جمع بندی ترک عادت های ناپسند و گناه آلود

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترک عادت های ناپسند و گناه آلود

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام و عرض خسته نباشید
سوالی داشتم
من حدودا 25 سال دارم و تا الان پیش خدا خیلی رو سیاه نیستم اما اخلاق بدی که دارم دلم میخواد شیک بپوشم یا مثلا ریش پروفوسوری بزارم زیاد از اهنگهای رپ گوش میدم در مقابل نمازم هم میخونم سعی میکنم به سمت معصیت نرم سعی میکنم تو خیابون چشمم به معصیت نخوره و....
الان سوالی که دارم این کارهای من که خیلی ها میگن با اسلام جور نیست مثلا وقتی میخوام برم نماز جماعت یجوری تعجب اور نگام میکنن که ....
مثلا فکر میکنن منم نمازمیخونم ....
همونطور که گفتم این اخلاق ذاتی منه و تا زمانی که یادمه خیلی چیزا از بچگی تو من بود
ایا من گناهکارم ؟
چطور میتونم به ترک این عادت ها فکر کنم ؟
خیلی ممنون

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

[=microsoft sans serif]سلام وعرض ادب[=microsoft sans serif]

با توجه به معرفی اجمالی که از افعال خود داشتید پر واضح است که شخصی مقید و متعهد به اموزه های اسلام می باشید . یکی از والاترین نمادهای بندگی ،نماز است و شما خوشبختانه به این امر توجه ویژه ای دارید و همین مساله بهترین مشکل گشا در زندگی شما خواهد بود.

شیک پوش بودن به شرطی که به معنای تمیز و مرتب بودن باشد و ما را به اسراف و زیاده روی نکشاند اتفاقا امری مطلوب است و برای جوان امروز مورد نیاز. اما در رابطه با تراشیدن ریش و گوش کردن موسیقی بهتر است به دنبال دریافت حکم فقهی از مرجع خود باشید.

نکته ای که توجه به آن لازم است این است که هرگز واکنش دیگران در برابر امر صحیح و فعل درست شما نباید شما را نسبت به انجام آن عمل درست،ناامید کند . حساسیت در رابطه با این که دیگران چگونه ما را قضاوت می کنند و یا به چه دیدی به رفتار ما می نگرند، موقعی مطلوب است که خدایی نکرده فعل ناشایستی از ما سر زند که در این حالت لازم است به بازتاب اجتماعی فعل خود و واکنش دیگران توجه کنیم اما اگر عمل ما درست باشد ،تحسین و تشویق و یا بر عکس شماتت و سرزنش دیگران ویا حتی نگاه های معنادار و گاهی بی معنای دیگران نباید برای ما حائز اهمیت باشد چرا که وقتی درستی کاری از نظر شرع و عقل ثابت شده دیگر نیازی به رد یا تایید از طرف دیگران نیست.

خداوند فلسفه ی نماز را در قران دور شدن از فحشا و منکرات مطرح می کند و أقم الصّلوة إنّ الصّلوة تنهى عن الفحشآء و المنكر و همانطور که خود متذکر شدید نماز شما این تاثیر را بر روی رفتار شما داشته است به حدی که شما را از معصیت بازداشته و شما را از یکی از بدترین و مسموم ترین گناهان یعنی نگاه حرام دور کرده است لذا لازم است برای این امر شکر خدا را بجای اورید و در عین حال سعی کنید تا با مداومت بر نماز مخصوصا نماز اول وقت و نماز همراه با حضور قلب به مراتب بالاتر رسیده تا بدین واسطه سایر افعال نامطلوب را نیز از خود دور نمایید.

اثر طبيعى نماز ايجاد روحيه‌اى در انسان است كه او را از فحشا و منكر باز مى‌دارد و نفسش را از زشتى‌هاى گناه پاك مى‌كند. طبيعت نماز،انسان را به ياد نيرومندترين عامل باز دارنده؛ يعنى اعتقاد به مبدأ و معاد مى‌اندازد، وهمین امر اثر بازدارندگى دارد ولى هر نمازى به همان اندازه كه از شرايط كمال و روح عبادت برخوردار است، نهى از فحشا و منكر مى‌كند؛ گاه نهى كلى و جامع و گاهى نهى جزئى و محدود دارد.

كسى كه نماز مى‌خواند، هر چند نمازش صورى و آلوده به گناه نيز باشد، نماز در او بى‌تأثير نخواهد بود، گرچه ممكن است تأثير اين گونه نماز ضعيف باشد، زيرا اگر همین نماز را هم نمى‌خواندند، چه بسا از اين هم آلوده‌تر بودند، پس نهى از فحشا و منكر مراتبى دارد و هر نمازى با توجه به ميزان رعايت شرايط آن، نماز خوان را از آن نهى مى‌كند.بنابراين، هر چه توجه به خدا در نماز، افزايش يابد و خضوع و خشوع در آن كامل و اخلاص در آن بيشتر شود، اثر بازدارندگى آن نيز بيشتر و هر مقدار جنبه‌هاى ياد شده ضعيف شود، بازدارندگى آن نيز ضعيف خواهد شد.

توصیه ی ویژه در این رابطه به شما این است که نماز را در اولویت قرار داده و از طریق همین نماز عادتهای بد خود را ترک نمایید.عادتهای بد انسان گاهی مربوط به خلق و خو و حالتهای درونی او و گاه مربوط به ظواهر و ویژگی های ظاهری است.ترک عادتها و خلق و خوهای رفتاری که در روح انسان نفوذ کرده به مراتب سخت تر است از ترک ویژگی های نامطلوب ظاهری. بنابراین اگر خود را مقید به حکم فقهی بدانید و در رابطه با نوع پوشش و ویژگی های ظاهری متناسب با حکم فقهی پیش روید و نماز خود را از حیث کیفیت بهتر نمایید و به تمام شرایط نماز اعم از ظاهری و باطنی توجه کامل نمایید می توانید از این این عامل بازدارنده در رفع عادتهای بد ،بهره ببرید.

اگه واقعأ میخواهید انسان با تقوا و با ایمانی بشوید و از معصیت دوری کنید ابتدا باید نمازتان را سروقت و با خشوع و خضوع فراوان بخوانید وبه جای گوش دادان به آهنگهای رپ به قرآن گوش دهید و به آخرت خود نگاه کنید ،اگر آخرت خود را خوب دید خوشحال باشید ولی اگر آخرتتان را خوب ندید ،بهتر است به فکر جبران آن برآیید وخود را آنطور قرار دهید که در آن دنیا شرمسار نباشید

موضوع قفل شده است