با فاکتورهای پدر و مادرم برای ازدواج چه کار کنم؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با فاکتورهای پدر و مادرم برای ازدواج چه کار کنم؟

با سلام وخسته نباشید.
میخواستم بدونم چه کار باید کرد که خواستگار هم کفو داشته باشیم ؟
کفویت را چه چیزی تعریف میکنند و دارای چه ابعادی هست ؟
من یک زمانی خواستگار زیاد داشتم ولی هر کدام به نحوی که خودم دخالتی نداشته باشم جور نمیشد.
هرچند هزار سالی که یک خواستگار پیدا میشه پدر و مادرم رد میکنند، نمیدونم باید مخالفت بکنم یا حرفی نزنم ؟
میترسم روی حرف پدر ومادرم حرف بزنم، فردا بگن خودت خواستی، اگرهم حرف نزنم این طور که سنم میره بالا دیگه کسی نمیاد خواستگاری. موندم چه کار کنم ؟
پدر و مادرم همیشه بر سر موارد زیر خواستگار رو رد میکنن و اصلا خواستگار رو به خونه راه نمیدن :

1. از نظر ایمان و اخلاق طرف مقابل
  2. از نظر شغلی ( حتما باید شغل رسمی باشه حتی قراردادی و پیمانی رو هم رد میکنن، شغل آزاد هرگز )
  3. از نظر سطح تحصیلات ( حداقل باید لیسانس رو داشته باشه )
  4. از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی ( از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی، طرف مقابل خیلی خیلی نباید از ما پایین تر باشه؛ مثلا اگر ما در شهر زندگی میکنیم طرف مقابل نباید در جاهای دور افتاده خارج از شهر زندگی کنه )
  5. از نظر مالی ( حداقل طرف مقابل یا خونه از خودش داشته باشه، یا پدر و مادرش براش تهیه کنن یا خونه سازمانی بشینه )

گاها شخصی پیدا میشه که همه موارد رو داره ولی از نظر ایمانی مشکل داره.
یا شخصی پیدا میشه که یکی از موارد 2 تا 5 رو نداره، اصلا به خونه راه داده نمیشه که از نظر ایمانی چک بشه.
بعضی وقت ها هم کسی پیدا میشه که همه موارد رو داره ولی طرف مقابل، ما رو تایید نمیکنه.
به نظر شما این فاکتورهای پدر و مادرم را باید قبول کنم ؟ و همچنان منتظر باشم یا باید در فاکتورها تجدید نظر کنم ؟
اصلا چطوری باید پدر و مادرم رو قانع کنم ؟

با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

بانو;596941 نوشت:

با عرض سلام خدمت شما خواهر گرامی کفویت به معنای همانندی می باشد یعنی دختر و پسر دختر و پسر همانند هم باشند در تمامی ابعاد همچون در سطح تدین فرهنگ خانواده اقتصاد تحصیلات و....
و البته کفویت صد درصد اگر باشد خوب است ولی بسیار نادر میباشد و شاید بتوان گفت اصلا وجود ندارد پس باید شخصی را بیشترین کفویت را با ما داشت را انتخاب نمود

بانو;596941 نوشت:
پدر و مادرم همیشه بر سر موارد زیر خواستگار رو رد میکنن و اصلا خواستگار رو به خونه راه نمیدن :

از نظر ایمان و اخلاق طرف مقابل
از نظر شغلی ( حتما باید شغل رسمی باشه حتی قراردادی و پیمانی رو هم رد میکنن، شغل آزاد هرگز )
از نظر سطح تحصیلات ( حداقل باید لیسانس رو داشته باشه )
از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی ( از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی، طرف مقابل خیلی خیلی نباید از ما پایین تر باشه؛ مثلا اگر ما در شهر زندگی میکنیم طرف مقابل نباید در جاهای دور افتاده خارج از شهر زندگی کنه )
از نظر مالی ( حداقل طرف مقابل یا خونه از خودش داشته باشه، یا پدر و مادرش براش تهیه کنن یا خونه سازمانی بشینه )

ملاکهای خود را طبقه بندی نمایید و برخی را اصلی قرار دهید (ایمان و تقوی)و برخی را فرعی(داشتن خانه)
ملاکهای اصلی آن است که بدون آن زندگی دچار مشکل می شود و ملاکهای فرعی آن است که بهتر است طرف مقابل آنها را داشته باشد و اگر هم نباشد مشکلی در زندگی ایجاد نمی شود
البته این ملاکهای اصلی وفرعی با توجه به حساسیت افراد در افراد مختلف فرق می کند چه بسا ملاکی برای فردی اصلی و برای فردی دیگر فرعی باشد.

بانو;596941 نوشت:
به نظر شما این فاکتورهای پدر و مادرم را باید قبول کنم ؟ و همچنان منتظر باشم یا باید در فاکتورها تجدید نظر کنم ؟

به نظر می رسد بسیاری از این سختگیری بی جا وبی مورد می باشد و باید در ملاکها تجدید نظر شود

بانو;596941 نوشت:
صلا چطوری باید پدر و مادرم رو قانع کنم ؟

با در نظر گرفتن شرایط و با کمال احترام و ادب
یا خود با آنان صحیت کن و
یا از شخصی را که مورد قبول آنها میباشد بخواه که ایشون با پدر ومادر شما صحبت نماید
از مهارتهای اثرگذاری بر دیگران استفاده نمایید که عبارتند از:

1 - محبت و صمصمیت
2 - برخورد با نشاط
3 - آغاز مثبت
4 - شنونده خوب بودن
5 - ارج گذاری
6 - رفتار مطلوب
7 - هدیه دادن
8 - گفتار زیبا
9 - تبلیغ عملی

در پایان به نظر میرسد باید هرچه سریعتر در ملاکها تجدید نظر نمایید و فردی را بیشترین تناسب و کفویت را با شما دارد را انتخاب نمایید
با تجدید نظر و درست و منطقی برخورد کردن ، انشاءالله خواستگار مناسب برای شما پیدا می شود که تاحدود زیادی هم کفو شما باشد

در پناه قرآن و عترت باشید یاعلی

سلام.
اول از همه مطمئن بشید ملاک های پدر و مادرتون دقیقا همین هایی هست که گفتید و فقط همین هاست
اگر همین بود، به اون شیوه ای که استاد راهنما گفتن باهاشون صحبت کنید
احتمالا با مادرتون راحت تر می تونید صحبت کنید، باهاش صحبت کنید و حرف خودتون رو بزنید

بانو;596941 نوشت:
اگرهم حرف نزنم این طور که سنم میره بالا دیگه کسی نمیاد خواستگاری.

الان چند ساله هستید؟

بانو;596941 نوشت:

سلام. در مورد کفویت ها و کلا ملاک های ازدواج، پیشنهاد میکنم حتما حتما حتما ازدواج موفق دکتر فرهنگ رو گوش کنین. کمک خیلی زیادی بهتون میکنه.

در مورد خانوادتون هم برای اینکه از یه سری ملاک هایی که درست نیستن صرف نظر کنن، بهتره همین سمینارو اونا هم گوش کنن. مطمئن باشید تأثیر میذاره.

از پست پایین میتونین دانلود کنین:

سمینار ازدواج موفق، دکتر فرهنگ

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام

بانو;596941 نوشت:
از نظر شغلی ( حتما باید شغل رسمی باشه حتی قراردادی و پیمانی رو هم رد میکنن، شغل آزاد هرگز )
از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی ( از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی، طرف مقابل خیلی خیلی نباید از ما پایین تر باشه؛ مثلا اگر ما در شهر زندگی میکنیم طرف مقابل نباید در جاهای دور افتاده خارج از شهر زندگی کنه )
از نظر مالی ( حداقل طرف مقابل یا خونه از خودش داشته باشه، یا پدر و مادرش براش تهیه کنن یا خونه سازمانی بشینه )

اخلاق و رفتار و ايمان ملاك اصلي هست ونبايد كوتاه بيايد.

اما اگر شغل پسري غير رسمي و بدون حقوق ثابت باشد چه مشكلي پيش مياد؟ممكن هست پسري شغلش آزاد باشه ولي درآمدش چند برابر يه كارمند عادي باشه.ممكنه شغلش فصلي باشه اما حقوقش به اندازه يه كارمند عادي يا بيشتر باشه.بنابراين در شغل ملاك بايد درآمد كافي و در حد تامين معيشت باشه.نه شغل رسمي يا درآمد ثابت.
كمتر پسري شرايط مالي شما رو داره،چيزي كه پدر و مادر شما انتظار دارن يه مرد 40 ساله است نه يك پسر 20-30 ساله.انتخاب با خود شماست.

اگر طرف مقابل ديپلمه اما عاقل و بالغ و به روز و اهل مطالعه باشه بدون ليسانس هم مشكلي پيش نمياد.

و من الله التوفيق[/]

بانو;596941 نوشت:

2. از نظر شغلی ( حتما باید شغل رسمی باشه حتی قراردادی و پیمانی رو هم رد میکنن، شغل آزاد هرگز )
  3. از نظر سطح تحصیلات ( حداقل باید لیسانس رو داشته باشه )
  4. از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی ( از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی، طرف مقابل خیلی خیلی نباید از ما پایین تر باشه؛ مثلا اگر ما در شهر زندگی میکنیم طرف مقابل نباید در جاهای دور افتاده خارج از شهر زندگی کنه )
  5. از نظر مالی ( حداقل طرف مقابل یا خونه از خودش داشته باشه، یا پدر و مادرش براش تهیه کنن یا خونه سازمانی بشینه )

راهنما;598037 نوشت:

ملاکهای خود را طبقه بندی نمایید و برخی را اصلی قرار دهید (ایمان و تقوی)و برخی را فرعی(داشتن خانه)

ببخشید ولی فکر میکنم بعضی دوستان ، حتی استاد "راهنما"ی عزیز موضوع رو اشتباه متوجه شدن

لیستی که استارتر تاپیک نوشتن دلایل جواب منفی والدینشون هست ، نه ملاک های خودشون

گر چه ممکنه ملاک هایی شبیه به اینها هم داشته باشن مثل ایمان. ولی منظورشون این بود که دلایل مخالفت پدر و مادرشون رو بنویسن

بانو;596941 نوشت:
با سلام وخسته نباشید.
میخواستم بدونم چه کار باید کرد که خواستگار هم کفو داشته باشیم ؟
من یک زمانی خواستگار زیاد داشتم ولی هر کدام به نحوی که خودم دخالتی نداشته باشم جور نمیشد.
هرچند هزار سالی که یک خواستگار پیدا میشه پدر و مادرم رد میکنند، نمیدونم باید مخالفت بکنم یا حرفی نزنم ؟
میترسم روی حرف پدر ومادرم حرف بزنم، فردا بگن خودت خواستی، اگرهم حرف نزنم این طور که سنم میره بالا دیگه کسی نمیاد خواستگاری. موندم چه کار کنم ؟

گاها شخصی پیدا میشه که همه موارد رو داره ولی از نظر ایمانی مشکل داره.
یا شخصی پیدا میشه که یکی از موارد 2 تا 5 رو نداره، اصلا به خونه راه داده نمیشه که از نظر ایمانی چک بشه.
بعضی وقت ها هم کسی پیدا میشه که همه موارد رو داره ولی طرف مقابل، ما رو تایید نمیکنه.
اصلا چطوری باید پدر و مادرم رو قانع کنم ؟

با تشکر.

سلام
خب بشینید با خانوادتون صحبت کنید بهشون بگید من نمیخواهم حرفامو به شما تحمیل کنم اما دوست دارم با هم دیگه حرف بزنیم و به یک نتیجه مشترک برسیم

سلام دوست گرامی. ب نظر من نمیشه خواستگاری بیاد و خودتون متوجه نشین پس هروقت دیدین دارن در مورد خواستگارشما صحبت میکنن بهشون بگین ک خودم میخوام تصمیم بگیرم و نترسین از اینکه خودتون تصمیم بگیرین و یه کم اعتماد ب نفس میخواد ... چون اگه سن تون بالا بره و ازدواج نکنین تا آخر عمرتون تمام تقصیر رو میندازین گردن خانواده و الان شاید یه کم مجبور بشین از احترام شون بکاهین ولی اون موقع چون مقصر میدونین شون و کاری از دست تون برنمیاد ممکنه کلا احترام نذارین دیگه ... حواستون باشه ک بزرگتر بشین شاید دیگه اینقد صبر نداشته باشین ... مواظب باشین ...

من نمیتونم بهت بگم شرایط پدر و مادرت رو تغییر بدی یا ندی ... به هر حال زندگی خودت هست ... ولی باید یه چیزهایی رو در مورد خواسته های پدر و مادرت بدونی ...

بانو;596941 نوشت:

خوب ایمان و اخلاق مهمترین پارامتر هست . اخلاق هم با یک یا چند جلسه مشخص نمیشه ... باید نسبت به این مساله اطمینان کامل داشته باشی ...

بانو;596941 نوشت:

1. از نظر شغلی ( حتما باید شغل رسمی باشه حتی قراردادی و پیمانی رو هم رد میکنن، شغل آزاد هرگز )

شغل رسمی : باعث میشه شوهره شما حواس پرتی نگیره ... باعث میشه عصبی نشه ... باعث میشه زود از کوره در نره ... باعث میشه زندگیت تضمین شده باشه ... اما شغلهایی که پیمانی و آزاد باشند اینجوری نیست ... یهو شوهرت عصبی میشه ... یهو پروژه به شکست میخوره ... یهو دیروقت میاد خونه ... یهو باید بره شهرستان ... اگر کسی اومد خواستگاریت که آرووم بود ... کمی پولدار بود ... آقا داماد جنم داشت ( باید صد در صد برات ثابت بشه )میتونی در این زمینه کمی کوتاه بیای ... مثلا یه بار باهاش برو بیرون ببین میتونه تخفیف بگیره یا نه ... اگر از لحاظ اقتصادی آدم توانایی بود ( نه صرفا پولدار ) میتونی کمی کوتاه بیای .

بانو;596941 نوشت:

1. از نظر سطح تحصیلات ( حداقل باید لیسانس رو داشته باشه )

به نظره من هم حداقل لیسانس رو باید آقا داماد داشته باشند . حداقل لیسانس تنها درس نیست ... بلکه جنم سعی و تلاش آقا داماد رو میرسونه .

بانو;596941 نوشت:

1. از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی ( از نظر سطح فرهنگی و طبقاتی، طرف مقابل خیلی خیلی نباید از ما پایین تر باشه؛ مثلا اگر ما در شهر زندگی میکنیم طرف مقابل نباید در جاهای دور افتاده خارج از شهر زندگی کنه )

اینم که باید باشه ... باید آقا داماد از لحاظ فرهنگی و طبقاتی در سطح خانواده شما باشن .

بانو;596941 نوشت:

1. از نظر مالی ( حداقل طرف مقابل یا خونه از خودش داشته باشه، یا پدر و مادرش براش تهیه کنن یا خونه سازمانی بشینه )

خوب این تصمیم خودت هست ... فقط یک چیز رو بدون ... با پولهایی که الان در میاد دیگه آقایون نمیتونن خونه بخرن ... اگر مامان بابای آقا داماد بهش خونه بدن ... میتونه صاحب خونه بشه و گرنه با پولهای امروزی نمیشه خونه دار شد ... چون سرعت تورم اونقدر بالاست که با صبح تا شب هم کار کردن نمیتونی به سرعت رشد تورم برسی ... پس تصمیمت رو بگیر ... اگر تا آخر عمرت میتونی با گرونی اجازه خونه هر سال کنار بیای ... یه سال بری تو خونه تنگ و تاریک و یه سال تو خونه بزرگ ... نتونی برای خودت وسایل جمع کنی ... هر دو سال یک دفعه وسایل خونت رو جابجا کنی ... سالی دوماه شستشویه خونه جدید انجام بدی و ... میتونی این شرط رو نزاری ...

الهه خشم;599742 نوشت:
من نمیتونم بهت بگم شرایط پدر و مادرت رو تغییر بدی یا ندی ...

خانمِ "الهه خشم"!!!!!!!!!!!!!!!!

واقعی دارم میبینم؟!!!
این نظر شماست؟!

:moteajeb: :moteajeb: :moteajeb: :Gig:

موضوع قفل شده است