صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا خدا برای بعضی آدمها زندگی ای تدارک دیده که از جهنم بدتره؟

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

چرا خدا برای بعضی آدمها زندگی ای تدارک دیده که از جهنم بدتره؟

عنوانی که برای موضوعم انتخاب کردم اغراقه

من بابت همین زندگی که دارم ... خیلی از خدا ممنونم ... هزار بار شکرش

اما این به معنی راضی بودنم نیس ... اصلا و حتی سر سوزنی

سوالی که از کارشناس محترم دارم رو خلاصه میگم اول

اینکه میگن خدا مشکل توی زندگی همه به وجود میاره که عیاره طرفو بسنجه
    مشکلات تو زندگی همه یکسان پراکنده شده
    اندازه توان هر کی خدا بهش مشکل میده
    هر کی حام بلا میدن بهش مقرب تره
    ائمه خودشون همه زندگیاشون سخت بوده و اینا

همه ی این حرفا قبول

ولی واقعا چرا ؟
    چه ارزشی داره برای خدا عبادت های تجارتی و از سر نیاز ؟
    چرا مشکل میزاره سر راه بنده که یادش بیوفته خدایی هم هس .... این به یاد بودن که ارزشی نداره ... هر موقه مشکل نداشتو یاد خدا بود اون ارزشمنده

خلاصه کلام

خدا از خون به جیگر شدن بنده هاش ... دقیقا چه هدفیو دنبال میکنه ؟
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

5. صلوات ها 2

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,033
    حضور
    57 روز 10 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4543

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها

همه ی این حرفا قبول
    ولی واقعا چرا ؟
    چرا مشکل میزاره سر راه بنده که یادش بیوفته خدایی هم هس .... این به یاد بودن که ارزشی نداره ... هر موقه مشکل نداشتو یاد خدا بود اون ارزشمنده
    خلاصه کلام
    با سلام و احترام و تشکر از سوال شما

برای پاسخ به سوال شما توجه به دو نکته ضروری هست:

نکته اول: این مطلبی که فرمودید کلیت ندارد، یعنی این طور نیست که هر مشکلی در زندگی انسان هست از ناحیه خدا و به این نیت باشه که ما رو به راه درست برگرداند، بلکه در اکثر موارد مشکلات ناشی از جهالت و سوء رفتار خود انسان ها است، مثلا کسانی که آینده نگر نبوده و تدبیر مالی ندارند، این امر منجر به ورشکستگی و خسارت آنها می شود، آیا این باید به پای خدا نوشته شود؟
    کسانی که در تربیت فرزندشان دقت نمی کنند و او را در رفاه کامل بزرگ می کنند، طبیعتا این فرزند در جوانی پدر و مادر را اگر به عنوان مانع خواسته هایش تلقی کند، آنها را زیر پا خواهد گذاشت، آیا خداوند مقصر است؟
    یا کسانی که در خورد و خوراک خویش رعایت نمی کنند، اهل تحرک و ورزش نیستند، اهل دخانیات هستند، مردمی که با استفاده بی مورد از وسایل نقلیه شخصی موجبات آلوده شدن بیش از حد هوای شهر می شوند و... خب طبیعتا این موارد موجب بروز بیماری های مختلف می شوند.
    اگرچه همان طور که فرمودید در برخی مواقع نیز خداوند برای بازگشت بندگان محبوبش باید آنها را گرفتار نماید:

«وَ لَنُذِيقَنَّهُم مِّنَ الْعَذَابِ الْأَدْنىَ‏ دُونَ الْعَذَابِ الْأَكْبرَ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُون‏» (سجده-21)
    به آنان از عذاب نزديك (عذاب اين دنيا) پيش از عذاب بزرگ (آخرت) مى‏چشانيم، شايد بازگردند.

و روشن است که این قاعده مربوط به زمانی است که بنده محبوب خداوند باشد، اما اگر اینقدر از خداوند دور شد که مغضوب خداوند شد، خداوند نیز نسبت به او چنین عامل بازدارندگی ای به کار نخواهد بست:
    « فَذَرْني‏ وَ مَنْ يُكَذِّبُ بِهذَا الْحَديثِ سَنَسْتَدْرِجُهُمْ مِنْ حَيْثُ لا يَعْلَمُونَ» (قلم-44)
    مرا با آنها كه اين سخن را تكذيب مى‏كنند واگذار! ما آنان را از آنجا كه نمى‏دانند به تدريج به سوى عذاب پيش مى‏ بريم‏.

پس این قاعده کلیت نداشته و تنها در برخی موارد صدق می کند، نه اینکه هر مشکلی گریبان انسان را گرفت بدون دقت در اعمالی که مستقیما ممکن است در بروز آن نقش داشته باشند، خداوند را عامل آن بدانیم.

نکته دوم:
    این فرمایش شما درست است که ارزشمندتر، این هست که انسان بدون چشم داشت، خداوند را پرستش کند، و صرفا به دنبال رضایت الهی باشد، همان طور که خداوند در ماجرای خوابیدن علی(ع) در بستر پیامبر(ص) در شأن امیرالمومنین(ع) می فرماید: (مجمع البیان، طبرسی، ج2، ص207)

«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ»(بقره-207)
    بعضى از مردم جان خود را به خاطر خشنودى خدا مى‏فروشند.

اما این بدین معنا نیست که اگر کسی به امید رفع مشکلات، یا منافع دنیوی و اخروی در خانه خدا رفت ارزشی ندارد، بلکه مرتبه و ارزش آن پایین تر هست، همانطور که امام علی(ع) می فرمایند:

«إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْأَحْرَار»(نهج البلاغه، حکمت شماره 237)
    به درستی که دسته ای از مردم خداوند را از روی رغبت میپرستند، این عبادت تجار است، و دسته ای خداوند را از روی ترس پرستش می کنند، پس این عبادت بردگان است، و دسته ای خدا را از روی شکر و سپاس می پرستند، این عبادت آزادگان است.

پس همه این مراتب، عبادت خداوند محسوب شده و ارزش دارند، اما مرتبه و ارزش هر کدام فرق می کند، خود قرآن کریم برای دعوت به تقوا گاهی همین وعده های دنیوی را به کار برده است:

« وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْض‏» (اعراف-96)
    و اگر اهل شهرها و آباديها، ايمان مى‏آوردند و تقوا پيشه مى‏كردند، بركات آسمان و زمين را بر آنها مى‏گشوديم.

« وَ مَن يَتَّقِ اللَّهَ يجَعَل لَّهُ مخَرَجًا * وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يحَتَسِب‏» (طلاق-2و3)
    هر كس تقواى الهى پيشه كند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏كند* و او را از جايى كه گمان ندارد روزى مى‏ دهد.

در پایان برای تبیین بیشتر باید عرض کنم طبق قاعده اهم و مهم، وقتی بنده ای محبوب خداوند باشد، و خداوند خیر او را در پیمودن مسیر حق و صراط مستقیم می داند، اگر آن بنده با تفکر و تعقل نیامد در این مسیر، طبق قاعده مذکور، اهم بودن پیمودن این مسیر، بر اینکه با مرتبه پایین تری از عبادت آن را بپیماید برتری دارد، یا به عبارت دیگر پیمودن با مرتبه عبادت عبید، یا عبادت تجار برتر از این است که اصلا در مسیر سقوط گام بردارد و گرفتار شقاوتی پشیمان کننده شود، این امر مانند تنبیه کودک توسط پدر و مادر است، چون هدف در ذهن والدین برای کودکشان خیلی اهمیت دارد، لذا نسبت به کودکی که او را دوست دارند به هر طریقی می خواهند او را به این هدف و غایت برسانند، اگر با محبت نشد، با تنبیه؛ اما روشن است در مورد بچه همسایه چنین دلسوزی را نداشته و تنبیهی نیز نسبت به او نخواهند داشت.

موفق باشید

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

7. صلوات ها 6

علاقه
    الکترونیک . کامپیوتر . طراحی صنعتی
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

عنوانی که برای موضوعم انتخاب کردم اغراقه

من بابت همین زندگی که دارم ... خیلی از خدا ممنونم ... هزار بار شکرش

اما این به معنی راضی بودنم نیس ... اصلا و حتی سر سوزنی

همه ی این حرفا قبول

ولی واقعا چرا ؟

خلاصه کلام

سلام خانوم چادری ...

خانوم چادری از اینکه فهمیدم در زندگیت مشگل سختی داری واقعا ناراحت شدم ... واقعا از صمیم قلب آرزو میکنم تا زودتر مشگلت حل بشه ... بعضی از مشگلها واقعا غیر قابل تحمل هستند ...
    یه لحظه بیا با هم فکر کنیم ...
    خدا این همه مشگل به آدمها داده ... آیا راه حلش رو هم به آدمها گفته ... مثلا گفته راه حلش این هستش که فلان جور یا بهمان جور فکر کنین ...

من اون زمانهایی که اعتقاداتم خیلی قویتر بود ... یادم هست دندون درد شدیدی داشتم ... و دندانپزشکی هم تعطیل بود ... چند روز پشت سره هم تعطیلی بود و با هیچ دارویی درد دندونم ساکت نمیشد ... تا اینه با یه ذکری از امام صادق روبرو شدم ... گفتم بزار بخونم تا درد دندونم ساکت بشه ... باور کن دفعه 10 یا یازدهم بود که درد دندونم کاملا آرووم شد ...

چند روز خوب بودم و بعد رفتم دندون پزشکی و دندون پزشکی دندونم رو درست کرد و آخر سر دقیقا نفهمیدم که تاثیر اون دعاها بود یا اینکه ژلوفن ها تاثیر گذاشتن ...

اما ...
    بعد از این ماجرا نشستم و با خودم فکر کرئم .... با خودم گفتم میخوای هر وقت دردر سراقت میاد ... مشگلی باهاش برخورد میکنی ... شروع کنی به دعا کردن ؟؟؟ یادم هست که یه زمانهایی اینقدر مشگلات بهم هجوم میاوردن که این نذر تموم نشده بود باید 10 تا نذر دیگه میکردم ... و سوالهایی که مثله پتک تو سرم میخوردن ... اینکه چرا امام صادق راه حل منطقی رو به آدمها یاد ندادند ... چرا ساختار دندون رو برای مسلمان ها نشکافتند ... چرا با تریاک درد دندون رو ساکت نمیکردند و بعد با ابزارهایی سعی در کشیدن دندون نمیکردند و به جاش یه ذکر رو گفتند و ...

شاید اگر امام صادق راه حل منطقی بر طرف کردن دندون درد رو میگفتند ... (... ) ولش کن

و اما یه صحبت ...
    راهی که دین و مذهب برات تعریف میکنه نهایتش ... چند تا ذکر و نماز و حدیث و توکل هست ...

ولی مسیر علم ..... مسیری هست که هر روز بزرگتر و بزگتر میشی در درونش ... نمیدونم میخوای با چه ابزاری به جنگ با مشگلاتت بری ...

ولی ابزار جنگیت رو محک برن ... به روزشون کن ... چون روز به روز با مشگلات سخت تری طرف میشی ...

حتی اگر با دعا مشگلاتت رو حل کنی ... بچه میمونی و بزرگ نمیشی ...

ولی مسیر علم متفاوت هست ... روز به روز بزرگتر میشی و متفاوت تر ... و به جایی میرسی که مدیریتت رویه زندگی بیشتر میشه ...

منم مشگل دارم ... ولی فهمیدم که حل نمیشن ...

و همین فهمیدن و درک کردن ... و اینکه باید باهاش بسازم و کنار بیام ... منو بزرگ کرده ...
    ویرایش توسط الهه خشم : ۱۳۹۳/۰۸/۲۳ در ساعت ۲۲:۳۵
    پر و بال عشق آنقدر توانمند نیست که بتوان در دره خودسوزی پرید و به باز شدن و اوج گرفتن دوباره اطمینان داشت .

9. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    2,033
    حضور
    57 روز 10 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4543

نقل قول نوشته اصلی توسط الهه خشم نمایش پست ها
    ولی ابزار جنگیت رو محک برن ... به روزشون کن ... چون روز به روز با مشگلات سخت تری طرف میشی ...

حتی اگر با دعا مشگلاتت رو حل کنی ... بچه میمونی و بزرگ نمیشی ...

ولی مسیر علم متفاوت هست ... روز به روز بزرگتر میشی و متفاوت تر ... و به جایی میرسی که مدیریتت رویه زندگی بیشتر میشه ...

با سلام
    من منکر نقش علم در زندگی انسان ها نیستم، ائمه(ع) هم نبودند و سفارش های علمی هم زیاد دارند، جابربن حیان و ابن سینا و خواجه طوسی و... هم شاگرد مکتب اسلام بودند.
    اما اتکا کامل و یک طرفه به علم به نظرتون ریسک نیست؟ چون کم نبودند تا حالا فرضیه های علمی که جای خودشون رو به فرضیه های جدید دادند و برای همیشه فراموش شدند.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»

11. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها

با سلام
    من منکر نقش علم در زندگی انسان ها نیستم، ائمه(ع) هم نبودند و سفارش های علمی هم زیاد دارند، جابربن حیان و ابن سینا و خواجه طوسی و... هم شاگرد مکتب اسلام بودند.
    اما اتکا کامل و یک طرفه به علم به نظرتون ریسک نیست؟ چون کم نبودند تا حالا فرضیه های علمی که جای خودشون رو به فرضیه های جدید دادند و برای همیشه فراموش شدند.
    به نظرتون به جز راه علم و دانش راه دیگه ای وجود داره ؟؟؟
    پر و بال عشق آنقدر توانمند نیست که بتوان در دره خودسوزی پرید و به باز شدن و اوج گرفتن دوباره اطمینان داشت .

13. صلوات

علاقه
    نوشته
    2,033
    حضور
    57 روز 10 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4543

به نظرتون به جز راه علم و دانش راه دیگه ای وجود داره ؟؟؟
    بله، راه علم و دین

15. صلوات ها 6

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,196
    حضور
    144 روز 14 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44202

ولی واقعا چرا ؟
    با عرض سلام

تمامی دردهایی که یک انسان میکشد صرفا به خاطر دوری از خداست .

انسان جزئی از خداست . اگه دور بشه مطمئنا در منجلاب میوفته !

پس این انسان هست که خودش رو در منجلاب میندازه و نه خداوند متعال .
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    بله، راه علم و دین
    اگر علم ثابت کنه که یه هواپیما از یک قاره بلند میشه و در یک قاره دیگه میشینه .... اگر میلیونها آیت الله عظمی و آیت الله و حجت الاسلام بشینن و توکل و توسل کنن که هواپیما پا نشه ... هواپیما راس ساعت پامیشه و راس ساعت میشینه ... چون میلیونها قانون فیزیک دست به دست هم میدن و این مساله رو موجب میشن ...

کاری که علم ثابت کنه انجام میشه ... 100 درصد انجام میشه و نیازی به دین براش نیست .

19. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    2,033
    حضور
    57 روز 10 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4543

اگر علم ثابت کنه که یه هواپیما از یک قاره بلند میشه و در یک قاره دیگه میشینه .... اگر میلیونها آیت الله عظمی و آیت الله و حجت الاسلام بشینن و توکل و توسل کنن که هواپیما پا نشه ... هواپیما راس ساعت پامیشه و راس ساعت میشینه ... چون میلیونها قانون فیزیک دست به دست هم میدن و این مساله رو موجب میشن ...

کاری که علم ثابت کنه انجام میشه ... 100 درصد انجام میشه و نیازی به دین براش نیست .

شما ابتدا باید در این مورد بنشینید و فکر کنید که توقع شما از دین چی هست؟ دین مامور هست آنچه که دست نیافتنی هست رو برای بشر بیاره، نه آنچه که انسان خودش وظیفه داره با تلاش بهش برسه اگر چه در این زمینه هم نقش محرک و مشوق رو ایفا میکنه، بله اگر از دین توقع دارید که مستقیما براتون موشک هوا کنه و مسائل پزشکی، مکانیک، فیزیک، شیمی، هندسه و ریاضیات و... رو تبیین کنه توقع شما مشکل داره، نه دین.

نگاه شما خیلی دنیاگرایانه است خانم الهه خشم، بهترین متخصص و جراح چشم هم که باشید علمتون تا دم مردن به درد میخوره، برای همین 70، 80 سال دنیا، چون اون ور که مدتش هم خیلی طولانی تر از این ور هست، بیماری ای وجود نداره که نیاز به درمان و جراحی باشه، اون ور یا اصلا دردی نیست، یا دردهاش لا علاجه! پس خیلی در بند علوم دنیوی نباشید، اون علومی ارزش بیشتری داره که مدت زمان فایده اش برای بشر بیشتر باشه.

پاسختان را می شنوم اما از اونجایی که این بحث ربطی به موضوع تاپیک نداره، این آخرین پاسخ بنده بود،
    اگر در این مورد ابهامی دارید می تونید یک تاپیک جدید ایجاد کنید.
    ویرایش توسط مسلم : ۱۳۹۳/۰۹/۱۲ در ساعت ۱۸:۳۹

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری