صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا کسی که بد قولی میکنه و زیر حرفش میزنه دِینی به گردنش نیست؟

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,403
    حضور
    379 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13886

چرا کسی که بد قولی میکنه و زیر حرفش میزنه دِینی به گردنش نیست؟

سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناس محترم..
    .
    5 فروردین بود یکی از بستگان ما که آشپزخانه غذای بیرون بر داره دعوت بودن خونمون..
    .
    بک واسطه با یه مشت کارت قرعه کشی اومده بود و میگفت کدش رو ارسال کنید شاید برنده شدید..
    .
    گفتم خوب اگر برنده شدم چی؟ گفت راضیت میکنم..
    .
    6 اردیبهشت به من گفتن که چهل میلیون جایزه برنده شدی ،
    .
    یکی از بستگان درجه یک که این وسط واسطه هم بود گفت پولو بگیر بده به من بی سر و صدا بین خودمون تقسیمش کنیم..
    .
    خلاصه رفتم به طرف گفتم فلانی جایزه برنده شدم ، بیا نصف نصفش کنیم..
    .
    شروع کرد سر و صدا و توهین و اینا که تو چکار کردی که بیست میلیون بهت بدیم و این حرفها..
    .
    من اصلا هیچی بهش نگفته بودم
    ولی فکر میکنم اون پیش خودش فکر میکرد که الان چون همه چی دست منه ، من دور ور میدارم و اون به خواستش نمیرسه واسه همین شروع کرد دری وری گفتن..
    .
    بهش گفتم شما گفتی من راضیت میکنم و من فقط با نصف نصف راضی میشم ، گفت نه اصلا اینطوری نیست نهایتش یه میلیون بهت میدم و این پول مال منه و ائمه جواب دل شکستمو دادن..
    .
    منم لجم گرفت گفتم نمیرم پولو بگیرم و اصلا بزار بپره واسه من مهم نیست ، بعد از دو هفته زنگ زد که بیا صحبت کنیم و این حرفها منم بهش گفتم نظرم همون نصف نصف هست و عوض هم نمیشه..
    .
    خلاصه شروع کرد یه مشت تعریف و تمجید مضحک و بی معنی ( پسر مومن و گل و با خدا و با ایمان و سایر هندوانه ها ) منم نظرم عوض نشد و هنوزم نمیشه..
    .
    میگفت دو سه میلیون بگیر قال قضیه رو بکن ، منم گفتم پولو بهت میدم ، چون از نظر شرعی گفتن باید بهت بدم ، ولی قلبا به هیچ وجه راضی نیستم و هیچوقتم نمی بخشمت..
    .
    گفتم تو گفتی راضیت میکنم ، مرد وقتی حرف میزنه باید سر حرفش بمونه..
    نه اینکه چون اتفاقی نیفتاده بود جوگیر شدی یه چیزی گفتی الان بزنی زیر حرف
    خیر سرت مرد بزرگی هستی و هی من هیچی بهت نمیگم اینقدر سو استفاده نکن..
    .
    بعدش از کارشناس اخلاق و احکام همه چیز رو سوال کردم..
    .
    تهش این در اومد که من می تونم نرم پولو بگیرم ، ولی اگر گرفتم باید بدم به این آقا..و در نهایت هم پولو کامل بهش دادم..
    .
    کارشناس اخلاق هم یه چیزی گفت که دلم می خواست با سر برم تو دیوار..
    .
    گفتن اینکه بهت گفته راضیت میکنم دلیل نمیشه که اون چیزی که تو می خوای بهت بده ،
    ضمن اینکه نسبت به قولی هم که داده مسئول نیست و چیزی گردنش نیست..
    .
    خوب مگه میشه یه نفر قول بده بعد بزنه زیر حرفش به همین سادگی؟
    خوب منم می تونم کلی وعده و وعید به دیگران بدم و به راحتی بزنم زیرش و بگم چیزی گردنم نیست..
    اصلا واسه قابل قبول نیست و به هیچ وجه از گلوم پایین نرفته و نمیره..
    مرد وقتی حرفی میزنه باید سر حرفش بمونه ، منم خیلی اوقات موقع خوشحالی قول به بقیه دادم ولی وقتی موقع عمل کردن شده خسته و کسل بودم ،
    ولی خودمو تنبیه کردم و به قولم عمل کردم تا یاد بگیرم دیگه الکی به کسی قول ندم..
    .
    نه از دین زده شدم ، نه به خدا شک کردم ، فقط نمی تونم چنین چیزی رو بپذیرم ، خیلی واسم سنگینه..
    .
    اونم کسی که هی میگه من خودم شش ماه طلبه بودم و هی خدا و پیغمبر میکنه..
    .
    واقعا نمی تونم با این قضیه کنار بیام که دینی گردنش نیست ؛ چون قول داده بود ، مرد وقتی حرف میزنه باید سر حرفش بمونه ، اگر قول نمی داد من صد سال کد قرعه کشی رو ارسال نمی کردم..
    .
    می خواستم از کارشناس محترم خواهش کنم یه جوابی به من بدن شاید من بتونم خودمو قانع کنم..

تولدی دوباره

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,565
    حضور
    175 روز 14 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58351

با نام و یاد دوست

چرا کسی که بد قولی میکنه و زیر حرفش میزنه دِینی به گردنش نیست؟

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها
    بک واسطه با یه مشت کارت قرعه کشی اومده بود و میگفت کدش رو ارسال کنید شاید برنده شدید.گفتم خوب اگر برنده شدم چی؟ گفت راضیت میکنم..
    خلاصه رفتم به طرف گفتم فلانی جایزه برنده شدم ، بیا نصف نصفش کنیم..
    ...بهش گفتم شما گفتی من راضیت میکنم و من فقط با نصف نصف راضی میشم ، گفت نه اصلا اینطوری نیست نهایتش یه میلیون بهت میدم و این پول مال منه و ائمه جواب دل شکستمو دادن..

اين درست كه به شما گفته بودند كه راضيت مي كنم اما مقدار آن هم براي شما و هم براي ايشان مبهم بوده و معلوم نكرده ايد كه او تا چه اندازه به شما خواهد پرداخت و شما تا چه اندازه بگيري راضي خواهي شد.

در فرضي هم كه بگوئيم ايشان قولي داده اند و بايد عمل كنند،‌ اين به آن معنا نيست كه هر چي شما گفتي را او بايد بپردازد. شايد او به حسب عرف مبلغي رو در ذهن داشته و شما مبلغي ديگر، در حالي كه در عرف ممكن است يابت ارسال يك كد قرعه كشي اين قدر به كسي جايزه ندهند.

لذا به نظرم بهتر كار اين است كه ببينيد در عرف بابت اين كار چقدر مي دهند يعني براي ارسال يك كد،‌ چقدر از جايزه بايد به شما تعلق بگيرد.

يه سوال : واقعا ارسال يك كد چقدر از شما وقت و هزينه گرفته كه شما نصف جايزه را توقع داري بهتون بدن؟! و مي فرماييد اگر قول نمي داد من صد سال كد رو ارسال نمي كردم!

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۳/۰۸/۲۲ در ساعت ۰۵:۰۷

7. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    2,403
    حضور
    379 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13886

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها

اين درست كه به شما گفته بودند كه راضيت مي كنم اما مقدار آن هم براي شما و هم براي ايشان مبهم بوده و معلوم نكرده ايد كه او تا چه اندازه به شما خواهد پرداخت و شما تا چه اندازه بگيري راضي خواهي شد.

در فرضي هم كه بگوئيم ايشان قولي داده اند و بايد عمل كنند،‌ اين به آن معنا نيست كه هر چي شما گفتي را او بايد بپردازد. شايد او به حسب عرف مبلغي رو در ذهن داشته و شما مبلغي ديگر، در حالي كه در عرف ممكن است يابت ارسال يك كد قرعه كشي اين قدر به كسي جايزه ندهند.

لذا به نظرم بهتر كار اين است كه ببينيد در عرف بابت اين كار چقدر مي دهند يعني براي ارسال يك كد،‌ چقدر از جايزه بايد به شما تعلق بگيرد.

يه سوال : واقعا ارسال يك كد چقدر از شما وقت و هزينه گرفته كه شما نصف جايزه را توقع داري بهتون بدن؟! و مي فرماييد اگر قول نمي داد من صد سال كد رو ارسال نمي كردم!

خوب نه اون تعیین کرده بود ، نه من ، من نمی دونستم اینکه میگه راضیت میکنم معنیش این نیست که مبلغ مورد نظر منو بهم بده..
    .
    بحث زحمتش نیست ، این آقا دویست تا کارت قرعه کشی داشت که
    خودش و خانوادش و بستگان درجه یکش شرکت کرده بودند و هیچ کدوم برنده نشده بودن ،
    خودش میگفت دخترم میگه بابا چرا ما هیچوقت برنده نمیشیم..
    .
    واقعا من از کار خدا تعجب میکنم که اگر می خواست به اون بده چرا منو این وسط واسطه کرده ، مستقیم به خودش می داد نه من اذیت می شدم نه اون..
    .
    من فکر میکنم این شانس من بوده و خدا می خواسته به من بده ،
    چرا که چند رو قبل از این یه سری اتفاقات افتاد ( که قادر به بیانش نیستم ) و یه سری نشانه ها دریافت کردم که
    حس میکردم خدا برای رو سیاه کردن کسانی که یه سری حرفها زده بودن اینکار رو کرده بود..
    .
    وقتی یه نفر میگه راضیت می کنم ، خوب باید رضایت منو جلب کنه ، نمیشه من بگم راضیت می کنم ، بعد بگم فلانی بیا این هزار تومنو بگیر ، ولی راضی باشه..آدم که زورکی راضی نمیشه..
    .
    الانم چند روز یه بار زنگ میزنه و میگه بیا پنج میلیون بگیر و مارو حلال کن ( چون خودش می دونه چیکار کرده و چی گفته ) ولی من به هیچ وجه واسم قابل قبول نیست..
    .
    بهشم گفتم همش واسه خودت ، بالاخره پول چیزی نیست که ازش خرج بکنی کم نشه ، بالاخر تمام میشه ، بعدش چی..؟
    .
    توی تمام این مدت اینقدر دوستان دروغین پیدا کرده بودم که حد و حساب نداشت ، و باعث شد دست خیلی ها واسم رو بشه..
    .
    خلاصه کلام اینکه بحث زحمت و هزینه ای که واسه من داشته نیست ، من واقعا واقعا واقعا فکر میکنم این پولو خدا برای من داده..
    .
    حالا هم که پولو بهش دادم یکی از دوستانم حرف خوبی میزنه میگه خوب اگر خدا اینو برای تو داده باشه شک نکن جای دیگه یا خودشو یا چند برابرشو بهت میده..
    .
    استاد عزیز صحبت های شما برای من به هیچ وجه قابل قبول نیست..

تولدی دوباره

9. صلوات ها 4

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

من فکر میکنم این شانس من بوده و خدا می خواسته به من بده ،

از كجا معلوم كه خدا مي خواسته تمام پول به شما بدهد!،‌شايد شما واسطه بيش نبوده اي و خداوند مي خواسته با واسطه قرار دان شما، هم پول را به او برساند و با حرفي كه او زده كمكي هم به شما شده باشد.

11. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

یکی از دوستانم حرف خوبی میزنه میگه خوب اگر خدا اینو برای تو داده باشه شک نکن جای دیگه یا خودشو یا چند برابرشو بهت میده..

با اين يكي موافقم
    اما ظاهرا شما به اين كلام اعتقادي نداري! و گرنه ....

13. صلوات ها 3

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

خوب نه اون تعیین کرده بود ، نه من ، من نمی دونستم اینکه میگه راضیت میکنم معنیش این نیست که مبلغ مورد نظر منو بهم بده.......وقتی یه نفر میگه راضیت می کنم ، خوب باید رضایت منو جلب کنه ، نمیشه من بگم راضیت می کنم ، بعد بگم فلانی بیا این هزار تومنو بگیر ، ولی راضی باشه..آدم که زورکی راضی نمیشه..

به خاطر همين هم من گفتم بايد مراجعه به عرف كرد تا ببينيم چقدر از جايزه براي اين كار به شما تعلق مي گيرد.
    خوب اگر طرف مقابل بيش از اندازه خواست چي؟ (قصد جسارت به شما ندارم كلي عرض كردم) اصلا اندازه اش چه قدره؟ تا كجا بايد او را شريك كرد؟ اگر تا همه رو نگيره راضي نشه چي؟

15. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    2,403
    حضور
    379 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13886

از كجا معلوم كه خدا مي خواسته تمام پول به شما بدهد!،‌شايد شما واسطه بيش نبوده اي و خداوند مي خواسته با واسطه قرار دان شما، هم پول را به او برساند و با حرفي كه او زده كمكي هم به شما شده باشد.
    شاید هم خدا می خواسته پول را به من بده و اون آقا واسطه ای بیش نبوده ، چون اگر می خواست به اون بده به راحتی می تونست اون یا یکی از اعضای خانوادش رو برنده کنه ، بدون هیچ مشکلی..
    .
    منم از جایی دیگه خیلی راحت دو سه میلیون بهم میرسوند..
    .
    نمی خوام به خدا راهکار بدم ، ولی خوب مطمئنم اینجوری نیست که شما می فرمایید..

با اين يكي موافقم
    اما ظاهرا شما به اين كلام اعتقادي نداري! و گرنه ....
    اگر کسی توی این دنیا حق و حقوق شما رو ضایع کنه ، با اینکه مطمئنی که خدا روز قیامت یقه اش رو میگیره
    ولی بازم شما وظیفه خودتو انجام میدی و از حق و حقوقت دفاع می کنی و تا جایی که می تونی اجازه نمیدی ظلم بهت روا بشه..
    میشه بگم شما هم به روز قیامت اعتقاد نداری وگرنه ولش میکردی تا خدا ازش تقاص بگیره؟
    این چه حرفیه..

به خاطر همين هم من گفتم بايد مراجعه به عرف كرد تا ببينيم چقدر از جايزه براي اين كار به شما تعلق مي گيرد.
    خوب اگر طرف مقابل بيش از اندازه خواست چي؟ (قصد جسارت به شما ندارم كلي عرض كردم) اصلا اندازه اش چه قدره؟ تا كجا بايد او را شريك كرد؟ اگر تا همه رو نگيره راضي نشه چي؟
    من بیش از اندازه نمی خوام..نصف نصف منصفانه هست ، می تونست جلو زبونشو بگیره ، بگه اینقدر ، یا فلان قدر ، که من هم تکلیف خودمو بدونم..

تولدی دوباره

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    2,403
    حضور
    379 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13886

عرف یعنی چی..
    .
    عرف رو کی تعیین میکنه..؟
    .
    اگر عرف رو عادات رفتاری و دیدگاه ذهنی مردم تعیین میکنه خوب منم یکی از همون مردمم ، منم میگم عرفش و منطقیش نصف نصف هست ، اینکه زیاده خواهی نیست..
    .
    یه نفر یه حرفی زده باید پاش بمونه..
    .
    صحبتهاتون اصلا منطقی نیست..

تولدی دوباره

19. صلوات ها 2

نوشته
    264
    حضور
    2 روز 19 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    675

عرف یعنی چی..
    .
    عرف رو کی تعیین میکنه..؟
    .
    اگر عرف رو عادات رفتاری و دیدگاه ذهنی مردم تعیین میکنه خوب منم یکی از همون مردمم ، منم میگم عرفش و منطقیش نصف نصف هست ، اینکه زیاده خواهی نیست..
    .
    یه نفر یه حرفی زده باید پاش بمونه..
    .
    صحبتهاتون اصلا منطقی نیست..
    عرف رو عرف تعییین میکنه!!
    راست میگه خب اون بنده خدا...
    نصفش خیلی زیاده!کارت قرعه کشی مال اون بوده شما خودتو صاحب مال فرض کردی!!
    به نظر من تازه عرف رو دست و دلبازانه حساب کنیم یه تومنشو به شما میرسه...
    توقع شما منطقی نیست.
    بعد هم شما درستو غلطو خودت پیدا میکنی یا دین باید پیدا کنه؟دین میگه تو قراردادهای اینطوری که مبالغ دقیق معین نشده به عرف رجوع بشه.مثلا یکی میخواد کارگر ببره واسه بنایی میگه راضیت میکنم بعد کارگره بگه تا کل خونه ای رو که بنایی کردم نزنی به اسمم راضی نمیشم...!!با منطق شما باید خونه رو بزنه به اسم بنا ت راضی شه!!ولی دین میگه هر چی عرف برای دست مزد تعیین میکنه همون رو باید داده به طرف.یا مثلا زن و شوهری که ازدواج کرن مهر تعیین نشده.دین میگه عرف هر قدر مهریه واسه این خانم میده همون مهرشه و....

الانم چند روز یه بار زنگ میزنه و میگه بیا پنج میلیون بگیر و مارو حلال کن ( چون خودش می دونه چیکار کرده و چی گفته ) ولی من به هیچ وجه واسم قابل قبول نیست..
    دمش گرم!اگه واقعا بخواد 5تومنو بده که ترکونده!...شم توقعت زیاده!

ببخشید رک گفتما.
    حالا ناراحت نشی
    ویرایش توسط samansami : ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ در ساعت ۱۱:۱۳
    کلیپ صوتی بسیار زیبا از رهبر معظم انقلاب:
    بعضی ها با نام عقلانیت، با نام اعتدال، با نام پرهیز از جنجال و دردسر بین‌المللى، میخواهند از مبانى انقلاب و اصول انقلاب کم بگذارند! این نمیشود؛ این نمیشود.ما حق نداریم از شعارهاى انقلاب و شعارهاى اسلام عقب‌نشینى کنیم؛ این، یک بى‌صبرى است.این بى‌صبرى‌اى است که نباید این را قبول کرد…
    دانلود کلیپ صوتی

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری