جمع بندی چرا کسی که بد قولی میکنه و زیر حرفش میزنه دِینی به گردنش نیست؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا کسی که بد قولی میکنه و زیر حرفش میزنه دِینی به گردنش نیست؟

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناس محترم..
.
5 فروردین بود یکی از بستگان ما که آشپزخانه غذای بیرون بر داره دعوت بودن خونمون..
.
بک واسطه با یه مشت کارت قرعه کشی اومده بود و میگفت کدش رو ارسال کنید شاید برنده شدید..
.
گفتم خوب اگر برنده شدم چی؟ گفت راضیت میکنم..
.
6 اردیبهشت به من گفتن که چهل میلیون جایزه برنده شدی ،
.
یکی از بستگان درجه یک که این وسط واسطه هم بود گفت پولو بگیر بده به من بی سر و صدا بین خودمون تقسیمش کنیم..:Gig:
.
خلاصه رفتم به طرف گفتم فلانی جایزه برنده شدم ، بیا نصف نصفش کنیم..:Gig:
.
شروع کرد سر و صدا و توهین و اینا که تو چکار کردی که بیست میلیون بهت بدیم و این حرفها..
.
من اصلا هیچی بهش نگفته بودم
ولی فکر میکنم اون پیش خودش فکر میکرد که الان چون همه چی دست منه ، من دور ور میدارم و اون به خواستش نمیرسه واسه همین شروع کرد دری وری گفتن..
.
بهش گفتم شما گفتی من راضیت میکنم و من فقط با نصف نصف راضی میشم ، گفت نه اصلا اینطوری نیست نهایتش یه میلیون بهت میدم و این پول مال منه و ائمه جواب دل شکستمو دادن..:Moteajeb!:
.
منم لجم گرفت گفتم نمیرم پولو بگیرم و اصلا بزار بپره واسه من مهم نیست ، بعد از دو هفته زنگ زد که بیا صحبت کنیم و این حرفها منم بهش گفتم نظرم همون نصف نصف هست و عوض هم نمیشه..
.
خلاصه شروع کرد یه مشت تعریف و تمجید مضحک و بی معنی ( پسر مومن و گل و با خدا و با ایمان و سایر هندوانه ها ) منم نظرم عوض نشد و هنوزم نمیشه..
.
میگفت دو سه میلیون بگیر قال قضیه رو بکن ، منم گفتم پولو بهت میدم ، چون از نظر شرعی گفتن باید بهت بدم ، ولی قلبا به هیچ وجه راضی نیستم و هیچوقتم نمی بخشمت..
.
گفتم تو گفتی راضیت میکنم ، مرد وقتی حرف میزنه باید سر حرفش بمونه..
نه اینکه چون اتفاقی نیفتاده بود جوگیر شدی یه چیزی گفتی الان بزنی زیر حرف
خیر سرت مرد بزرگی هستی و هی من هیچی بهت نمیگم اینقدر سو استفاده نکن..
.
بعدش از کارشناس اخلاق و احکام همه چیز رو سوال کردم..
.
تهش این در اومد که من می تونم نرم پولو بگیرم ، ولی اگر گرفتم باید بدم به این آقا..و در نهایت هم پولو کامل بهش دادم..
.
کارشناس اخلاق هم یه چیزی گفت که دلم می خواست با سر برم تو دیوار..
.
گفتن اینکه بهت گفته راضیت میکنم دلیل نمیشه که اون چیزی که تو می خوای بهت بده ،
ضمن اینکه نسبت به قولی هم که داده مسئول نیست و چیزی گردنش نیست..
.
خوب مگه میشه یه نفر قول بده بعد بزنه زیر حرفش به همین سادگی؟
خوب منم می تونم کلی وعده و وعید به دیگران بدم و به راحتی بزنم زیرش و بگم چیزی گردنم نیست..
اصلا واسه قابل قبول نیست و به هیچ وجه از گلوم پایین نرفته و نمیره..
مرد وقتی حرفی میزنه باید سر حرفش بمونه ، منم خیلی اوقات موقع خوشحالی قول به بقیه دادم ولی وقتی موقع عمل کردن شده خسته و کسل بودم ،
ولی خودمو تنبیه کردم و به قولم عمل کردم تا یاد بگیرم دیگه الکی به کسی قول ندم..
.
نه از دین زده شدم ، نه به خدا شک کردم ، فقط نمی تونم چنین چیزی رو بپذیرم ، خیلی واسم سنگینه..
.
اونم کسی که هی میگه من خودم شش ماه طلبه بودم و هی خدا و پیغمبر میکنه..
.
واقعا نمی تونم با این قضیه کنار بیام که دینی گردنش نیست ؛ چون قول داده بود ، مرد وقتی حرف میزنه باید سر حرفش بمونه ، اگر قول نمی داد من صد سال کد قرعه کشی رو ارسال نمی کردم..
.
می خواستم از کارشناس محترم خواهش کنم یه جوابی به من بدن شاید من بتونم خودمو قانع کنم..:Gig:
[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

Im_Masoud.Freeman;594620 نوشت:
بک واسطه با یه مشت کارت قرعه کشی اومده بود و میگفت کدش رو ارسال کنید شاید برنده شدید.گفتم خوب اگر برنده شدم چی؟ گفت راضیت میکنم..

خلاصه رفتم به طرف گفتم فلانی جایزه برنده شدم ، بیا نصف نصفش کنیم..

...بهش گفتم شما گفتی من راضیت میکنم و من فقط با نصف نصف راضی میشم ، گفت نه اصلا اینطوری نیست نهایتش یه میلیون بهت میدم و این پول مال منه و ائمه جواب دل شکستمو دادن..

اين درست كه به شما گفته بودند كه راضيت مي كنم اما مقدار آن هم براي شما و هم براي ايشان مبهم بوده و معلوم نكرده ايد كه او تا چه اندازه به شما خواهد پرداخت و شما تا چه اندازه بگيري راضي خواهي شد.

در فرضي هم كه بگوئيم ايشان قولي داده اند و بايد عمل كنند،‌ اين به آن معنا نيست كه هر چي شما گفتي را او بايد بپردازد. شايد او به حسب عرف مبلغي رو در ذهن داشته و شما مبلغي ديگر، در حالي كه در عرف ممكن است يابت ارسال يك كد قرعه كشي اين قدر به كسي جايزه ندهند.

لذا به نظرم بهتر كار اين است كه ببينيد در عرف بابت اين كار چقدر مي دهند يعني براي ارسال يك كد،‌ چقدر از جايزه بايد به شما تعلق بگيرد.

[SPOILER]يه سوال : واقعا ارسال يك كد چقدر از شما وقت و هزينه گرفته كه شما نصف جايزه را توقع داري بهتون بدن؟! و مي فرماييد اگر قول نمي داد من صد سال كد رو ارسال نمي كردم! [/SPOILER]

[="Times New Roman"][="Black"]

نسیم رحمت;594991 نوشت:

اين درست كه به شما گفته بودند كه راضيت مي كنم اما مقدار آن هم براي شما و هم براي ايشان مبهم بوده و معلوم نكرده ايد كه او تا چه اندازه به شما خواهد پرداخت و شما تا چه اندازه بگيري راضي خواهي شد.

در فرضي هم كه بگوئيم ايشان قولي داده اند و بايد عمل كنند،‌ اين به آن معنا نيست كه هر چي شما گفتي را او بايد بپردازد. شايد او به حسب عرف مبلغي رو در ذهن داشته و شما مبلغي ديگر، در حالي كه در عرف ممكن است يابت ارسال يك كد قرعه كشي اين قدر به كسي جايزه ندهند.

لذا به نظرم بهتر كار اين است كه ببينيد در عرف بابت اين كار چقدر مي دهند يعني براي ارسال يك كد،‌ چقدر از جايزه بايد به شما تعلق بگيرد.

[spoiler]يه سوال : واقعا ارسال يك كد چقدر از شما وقت و هزينه گرفته كه شما نصف جايزه را توقع داري بهتون بدن؟! و مي فرماييد اگر قول نمي داد من صد سال كد رو ارسال نمي كردم! [/spoiler]

نسیم رحمت;594991 نوشت:

خوب نه اون تعیین کرده بود ، نه من ، من نمی دونستم اینکه میگه راضیت میکنم معنیش این نیست که مبلغ مورد نظر منو بهم بده..
.
بحث زحمتش نیست ، این آقا دویست تا کارت قرعه کشی داشت که
خودش و خانوادش و بستگان درجه یکش شرکت کرده بودند و هیچ کدوم برنده نشده بودن ،
خودش میگفت دخترم میگه بابا چرا ما هیچوقت برنده نمیشیم..
.
واقعا من از کار خدا تعجب میکنم که اگر می خواست به اون بده چرا منو این وسط واسطه کرده ، مستقیم به خودش می داد نه من اذیت می شدم نه اون..
.
من فکر میکنم این شانس من بوده و خدا می خواسته به من بده ،
چرا که چند رو قبل از این یه سری اتفاقات افتاد ( که قادر به بیانش نیستم ) و یه سری نشانه ها دریافت کردم که
حس میکردم خدا برای رو سیاه کردن کسانی که یه سری حرفها زده بودن اینکار رو کرده بود..
.
وقتی یه نفر میگه راضیت می کنم ، خوب باید رضایت منو جلب کنه ، نمیشه من بگم راضیت می کنم ، بعد بگم فلانی بیا این هزار تومنو بگیر ، ولی راضی باشه..آدم که زورکی راضی نمیشه..
.
الانم چند روز یه بار زنگ میزنه و میگه بیا پنج میلیون بگیر و مارو حلال کن ( چون خودش می دونه چیکار کرده و چی گفته ) ولی من به هیچ وجه واسم قابل قبول نیست..
.
بهشم گفتم همش واسه خودت ، بالاخره پول چیزی نیست که ازش خرج بکنی کم نشه ، بالاخر تمام میشه ، بعدش چی..؟
.
توی تمام این مدت اینقدر دوستان دروغین پیدا کرده بودم که حد و حساب نداشت ، و باعث شد دست خیلی ها واسم رو بشه..
.
خلاصه کلام اینکه بحث زحمت و هزینه ای که واسه من داشته نیست ، من واقعا واقعا واقعا فکر میکنم این پولو خدا برای من داده..
.
حالا هم که پولو بهش دادم یکی از دوستانم حرف خوبی میزنه میگه خوب اگر خدا اینو برای تو داده باشه شک نکن جای دیگه یا خودشو یا چند برابرشو بهت میده..
.
استاد عزیز صحبت های شما برای من به هیچ وجه قابل قبول نیست..[/]

Im_Masoud.Freeman;595000 نوشت:
من فکر میکنم این شانس من بوده و خدا می خواسته به من بده ،

از كجا معلوم كه خدا مي خواسته تمام پول به شما بدهد!،‌شايد شما واسطه بيش نبوده اي و خداوند مي خواسته با واسطه قرار دان شما، هم پول را به او برساند و با حرفي كه او زده كمكي هم به شما شده باشد.

یکی از دوستانم حرف خوبی میزنه میگه خوب اگر خدا اینو برای تو داده باشه شک نکن جای دیگه یا خودشو یا چند برابرشو بهت میده..

با اين يكي موافقم
اما ظاهرا شما به اين كلام اعتقادي نداري! و گرنه ....

خوب نه اون تعیین کرده بود ، نه من ، من نمی دونستم اینکه میگه راضیت میکنم معنیش این نیست که مبلغ مورد نظر منو بهم بده.......وقتی یه نفر میگه راضیت می کنم ، خوب باید رضایت منو جلب کنه ، نمیشه من بگم راضیت می کنم ، بعد بگم فلانی بیا این هزار تومنو بگیر ، ولی راضی باشه..آدم که زورکی راضی نمیشه..

به خاطر همين هم من گفتم بايد مراجعه به عرف كرد تا ببينيم چقدر از جايزه براي اين كار به شما تعلق مي گيرد.
خوب اگر طرف مقابل بيش از اندازه خواست چي؟ (قصد جسارت به شما ندارم كلي عرض كردم) اصلا اندازه اش چه قدره؟ تا كجا بايد او را شريك كرد؟ اگر تا همه رو نگيره راضي نشه چي؟

نسیم رحمت;595006 نوشت:

از كجا معلوم كه خدا مي خواسته تمام پول به شما بدهد!،‌شايد شما واسطه بيش نبوده اي و خداوند مي خواسته با واسطه قرار دان شما، هم پول را به او برساند و با حرفي كه او زده كمكي هم به شما شده باشد.

شاید هم خدا می خواسته پول را به من بده و اون آقا واسطه ای بیش نبوده ، چون اگر می خواست به اون بده به راحتی می تونست اون یا یکی از اعضای خانوادش رو برنده کنه ، بدون هیچ مشکلی..
.
منم از جایی دیگه خیلی راحت دو سه میلیون بهم میرسوند..
.
نمی خوام به خدا راهکار بدم ، ولی خوب مطمئنم اینجوری نیست که شما می فرمایید..

نسیم رحمت;595008 نوشت:
با اين يكي موافقم
اما ظاهرا شما به اين كلام اعتقادي نداري! و گرنه ....

اگر کسی توی این دنیا حق و حقوق شما رو ضایع کنه ، با اینکه مطمئنی که خدا روز قیامت یقه اش رو میگیره
ولی بازم شما وظیفه خودتو انجام میدی و از حق و حقوقت دفاع می کنی و تا جایی که می تونی اجازه نمیدی ظلم بهت روا بشه..
میشه بگم شما هم به روز قیامت اعتقاد نداری وگرنه ولش میکردی تا خدا ازش تقاص بگیره؟
این چه حرفیه..

نسیم رحمت;595012 نوشت:
به خاطر همين هم من گفتم بايد مراجعه به عرف كرد تا ببينيم چقدر از جايزه براي اين كار به شما تعلق مي گيرد.
خوب اگر طرف مقابل بيش از اندازه خواست چي؟ (قصد جسارت به شما ندارم كلي عرض كردم) اصلا اندازه اش چه قدره؟ تا كجا بايد او را شريك كرد؟ اگر تا همه رو نگيره راضي نشه چي؟

من بیش از اندازه نمی خوام..نصف نصف منصفانه هست ، می تونست جلو زبونشو بگیره ، بگه اینقدر ، یا فلان قدر ، که من هم تکلیف خودمو بدونم..[/]

نسیم رحمت;595012 نوشت:

عرف یعنی چی..
.
عرف رو کی تعیین میکنه..؟
.
اگر عرف رو عادات رفتاری و دیدگاه ذهنی مردم تعیین میکنه خوب منم یکی از همون مردمم ، منم میگم عرفش و منطقیش نصف نصف هست ، اینکه زیاده خواهی نیست..
.
یه نفر یه حرفی زده باید پاش بمونه..
.
صحبتهاتون اصلا منطقی نیست..[/]

Im_Masoud.Freeman;595925 نوشت:
عرف یعنی چی..
.
عرف رو کی تعیین میکنه..؟
.
اگر عرف رو عادات رفتاری و دیدگاه ذهنی مردم تعیین میکنه خوب منم یکی از همون مردمم ، منم میگم عرفش و منطقیش نصف نصف هست ، اینکه زیاده خواهی نیست..
.
یه نفر یه حرفی زده باید پاش بمونه..
.
صحبتهاتون اصلا منطقی نیست..
عرف رو عرف تعییین میکنه!!:Cheshmak:
راست میگه خب اون بنده خدا...
نصفش خیلی زیاده!کارت قرعه کشی مال اون بوده شما خودتو صاحب مال فرض کردی!!
به نظر من تازه عرف رو دست و دلبازانه حساب کنیم یه تومنشو به شما میرسه...
توقع شما منطقی نیست.
بعد هم شما درستو غلطو خودت پیدا میکنی یا دین باید پیدا کنه؟دین میگه تو قراردادهای اینطوری که مبالغ دقیق معین نشده به عرف رجوع بشه.مثلا یکی میخواد کارگر ببره واسه بنایی میگه راضیت میکنم بعد کارگره بگه تا کل خونه ای رو که بنایی کردم نزنی به اسمم راضی نمیشم...!!با منطق شما باید خونه رو بزنه به اسم بنا ت راضی شه!!ولی دین میگه هر چی عرف برای دست مزد تعیین میکنه همون رو باید داده به طرف.یا مثلا زن و شوهری که ازدواج کرن مهر تعیین نشده.دین میگه عرف هر قدر مهریه واسه این خانم میده همون مهرشه و....

الانم چند روز یه بار زنگ میزنه و میگه بیا پنج میلیون بگیر و مارو حلال کن ( چون خودش می دونه چیکار کرده و چی گفته ) ولی من به هیچ وجه واسم قابل قبول نیست..

دمش گرم!اگه واقعا بخواد 5تومنو بده که ترکونده!...شم توقعت زیاده!

ببخشید رک گفتما.
حالا ناراحت نشی:Gol:

samansami;595958 نوشت:
عرف رو عرف تعییین میکنه!!:Cheshmak:
راست میگه خب اون بنده خدا...
نصفش خیلی زیاده!کارت قرعه کشی مال اون بوده شما خودتو صاحب مال فرض کردی!!
به نظر من تازه عرف رو دست و دلبازانه حساب کنیم یه تومنشو به شما میرسه...

بعد هم شما درستو غلطو خودت پیدا میکنی یا دین باید پیدا کنه؟دین میگه تو قراردادهای اینطوری که مبالغ دقیق معین نشده به عرف رجوع بشه.مثلا یکی میخواد کارگر ببره واسه بنایی میگه راضیت میکنم بعد کارگره بگه تا کل خونه ای رو که بنایی کردم نزنی به اسمم راضی نمیشم...!!با منطق شما باید خونه رو بزنه به اسم بنا ت راضی شه!!ولی دین میگه هر چی عرف برای دست مزد تعیین میکنه همون رو باید داده به طرف.یا مثلا زن و شوهری که ازدواج کرن مهر تعیین نشده.دین میگه عرف هر قدر مهریه واسه این خانم میده همون مهرشه و....

دمش گرم!اگه واقعا بخواد 5تومنو بده که ترکونده!...شم توقعت زیاده!

ببخشید رک گفتما.
حالا ناراحت نشی

samansami;595958 نوشت:

مثلا یکی میخواد کارگر ببره واسه بنایی میگه راضیت میکنم بعد کارگره بگه تا کل خونه ای رو که بنایی کردم نزنی به اسمم راضی نمیشم...!!با منطق شما باید خونه رو بزنه به اسم بنا ت راضی شه!!

این خیلی مثال بی ربطیه..
.
اون واسه این پول هیچ زحمتی نکشیده..
.
برنجشو فروخته ، سودشم برده..
.
حالا یه سفره ای خدا پهن کرده ، که من شک ندارم خدا این پولو می خواسته به من بده ،
.
چون چند روز قبل از برنده شدن یه اتفاقاتی افتاد ( که متاسفانه قادر به بیانش نیستم ) ، که برنده شدنه من یه شوک عجیبی به همه ی کسانی که منو میشناختن داد و همه فهمیدن که من دروغ نمی گفتم..
.
بعدشم من همشو نخواستم ، گفتم نصف نصف منصفانه هست..اگر همشو می خواستم اصلا خبرش نمی کردم ، بی سر و صدا پولو بر می داشتم هیچکاری هم نمی تونست بکنه..
.
این آقا دویست تا کارت قرعه کشی داشت ، خدا اگر می خواست به اون بده خوب کارت های خودش که شرکت کرده بود برنده میشدن..
.
واقعا واسم قابل قبول نیست..[/]

سلام
اصل این معامله اخلاقی بوده؟
کارت ها مگه نباید به دست مصرف کننده می رسید تا اونا در قرعه کشی شرکت کنند؟

kobram;595989 نوشت:
سلام

حق با شماست
واقعا این کار اخلاقی بوده ؟
کارت قرعه کشی برنجا رو درآورده
در صورتی که باید به دست مصرف کننده برسه
این کار شرعا حرامه
استاد آیا حرف من درسته ؟

بهترین کار رو کردین که همه ی پولو دادین بهش

همینکه هی داره با وجدانش سر و کله میزنه بسه

ولی خدایی عجب شانسییییییییییییییییییییییی داشتین:khandeh!:

بزنم به تخته

Im_Masoud.Freeman;595969 نوشت:
این خیلی مثال بی ربطیه..
.
اون واسه این پول هیچ زحمتی نکشیده..
.
برنجشو فروخته ، سودشم برده..
.
حالا یه سفره ای خدا پهن کرده ، که من شک ندارم خدا این پولو می خواسته به من بده ،
.
چون چند روز قبل از برنده شدن یه اتفاقاتی افتاد ( که متاسفانه قادر به بیانش نیستم ) ، که برنده شدنه من یه شوک عجیبی به همه ی کسانی که منو میشناختن داد و همه فهمیدن که من دروغ نمی گفتم..
.
بعدشم من همشو نخواستم ، گفتم نصف نصف منصفانه هست..اگر همشو می خواستم اصلا خبرش نمی کردم ، بی سر و صدا پولو بر می داشتم هیچکاری هم نمی تونست بکنه..
.
این آقا دویست تا کارت قرعه کشی داشت ، خدا اگر می خواست به اون بده خوب کارت های خودش که شرکت کرده بود برنده میشدن..
.
واقعا واسم قابل قبول نیست..

ببین دادش من اینکه زحمت کشیده یا نکشیده که به شما ربطی نداره.شما فک کن یکی بهش یه زمین ارث برسه تو برهوت یهو بره رو پولش بخواد جاده رد بشه وووو..خلاصه زمین بشه مث طلا...خب این ینی پوله نباید مال اون ادم باشه؟؟ینی همون بنای مثال قبلم واسه ساخت و ساز تو اون زمین میتونست به اندازه نصف پول زمین طلب کنه؟؟

بعد هم شما مگه زحمت کشیدی واسه این پول؟؟

:ok:

در ضمن چیزی که گفتم قاعده کلی بوده.در مورد همه ی معادلاتی و قرار دادهایی که مبلغ توش دقیق معین نمیشه همین کار رو میکنن....

من فقط یه چیز میخوام بهت بگم اونم از سرخیرخواهی است انصافا.شاید این اتفاقه که میگی واست افتاده امتحان خدا بوده و الانم شیطون داره ازش سو استفاده میکنه و میره رو اعصابت...مومن خوب نیست حتی ته دلشم به حکم خدا بدبین باشه...حالام حکم خدا واسه این تیپ قرار مدارا اینه...دین خدا هم میگه اون پول مال اون ادم بوده.و سهم شما به اندازه عرف.خدایی نکرده تو دلت کینه ی بیخودی نگیری و تهمت نزنی!
به نظر من که این حکم دین هم منصفانه است هم عقلانی.
شما چرا همون اول که میخواستی اس بدی کدشو خب نگفتی به این ادم که من نصفشو میخوام؟باید میگفتی.شاید منصرف میشد کارتو بهت نمیداد.بالاخره حق داشت.میداد کس دیگه.اون شماره اگه قرار بود در بیاد با گوشی کس دیگه هم در میومد..اون یه مبلغ به اندازه عرف این کار تو ذهنش بوده شما هم یه مبلغ اندازه برداشتت از حرف اون.حالا که اولش سنگاتونو با هم وا نکندین باید ببینی عرف از این گفت و گو چی برداشت میکنه که به نظر من ته تهش همون یه تومنه...چون این " راضیت میکنم " گفتن نه فرهنگ ما یه جور اصطلاحه.مث همون کار گری که گفتم...اتفاقا مثالش خیلی باربطه!:Cheshmak:

.حالا عب نداره تجربه شد واست اگه دفه بد خواستی قرار مدار بذاری خوب صفتش کنی همون اول:Gol:

بی اعصاب;595995 نوشت:
حق با شماست
واقعا این کار اخلاقی بوده ؟
کارت قرعه کشی برنجا رو درآورده
در صورتی که باید به دست مصرف کننده برسه
این کار شرعا حرامه
استاد آیا حرف من درسته ؟
بابا طرف غذا میپخته میداده مردم.کارت برنج خامارو بده به کی؟؟؟؟
بی اعصاب;595992 نوشت:
آدم اینقدر پول پرست و گدا و خسیس میشه ؟

نگو اینطوری.
اولا مال مال اون بوده.خب واسه چی بده.بابا خودتونو جای اون بنده خدام بذارین.یه سری کارت دارین به یکی اینجوری میگین ووو.... بعد طرف میاد میگه 20 ملیونشو میخوام من باشم کپ میکنم!پول برنجو خودش داده..مگه اینکه اولش ادم تو ذهنش باشه همچین چیزی.بعدهم ادم زنو بچه دار تو این دوره زمونه...من خودم مجردم ولی میبینم بابام بیچاره چی میکشه..

[=Times New Roman]

kobram;595989 نوشت:
سلام

جواب شما و بی اعصاب رو آقای samansami دادن..

نوچ ، طرف گفته راضیت میکنم ،
.
باید بیست میلیون بهم بده ، من که سر در نمیارم ، اگر دینی گردنش نیست و حقی از من ضایع نکرده که نوش جونش ، اما در غیر اینصورت هیچوقت حلالش نمی کنم..

Miss Chadoriii;595999 نوشت:
بهترین کار رو کردین که همه ی پولو دادین بهش

همینکه هی داره با وجدانش سر و کله میزنه بسه

ولی خدایی عجب شانسییییییییییییییییییییییی داشتین:khandeh!:

بزنم به تخته

من بخاطر حکم شرعی پولو بهش دادم وگرنه بیست تومن بیشتر بهش نمی دادم..:Nishkhand:

samansami;596004 نوشت:
ببین دادش من اینکه زحمت کشیده یا نکشیده که به شما ربطی نداره.شما فک کن یکی بهش یه زمین ارث برسه تو برهوت یهو بره رو پولش بخواد جاده رد بشه وووو..خلاصه زمین بشه مث طلا...خب این ینی پوله نباید مال اون ادم باشه؟؟ینی همون بنای مثال قبلم واسه ساخت و ساز تو اون زمین میتونست به اندازه نصف پول زمین طلب کنه؟؟

بعد هم شما مگه زحمت کشیدی واسه این پول؟؟

:ok:

در ضمن چیزی که گفتم قاعده کلی بوده.در مورد همه ی معادلاتی و قرار دادهایی که مبلغ توش دقیق معین نمیشه همین کار رو میکنن....

من فقط یه چیز میخوام بهت بگم اونم از سرخیرخواهی است انصافا.شاید این اتفاقه که میگی واست افتاده امتحان خدا بوده و الانم شیطون داره ازش سو استفاده میکنه و میره رو اعصابت...مومن خوب نیست حتی ته دلشم به حکم خدا بدبین باشه...حالام حکم خدا واسه این تیپ قرار مدارا اینه...دین خدا هم میگه اون پول مال اون ادم بوده.و سهم شما به اندازه عرف.خدایی نکرده تو دلت کینه ی بیخودی نگیری و تهمت نزنی!
به نظر من که این حکم دین هم منصفانه است هم عقلانی.
شما چرا همون اول که میخواستی اس بدی کدشو خب نگفتی به این ادم که من نصفشو میخوام؟باید میگفتی.شاید منصرف میشد کارتو بهت نمیداد.بالاخره حق داشت.میداد کس دیگه.اون شماره اگه قرار بود در بیاد با گوشی کس دیگه هم در میومد..اون یه مبلغ به اندازه عرف این کار تو ذهنش بوده شما هم یه مبلغ اندازه برداشتت از حرف اون.حالا که اولش سنگاتونو با هم وا نکندین باید ببینی عرف از این گفت و گو چی برداشت میکنه که به نظر من ته تهش همون یه تومنه...چون این " راضیت میکنم " گفتن نه فرهنگ ما یه جور اصطلاحه.مث همون کار گری که گفتم...اتفاقا مثالش خیلی باربطه!:Cheshmak:

.حالا عب نداره تجربه شد واست اگه دفه بد خواستی قرار مدار بذاری خوب صفتش کنی همون اول:Gol:

واقعا مثال های خنده داری میزنی..
.
من فکر نمی کردم این همچین آدمی باشه..:Moteajeb!::Moteajeb!:
.
اصلا اسم پول که اومد رنگش پرید خیلی اخلاقش عوض شد..
.
قول داد راضیم کنه , منم با بیست تومن کمتر راضی نمیشم ، حتی پونزده تومنم راضی نمیشم ، فقط همون بیست تومن که گفتم..نصف نصف منصفانه هست..

شاید این وسط خدا خواسته شما رو امتحان کنه
بهرحال خیلی سخته فرض کن برای برنده شدن چقدر زحمت کشیده هی کارت جمع کن شماره بفرست امید داشته باش منتظر بمون در حالی که شما فقط یه کد ارسال کردی
البته یک تومن اول که گفته بودم کم بود منم بودم راضی نمشدم ده میداد عالی بود ولی به نظرم اشتباه کردی پنج تومن رو قبول نکردی من بودم به همون پنج تومن راضی میشدم
می بینی طرف نه تنها دینی بر گردنش نیست بلکه کارش هم درست بوده ولی شما هم پنج تومن رو از دست دادی هم اینکه حق رو به خودت میدی و منتظری ایشان تقاص کارشون رو پس بده و با این افکار خودت رو اذیت میکنی

نتیجه اخلاقی این بحث برای من این بود که اینایی که تو قرعه کشی برنده میشن راستن:khaneh::Gol:

Im_Masoud.Freeman;596028 نوشت:
قول داد راضیم کنه , منم با بیست تومن کمتر راضی نمیشم ، حتی پونزده تومنم راضی نمیشم ، فقط همون بیست تومن که گفتم..نصف نصف منصفانه هست..

حالا انگار هرکس هرچی هم بگه شما مرغت یه پا داره ها!شما چه خبر اری از زندگی مردم شاید خیلی نیاز داشته به اون پول...
بعد هم خودت داری میگی واسه حکم دین دادم بهش!بعد از طرف دیگه اینو حق خودت میدونی؟؟بلاخره دین تعیین میکنه حقوق رو یا احساس شما و اینکه شما احساس کردی!!!! خدا میخواسته بهت این پولو بده؟!
راستی جواب سوالامو ندادیا که تو پست قبل پرسیدم...
گفتی براش زحمت نکشیده گفتم شمام نکشیدی.چرا طلب داری؟تازه به قول خانم نهال زحمت اون بیشتر بوده...
گفتی مثالم بیخوده توضیح دادم که اتفاقا باخوده!چون عین همین مور شماست...چون این "راضیت میکنم " گفتن اصطلاح است که تو مورد شما و مثال من یک معنی رو داره...(معنی اصطلاحو که میدونی ایشالا؟مثلا یکی بگه نوکرتم بعد یه چیز ازش بخوای انجام نده میگی چرا سر حرفت وای نستادی؟؟؟:Gig::khandeh!:با اصطلاحه عزیزجان!باور کن مسئله به همین خنده دری این مثالی است که زدم برات..)
مهم تر از اون پرسیدم چرا بهش نگفتی همون اول بیست تومنشو میخوای شاید اگه بهش میگفتی کارتو نمیداد بهت . حق اشت بدونه که شما درخواست خارج از معمول و عرف داری باز جواب نادی...
حالا به من که نمیخواد جواب بدی ولی پیش خودت کلاتو قاضی کن...:Gig:

[SPOILER]

راستی نکرتیم:khandeh!:

[/SPOILER]

جناب Im_Masoud.Freeman پاسخ اين سوال دوستمون رو چي ميدي؟

samansami;595958 نوشت:
مثلا یکی میخواد کارگر ببره واسه بنایی میگه راضیت میکنم بعد کارگره بگه تا کل خونه ای رو که بنایی کردم نزنی به اسمم راضی نمیشم...!!با منطق شما باید خونه رو بزنه به اسم بنا تا راضی شه!!

نسیم رحمت;596587 نوشت:
جناب Im_Masoud.Freeman پاسخ اين سوال دوستمون رو چي ميدي؟

samansami نوشت:
مثلا یکی میخواد کارگر ببره واسه بنایی میگه راضیت میکنم بعد کارگره بگه تا کل خونه ای رو که بنایی کردم نزنی به اسمم راضی نمیشم...!!با منطق شما باید خونه رو بزنه به اسم بنا تا راضی شه!!

خوب این که مشخصه ، کارگر حق و حقوقش کاملا مشخص هست ، روزی بیست یا سی هزار تومان بیشتر نیست ، نهایتش راضی نبود پنجاه تومن بهش میدی که دیگه خیال خودت راحت بشه..
.
ولی توی داستانی که من گفتم قضیه کاملا فرق میکنه و هیچ چیز مشخص نیست ، هیچکس واسه جایزه برنده شدن عرف تعیین نکرده ، این یه چیز من در آوردیه که بگیم عرفش اینقدره..
.
اگر عرف رو دیدگاه ذهنی مردم تعیین میکنه ، ذهن من میگه نصف نصف منصفانه هست..
.
من خودمو جای اون آدم میگذارم..نصف نصف واقعا منصفانه هست ، آدم نباید حریص باشه..یه سفره ای خدا پهن کرده باید به همه به یه اندازه برسه..
.
این حرف ها چیه می زنید..[/]

[="Arial"][="DarkGreen"]

Im_Masoud.Freeman;596841 نوشت:
خوب این که مشخصه ، کارگر حق و حقوقش کاملا مشخص هست ، روزی بیست یا سی هزار تومان بیشتر نیست ، نهایتش راضی نبود پنجاه تومن بهش میدی که دیگه خیال خودت راحت بشه..
.
ولی توی داستانی که من گفتم قضیه کاملا فرق میکنه و هیچ چیز مشخص نیست ، هیچکس واسه جایزه برنده شدن عرف تعیین نکرده ، این یه چیز من در آوردیه که بگیم عرفش اینقدره..
.
اگر عرف رو دیدگاه ذهنی مردم تعیین میکنه ، ذهن من میگه نصف نصف منصفانه هست..
.
من خودمو جای اون آدم میگذارم..نصف نصف واقعا منصفانه هست ، آدم نباید حریص باشه..یه سفره ای خدا پهن کرده باید به همه به یه اندازه برسه..
.
این حرف ها چیه می زنید..

سلام و عرض ادب
دوستانی که ایشون رو زیاده خواه و ... در نظر میگیرین علت اینه که جایزه 40 میلیونی رو با ارسال یک اسمس مقایسه میکنن در صورتی که باید یک شماره قرعه کشی رو با ارسال اسمس مقایسه کنن.

اگر این دوستمون میخواست بی منطق بازی در بیاره خیلی راحت میگفت کل اون کیسه برنج که کارت قرعه کشی داشته قیمتش مثلا 50000 تومان بوده پس صد در صد ارزش کارت قرعه کشی ازین مقدار بیشتر نبوده من الان برنده شدم همین مبلغ رو می دم بهش بقیه اش هم مال خودمه. که خدا رو شکر اینطور رفتار نکرده و دنبال حق خودش هست نه بیشتر (از نظر خودش )

[SPOILER]اگه نظر شخصی منو خواستید به عنوان عرف، بفرمایید بگم منصفانه چی هست.[/SPOILER][/]

حق دوست;596870 نوشت:
اگه نظر شخصی منو خواستید به عنوان عرف، بفرمایید بگم منصفانه چی هست.

خوب بفرمایید بگید منصفانه چقدر باید به آقا مسعود پرداخت میکردند؟

حق دوست;596870 نوشت:

سلام و عرض ادب
دوستانی که ایشون رو زیاده خواه و ... در نظر میگیرین علت اینه که جایزه 40 میلیونی رو با ارسال یک اسمس مقایسه میکنن در صورتی که باید یک شماره قرعه کشی رو با ارسال اسمس مقایسه کنن.

اگر

این دوستمون میخواست بی منطق بازی در بیاره خیلی راحت میگفت کل اون کیسه برنج که کارت قرعه کشی داشته قیمتش مثلا 50000 تومان بوده پس صد در صد ارزش کارت قرعه کشی ازین مقدار بیشتر نبوده من الان برنده شدم همین مبلغ رو می دم بهش بقیه اش هم مال خودمه. که خدا رو شکر اینطور رفتار نکرده و دنبال حق خودش هست نه بیشتر (از نظر خودش )

[SPOILER]اگه نظر شخصی منو خواستید به عنوان عرف، بفرمایید بگم منصفانه چی هست.[/SPOILER]

منتظر تعارفی..:Gig:
.
دلت کتک می خواد..:Gig:
.
خو بگو دیگه..:Gig:[/]

Im_Masoud.Freeman;598563 نوشت:
[=Times New Roman]

منتظر تعارفی..:Gig:
.
دلت کتک می خواد..:Gig:
.
خو بگو دیگه..:Gig:

سلام

نه این مواردی که گفتید علتش نبود ولی علتش در همین پاسختان هست!!!

چون انتظار همچین سبک از گفتار رو از شما در صورت مطرح کردن نظرم داشتم ترجیح دادم قبلش نظرتون (به عنوان صاحب تاپیک ) رو بدونم بعد اظهار نظر کنم تا مورد لطف حضرت عالی قرار نگیرم که مثل اینکه دور اندیشی بنده موثر نبود.

در مورد راهکار :

اگر فرض را بذاریم به صورتی که یک کاری به صورت مشترک انجام شده و بعدا سود قابل توجهی کسب شده در این حالت باید سهم هر کس رو در این کار مشخص کنیم و بعد سودش رو هم به همون نسبت تقسیم کنیم.

خب نحوه محاسبه سهم اولیه هر کس قبل از کار یه مقدار بسته به انتخاب روش دارای خطا هست مگه اینکه پارامتر ها دقیق تعیین بشه.

نحوه محاسبه ارزش کارت قرعه کشی

با توجه به این که کارخانه فروش برنج بخشی از مبلغ سودش رو صرف پرداخت جایزه میکنه میتونیم ازین طریق ارزش یک کارت رو محاسبه کرد.

روش دقیق
ارزش یک کارت = مبلغ کل جوایز (اگر جوایز دیگه هم داشته همه جوایز) (تقسیم بر) کل تعداد کارت هایی که از بین اونها قرعه کشی انجام شده.
اگر میتونید به این دو پارامتر دسترسی داشته باشید که این روش ارزش یک کارت رو به صورت دقیق به شما میده.

روش تخمینی
اما اگر نمیتونید روش دوم که تخمینی هست به صورت زیر
یک شرکت به طور متوسط حدود 10 تا 20 درصد سود خود رو صرف تبلیغات میکنه (البته بسته به نوع کسب و کار این مقدار متغیره) اگر فرض کنیم که جایزه n درصد (لزوما کمتر از سهم تبلیغات) از سود هر کیسه برنج باشد با فرض سود K درصدی از هر کیسه برنج برای شرکت ارزش کارت قرعه کشی برابر است با
ارزش یک کارت = n*k*قیمت یک کیسه برنج/ 10000 ( n , k بر حسب درصد)

به دست اوردن ضرایب نیاز به تحقیق داره که بنده ازش مطلع نیستم اما اگر به طور مثال 40 درصد از قیمت هر کیسه سود باشه و 5 درصد از سود جایزه و قیمت یک کیسه برنج هم 50000 تومان فرض کنیم ارزش یک کارت میشه 1000 تومان

10000/(50000*40*5) =1000

نحوه محاسبه ارزش کار شما
خب در مورد کار شما به دو صورت میشه محاسبه کرد

مزد یک ساعت کار * زمان کار (بر حسب ساعت)

برای مثال اگر سه دقیقه کار انجام شده و مزد یک ساعت کار هم 10 هزار تومان فرض کنیم
0.05 * 10000 = 500 تومان
*البته مبلغ اسمس رو هم میشه به اون اضافه کرد که قابل چشم پوشی هست.

قبول کردن یک مبلغ به صورت توافقی برای انجام اون کار، بین شما و شخصی که به شما این کار رو داده که در صورت اختلاف میشه به عرف رجوع کرد (منم از کارشناس یاد گرفتم:ok:)

خب محاسبه سهم هر کس از جایزه هم که مشخه
سهم صاحب کارت
قیمت کار تقسیم بر مجوع قیمت کارت و کار شما
500/ (500 + 1000) = 0.6667
سهم شما
0.3333

و سهم شما از جایزه 0.3333* 40000000 = 13333333 تومان

(البته تمام پارامتر های بالا فرضی بود و باید بررسی کنید)

یا حق

حق دوست;598848 نوشت:

سلام

چون انتظار همچین سبک از گفتار رو از شما در صورت مطرح کردن نظرم داشتم ترجیح دادم قبلش نظرتون (به عنوان صاحب تاپیک ) رو بدونم بعد اظهار نظر کنم تا مورد لطف حضرت عالی قرار نگیرم که مثل اینکه دور اندیشی بنده موثر نبود.

در مورد راهکار :

اگر فرض را بذاریم به صورتی که یک کاری به صورت مشترک انجام شده و بعدا سود قابل توجهی کسب شده در این حالت باید سهم هر کس رو در این کار مشخص کنیم و بعد سودش رو هم به همون نسبت تقسیم کنیم.

خب نحوه محاسبه سهم اولیه هر کس قبل از کار یه مقدار بسته به انتخاب روش دارای خطا هست مگه اینکه پارامتر ها دقیق تعیین بشه.

نحوه محاسبه ارزش کارت قرعه کشی

با توجه به این که کارخانه فروش برنج بخشی از مبلغ سودش رو صرف پرداخت جایزه میکنه میتونیم ازین طریق ارزش یک کارت رو محاسبه کرد.

روش دقیق

ارزش یک کارت = مبلغ کل جوایز (اگر جوایز دیگه هم داشته همه جوایز) (تقسیم بر) کل تعداد کارت هایی که از بین اونها قرعه کشی انجام شده.
اگر میتونید به این دو پارامتر دسترسی داشته باشید که این روش ارزش یک کارت رو به صورت دقیق به شما میده.

روش تخمینی
اما اگر نمیتونید روش دوم که تخمینی هست به صورت زیر
یک شرکت به طور متوسط حدود 10 تا 20 درصد سود خود رو صرف تبلیغات میکنه (البته بسته به نوع کسب و کار این مقدار متغیره) اگر فرض کنیم که جایزه n درصد (لزوما کمتر از سهم تبلیغات) از سود هر کیسه برنج باشد با فرض سود K درصدی از هر کیسه برنج برای شرکت ارزش کارت قرعه کشی برابر است با
ارزش یک کارت = n*k*قیمت یک کیسه برنج/ 10000 ( n , k بر حسب درصد)

به دست اوردن ضرایب نیاز به تحقیق داره که بنده ازش مطلع نیستم اما اگر به طور مثال 40 درصد از قیمت هر کیسه سود باشه و 5 درصد از سود جایزه و قیمت یک کیسه برنج هم 50000 تومان فرض کنیم ارزش یک کارت میشه 1000 تومان

10000/(50000*40*5) =1000

نحوه محاسبه ارزش کار شما
خب در مورد کار شما به دو صورت میشه محاسبه کرد

مزد یک ساعت کار * زمان کار (بر حسب ساعت)

برای مثال اگر سه دقیقه کار انجام شده و مزد یک ساعت کار هم 10 هزار تومان فرض کنیم
0.05 * 10000 = 500 تومان
*البته مبلغ اسمس رو هم میشه به اون اضافه کرد که قابل چشم پوشی هست.

قبول کردن یک مبلغ به صورت توافقی برای انجام اون کار، بین شما و شخصی که به شما این کار رو داده که در صورت اختلاف میشه به عرف رجوع کرد (منم از کارشناس یاد گرفتم:ok:)

خب محاسبه سهم هر کس از جایزه هم که مشخه
سهم صاحب کارت
قیمت کار تقسیم بر مجوع قیمت کارت و کار شما
500/ (500 + 1000) = 0.6667
سهم شما
0.3333

و سهم شما از جایزه 0.3333* 40000000 = 13333333 تومان

(البته تمام پارامتر های بالا فرضی بود و باید بررسی کنید)

یا حق

حق دوست;598848 نوشت:

این طرز حرف زدنتون اصلا درست نیست..
.
من شما رو دوست خودم دونستم که اینجوری گفتم..
.
من تا حالا هیچوقت حرف بدی به شما نزدم و یا بی احترامی بهتون نکردم..
.
شما قبلا که کاربر عادی بودی بسیار سالم تر فکر میکردید و سالم تر رفتار میکردید..
.
متاسفانه باده پر خوردن و هشیار نشستن سهل است . گر به دولت برسی مست نگردی مردی..:Cheshmak:[/]

Im_Masoud.Freeman;595040 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها
شاید هم خدا می خواسته پول را به من بده و اون آقا واسطه ای بیش نبوده ، چون اگر می خواست به اون بده به راحتی می تونست اون یا یکی از اعضای خانوادش رو برنده کنه ، بدون هیچ مشکلی..
.
منم از جایی دیگه خیلی راحت دو سه میلیون بهم میرسوند..
.
نمی خوام به خدا راهکار بدم ، ولی خوب مطمئنم اینجوری نیست که شما می فرمایید..

اگه خوب فکر کنید احتمال کارشناس گرامی جناب نسیم رحمت واقعی تر به نظر میاد. چون کارت مال اون آقا بوده و شما فقط ی کاری براش انجام دادی و نقش واسطه رو بازی کردی.
و طبق منطق و صحبت خودتون اگه خدا می خواست به شما این پول را بدهد از راه دیگه به شما می رساند اما این آقا را سر راه شما قرار داد تا پولی هم به شما برسد ولو یک میلیون .
شما باید هم خدا را شکر کنی و هم از این بنده خدا تشکر کنی که کارتشو در اختیار شما قرار داد تا کد رو ارسال کنید و پولی بدست بیارید.:Gol:

صراط11;600586 نوشت:
اگه خوب فکر کنید احتمال کارشناس گرامی جناب نسیم رحمت واقعی تر به نظر میاد. چون کارت مال اون آقا بوده و شما فقط ی کاری براش انجام دادی و نقش واسطه رو بازی کردی.
و طبق منطق و صحبت خودتون اگه خدا می خواست به شما این پول را بدهد از راه دیگه به شما می رساند اما این آقا را سر راه شما قرار داد تا پولی هم به شما برسد ولو یک میلیون .
شما باید هم خدا را شکر کنی و هم از این بنده خدا تشکر کنی که کارتشو در اختیار شما قرار داد تا کد رو ارسال کنید و پولی بدست بیارید.:Gol:

اگر هم می خواست به اون بده کارت های خودش برنده می شد ، به منم می تونست از راهی دیگه دو سه میلیون بده این همه داستان هم درست نمیشد..این حرفها چیه میزنی..[/]

Im_Masoud.Freeman;600596 نوشت:
اگر هم می خواست به اون بده کارت های خودش برنده می شد ، به منم می تونست از راهی دیگه دو سه میلیون بده این همه داستان هم درست نمیشد..این حرفها چیه میزنی..

بهتره به نوشته ها و حرف هاتون بیشتر دقت و تإمل کنید بعد ببینید نتیجه چی می شه؟ با فرضیه و اما و اگر که نمیشه حرف زد. باید واقعیت رو بپذیرید. وگرنه برای ما چه فرقی می کنه این پول به شما برسه یا به اون آقا!
ولی بدانید خدا کاری رو بی واسطه انجام نمی ده، قرار بوده هم به شما پولی برسه -اگه خودتان مانع نشوید- هم به این آقا، حالا خدا روی حکمتش شما دو نفر رو سر راه هم قرار داده، چرا نمی خواهید قبول کنید!

[=Times New Roman]

صراط11;600648 نوشت:
بهتره به نوشته ها و حرف هاتون بیشتر دقت و تإمل کنید بعد ببینید نتیجه چی می شه؟ با فرضیه و اما و اگر که نمیشه حرف زد. باید واقعیت رو بپذیرید. وگرنه برای ما چه فرقی می کنه این پول به شما برسه یا به اون آقا!
ولی بدانید خدا کاری رو بی واسطه انجام نمی ده، قرار بوده هم به شما پولی برسه -اگه خودتان مانع نشوید- هم به این آقا، حالا خدا روی حکمتش شما دو نفر رو سر راه هم قرار داده، چرا نمی خواهید قبول کنید!

نمی تونم چشمم رو به روی اتفاقاتی که قبل از برنده شدنم افتاد ببندم..
.
فقط و فقط ده ساعت قبل از اینکه خبرش بهم برسه یه اتفاقاتی افتاد که نه فقط منو بلکه همه رو شگفت زده کرد و رو سیاهی موند به زغال..بیشتر از این نمی تونم توضیح بدم..
.
منم فقط و فقط بیست میلیون رو قبول میکنم ، یک ریال هم کمتر قبول نمی کنم..
.
در غیر اینصورت همش واسه خودش ، پول چیزی نیست که ازش خرج کنی تموم نشه..بالاخره یه ماه دو ماه سه ماه دیگه تموم میشه..
.
از اینکه وقت گذاشتید و نظرتونو گفتید تشکر میکنم..لطف کردید..

پرسش :
کسی از من خواست تا با ارسال کد کارت قرعه کشی که روی کیسه برنج درج شده بود و او آن را خریداری کرده بود در قرعه کشی شرکت کنم و از آن جایی که خودش نمی توانست این کار را انجام بدهد به من وعده داد تا هر چه برنده شد، مقداری از آن را به من بدهد و وقتی به او گفتم چقدرش را به من می دهی؟
گفت راضیت می کنم. حالا که من برنده شدم و مبلغ بالایی هم هست (40 میلیون) من به او می گویم فقط با گرفتن نصف آن راضی می شوم. اما او حاضر به پرداخت نصف آن نیست و فقط می خواهد مقدار کمی از آن را به من بدهد. سوال من این است مگر او نباید به وعده خود وفا کند و به اندازه ای به من بدهد که راضی شوم؟

پاسخ :

در فرضي هم كه بگوئيم ايشان قولي داده اند و بايد عمل كنند،‌ اين به آن معنا نيست كه هر چي شما گفتي را او بايد بپردازد. شايد او به حسب عرف مبلغي رو در ذهن داشته و شما مبلغي ديگر، در حالي كه در عرف ممكن است بابت ارسال يك كد قرعه كشي اين قدر به كسي جايزه ندهند.

به نظر بهتر كار اين است كه ببينيد در عرف بابت اين كار چقدر مي دهند يعني براي ارسال يك كد،‌ چقدر از جايزه بايد به شما تعلق بگيرد.

موضوع قفل شده است