صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ناهنجاریهای اجتماعی و فرهنگ سازی برای رفع آنها

شروع کننده موضوع

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

راهنما ناهنجاریهای اجتماعی و فرهنگ سازی برای رفع آنها

بسمه تعالی
    یکی از جنبه های اخلاق مند بودن صحنه ی اجتماع است،غالب ما هر چند به رعایت اخلاق در بعد فردی و اجتماعی اعتقاد داریم اما در عمل سعی در رعایت اخلاق فردی داشته و وظیفه ای در قبال اجتماع برای خود احساس نمی کنیم.
    زمانی که یک ناهنجاری را مشاهده می کنیم اگر به حقوق ما تعدی شود واکنش نشان می دهیم اما در غیر این صورت به راحتی از کنار آن رد می شویم.
    در این تاپیک قصد داریم با همکاری دیگر دوستان ناهنجاریهایی را که دور و بر خود ملاحظه می کنیم به بحث گذاشته و قدمی در راستای فرهنگ سازی برای رفع آن به اندازه وسع خودمان برداریم.
    یقینا فضای مجازی عرصه ی مناسبی برای فرهنگ سازی می باشد.

ناهنجاریهای اجتماعی و فرهنگ سازی برای رفع آنها
    تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

2. صلوات ها 27

3.  

شروع کننده موضوع

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

بسمه تعالی

به عنوان اولین موضوع یک مسأله را مطرح می کنم که احتمالا بسیار چالشی خواهد بود،لذا از کاربران فرهیخته تقاضا می کنم بدون تعصب به این مسأله بپردازند.

متأسفانه فرهنگ رانندگی در کشور ما قابل قبول نیست،البته به همت راهنمایی و رانندگی و صدا و سیما کارهای خوبی در راستای فرهنگ سازی انجام شده و می شود اما هنوز هم آنچه باید باشد نیست.نمونه اش هم مسأله بستن کمربند ایمنی است که تقریبا فرهنگ آن جا افتاده است.
    اما مسأله ای که بنده می خواهم به آن بپردازم،رانندگی بانوان است،جدا از صحیح یا ناصحیح بودن آن که مورد قضاوتهای مختلفی قرار گرفته،بیشتر بانوان محترم متأسفانه رانندگی خوبی ندارند،(از رانندگی آقایان دفاع نمی شود،بحث رانندگی بانوان است)مثلا خانم در لاین سبقت با سرعت 40 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است و اگر خدائی ناکرده پشت سر این خانم قرار بگیری،هر چقدر هم چراغ بدهی یا بوق بزنی،خانم در کمال خونسردی اصلا اهمیتی نداده و شما را مجبور می کند یا تحمل کنید یا اینکه از سمت راست سبقت بگیرید که تخلف محسوب می شود.
    در هنگام بحران نیز معمولا خانم ها بسیار هول شده و به جای ترمز از گاز استفاده می کنند.(این موارد صرف مثال است)
    عرض بنده چیست؟
    عرض بنده اینست که چرا باید هر کاری که مردها انجام می دهند بانوان هم خود را مکلف به انجام آن می کنند؟!!!خانمی که خود می داند با این فرهنگ ضعیف ترافیک توان روحی چنین کاری را ندارد چرا خود و دیگران را به زحمت می اندازد؟
    آیا مزاحمت برخی بانوان برای دیگر رانندگان حق الناس نیست؟(مثلا همان نمونه ای که عرض کردم خانم در لاین سبقت بدون توجه رانندگی می کند،این مورد بسیار بسیار مشهود است)
    همسران و یا پدران چنین بانوانی (نه همه ی رانندگان خانم)چرا خود را مسئول این نوع رانندگی ایشان نمی دانند؟

ممکن است بفرمائید رانندگان متخلف مرد نیز بسیار زیاد هستند، که البته درست است و قابل انکار نیست،اما مسأله ما اینجا فعلا سبک رانندگی اغلب بانوان است که واقعا دردسرساز است.

بزرگواران نظر شما چیست؟

5. صلوات ها 17

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    10,199
    حضور
    144 روز 2 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    622
    آپلود
    104
    گالری
    1493
    صلوات
    93053

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست ها
    بزرگواران نظر شما چیست؟
    سلام
    پشت یه ماشینی نوشته بود همه از مرگ می ترسن من از راننده زن
    قصدم بی احترامی به خانم های محترمه نیست اما همانطور که یک مرد نمی تونه به خوبی از پس کارهای خونه مثل آشپزی بچه داری و نظافت و ... بر بیاد و انتظاری هم ازش در این موارد نیست به همون اندازه یه خانم هم نمی تونه کارهایی رو مثل رانندگی که نیازمند شرایط خاصی هست انجام بده البته استثنائاتی هم در این بین وجود داره چه در مورد آقایون نمونه اش یکی از دوستان خود بنده که چند مقام کشوری در آشپزی داره و یا در مورد خانم ها که خود بنده مواجه شدم با رانندگیشون و انصافا راننده های ماهری بودن.
    اما خوب باید بپذیریم که غالب خانم ها مهارت زیادی در رانندگی ندارن و در شرایط بحرانی نمیتونن تصمیم درستی بگیرن کما اینکه موارد متعددی رو روزانه در خیابونها شاهدش هستیم که تیر چراغ برق در مکان درستی نصب نشده و یا جدول بندی خیابونها مشکل داشته
    اما اینکه خانم ها اصرار دارن که راننده بشن اون یک مساله ایه که باید در موردش صحبت بشه مثل اینکه خیلی از خانم ها مشاغل حساسی رو به دست گرفتن که میشد یک مردی که نان آور خانواده است اون شغل رو داشته باشه تا این همه شغل کاذب در کشور نداشته باشیم و یا اینهمه تعداد افراد بیکار زیاد نشه.
    خلاصه اینکه بد نیست که خانم ها هم رانندگی کردن رو بلد باشن اما واقعا سوال اینجاست که آیا به این فکر کردن که میتونن راننده های خوبی هم باشن؟ آیا میتونن در شرایط حساس بهترین تصمیم رو بگیرن؟ آیا اگر نقصی برای خودروشون پیش اومد و کسی هم نبود که کمکشون کنه میتونن نقص رو برطرف کنن؟ آیا همین که کسی پاش به کلاچ و گاز و ترمز رسید میتونه یه راننده باشه؟ و آیا همین که کسی تونست یه نیمرو درست کنه بهش میگن آشپز؟ این جمله آخر رو خطاب به خودمون مردها گفتم که دیگه خانم ها هم ناراحت نشن

7. صلوات ها 17

علاقه
    الکترونیک . کامپیوتر . طراحی صنعتی
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر فرهنگی نمایش پست ها
    سلام
    پشت یه ماشینی نوشته بود همه از مرگ می ترسن من از راننده زن
    قصدم بی احترامی به خانم های محترمه نیست اما همانطور که یک مرد نمی تونه به خوبی از پس کارهای خونه مثل آشپزی بچه داری و نظافت و ... بر بیاد و انتظاری هم ازش در این موارد نیست به همون اندازه یه خانم هم نمی تونه کارهایی رو مثل رانندگی که نیازمند شرایط خاصی هست انجام بده البته استثنائاتی هم در این بین وجود داره چه در مورد آقایون نمونه اش یکی از دوستان خود بنده که چند مقام کشوری در آشپزی داره و یا در مورد خانم ها که خود بنده مواجه شدم با رانندگیشون و انصافا راننده های ماهری بودن.
    اما خوب باید بپذیریم که غالب خانم ها مهارت زیادی در رانندگی ندارن و در شرایط بحرانی نمیتونن تصمیم درستی بگیرن کما اینکه موارد متعددی رو روزانه در خیابونها شاهدش هستیم که تیر چراغ برق در مکان درستی نصب نشده و یا جدول بندی خیابونها مشکل داشته
    اما اینکه خانم ها اصرار دارن که راننده بشن اون یک مساله ایه که باید در موردش صحبت بشه مثل اینکه خیلی از خانم ها مشاغل حساسی رو به دست گرفتن که میشد یک مردی که نان آور خانواده است اون شغل رو داشته باشه تا این همه شغل کاذب در کشور نداشته باشیم و یا اینهمه تعداد افراد بیکار زیاد نشه.
    خلاصه اینکه بد نیست که خانم ها هم رانندگی کردن رو بلد باشن اما واقعا سوال اینجاست که آیا به این فکر کردن که میتونن راننده های خوبی هم باشن؟ آیا میتونن در شرایط حساس بهترین تصمیم رو بگیرن؟ آیا اگر نقصی برای خودروشون پیش اومد و کسی هم نبود که کمکشون کنه میتونن نقص رو برطرف کنن؟ آیا همین که کسی پاش به کلاچ و گاز و ترمز رسید میتونه یه راننده باشه؟ و آیا همین که کسی تونست یه نیمرو درست کنه بهش میگن آشپز؟ این جمله آخر رو خطاب به خودمون مردها گفتم که دیگه خانم ها هم ناراحت نشن

بهتر هستش که مردها آشپزی رو یاد بگیرن .... چون بعضی جاها مجبور میشن خودشون برای خودشون غذا درست کنند ... منظورم این نیست که آشپز بشن ... ولی حداقلش 10 تا غذا رو بلد باشن مثلا ( قرمه سبزی و قیمه و ماهی و ماکارونی و ... ).
    و به جایه اینکه خانومها رو محکوم کنیم که رانندگیتون بد هست ... بهتر هست کمی آقایون رو تشویق کنیم که وقتی یک خانوم رو میبینن که داره رانندگی میکنه کمی صعه صدر به خرج بدن .

به هر حال همممون انسان هستیم ... برخی از انسانها در زمینه ای مهارت بیشتر دارند و برخی در زمینه ای مهارت کمتر دارند ... ولی این دلیل نمیشه که تنها حرفه ای ها غذا درست کنند و تنها حرفه ای ها رانندگی کنند ... در مورد اینکه فرمودین خانومها بهتر هست بشینین تو خونه تا آقایون کار پید کنند .... اگر اون آقایون مرد هستند و به قول شما کاربلد ... اینقدر باید عرضه داشته باشند که خودشون رو اثبات کنند و کار رو تصاحب کنند ...

در نهایت ...
    هم بهتر هست که آقایون آشپزی رو یادبگرند و هم خانومها رانندگی رو یادبگیرند ...
    پر و بال عشق آنقدر توانمند نیست که بتوان در دره خودسوزی پرید و به باز شدن و اوج گرفتن دوباره اطمینان داشت .

9. صلوات ها 16

علاقه
    فک
    نوشته
    529
    حضور
    14 روز 3 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1790

با سلام.
    من قبول دارم که رانندگی اکثر خانوم ها خوب نیست ولی نه همه ی اونها و متأسفانه همین تعداد زیاد هم! باعث شده که هم این نوع ناهنجاری در جامعه زیاد بشه و همینکه دید کل جامعه نسبت به رانندگی خانوم ها همین باشه.واقعیت اینه که اغلبشون اصلاً نیازی ندارن که بخوان برای هر کاری خودشون پشت رل بشینن.اگر هرکسی هر کاری رو واقعاً زمانی که بهش نیاز داره به نحو احسن انجام بده این ناهنجاری ها هم به وجود نمیاد.دختره تازه دو روزه که گواهینامشو گرفته با اطمینان کامل!!میشینه پشت فرمون و حالا میخواد ی دور بزنه ، ی ترافیک پنج دقیقه ای به وجود میاره،بلا نسبت همه چند تا فحش رکیک هم به جون میخره که فقط دلش خوش باشه داره رانندگی می کنه!!از اون طرف آقایونی هم هستن که واقعاً مشکل دارن.تا میبینه ی خانوم داره رانندگی میکنه عمداً شروع به اذیت می کنه و سر آخر هم اون خانومه که از رانندگی چیزی سرش نمیشه و وجود امثال اون باعث ایجاد این همه بی نظمی شدن!اگه این دسته از آقایون ی ذره فرهنگ و شعور داشتن که خانوم ها رو عمداً اذیت نمی کردن شاید وضع بهتر بود.ولی خدایی من خانوم هایی رو دیدم که دست فرمونشون از صد تا مرد بهتره.

خوشحال و شاد و خندانم...

11. صلوات ها 6

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    10,199
    حضور
    144 روز 2 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    622
    آپلود
    104
    گالری
    1493
    صلوات
    93053

نقل قول نوشته اصلی توسط الهه خشم نمایش پست ها
    چون بعضی جاها مجبور میشن خودشون برای خودشون غذا درست کنند
    من باورم نمیشه اینهمه خانم هایی که در سطح شهر رانندگی میکنن مجبور به رانندگی باشن!

بهتر هست کمی آقایون رو تشویق کنیم که وقتی یک خانوم رو میبینن که داره رانندگی میکنه کمی صعه صدر به خرج بدن .
    گاهی کار از سعه صدر بالاتر میره...

اگر اون آقایون مرد هستند و به قول شما کاربلد ... اینقدر باید عرضه داشته باشند که خودشون رو اثبات کنند و کار رو تصاحب کنند ...
    متاسفانه شرایط جوری جلو رفته که عرصه بر بعضی آقایون تنگ شده و با اثبات کردن هم نمیتونن کاری به دست بیارن.(جای این حرف اینجا نیست و الا صحبت در این مورد زیاده)

در نهایت ...
    هم بهتر هست که آقایون آشپزی رو یادبگرند و هم خانومها رانندگی رو یادبگیرند ...
    من هم عرض کردم یاد گرفتن مشکلی نداره خیلی هم خوبه.

13. صلوات ها 10

علاقه
    الکترونیک . کامپیوتر . طراحی صنعتی
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر فرهنگی نمایش پست ها
    گاهی کار از سعه صدر بالاتر میره...
    خوب میتونین کظم غیض کنین
    پر و بال عشق آنقدر توانمند نیست که بتوان در دره خودسوزی پرید و به باز شدن و اوج گرفتن دوباره اطمینان داشت .

15. صلوات ها 8

نوشته
    1,415
    حضور
    42 روز 17 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6338

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست ها
    عرض بنده اینست که چرا باید هر کاری که مردها انجام می دهند بانوان هم خود را مکلف به انجام آن می کنند؟!!!خانمی که خود می داند با این فرهنگ ضعیف ترافیک توان روحی چنین کاری را ندارد چرا خود و دیگران را به زحمت می اندازد؟
    آیا مزاحمت برخی بانوان برای دیگر رانندگان حق الناس نیست؟(مثلا همان نمونه ای که عرض کردم خانم در لاین سبقت بدون توجه رانندگی می کند،این مورد بسیار بسیار مشهود است)
    همسران و یا پدران چنین بانوانی (نه همه ی رانندگان خانم)چرا خود را مسئول این نوع رانندگی ایشان نمی دانند؟
    جناب استاد آشپزی رو دوستان مثال زدند اکثریت خانمها آشپزی بهتری دارند این قبول ولی جلوی مردان در این زمینه گرفته شده؟ الان تو کشور ما آشپزهایی مراسمات و رستوران ها رو مردان به عهده دارند
    اینکه زنان در رانندگی توانایی دارند یا نه یه چیز نسبی است به طور کلی نمیشه نظر داد رانندگی به درد زنان نمیخورد خیلی از خانمها در این زمینه حتی بهتر از مردان توانایی رانندگی دارند
    حالا به فرض قبول گفته شما باید از حضور زنان در این حرفه جلوگیری کنیم؟ هر چیزی که تشخیص دادیم توانایی زنان در آن کم است به کل از دسترس زنان دور نگه داریم به نظرتون این سخن شما قابل قبوله؟
    حداقل در این سایت از کارشناسان انتظار داریم مثل افراد متعصب سخن نگویند
    یک خانم هر جایی خواست بره به پدر و برادر و شوهرش بگه بیاید من رو برسونید برام رانندگی کنید این مد نظر شماست؟ به نظر من چنین زنی دست و پا جلفتیه که توان رانندگی هم برای خودش هم ندارد به جای اینکه سراغ این بره رانندگی رو به نحو احسن یاد بگیره تا بقول شما باعث ایجاد حق الناس نشه !!!!!!!!!!!!!!!! منتظر بمونه یکی از در بیاد براش رانندگی کنه

17. صلوات ها 11

شروع کننده موضوع

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

اینقدر باید عرضه داشته باشند که خودشون رو اثبات کنند و کار رو تصاحب کنند ...
    سلام علیکم
    بابت شرکت شما در بحث متشکرم،اما در مورد این حرفتان باید عرض کنم:در بی عرضه بودن برخی آقایان شکی نیست،ولی وقتی یک خانم پستی را با حقوق مثلا ماهی 500 هزار تومان قبول می کند،
    آیا هیچ مرد صاحب خانواده ای توان رقابت با او را دارد؟با این مخارج کذایی.
    به استثناها فکر نکنید،مثلا خانمی که سرپرست خانوار است.به دختر خانمهایی فکر کنید که برای خرج چه و چه شان همان ماهی 500 هزار تومان هم کافی است و این دختر خانم اگر وارد این کار نمی شد،آن صاحب کار نامردش مجبور بود آقایی را با حقوقی متعارف به کار گیرد.همان دختر خانم حاضر نیست با آقایی که ماهی 500 هزار تومان در آمد دارد ازدواج کند،اما به خود نمی گوید که من هم به اندازه ی خودم در این وضع مقصر هستم و اگر من و امثال من تن به این استثمارها ندهیم کارفرماهای نامرد مجبورند حقوق متعارفی به یک مردی که موظف است نان آور خانه باشد پرداخت کنند.شما قضاوت کنید آمار کم ازدواج یا زیاد بیکاری ارتباطی با این قضیه ندارد؟
    لطفا این موارد را که کم هم نیستند مشاهده کنید....
    اینجاست که نبود اخلاق اجتماعی بسیار مشهود و ملموس است.

ویرایش توسط استاد : ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ در ساعت ۱۸:۰۶

19. صلوات ها 12

علاقه
    فک
    نوشته
    529
    حضور
    14 روز 3 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1790

به نظر من ی خانوم خوب اونه که هرچی هم رانندگیش افتضاح باشه بازم خودش رانندگی کنه چون یا همش باید دور و بر برادر و پدر و همسر باشه یا همه عمرش توی خطوط واحد و تاکسی و صف مترو تلف بشه.البته به شرطی که واقعاً به این کار نیاز داشته باشه.
    خوشحال و شاد و خندانم...

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 10

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری