جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محبت مرد، منشأ عفت زن

 1. #1
  دختر با وقار آنلاین نیست. همکار اجرایی بخش تربیت و فضائل و رذائل اخلاقی،اخلاق کاربردی،عرفان نظری
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  228
  حضور
  28 روز 15 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  32
  صلوات
  1125

  شاد محبت مرد، منشأ عفت زن
  اگر دل زن در گرو عشق و محبت شوهر باشد،هیچ عاملی و سببی نمی تواندزن را از مسیر عفت و پاکی خارج سازد.
  بسیاری از اختلاف ها و ناسازگاری های زنان و فرزندان از همین نقطه آغاز می شود که مردان نسبت به زن و فرزندان خود محبت لازم را نشان نمی دهند.
  مرد باید در خانه به این امر مهم توجه و عنایت خاص مبذول دارد، از هر طریق ممکن به همسر خود محبت ورزد و اعتماد او را جلب کند، به طوری که زن، همسر خود را دلسوز و مهربان و فداکار بیابد.
  این امر برای تثبیت خانواده بسیار مؤثر است. در حدیثی از امام صادق علیه السلام می خوانیم:
  مِن اَخلاقِ الاَنبیاءِ حُبُّ النِّساءِ
  محبت ورزیدن به همسران از جمله اوصاف و اخلاق پیامبران است. و در حدیث دیگری می فرماید:
  « هر کس محبتش به همسر خود بیشتر باشد، ایمانش به خدا بیشتر است.»

  ائمه بزرگوار ما با این توصیه های آموزنده می خواهند کانون خانه را به محل امن و آسایش و نظام خانوادگی را استحکام بخشند. چون استمرار نظام های بزگ اجتماعی در روی زمین از خانواده ها نشأت گرفته و اضمحلال و فساد و تباهی نظام خانوادگی باعث فساد و از بین رفتن اجتماعات بزرگ بشری است.

  و اگر زن، بی بند و بار نباشد، کمتر مردی به خود جرأت می دهد که حتی در نگاه خود خیانت نماید.

  زن، ناموس خانواده و جامعه است. شرافت و عزت و سربلندی خانواده و جامعه به پاکی و عفت و عصمت ناموسش بستگی دارد. 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61420  با نام و یاد دوست

  محبت مرد، منشأ عفت زن
  کارشناس بحث: استاد بصیر


 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  1,483
  حضور
  26 روز 2 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  7703

  جمع بندی
  باسلام و تشکر از موضوع مفید و جالبی که ایجاد کردید، از این رو بنده هم در ادامه به وظایف اخلاقی زوجین،مخصوصا زنان اشاره خواهم کرد:
  امور اخلاقي‌ مربوط به زنان

  حضرت امام صادق† در حديثی مي‌فرمايند که زن بايد در سه امر با همسرش موافقت و همراهي داشته باشد:

  الف) عفت و حفظ خويشتن از هر آلودگي

  از هر گونه آلودگي ـ آلودگي جسمي و اخلاقي ـ بايد پاک باشد.[1] اگر همسر خانه، طوري برخورد نمايد که نظر شوهرش را جلب نموده و براي او اعتمادسازي کند که من، فقط در اختيار تو هستم و به هيچ کسي غير از تو نمي‌انديشم؛ آرامش در اين خانواده حکم فرما خواهد بود؛ مرد هم مي‌تواند نيازهاي هسمرش را برآورده ساخته و از خطاهاي او ـ در صورت وجود) به راحتي در گذرد.
  حفظ خود از آلودگي جسمي و معنوي، اثرهايي دارد که در ادامة سخن حضرت صادقˆ به آن اشاره شده است:

  اثر صيانت (حفظ از آلودگي)

  حضرت صادق† مي‌فرمايند: اگر زن خودش را از آلودگي جسمي و اخلاقي پاک نگه دارد با اين کار به قلب شوهرش اطمينان بخشيده و دل او را قوي مي‌کند تا در خوشي و ناخوشي زندگي بتواند به طور متقابل قلب او را تسخير کند.[2]
  در ادامة حديث، امام† روش تسخير قلب مرد و ايجاد اطمينان در قلب وي را ذکر مي‌نمايند:
  ادامه دارد...

  [1]. صِیَانَةُ نَفْسِهَا عَنْ کُلِّ دَنَس‏. (تحف العقول، ص323.)

  [2]. حتی یطمئن قلبه الی الثقه بها فی المحبوب و المکروه. (همان)

  ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۸:۰۷

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  1,483
  حضور
  26 روز 2 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  7703  ادامه...
  ب) نگهداري و مراقبت از شوهر و برآوردن نيازهاي او


  يکي از وظايف اخلاقي زن، نسبت به شوهرش حياطت‌[1] است. منظور از حياطت، دفاع از شوهر، حمايت، حفاظت و به دنبال خير رساندنِ به اوست. طبق فرمايش امام صادق† که در ابتداي فصل بيان شد، حياطت، اثرهايي دارد که حضرت در ادامه به آن اشاره مي‌فرمايند:
  يکي از اثرات نگهداري و مراقبت از شوهر اين است: هنگامي که لغزشي از زن سر زد، دلِ شوهر متوجه به او شده و بر او سخت نمي‌گيرد.[2]
  يعني اگر خانمي سعي در رفع نيازهاي شوهر خود داشته باشد، و نگذارد حاجتي از حاجتهاي همسرش فوت شود، يا نيازش را به کسِ ديگري بگويد، در اينصورت چنان قلب شوهر متوجه همسر خود خواهد شد که او نه تنها به افراد ديگر فکر نخواهد کرد بلکه اگر خدايي ناکرده خطايي از خانمش سر زد، به راحتي مي‌تواند از او بگذرد و متقابلاً قلب او را در اختيار خواهد گرفت.

  روش‌هاي حياطت و نگهداري شوهر

  براي حفظ و نگهداري شوهر و برآورده کردن خواسته‌هاي او از طرفِ زن، روش‌هايي در سخنان امامان† بيان شده است که در ذيل آورده مي‌شود.
  ادامه دارد...


  [1]. حِیَاطَةً: إذا حفظه و صانه و ذبّ عنه و توفّر علي مصالحه‏. (النهایه فی غریب الحدیث و الاثر، ج‏1، ص461.)

  [2]. لِیَکُونَ ذَلِکَ عَاطِفاً عَلَیْهَا عِنْدَ زَلَّةٍ تَکُونُ مِنْهَا.

  ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۸:۰۷

 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  1,483
  حضور
  26 روز 2 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  7703  ادامه...

  1. پختن غذاي لذيذ براي شوهر


  کمترين کاري که يک بانو در جلب رضايت و به دست آوردنِ قلب شوهر خود مي‌تواند انجام بدهد، برآوردن نيازهاي اوليه او مانند پختن غذاهاي لذيذ و دوست داشتني بر ميل شوهر است. [1]
  پيغمبر اکرمˆ فرمود: حق مرد بر زن، روشن کردن چراغ خانه و آماده ساختن غذا و... است.[2]
  2. احترام به شوهر

  امام صادق† فرمودند: جمعى خدمت نبى اکرمˆ آمدند و گفتند: ما مردمي ‌را مى‏بينيم که به يکديگر سجده مى‏کنند، حضرت فرمود: اگر کسى را دستور مي‌دادم که به کسى سجده کند، به زن مى‏گفتم که براي شوهرش سجده نمايد.[3]
  3. استقبال از شوهر و خوش آمدگويي به وي هنگام ورود به منزل

  نبى اکرمˆ‌ مي‌فرمايند: حق مرد بر زن اين ‌است که... و تا درب حياط به استقبالش بشتابد و به او خوش آمد بگويد و طشت و حوله بياورد و دست او را بشويد و جز به خاطر دليلي خود را از او منع ننمايد.[4]
  4. اطاعت و فرمانبرداري

  ابو حمزه ثمالى از جابر‌بن‌عبد الله انصارى روايت کرده که ما در خدمت رسول خداˆ بوديم، دربارة زن‌ها و امتيازهاي عده‌اي از آن‌ها سخن مي‌گفتيم که رسول خداˆ فرمودند: آيا برايتان بگويم بهترين زنان شما کدامند؟ اصحاب عرض کردند بفرماييد، حضرتˆ فرمود: از بهترين زنان شما آن زنى است که ... آرايش و زينت‏کنندة براى شوهرش باشد و از غير او پوشيده باشد، آن زنى که گوش به سخن شوهرش بدهد و فرمانش را اطاعت کند و چون در بستر بروند خود را در اختيار همسر بگذارد و مانند يک مرد، شوق و رغبت به هم بسترى نشان ندهد.[5] (بلکه برخورد زنانه و عاطفه انگيز داشته باشد.)
  5. بدرقه نمودن شوهر

  مردى نزد رسول خداˆ آمد و عرض کرد: من همسرى دارم؛ زماني که به منزل مي‌روم به استقبال من مي‌آيد و وقتي که بيرون مي‌روم مرا بدرقه مي‌کند و هر گاه من را ‌اندوهگين ببيند مي‌پرسد چه چيز تو را غمگين ساخته، اگر براى روزى است که آن به عهدة تو نيست و ديگرى آن را به عهده گرفته (يعنى خداوند) و اگر در مورد امور آخرتى است پس خداوند بر ‌اندوهت بيافزايد، رسول خداˆ فرمود:
  آرى براي خداوند کارگزارانى است و اين زن يکى از آنان است. او نصف اجر شهيد را خواهد برد.[6]
  6. پوشاندن لباس به همسر

  پيامبر اکرمˆ فرمودند: زني که شوهر خود را بپوشاند، خداوند در روز قيامت 70 لباس بهشتي بر او مي‌پوشاند که هر کدام از آن‌ها مانند گلِ شقايق است و چهل تن از حورالعين (زنان بهشتي) را خدمتکار او قرار مي‌دهد.[7]
  ادامه در پست بعدی...


  [1]. اصلاح الطعام. (همان)

  [2]. عن النّبیˆ قال: حقّ الرّجل علي المرأة إنارة السراج و إصلاح الطعام‏... (طرائف الحکم یا اندرزهاي ممتاز، ‏ج‏2، ص292.)

  [3]. عَنِ الصَّادِقِ† قَالَ‏ إِنَّ قَوْماً أَتَوْا رَسُولَ اللهِˆ فَقَالُوا یَا رَسُولَ اللهِ إِنَّا رَأَیْنَا أُنَاساً یَسْجُدُ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ فَقَالَ رَسُولُ اللهِˆ لَوْ کُنْتُ آمُرُ أَحَداً أَنْ یَسْجُدَ لِأَحَدٍ لَأَمَرْتُ الْمَرْأَةَ أَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِهَا. (مکارم الأخلاق، ص215.)

  [4]. عَنِ النَّبِیِّˆ قَالَ‏ حَقُّ الرَّجُلِ عَلَي الْمَرْأَةِ... وَ أَنْ‏ تَسْتَقْبِلَهُ عِنْدَ بَابِ بَیْتِهَا فَتُرَحِّبَ بِهِ وَ أَنْ تُقَدِّمَ إِلَیْهِ الطَّشْتَ وَ الْمِنْدِیلَ وَ أَنْ تُوَضِّئَهُ وَ أَنْ لَا تَمْنَعَهُ نَفْسَهَا إِلَّا مِنْ عِلَّة. (مکارم الأخلاق، ص214.)

  [5]. قَالَ إِنَّ مِنْ خَیْرِ نِسَائِکُمُ الْوَلُودَ الْوَدُودَ السَّتِیرَةَ الْعَفِیفَةَ الْعَزِیزَةَ فِی أَهْلِهَا الذَّلِیلَةَ مَعَ بَعْلِهَا الْمُتَبَرِّجَةَ مَعَ زَوْجِهَا الْحَصَانَ مَعَ غَیْرِهِ الَّتِی تَسْمَعُ قَوْلَهُ وَ تُطِیعُ أَمْرَهُ وَ إِذَا خَلَا بِهَا بَذَلَتْ لَهُ مَا أَرَادَ مِنْهَا وَ لَمْ تَبَذَّلْ لَهُ تَبَذُّلَ الرَّجُل‏. (من لا یحضره الفقیه، ج‏3، ص389.)

  [6]. جَاءَ رَجُلٌ إِلَي رَسُولِ اللهِˆ فَقَالَ إِنَّ لِی زَوْجَةً إِذَا دَخَلْتُ تَلَقَّتْنِی وَ إِذَا خَرَجْتُ شَیَّعَتْنِی وَ إِذَا رَأَتْنِی مَهْمُوماً قَالَتْ مَا یُهِمُّکَ إِنْ کُنْتَ تَهْتَمُّ لِرِزْقِکَ فَقَدْ تَکَفَّلَ لَکَ بِهِ غَیْرُکَ وَ إِنْ کُنْتَ تَهْتَمُّ بِأَمْرِ آخِرَتِکَ فَزَادَکَ اللهُ هَمّاً فَقَالَ رَسُولُ اللهِˆ إِنَّ لِلَّهِ عُمَّالًا وَ هَذِهِ مِنْ عُمَّالِهِ لَهَا نِصْفُ أَجْرِ الشَّهِید. (من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص389.)

  [7]. مَا مِنِ امْرَأَةٍ تَکْسُو زَوْجَهَا إِلَّا کَسَاهَا اللهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ سَبْعِینَ خِلْعَةً مِنَ الْجَنَّةِ کُلُّ خِلْعَةٍ مِنْهَا مِثْلُ شَقَائِقِ النُّعْمَانِ وَ الرَّیْحَانِ وَ تُعْطَي یَوْمَ الْقِیَامَةِ أَرْبَعِینَ جَارِیَةً تَخْدُمُهَا مِنَ الْحُورِ الْعِینِ. (مستدرک‏الوسائل، ج 14، ص245.)

  ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۸:۰۸

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  1,483
  حضور
  26 روز 2 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  7703  ادامه...

  7.خدمت نمودن به همسر


  رسول خداˆ فرمود : يک زنِ صالحِ شايسته بهتر است از هزار مرد ناصالح و هر زنى هفت روز همسرش را خدمت کند خدا هفت درب جهنم را به روى او ببندد و هشت درب بهشت را به رويش باز کند تا از هر درى که بخواهد وارد بهشت شود.[1]
  8. خوشبويي براي همسر

  امام سجاد† فرمود: از بهترين زنان آن‌هايي هستند که خوشبو و طبّاخ (آشپز) خوبى باشند.[2]
  9. دلجويي و طلب عفو

  امام صادق† فرمودند: بهترين زن کسي است که اگر خودش يا شوهرش خشمگين گردد، به شوهر مي‌گويد دست من در دست توست (يعنى اختيار من با توست) به بستر خواب نخواهم رفت تا از من راضى شوى.[3]
  10. صبر و بردباري در برابر سختي‌هاي زندگي

  پيامبر اکرمˆ فرمودند: بر زن لازم است که در هر حال در کنار شوهرش بوده و در مقابل سختي‌ها و تنگناها صبور و بردبار باشد مانند همسر حضرت ايوب. او هيجده سال به حضرت ايوب خدمت کرد، حضرت ايوب را در پارچه‌اي مي‌پيچيد بر شانه هايش قرار مي‌داد و در اين حالت او را جابه‌جا مي‌کرد. با دست خود گندم را آسياب مي‌نمود و ناني تهيه کرده وتقديم حضرت ايوب مي‌کرد و آن حضرت نيز درآن حالت، حمد الهي را به جاي مي‌آورد. آن زن تمام کارها را به خاطر دلسوزي و احسان و با نيت نزديک شدن به خدا انجام مي‌داد.[4]
  پيامبرˆ فرمودند: زنى که در بدخويى شوهرش صبر و شکيبايى کند، خداوند ثواب آسيه زن فرعون را به او مي‌دهد.[5]
  11. نداشتن مهر سنگين

  نبي اکرمˆ فرمودند: از برکت زن، کم بودن‌مهر و از شومي‌ او، زيادىِ مهر است.[6]
  12. بخشش مقداري از مهريه

  پيامبرˆ فرمود: سه طايفه‏ از زن‌ها هستند که عذاب قبر از آن‌ها برداشته مي‌شود و با حضرت فاطمهƒ دختر حضرت محمّدˆ محشور مي‌گردند. زنى که بر غيرت شوهرش صبر کند و زنى که با شوهر بد اخلاق بسازد و زنى که مهريه‏اش را ببخشد؛ خداى تعالى به هر يک از اين سه طايفة زن‌‌ها ثواب هزار شهيد مى‏بخشد و براى هر يک از آنان ثواب عبادت يک سال نوشته مى‏شود.[7]
  رسول خداˆ فرمود: هيچ مردى مهر زن را قبل از آميزش و عروسى نمي‌دهد مگر آن‌که خداوند بر هر دينارى ثواب آزاد کردن بنده‏اى را مي‌دهد. پرسيدند: بخشش بعد از عروسى (دخول) چطور است؟ فرمود: آن از مودّت (دلبستگي) و الفت به شمار آيد.[8]
  13. نگاه با محبت

  پيامبراکرمˆ فرمودند: نگاه کردن زن به شوهرش عبادت است و اين‌کار موجب آمرزش گناهان وي مي‌گردد.[9]
  14. هم‌بستر شدن

  پيامبرˆ فرمودند: بهترين زنان کساني هستند که وقتي مي‌خواهند با همسر خود هم‌بستر شوند، همان‌طور که لباس‌هاي خود را از تن بيرون مي‌آورند، حياء و شرم را نيز از خود دور مي‌سازند.[10]
  و فرمودند: هيچ زنى نبايد بخوابد تا خود را به شوهر عرضه کند و مراد از عرضه داشتن اين ‌است که لباس را در آورد، به زير لحاف شوهر برود و به او بچسبد.[11]
  پيامبر اکرمˆ در سفارشي به زنان نسبت به آماده بودن براي برآورده کردن نيازهاي جنسي همسران خود فرمودند: نمازهاي خود را طولاني نکنيد. با طولاني نمودن نمازهاي خود مانع از برآورده شدن نيازهاي همسرانتان نگرديد.[12]
  در حديثي ديگر رسول گرامي اسلامˆ دربارة شرح وظايف زن در مقابل شوهر فرمودند: از جمله وظايف زن آن است که خواستة شوهر خود را در مورد هم‌بستر شدن با او برآورده کند، اگر چه بر بالاي جهاز شتري نشسته باشد.[13]
  15. کم خرج بودن

  پيامبر فرمود: هر زني که سبب شود خرجِ زندگي شوهر حتي به‌اندازة يک درهم کاهش يابد، خداي متعال به چنين زني در مقابل هر درهم يک قصر در بهشت کرامت مي‌فرمايد.[14]
  ادامه در پست بعدی..

  [1]. قَالَ رَسُولُ اللهِˆ الْمَرْأَةُ الصَّالِحَةُ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ رَجُلٍ غَیْرِ صَالِحٍ وَ أَیُّمَا امْرَأَةٍ خَدَمَتْ زَوْجَهَا سَبْعَةَ أَیَّامٍ غَلَقَ اللهُ عَنْهَا سَبْعَةَ أَبْوَابِ النَّارِ وَ فَتَحَ لَهَا ثَمَانِیَةَ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ تَدْخُلُ مِنْ أَیْنَمَا شَاءَت. (ارشاد القلوب، ج1، ص175.)

  [2]. قَالَ† خَیْرُ نِسَائِکُمُ الطَّیِّبَةُ الرِّیحِ الطَّیِّبَةُ الطَّعَام‏. (مکارم الأخلاق، ص200.)

  [3]. عَنِ الصَّادِقِ† قَالَ خَیْرُ نِسَائِکُمُ الَّتِی إِنْ غَضِبَتْ أَوْ أَغْضَبَتْ قَالَتْ لِزَوْجِهَا یَدِی فِی یَدِکَ لَا أَکْتَحِلُ بِغُمْضٍ حَتَّي تَرْضَي عَنِّی. (مکارم الاخلاق، ص200.)

  [4]. یَجِبُ عَلَي المَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ عَلَي زَوْجِهَا عَلَي الضَّرِّ وَ النَّفْعِ وَ تَصْبِرَ عَلَي الشِدَّةِ وَ الرَّخَاءِ کَمَا صَبَرَتْ زَوْجَةُ أَیُّوبَ الْمُبْتَلَي صَبَرَتْ عَلَي خِدْمَتِهِ ثَمَانِیَ عَشْرَةَ سَنَةً تَحْمِلُهُ عَلَي عَاتِقِهَا مَعَ الْحَامِلِینَ وَ تَطْحَنُ مَعَ الطَّاحِنِینَ وَ تَغْسِلُ مَعَ الْغَاسِلِینَ وَ تَأْتِیهِ بِکِسْرَةٍ یَأْکُلُهَا وَ یَحْمَدُ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ کَانَتْ تُلْقِیهِ فِی الْکِسَاءِ وَ تَحْمِلُهُ عَلَي عَاتِقِهَا شَفَقَةً وَ إِحْسَاناً إِلَي اللهِ وَ تَقَرُّباً إِلَیْهِ عَزَّ وَ جَل‏. (مستدرک‏الوسائل، ج 14، ص241.)

  [5]. مَنْ صَبَرَتْ عَلَي سُوءِ خُلُقِ زَوْجِهَا أَعْطَاهَا اللهُ مِثْلَ ثَوَابِ آسِیَةَ بِنْتِ مُزَاحِم. (مکارم الاخلاق، ص214.)

  [6]. رُوِیَ أَنَّ مِنْ بَرَکَةِ الْمَرْأَةِ قِلَّةَ مَهْرِهَا وَ مِنْ شُؤْمِهَا کَثْرَةَ مَهْرِهَا. (مکارم الاخلاق، ص198.)

  [7]. قَالَ† ثَلَاثٌ مِنَ النِّسَاءِ یَرْفَعُ اللهُ عَنْهُنَّ عَذَابَ الْقَبْرِ وَ یَکُونُ مَحْشَرُهُنَّ مَعَ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُحَمَّدٍˆ امْرَأَةٌ صَبَرَتْ عَلَي غَیْرَةِ زَوْجِهَا وَ امْرَأَةٌ صَبَرَتْ عَلَي سُوءِ خُلُقِ زَوْجِهَا وَ امْرَأَةٌ وَهَبَتْ صَدَاقَهَا لِزَوْجِهَا یُعْطِی اللهُ تَعَالَي لِکُلِّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ ثَوَابَ أَلْفِ شَهِیدٍ وَ یَکْتُبُ لِکُلِّ وَاحِدٍ مِنْهُنَّ عِبَادَةَ سَنَه. (ارشاد القلوب، ج 1، ص175.)

  [8]. قَالَ النَّبِیُّˆ مَا مِنِ امْرَأَةٍ تَصَدَّقَتْ عَلَي زَوْجِهَا بِمَهْرِهَا قَبْلَ أَنْ یَدْخُلَ بِهَا إِلَّا کَتَبَ اللهُ لَهَا بِکُلِّ دِینَارٍ عِتْقَ رَقَبَةٍ قِیلَ یَا رَسُولَ اللهِ فَکَیْفَ الْهِمَّةُ بَعْدَ الدُّخُولِ فَقَالَ إِنَّمَا ذَلِکَ مِنَ الْمَوَدَّةِ وَ الْأُلْفَه. (مکارم الاخلاق، ص237.)

  [9]. قال رسول الله: نظر المراه الی زوجها عباده و تکفیر للذنوب. (لئالی الاخبار، ج3 ص285.)

  [10]. عَنْ أَبِی عَبْدِ اللهِ† قَالَ‏ خَیْرُ نِسَائِکُمُ‏ الَّتِی‏ إِذَا خَلَتْ مَعَ زَوْجِهَا خَلَعَتْ لَهُ دِرْعَ الْحَیَاءِ وَ إِذَا لَبِسَتْ لَبِسَتْ مَعَهُ دِرْعَ الْحَیَاء. (مراه العقول، ج20، ص11.)

  [11]. قَالَˆ لَا یَحِلُّ لِامْرَأَةٍ أَنْ تَنَامَ حَتَّي تَعْرِضَ نَفْسَهَا عَلَي زَوْجِهَا تَخْلَعَ ثِیَابَهَا وَ تَدْخُلَ مَعَهُ فِی لِحَافِهِ فَتُلْزِقَ جِلْدَهَا بِجِلْدِهِ فَإِذَا فَعَلَتْ ذَلِکَ فَقَدْ عَرَضَتْ نَفْسَهَا. (مکارم الأخلاق، ص238)

  [12]. قَالَ† النِّسَاءُ: لَا تُطَوِّلْنَ‏ صَلَاتَکُنَ‏ فَتَمْنَعْنَ أَزْوَاجَکُنَّ. (هداية الأمة إلي أحکام الأئمة‰، ج7، ص84؛ وسائل الشیعه، ج20، ص164.)

  [13]. لَا تَمْنَعَهُ نَفْسَهَا وَإِنْ‏ کَانَتْ‏ عَلَي‏ ظَهْرِ قَتَب (کافی، ج5، ص507؛ دعائم الاسلام، ج2، ص216.)
  عَنْ أَبِی عَبْدِ اللهِ† قَالَ: أَتَتِ امْرَأَةٌ إِلَي رَسُولِ اللهِˆ فَقَالَتْ مَا حَقُ‏ الزَّوْجِ‏ عَلَي الْمَرْأَةِ فَقَالَ أَنْ تُجِیبَهُ إِلَي حَاجَتِهِ. (مرآة العقول فی شرح أخبار آل الرسول، ج‏20، ص320؛ وسائل الشيعة، ج‏20، ص159.)

  [14]. قال رسول الله: ما من امراه خفت عن زوجها من کآبته، درهما واحدا، الا کتب الله لها بکل درهم قصرا فی الجنه. (عوالم علوم سیده النساء و مستدرکها، ج 1، ص525.)

  ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۸:۰۹

 12. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  1,483
  حضور
  26 روز 2 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  7703  ادامه ...
  ج) اظهار عشق و علاقه به شوهر


  سومين وظيفة اخلاقي زن، طبق فرمايش امام صادقˆ که در ابتداي بحث به آن اشاره شد، اين است که علاقه و عشق خويش را به همسر خود ابراز نمايد.[1]

  روش اظهار عشق

  در ادامة حديث، روش اين ابراز علاقه را نيز بيان نموده است. ما در اين‌جا به بخشي از آن (روش) که برگرفته از احاديث اهل‌بيت‰ است، اشاره مي‌کنيم.
  با زبان و گفتار لطيف او را بفريبد[2]

  در همين حديث شريف، امام صادق† مي‌فرمايد: براي اظهار عشق، زن بايد خلابه داشته باشد.
  خلابه[3] در لغت يعني زن، قلب شوهر خويش را با کلام لطيف و زيبا به سمت خود بکشاند.
  اين گفتار نيکو به حالت‌هاي مختلفي مي‌تواند خودش را نشان دهد که به چند نمونه از سخنان اهل‌بيت‰ اشاره مي‌کنيم.
  الف) لبخند زدن
  پيامبر اکرمˆ فرمودند: زني‌که نگاهش به شوهرش بيافتد اما به او لبخند نزند مورد خشم و غضب خدا واقع مي‌شود.[4]
  ب) هديه دادن
  پيامبرˆ فرمودند: هديه، محبت به بار مى‏آورد و کينه‌ها را از بين مى‏برد.[5]
  نيکو جلوه کردن در چشم شوهر

  يکي ديگر از روش‌هاي اظهار عشق زن به شوهر جلوه کردن با لباس و سيماي نيکو در چشم همسر است.[6]
  خداوند در قرآن به زنان مي‌فرمايد که زينت‌هاي خود را براي شوهرانتان آشکار نماييد.[7]
  احاديث فراواني در اين زمينه از حضرات معصومين† بيان شده و به زنان سفارش شده است که بهترين لباس‌ها و زينت‌هاي خود را در برابر شوهران خود بپوشند.[8]
  اگر زنان و مردان به دستورهاي معصومين‰ در مباحث خانواده دقت و عمل مي‌نمودند، هيچ مشکلي در رابطه‌ها پيش نمي‌آمد و زندگي آرامي داشتند.


  [1]. اظها العشق له. قسمتی از همان حدیث که در اول بحث ذکر شد.

  [2]. بالخلابه، (تحف العقول، ص323.)

  [3]. الخلابة: أن تخلب المرأة قلب الرجل بألطف القول و أخلبه و امرأة خلابة أی: مذهبة للفؤاد. (العین، ج‏4، ص269.)

  [4]. ما من امراه نظرت الی زوجها ولم تضحک له الا غضب الله علیها فی کل شی. (عوالم العلوم سیدالنساءƒ ومستدرکاتها، ج، 1ص5525.)

  [5]. الهدیّة تورث المحبّة وتسلّ الاحقاد. (پیام پیامبر، ص896.)

  [6]. بالهیئته الحسنه لها فی عینه. (تحف العقول، ص323.)

  [7]. «لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ». (نور، 31.)

  [8]. عَلَیْهَا أَنْ تَطَیَّبَ بِأَطْیَبِ‏ طِیبِهَا وَ تَلْبَسَ أَحْسَنَ ثِیَابِهَا وَ تَزَیَّنَ بِأَحْسَنِ زِینَتِهَا وَ تَعْرِضَ نَفْسَهَا عَلَیْهِ غُدْوَةً وَ عَشِیَّة. (کافی، ج 5، ص508)

  ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۸:۰۹

 13. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود