حکم سفر زیارتی فرزند بدون اذن پدر و مادر

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم سفر زیارتی فرزند بدون اذن پدر و مادر

[="Arial"][="Olive"]سلام

ببخشید من میخوام اربعین برم کربلا (پیاده روی) ولی مامان و بابام اجازه نمیدن بخاطر اینکه میگن خطرناکه مخصوصا برا یه دختر

4 سال پیشم بخاطر اینکه کربلا خطرناکه با اینکه اسمم تو قرعه کشی در اومده بود نذاشتن برم

هر قدرم که میگذره این راهها امن تر که نمیشه داره بدترم میشه

منم دوست دارم این سفر رو برم

و حس میکنم بهترین موقعیت هست برام چون الان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستم تو اهواز ( خیلی دور از خونه) و به لحاظ نزدیکی و امکان ثبت نام تو کاروانها برام راحت هست اینکار

هزینه ی سفر رو هم از وام دانشجویی خودم میخوام بدم

راستی مقلد حضرت آقا هم هستم[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

آهنگ آسمان;597912 نوشت:
سلام

ببخشید من میخوام اربعین برم کربلا (پیاده روی) ولی مامان و بابام اجازه نمیدن بخاطر اینکه میگن خطرناکه مخصوصا برا یه دختر

4 سال پیشم بخاطر اینکه کربلا خطرناکه با اینکه اسمم تو قرعه کشی در اومده بود نذاشتن برم

هر قدرم که میگذره این راهها امن تر که نمیشه داره بدترم میشه

و حس میکنم بهترین موقعیت هست برام چون الان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستم تو اهواز ( خیلی دور از خونه) و به لحاظ نزدیکی و امکان ثبت نام تو کاروانها برام راحت هست اینکار

هزینه ی سفر رو هم از وام دانشجویی خودم میخوام بدم

راستی مقلد حضرت آقا هم هستم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر سفر شما موجب اذیت والدینتان گردد ، حرام است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n8971&catid=49&lang=fa[/]

[="Arial"][="Olive"]

سجاد;598036 نوشت:

از دست این والدین... اومدیم تا آخر عمرمون نگرانمون شدن تکلیف چیه ...[/]

سجاد;598036 نوشت:

باسلام
اگر این خانم به والدین شون اطلاع بدهند؛ اونا اذیت میشوند.
ولی اگر اطلاع ندهند و هیچی نگویند دیگر نگران نمیشوند؛ آیا در این صورت نیز حرام است؟

سوالات احکام رو اینجا چه کسی پاسخگو هست؟

السلام علیکم و رحمة الله

سجاد;598036 نوشت:

والدین همواره نگران فرزندان خود هستند...و این چیز چندان غیرطبیعی ای نیست...منظور از این "اذیت" که فرمودید چیست!؟
من حتی موقعی که میرم استخر هم مادرم نگران میشه!!! آیا استخر رفتن من هم حرام است؟!
لطفا بیشتر توضیح دهید...تشکر
من هم مقلد امام خامنه ای هستم

[="Tahoma"][="Black"]

آهنگ آسمان;598238 نوشت:
از دست این والدین... اومدیم تا آخر عمرمون نگرانمون شدن تکلیف چیه ...

لبیک یا علی النقی;631317 نوشت:
والدین همواره نگران فرزندان خود هستند...و این چیز چندان غیرطبیعی ای نیست...منظور از این "اذیت" که فرمودید چیست!؟
من حتی موقعی که میرم استخر هم مادرم نگران میشه!!! آیا استخر رفتن من هم حرام است؟!
لطفا بیشتر توضیح دهید...تشکر
من هم مقلد امام خامنه ای هستم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

نگرانی ، ناراحتی و مانند آن غیر از اذیت است و مقدار و چگونگی ایجاد حالت ناخوشایند ناشی از آن، کمتر و پایین تر از حالت اذیت است و هر ناراحتی و نگرانی موجب اذیت نیست، بنابراین چنین حکمی ندارد .

معیار تشخیص و تفاوت این دو مفهوم نیز عرف است اگر عرف بگوید با این کار موجب ناراحتی والدین شدید ، حرام نیست اما اگر بگوید موجب اذیت آنها شدید و آنها از این کار شما آزار دیده اند ، شرعا نباید چنین کاری بکنید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

علی سجاد فاطمی;598360 نوشت:
باسلام
اگر این خانم به والدین شون اطلاع بدهند؛ اونا اذیت میشوند.
ولی اگر اطلاع ندهند و هیچی نگویند دیگر نگران نمیشوند؛ آیا در این صورت نیز حرام است؟

لطفا این سوال رو جواب بدید

سلام علیکم خواهر بزرگوار
ابتدا برای اینکه بدانید شمارا درک میکنم باید بگویم بنده نیز تقریبا چنین موقعیتی را داشتم و قبلا در این تاپیک سوال پرسیدم
http://www.askdin.com/thread45000.html

آهنگ آسمان;597912 نوشت:

خواهر خوبم در کل سفری که رضایت ولی در آن نباشد و موجب آزار اذیت آنان شود به نوعی سفر معصیت محسوب میشود!! پس اینجا اطاعت از والدین گرامیتان واجب است
ما بین مستحب و واجب باید واجب را انتخاب نماییم ،شما برای چه میخواهید به این سفر بروید؟ قطعا برای برکات معنوی آن درست است؟! وقتی والدین محترمتان ناراضی هستند آیا به نظرتان آن برکات معنوی را میتوانید به دست آورید؟!

آهنگ آسمان;597912 نوشت:

ما همه بندگان خداوندیم و تکلیف اول ما در این عالم بندگی کردن است، اینکه ما چه چیزی دلمان میخواهد و چه چیزی دوست داریم مهم نیست ،!اینکه الان به آنچه خداوند دوست دارد و خشنود میشود عمل نماییم مهم است !
درسی که عاشورا به ما میدهد ولایت پذیری است ،که شاید در شاخه های پایین تر از آن اطاعت از پدر و مادر و بعد از ازدواج اطاعت از همسر است (تا وقتی خلاف شرعی از ما نخواهند)
پس ما موظف به اطاعت امر آنانیم و قطعا در آن خیری برای ما نهفته است؛از اینکه اطلاعت امرشان را نموده اید راضی و خشنود باشید زیرا رضایت خداوند در رضایت آنان است ؛ان شاءالله امام حسین(روحی فداه) هم میطلبند با رضایت کامل ولیمان یک زمان میرویم ،اماممان رئوفند نگران نباشید

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

[="Tahoma"][="Black"]

user;631571 نوشت:
لطفا این سوال رو جواب بدید

عرض سلام و احترام مجدد

اگر اطلاع پیدا نکنند و اذیت نشوند ، بدین جهت و به خودی خود حرامی اتفاق نیفتاده است.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Arial"][="Olive"]سلام علیکم، بله درست میفرمایید
من هم بیخیال سفر شدم به همین دلیل تا اینکه مادر بزرگم برام رضایت گرفتن، البته بعدش امام حسین (ع) منو نطلبیدن:Ghamgin: و از زیارت جا موندم

ان شاء الله همراه امام زمان (عج) اربعین سال دیگه همه زائر باشیم[/]

موضوع قفل شده است