سن مناسب ازدواج خانمها طبق روایات

تب‌های اولیه

82 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سن مناسب ازدواج خانمها طبق روایات

سلام.
من این سوال رو در تاپیک "احادیث ازدواج" که در قسمت حدیث سایت بود پرسیدم، که کارشناس محترم اون قسمت گفتن سوالم رو از قسمت مشاوره بپرسم. و بنابراین اینجا سوالم رو خدمتتون میگم
سوالم اینه که طبق این احادیث:- امام رضاعلیه السلام فرمودند: جبرئیل به رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم نازل شد وعرض کرد یا محمد! پروردگار تو بر تو سلام می رساند و می فرماید: که دختران باکره به منزله ی میوه ی درخت باشند پس هرگاه میــــوه ی درخت رسید دوایی از برای آن نیست مگر چیدن آن واگر نچیند آفتاب آن را فاسد می کند و بار آن را می ریزد و ضایع می کند ، دختران باکـــــره نیز هرگاه به مرتبه ی زنان رسیدند دوایی از برای آنها نیست مگر شوهر والاّ از فتنه کردن ایمن نباشید
.9- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با دختران جوان ازدواج کنید زیرا که آنان خوش اخلاق ترند.83- رسولخداصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: با دوشیزگان ازدواج کنید زیرا دهان آنان [بوسه] گواراتر و رحم آنان بسته و نـرم تر است و آنها زودتر آموزش می بینند و محبت ایشان استوارتراست.
طبق این احادیث چه سنی برای ازدواج کردن یه دختر مناسبه؟
فرضا یه دختر خانم24 ساله مورد مناسبی برای ازدواج نیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و درود بر شما
شناخت احاديث و روايات كاري بسيار سخت كه نياز به تخصص در علوم مختلف درايه، رجال، فقه اللغه، فقه الحديث و...دارد. بنابراين ناچاريم براي يافتن سؤال بالا سراغ سخنان بزرگان دين برويم كه حاصل روايات را جمع بندي كرده اند.

يكى از برجسته ‏ترين ويژگى ‏هاى احكام اسلامى آن است كه هيج نياز و غريزه‏اى را بى ‏پاسخ نگذاشته است و زمينه تأمين آن را به بهترين صورت فراهم كرده است. اسلام در اولين فرصتى كه دختر و پسر تمايل جنسى را احساس مى‏كنند و از نظر جنسى آماده آميزش با جنس مخالف مى‏ شوند، امكان برآورده شدن معقول اين تمايلات را توصيه كرده است.
در روايتى از رسول مكرم اسلام صلى الله عليه و آله ملاك سن ازدواج در ضمن تشبيه زيبايى ارائه مى‏گردد: «إِنَّ الْأَبْكَارَ بِمَنْزِلَةِ الثَّمَرِ عَلَى الشَّجَرِ إِذَا أَدْرَكَ ثِمَارُهَا فَلَمْ تُجْتَنَ أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ نَثَرَتْهُ الرِّيَاحُ وَ كَذَلِكَ الْأَبْكَارُ إِذَا أَدْرَكْنَ مَا يُدْرِكُ النِّسَاءُ فَلَيْسَ لَهُنَّ دَوَاءٌ إِلَّا الْبُعُولَةُ وَ إِلَّا لَمْ يُؤْمَنْ عَلَيْهِنَّ الْفَسَادُ لِأَنَّهُنَّ بَشَر»؛ «دوشيزگان مانند ميوه بر درخت هستند زمانى كه برسند بايد آنان را چيد وگرنه حرارت خورشيد و وزش بادها تباهشان مى‏كند، زمانى كه دوشيزگان آنچه را كه زنان «از غريزه جنسى» درك مى‏كنند حس كنند دوايى جز شوهر كردن ندارند و در غير اين صورت فاسد و آلوده مى‏شوند زيرا آنها نيز بشر هستند».[1]
در روايت فوق سن خاصى براى ازدواج تصريح نشده است بلكه بهترين زمان براى ازدواج زمانى است كه دختر تمايلات جنسى زنانه را درك مى‏كند.البته در اسلام سفارشات زيادى به خانواده ‏ها و مسئولان فرهنگى جامعه شده است كه از بلوغ جنسى زودرس دختر و پسر جلوگيرى شود. به اين منظور به پدر و مادر سفارش شده كه در زمان نزديكى حتى صداى نفس آنان به فرزند خوابيده آنها نرسد، دختران بعد از 6 سالگى بوسيده نشوند، حتى پدر بعد از 6 سالگى زير گلو و لبان دختر خود را نبوسد، فرزندان بالاى 6 سال زير يك لحاف نخوابند، دختران اسب سوارى نكنند ... .[2]
امّا هرگاه بلوغ جنسى حاصل شد بايستى زمينه پاسخگويى شايسته و بايسته آن كه ازدواج است مهيا شود.جاى اين سئوال باقى مى ‏ماند كه امروزه برخلاف زمان‏ هاى گذشته، دختران در سن بلوغ جنسى صلاحيت و آمادگى مديريت داخلى يك خانواده و فرزنددارى را ندارند با اين احوال وظيفه چيست؟
در پاسخ بايد گفت كه ازدواج كاركردهاى متفاوتى دارد. ازدواج همواره ملازم با تشكيل خانواده مستقل و فرزندآورى و فرزنددارى نيست. مى‏توان به جاى اينكه نسبت به ارتباطات فرزندان سهل ‏انگار باشيم زمينه ازدواج آنان توسط خانواده ‏هايشان را فراهم كنيم. عروس و داماد نوجوان را تحت تربيت‏
و پشتيبانى خانواده قرار دهيم تا با مرور زمان براى اداره مستقل خانواده و تربيت فرزندان به بلوغ و رشد فكرى لازم برسند. اين همان سنّت حسنه‏اى است كه در گذشته نيز مرسوم بوده است. عروس و داماد چندين سال بعد از ازدواج زير نظر پدر و مادر زندگى مى‏كردند. يا اينكه هركدام از دختر و پسر تحت سرپرستى پدر و مادر خود بوده و در عين حال زمينه ارضاى جنسى و عاطفى براى عروس و داماد مهيا باشد.علاوه بر اين توصيه به ازدواج در زمان بلوغ جنسى، در واقع توصيه به تهيه مقدمات و فراهم ‏سازى شرايط آن نيز مى ‏باشد از جمله اينكه پدر و مادر، به ويژه مادران موظف ‏اند شوهردارى، خانه‏ دارى و تربيت فرزند را به دختران خود بياموزند.[3]
رشيد بودن
شهيد مطهري درباره رشيد بودن مي فرمايد: منظور (از رشد در مورد ازدواج) تنها رشد جسماني نيست، منظور اين است كه رشد فكري و روحي داشته باشند، يعني بفهمند كه ازدواج يعني چه؟ تشكيل كانون خانوادگي يعني چه؟ عاقبت اين بله گفتن چيست؟ بايد بفهمد اين بله كه مي گويد، چه تعهدهايي و چه مسئوليت هايي به عهده ي او مي گذارد و بايد از انجام اين مسئوليت ها بر آيد. [4]
بنابراين براي سن ازدواج نمي توان نسخه كلي پيچيده بلوغ جسماني، فكري، عاطفي، شرايط اقليمي و آب هوايي، شرايط مزاجي، در دسترس بودن مربيان و حاميان و....بايد در نظر گرفته شود. بنابراين دختر و پسري كه شرايط مساعدي دارند و خانواده ها مي توانند زير بال و پرشان را بگيرند و حامي فكري، عاطفي و اقتصاديشان باشند حتي مي توانند در سن پايين كه پذيرشش براي عرف حاضر سخت است(
دختر14 و پسر18سالگي ) ازدواج كنند و گرنه سن ازدواج بالاتر مي رود تا بلوغ مختلف محقق شود.[5]
تذكر: البته طبيعي است كه گاهي موانع طبيعي مانع ازدواج است مانند شرايط اقتصادي و نبودن مسكن به خصوص در شهرهاي بزرگ. ولي تاجايي كه مي شود بايد همين موانع را به تدريج برداشت مجهز شدن به گنج قناعت و اجتناب از تشريفات و چشم و همچشمي، مهريه سبك، كاري بودن جوان و حمايت هر دو خانواده از عروس داماد و...زمينه ازدواج زمينه هاي عالي براي ازدواج است.

1. وسائل الشيعة، ج 23، ص61، حديث 20 باب استحباب تعجيل تزويج البنت عند بلوغها و تحصينها بالزوج.
2. حليةالمتقين، علامه مجلسى، فصل آداب نكاح و آداب تربيت فرزندان.
3.سيد ابراهيم حسينى و همكاران، دفتر سى و نهم(حقوق خانوادگى زن) پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، ص19.
4. مرتضي مطهري، امدادهاي غيبي در زندگي بشر به ضميمه ي چهار مقاله ي ديگر، ص 153و 154.
http://www.ibrahimamini.com/fa/node/658 .5

به نظرم این حدیث تحریف شده است...:khandeh!:

My God;599626 نوشت:
به نظرم این حدیث تحریف شده است...:khandeh!:

من سه تا حدیث مختلف نوشتم
کدوم رو میگید؟
بر چه اساسی این نتیجه گیری رو کردید؟

خوب یعنی چی.......یعنی هم پسری که 20سالشه با دختر زیر مثلا 20 ازدواج کنه هم پسری که 25سالشه هم پسری که30سالشه....رودل نکنن....

mehrant;596018 نوشت:
طبق این احادیث چه سنی برای ازدواج کردن یه دختر مناسبه؟
فرضا یه دختر خانم24 ساله مورد مناسبی برای ازدواج نیست؟

این سن مناسب رو فرهنگ و ساختار جامعه تعریف میکند و وابسته به شرایطه
مثلا در دورانی دختران و پسران در سنین پایین مثل نه سال و هفت سال و هشت سال ازدواج میکردند خوب یه رسم جا افتاده بوده کسی هم ایرادی نمی گرفت
و کلی هم مطلب در تایید و حسن این سنین گفته میشد که چیزی عجیبی نبوده و نیست ولی الان چه ؟ واقعا سن هفت سال و هشت سال برای ازدواج مناسبه یا سن نه سال ؟
میشه دختری رو در این سن به ازدواج کسی در آورد ؟
الان سن متعارف ازدواج برای دختران و پسران بالای بیست سال است پس نمیشه کلی درباره سن ازدواج نظر داد

mehrant;596018 نوشت:
دختران باکره به منزله ی میوه ی درخت باشند پس هرگاه میــــوه ی درخت رسید دوایی از برای آن نیست مگر چیدن آن واگر نچیند آفتاب آن را فاسد می کند و بار آن را می ریزد و ضایع می کند ، دختران باکـــــره نیز هرگاه به مرتبه ی زنان رسیدند دوایی از برای آنها نیست مگر شوهر والاّ از فتنه کردن ایمن نباشید

البته به نظرم این حدیث در مورد پسران هم صدق میکند معمولا خانمها هم پسری رو می پسندند که سنی مناسب داشته باشه
اقایی که سنش خیلی بالا رفته و ازدواج نکرده نباید انتظار داشته باشد با دختری کم سن و سال ازدواج کند میتونه از بین هم سن و سال های خودش برای ازدواج اقدام کند
از طرفی غریزه جنسی مردان بیشتر از زنان است پس این مردان هستند که اگر نسبت به ازدواج در سن مناسب اقدام نکنند خیلی بیشتر در معرض آفت و فتنه و ... قرار میگیرند تا دختران

My God;599877 نوشت:
خوب یعنی چی.......یعنی هم پسری که 20سالشه با دختر زیر مثلا 20 ازدواج کنه هم پسری که 25سالشه هم پسری که30سالشه....رودل نکنن....

عرض سلام
جناب "حامي" گفتند كه علم روايات به اين راحتي نيست كه به راحتي و با برداشت شخصي اون رو تفسير كنيم ، بلكه نياز به بحث و وجود كارشناس دارد
بنده هم به اين علم آشنايي آنچناني ندارم. اما با دانسته هاي خودم چند نكته رو عرض مي كنم:

1 - شما بايد روايات ديگر رو هم ببينيد. آيا در روايات ديگر پيامبر(ص) به مردها فرمودند كه در 30 سالگي ازدواج كنيد؟ يا اينكه به آنها هم گفته شده در جواني زن بگيريد؟

2 - آيا پيامبر(ص) فرمودند فقط با اين گونه زنان ازدواج كنيد ، يا تنها توصيه فرمودند؟

3 - آيا پيشنهاد به مرد ، اختيار دختر را براي رد يا قبول سلب ميكند؟

نظر شخصی من بهترین سن ازدواج برای زنها بین بیست تا بیست و پنج ساله
البته نه اینکه هرکی غیر این سن ها ازدواج کرد بدبخت میشه امکان داره خیلی هم خوشبخت بشه:Nishkhand:

شبـنم;599885 نوشت:
مثلا در دورانی دختران و پسران در سنین پایین مثل نه سال و هفت سال و هشت سال ازدواج میکردند خوب یه رسم جا افتاده بوده کسی هم ایرادی نمی گرفت
و کلی هم مطلب در تایید و حسن این سنین گفته میشد که چیزی عجیبی نبوده و نیست ولی الان چه ؟ واقعا سن هفت سال و هشت سال برای ازدواج مناسبه یا سن نه سال ؟
الان سن متعارف ازدواج برای دختران و پسران بالای بیست سال است پس نمیشه کلی درباره سن ازدواج نظر داد

سلام خانم "شبنم"
بخشي از فرمايشتون رو قبول دارم كه شرايط ميتونه دخيل باشه. ولي اگر همه چيز رو به شرايط و عرف بسپاريم نتيجه ميشه همين كه الان سن ازدواج رفته بالاي 30 - 35

به نظر من ما داريم روي كفهء اشتباهي در اين ترازو كار ميكنيم. يعني چي؟

سن بلوغ جنسي و سن بلوغ اجتماعي دو كفهء اين ترازو هستن كه اگر با هم هماهنگ و بالانس باشن ازدواج موفق خواهد بود (بدون درنظر گرفتن ساير عوامل)
مشكل اينجاست كه معمولاً اين دو با هم همزماني و بالانس ندارند و بايد خودمون اين هماهنگي رو حاصل كنيم

اما انتقاد من به اينه كه ، بجاي اينكه سن بلوغ اجتماعي رو بياريم پايين و به سن بلوغ جنسي برسونيم ، ميذاريم تا سن بلوغ جنسي اينقدر ازش بگذره تا خودش كم كم به سن بلوغ اجتماعي برسه!

در آخر يه سوال از شما خواهر "شبنم". ازدواج توي 7 سالگي رو كجا ديديد؟! :moteajeb:

الان یه علتی که سن ازدواج زن ها رفته بالا اینه که ازدواج رو مانع پیشرفتشون میدونن مانع ازادی و استقلالشون میدونن و یه مانعی بزرگ برای رسیدن به اهداف از جمله درس ( در حالیکه همه ی اینها باعث میشه تمرکز کافی رو برای اهدافشون نداشته باشن چون میل به ازدواج و مادر شدن تو هر زنی هست و اگه موفق ترین ادم توی کار و درس باشه ولی این خلا رو داشته باشه ارامش نداره )
پس بهتره ازدواج رو برای این اهداف به تاخیر نندازه چون بعد ازدواج هم میتونه با تلاش و برنامه ریزی بهشون برسه:ok:

[=arial]بسم رب الحیدر

سلام و ادب [=arial]محضر بزرگواران
[=arial]سن ازدواج مناسب رو میشه از سیره اهلبیت علیهم السلام آموخت و به هیچ عنوان نمیشه بصورت کلی گفت سن مناسب ازدواج چه سنی هست حتی واسه یک شخص هم نمیشه فقط از لحاظ سنی سن تعیین کرد خیلیا هستن که سن پایین و زیر 18-19 واقعا شرایط ازدواج رو دارن خیلیا هم تا 30 یا حتی بالاتر هم از لحاظ فکری هنوز بچه هستن اما بهرحال از نظر خودم برای آقا پسرا بین 20 تا 24 و برای دختر خانومها 16 تا 20 هست

شبـنم;599885 نوشت:

[=arial]مشکلمون اینه که هر فرهنگ بوجود آمده در جامعه رو چه درست چه غلط می پذیریم و نگاه و حرف مردم اولویت اول رو واسمون داره تنها چیزی که سن ازدواج رو تعیین میکنه بلوغ و شرایط فکری و عقلی و شخصیتی هست چیزای دیگه رو هم خودمون بهش اضافه کردیم که حال و روزمون شده این

شبـنم;599889 نوشت:

از طرفی غریزه جنسی مردان بیشتر از زنان است پس این مردان هستند که اگر نسبت به ازدواج در سن مناسب اقدام نکنند خیلی بیشتر در معرض آفت و فتنه و ... قرار میگیرند تا دختران

[=arial]البته این قضیه کاملا برعکسه غریزه جنسی خانومها خیلی بیشتر از مردان هست اما چیزی که هست واسه مردان کنترلش سخت از خانومهاست غیر از غریزه مساله عاطفی و روحی هم هست که احتیاج خانومها از آقایون خیلی بالاتره پس اگه ازدواج در سن مناسب انجام نگیره بیشترین ضرر و آفت رو دختران متحمل میشن

زهراااا;599932 نوشت:
الان یه علتی که سن ازدواج زن ها رفته بالا اینه که ازدواج رو مانع پیشرفتشون میدونن مانع ازادی و استقلالشون میدونن و یه مانعی بزرگ برای رسیدن به اهداف از جمله درس ( در حالیکه همه ی اینها باعث میشه تمرکز کافی رو برای اهدافشون نداشته باشن چون میل به ازدواج و مادر شدن تو هر زنی هست و اگه موفق ترین ادم توی کار و درس باشه ولی این خلا رو داشته باشه ارامش نداره )
پس بهتره ازدواج رو برای این اهداف به تاخیر نندازه چون بعد ازدواج هم میتونه با تلاش و برنامه ریزی بهشون برسه:ok:

[=arial]به شدت با این موضوع موافقم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام.
ممنون از کارشناس محترم استاد حامی و سایر دوستانی که نظر دادن

دوتا موضوع رو میخواستم بگم:
1- چرا در سن ازدواج بین کارشناسان مذهبی هم اختلاف هست؟
مثلا یه بار در یکی از سخنرانی های حاج آقای قرائتی شرکت کرده بودم.ایشون میگفت موردی رو در آشنایان شون دیده که پسر در 17 سالگی با یه دختر 15 ساله ازدواج کرده. و حضار توی اون سخنرانی رو دعوت به همین کار یعنی ازدواج زیر بیست سال کردن.
در کتاب "جوان و همسر گزینی " از آیت الله مکارم هم ایشون میگن سن ازدواج تقریبا 17-18 سالگیه و تاخیر از این سن صلاح نیست.
اون وقت توی یه سایت مذهبی دیگه غیر از اینجا که سوالات رو میشه پرسید رفته بودم درباره مشکلات خودم پرسیدم، کارشناس مذهبی اون سایت در جوابم گفته بود شما هنوز به سن ازدواج نرسیدی و برای پسر حداقل سن باید 24-25 باشه.
بالاخره کدوم رو قبول کنیم؟
2- جواب سوال پست اولم رو نگرفتم آخر...
فرضا من که الان 23 سالمه، طبق اون روایات که توصیه کردن با دخترهای جوون ازدواج کنید و هرچه از سن ازدواج دختران بگذره خوب نیست، مثلا اگه من بخوام با یه دختر 23-22 سال ازدواج کنم مورد مناسبی نیست؟ دنبال دختران زیر بیست سال باشم یعنی بهتره؟؟؟

غلام عشق علی;599957 نوشت:
مشکلمون اینه که هر فرهنگ بوجود آمده در جامعه رو چه درست چه غلط می پذیریم و نگاه و حرف مردم اولویت اول رو واسمون داره تنها چیزی که سن ازدواج رو تعیین میکنه بلوغ و شرایط فکری و عقلی و شخصیتی هست چیزای دیگه رو هم خودمون بهش اضافه کردیم که حال و روزمون شده این

حرف شما صحیح است با حرفتون موافقم ولی من کلا این دوره رو بیشتر می پسندم تا دوره های قبلی رو که دختر و پسر دست راست و چپشون رو تشخیص نمیدادند عقدشون بسته میشد پدر و مادر تشخیص میدادند پسند میکردند انتخاب میشد عقد و عروسی دنبالش و این وسط دختر و حتی پسر هیچ اظهارنظری نمیتونست بکنه زندگی مشترک باید با رضایت طرفین باشه دختر و پسر قراره یک عمر با هم زندگی کنند باید هم رو بپسندند انتخاب کنند نه پدر و مادر طرفین درسته همه اینجور نبودن ولی متاسفانه در زمان های گذشته اکثریت اینگونه فرزندشان رو به ازدواج هم در می آوردند
ولی الان حرف اول رو پسر و دختر میزنه اونا انتخاب میکنن پسند میکنن ارزیابی میکنن البته با راهنمایی والدین و این درسته
حالا سن ازدواج بالا رفته قبول ولی اگه راه تهیه برخی فاکتورهای تشکیل زندگی آسانتر میشد شاید این همه سن ازدواج جوونها بالا نمیرفت در این دوره متاسفانه نمیشه به راحتی پس اندازی جمع کرد سرپناهی تهیه کرد کار مناسبی جور کرد با این خرج و مخارج. پایین آمدن توقعات خوبه ولی واقعا دیگه نمیشه این دوره زیر چادر زندگی کرد باید یه شرایطی برای شروع زندگی فراهم شه و تا جوون بره دنبال جور کردن این شرایط یه کم سنش بالا میره مشکل اینه وگرنه در مقایسه با گذشته وضع جوونها خیلی بهتره طرف میتونه تصمیم بگیره درس بخونه میتونه شریک زندگیش رو خودش انتخاب کنه این خیلی خوبه

البته این قضیه کاملا برعکسه غریزه جنسی خانومها خیلی بیشتر از مردان هست اما چیزی که هست واسه مردان کنترلش سخت از خانومهاست غیر از غریزه مساله عاطفی و روحی هم هست که احتیاج خانومها از آقایون خیلی بالاتره پس اگه ازدواج در سن مناسب انجام نگیره بیشترین ضرر و آفت رو دختران متحمل میشن

نخیر جناب امیرالمومنین غریزه مردان بیشتره بارها در این بار بحث شده در انجمن به تاپیک های مربوطه سر بزنید

mehrant;599971 نوشت:
فرضا من که الان 23 سالمه، طبق اون روایات که توصیه کردن با دخترهای جوون ازدواج کنید و هرچه از سن ازدواج دختران بگذره خوب نیست، مثلا اگه من بخوام با یه دختر 23-22 سال ازدواج کنم مورد مناسبی نیست؟ دنبال دختران زیر بیست سال باشم یعنی بهتره؟؟؟

جناب مهران مهم اینه شما با خانمی که قراره ازدواج کنید تفاهم داشته باشید به درد هم بخورید
بتونید با هم خوشبخت شید حالا زیر بیست باشه یا بیست دو و سه مشکلی برات به وجود نمی اید دو سال از عمر دختر بگذره سریع افت نمیزنه خیالت راحت باشه :khaneh:

Reza-D;599930 نوشت:
در آخر يه سوال از شما خواهر "شبنم". ازدواج توي 7 سالگي رو كجا ديديد؟!

جناب رضا تو قدیم که از این ازدواج ها تو این سنین خیلی زیاد بوده حالا هفت نه نُه سال چندان فرقی با هم ندارند تا زیر هیجده سال به نظر من طرف بچه است و ازدواجش صحیح نیست
البته کسی زیر هیجده سال با اصرار خودش بخواد ازدواج کنه اون دیگه اشکال نداره

mehrant;599971 نوشت:
1- چرا در سن ازدواج بین کارشناسان مذهبی هم اختلاف هست؟

سلام مهران عزيز
چون يك گروه با توجه به بلوغ جنسي سن رو تعيين ميكنن و يك گروه با توجه به بلوغ اجتماعي و شرايط عرف و جامعه

اگر پست بنده رو خونده باشي (شماره 11) گفتم كه مشكل توي بالانس كردن همين دوتاست

mehrant;599971 نوشت:

اين سفارش ها و توصيه ها به صورت كلي گفته ميشه تا بهترين شرايط براي جوون ها تعريف بشه
طبق شرايط مختلف مثل محيط ، شخصيت ، فرهنگ ، رسم و رسوم ، زمان بلوغ ، اجتماع ، خانواده و........ اين تعريف هاي اوليه ميتونه تغيير كنه كه خود معصومين(ع) هم فرمودن كه بايد دنبال هم كفو باشيم. شرايط سني فقط يكي از معيارهاي ازدواجه و بايد خيلي چيزا در نظر گرفته بشه. اما توصيه اي شده مبني بر اينكه چه سني مناسب تر هست

البته این قضیه کاملا برعکسه غریزه جنسی خانومها خیلی بیشتر از مردان هست اما چیزی که هست واسه مردان کنترلش سخت از خانومهاست غیر از غریزه مساله عاطفی و روحی هم هست که احتیاج خانومها از آقایون خیلی بالاتره پس اگه ازدواج در سن مناسب انجام نگیره بیشترین ضرر و آفت رو دختران متحمل میشن

شبـنم;599978 نوشت:
نخیر جناب امیرالمومنین غریزه مردان بیشتره بارها در این بار بحث شده در انجمن به تاپیک های مربوطه سر بزنید

اصلاً بحث اين نيست كه نياز كدوم بيشتره نياز كدوم كمتر. زن و مرد بطور كلي به هم نياز دارن و هر چي اين نياز در موقع مناسب تري پاسخ داده بشه براي هر دو بهتره

شبـنم;599978 نوشت:
حرف شما صحیح است با حرفتون موافقم ولی من کلا این دوره رو بیشتر می پسندم تا دوره های قبلی رو که دختر و پسر دست راست و چپشون رو تشخیص نمیدادند عقدشون بسته میشد

پدر و مادر تشخیص میدادند پسند میکردند انتخاب میشد عقد و عروسی دنبالش و این وسط دختر و حتی پسر هیچ اظهارنظری نمیتونست بکنه زندگی مشترک باید با رضایت طرفین باشه دختر و پسر قراره یک عمر با هم زندگی کنند باید هم رو بپسندند انتخاب کنند نه پدر و مادر طرفین درسته همه اینجور نبودن ولی متاسفانه در زمان های گذشته اکثریت اینگونه فرزندشان رو به ازدواج هم در می آوردند
ولی الان حرف اول رو پسر و دختر میزنه اونا انتخاب میکنن پسند میکنن ارزیابی میکنن البته با راهنمایی والدین و این درسته

حالا سن ازدواج بالا رفته قبول ولی اگه راه تهیه برخی فاکتورهای تشکیل زندگی آسانتر میشد شاید این همه سن ازدواج جوونها بالا نمیرفت در این دوره متاسفانه نمیشه به راحتی پس اندازی جمع کرد سرپناهی تهیه کرد کار مناسبی جور کرد با این خرج و مخارج. پایین آمدن توقعات خوبه ولی واقعا دیگه نمیشه این دوره زیر چادر زندگی کرد باید یه شرایطی برای شروع زندگی فراهم شه و تا جوون بره دنبال جور کردن این شرایط یه کم سنش بالا میره مشکل اینه وگرنه در مقایسه با گذشته وضع جوونها خیلی بهتره طرف میتونه تصمیم بگیره درس بخونه میتونه شریک زندگیش رو خودش انتخاب کنه این خیلی خوبه

بخش هايي كه مشكي كردم كاملاً درسته و به شدت موافقم. فقط دو نكته

يكي بخشي كه قرمز كردم. دقيقاً همين رو گفتم كه اگر دختر و پسر در سن پايين دست چپ و راستشون رو بلد نيستن ، قدرت تشخيص و تصميم گيري و تفكرشون رو زودتر بالا ببريم تا در سنين پايين هم قدرت تحليل مناسب داشته باشن. نه اينكه صبر كنيم تا سنشون بره بالا تا به اين قدرت تشخيص برسن

دوم اينكه حرف شما رو قبول دارم كه شرايط زندگي الان متفاوت از قديمه و مثلاً نميشه تو چادر زندگي كرد. اما فقط بحث مشكل مالي نيست كه باعث بالا رفتن سن ازدواج شده (هرچند مشكل مالي جزء مهمترين هاست). بلكه تفكر تجرد گرايي به شكل ها و دلايل مختلف كلاً باب شده. يعني خيلي از جوون ها حتي اگه پول هم داشتن باز ازدواج نميكردن كه نمونه هاش رو هم كم نمي بينيم

اين تفكر تجرد گرايي هم همونطور كه گفتم دلايل گوناگوني داره. بخشيش تبليغات غرب ، بخشيش سخت گيري هاي بيخود كه باعث شد جوون ها نسبت به ازدواج سرد بشن و دلايل ديگه اي كه بايد در جاي خودش بحث بشه

حامی;599609 نوشت:
نابراين براي سن ازدواج نمي توان نسخه كلي پيچيده بلوغ جسماني، فكري، عاطفي، شرايط اقليمي و آب هوايي، شرايط مزاجي، در دسترس بودن مربيان و حاميان و....بايد در نظر گرفته شود. بنابراين دختر و پسري كه شرايط مساعدي دارند و خانواده ها مي توانند زير بال و پرشان را بگيرند و حامي فكري، عاطفي و اقتصاديشان باشند حتي مي توانند در سن پايين كه پذيرشش براي عرف حاضر سخت است( دختر14 و پسر18سالگي ) ازدواج كنند و گرنه سن ازدواج بالاتر مي رود تا بلوغ مختلف محقق شود.

سلام جناب استاد.
ممنون از توضیحات کامل تون و معرفی منابع.
ولی سوالی که من داشتم که اینجا هم نوشتم و دوستان هم نظرات خودشون رو دادن ولی نظر شما رو هم بعنوان کارشناس میخواستم، اینکه فرضا من بعنوان یه پسر 23 ساله بخوام ازدواج کنم، بر طبق این روایات و توصیه ها مثلا با یه دختر خانم 22-23 ساله ازدواج کنم خوب نیست؟ و سن دختر زیر بیست سال باشه بهتره؟

شبـنم;599889 نوشت:

من تصور میکنم تاثیرات روحی و روانی این موضوع در دخترخانم ها خیلی بیشتر باشه...
یعنی در پسرها بیشتر به سمت گناهانی مثل خودارضایی و دوستی با جنس مخالف و اینا رقتن از نتایجش هست، اما در دخترخانمها مسائل روحی و روانی و افسردگی فکر میکنم بیشتره...

زهراا;599926 نوشت:
نظر شخصی من بهترین سن ازدواج برای زنها بین بیست تا بیست و پنج ساله

البته اون موردی که قبلا توی یکی از تاپیک های دیگه هم گفته بودم باید مد نظر باشه...
اینکه بهترین سن خانمها برای بارداری از دیدگاه پزشکی بین بیست تا سی سالگی هست و در همین بازه ده ساله هم هرچه پایین تر ، بهتر...
پس افرادی که قصد دارن در چندسال اول زندگی شون بچه دار نشن باید این مورد رو مد نظر داشته باشن...

Reza-D;599930 نوشت:
اما انتقاد من به اينه كه ، بجاي اينكه سن بلوغ اجتماعي رو بياريم پايين و به سن بلوغ جنسي برسونيم ، ميذاريم تا سن بلوغ جنسي اينقدر ازش بگذره تا خودش كم كم به سن بلوغ اجتماعي برسه!

کاملا موافقم...

شبـنم;599978 نوشت:
در این دوره متاسفانه نمیشه به راحتی پس اندازی جمع کرد سرپناهی تهیه کرد کار مناسبی جور کرد با این خرج و مخارج. پایین آمدن توقعات خوبه ولی واقعا دیگه نمیشه این دوره زیر چادر زندگی کرد باید یه شرایطی برای شروع زندگی فراهم شه و تا جوون بره دنبال جور کردن این شرایط یه کم سنش بالا میره مشکل اینه

مشکل اینجاست که انتظار داریم یه پسر جوون خودش همه امکانات لازم برای ازدواج رو فراهم کنه....که اینکار شاید برای تعداد کمی از پسرها ممکن باشه که شخصا خودشون خونه و امکانات زندگی رو در اول زندگی جور کنن بعد برن دنبال ازدواج...بهتره خانواده ها هم خانواده پسر هم دختر حمایت و کمک مالی کنن به پسر و دختر جوون...

شبـنم;599978 نوشت:
بتونید با هم خوشبخت شید حالا زیر بیست باشه یا بیست دو و سه مشکلی برات به وجود نمی اید دو سال از عمر دختر بگذره سریع افت نمیزنه خیالت راحت باشه

سریع افت نمیزنه یعنی چی؟؟؟:Gig:

Reza-D;599980 نوشت:
سلام مهران عزيز
چون يك گروه با توجه به بلوغ جنسي سن رو تعيين ميكنن و يك گروه با توجه به بلوغ اجتماعي و شرايط عرف و جامعه

اگر پست بنده رو خونده باشي (شماره 11) گفتم كه مشكل توي بالانس كردن همين دوتاست

خوب چه طور بین نظراتشون جمع کنیم و یه نظر رو انتخاب و قبول کنیم...

mehrant;599971 نوشت:
چرا در سن ازدواج بین کارشناسان مذهبی هم اختلاف هست؟
مثلا یه بار در یکی از سخنرانی های حاج آقای قرائتی شرکت کرده بودم.ایشون میگفت موردی رو در آشنایان شون دیده که پسر در 17 سالگی با یه دختر 15 ساله ازدواج کرده. و حضار توی اون سخنرانی رو دعوت به همین کار یعنی ازدواج زیر بیست سال کردن.
در کتاب "جوان و همسر گزینی " از آیت الله مکارم هم ایشون میگن سن ازدواج تقریبا 17-18 سالگیه و تاخیر از این سن صلاح نیست.
اون وقت توی یه سایت مذهبی دیگه غیر از اینجا که سوالات رو میشه پرسید رفته بودم درباره مشکلات خودم پرسیدم، کارشناس مذهبی اون سایت در جوابم گفته بود شما هنوز به سن ازدواج نرسیدی و برای پسر حداقل سن باید 24-25 باشه.
بالاخره کدوم رو قبول کنیم؟

جناب Reza-D و جناب شبنم نظرات شون رو درمورد این سوالم گفتن
دوستان دیگه هم لطفا نظرات خودتون رو میگید؟
میخوام ببینم دیدگاه جمعی نسبت به این مورد چیه و چطوره و به یه جمع بندی برسم

mehrant;600066 نوشت:
سلام جناب استاد.
ممنون از توضیحات کامل تون و معرفی منابع.
ولی سوالی که من داشتم که اینجا هم نوشتم و دوستان هم نظرات خودشون رو دادن ولی نظر شما رو هم بعنوان کارشناس میخواستم، اینکه فرضا من بعنوان یه پسر 23 ساله بخوام ازدواج کنم، بر طبق این روایات و توصیه ها مثلا با یه دختر خانم 22-23 ساله ازدواج کنم خوب نیست؟ و سن دختر زیر بیست سال باشه بهتره؟

سلام بر شما
خب اين گونه توصيه ها در روايات جنبه ارشادي دارد يعني لزوم و وجوب ندارد
ولي همان طور كه گفتم ما بايد جامع نگر باشيم در روايات ديگر هم داريم وانكحوا الاكفا با هم كفو خود ازدواج كنيد هم كفو سطوح و شؤون مختلفي مانند باورهاي ديني، رسوم و فرهنگ ها، ضريب هوشي، تناسب در سن و...دارد.
يعني همين طور كه سن من بالا مي رود بايد كفو همتاي خودم را بيابم

mehrant;600072 نوشت:

منظورتون اگر استاد ابراهيم اميني است
ايشان سن 14-15 سال را براي دختر مناسب مي دانند

چند ماه گذشته دو تا از دوستان با من تماس تلفني جداگانه داشتند براي دخترشان خواستگار آمده بود. سن دخترشان هر دو 15 ساله بود
اين خانواده ها هر دو اهل علم بودند (يعني به قول روان شناسان گشتالت و كليت خانواده علمي بود) و اين دختران در چنين خانواده اي بزرگ شده بودند و بلوغ فكري و عاطفي و اجتماعي آنها نسبت به هم رديفان خودشان قابل مقايسه نبود و اتفاقا الانم عقد بسته اند.
ولي مواردي بوده كه جثه دختر خيلي ريز بوده يا بالغ فكري و هيجاني و...نبوده من هم با شدت مخالف بودم

حامی;600126 نوشت:
منظورتون اگر استاد ابراهيم اميني است
ايشان سن 14-15 سال را براي دختر مناسب مي دانند

بله استاد درست می فرمایید...
من چون کتاب رو توی این آدرس زیر توی سایت آیت الله مکارم خونده بودم فکر میکردم از خودشونه...
http://makarem.ir/compilation/Reader.aspx?lid=0&mid=101552&catid=25505&pid=254676

[="Times New Roman"][="Black"]دخترا چون مغزشون یه مقدار معیوب هست به نظرم باید حدودا 24 یا 25 سالگی ازدواج کنند..مخصوصا دخترای امروزی..:Gig:
.
پسرا هم مجبورند به پای اینها بسوزند و حدودا 29 یا 30 ازدواج کنند..:Gig:
[/]

Im_Masoud.Freeman;600231 نوشت:
دخترا چون مغزشون یه مقدار معیوب هست به نظرم باید حدودا 24 یا 25 سالگی ازدواج کنند..مخصوصا دخترای امروزی..
.
پسرا هم مجبورند به پای اینها بسوزند و حدودا 29 یا 30 ازدواج کنند..

صفحات قبلو نخوندم...!!

Lol

چقد این پسرا مظلومن، دلم سوخت واقعا:/

نتیچه گیریتون جالب بود:|

Im_Masoud.Freeman;600231 نوشت:
[="Times New Roman"][="Black"]دخترا چون مغزشون یه مقدار معیوب هست به نظرم باید حدودا 24 یا 25 سالگی ازدواج کنند..مخصوصا دخترای امروزی..:Gig:
.
پسرا هم مجبورند به پای اینها بسوزند و حدودا 29 یا 30 ازدواج کنند..:Gig:
[/]

ﺭاﺳﺖ ﻣﻴﮕﻦ ﻧﻤﻴﺸﻪ اﺯ ﭘﺴﺮا ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻛﺮﺩا
اﻳﻦ ﺣﺮﻓﺘﻮﻥ اﺻﻼ ﺩﺭﺳﺖ و ﭘﺴﻨﺪﻳﺪﻩ ﻧﺒﻮﺩ ﺑﻨﻆﺮﻡ dislike
[emoji16]

ﻋﺎﺷﻖ اﻣﺎﻡ ﺣﺴﻴﻦ;600244 نوشت:
[emoji16]

یعنی شما متوجه نشدی که می خواستن دیر ازدواج کردن پسرارو توجیه کنن؟:Cheshmak:

مهتاب1368;600239 نوشت:
صفحات قبلو نخوندم...!!
Lol
چقد این پسرا مظلومن، دلم سوخت واقعا:/
نتیچه گیریتون جالب بود:|

ﻋﺎﺷﻖ اﻣﺎﻡ ﺣﺴﻴﻦ;600244 نوشت:
[emoji16]

Ṃᾄʀẓἷἔ;600246 نوشت:
یعنی شما متوجه نشدی که می خواستن دیر ازدواج کردن پسرارو توجیه کنن؟:Cheshmak:

بَه بَه ، هر سه خواهر بزرگوار آفرين داريد بخدا
بدون عصبي شدن و حتي با كمي چاشني شوخي ، حرفتون رو هم زديد
جوري كه نه تنها ناراحتي پيش نياد ، بلكه ما مردها پذيراي نظرات شما هم بشيم
براي من كه با شماها تو اين سايت هستم باعث افتخار هستيد

[="Times New Roman"][="Black"]

Reza-D;600286 نوشت:
بَه بَه ، هر سه خواهر بزرگوار آفرين داريد بخدا
بدون عصبي شدن و حتي با كمي چاشني شوخي ، حرفتون رو هم زديد
جوري كه نه تنها ناراحتي پيش نياد ، بلكه ما مردها پذيراي نظرات شما هم بشيم
براي من كه با شماها تو اين سايت هستم باعث افتخار هستيد

من که پذیرا نشدم و سر حرفم هستم..:Gig:[/]

Im_Masoud.Freeman;600288 نوشت:
[=Times New Roman]
من که پذیرا نشدم و سر حرفم هستم..:Gig:

:khaneh: :khaneh: :khaneh:

پذيرا شدن به معني قبول كردن نيست ، چه بسا خانم ها هم نظر من يا شما رو درموردي قبول نداشته باشن
منظورم از پذيرا شدن يعني من حاضر بشم حرف شما رو بشنوم ، درموردش فكر كنم و براش ارزش قائل باشم ، هرچند ممكنه قبولش نكنم

اگر خانم ها الان ميومدن با جبهه گيري و پاسخ هاي تند عمل ميكردن ، به احتمال ما هم مقابله به مثل ميكرديم
نتيجه چي ميشد؟

Reza-D;599986 نوشت:
كي بخشي كه قرمز كردم. دقيقاً همين رو گفتم كه اگر دختر و پسر در سن پايين دست چپ و راستشون رو بلد نيستن ، قدرت تشخيص و تصميم گيري و تفكرشون رو زودتر بالا ببريم تا در سنين پايين هم قدرت تحليل مناسب داشته باشن. نه اينكه صبر كنيم تا سنشون بره بالا تا به اين قدرت تشخيص برسن

جناب Reza-D کلا حرفاتون به نظر بنده خیلی منطقی هست...ولی به نظر من ریشه ی این بلوغ دیررس اجتماعی رو باید تو خانواده ها جستجو کرد و نه فقط شرایط محیطی و جامعه...باید در نظر داشت که این خانواده ها هستن که بنیان یه جامعه رو میسازن:

1. اگه خاطرتون باشه، گذشته ها معمولا پسرها رو حتی از سنین کودکی میذاشتن سر کار و شاگردی تو مغازه های کاسبهای مختلف (حتی شده برای مدت کوتاه تابستون)...و یا خرید خونه رو میذاشن به عهده پسر بچه ها. و مهمترین دلیلش هم این بود که مسئولیت پذیری و غیرتمند بودن رو یاد بگیرن. حتی اگه شده بود به زور اینکار رو میکردن، و محدودیتهای مالی و امکاناتی براشون ایجاد میکردن، تا این نیازها باعث بشه برن دنبال کار، و بدونن که باید خودشون برای خواسته هاشون زحمت بکشن و قدر داشته هاشون رو بدونن. خوب معلومه این شخص بلوغ اجتماعی و جنسیش همزمان خواهد بود به احتمال زیاد. البته این نکته هم هست که خانواده های اون زمان اعتماد هم میکردن به بچه و مسئولیتهای اساسی بهشون میسپردن و اشتباه رو هم اجتناب ناپذیر میدونستن.

ولی مثلا در مورد یکی از آشنایان، حتی پسر 20 سالش هم نمیذاره بره یه کیلو سیب زمینی بگیره، چرا: اولا میگه بشین درست رو بخون. ثانیا، میگه سر تو رو کلاه میذارن!!! واقعا با این طرز تفکر هم جوون رو تنبل بار میاره، و هم از جنبه ی دوم روح مسئولیت پذیری رو به طور کل میکشه!!! خوب مشخص هم هست این جوون تا موقعی که بتونه می مونه تو این خونه که هم راحت باشه و هم اشتباهی ازش سر نزنه. و تا زمانی هم که بتونه چشمش به جیب پدر خواهد بود.

2. یا مثلا دختر خانوم ها رو از همون سنین پایین در کار خونه و پرورش و نگهداری خواهر و برادرهای کوچک شریک میکردن (اصلا وظیفه میدونستن). و اون دختر بچه شاید تا همون سن شانزده سالگی که ازدواج میکرد، چندین بچه رو بزرگ کرده بود...اینقدر که بزرگترین آرزوشون میشد خانوم شدن، مادر شدن، یا مثلا آرایش کردن (چون فقط بعد از ازدواج میتونستن) و لباس های زرق و برق دار پوشیدن....

ولی الان چی!!! من یه مدت خوابگاه بودم، دخترهای بیست و پنچ ساله ای بودن که به مدت چند ماه فقط لباساشون رو جمع میکردن تا مادرشون از شهرستان بیاد، و لباسها رو بندازه ماشین لباس شویی خوابگاه :Gig:.

من این موارد رو جمع نمی بندم ولی حتی الان زرنگترین و مسئولیت پذیرترین دخترها و پسرهای بالای بیست شاید به گرد دختر بچه و پسر بچه اون زمون نرسن. چقدر هم تحملوشن بالا بود.

متاسفانه، الان خانواده ها فرزنداشون رو مصرف کننده ی صرف و راحت طلب به بار میارن، و کافیه بچه هفت ساله دهن باز کنه، از انواع اسباب بازیهای عجیب و غریب تا تبلت و لپ تاپ ، خانواده ها بلافاصله مثل غول چراغ جادو براشون تهیه میکنن... خوب واقعا کی حاضره راحتی خودش رو با سختی های یه زندگی مشترک و مسئولیتهاش عوض کنه؟!!

FTN;600294 نوشت:
جناب Reza-D کلا حرفاتون به نظر بنده خیلی منطقی هست...ولی به نظر من ریشه ی این بلوغ دیررس اجتماعی رو باید تو خانواده ها جستجو کرد و نه فقط شرایط محیطی و جامعه...باید در نظر داشت که این خانواده ها هستن که بنیان یه جامعه رو میسازن:

1. اگه خاطرتون باشه، گذشته ها معمولا پسرها رو حتی از سنین کودکی میذاشتن سر کار و شاگردی تو مغازه های کاسبهای مختلف (حتی شده برای مدت کوتاه تابستون)...و یا خرید خونه رو میذاشن به عهده پسر بچه ها. و مهمترین دلیلش هم این بود که مسئولیت پذیری و غیرتمند بودن رو یاد بگیرن. حتی اگه شده بود به زور اینکار رو میکردن، و محدودیتهای مالی و امکاناتی براشون ایجاد میکردن، تا این نیازها باعث بشه برن دنبال کار، و بدونن که باید خودشون برای خواسته هاشون زحمت بکشن و قدر داشته هاشون رو بدونن. خوب معلومه این شخص بلوغ اجتماعی و جنسیش همزمان خواهد بود به احتمال زیاد. البته این نکته هم هست که خانواده های اون زمان اعتماد هم میکردن به بچه و مسئولیتهای اساسی بهشون میسپردن و اشتباه رو هم اجتناب ناپذیر میدونستن.

ولی مثلا در مورد یکی از آشنایان، حتی پسر 20 سالش هم نمیذاره بره یه کیلو سیب زمینی بگیره، چرا: اولا میگه بشین درست رو بخون. ثانیا، میگه سر تو رو کلاه میذارن!!! واقعا با این طرز تفکر هم جوون رو تنبل بار میاره، و هم از جنبه ی دوم روح مسئولیت پذیری رو به طور کل میکشه!!! خوب مشخص هم هست این جوون تا موقعی که بتونه می مونه تو این خونه که هم راحت باشه و هم اشتباهی ازش سر نزنه. و تا زمانی هم که بتونه چشمش به جیب پدر خواهد بود.

2. یا مثلا دختر خانوم ها رو از همون سنین پایین در کار خونه و پرورش و نگهداری خواهر و برادرهای کوچک شریک میکردن (اصلا وظیفه میدونستن). و اون دختر بچه شاید تا همون سن شانزده سالگی که ازدواج میکرد، چندین بچه رو بزرگ کرده بود...اینقدر که بزرگترین آرزوشون میشد خانوم شدن، مادر شدن، یا مثلا آرایش کردن (چون فقط بعد از ازدواج میتونستن) و لباس های زرق و برق دار پوشیدن....

ولی الان چی!!! من یه مدت خوابگاه بودم، دخترهای بیست و پنچ ساله ای بودن که به مدت چند ماه فقط لباساشون رو جمع میکردن تا مادرشون از شهرستان بیاد، و لباسها رو بندازه ماشین لباس شویی خوابگاه :Gig:.

من این موارد رو جمع نمی بندم ولی حتی الان زرنگترین و مسئولیت پذیرترین دخترها و پسرهای بالای بیست شاید به گرد دختر بچه و پسر بچه اون زمون نرسن. چقدر هم تحملوشن بالا بود.

متاسفانه، الان خانواده ها فرزنداشون رو مصرف کننده ی صرف و راحت طلب به بار میارن، و کافیه بچه هفت ساله دهن باز کنه، از انواع اسباب بازیهای عجیب و غریب تا تبلت و لپ تاپ ، خانواده ها بلافاصله مثل غول چراغ جادو براشون تهیه میکنن... خوب واقعا کی حاضره راحتی خودش رو با سختی های یه زندگی مشترک و مسئولیتهاش عوض کنه؟!!

كاملاً درسته و صددرصد موافقم
البته منم منظورم اول خانواده بود. اگر دقت كنيد توي حرفام گفتم:
"بايد سعي
كنيم كه..."
"بايد دختر و پسر رو آموزش
بديم كه..."
يعني خطابم به خودمون بود

و همچنين نقش جامعه هم پر رنگه (محيط ، مدرسه ، دانشگاه و....) كه شما هم فرموديد بخشيش به جامعه برميگرده

تو پست بعدي هم ميخوام نقش منفيِ يك گروه ديگه رو مطرح كنم. كارشناسان!

آقا رضا ادامه ندادی حرفات رو که!
گفتی در پست بعدیم میخوام یه چیزی بگم ولی پست بعدی نذاشتی!

سلام
حالا پرا شما جناب mehrant به این فکر افتادید که دختر زیر 18 بگیرید یا 23؟؟؟؟
اشکالی که به دختر ها و پسرهای دهه 60 میگیرند همین دیر ازدواج کردن انهاست . مثلا خود من !!! تا سن 23 سالگی اصلا به اینکه محبت به جنس مخالف چیه !!! چرا ملت ازدواج میکنن و.... هیچ وقت به ذهنمم خطور نکرده بود !!! تازه دلم چقد برای همکلاسی هام که پنجم دبستان ، راهنمایی و... ازدواج میکردن میسوخت .!!!! فکر میکردم به اسارت میرند.:Nishkhand::Nishkhand:

اینکه دخترها میتونن بعد ازدواج ادامه تحصیل هم بدهند درسته اما شرایط خیلی سخت میشه و خیلی از دخترها نمی تونن. نمونه هاش دوستای خودم بودن که بعد اقاپسر وقتی خونه میاد و می بینه دختر مدرسه است و نمی تونه شب امتحان شوهرش را راضی باشه ، دیگه اجازه ادامه دادن را بهش نمیده .یا بچه داری که خیلی سخت میکنه هم به بچه رسیدن و....
دوستای من تابستان ازدواج کردند. یکی شون که هنوز سرکلاس نمیاد میگه زندگیم سرو سامون نگرفته کجا بیام !!!!! اون یکی هم که با دوری راه نمی تونه و خیلی اذیت میشه.
بین عمل کردن و حرف زدن فاصله هاست !!!!!

حالا خواهرم با اینکه فقط 18 سالشه ، کلاس عشق برام میذاره !!! از محبت دیدن و نیازش میگه و.... ( خوب دیگه چراغ سبز میخواد) هنوزم من پیش این دید خواهرم به ازدواج و نیازی که داره برام تازگی و تعجب اور هست . چون من هنوز به این مرحله نرسیدم !!!!!!!!!!!!! با اینکه 7 سال بزرگترم ( فکر کنم مشکل از منه اخه بهم میگه دلت سنگه :Khandidan!:)
به نظرم دنبال کسی باش که به بلوغ فکری رسیده باشه و هم کفو شما باشه. سنی نمیشه تعیین کرد. مثلا خیلی از پسرها با توجه به زندگی سخت الان( از نظر مالی) دنبال دختری هستن که کار کنه. یا تحصیلاتش تموم شده باشه که بدونه برنامه زندگیش چیه !! دیدگاه های ادمها متفاوت هست.

حیف که از ما گذشت...ولی 18

mehrant;600378 نوشت:
آقا رضا ادامه ندادی حرفات رو که!
گفتی در پست بعدیم میخوام یه چیزی بگم ولی پست بعدی نذاشتی!

يكم تمركز ميخوام. الان دارم تو چند جبهه ميجنگم تمركز ندارم :Black (14):

lili66;600426 نوشت:
سلام
حالا چرا شما جناب mehrant به این فکر افتادید که دختر زیر 18 بگیرید یا 23؟؟؟؟

والا با اي نوناشون! :|

mohamad313;600440 نوشت:
حیف که از ما گذشت...ولی 18

سلام
18 سن مناسب برای ازدواج خانم ها یا اقایان؟
و اگر برای خانم ها شما چرا میگین حیف از ما گذشت!!

neɠïn;600444 نوشت:
سلام
18 سن مناسب برای ازدواج خانم ها یا اقایان؟
و اگر برای خانم ها شما چرا میگین حیف از ما گذشت!!

سلام. برای دختر خانوما دیگه ...
چون دیگه به من نمیرسه.

mohamad313;600466 نوشت:
سلام. برای دختر خانوما دیگه ...
چون دیگه به من نمیرسه.

چرا؟ شما در هر سنی که باشید می توانید با دختر 18 ساله ازدواج کنید
ضمنا سن ازدواج برای دختران سنی است که خودشان تشخیص میدهند و زمانی است که شخص مورد نظرشان را بیابند

neɠïn;600473 نوشت:
چرا؟ شما در هر سنی که باشید می توانید با دختر 18 ساله ازدواج کنید
ضمنا سن ازدواج برای دختران سنی است که خودشان تشخیص میدهند و زمانی است که شخص مورد نظرشان را بیابند

چون تا زمانی که شرایط ازدواجو جور کنم 12 سال اختلاف سنی پیش میاد و جالب نیست اینجوری. باید به یه سن بالا راضی بشیم.
جمله دومتون تایید میشه.منم مخالفشو نگفتم.

lili66;600426 نوشت:
سلام
حالا پرا شما جناب mehrant به این فکر افتادید که دختر زیر 18 بگیرید یا 23؟؟؟؟

سلام.
چون همه گزینه های قبلی که بهم جواب منفی دادن سن حدود 18-19 سال داشتن.
بعضی از دوستانم و بعضی افراد تو این سایت و همچنین یکی از کارشناسان همین سایت بهم گفتن در این سن دخترها بیشتر ایده آل گرا و رویاپرداز هستن و واسه همین به امید پیدا شدن مورد ایده آل و بهتر جواب منفی میدن.پس یا باید فعلا ازدواج نکنی یا دنبال دخترهای با سن بالاتر باشی.
از طرف دیگه توی اون تاپیک احادیث خوندم خیلی توصیه شده به ازدواج با دختران جوون تر...
و مورد آخر و جدید هم اینکه بالاخره یه موردی پیدا شده که قراره یکی دو ماه دیگه برم خواستگاریش...و اون دخترخانوم 23 سالشه...

حالا همچین میگن دختر زیر18 سال که ادم فکر میکنه یه نوع کیمیا یا حوریه بهشتیه....اقایون از این خبرا نیست نوجوونای امروز چشم و گوششون باز تر از این حرفاست....فرقشون با بالای 20تا اینه که شعورشون در مسائل مختلف کمتره:khaneh:
در ضمن شما که اینقدر عشق زیر 18سالید بهتره زودتر به فکر ازدواج بیفتید:Nishkhand:

mehrant;600481 نوشت:
.
و مورد آخر و جدید هم اینکه بالاخره یه موردی پیدا شده که قراره یکی دو ماه دیگه برم خواستگاریش...و اون دخترخانوم 23 سالشه...

صلوات بلندددددددددددددددد

این نتیجه دعاهای منه ها :khandeh!:... بی زحمت شما هم متقابلا برای من دعا کنید مشکلم حل شه

نقل قول:
از طرف دیگه توی اون تاپیک احادیث خوندم خیلی توصیه شده به ازدواج با دختران جوون تر...

الان سن ازدواج رفته بالا

بعدشم مطمئن باشید یه دختر سن بالاتر ...از نظر عقلی به یه ثباتی رسیده که این باعث میشه تنش ها توی رابطه کمتر بشه

Miss Chadoriii;600492 نوشت:
این نتیجه دعاهای منه ها ... بی زحمت شما هم متقابلا برای من دعا کنید مشکلم حل شه

ان شاء الله که مشکلات شما هم حل بشه
ولی نمیدونم چرا، احساس میکنم اگه این منم بازم میرم و جواب منفی میگیرم:Ghamgin:

mehrant;600520 نوشت:
ان شاء الله که مشکلات شما هم حل بشه
ولی نمیدونم چرا، احساس میکنم اگه این منم بازم میرم و جواب منفی میگیرم:Ghamgin:

هنوز نرفته جواب منفی نگرفته دخترو ندیده ...آیه یاس نخونید

دکتر مملکت ... خیلیم دلشون بخواد Fool

حدس میزنم مامانتون خیلی خانوم محجوب و آرومی باید باشن

انقدر دست پایین میگیرن که دختره فک میکنه حیفه و از سر شما زیادیه

توی خواستگاری اتفاقا آدم باید تا میتونه پز بچشو بده و پیاز داغ حسنات و کمالات بچه رو زیاد کنه تا میتونه:khandeh!:

[="Arial"][=arial]بسم رب الحیدر

Miss Chadoriii;600492 نوشت:
یه دختر سن بالاتر ...از نظر عقلی به یه ثباتی رسیده که این باعث میشه تنش ها توی رابطه کمتر بشه

[=arial]سلام و ادب
اینو بر چه اساسی میگید؟ اونی که به ثبات رسیده اون یسری تفاوتها هم که تو زندگی همه هست ممکنه باعث مشکلات جدی در زندگی بشه اما کسی که به ثبات نرسیده میشه خیلی منطقی متقاعد و همسوی همدیگه شد اینجوری نیست؟

غلام عشق علی;600560 نوشت:

[=arial]سلام و ادب
اینو بر چه اساسی میگید؟ اونی که به ثبات رسیده اون یسری تفاوتها هم که تو زندگی همه هست ممکنه باعث مشکلات جدی در زندگی بشه اما کسی که به ثبات نرسیده میشه خیلی منطقی متقاعد و همسوی همدیگه شد اینجوری نیست؟

من راستش منظور تون رو متوجه نشدم
بیشتر توضیح میدید؟

سلام و ادب

این چیزا رو ما دخترا بهتر میدونیم به دو دلیل:
1-این سن و سالو گذروندیم
2-خودمونو بهتر میشناسیم:khandeh!:

[=arial]بسم رب الحیدر

[=arial]سلام و ادب

توی سن پایین فرد هنوز به پختگی لازم واسه چرخوندن یه زندگی و تعاملات درست با خانواده شوهر نرسیده

خیلی از رفتارهایی ممکنه پیش بیاد که از سر بچگی باشه ولی باعث یه دعوا و کدورت حسابی توی خانواده بشه

در مورد قسمت دوم سوالتون هم

اگه انقدر راحت میشد همه همسوی همدیگه بشن انقدر آمار طلاق و اینا بالا نبود که

بود ؟

دختر پسر نداره فقط در رابطه با دخترا نیست منظورم اینه که هر چقدر فرد سنش بالاتر میره عقل و تفکر و روحیات و اخلاق و ... ثبات بیشتری پیدا میکنه و به سختی دیگه قابل تغییره حتی اگه اون اخلاق و رفتارش اشتباه باشه (اگه پدر بزرگ یا مادر بزرگ دارید بهتر متوجه میشید!) حالا تو همه زندگیهای مشترک یکسری تفاوت ها و اختلافات جزئی یا حتی غیر جزئی! حتما هست اگه افکار ثبات کامل رو داشته باشه سخت میشه در رابطه با موضوع این چنینی به تفاهم رسید و حل و فصل کرد اما اگه عکس این باشه خیلی راحت با 4 کلمه صحبت میشه هر دو طرف متقاعد بشن اینطور نیست؟

Miss Chadoriii;600570 نوشت:
توی سن پایین فرد هنوز به پختگی لازم واسه چرخوندن یه زندگی و تعاملات درست با خانواده شوهر نرسیده

خیلی از رفتارهایی ممکنه پیش بیاد که از سر بچگی باشه ولی باعث یه دعوا و کدورت حسابی توی خانواده بشه

در مورد قسمت دوم سوالتون هم

اگه انقدر راحت میشد همه همسوی همدیگه بشن انقدر آمار طلاق و اینا بالا نبود که

بود ؟

[=arial]صحیح اما این یه بحث دیگس
ما فرض میگیریم هر دو طرف تفکرات بچگانه ندارن و انتخاب مناسبی هم کردن اما هیچ انتخابی نیست که بطور کامل همسوی همدیگه باشن اما اگه افکار دو طرف کمتر به ثبات رسیده باشه بهتره و راحت تر میشه همسوی خودت قرار بدی

غلام عشق علی;600572 نوشت:
[=arial]بسم رب الحیدر

دختر پسر نداره فقط در رابطه با دخترا نیست منظورم اینه که هر چقدر فرد سنش بالاتر میره عقل و تفکر و روحیات و اخلاق و ... ثبات بیشتری پیدا میکنه و به سختی دیگه قابل تغییره حتی اگه اون اخلاق و رفتارش اشتباه باشه (اگه پدر بزرگ یا مادر بزرگ دارید بهتر متوجه میشید!) حالا تو همه زندگیهای مشترک یکسری تفاوت ها و اختلافات جزئی یا حتی غیر جزئی! حتما هست اگه افکار ثبات کامل رو داشته باشه سخت میشه در رابطه با موضوع این چنینی به تفاهم رسید و حل و فصل کرد اما اگه عکس این باشه خیلی راحت با 4 کلمه صحبت میشه هر دو طرف متقاعد بشن اینطور نیست؟

نه اصلا اینجوری نیست!!!! یا حداقل در خیلی از موارد نیست.
ما در فامیل نزدیک پسرمون سن 21 سالگی داماد شد و با خانم 17 ساله اش تو خونه پدرش اسکان پیدا کرد. الان بعد 4 سال این اقا پسر با خانمش جفتشون به شیشه معتاد هستن.!!!!!!!!!!!!
هر دو از نظر عقلی کامل بودند و چون تو خونه پدرومادر پسره ساکن بودندمثلا زیر پروبالشونم گرفتن. مادرش که سکته زد .....!!!!! ی خانواده شهید و با اصل و نسب و سرشناس .
وقتی به دختره گفتن چرا نگفتی شوهرم داره خطا میره گفت : خودمون خطا رفتیم می تونستیم درستش کنیم شما دخالت نکنین.
پسر بخاطر علاقه به مادرش کمپ رفت و خداروشکر به سلامت ترک کرد اما خانمش هنوز طلبکاره که خانواده شوهرش تو زندگیش دخالت کردند و باهاشون قهره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! از لحاظ رفتارهاش هم که همونجوری هست و تغییری نشده. الانم که دارند جدا میشن.
برعکس داداش هاش که بالای 27 ازدواج کردند و به خاطر رشد عقلی شون مشکلی هم ندارند و دو نفری به فکر ......... نمی افتن.

موضوع قفل شده است