علم ائمه و عدم وجود نشانه هاي عيني و ملموس براي اثبات آن (مثل اختراعات)

تب‌های اولیه

133 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علم ائمه و عدم وجود نشانه هاي عيني و ملموس براي اثبات آن (مثل اختراعات)

سلام
چرا از ائمه ما نشانه هايي از اين گونه علوم نداريم؟ مانند اختراعاتي كه راهگشايي براي مشكلات بشري باشه؟؟ منظور اخلاق و سير و سلوك و توصيه هاي اينگونه نيست!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

با عرض سلام به شما دوست گرامی

قبل از هر چیز سه نکته را یادآوری میکنیم:

1- علم چیست؟ آیا منحصر به امور حسی از قبیل صنعت است؟ یا دامنه ای گسترده تر دارد؟

به اعتقاد بسیاری از اندیشمندان نمیتوان دایره علوم را به امور حسی تقلیل داد. اگر دایره علم را گسترده تر از صنعت و علوم تجربی دانستیم دیگر نمیتوان عبارت «علم ائمه و عدم وجود نشانه هاي عيني و ملموس براي اثبات آن » را دقیق و قابل قبول دانست. بر این اساس اگر علم ائمه منحصر به عرفان و اخلاق میبود هم نمیتوانستیم ادعا کنیم توصیه های بدیع و کارسازی که در این دو عرصه ارائه داده اند «نشانه های عینی و ملموس بر اثبات علم ایشان - لااقل در این دو عرصه - » نیست.

ما معتقدیم دایره علم امام گسترده تر این است. دین مجموعه ای از آموزه های اعتقادی و رفتاری است و علومی همچون کلام و فلسفه و عرفان به بعد اعتقادی آن میپردازند و علومی از قبیل اخلاق و تفسیر و حقوق و روانشناسی به بعد رفتاری آن میپردازند. امام در همه این حوزه ها سرآمد است و این سرآمدی را میتوان در آثار اندیشمندانی که از چشمه جوشان روایات ائمه بهره برده اند دریافت.

2- برای اثبات دانایی کسی در موضوعی راههای مختلفی وجود دارد که ارائه نشانه ملموس، یکی از آنهاست نه تنها راه. یکی از مسیرهای پی بردن به علم ائمه و گستره آن، این است که ابتدا با تمسک به ادله عقلی و نقلی، اصل امامت ائمه و عصمت ایشان را اثبات کنیم و آنگاه از شخصی که امامت و عصمتش اثبات شده بپرسیم گستره علم شما تا کجاست. طبعا درباره کسی که امامت و عصمتش با برهان اثبات شده نمیتوان احتمال دروغگویی داد. پس اگر بگوید:‏

« إِنِّي لَأَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِي الْأَرْضِ وَ أَعْلَمُ مَا فِي الْجَنَّةِ وَ أَعْلَمُ مَا فِي النَّارِ وَ أَعْلَمُ مَا كَانَ وَ مَا يَكُونُ؛ همانا من می دانم آنچه در آسمانها و زمین است و میدان آنچه در بهشت است و میدانم آنچه در دوزخ است و میدانم آنچه بوده است و آنچه خواهد بود» (الکافی/ج1/ص261: بَابُ أَنَّ الْأَئِمَّةَ ع يَعْلَمُونَ عِلْمَ مَا كَانَ وَ مَا يَكُونُ وَ أَنَّهُ‏ لَا يَخْفَى عَلَيْهِمُ الشَّيْ‏ء)

نامعقول نیست که سخن او را بپذیریم و دیگر برای اثبات آن به دنبال « نشانه هاي عيني و ملموس » از قبیل اختراعات نباشیم.

غرض اینکه «اختراع نکردن» دلیلی بر «نداشتن علم به آن اموری که بعدها اختراع شده است» نخواهد بود.

3- امام رسالتی در طول رسالت پیامبران دارد و انبیا هم رسالتی بر مدار غرض الهی از خلقت جهان و انسان. از اینرو اگر بخواهیم اختراع را ملاک سنجش علم قرار دهیم دایره این قضاوت حتی شامل خدا هم میشود. چرا خدا از همان ابتدا برق و تلفن و ... را آماده خلق نکرد همانطور که آتش و آب را خلق کرد؟ آیا علم و قدرتش را نداشت؟ چرا انبیا به این کارها اقدام نکردند؟

ضمنا دامنه اختراعات ائمه و انبیا باید تا کجا باشد تا در علم الهی آنها و گستره عظیم آن دچار تردید نشویم؟ مگر غیر از این است که به مرور زمان اختراعات و اکتشافات نوی رخ میدهد و تا قیامت هم به همین منوال است. هر اختراع و اکتشافی که از ائمه مشاهده کنیم باز نمیتوانیم بگوییم اینجا آخر کار است زیرا نیازها جدید میشود و به وسایل جدیدی برای رفع آن احتیاجات نیازمند میشویم.

این نکته ما را به مطلبی رهنمون میشود و آن اینکه: اگر مکانیزم دنیا مکانیزمی بر پایه تلاش انسان برای رشد و ترقی نبود و رشد انسان نیازمند قانون گذر زمان نبود و ارائه پدیده نو به انسان نیازمند آماده سازی زمینه های فکری و روحی او نبود قبل از آنکه بر ائمه و انبیا لازم باشد برق و هواپیما و ... را اختراع کنند خداوند خود آنرا می آفرید و آنرا به علم لدنی ولی خود موکول نمیکرد.

همین قوانین و همان ظرفیتهای محدود انسانی باعث شد داوود بجای ساخت زره انسانی، زره پوش پیشرفته ماشینی نسازد؛

و باعث شد امام علی که رسما فرمود: «سلوني قبل أن تفقدوني فإنّي بطرق‏ السّماء أخبر منكم بطرق الأرض؛ از من بپرسید پیش از آنکه مرا از دست بدهید همانا من به راههای آسمان مطلع تر هستم از شما تا راههای زمین»(غرر الحكم و درر الكلم، ص: 403) پاسخ شایسته ای از مخاطبین خود دریافت نکند؛

و باعث شد امام صادق پس از فرمودن « إِنِّي لَأَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِي الْأَرْضِ » اندکی مکث کند و وقتی متوجه شد باور این مطالب برای شنوندگانش سخت شده بفرماید: « عَلِمْتُ ذَلِكَ مِنْ كِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ: فِيهِ تِبْيَانُ كُلِّ شَيْ‏ء». (الكافي، ج‏1، ص: 261)

همه آنچه گفتیم به معنای این نیست که ائمه در عرصه علوم دیگر هیچ نشانه و اثری ارائه نکرده اند بلکه به مناسبت و در مسیر هدایتگری گاه نمونه هایی را ارائه کرده اند که در پستهای بعد به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود.

در پناه حق

سلام عليكم
با تشكر از وقتي كه براي پاسخگويي گذاشتيد.
علوم فلسفي و عرفاني و غيره كه جزء علوم غير ملموس هستند مدعيان زيادي دارند از جمله فلاسفه غرب و جامعه شناسان آنها، كه ادعاي برتري دارند و در ايران اسلامي نيز آثارشان طرفداران زيادي دارد و اين قسم علوم چون نسبي و قابل تفسير است هر قشري خود را عالمتر ميداند.

همانگونه كه خود شما نيز فرموديد علم در اين مباحث خلاصه نمي شود، خدا را مثال زديد خلقت عقل شايد جزو بالاترين نشانه هاي علم خداوندي است، پس نميتوان گفت چون مثلا خدا ماشين را اختراع نكرد پس علم خداوندي چه ميشود!! ظاهرا مثال درستي نيست!

منتظر جواب بعدي شما هستم
با تشكر

مهدي ا;596017 نوشت:
سلام
چرا از ائمه ما نشانه هايي از اين گونه علوم نداريم؟ مانند اختراعاتي كه راهگشايي براي مشكلات بشري باشه؟؟ منظور اخلاق و سير و سلوك و توصيه هاي اينگونه نيست!!

سلام
انسان مستعدترین موجود عالم است که اگر شکوفا شود همه اختراعات جهان به پایه پاینترین مراتب وجودی او نمی رسند
تمام هم و غم دین و انبیاء و ائمه علیهم السلام پرورش انسان است تا اینچنین فعلیت یابد پس تعالیم آنها برترین تعالیم است که انسان را اوج می دهد و از ابزار مادی ناچیز بی نیاز می کند
نتایج عینی و ملموس مکتب انبیاء انسانهای کمال یافته ای هستند که برکات وجودی آنها در عالم تاثیر کرده است . نمونه این انسانها را در گذشته و حال می توانید شاهد ملموس بر عظمت آن بزرگان بیابید .
یا علیم

محی الدین;599843 نوشت:

سلام
انسان مستعدترین موجود عالم است که اگر شکوفا شود همه اختراعات جهان به پایه پاینترین مراتب وجودی او نمی رسند
تمام هم و غم دین و انبیاء و ائمه علیهم السلام پرورش انسان است تا اینچنین فعلیت یابد پس تعالیم آنها برترین تعالیم است که انسان را اوج می دهد و از ابزار مادی ناچیز بی نیاز می کند
یا علیم

سلام عليكم
وقتي جوامع اسلامي اينچنين در مقابل علوم غرب وامانده اند، در همه صنايع! كجا ميتوان مصداقي از اين فعليت را يافت؟ ( در زمينه هاي علوم تجربي و ....... كه كشورهاي اسلامي نيازمند آن هستند)

[="Tahoma"][="Navy"]

مهدي ا;599846 نوشت:
سلام عليكم
وقتي جوامع اسلامي اينچنين در مقابل علوم غرب وامانده اند، در همه صنايع! كجا ميتوان مصداقي از اين فعليت را يافت؟ ( در زمينه هاي علوم تجربي و ....... كه كشورهاي اسلامي نيازمند آن هستند)

سلام
ظاهرا شما جواب مارا به دقت نخواندید
ما عرض کردیم برترین علم علمی است که استعدادهای درونی انسانها را بالفعل می کند و آنها را به کمالات والای انسانی می رساند
شما بفرمایید فرهنگ غرب امثال علامه حلی و علامه طباطبایی و امام و بزرگان دیگر را که جلوه ای از علوم الهی و انسانیت اند کجا دارد ؟
غرب کجا دارد مجاهدان پاک باخته ای که برای حفظ ایمان و میهن صحنه های عاشقی جبهه های جنوب و غرب را چنان ترسیم کردند که همچون کربلا در ذهن عالمیان بماند ؟
یا علیم[/]

محی الدین;599862 نوشت:

سلام
ما عرض کردیم برترین علم علمی است که استعدادهای درونی انسانها را بالفعل می کند و آنها را به کمالات والای انسانی می رساند
شما بفرمایید فرهنگ غرب امثال علامه حلی و علامه طباطبایی و امام و بزرگان دیگر را که جلوه ای از علوم الهی و انسانیت اند کجا دارد ؟
غرب کجا دارد مجاهدان پاک باخته ای که برای حفظ ایمان و میهن صحنه های عاشقی جبهه های جنوب و غرب را چنان ترسیم کردند که همچون کربلا در ذهن عالمیان بماند ؟
یا علیم

سلام جناب "محي الدين" عزيز
اما ما روايت داريم كه براي آخرت جوري تلاش كنيد كه انگار فردا خواهيد مرد و براي دنيا جوري تلاش كنيد كه انگار هميشه زنده خواهيد بود

با توجه به بخش اول روايت ، فرمايش شما مبني بر برتري جوامع اسلامي بر جوامع غربي كاملاً درست است

ولي با توجه به بخش دوم روايت ، فرمايش جناب "مهدي" درمورد برتري جوامع غربي به جوامع اسلامي صحيح خواهد بود

به نظرم داريم با خودمان تعارف ميكنيم. جوامع اسلامي در بخش هايي خوب عمل كرده اند ولي در بخش هايي كم كاري كرده اند (منظورم تنها اختراعات صنعتي نيست)

اگر حقيقت را بپذيريم ، بهتر ميتوانيم براي آن راه حل پيدا كنيم

محی الدین;599862 نوشت:

سلام

اینکه گفتید غرب کجا از این نمونه ها دارد
در تمام کشورها مردم برای میهنشان ایثار می کنند
در جنگ دوم جهانی ژاپن خلبانانی را پرورش می داد که خودشان را به هواپیمای دشمن می زدند ( تنها برای همین مساله اموزش می دیدند )
و اما بگویید اگر علم تجربی مد نظر اسلام نیست
پس چرا پیامبر فرمودند علم را فرا گیرید حتی اگر در چین باشد
حتما نمی گویید که منظور پیامبر علم خداشناسی بوده !!!!

محی الدین;599862 نوشت:

سلام
یا علیم

سلام عليكم
من جواب شما رو خوب خواندم! ولي در اين پست حرفهاي شما شعاري است!! علامه حلي و بزرگاني مثل ايشان روي چشم ما جادارند! ولي آيا دنياي علم (كل جوامع بشري) مثل ما فكر ميكنند؟؟
ولي در مورد اديسون، تمام جوامع بشري چه مسلمان و چه غيره به علم تجربي ايشان معترف هستند! چون قابل لمس است و به علم خود عينيت بخشيده!
هم اكنون هم (متاسفانه) آنها پيشتازند! خداوند گفته از تمام نعمت هايي كه به بشر عطا فرموده سوال خواهد پرسيد! خوب عقل فقط براي علوم فقهي آفريده شده؟؟ يا برخي علوم نقلي؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]

مهدي ا;599903 نوشت:
سلام عليكم
من جواب شما رو خوب خواندم! ولي در اين پست حرفهاي شما شعاري است!! علامه حلي و بزرگاني مثل ايشان روي چشم ما جادارند! ولي آيا دنياي علم (كل جوامع بشري) مثل ما فكر ميكنند؟؟
ولي در مورد اديسون، تمام جوامع بشري چه مسلمان و چه غيره به علم تجربي ايشان معترف هستند! چون قابل لمس است و به علم خود عينيت بخشيده!
هم اكنون هم (متاسفانه) آنها پيشتازند! خداوند گفته از تمام نعمت هايي كه به بشر عطا فرموده سوال خواهد پرسيد! خوب عقل فقط براي علوم فقهي آفريده شده؟؟ يا برخي علوم نقلي؟؟

سلام
مطمئنا برای ما و شما که اثر علم را تنها در ابزار و آلات می دانیم و می بینیم باور این حقیقت بسیار سخت و مشکل است که انسانهای بزرگی همچون امام و علامه طباطبایی را اثر علوم دینی بدانیم
اما واقع امر این است که این بزرگان و کمالاتشان که حقایق عینی خارجی بوده اند اثر علوم دینی اند
حال بفرمایید کدام برتر است ؟
یک انسان به کمال رسیده یا یک ابزار و وسیله مادی
بنده نمی خواهم ارزش اکتشافات و اختراعات را نفی کنم
می خواهم شما را به این امر مورد غفلت قرار گرفته متوجه سازم که موضوع علم دین انسان است و اثرش هم انسانهای تربیت شده در آن اند و آخر اینکه انسان کمال یافته کمتر از آلات و ابزار نیست
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

**گلشن**;599894 نوشت:
سلام

اینکه گفتید غرب کجا از این نمونه ها دارد
در تمام کشورها مردم برای میهنشان ایثار می کنند
در جنگ دوم جهانی ژاپن خلبانانی را پرورش می داد که خودشان را به هواپیمای دشمن می زدند ( تنها برای همین مساله اموزش می دیدند )
و اما بگویید اگر علم تجربی مد نظر اسلام نیست
پس چرا پیامبر فرمودند علم را فرا گیرید حتی اگر در چین باشد
حتما نمی گویید که منظور پیامبر علم خداشناسی بوده !!!!

سلام
شما را به پاسخ پست ده جناب مهدی آ ارجاع میدهم
توجه بفرمایید که عملیات های کامیکازه خلبانان ژاپنی یا هر سرباز فدایی وطن تنها در ظاهرش شبیه رزمندگان ایثارگر ماست
اما باطن آنها هیچگاه در پایه باطن عمل و نیات رزمندگان ما نبوده و نیست
منتهای اندیشه آنان حفظ خاک و وطن بوده است در حالیکه رزمندگان ما علاوه بر این حفظ ارزشهای الهی و انسانی را هم مد نظر داشته اند
و اگر هر عملی را بر پایه غرض و نیت انجام دهنده آن بدانیم ایندو قابل مقایسه نیستند
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

Reza-D;599875 نوشت:
سلام جناب "محي الدين" عزيز
اما ما روايت داريم كه براي آخرت جوري تلاش كنيد كه انگار فردا خواهيد مرد و براي دنيا جوري تلاش كنيد كه انگار هميشه زنده خواهيد بود

با توجه به بخش اول روايت ، فرمايش شما مبني بر برتري جوامع اسلامي بر جوامع غربي كاملاً درست است

ولي با توجه به بخش دوم روايت ، فرمايش جناب "مهدي" درمورد برتري جوامع غربي به جوامع اسلامي صحيح خواهد بود

به نظرم داريم با خودمان تعارف ميكنيم. جوامع اسلامي در بخش هايي خوب عمل كرده اند ولي در بخش هايي كم كاري كرده اند (منظورم تنها اختراعات صنعتي نيست)

اگر حقيقت را بپذيريم ، بهتر ميتوانيم براي آن راه حل پيدا كنيم

سلام
بیایید حقیقت را عریان بگوییم
حقیقت آن است که تمام علوم غربی یک انسان نمی سازند
اما علوم ساده دینی انسانهای کمال یافته ای می سازند که فرهنگ غرب خوابش را هم نمی بیند
فرض کنید موضوع علوم غربی شما هستید او به شما چه می دهد ؟ همه ابزارها و آلات را . همه را . خوب است ؟ حتی دانسته های زیادی از عالم ماده هم به شما می دهد
اما
یک ذره به پرورش اخلاقی شما ، پرورش انسانی شما و بالاتر از این یک ذره پرورش الهی شما را مد نظر قرار نمی دهد چون نه باور دارد و به آن ارزش می دهد
به نظرتان علوم تجربی چقدر به شما خدمت کرده اند ؟
میگویند علوم پزشکی پیشرفت کرده . خوب است . پیشرفت کرده اما بنظرتان ده سال یا بیست سال عمر بیشتر یک موجود ضایع شده چه ارزشی دارد ؟

نمی خواستم تا این حد به علوم تجربی حمله کنم ولی حقیقتش این است که :
ما اهل ایمان و دین نمی دانیم مرتبه خدمت دین به ما چیست ؟
موضوع علم دین انسان و تکامل الهی اوست
پرورش استعدادهای شگرف انسان که اگر شکوفا شود دنیا و مافیها بلکه آخرت و بزرگی هایش به چشمش نمی آیند کم چیزی است ؟
در حدیث امام صادق ع می خوانیم :
اگر مردم قدر و ارزش توحید و یگانه پرستی را می دانستند حسرت دارایی های دنیوی کفار را نمی خوردند

لازم به تاکید است که بنده نمی خواهم قدر و ارزش علوم تجربی و آثارش و همچنین برتری فعلی غرب بر ما در این علوم را نفی کنم
بلکه می خواهم بر مرتبه والای علوم دینی تاکید کنم
یا علیم[/]

محی الدین;600018 نوشت:

سلام
اما علوم ساده دینی انسانهای کمال یافته ای می سازند که فرهنگ غرب خوابش را هم نمی بیند
فرض کنید موضوع علوم غربی شما هستید او به شما چه می دهد ؟ همه ابزارها و آلات را . همه را . خوب است ؟ حتی دانسته های زیادی از عالم ماده هم به شما می دهد
اما
یک ذره به پرورش اخلاقی شما ، پرورش انسانی شما و بالاتر از این یک ذره پرورش الهی شما را مد نظر قرار نمی دهد چون نه باور دارد و به آن ارزش می دهد
میگویند علوم پزشکی پیشرفت کرده . خوب است . پیشرفت کرده اما بنظرتان ده سال یا بیست سال عمر بیشتر یک موجود ضایع شده چه ارزشی دارد ؟

پرورش استعدادهای شگرف انسان که اگر شکوفا شود دنیا و مافیها بلکه آخرت و بزرگی هایش به چشمش نمی آیند کم چیزی است ؟
اگر مردم قدر و ارزش توحید و یگانه پرستی را می دانستند حسرت دارایی های دنیوی کفار را نمی خوردند

لازم به تاکید است که بنده نمی خواهم قدر و ارزش علوم تجربی و آثارش و همچنین برتری فعلی غرب بر ما در این علوم را نفی کنم
یا علیم

یه حدیثی بود که میگفت هر روز جوری کار کن که انگار تا ابد زنده ای! اگه زندگی ضایع شده بود که دلیلی برای خلقش نبود! دلیلی هم برای هدایت زنده ها نبود!! آخرت نمود همین زندگی ماست! پس تا میتونیم باید براش تلاش کنیم!
اگه دقت کنید تو قرون وسطی اغلب دانشمندا از کلیساها یا مورد حمایت اونا بودن!(مثلا داروین هم پدرش کشیش بوده و هم خودش مقداری تو این زمینه تحصیل کرده اگه اشتباه نکنم!)
پس دلیلی نداره که علمای دینی تو زمینه علوم تجربی وارد نشن و فقط انسان تربیت کنن! چرا که انسان خود به خودم تربیت میشه ولی علوم تجربی خود به خود بدست نمیاد!!

[="Tahoma"][="Navy"]

Masood11;600075 نوشت:
یه حدیثی بود که میگفت هر روز جوری کار کن که انگار تا ابد زنده ای! اگه زندگی ضایع شده بود که دلیلی برای خلقش نبود! دلیلی هم برای هدایت زنده ها نبود!! آخرت نمود همین زندگی ماست! پس تا میتونیم باید براش تلاش کنیم!
اگه دقت کنید تو قرون وسطی اغلب دانشمندا از کلیساها یا مورد حمایت اونا بودن!(مثلا داروین هم پدرش کشیش بوده و هم خودش مقداری تو این زمینه تحصیل کرده اگه اشتباه نکنم!)
پس دلیلی نداره که علمای دینی تو زمینه علوم تجربی وارد نشن و فقط انسان تربیت کنن! چرا که انسان خود به خودم تربیت میشه ولی علوم تجربی خود به خود بدست نمیاد!!

سلام
اغلب افراد نمی توانند در چند رشته ماهر شوند لذا تمحض در یک رشته بهتر است
ضمن اینکه علوم دینی آنقدر گسترده هست که افراد علاقمند تمام عمرشان را صرفش کنند
حال اگر علم تجربی هم کسب کنند بد نیست ولی هرکسی را بهر کاری ساختند
یا علیم[/]

محی الدین;600101 نوشت:

سلام
اغلب افراد نمی توانند در چند رشته ماهر شوند لذا تمحض در یک رشته بهتر است
ضمن اینکه علوم دینی آنقدر گسترده هست که افراد علاقمند تمام عمرشان را صرفش کنند
حال اگر علم تجربی هم کسب کنند بد نیست ولی هرکسی را بهر کاری ساختند
یا علیم

سلام
این مسئله در مورد منی که فرد عادیی هستم صدق میکنه نه در مورد بزرگان!! بحث این تاپیک سر همون اقلیتیه که طبق علمشون باید بتونن تو چند رشته ماهر بشن!
هر دوی این علوم مثل جاده ی بی انتهایی هستن که آسونترین قسمتشون وارد شدن به مسیرشونه! که خیلیم به هم نزدیکن و خیلیا از یکی به دیگری میرسن!
البته باید اینو در نظر داشته باشیم که چیزی که قطعیت درش دخیل باشه علم محسوب نمیشه!!!:khandeh!: پس شاید بهتر باشه نگیم علوم دینی!!

محی الدین;600018 نوشت:

سلام
اما

یا علیم

این بی پرده گویی شما رو تا حدودی قبول دارم و منم اعتقاد دارم بخاطر مدارا یه سری چیزا رو نمیگیم و برخی شرایط
وگرنه من هم نظراتی شبیه به فرمایش شما دارم. این تا اینجا

مورد دیگه اینکه بحث کمی منحرف شد (نه از جانب شما ، ناخواسته منحرف شد). موضوع درمورد اصل دین بود و صحبت ها رفت به سمت کاربران دین (مردم). لذا باید یه تفکیک بین این دو قائل بشیم که آیا میخوایم درمورد تفاوت علوم الهی با علوم زمینی بحث کنیم ، یا میخوایم در این مورد بحث کنیم که کاربران این دو نوع علم چقدر موفق بودند. اگر مورد اول باشه بخش زیادی از فرمایش شما درسته. اما اگر مورد دوم جای بحث داره

از منظر اول ، به نظر من نمیشه مثلاً از امام علی(ع) انتظار داشت که فلان اختراع رو انجام میدادن چون اصلاً ماموریت ایشون این نبود
ثانیاً با وجود اینکه ماموریت این بزرگواران بحث دین بود ، ولی مسائل علمی مختلفی رو هم مطرح کردند که حتی بعد از 1400 سال همچنان کاربردی هستن. پندها و راه کارهایی که درمورد طب از ائمه مونده اینقدر قدرتمنده که گاهی تازه میبینیم فلان انجمن تخصصی بعد از کلی تحقیق به نتیجه ای میرسه که بیش از 1000 سال پیش یکی از ائمه(ع) به اون اشاره کرده بود. یا مباحث تربیتی و روانشناسی در تربیت کودک ، رفتار با همسر و...... که بسیار جلوتر از علم امروزی هستند

اما درمورد صورت دوم ، بنده عرض کردم روایت میفرماید برای دنیا هم تلاش کن. درسته که در بالا گفتم که ائمه(ع) قرار نیست اختراع کنن ، ولی از ما هم نخواستن که اختراع نکنیم! از ما نخواستن که دنبال فرهنگ نریم! از ما نخواستن که علوم جدید رو نشناسیم! برادر عزیزم جناب محی الدین ، چرا شما فرض رو بر این گرفتید که تمام ابزارها و صنایع منهای خدا؟ خب بیایم اینطور بگیم:
چقدر خوب میشد اگر رشد قابل توجهی در ابزار و صنایع و علوم تجربی میداشتیم ، در کنار اعتقاد به خدا و کسب علوم الهی

درضمن برادر ، طبق فرمایش شما که تمام جهان بجز مسلمانان جهنمی شدن!
کی گفته علوم زمینی هیچ تاثیری در تربیت انسان نداره؟!
اینکه بی اعتقادی کسی به خدا عواقبی برای اون داره بحثش جدا ، اما حتی در روایات داریم که فردی کافر ، بخاطر دست و دل بازی و یا رفتار زیبا با خانواده و خوش اخلاقی ، مورد بخشش هایی قرار گرفته. همونطور که عرض کردم اگر علوم تجربی جدای از خدا باشد فرمایش شما کاملاً درسته. اما چرا ما دل به کمبود غربی ها خوش کردیم؟ چرا ما باید خودمون رو با کسانی که (فرضاً) از نظر علوم الهی از ما عقب تر هستن مقایسه کنیم و به همین دلخوش باشیم؟ چرا ملاک ما اون روایت که عرض کردم نباشه؟ یعنی هم آباد کردن دنیا و هم آباد کردن آخرت

اما فرمودید که علوم تجربی هیچ سود الهی ندارد. از فرمایشتون تعجب میکنم برادر
شما بعد از ایمان به خدا ، عبادتی بالاتر از خدمت به خلق میشناسید؟
اگر بفرمایید اونها به خدا اعتقاد ندارند پاسخ قبل رو به شما میدم. خب ما به خلق خدمت کنیم + اعتقاد به خدا

مشکل اینجاست که در همون بخش اعتقاد به خدا هم حال و روز چندان خوشی نداریم. بله عالم های بزرگی داشتیم و داریم
اما چقدر بی حجاب داریم؟ چقدر نزول خور داریم؟ چقدر دروغگو داریم؟ چقدر پول سودی رد و بدل میشه؟
بانکداریمون چقدر اسلامیه؟ اداراتمون چقدر اسلامیه؟ تکریم ارباب رجوع سراغ دارید؟

چند نکته هم در موافقت با جناب محی الدین عرض کنم

حرف های پست قبل به جای خود ، ولی نباید هجوم ناجوانمردانهء غرب رو هم نادیده بگیریم. از یک طرف تحریم و از طرف دیگه هجوم فرهنگیِ همه جانبه. از فیلم گرفته تا ماهواره ، اینترنت ، مُد ، عقاید افراطی و.......

شاید بخشی مهمی از ناتوانی های علمی ما به همین دلایل باشه. بخصوص تحریم ها. با توجه به این مشکلات ، پیشرفت های خوبی هم داشتیم که قابل تقدیره. تمام اینها رو قبول دارم و ازش دفاع هم میکنم به شدت

اما حرف نهایی من اینه:
کار کردیم ولی کافی نبوده. تلاش کردیم ولی با راندمان مناسب نبوده. ضمن اینکه بخش قابل توجهی از ایراداتی که داریم ، ارتباط چندانی با تحریم ها نداره و باعثش خودمون بودیم

[="Tahoma"][="Navy"]

Masood11;600129 نوشت:
سلام
این مسئله در مورد منی که فرد عادیی هستم صدق میکنه نه در مورد بزرگان!! بحث این تاپیک سر همون اقلیتیه که طبق علمشون باید بتونن تو چند رشته ماهر بشن!
هر دوی این علوم مثل جاده ی بی انتهایی هستن که آسونترین قسمتشون وارد شدن به مسیرشونه! که خیلیم به هم نزدیکن و خیلیا از یکی به دیگری میرسن!
البته باید اینو در نظر داشته باشیم که چیزی که قطعیت درش دخیل باشه علم محسوب نمیشه!!! پس شاید بهتر باشه نگیم علوم دینی!!

سلام
ما برای کسی تعیین تکلیف نمی کنیم اما آنچه که روشن است این است که علوم دینی با توجه به گستره ای که دارند به اندازه کافی وقت و عمر از جوینده اش می گیرد که نتواند به علوم دیگر هم توجه کند مگر قلیلی از صاحبان استعداد . البته حساب انبیاء و اولیاء جداست . آنها در عین امکان توجه و علم به علوم ظاهری ، مامور به توجه و بیان آنها نیستند چون دخیل در موضوع ماموریت آنها نیست
و اما علوم دینی برای ما یقینی تر از علوم ظاهری است چه اینکه علوم تجربی با نگاهی که بدان شده و مرزهایی که همیشه برایش بوده و هست به قول قرآن :
یعلمون ظاهرا من الحیاه الدنیا و هم عن الاخره لغافلون
علوم تجربی فعلی تنها گوشه ای از علوم ظاهری را شامل میشود که آن هم در سایه عدم توجه به ابعاد فرامادیش ناقص است
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

Reza-D;600158 نوشت:
ما درمورد صورت دوم ، بنده عرض کردم روایت میفرماید برای دنیا هم تلاش کن. درسته که در بالا گفتم که ائمه(ع) قرار نیست اختراع کنن ، ولی از ما هم نخواستن که اختراع نکنیم! از ما نخواستن که دنبال فرهنگ نریم! از ما نخواستن که علوم جدید رو نشناسیم! برادر عزیزم جناب محی الدین ، چرا شما فرض رو بر این گرفتید که تمام ابزارها و صنایع منهای خدا؟ خب بیایم اینطور بگیم:
چقدر خوب میشد اگر رشد قابل توجهی در ابزار و صنایع و علوم تجربی میداشتیم ، در کنار اعتقاد به خدا و کسب علوم الهی

درضمن برادر ، طبق فرمایش شما که تمام جهان بجز مسلمانان جهنمی شدن!
کی گفته علوم زمینی هیچ تاثیری در تربیت انسان نداره؟!
اینکه بی اعتقادی کسی به خدا عواقبی برای اون داره بحثش جدا ، اما حتی در روایات داریم که فردی کافر ، بخاطر دست و دل بازی و یا رفتار زیبا با خانواده و خوش اخلاقی ، مورد بخشش هایی قرار گرفته. همونطور که عرض کردم اگر علوم تجربی جدای از خدا باشد فرمایش شما کاملاً درسته. اما چرا ما دل به کمبود غربی ها خوش کردیم؟ چرا ما باید خودمون رو با کسانی که (فرضاً) از نظر علوم الهی از ما عقب تر هستن مقایسه کنیم و به همین دلخوش باشیم؟ چرا ملاک ما اون روایت که عرض کردم نباشه؟ یعنی هم آباد کردن دنیا و هم آباد کردن آخرت

اما فرمودید که علوم تجربی هیچ سود الهی ندارد. از فرمایشتون تعجب میکنم برادر
شما بعد از ایمان به خدا ، عبادتی بالاتر از خدمت به خلق میشناسید؟
اگر بفرمایید اونها به خدا اعتقاد ندارند پاسخ قبل رو به شما میدم. خب ما به خلق خدمت کنیم + اعتقاد به خدا

مشکل اینجاست که در همون بخش اعتقاد به خدا هم حال و روز چندان خوشی نداریم. بله عالم های بزرگی داشتیم و داریم
اما چقدر بی حجاب داریم؟ چقدر نزول خور داریم؟ چقدر دروغگو داریم؟ چقدر پول سودی رد و بدل میشه؟
بانکداریمون چقدر اسلامیه؟ اداراتمون چقدر اسلامیه؟ تکریم ارباب رجوع سراغ دارید؟

سلام
بحث بر سر این بود که علوم دینی نشانه های عینی ملموس برای اثبات ندارند
ما گفتیم موضوع علوم دینی انسان و کمال اوست و انسانهای بیشمار با کمال در طی قرون و اعصار گذشته نشانه های آن است
باقی بحثها را بنده سوء تفاهم می بینم
ما نگفتیم علوم تجربی مطلقا ارزش ندارد
و نگفتیم صاحبان علوم تجربی اخلاق ندارند
و نگفتیم تلاش ما در علوم تجربی کافی بوده
و نه گفتیم هرکس مسلمان است انسان کامل و غیر ایشان جهنمی است
اینها همه برداشتهای شما برادر گرامی از صحبتهای ماست
در پاسخ به این برداشتها عرض میکنم
اولا علوم تجربی مصطلح موضوعش اخلاق و تکامل معنوی انسان نبوده و نیست . نهایت درجه ورود علوم تجربی به این وادی روانشناسی است (بگو رفتارشناسی ) و در صدد صرف رفع مشکل روحی روانی است و راه حل های آن اصلا معطوف به سعادت و کمال انسان نیست .
ثانیا موضوع علوم دینی هم انسان و کمال معنوی اوست . ورود دین به عرصه های دیگر مثل حکومت یا طب و امثال آن همه مرتبط با همین هدف اصلی است وگرنه اصالتی در مباحث دینی ندارند چرا که از منظر دین انسان شناگر حقایق عالم است و دین درس شناگری اوست . او اگر شناگری اش را خوب بیاموزد خود در دریاهای بیکران اسرار عالم غواصی خواهد کرد و هریکی از این غواصان دو صد من بیشتر از دانشمندان تجربی دانسته علمی خواهند داشت
و اما اخلاق غربیها ربطی به علوم تجربی ندارد . اخلاق در غرب مرهون ادیان الهی مانند مسیحیت است
با اینکه اسلام عموم مسلمانان را به کسب علوم ( دینی و تجربی ) توصیه کرده است تلاش مسلمان در این زمینه جز چند قرن اول که دوران طلایی تمدن اسلامی بوده قابل دفاع نیست هرچند علومی مانند فقه و فلسفه و تفسیر که از علوم دینی است همچنان رشد داشته و دارد . البته نقش عوامل دیگر را هم نباید فراموش کرد .
و آخر اینکه بهشتی و جهنمی بودن از موضوع بحث کلا خارج است
امیدوارم با لحاظ مباحث محوری که ما مطرح کردیم مساله بیش از این منحرف نشود
یا علیم[/]

محی الدین;600013 نوشت:

سلام
مطمئنا برای ما و شما که اثر علم را تنها در ابزار و آلات می دانیم و می بینیم باور این حقیقت بسیار سخت و مشکل است که انسانهای بزرگی همچون امام و علامه طباطبایی را اثر علوم دینی بدانیم
اما واقع امر این است که این بزرگان و کمالاتشان که حقایق عینی خارجی بوده اند اثر علوم دینی اند
حال بفرمایید کدام برتر است ؟
یک انسان به کمال رسیده یا یک ابزار و وسیله مادی
بنده نمی خواهم ارزش اکتشافات و اختراعات را نفی کنم
می خواهم شما را به این امر مورد غفلت قرار گرفته متوجه سازم که موضوع علم دین انسان است و اثرش هم انسانهای تربیت شده در آن اند و آخر اینکه انسان کمال یافته کمتر از آلات و ابزار نیست
یا علیم

سلام عليكم

اينكه كدام علم برتري بر علم ديگر دارد مد نظر و مورد سوال نبود! بله علوم اكابر، مثل علامه طباطبايي قطعا مورد تاييد و تحسين است! ولي علامه طباطبايي ادعايي در مورد تسلط بر علوم تجربي نداشتن و نيازي هم به اثبات نبود!

ما ميگوييم خداوند خالق است! چه نيازي بود گياه گل يخ را بيافريند؟؟ مگر در كمال بشر و سير او به سمت خالق هستي خللي پيش مي آمد در صورت خلق نشدن گل يخ؟؟ اكتشافات تجربي عينيت بخشيدن به اندازه علم بشري است! و اين عقل است كه خلق ميكند! عقلي كه انسان را تميز ميكند از حيوانات ديگر!
حال ما ميگوييم امام علم اول و آخر را داشته و تسلط به تمامي علوم! بحث اين هم نيست كه هدفشان چه بوده! سوال اين بود كه آيا وقتي اينچنين ادعايي داريم! مصداقي براي اثبات آن هم داريم يا نه؟؟ خوب اين مصداق بايد براي عقل بشري( حداقل عوام و كساني كه ادعاي مارا قبول ندارند) قابل لمس باشد يا نه؟؟ مثل خالق بودن خدا و امر خلقت! يا رحمانيت خدا وقتي ميبخشد و.............

محی الدین;600276 نوشت:
بحث بر سر این بود که علوم دینی نشانه های عینی ملموس برای اثبات ندارند

سلام عليكم

ما در علوم ديني نشانه هاي عيني داريم! وقتي مسلماني افتاده اي رو دست ميگيرد، زماني كه امر به معروف و نهي از منكر ميكند،وقتي جلوي ظلم به پا ميخيزد يا .... اين ها نشانه هاي عيني آموزه هاي ديني است.

محی الدین;600270 نوشت:

سلام
ما برای کسی تعیین تکلیف نمی کنیم اما آنچه که روشن است این است که علوم دینی با توجه به گستره ای که دارند به اندازه کافی وقت و عمر از جوینده اش می گیرد که نتواند به علوم دیگر هم توجه کند مگر قلیلی از صاحبان استعداد . البته حساب انبیاء و اولیاء جداست . آنها در عین امکان توجه و علم به علوم ظاهری ، مامور به توجه و بیان آنها نیستند چون دخیل در موضوع ماموریت آنها نیست
و اما علوم دینی برای ما یقینی تر از علوم ظاهری است چه اینکه علوم تجربی با نگاهی که بدان شده و مرزهایی که همیشه برایش بوده و هست به قول قرآن :
یعلمون ظاهرا من الحیاه الدنیا و هم عن الاخره لغافلون
علوم تجربی فعلی تنها گوشه ای از علوم ظاهری را شامل میشود که آن هم در سایه عدم توجه به ابعاد فرامادیش ناقص است
یا علیم

خب اونا مامور به غذا خوردن و خوابیدنم نیستن ولی این کارا رو میکنن!! تو کلی از احادیث و... هم میگن علمی که به کار نیاد و استفاده نشه اصلا علم نیست!!

[="Tahoma"][="Navy"]

مهدي ا;600278 نوشت:

سلام عليكم

اينكه كدام علم برتري بر علم ديگر دارد مد نظر و مورد سوال نبود! بله علوم اكابر، مثل علامه طباطبايي قطعا مورد تاييد و تحسين است! ولي علامه طباطبايي ادعايي در مورد تسلط بر علوم تجربي نداشتن و نيازي هم به اثبات نبود!

ما ميگوييم خداوند خالق است! چه نيازي بود گياه گل يخ را بيافريند؟؟ مگر در كمال بشر و سير او به سمت خالق هستي خللي پيش مي آمد در صورت خلق نشدن گل يخ؟؟ اكتشافات تجربي عينيت بخشيدن به اندازه علم بشري است! و اين عقل است كه خلق ميكند! عقلي كه انسان را تميز ميكند از حيوانات ديگر!
حال ما ميگوييم امام علم اول و آخر را داشته و تسلط به تمامي علوم! بحث اين هم نيست كه هدفشان چه بوده! سوال اين بود كه آيا وقتي اينچنين ادعايي داريم! مصداقي براي اثبات آن هم داريم يا نه؟؟ خوب اين مصداق بايد براي عقل بشري( حداقل عوام و كساني كه ادعاي مارا قبول ندارند) قابل لمس باشد يا نه؟؟ مثل خالق بودن خدا و امر خلقت! يا رحمانيت خدا وقتي ميبخشد و.............

سلام
با توجه به مشخص بودن ماموریت الهی انبیاء و ائمه طرح این سوال معنایی ندارد . جز اینکه کسی فکر کند عالم فقط آنستکه که چیزی اختراع کند .
اما آنچه که از معجزات و کرامات از اولیاء الهی صادر شده فوق اختراع مخترعین است . انسانها جان به لب آورده اند تا چیزی بنام موبایل بسازند که اگر آنتن بدهد صدایی را منتقل می کند وگرنه که هیچ . اما امام در این سوی عالم است و از آن سو بدون هیچ وسیله ای خبر می دهد . انسان ها جان به لب آورده اند تا با چیزی بنام هواپیما و ماشین از این سوی به آن سو بروند آن هم با هزار سختی و مشقت و خطر اما امام بی هیچ مشقتی طی الارض می کند و این مقامات که مقامات انسانی است برای ایشان و پیروان راستینشان هست و فوق همه اینها عبودیت و حضور در محضر مقدس خدای جهانیان است که نصیب هیچ بشر مادی گرایی نیست
شما فکر می فرمایید که محصول علوم دینی باید چیزی باشد خارج از انسان از جنس آهن و مس و غیره در حالیکه حرف دین آنستکه انسان خودش تمام هستی است و اگر کامل شود همه به او نیازمند و نه او به دیگران همچنانکه نبی ع به علی ع فرمود :
یا علی انت بمنزله الکعبه توتی و لا تاتی
یا علی تو مانند کعبه ای که بسویت می آیند و تو بسوی کسی یا چیزی نمی روی
بله مارا به چنین مقاماتی خوانده اند
اما زرق و برگ کالای دنیوی ما را از جلوه های نورانی الهی درون غافل کرد و فکر کردیم کمال و عظمت در آن است که انسان اسیر ابزار باشد نه ابزار اسیر انسان
این دروغی است که ما باورش کردیم و بر مبنای این باور هر روز اسیرتر شدیم
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

مهدي ا;600279 نوشت:
سلام عليكم

ما در علوم ديني نشانه هاي عيني داريم! وقتي مسلماني افتاده اي رو دست ميگيرد، زماني كه امر به معروف و نهي از منكر ميكند،وقتي جلوي ظلم به پا ميخيزد يا .... اين ها نشانه هاي عيني آموزه هاي ديني است.

سلام
بله اینها هم نشانه های عینی است اما از آنجا که همه اینها فعل فاعلی بنام انسان است که تحت برنامه دینی با این عمل خود را تکامل می دهد اساس محصول دین انسان تربیت شده است
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

Masood11;600281 نوشت:
خب اونا مامور به غذا خوردن و خوابیدنم نیستن ولی این کارا رو میکنن!! تو کلی از احادیث و... هم میگن علمی که به کار نیاد و استفاده نشه اصلا علم نیست!!

سلام
کار از نظر شما چیست ؟ کار تنها اختراع و اکتشاف است ؟
به نظر شما یافتن راهی که انسان را با حقایق ماورایی متعالی مرتبط سازد کمتر از وسیله ای است که اورا با فلان فرد در فلان شهر مرتبط کند ؟
این اصاله الماده ای همه گرفتارش هستیم از غفلت و بی خبری است
یا علیم[/]

محی الدین;600276 نوشت:

سلام
بحث بر سر این بود که علوم دینی نشانه های عینی ملموس برای اثبات ندارند.......
یا علیم

فقط يك نكته:
بنده هم نگفتم علوم غرب ارتباطي با اخلاق دارد (هرچند ممكن است داشته باشد). درضمن اينكه فرموديد اخلاق غرب به ادياني مثل مسيحيت برگردد ، نياز به اثبات دارد
ولي فرمايش شما درسته كه موضوع بحث ما نيست. با كليت فرمايش شما در ساير بخش ها موافقم. به اصل بحث برميگردم و همون رو ادامه ميديم

مهدي ا;600278 نوشت:

سلام عليكم
ما ميگوييم امام علم اول و آخر را داشته و تسلط به تمامي علوم! بحث اين هم نيست كه هدفشان چه بوده! سوال اين بود كه آيا وقتي اينچنين ادعايي داريم! مصداقي براي اثبات آن هم داريم يا نه؟؟ خوب اين مصداق بايد براي عقل بشري( حداقل عوام و كساني كه ادعاي مارا قبول ندارند) قابل لمس باشد يا نه؟؟ مثل خالق بودن خدا و امر خلقت! يا رحمانيت خدا وقتي ميبخشد و.............

Reza-D;600290 نوشت:
سلام عليكم
ما ميگوييم امام علم اول و آخر را داشته و تسلط به تمامي علوم! بحث اين هم نيست كه هدفشان چه بوده! سوال اين بود كه آيا وقتي اينچنين ادعايي داريم! مصداقي براي اثبات آن هم داريم يا نه؟؟ خوب اين مصداق بايد براي عقل بشري( حداقل عوام و كساني كه ادعاي مارا قبول ندارند) قابل لمس باشد يا نه؟؟ مثل خالق بودن خدا و امر خلقت! يا رحمانيت خدا وقتي ميبخشد و.............

آقاي reza-d درست اين مطلبو انتخاب كردن! از اول هم سوال اين بود! ممنون ميشم به دور از شعارزدگي جوابي قابل فهم براي اين بنده از طرف مطلعين داده شود!

مهدي ا;600297 نوشت:

آقاي reza-d درست اين مطلبو انتخاب كردن! از اول هم سوال اين بود! ممنون ميشم به دور از شعارزدگي جوابي قابل فهم براي اين بنده از طرف مطلعين داده شود!

سلام
خب برادر منظور شما از مصداق چيه؟

يعني بايد براي تمام علوم روي زمين و براي هر كدوم بطور مجزا مصداق ارائه بشه؟

يا نه ، بطور كلي نمونه هايي از بروز و ظهور علم مدعي شده مد نظر شماست؟

محی الدین;600287 نوشت:

سلام
کار از نظر شما چیست ؟ کار تنها اختراع و اکتشاف است ؟
به نظر شما یافتن راهی که انسان را با حقایق ماورایی متعالی مرتبط سازد کمتر از وسیله ای است که اورا با فلان فرد در فلان شهر مرتبط کند ؟
این اصاله الماده ای همه گرفتارش هستیم از غفلت و بی خبری است
یا علیم

کار حاصل از علوم تجربی اختراع و اکتشافه!! همونطور که کار حاصل علوم دینی تربیت انسانه!!

Reza-D;600302 نوشت:
سلام
خب برادر منظور شما از مصداق چيه؟

سلام عليكم
نه لزوما همه علوم / علوم تجربي بيشتر مد نظر بود، كه قطعا بنا به خاصيتشان بايد اثرات ملموسي هم داشته باشند.

[="Tahoma"][="Navy"]

Masood11;600311 نوشت:
کار حاصل از علوم تجربی اختراع و اکتشافه!! همونطور که کار حاصل علوم دینی تربیت انسانه!!

سلام
انسان باید اول کار خودسازی را در تحت تعلیم دین و استاد انجام دهد بعد به دیگران بپردازد و هردوی اینها کار مهمی اند
یا علیم[/]

مهدي ا;600320 نوشت:
سلام عليكم
نه لزوما همه علوم / علوم تجربي بيشتر مد نظر بود، كه قطعا بنا به خاصيتشان بايد اثرات ملموسي هم داشته باشند.

چند نمونهء پزشكي رو براتون مثال زدم
ضمن اينكه شاگردان زيادي هم تربيت كرده اند كه در علوم مختلف كارهاي بسيار با ارزشي انجام دادن

درمورد اينا كه گفتم اگر خواستيد مستند براتون ميارم

اما سوال:
اصلاً چرا امامان(ع) بايد اختراعي ميكردند يا كشفي انجام ميدادند؟

محی الدین;600321 نوشت:

سلام
انسان باید اول کار خودسازی را در تحت تعلیم دین و استاد انجام دهد بعد به دیگران بپردازد و هردوی اینها کار مهمی اند
یا علیم

فرض کنیم شخصی دکترای مغز و اعصاب داره و همه ی بزرگای این حوضه هم شاگردانش بوده!! حالا میتونیم بگیم اون شخص به همه ی علوم پزشکی مسلطه!؟ وقتی کسی تو زمینه ی مغز و اعصاب عملای موفقی داشته نمیتونیم بگیم داروی گلودردو هم میدونه!! اگه بدونه باید حداقل یه نفرو هم درمان کرده باشه که ببینیم!!!
بالاخره امامای ما تو همه ی علوم خبره بودن یا نه!!؟

Masood11;600335 نوشت:
فرض کنیم شخصی دکترای مغز و اعصاب داره و همه ی بزرگای این حوضه هم شاگردانش بوده!! حالا میتونیم بگیم اون شخص به همه ی علوم پزشکی مسلطه!؟ وقتی کسی تو زمینه ی مغز و اعصاب عملای موفقی داشته نمیتونیم بگیم داروی گلودردو هم میدونه!! اگه بدونه باید حداقل یه نفرو هم درمان کرده باشه که ببینیم!!!

الان ميتوني تمام علوم رو بشماري؟! فقط نام ببري كافيه ، اما بايد تمام علوم رو بگي. مثلاً بگي پزشكي قبول نيست ، بلكه تمام شاخه ها و زير شاخه ها رو هم بگي. براي تمام علوم به همين صورت :Nishkhand:

Reza-D;600348 نوشت:

الان ميتوني تمام علوم رو بشماري؟! فقط نام ببري كافيه ، اما بايد تمام علوم رو بگي. مثلاً بگي پزشكي قبول نيست ، بلكه تمام شاخه ها و زير شاخه ها رو هم بگي. براي تمام علوم به همين صورت :Nishkhand:

تو اصل حرف من خلایی ایجاد نمیکنه! شاید قویترشم کنه!!

Masood11;600401 نوشت:
تو اصل حرف من خلایی ایجاد نمیکنه! شاید قویترشم کنه!!

خب پس نام ببر :Nishkhand:

Reza-D;600333 نوشت:
چند نمونهء پزشكي رو براتون مثال زدم
ضمن اينكه شاگردان زيادي هم تربيت كرده اند كه در علوم مختلف كارهاي بسيار با ارزشي انجام دادن

درمورد اينا كه گفتم اگر خواستيد مستند براتون ميارم

اما سوال:
اصلاً چرا امامان(ع) بايد اختراعي ميكردند يا كشفي انجام ميدادند؟

دوستمون مسعود اشاره خوبي كردن! مثلا علامه حسن زاده تو خيلي از مباحث علمي واقعا نخبه هستن! ميتونيم بگيم به علم زمين و آسمان مسلط هستن؟؟ اينكه چند مورد اشاره كردين واقعا مصداق خوبي براي اين موضوع نيست! همانطور كه نميتونيم بگيم وقتي اديسون تونسته برق رو اختراع كنه، اين نشانه احاطه علمي ايشون به تمامي علومه!!

در مورد سوالتون همانطور كه ميگيم خدا اگر خلق نميكرد پس صفت خالق بودنش زير سوال ميرفت!! ائمه هم براي احاطه داشتن بر تمامي علوم حتما مصاديقي عيني دارن، وگر نه چه نيازي هست كه ائمه اصلا به تمامي علوم مسلط باشن وقتي نيازي نبود ازش استفاده اي بشه؟!! مثلا علم فيزيك! هنر و ..........

Reza-D;600414 نوشت:
خب پس نام ببر :Nishkhand:

هر چقدر بگم باز کم گفتم! خیلی زیادن و ماهم میگیم بزرگان دین همشو داشتن!!(که هر کدومش اثبات جداگونه ای میخاد و تقریبا اثبات همشون غیر ممکنه!!!)

مهدي ا;600427 نوشت:
دوستمون مسعود اشاره خوبي كردن! مثلا علامه حسن زاده تو خيلي از مباحث علمي واقعا نخبه هستن! ميتونيم بگيم به علم زمين و آسمان مسلط هستن؟؟ اينكه چند مورد اشاره كردين واقعا مصداق خوبي براي اين موضوع نيست! همانطور كه نميتونيم بگيم وقتي اديسون تونسته برق رو اختراع كنه، اين نشانه احاطه علمي ايشون به تمامي علومه!!
در مورد سوالتون همانطور كه ميگيم خدا اگر خلق نميكرد پس صفت خالق بودنش زير سوال ميرفت!! ائمه هم براي احاطه داشتن بر تمامي علوم حتما مصاديقي عيني دارن، وگر نه چه نيازي هست كه ائمه اصلا به تمامي علوم مسلط باشن وقتي نيازي نبود ازش استفاده اي بشه؟!! مثلا علم فيزيك! هنر و ..........

اول اينكه من هنوز موارد زيادي نگفتم. عرض كردم اگر خواستيد مطالب بيشتري ارائه ميدم ولي يه سوال پرسيدم و گفتم فعلاً اين سوال رو پاسخ بديد ، بعدش اگر خواستيد من مطالب رو ارائه ميكنم

دوم اينكه اين مطالبي كه الان فرموديد ، با پاسخي كه به پرسش بنده داديد كاملاً در تناقضه

سوال من:

Reza-D;600302 نوشت:

پاسخ شما

مهدي ا;600320 نوشت:
نه لزوما همه علوم / علوم تجربي بيشتر مد نظر بود، كه قطعا بنا به خاصيتشان بايد اثرات ملموسي هم داشته باشند

اما حرف الان شما

مهدي ا;600427 نوشت:
اينكه چند مورد اشاره كردين واقعا مصداق خوبي براي اين موضوع نيست!

بالاخره كدومش؟ فقط چند نمونه كافيه يا بايد براي تمام علوم و فنون جهان مصداق ذكر كنيم؟

Masood11;600429 نوشت:
هر چقدر بگم باز کم گفتم! خیلی زیادن و ماهم میگیم بزرگان دین همشو داشتن!!(که هر کدومش اثبات جداگونه ای میخاد و تقریبا اثبات همشون غیر ممکنه!!!)

آخه عزيز سوال شما از پايه اشتباست. نه تنها اثباتش ، بلكه امكان انجامش و حتي بيانش غيرممكنه (همونطور كه شما نتونستي بگي و هيچ كسي ديگه هم نميتونه بگه)

حتي شمارش اين علوم بسيار مشكله ، اون وقت شما انتظار داري يه انشان بتونه تمام علوم و شاخه هاي اون و زيرشاخه هاي اون رو كشف كنه ، تبيين كنه ، ارائه بده ، نقد كنه ، تغيير بده ، اختراع كنه و..........؟!!!!!!!

فرض سوال اشتباست

Reza-D;600439 نوشت:
آخه عزيز سوال شما از پايه اشتباست. نه تنها اثباتش ، بلكه امكان انجامش و حتي بيانش غيرممكنه (همونطور كه شما نتونستي بگي و هيچ كسي ديگه هم نميتونه بگه)

حتي شمارش اين علوم بسيار مشكله ، اون وقت شما انتظار داري يه انسان بتونه تمام علوم و شاخه هاي اون و زيرشاخه هاي اون رو كشف كنه ، تبيين كنه ، ارائه بده ، نقد كنه ، تغيير بده ، اختراع كنه و..........؟!!!!!!!

فرض سوال اشتباست

من انتظار دارم وقتی میگن امامان به همه ی علوم آگاه بودن، فقط تو یه زمینه فعالیت نکرده باشن!!
من نفهمیدم! شما میگید اماما این علمو داشتن یا نه!!؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]

Masood11;600335 نوشت:

سلام
بله ائمه علیهم السلام همه علوم را داشته اند به تصریح آیات و روایات
اما این علم نه به آموختن عادی بلکه به الهام الهی برایشان حاصل است لذا تا کسی به مقام معنوی ایشان قرب نیابد نمی تواند از مراتب آن علم بهره مند گردد
علوم حصولی که ما به صد گرفتاری کسب می کنیم مرکب آن علم است و چند پایه از آن علمی که نور یقذفه الله فی قلب من یشاء پایینتر است
و اغلب افراد قدرت تبحریافتن در هممین علوم حصولی را هم ندارند چه اینکه علوم متعدد و گسترده اند
حتی علوم دینی هم متعدد و گسترده اند و علامه ها که بر همه علوم عقلی و نقلی مسلط باشند بسیار کم اند
یا علیم[/]

Reza-D;600433 نوشت:
[=#0000ff]اول اينكه من هنوز موارد زيادي نگفتم. عرض كردم اگر خواستيد مطالب بيشتري ارائه ميدم ولي يه سوال پرسيدم و گفتم فعلاً اين سوال رو پاسخ بديد ، بعدش اگر خواستيد من مطالب رو ارائه ميكنم

دوم اينكه اين مطالبي كه الان فرموديد ، با پاسخي كه به پرسش بنده داديد كاملاً در تناقضه

سوال من:

پاسخ شما

اما حرف الان شما

بالاخره كدومش؟ فقط چند نمونه كافيه يا بايد براي تمام علوم و فنون جهان مصداق ذكر كنيم؟

پس بزارين اينطور بريم جلو! امام حسن مجتبي(ع) بايد به علوم اول و آخر مسلط باشن به آنچه كه در زمين و آسمان است. "همه علوم" اگه شما بگي در مورد پزشكي صحبت كردن، و نيز درمورد علوم ديني من ميگم علامه حسن زاده به فيزيك و نجوم و ...... هم آشنايي داشتن!!
شما فقط در مورد علم فيزيك و نجوم و رياضي مثالي براي اين امام بزرگوار بيارين كه مصداقي براي تسلط علمي اين امام بزرگوار است.
الان درست شد؟

محی الدین;600725 نوشت:

سلام
بله ائمه علیهم السلام همه علوم را داشته اند به تصریح آیات و روایات
اما این علم نه به آموختن عادی بلکه به الهام الهی برایشان حاصل است لذا تا کسی به مقام معنوی ایشان قرب نیابد نمی تواند از مراتب آن علم بهره مند گردد
علوم حصولی که ما به صد گرفتاری کسب می کنیم مرکب آن علم است و چند پایه از آن علمی که نور یقذفه الله فی قلب من یشاء پایینتر است
و اغلب افراد قدرت تبحریافتن در هممین علوم حصولی را هم ندارند چه اینکه علوم متعدد و گسترده اند
حتی علوم دینی هم متعدد و گسترده اند و علامه ها که بر همه علوم عقلی و نقلی مسلط باشند بسیار کم اند
یا علیم

سلام
درسته ولی ما از احادیث داریم که علمی که استفاده نشه علم نیست!!

Masood11;600742 نوشت:
سلام
درسته ولی ما از احادیث داریم که علمی که استفاده نشه علم نیست!!

سلام
دو علم داریم و دو عمل
یک علم که موضوعش عملی است مثل علم ما به اینکه خواندن نماز دو رکعتی صبح واجب است خوب این علم بدون عمل فایده ندارد
یک علم است که موضوعش عمل جوارحی نیست مثل اینکه می دانیم جهان تجلی حق تعالی است
و اما
یک عمل داریم که عمل جوارحی است که با اعضاء ظاهریه دست و پا و سر انجام میشود مثل ظاهر نماز
یک عمل داریم که با جوارح و اعضاء بدن مادی انجام نمی شود مانند توجه درونی و قلبی به عالم معنا یا حق تعالی
منظور آن روایات علمی است که موضوعش عمل جوارحی است نه هر علمی مگر اینکه حتی امثال توجه قلبی را هم عمل حساب کنیم تا که عمل قلب و باطن باشد . البته این معنا برای عرف ناشناخته است .
یا علیم

محی الدین;600746 نوشت:

سلام
دو علم داریم و دو عمل
یک علم که موضوعش عملی است مثل علم ما به اینکه خواندن نماز دو رکعتی صبح واجب است خوب این علم بدون عمل فایده ندارد
یک علم است که موضوعش عمل جوارحی نیست مثل اینکه می دانیم جهان تجلی حق تعالی است
و اما
یک عمل داریم که عمل جوارحی است که با اعضاء ظاهریه دست و پا و سر انجام میشود مثل ظاهر نماز
یک عمل داریم که با جوارح و اعضاء بدن مادی انجام نمی شود مانند توجه درونی و قلبی به عالم معنا یا حق تعالی
منظور آن روایات علمی است که موضوعش عمل جوارحی است نه هر علمی مگر اینکه حتی امثال توجه قلبی را هم عمل حساب کنیم تا که عمل قلب و باطن باشد . البته این معنا برای عرف ناشناخته است .
یا علیم

فکر نمیکنم اینطور باشه!! به عنوان مثال دکتری داریم که تمام علوم دکتریرو میدونه ولی به هیچ عنوان ازشون استفاده نمیکنه!! شغلشم میوه فروشیه!! حالا کی بهش میگه دکتر!!!؟؟ اگه کسیم بگه فلانی دکتره همه ی کسایی که میشناسنش میگن نه بابا اون میوه هم بزور میفروشه!!!
علم اگه فقط علوم دینی باشه که بقول یکی از دوستان پیامبر نمیگفت از چینم شده برید دنبالش ویادش بگیرید!!

مهدي ا;600736 نوشت:
پس بزارين اينطور بريم جلو! امام حسن مجتبي(ع) بايد به علوم اول و آخر مسلط باشن به آنچه كه در زمين و آسمان است. "همه علوم" اگه شما بگي در مورد پزشكي صحبت كردن، و نيز درمورد علوم ديني من ميگم علامه حسن زاده به فيزيك و نجوم و ...... هم آشنايي داشتن!!
شما فقط در مورد علم فيزيك و نجوم و رياضي مثالي براي اين امام بزرگوار بيارين كه مصداقي براي تسلط علمي اين امام بزرگوار است.
الان درست شد؟

1 - اينكه امام(ع) تمام علوم رو داشته باشن به اين معنا نيست كه ساير مردم بايد كلاً بي سواد باشن

2 - چرا اين سه تا علم (فيزيك ، نجوم ، رياضي) چرا پزشكي كه من بهش اشاره كردم نپرسيديد؟
(چون اگر فيزيك و نجوم و رياضي رو گفته بوديم شما ميگفتيد از پزشكي نمونه ميخوام)

3 - چرا امام حسن(ع)؟
(چون روايات مربوط به نجوم و.... از معصومين ديگه بيشتر نقل شده و پيدا كردنش براي ما راحت تر بود)

ببين جناب "مهدي" اين روش بحث كردن نيست. اينكه سعي در گير انداختن طرف كنيد. شما ابتدا مياين براي جواب احتمالي ما يك نقض كننده تعريف ميكنيد:

مهدي ا;600736 نوشت:
اگه شما بگي در مورد پزشكي صحبت كردن، و نيز درمورد علوم ديني من ميگم علامه حسن زاده به فيزيك و نجوم و ...... هم آشنايي داشتن

پس اگر هم براي علم نجوم و فيزيك و رياضي نمونه بياريم خواهيد گفت هاوكينگ و ابوريحان و..... هم از اين علوم بلد بودن

اثبات علم غيب و علم لدني معصوم(ع) نياز به پذيرش خود معصوم(ع) در ابتدا داره

تمام اين موادر كه گفتم معنش اين نيست كه نمونه براي شما نميارم

Masood11;600748 نوشت:
فکر نمیکنم اینطور باشه!! به عنوان مثال دکتری داریم که تمام علوم دکتریرو میدونه ولی به هیچ عنوان ازشون استفاده نمیکنه!! شغلشم میوه فروشیه!! حالا کی بهش میگه دکتر!!!؟؟ اگه کسیم بگه فلانی دکتره همه ی کسایی که میشناسنش میگن نه بابا اون میوه هم بزور میفروشه!!!
علم اگه فقط علوم دینی باشه که بقول یکی از دوستان پیامبر نمیگفت از چینم شده برید دنبالش ویادش بگیرید!!

سلام
شاید منظورتون اینه که چون به علومشون عمل نکردن یا نداشتن یا بر خلاف گفته خودشون عمل کردن که گفتن علم بی عمل بی فایدس
اینطور نیست
اولا علوم بسیاری هست که نه موضوعش و نه محل کاربردش عالم جسمانیس
دوم علومی هستند که قابل بکارگیری در این عالمه اما منوط به اذن الهی است مانند معجزات و کرامات
سوم علومی است که به کار گرفته میشن اما به جهت غیر عادی بودنش کسی از بکارگیریش خبر نمیشه
چهارم افاضه علوم در فرهنگ الهی به حسب ظرفیت جامعه و در مسیر تکامل معنوی و انسانی اونهاست
پنجم آن حقیقت مجرد فوق مادی که در کار افاضه مطلق علوم به همه انسانهاست خادم درخانه اهل بیت ع است که فاطمه زهرا س فرمود : ان جبرائیل فی الجنان الصاقوره اکل من شجرتنا الباکوره همانا جبرائیل ( فرشته علم و دانش که وحی را هم او به انبیاء افاضه می فرماید ) در بهشت آسمان از درخت علم دست نخورده ما چیزی چشیده است
یا علیم

محی الدین;600752 نوشت:

سلام
شاید منظورتون اینه که چون به علومشون عمل نکردن یا نداشتن یا بر خلاف گفته خودشون عمل کردن که گفتن علم بی عمل بی فایدس
اینطور نیست
اولا علوم بسیاری هست که نه موضوعش و نه محل کاربردش عالم جسمانیس
دوم علومی هستند که قابل بکارگیری در این عالمه اما منوط به اذن الهی است مانند معجزات و کرامات
سوم علومی است که به کار گرفته میشن اما به جهت غیر عادی بودنش کسی از بکارگیریش خبر نمیشه
چهارم افاضه علوم در فرهنگ الهی به حسب ظرفیت جامعه و در مسیر تکامل معنوی و انسانی اونهاست
پنجم آن حقیقت مجرد فوق مادی که در کار افاضه مطلق علوم به همه انسانهاست خادم درخانه اهل بیت ع است که فاطمه زهرا س فرمود : ان جبرائیل فی الجنان الصاقوره اکل من شجرتنا الباکوره همانا جبرائیل ( فرشته علم و دانش که وحی را هم او به انبیاء افاضه می فرماید ) در بهشت آسمان از درخت علم دست نخورده ما چیزی چشیده است
یا علیم

بحث اینجا بر سر علوم مادیه!
تربیت انسان نماینده ی علوم روحانیه! اختراع و اکتشاف نماینده ی علوم تجربیه و....!! اگه فرصت برای اثبات همش نباشه پس حداقل باید برای هر دسته یه نماینده باشه!!

Masood11;600753 نوشت:
بحث اینجا بر سر علوم مادیه!
تربیت انسان نماینده ی علوم روحانیه! اختراع و اکتشاف نماینده ی علوم تجربیه و....!! اگه فرصت برای اثبات همش نباشه پس حداقل باید برای هر دسته یه نماینده باشه!!

سلام
پولدارا سوار پیکان و ژیان نمیشن
بزرگا با اسباب بازی ، بازی نمیکن
اهل آخرت به دنیا کاری ندارن
و اهل الله نه به دنیا و نه به آخرت کاری ندارن مگر اینکه او بفرماید
عبودیت یعنی این ؟
اول عبد خدا باشی و کارت در سطح بندگی رب العالمین
دوم به چیزی جز از آن جهت که او تورا بدان متوجه کرده یا فرمان داده توجه نکنی
علوم تجربی از منظری که خود دانشمندان علوم تجربی بدان نظر دارند به اندازه پشیزی برای اهل الله ارزش ندارد که بخواهند بدان توجهی بکنند
آنکه عصای موسوی دارد چه حاجتش به بند و ریسمان ساحری؟
بنظرم مقاصد ما روشن و بحث کافی است
یا علیم

موضوع قفل شده است