علت حرمت نام بردن حضرت مهدی در عصر غیبت

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت حرمت نام بردن حضرت مهدی در عصر غیبت

سلام
موندم اخه یه نفر نمیگه برای چی اسم حضرت رو نباید ببریم؟
بابا ناسلامتی ما آدمای با عقل و شعوری هستیم
نوشتن اسم حضرت به صورت "م ح م د" واقعا با صدا زدن اسم اصلی حضرت یا سر هم نوشتن اسم ایشون آخه چه فرقی میکنه!!!

muiacir;380758 نوشت:
نوشتن اسم حضرت به صورت "م ح م د" واقعا با صدا زدن اسم اصلی حضرت یا سر هم نوشتن اسم ایشون آخه چه فرقی میکنه!!!
دوست گرامی، من در حد پاسخگویی به سوالات شما نیستم ولی این ها از اسرار هست، مثلا چرا قرآن کریم آیه ای داره مثل "یس" ؟

در ضمن از باب تقیه هم اینگونه بهتره

muiacir;380758 نوشت:
سلام
موندم اخه یه نفر نمیگه برای چی اسم حضرت رو نباید ببریم؟
بابا ناسلامتی ما آدمای با عقل و شعوری هستیم

سلام

هرچند من خودم اعتقادی به این حرفا ندارم

ولی شاید دلیلش این باشه که ایشون با حضرت محمد اشتباه گرفته نشه
و نگن امام عصر همون حضرت محمد بوده که ظهور کرده

ممکن هست زمانی بوده باشه که خلفای جور مانع از نام بردن حضرت مهدی عج شده و شیعه کشی راه می انداختند و یا دلائلی دیگر. مهمترین علت آن بنظر حقیر تقیه است(حال در چه امری...) الله اعلم

که پیشتر نوشتم که روایت داریم کسی نام او را نمی برد جز کافر.

[="DarkGreen"]سلام . عزیزای دل من ، به نظر من این که اسم حضرت برده نشه به حکمت حضرت وابسته است و از اونجایی که حکمت حضرت به حکمت خدا وابسته است ، پس دخالت در آن جایز نیست . باید به اجبار قبول کرد .
ظهور نزدیک است و کمی صبر پیشه کنیم جوابمون را از خود آقا میگیریم .
موفق باشید
[/]

CELLAR;380793 نوشت:
که پیشتر نوشتم که روایت داریم کسی نام او را نمی برد جز کافر.

کافر که حضرت و نمی شناسه چرا باید نامشو ببره !!!!!!!!!!!!

بی نظیر;380886 نوشت:
کافر که حضرت و نمی شناسه چرا باید نامشو ببره !!!!!!!!!!!!
خواهر گرامی، این مربوط به ادبیات عرب میشه. مثل اینکه بگوییم خدایی نیست جز الله. بدین معنی که هرکه نامش برد کافر است.

CELLAR;380888 نوشت:
خواهر گرامی، این مربوط به ادبیات عرب میشه. مثل اینکه بگوییم خدایی نیست جز الله. بدین معنی که هرکه نامش برد کافر است.

اما این حدیث اصلا عقلانی نیست
یک مسلمان و مومن فقط بدلیل اینکه نام حضرت و ببره کافر باشه

البته شاید اینجا منظور از نامش برد چیز دیگه ای باشه

یه نکته:

همواره عقل و وحی در کنار هم همو کامل میکنن. با یکیشون نمیشه بحقیقت دست یافت.

ضمنا عرض کردم این بخاطر آنست که مردم تقیه کنند و نام نبرند، و اینکه هرکافری بمعنای کافر نجس نیست، کافر درین جا منظور کافر عقیدتی و اخروی هست.

سلام به همه ی دوستان عزیز و کارشناس محترم جناب سجاد

نظر ( شخصی) من این هست که , اصلا نقل این حرفا نیست که نام حضرت رو اگر به زبون بیاریم و بگیم مثلا " امام دوازدهم ما محمد هست" کافر می شیم , بلکه ائمه ع و از همان زمان پیامبر ص , با این حساسیت فوق العاده ای که روی عدم برده شدن اسم قائم ع نشون می دادند , قطعا یک راز بزرگی رو قصد داشتن مخفی نگه دارند.

این موضوع بین علمای شیعه از قدیم مورد بحث بوده تا الان.
و صرفا فقط بحث تقیه نیست و(انسان متوجه مبسه و) علمای شیعه نیز عده ای رد کردند این احتمال رو صرفا, و قضیه فرا تر از این صحبت هاست , چرا که از خود زمان پیامبر ص این موضوع وجود داشت و حتی پیامبر ص به یاران خاص و نزدیکشون هم اسم قائم ع رو نمی گفتند حتی در منزل, ( مگر خود اهل بیت ع) و همیشه می گفتند "قائم ع همنام من هست". همچنین امام علی ع , نمی گفتند به کسی.

و همچنین امام علی ع در حدیثی فرمود : پیامبر ص از من عهد گفته که اسمش رو به کسی نگم.

نکته ای که پیامبر ص و ائمه ع بیشتر بهش تاکیید داشتند , بردن اسم حضرت به صورت آشکارا در بین مردم است. یعنی بین مردم علنی نکنید اسم قائم رو و نگید.

پيامبر(ص) مي فرمايد: «لا يسمه باسمه ظاهراً قبل قيامه الا كافر به»
«در آشكارا اسم او را تا قبل از قيام او، جز كافر به او نمي برد».
(مستدرك الوسايل، ج12، ص285)
________________________________________________________________________________
دقت کنید امام باقر ع می فرمایند :

امام باقر ع فرمودند:
«اسم او نبايد برده شود تا اينكه امر (ولایت) او آشكار شود».
(كافي، ج1، ص525)

ابو خالد کابلی گوید :
از امام باقر (ع) سوال کردم که اسم قائم را به من بگویید تا ایشان را به اسمشان بشناسم .
امام باقر فرمود :
ای ابا خالد ... از چیزی سوال کردی که حتی اگر فرزندان فاطمه آن را بدانند نسبت به او حریص شده تا وی را تکه تکه کنند .
( الغيبة للطوسي : ص 333)

یعنی نباید اسم قائم رو بدونی , نه اینکه اسم امام دوازدهمت رو ندونی.

حال دقت کنید امام باقر ع , خودشون آشکارا و صراحتا اما به صورت دو پهلو و شبهه ناک نام قائم رو می برند :

امام باقر ع فرمودند:
قائم دو اسم دارد
, اسمی مخفى و اسمی آشكار، اسم مخفى احمد و اسم آشكار محمد است.
(كمال الدين وتمام النعمة ج 2 ص 653)

1- این چه اسم مخفی هست که امام ع بلافاصله آشکارش می کنند ؟
2- و همچنین چرا اسم قائم صراحتا برده شد ؟

اینا همش نکته داره...
________________________________________________________________________________
و می دونید که پخش کردن احادیث ائمه ع بسیار کار پسندیده ای هست و علاوه بر آن , آنها الگو هستند برای ما.
پس نقل کردن این حدیث در مثلا نماز جمعه و گفتن نام " محمد " صراحتا در این حدیث , هیچ اشکالی ندارد چرا ؟؟؟؟
چون باز مشخص نمیشه اسم قائم چی هست و دو اسم مطرح میشه.

علاوه بر آن "اسم" در زبان عربی به معنای "شخص" نیز به کار می رود.
یعنی اینطوری هم معنی میشه : قائم دو شخصیت است - احمد و محمد.
محمد رو ما می شناسیم , اما احمد مخفی هست. ( این احتمال هم میشه داد).

ابی جعفر (ع) فرمودند: (...مهدی به این خاطر مهدی نامگذاری شده که به امر (ولایت) مخفی هدایت می کند) غیبةالنعمانی:243 .
امام باقر (ع) فرمود : بدرستی که زمانی که قائم ما قیام کند ، مردم را به امر جدیدی دعوت می کند .(یعنی قبلا مخفی بوده).الغيبة للنعمانی : ص 336امام باقر ع فرمودند:
«اسم او نبايد برده شود تا اينكه امر (ولایت) او آشكار شود».
(كافي، ج1، ص525)

یعنی با آشکار شدن امر ولایت مخفی او , اشکال نداره اسمش رو ببرید اون زمان , و اساسا اون زمان متوجه ی " اسم واقعی قائم " یا " شخص واقعی قائم " می شوید.

کوتاه کنم...

ائمه ع نفرمودند در جایی نگید که اسم امام دوازدهم " محمد " هست. ( اتفاقا برعکسش رو دیدم که توی دعایی اسم ائمه ع کاملا به زبان آورده بشه تا دوازدهمی ع ).
نفرمودند : اسم امام دوازدهم رو به زبون نیارید و در جمع نگید.

بلکه فرمودند : بردن اسم قائم ع حرام است. ( و احتمالا همه فکر می کردند منظور این هست که اسم امام دوازدهم برده نشه-- که البته غلط هم نیست , اما منظور اصلی به نظر این نیست).

به نظر منظور این است که هر کس در عموم و بین مردم بانگ زد که : قائم آل محمد ص , اسمش "محمد" هست , این شخص کافر هست.
اما اگر مثل خود امام باقر ع بگه دو اسم دارد , مخفی و آشکار , احمد و محمد , اشکالی ندارد.

نه اینکه ما بیایم بنویسیم " م ح م د ", این غلطه.(حتی اگر علامه مجلسی (ره) ( که ندیدم البته, ولی) اینطوری بنویسند), اینکه یعنی به طور خاص بردن اسمش دقیقا , بلکه اصلا نقل این حرفا نیست.

از نظر بنده , نظر شخصی هست , اسم قائم آل محمد ص تا قبل از قیامش , به طور صد در صدی مشخص نیست.
حتی اگر فکر کنیم مشخص هست و اسمش " محمد " است , نباید برده بشه , معلوم نیست اسمشون چیه.
و این راز بزرگی هست که توسط ائمه ع مخفی نگه داشته شد به شدت و به شدت.
در حدی که اگر گفتیم اسمش " فلان " هست مخصوصا در بین مردم , کافر هستیم.

مشخص نیست قائم آل محمد ص , اسمش چی هست یا شخصیتش کی هست.

و از اونجایی که ائمه ع , می دونستند مردم فکر می کنند اسمش : " محمد " هست ( اما ائمه ع می دونند اسمش چی هست و برای بقیه مخفی هست) , گفتند اسمش رو نیارید( بین مردم و توی زبان ها ) تا خودش بیاد قبل از قیامش و اسمش آشکار بشه واسه همه.

امام رضا ع :
«كسي اسم او را پس از غيبت او نبرد, تا زماني كه او را ببيند و اسمش آشكار شود و تمام مردم نام او را ببرند».
(مستدرك، ج12، ص285)

پس نظر شخصی من :
قائم ع دو شخصیت مستقل هست.
احمد ( مخفی) - ایشون مخفی هست و نمی شناسیم. ( اطلاع چندانی از این قائم نداریم).
محمد ( آشکار) - ایشون رو می شناسیم. ( اطلاع زیادی از این قائم داریم).

این نظر من و احتمال, کاملا شخصی هست
(شاید غلط باشه)
خوشحال می شم اگر کارشناس محترم جناب سجاد یا دیگر عزیزان
دلیلی واسه رد (100%) این احتمال من داشته باشند و بفرمایند.
با تشکر

نقل قول:
به نظر منظور این است که هر کس در عموم و بین مردم بانگ زد که : قائم آل محمد ص , اسمش "محمد" هست , این شخص کافر هست.
اما اگر مثل خود امام باقر ع بگه دو اسم دارد , مخفی و آشکار , احمد و محمد , اشکالی ندارد.

دقیقا با نظرتون موافقم.این که حکمتی توی این امر هست رو خوب قاعدتا باید در نظر داشته باشیم ضمنا در عین وجود حکمت به عقل خودمون هم مراجعه کنیم.
به قول شما بردن اسمشون آدمو کافر نمیکنه یا حرام مطلق نیست و نوشتن اسمشون رو کاغذ گناه نیست .... اما اینکه در عموم و آشکارا بانگ بزنیم که اسم حضرت فلان است به نظرم با توجه به احادیث و روایات درست نیست

بی نظیر;380890 نوشت:
اما این حدیث اصلا عقلانی نیست .

موسی علیه السلام زمانی که دنبال قاتل فردی در بنی اسرائیل میگشتن از مردم خواست گاوی رو بکشن و دمش رو بیارن به نظرتون عقلانی هست در خواست کلیم الله؟

طالوت برگزیده خدا از مردمش خواست از آب نهری که جلوی رویشون هست نخوردند ، به نظر شما درخواست برگزیده خدا قبل از جنگ عقلانی بود؟

خضر علیه السلام پسر بچه ای رو کشت به نظر شما عقلانی هست؟

سه مورد نامبرده در قرآن هست، جسارتا عرض میکنم شما با این عصای عقل گرایی (البته اون چه که شما عقل پنداشتید) به مقصد فهم معنویت نمی رسید!!!!

بی نظیر;380780 نوشت:

هرچند من خودم اعتقادی به این حرفا ندارم

به نظر این حقیر اعتقاد یک سلیقه شخصی نیست که گلچین کنیم هر چی دوست داریم معتقد باشیم هرچی دوست نداریم معتقد نباشیم.؟!

این نگاه باعث میشه سنگ روی سنگ بند نشه، فرضاً من از روی حس و حال دلم بگم من اصلا اعتقادی به نماز ندارم که نماز باعث تقرب به خدا بشه ؟ میشه اینجور گفت؟

بی نظیر;380890 نوشت:
اما این حدیث اصلا عقلانی نیست
یک مسلمان و مومن فقط بدلیل اینکه نام حضرت و ببره کافر باشه

قرآن عزیز خبر از مومنینی داده که مشرک هستند، با توجه به اینکه ایمان از اسلام بالاتره حتما مسلمینی هم داریم که کافر باشند، یادی کنیم از عاشورا، مسلمینی داشتیم که در فردا روزه گرفتند نماز خوندند و پسر پیامبر(ص) رو هم کشتند و به نیت دخول در بهشت بدن پاک حضرت رو با اسب لگد کوب کردند.... همه مسلمان بودند از نوع نماز خون و روزه گیر...

اما بحث اگر راجع به نبردن نام مبارک حضرت هست، دلیل بر همه پوشیده هست، شاید تقیه و غیره دلایل بدی نباشند اما ما باید تسلیم صرف باشیم و بی چون و چرا عمل کنیم.

خیلی وقت ها صدا زدن های ما، تبلیغات ما، و اموری مثل این انقدر قشری و ظاهری هست انقدر بی مغز و با روح غیر طاهر هست که بیشتر جنبه مسخره کردن و سبک کردن اون حقیقت به خودش میگیره تا تعظیم....

با نام و یاد دوست

سلام

پاسخ سوال فوق در تاپیک زیر توسط کارشناس محترم ارائه شده است:

http://www.askdin.com/thread18286.html

خواهشمندم تاپیک فوق را به دقت مطالعه نمایید

اگر سوالی داشتید با پیام خصوصی اطلاع دهید.

در همین جا از کاربران محترم درخواست دارم قبل از ایجاد موضوع و طرح سوال ، حتما از گزینه جستجوی سایت استفاده کنند

تا اگر بحث مشابهی قبلا در سایت وجود داشت مطالعه کنند

و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدند نسبت به ایجاد موضوع جدید اقدام نمایند.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

موضوع قفل شده است