آیه ای درباره احترام بیشتر در مقابل احترام شدن

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیه ای درباره احترام بیشتر در مقابل احترام شدن

با سلام
میخواستم بدونم این حدیث به کدام آیه از قرآن اشاره داره؟؟

(يكى از كنيزان امام حسن عليه‏السلام دسته گلى به ايشان تقديم كرد. امام به او فرمود: تو در راه خدا آزادى! دليل اين كارشان را پرسيدم. فرمود: خداوند، ما را [اين گونه] ادب آموخته است ، آن‏جا كه {در قرآن كريم} مى‏گويد: «و چون احترام شُديد، به بهتر از آن، پاسخ گوييد» و بهتر از هديه او، آزادى او بود! )

مناقب(ابن شهر آشوب) ج4 ، ص18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
این آیه را می شود مثال زد:
وَ إِذَا حُيِّيْتُم بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّواْ بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا.سوره : النساء آیه : 86
و چون به شما تحيّت و درودى گفته شد شما تحيّتى نيكوتر از آن يا همانند آن را بگوييد، كه بى‏ترديد خداوند حسابرس همه چيز است.

ممنون از پاسختون Smile

چه بحث قشنگيه
اگر امكانش هست تاپيك باز بمونه و درمورد اين خصوصيت رفتاري بيشتر توضيح داده بشه

(دست گل داد به امام ، امام هم آزادش كرد!!!! اي خدا امام من كو......؟!)

بنده هم همین نظر رو دارم.
دوستان اگه آیات دیگه ای به ذهنشون می رسه، بفرمایند..

یه سوال دیگه برام پیش اومد که آیا در مورد عکس این قضیه هم آیه و توصیه ای داریم؟ (منظورم اینه که در مقابل بی احترامی چه باید کرد؟)

[=arial]با سلام و ادب

[=arial]وَإِن تَـعْـفـُوا وَتَـصْـفَـحُوا وَتَغـْفِـرُوا فَـإِنَّ الـلَّهَ غَـفُـورٌ رَّحـِیـمٌ (تغابن/14)
[=arial][=arial]و اگر ببخشایید و درگذرید و بیامرزید به راستى خدا آمرزنده مهربان است .

[=arial]وَ لا تَـستَـوِى الحَْـسـنَـةُ وَ لا السـیِّئـَـةُ ادْفَـعْ بِـالَّتـى هِـىَ أَحْـسنُ (فصلت/14)
[=arial]هرگز نیکى و بدى یکسان نیست ، بدى را با نیکى دفع کن.
[=arial]
إِذَا خَـاطَـبَـهُـمُ الْـجـَاهِـلُـونَ قَـالُـوا سَـلَـامًـا (فرقان/63)

[=arial]
[=arial]بندگان خداى رحمان کسانى ‏اند که : هنگامی که جاهلان آنها را مخاطب سازند به آنها سلام می‏گویند.

[="Olive"]خیلی جالب بود حدیث اولی....بازم ادامه بدین لطفا[/]

خوبی را با خوبی پاسخ دادن:
قرآن جمله بالا را تأیید می‌كند و می‌فرماید:

«و هَلْ جَزاءُ الْإِحْسانِ إِلاَّ الْإِحْسانُ» الرحمن/60 آیا جزا و پاداش خوبی، به غیر از خوبی و نیكی است؟

«إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها» اسراء/7. اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده‌اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید.

«وَ أَحْسِنْ كَما أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَیْكَ» قصص/77. نیکی کن همان طور که خدا به تو نیکی کرده است.

و آیه ای که استاد عمار ذکر کردن :
«وَ إِذا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّةٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها» نساء/86 اگر شما را احترام كردند بهتر از آن پاسخ گویید.

و در مورد دوم (در برابر بدی چه عکس العملی داشته باشیم؟) هم :

شخصی به امام سجاد علیه السلام جسارت كرد و به طرف منزلش فرار كرد. حضرت فرمود: به او كاری نداشته باشید. بعد فرمود: می‌رویم به منزل او. با اعوان و انصار آمد سمت خانه آن فرد. طرف فكر كرد كه حضرت برای تلافی آمده و لذا خود را آماده وتجهیز كرده پشت درب آمد. حضرت فرمود: من علی بن حسین هستم لحظاتی قبل مطالبی را گفتی آمده‌ام بگویم اگر حرف‌های شما درست است خداوند مرا بیامرزد و اگر در من نیست خداوند شما را بیامرزد. طرف از خجالت پشت درب منزل ماند كه چه كار كند. درب را باز كرده و پیشانی امام سجاد(ع) را بوسید. پس این معنای آن است كه خدایا مرا یك آدم كینه‌ای و عقده‌ای قرارنده، ببخشیم و اگر نبخشیم خداوند هم كه ما را نمی‌بخشد. چون خود می‌فرماید: «وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ» نور/22 همدیگر را بخشیده و درگذرید. بعد می‌فرماید: «أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ». نمی‌خواهی خداوند تو را ببخشد. پس تو هم ببخش.

[="Times New Roman"][="Black"]اساسا کاری که دوست نداشته باشم انجام نميدهم..
.
به کسی که قابل احترام نباشد، احترام نميگذارم..
.
به کسی که به اشتباهش اصرار داشته باشد احترام نمي گذارم و او را نمی بخشم..
.
به کسی که ظاهر و باطنش یکی نیست احترام نميگذارم..
.
سعی می کنم احترامم را خرج کسانی کنم که انسانیت را فهمیده اند و دنیا رو به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند..:ok:
[/]

شما مصداق : "با بدان بد باش و با نیکان نکو" هستید و آیات فوق الذکر مصداق : تو نیکی میکن و در دجله انداز..
تا حدودی با شما موافقم، چراکه نظر شخصیم اینه که جو جوری شده که خیلی جاها اگه بدی با نیکی پاسخ داده بشه و یا به نامحترم احترام گذاشته بشه، هم واسه خود طرف و هم واسه اطرافیان سوء تعبیر میشه حتی!
با این حال واسه امثال من که همیشه سر این دوراهی قرار میگیریم که بدی رو چطوری جوابگو باشیم تا قوت قلبمون حفظ بشه و رضایت خاطر داشته باشیم، آیات و روایات موجود راهنمای بسیار خوبی اند.

موفق باشید.. Smile

موضوع قفل شده است