صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حسادت من نسبت به دوست عزیزم

نوشته
    8
    حضور
    17 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    48

حسادت من نسبت به دوست عزیزم

با سلام
    من در دانشگاه دوستی دارم که از همه نظر بهترین است. از نظر درسی در سطح بسیار بالا و غیرقابل تصوری است. از نظر خانوادگی و مالی عالی است. بسیار با اخلاق و متعادل و عاقل است. همیشه در لحظه زندگی می کند. توانایی روحی و جسمی بالایی دارد به طوری که اصلا خسته نمی شود. از هیچ تفریحی فروگذار نیست و از زندگی تا بتواند لذت می برد. تنها ویژگی بدی که می توان برایش نوشت اینست که وسواس دارد. البته همین وسواس هم باعث می شود هر کاری را چندبار چک کند و به بی نقص ترین نتیجه برسد. من همیشه سعی می کنم از او یاد بگیرم ولی بارها شده که با تلاش برابر، او به بهترین نتیجه رسیده و من نه. خیلی دوستش دارم و به نظرم از همه نظر بهترین دوست است ولی واقعا با این حسادت نمی دانم چه باید بکنم. نمی توانم درک کنم چه طور خدا این همه نعمت را به کسی می دهد. از تواضعش که مدام اصرار دارد" خوب نیست و بلد نیست و نخوانده و وقت کافی را نگذاشته" عصبانی می شوم. حتی شده از خدا بخواهم که نعمتی را از او بگیرد. مثلا یکبار نمره اش مثل من خراب شود. یا هرچه. چه طور می توانم خودم را کنترل کنم و دست از این مقایسه که همیشه در آن شکست می خورم بردارم. چرا خدا نسبت به بعضی از آدم ها این همه غیرقابل تصور مهربان است؟

2. صلوات ها 10

3.  

نوشته
    198
    حضور
    5 روز 13 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    722

نقل قول نوشته اصلی توسط moh.j نمایش پست ها
    از تواضعش که مدام اصرار دارد" خوب نیست و بلد نیست و نخوانده و وقت کافی را نگذاشته" عصبانی می شوم.
    از این موضوع ناراحت نشید چون واقعا خودش شاید این حس رو داره که هنوز اون طوری که باید میبوده ، نشده ...

گرچه نمی دونم این جمله بالا برای تمام این جور افراد صدق میکنه یا نه ...

ولی خُب اینطوری اش هم داریم (ما که از این مدلی بودیم !)
    ویرایش توسط ۞ ͜ ۞ : ۱۳۹۳/۰۸/۲۱ در ساعت ۲۱:۵۵

5. صلوات ها 6

نوشته
    49
    حضور
    11 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    146

تو بعضي چيزها حسادت خيلي خوبه مثل درس واسه من كه اينجور بوده كلي باعث پيشرفتم شده به نظر من اين دوست شما با تلاشش به اين جايگاه رسيده ( درس ، اخلاق ، خانواده خوب و .. اينها چيزهايي است كه اكتسابي هستن ) پس شما هم ميتونيد مثلش بشين مثلا اگه زيبايي بود نميشد كاري كرد ولي نمره خوب رو به جاي اينكه از خدا بخواين اون نمره اش بد بشه خودتون تلاش كنيد نمر تون خوب بشه !
    اگه دنبال کسی هستی که زندگیتو تغییر بده برو جلو آیینه...

7. صلوات ها 4

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58327

با نام و یاد دوست

حسادت من نسبت به دوست عزیزم

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

9. صلوات ها 2

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط moh.j نمایش پست ها
    چه طور می توانم خودم را کنترل کنم و دست از این مقایسه که همیشه در آن شکست می خورم بردارم. چرا خدا نسبت به بعضی از آدم ها این همه غیرقابل تصور مهربان است؟

براي درمان بيماري‌هاي جسمي و روحي، قدم نخست شناخت بيماري است . اين قدم را به خوبي برداشته‌ايد و به ضعف اخلاقي و بيماري قلبي خود که حسادت است، پي برده ، به دور از خودخواهي به آن اعتراف کرده ايد.
    اما اين اندازه کافي نيست، بايد گام‌هاي مهم‌تري را برداريد و بکوشيد از تقويت و رشد حسادت جلوگيري کنيد که هر چه بگذرد، مبارزه با آن مشکل‌تر مي‌شود.

نپنداريد صفات زشت و از جمله حسادت را مي‌توان در مدت زمان کوتاه و و با تلاوت آيه و يا آياتي از قرآن و با تلاش اندک از بين برد، زيرا اگر چنين بود، مبارزه با نفس را جهاد اکبر نمي‌ناميدند.چه بسا ممکن است غلبه بر حسادت چندين ماه يا چندين سال به طول بيانجامد.

گفته ­اند: يکي از بزرگان را ديدند که از شدّت خوشحالي در پوست نمي‌گنجيد، وقتي سبب را پرسيدند گفت: چهل سال است مجاهدت کرده‌ام تا حسد را از خود ريشه‌کن سازم . اکنون ديدم که به اين کار موفق شده‌ام.(1)

پس بدون يأس و نااميدي و با عزمي راسخ به ميدان نبرد با دشمن دروني قدم بگذاريد.

ادامه دارد ...

پي‌نوشت‌:
    1. محمد علي سادات، اخلاق اسلامي، ص 132.

11. صلوات ها 5

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

مبارزه با حسد دو مرحله دارد: پيشگيري و درمان.
    در مرحله پيشگيري، آشنايي با هر چيزي است که او را از حسادت باز مي‌دارد، که از مهمترين آنها، خوشنودي از موفقيت ديگران است.

با توجه به آن چه که نوشته ايد، ظاهرا شما در اين مرحله دچار ضعف هستيد. پس بهتر است اين جنبه را در خود تقويت کنيد و به جاي حسادت به موفقيت هاي دوستان، به او و موفقيت هايش بنازيد.

علاوه بر اين که شما خود را کوچک شمرده ايد. در حالي که چنين نيست. اگر ايشان موفق است هست شما هم مي توانيد موفق باشيد.
    اگر ايشان محبوبيت اجتماعي دارند، شما هم مي توانيد چنين باشيد و بلكه شايد باشيد.
    به جاي تمركز به نيمه خالي ليوان،‌ به جاي اين كه به ناتواني هاي خود بنگريد، به توانايي هاي خود بينديشيد و آنها را ببينيد. شما هم ويژگي هايي داريد كه ديگران ندارند.
    عزت نفس خود را بالا ببريد و از زندگي لذت ببريد.

ادامه دارد .....

13. صلوات ها 4

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

مرحله درمان :
    از نظر علماي اخلاق، براي درمان بيماري هاي روحي چون درمان بيماري هاي جسمي، ابتدا بايد بيماري را شناخت و مصاديق مختلف آن و راه‌هاي نفوذ و آثار و عوارضي که بيماري بر روح مي‌گذارد، نيز آثاري که بر سرنوشت مادي و معنوي، دنيوي و اخروي دارد، شناخت، سپس ريشه‌ها و عواملي را که باعث بروز آن مي‌شود، مورد بررسي قرار داده و سپس آن را درمان کرد.

براي اين كه بدانيد چگونه حسادت را از خود دور کنيد بايد به دو نکته توجه کنيد:

1. ريشه‌هاي حسد را بشناسيد. يکي از مهمترين ريشه هاي حسد، تکبر و خودخواهي است. کسي که خود را عزيزتر از ديگري مي‌پندارد و نمي‌تواند شاهد پيشرفت ديگري باشد، به ديگران حسادت مي‌ورزد. البته علل ديگري نيز مي تواند داشته باشد كه بايد با تفكر آن را بيابيد.

2. با زيان‌هاي حسادت آشنا شويد. ناراحتي هميشگي(1) ناکامي(2) بيماري روحي و جسمي (3) تنهايي، شکست در زندگي، نابودي ايمان از جمله زيان هاي حسادت است.

تامل در اين دو نکته و نکاتي نظير اينکه "حسادت براي حسود سودي ندارد. نه مقامش را بالا مي‌برد، نه محبوبيتش را زياد مي‌کند و نيز اينکه کوششي که حسود در بيرون کردن نعمتي از چنگ کسي به کار مي‌برد، اگر همان را براي رسيدن به مقصدي به کار برد، به همان نتيجه يا بالاتر از آن خواهد رسيد و نيز تامل در مواردي نظير اين که اگرحسود از رسيدن نعمت به ديگري ناخرسند است، از دو حال خارج نيست: يا نعمت را از خدا نمي‌داند، که در اين صورت کفر ورزيده و يا اگر از خدا بداند و باز ناراضي باشد، خود را مقابل خدا بلکه بالاتر از او قرار داده است، زيرا به زبان حال مي‌گويد نعمتي که خدا به او داده، بر خلاف صلاحديد من است و بايد از او گرفته شود،" حسود را با ذاتش حسد آشنا و او را به مرور زمان به ترک اين رذيله وادار مي کند.

بر اين اساس، مهمترين کاري که لازم است شما انجام دهيد، اين است که رفتارهاي عادي و روزمره خود را پالايش و آسيب شناسي کنيد يعني با تامل و تفکر در رفتارهاي عادي و روزمره خود ريشه خود را پيدا و آنها را برطرف کنيد.

مطالعه کتاب هاي اخلاق عملي نوشته آيت الله مهدوي کني و اخلاق در قرآن آيت الله مکارم و چهل حديث امام خميني و حسد از سيد رضا صدر، مفيد است و کمک زيادي به ترک حسادت مي کند.

پي نوشت ها :

1. علامه مجلسي، بحار الانوار، مؤسسه وفاء، بيروت، 1404 ه.ق ، ج 70، ص 252.
    2. همان، ص 255.
    3. نهج البلاغة، دار الهجرة للنشر - قم، قصار 256.

15. صلوات ها 5

علاقه
    درس خواندن
    نوشته
    332
    حضور
    6 روز 18 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1341

من خودم از دوستم سر حسادت ضربه بدی خوردمو بهم خیانت کرد.با توکل بر خدا وفکر کردن به عواقب حسادت(قهر کردنو..) این حسو از بین ببرین

امپراطوریونان به کوروش کبیرگفت:مابرای شرف میجنگیم وشمابرای ثروت کوروش گفت:آری هرکس برای نداشته هایش میجنگد

17. صلوات

علاقه
    قرآن و نهج البلاغه - تفریح (بیشتر با خانواده)
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

نقل قول نوشته اصلی توسط غزاله نمایش پست ها
    و بعضي چيزها حسادت خيلي خوبه مثل درس واسه من كه اينجور بوده كلي باعث پيشرفتم شده به نظر من اين دوست شما با تلاشش به اين جايگاه رسيده ( درس ، اخلاق ، خانواده خوب و .. اينها چيزهايي است كه اكتسابي هستن ) پس شما هم ميتونيد مثلش بشين مثلا اگه زيبايي بود نميشد كاري كرد ولي نمره خوب رو به جاي اينكه از خدا بخواين اون نمره اش بد بشه خودتون تلاش كنيد نمر تون خوب بشه !
    سلام
    حسادت هرگز خوب نیست
    اونکه منظور شما بوده احتمالاً غبطه است یعنی رشک بردن بر سعادت و نیکی کسی بدون بدخواهی نسبت به آن شخص

19. صلوات ها 3

علاقه
    فک
    نوشته
    529
    حضور
    14 روز 3 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1790

من یک بار ی همچین مسئله ای برام پیش اومد و چند وقت هم فکرمو به خودش مشغول کرده بود ولی خیلی زود فهمیدم اون طرف بنده خدا بیماریه خاصی داره که خیلی ازش رنج میبره.خدا اینطوری جوابمو داد و دیگه بعد از اون نخواستم جای کسی باشم.
    خوشحال و شاد و خندانم...

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری