مي رسد، به خاطر اعمالي است که با دست خود انجام داده ايد (تازه اين تمام مجازات و کيفر اعمال شما نيست) و خدا از بسياري از گناهان مي گذرد و آن ها را مورد عفو قرار مي دهد».

پي نوشت:
1. شورى (42) آيه 30.

وجه ديگر براي سختی ها و گرفتاری ها، امتحان و آزمايش بندگان است ‌:
خداوند حکيم‌، در جهان آفرينش‌، داراي "سنّت‌"ها و قوانين پايداري است که از جمله آن‌ها، "سنّت امتحان‌" است .در موارد گوناگوني انسان‌ها را آزمايش مي‌کند. يکي از آن موارد، امتحان به مصائب است‌که در صورت موفقيت در آزمون الهي‌، رتبه و مقام انسان بالاتر مي‌رود و باعث تکامل او مي‌شود،
قرآن مي فرمايد ‌:
"وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَي‌ْءٍ مِّن‌َ الْخَوْف‌ِ وَ الْجُوع‌ِ وَ نَقْص‌ٍ مِّن‌َ الاَْمْوَا َل‌ِ وَ الاْ َنفُس‌ِ وَ الثَّمَرَاَت‌ِ وَبَشِّرِ الصَّـَبِرِين‌َ؛ (1) قطعاً شما را به چيزي [از قبيل‌] ترس و گرسنگي و کاهشي در اموال و جان‌ها و محصولات مي‌آزماييم و مژده باد شکيبايان را".

پی نوشت :
1. بقره (2)، آيه 155.

وجه سوم :
استعدادهاي نهفته در انسان در پرتو سختي‏ ها شکوفا مي‏شود، همان طوري که فلزات در کوره آتش آبديده و استوارتر مي‏ شوند، مشکلات، شخصيت ساز و استقامت آفرين است، بسان درختي که در دل بيابان‏هاي سوزان و بادهاي داغ قرار مي‏ گيرد.
از اين جا مي‏ توان پي برد که چرا خداوند، بندگان صالح خود را با بلاهاي گوناگون مي‏ آزمايد. اگر آزمايش ‏ها نبود، مقامات معنوي نمي‏ رسيدند، از اين رو گفته‏ اند :
هر که در اين بزم مقرب تر است جام بلا بيشترش مي‏ دهند
امام علي (ع) در يکي از نامه ‏هاي خود، مردمي را که در کانون دشواري‏ ها و مشکلات پرورش يافته ‏اند، به درختان قوي کوهستاني تشبيه مي ‏کند،اما افراد تن پرور و راحت طلب را به درختان و باغستان همانند نموده و فرموده:
"آگاه باشيد که درختان بياباني چون به سختي و کم آبي خو گرفته‏ اند، چوب هايشان سخت‏ تر و شعله آتش آن‏ها شديدتر است و ديرتر به خاموشي مي‏ گرايند، ولي درختان بوستاني، پوست هايشان نازک‏ تر و چوب هايشان سست‏ تر است و زودتر شکسته مي‏ شود."(1)

پی نوشت :
1. نهج البلاغه، نامه 45.

با توجه به این سه وجه می گوییم :
از روايات بر مي‌آيد که بين ايمان و بلا رابطه مستقيمي وجود دارد.

امام صادق(ع) مي‌فرمايد: " مؤمن مانند کفه ترازواست. هر اندازه که ايمانش زياد شود،‌رنج و بلاي او نيز زيادتر خواهد شد."(1)

از رسول خدا(ص) پرسيده شد: "پر بلا ترين مردم در دنيا چه کساني هستند؟ پيامبر فرمود: "پر بلاترين مردم در دنيا انبيا هستند،سپس هر کس که در پندار، گفتار و کردار بيش‌تر شبيه پيامبران باشد".(2)

امام باقر(ع) مي‌فرمايد:
"خدا مؤمن را با بلا مي‌نوازد، چنان که مرد با هديه‌اي که از سفر براي خانواده‌اش مي‌برد، آن‌ها را مي‌نوازد".(3)

دليلش آن است که در پرتو مشکلات و سختي‌ها، استعداد‌هاي انسان شکوفا مي‌شود و گوهر حقيقت آشکار مي‌گردد.

انساني که از آزمون‌هاي کوچک با صبر و تحمل موفق بيرون آيد، بايد خود را آماده آزمون‌هاي سخت‌تر نمايد. هر چه در آزمون‌هاي الهي موفق‌تر شود، به مقام قرب بيشتر نائل شده و به درجات بالاتري از کمال خواهد رسيد.

بنابراین گمان نکنید چون توبه کرده اید این بلاها به سر شما در می آید زیرا :
اول : بی بسیاری از این مشکلات و توبه شما ارتباطی نیست.
دوم : بر فرض هم که باشد آن را حمل بر این کنید که برای آزمودن ثبات قدم شما دراین مسیر است.
سوم : یکی از مهمترین و بهترین آثار ثبات قدم، رشد استعدادهای درونی شما و رسیدن به کمال است.
چهارم : بد نیست اگر نیم نگاهی نیز داشته باشید بهاین که شاید برخی از مشکلات به خاطر گناهان سابق است. (برخی از گناهان، اثر وضعی دارد) در صورت توبه کنید و برای درمان مشکلاتی که حاصل سوء عملکرد خودتان است، اقدام کنید.
موفق باشید.

سوالی بود در خدمتم

پی نوشت ها :
1. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 64، ص 210.
2. همان، ص 207.
3. کلینی، اصول کافي، ج 3، ص 354.

[="Olive"]منم مثل شمام ولی با یه مشکل دیگه.من وقتی یکاریو میکنم و نتیجه خوبی میگیرم وبا خدا حرف میزنم میگم کمکم کن بهترو بهتر شم تو اون کار، بد ترو بدتر میشم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!نمیدونم شاید خداباهام قهره!!!!!!!!!!!!!:Ghamgin:[/]

سلام ...

اگر از تمام کسانی که تونستن خودارضایی رو کنار بزارن بپرسین که چگونه تونستن چنین کاری رو انجام بدن ... بهتون جواب میدن که ... فراموش کردیم که چنین راهی وجود داره .

در درون مسائل روانشناسی مساله ای هست با عنوان شرطی شدن ...

این آزمایشی هست که در روانشناسان بنام انجامش دادند ...

فرض کن شما یک تنگ آب دارین که در وسط اون یک شیشه قرار دادین به طوری که این شیشه یک سد و یک حائل شده بین قسمت راست و قسمت چپ ... در سمته راست یک ماهی گوشت خوار رو میندازن و در سمته راست یک ماهی معمولی ... ماهی گوش خوار برای شکار ماهی به اون حمله میکنه ... اما به شدت به شیشه میخوره و از اقدامش منصرف میشه ... چندین و چندین بار ماهی گوشت خوار این عمل رو انجام میده ... و در نهایت میفهمه که اگر بخواد به اون حمله کنه ... آسیب میبینه ... در نهایت روانشناسان شیشه رو از درون تنگ آب برمیدارین ... ولی دیگه اون ماهی گوشت خوار به اون ماهی صدمه نمیزنه ... چون شرطی شده و میدونه حمله کردن به اون باعث آسیب دیدن خودش میشه ...

در مورد خود ارضایی شما شرطی شدین ... و هر وقت افکار بخصوصی میاد سراغتون تنها یک Response دارین ... اون هم خودارضایی هست ...
شما باید مسیری دیگر رو پیدا کنین ... و هر وقت چنین افکاری سراغتون اومد دنبال اون کار برین ... باید راه خودارضایی رو فراموش کنین ...

در نهایت بدنتون یاد میگیره که راه ارضای بدنتون راهی غیر از خود ارضایی هست ...

[="Olive"]

الهه خشم;598874 نوشت:
سلام ...

اگر از تمام کسانی که تونستن خودارضایی رو کنار بزارن بپرسین که چگونه تونستن چنین کاری رو انجام بدن ... بهتون جواب میدن که ... فراموش کردیم که چنین راهی وجود داره .

در درون مسائل روانشناسی مساله ای هست با عنوان شرطی شدن ...

این آزمایشی هست که در روانشناسان بنام انجامش دادند ...

فرض کن شما یک تنگ آب دارین که در وسط اون یک شیشه قرار دادین به طوری که این شیشه یک سد و یک حائل شده بین قسمت راست و قسمت چپ ... در سمته راست یک ماهی گوشت خوار رو میندازن و در سمته راست یک ماهی معمولی ... ماهی گوش خوار برای شکار ماهی به اون حمله میکنه ... اما به شدت به شیشه میخوره و از اقدامش منصرف میشه ... چندین و چندین بار ماهی گوشت خوار این عمل رو انجام میده ... و در نهایت میفهمه که اگر بخواد به اون حمله کنه ... آسیب میبینه ... در نهایت روانشناسان شیشه رو از درون تنگ آب برمیدارین ... ولی دیگه اون ماهی گوشت خوار به اون ماهی صدمه نمیزنه ... چون شرطی شده و میدونه حمله کردن به اون باعث آسیب دیدن خودش میشه ...

در مورد خود ارضایی شما شرطی شدین ... و هر وقت افکار بخصوصی میاد سراغتون تنها یک Response دارین ... اون هم خودارضایی هست ...
شما باید مسیری دیگر رو پیدا کنین ... و هر وقت چنین افکاری سراغتون اومد دنبال اون کار برین ... باید راه خودارضایی رو فراموش کنین ...

در نهایت بدنتون یاد میگیره که راه ارضای بدنتون راهی غیر از خود ارضایی هست ...

راستی من مشکلم خود ارضایی نیستا مشکلم چیز دیگس[/]

itak;598972 نوشت:

راستی من مشکلم خود ارضایی نیستا مشکلم چیز دیگس

من در جواب شروع کننده پست اون مطلب رو نوشتم .

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
چقدر خوب شروع کردین و چقدر بد تموم کردین:Gig:
این که فکر میکنین هرچی مرض اومده سراغ شما خیلی بد هستش :Gol:
من یه شکل دیگه بهش نگاه میکنم :ok:
اگه اون دوندون درد رو نداشتم محال بود بفهمین که فکتون مشکل داره اگه بعدا میفهمیدین هم هزینه اش بالا میرفت و هم ممکن بود سنتون اجازه درست کردنش رو بهمتون نده:ok:
اگه فکر کردین مشکل کلیه دارین و زودتر رفتتین درستش کردین یعنی این که من از بین میلیون ها آدم شانس داشتم زودتر برم سراغ راه حل اگه کار از کار میگذشت چی؟؟؟؟؟؟:Moteajeb!:
من از حرف هاتون فهمیدم اصلا آدمی نیستین که به سادگی از هرچیزی بگذرین اینم یه خسیسه خوب :Kaf:
نه برادر من شما چون توی این مدت کوتاه بهتون بد گذشته این طور فکر میکنن
:ok:

من از کسی شنیدم میگفت اگر نامزد کنی ،یاعقد کنی،یا
ازدواج کنی بری سربازی واقعا بهت
سخت میگذره فکرت همه اش جای دیگه است
من یه پیشنهاد دارم
این که جسم و عقلتون با هم بزرگ شدن خوبه اما کافی نیست
درستون رو تموم کنین برین سربازی و بعد بیاین یه شیش ماه برین سر کار مناسب تا از نظر دارایی هزینه های اولیه جور بشه بعد برین خواستگاری یه دختر هم کفو خودتون
من توی همین زمونه آقایی رو میشناسم بیست و یکساله است فنی حرفه ای مدرک گرفت رفت سربازی ،اومد شیش ماه رفت سرکار و سریع رفت خواستگاری دختری که دوست داشت جواب مثبت رو هم از پدر دختر گرفت
این یعنی میشه
هر چیز به جای خودش قشنگ و زیباست این که از دور دور ماشیبن و قلیون خوشتون نمیاد قبول
اول حرکت بعدا برکت
باور کنید که شدنیه:ok:
اما اون یکی مشکلتون اگه این کارایی که میگم قصد کنید انجام بدین وقتی نمی مونه براش
به زندگیتون هدف بدین و نه شعار

دوستان خیلی خیلی ممنون !!

خیلی کمک کردید !!

پست ها رو میخونم کلی انرژی میگیرم !! :Gol::hamdel:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

بهترین و مهمترین و موثرترین قدمی که باید در این شرایط بردارید ترک گناه است ... هر چند سخت ترین کار برایتان باشد. دوست عزیز خداوند فرموده که توبه کار را دوست دارد و جوان بودن و توبه کردن که نور علی نور است . من اگر جای شما بودم تمام تمرکزم را فعلا بر سر این قضیه می گذاشتم . یقین داشته باشید که پروردگار دوستدار شما بوده ، هست و خواهد بود که راه بازگشت به سوی نماز را برایتان باز کرده است پس واقعا خوش به حالتان . پس به خدایتان اطمینان کنید او قطعا مواظب شماست... التماس دعا

سلام خدا ازدواج رو برا همین گذاشته اگه از آلوده شدن میترسی ازدواج کن ببین خدا برات چه میکنه از شغل و ... نترس به به متاهل راحت تر کار میدن خدمت هم میری تو شهر خودت با لیسانس ستوان میشی از 2 ظهر هم میری سر کار بهترین زندگی رو برات خدا میسازد اگه این معامله رو با خدا بکنی تجربه دیگران روشن کننده این مطلب هست

علی 23;598506 نوشت:
تو این چند وقته که تمام سعی و تلاشم رو واسه ترک خودارضایی کردم تو خیلی از سایت ها خوندم ازدواج یکی از راه حل ها هست !! .... این مسئله ای که جدیدا اومده تو فکرم !!شاید بگید اصلا وقت ازدواج نیست (( چون هنوز سربازی نرفتم و مستقل نیستم ))
ولی خیلی خیلی دوست دارم ازدواج کنم چون معتقدم یه انسان وقتی کامل میشه که ازواج کنه (( مرد از دامان زن به معراج میرسد !!! ))و ازدواج میتونه تو پیشرفت طرف کمک زیادی کنه !!

در خصوص راهنمایی برای ترک خودارضایی و راهکارهای درمان پی آمد های آن لازم است با بخش مشاوره صحبت کنید اما به طور کلی باید بدانید :
خداوند با حکمت و دانش گسترده خویش، همراه با غرایز و نیروهای دیگر، غریزه جنسی را نیز در انسان آفریده است که به هنگام بلوغ شکوفا می‏ شود . اگر به درستی رهبری نشود، ناگزیر طغیان می‏ کند . شخص را به راه‏ های انحراف و سقوط می‏ کشاند. برای کنترل و هدایت درست این غریزه راه ‏های متعددی وجود دارد که بهترین و موثرترین آن ها، ازدواج است.
قرآن کریم می‏ فرماید: «وَ أَنکِحُوا الْأَیَامَى مِنکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَ إِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ». (1)
در این آیه ابتدا جوانان را بر ازدواج تشویق کرده و به آنان امید داده که فقر را مطرح نکنند؛ زیرا با اتخاذ شیوه صحیح و منطقی در زندگی و امید به رحمت و فضل خدا، این مشکل به راحتی حل می‏ گردد.

بنابراین بهترین و موثرترین راه برای کنترل غریزه ازدواج است . چه بسا در برخی موارد که انسان به گناه می افتد،واجب است که ازدواج کند . انسان برای انجام دادن موضوع واجب باید کوشش نماید که حتی المقدور صورت گیرد . مانند همه تکالیف واجب باید انجام پذیرد . آرام آرام مسئله را با مادر و پدر یا نزدیکانی که در فراهم کردن زمینه ازدواج شما می توانند موثر باشند ، مطرح کنید.

پی نوشت:
1. نور (24) آیه32.

پرسش :
یک جوان 22 ساله و دانشجو ترم آخر کارشناسی هستم. سال قبل توبه کردم و سعی کردم ترک گناه کنم که در بعضی مواقع شد و بعضی هم نشد !!
اما نمی دانم چرا تو این 1 سال هر درد و مرضی هست به سراغم آمده، درد دندان، کلیه، آپاندیس، مشکل در فک و صورت، و ....الان هم دارم با خود ارضایی مبارزه می کنم که خیلی خیلی سخته ! هرکاری هم بگویید یا دارم انجام می دم یا انجام داده ام. نمی دونم چرا !! ولی انگار خدا صدایم را نمی شنود !!
چند مدتی هم هست که سر یک بحث مسخره یک دختر رفته تو فکرم،تو این چند وقته که تمام سعی و تلاشم را برای ترک خودارضایی کرده ام تو خیلی از سایت ها خوانده ام ازدواج یکی از راه حل ها هست !! شاید بگید اصلا وقت ازدواج نیست. چون هنوز سربازی نرفتم و مستقل نیستم. ولی خیلی خیلی دوست دارم ازدواج کنم. همه این ها رو گفتم که بدونید تو زندگیم چی می گذرد ؟؟
چرا این قدر مشکل و درد میاد سراغم ؟؟

پاسخ :
از ظاهر آيات و روايات بر مي‌آيد بلاها و گرفتاري‌ها، شدايد و مصيبت‌هايي که بر انسان وارد می شود ريشه و عوامل گوناگوني مي تواند داشته باشد، نمي‌توان آن را به يک يا چند عامل محدود نمود. اما در يک نگاه کلي مي توان گفت:
مهمترین ريشه و اساس همه مصيبت ها و گرفتارهاي انسان، «عملکردهاي» اوست. يعني برخي بلاها از آثار وضعي عمل انسان است‌. در حقيقت اين نوع گرفتاري ها زاييدة انديشه و عمل انسان است‌.
قرآن کريم مي فرمايد:‌ «وَما اصابکم من مصيبة، فبما کسبت ايديکم و يعفو عن کثير؛(1) هر مصيبت و ناملايماتي (فردي يا اجتماعي) که به شما مي رسد، به خاطر اعمالي است که با دست خود انجام داده ايد (تازه اين تمام مجازات و کيفر اعمال شما نيست) و خدا از بسياري از گناهان مي گذرد و آن ها را مورد عفو قرار مي دهد».
وجه ديگر براي سختی ها و گرفتاری ها، امتحان و آزمايش بندگان است ‌:
خداوند حکيم‌، در جهان آفرينش‌، داراي "سنّت‌"ها و قوانين پايداري است که از جمله آن‌ها، "سنّت امتحان‌" است .در موارد گوناگوني انسان‌ها را آزمايش مي‌کند. يکي از آن موارد، امتحان به مصائب است‌که در صورت موفقيت در آزمون الهي‌، رتبه و مقام انسان بالاتر مي‌رود و باعث تکامل او مي‌شود،
قرآن مي فرمايد ‌:
"وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَي‌ْءٍ مِّن‌َ الْخَوْف‌ِ وَ الْجُوع‌ِ وَ نَقْص‌ٍ مِّن‌َ الاَْمْوَا َل‌ِ وَ الاْ َنفُس‌ِ وَ الثَّمَرَاَت‌ِ وَبَشِّرِ الصَّـَبِرِين‌َ؛ (2) قطعاً شما را به چيزي [از قبيل‌] ترس و گرسنگي و کاهشي در اموال و جان‌ها و محصولات مي‌آزماييم و مژده باد شکيبايان را".
وجه سوم :
استعدادهاي نهفته در انسان در پرتو سختي‏ ها شکوفا مي ‏شود،
همان طوري که فلزات در کوره آتش آبديده و استوارتر مي‏ شوند، مشکلات، شخصيت ساز و استقامت آفرين است، بسان درختي که در دل بيابان‏هاي سوزان و بادهاي داغ قرار مي‏ گيرد.
از اين جا مي‏ توان پي برد که چرا خداوند، بندگان صالح خود را با بلاهاي گوناگون مي‏ آزمايد. اگر آزمايش ‏ها نبود، مقامات معنوي نمي‏ رسيدند، از اين رو گفته‏ اند :
هر که در اين بزم مقرب تر است جام بلا بيشترش مي‏ دهند
امام علي (ع) در يکي از نامه ‏هاي خود، مردمي را که در کانون دشواري‏ ها و مشکلات پرورش يافته ‏اند، به درختان قوي کوهستاني تشبيه مي ‏کند،اما افراد تن پرور و راحت طلب را به درختان و باغستان همانند نموده و فرموده:
"آگاه باشيد که درختان بياباني چون به سختي و کم آبي خو گرفته‏ اند، چوب هايشان سخت‏ تر و شعله آتش آن‏ها شديدتر است و ديرتر به خاموشي مي‏ گرايند، ولي درختان بوستاني، پوست هايشان نازک‏ تر و چوب هايشان سست‏ تر است و زودتر شکسته مي‏ شود."(3)

با توجه به این سه وجه می گوییم :
از روايات بر مي‌آيد که بين ايمان و بلا رابطه مستقيمي وجود دارد.
امام صادق(ع) مي‌فرمايد:
" مؤمن مانند کفه ترازواست. هر اندازه که ايمانش زياد شود،‌رنج و بلاي او نيز زيادتر خواهد شد."(4)
از رسول خدا(ص) پرسيده شد:
"پر بلا ترين مردم در دنيا چه کساني هستند؟ پيامبر فرمود: "پر بلاترين مردم در دنيا انبيا هستند،سپس هر کس که در پندار، گفتار و کردار بيش‌تر شبيه پيامبران باشد".(5)
امام باقر(ع) مي‌فرمايد:
"خدا مؤمن را با بلا مي‌نوازد، چنان که مرد با هديه‌اي که از سفر براي خانواده‌اش مي‌برد، آن‌ها را مي‌نوازد".(6)

دليلش آن است که در پرتو مشکلات و سختي‌ها، استعداد‌هاي انسان شکوفا مي‌شود و گوهر حقيقت آشکار مي‌گردد.
انساني که از آزمون‌هاي کوچک با صبر و تحمل موفق بيرون آيد، بايد خود را آماده آزمون‌هاي سخت‌تر نمايد. هر چه در آزمون‌هاي الهي موفق‌تر شود، به مقام قرب بيشتر نائل شده و به درجات بالاتري از کمال خواهد رسيد.
بنابراین گمان نکنید چون توبه کرده اید این بلاها به سر شما در می آید زیرا :
اول : بی بسیاری از این مشکلات و توبه شما ارتباطی نیست.
دوم : بر فرض هم که باشد آن را حمل بر این کنید که برای آزمودن ثبات قدم شما دراین مسیر است.
سوم : یکی از مهمترین و بهترین آثار ثبات قدم، رشد استعدادهای درونی شما و رسیدن به کمال است.
چهارم : بد نیست اگر نیم نگاهی نیز داشته باشید بهاین که شاید برخی از مشکلات به خاطر گناهان سابق است. (برخی از گناهان، اثر وضعی دارد) در صورت توبه کنید و برای درمان مشکلاتی که حاصل سوء عملکرد خودتان است، اقدام کنید.
برادر گرامی؛
در خصوص ترک خودارضایی و راهکارهای درمان پی آمد های آن لازم است با بخش مشاوره صحبت کنید اما به طور کلی باید بدانید :
خداوند با حکمت و دانش گسترده خویش، همراه با غرایز و نیروهای دیگر، غریزه جنسی را نیز در انسان آفریده است که به هنگام بلوغ شکوفا می‏ شود . اگر به درستی رهبری نشود، ناگزیر طغیان می‏ کند . شخص را به راه‏ های انحراف و سقوط می‏ کشاند. برای کنترل و هدایت درست این غریزه راه ‏های متعددی وجود دارد که بهترین و موثرترین آن ها، ازدواج است.
قرآن کریم می‏ فرماید:
«وَ أَنکِحُوا الْأَیَامَى مِنکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَ إِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ». (7)
در این آیه ابتدا جوانان را بر ازدواج تشویق کرده و به آنان امید داده که فقر را مطرح نکنند؛ زیرا با اتخاذ شیوه صحیح و منطقی در زندگی و امید به رحمت و فضل خدا، این مشکل به راحتی حل می‏ گردد.

بنابراین بهترین و موثرترین راه برای کنترل غریزه ازدواج است. چه بسا در برخی موارد که انسان به گناه می افتد،واجب است که ازدواج کند . انسان برای انجام دادن موضوع واجب باید کوشش نماید که حتی المقدور صورت گیرد . مانند همه تکالیف واجب باید انجام پذیرد . آرام آرام مسئله را با مادر و پدر یا نزدیکانی که در فراهم کردن زمینه ازدواج شما می توانند موثر باشند ، مطرح کنید.

پي نوشت ها:
1. شورى (42) آيه 30.
2. بقره (2)، آيه 155.

3. نهج البلاغه، نامه 45.
4. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 64، ص 210.
5. همان، ص 207.
6. کلینی، اصول کافي، ج 3، ص 354.
7. نور (24) آیه32.

موضوع قفل شده است