صفحه 1 از 41 123112131 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به نظر شما چند بچه کافی است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94095

  به نظر شما چند بچه کافی است؟
  به نظر شما چند بچه کافی است؟

  گروه اجتماعی: اظهارات رییس‏جمهور در برنامه تلویزیونی در مورد سیاست کاهش جمعیت موجب شد بار دیگر حرف و حدیث ها در مورد خاستگاه این سیاست و درستی یا نادرستی آن بالا بگیرد.

  به گزارش رجانیوز احمدی نژاد در گفت و گو با شبکه اول سیما ضمن تأکید بر اینکه شعار دو بچه كافی است را قبول ندارد، گفت:«این مساله سیاست غلطی بود كه غربی‌ها انتخاب كرده و امروز پشیمان هستند و سرمایه سنگینی برای حفظ هویت و فرهنگ خود می‌پردازند، چرا باید در مسیری قرار بگیریم كه نتیجه آن مشخص است.»

  اما اولین باری که بحث هایی از این دست باب شد، زمانی بود که سال ها پیش سیاست های موسوم به "کنترل جمعیت" در دستور کار قرار گرفت. همان زمان بحث های زیادی انجام شد و جمعی از علما و مراجع در زمره مخالفان اجرای طرح قرار گرفتند.

  سیاست های موسوم به کنترل جمعیت به گونه ای بود که بعدها حتی شرط‌ اصلي‌ مساعدت‌ كميته‌هاي‌ امداد نیز ارائۀ برگ‌ تنظيم‌ خانواده‌ دانسته شد. روزنامه خراسان در سوم بهمن سال 1372 تحت عنوان "ارائه‌ برگ‌ تنظيم‌ خانواده‌ شرط‌ اصلي‌ متقاضيان‌ تحت‌ پوشش‌ كميته‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) خراسان‌ اعلام‌ شد" آورده‌ می نویسد:«كلّيّه‌ خانواده‌هاي‌ كم‌ بضاعت‌ داراي‌ سه‌ فرزند كه‌ قدرت‌ باروري‌ دارند، تنها پس‌ از وازكتومي‌ و يا توبكتومي‌ و ارائه‌ مدرك‌ از سوي‌ مراكز بهداشت‌ مي‌توانند زير پوشش‌ كميته‌هاي‌ امداد امام‌ در آيند.»

  *نظر رهبر انقلاب درباره کنترل جمعیت

  همان سال ها پرسشی از رهبر انقلاب در مورد سیاست کاهش جمعیت مطرح شد. متن این پرسش و پاسخ با آیت الله خامنه ای در آن بازه زمانی در کتاب "کاهش جمعیت؛ ضربه ای سهمگین بر پیکر مسلمین" نوشته علامه آية الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني آمده است.

  در این کتاب با اشاره به سیاست کاهش جمعیت به نقل از آقای خرازی این گونه می خوانیم:

  «من‌ با حضرت‌ آية‌ الله‌ خامنه‌اي‌ ملاقاتي‌ داشتم‌ و ايشان‌ فرمودند: من‌ حدس‌ مي‌زنم‌ كه‌ اين‌ يك‌ نقشه‌ خارجي‌ باشد و با اين‌ امر موافق‌ نيستم‌. و در ملاقاتي‌ كه‌ با جناب‌ حجّة‌الإسلام‌ و المسلمين‌ آقاي‌ رفسنجاني‌ داشتم‌ ايشان‌ را راجع‌ به‌ خطر اين‌ امر گوشزد كردم‌؛ ايشان‌ گفتند: اين‌ يك‌ نظري‌ است‌. و ديگر گفتاري‌ نداشتند.»

  خرازی با اشاره به این اظهار نظرها می گوید:«من‌ معتقد هستم‌ كه‌ اين‌ طرح‌، يك‌ نقشه‌ استعماري‌ و توطئه‌ ابرقدرتها مي‌باشد، و بي‌رابطه‌ با آن‌ جلسه‌اي‌ كه‌ در اسرائيل‌ جهت‌ كنترل‌ جمعيّت‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ تشكيل‌ شد، نمي‌باشد. مخصوصاً اين‌ طرح‌ زماني‌ در ايران‌ به‌ اجراء در آمد كه‌ چهارماه‌ بعد از آن‌ نقشه‌اي‌ بود كه‌ در اسرائيل‌، كنفرانس‌ آن‌ تشكيل‌ گرديد.»

  نگارنده کتاب همچنین به مسائل زیادی در این حوزه اشاره می کند. او می نویسد:«تنها جائي‌ كه‌ شعار "فرزند كمتر، زندگي‌ بهتر" وجود ندارد اسرائيل‌ است‌. این مسئله شاید در مورد وهابیت و مناطق مرزی ایران نیز مصداق داشته باشد که البته برخی نگرانی های امنیتی را هم در این صورت در پی دارد.

  رابطه رفاه و جمعیت؛ واقعیت یا توهم؟

  موضع گیری هایی از این دست در آن بازه زمانی در حالی بود که اصولا رابطه بین جمعیت و رفاه از نگاه عالمان دین قابل خدشه است. در عصر جاهلیت برخی به خاطر اینکه از روزی بیشتری برخوردار باشند، فرزندان خود را به قتل می رساندند. در قرآن کریم خطاب به این افراد آمده است:«وَ لا تَقْتُلُوٓا أَوْلَـٰدَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلَـٰقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِيَّاكُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْئًا كَبِيرًا.» یعنی:«هرگز فرزندان‌ خود را از ترس‌ فقر به‌ قتل‌ نرسانيد كه‌ ما آنان‌ و شما را روزي‌ مي‌دهيم‌؛ مسلّماً كشتن‌ آنها خطاي‌ بزرگي‌ است‌.»

  مضمون این آیه و روایات مشابه را در ضرب المثل های فارسی هم داریم. آنجا که می گویند:«هر آن کس که دندان دهد، نان دهد.»

  قضاوتی که بعد از رنسانس در غرب حاکم شد و عرفی کردن تمام قدسی ها را نیز با خود به همراه داشت، تمامی عوامل و احکام ماورایی را زیر سوال می برد و این نیز از آن جمله بود. این در حالی است که مطابق مسلّمات تشیع روزی رسان خداست و روزی همه بندگان خدا مشخص است. در قرآن کریم می خوانیم:«وَ فِی‌ السَّمَآء رِزْقُكُمْ وَ مَا تُوعَدُونَ * فَوَرَبِّ السَّمَآء وَ الارْضِ إِنَّهُو لَحَقٌّ مِّثْلَ مَآ أَنَّكُمْ تَنطِقُونَ.» یعنی:«و در آسمانست‌ روزي‌ شما و چيزهائي‌ كه‌ به‌ شما وعده‌ داده‌ شده‌ است‌، پس‌ قسم‌ به‌ پروردگار آسمان‌ و زمين‌، آن‌ حقّ است‌ به‌ مثل‌ همين‌ گفتار و سخني‌ كه‌ بر سر زبانتان‌ داريد!»

  عبارات قرآنی که روزی را دست خدا می دانند و عوامل مادی را نفی می کنند، کم نیستند. در قرآن کریم داریم:«وَ مَن‌ يَتَّقِ اللَهَ يَجْعَل‌ لَّهُو مَخْرَجًا * وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَن‌ يَتَوَكَّلْ عَلَی اللَهِ فَهُوَ حَسْبُهُوٓ إِنَّ اللَهَ بَـٰلِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا.» یعنی:«و كسيكه‌ تقواي‌ خداوند را پيشه‌ سازد، خداوند براي‌ او گريزگاه‌ قرار ميدهد، و از آنجائي‌ كه‌ به‌ خيالش‌ هم‌ نمي‌رسد به‌ او روزي‌ ميدهد. و كسيكه‌ بر خداوند توكّل‌ نمايد، خداوند كافي‌ مي‌باشد براي‌ او. تحقيقاً خداوند رسانندۀ‌ امر خود هست‌. و حتماً خداوند براي‌ تمام‌ چيزها اندازه‌اي‌ قرار داده‌ است‌.»

  *سیاست های جهانی

  در واقع آنچه تحت عنوان سیاست کاهش جمعیت در کشورهای جهان سوم رواج یافت با مبانی کشورهای دینی نمی توانست نسبت مشخصی برقرار کند، اما با امکانات و حمایت هایی که از جانب نهادهای بین المللی مربوطه صورت پذیرفت و نیز با قرار گرفتن کسانی که نگاهی متأثر از غرب داشتند، در رأس برخی نهادهای تصمیم گیر، ایران نیز وارد این فاز شد. البته شاید پیک جمعیتی سال های 60 تا 65 نیز در اتخاذ چنین تصمیم هایی مؤثر بود. آمار مساعدتهاي‌ صندوق‌ جهاني‌ به‌ ايران‌ براي‌ كنترل‌ جمعيّت‌ چه‌ از لحاظ‌ بلاعوض‌ بودن‌ و چه‌ از لحاظ‌ وام‌ نیز قابل توجه بود.

  *نظر امام در مورد جمعیت کشور

  اما اینکه ایران اسلامی پذیرای چه جمعیتی می تواند باشد، سوالی است که امام راحل پیشتر بدان پاسخ داده اند. ایشان می فرمایند:«مملكت ايران 35 ميليون حالا مى گويند جمعيت دارد. وسعتش آنقدر است كه براى صد و پنجاه ميليون تا دويست ميليون جمعيت كافى است. يعنى اگر دويست ميليون جمعيت داشته باشد، در ايران به رفاه زندگى مى‏كنند.»(صحیفه امام - جلد7 - صفحه 393)

  منبع : اینجا

 2. صلوات ها 31


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,416
  حضور
  158 روز 17 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94095  تحریف نظر آیت‌الله مکارم در رسانه‌ها

  باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن با شرایط بالا، حرام نمى باشد. البته در مناطقی که محدود کردن جمعیت سبب پیشرفت مخالفان و به هم خوردن موازنه باشد، کنترل جایز نیست.


  به گزارش شيعه آنلاين به نقل از مرکز خبر حوزه، در پی تحریف نظر فقهی حضرت آیت‌الله شيخ ناصر مکارم شیرازی درباره کنترل جمعیت و انعکاس آن در برخی از رسانه‌ها، دفتر معظم له متن کامل این استفتاء را منتشر نمود.


  در اطلاعیه دفتر این مرجع تقلید با انتقاد از عدم انعکاس کامل و صحیح حکم فقهی معظم‌له، تصریح شده است : حکم حساب شده‌ای با تمام موازین شرعی و عرفی در «چند سال قبل» دربارة «کنترل موالید» از طرف حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدّظلّه العالی) صادر شده که متأسفانه اخیراً با تحریف در بعضی از جرائد نشر یافته، صورت اصلی حکم به ترتیب زیر است:


  سؤال: تبلیغ و ترویج مردم مسلمان ایران در امر جلوگیرى و کنترل جمعیّت به عنوان یک کار فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى جامعه ایرانى در منابر و محافل دینى، شرعاً چه حکمى دارد؟ آیا خلاف شرع است؟


  بسم الله الرحمن الرحیم


  پاسخ: در صورتى که اهل خبره و «کارشناسان متدیّن»، مسأله کنترل و محدود ساختن موالید را یک «ضرورت اجتماعى» تشخیص دهند، شرعاً مى توان «به طور موقّت» با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن با شرایط بالا، حرام نمى باشد. البته در مناطقی که محدود کردن جمعیت سبب پیشرفت مخالفان و به هم خوردن موازنه باشد، کنترل جایز نیست.


  در ضمن لازم است در موارد کنترل جمعیّت به جاى افزایش کمّى به سراغ افزایش کیفى رفت، تا مسلمانانى عالم تر و کارآمدتر به جامعه اسلامى تحویل داده شود و عزّت و عظمت مسلمین حفظ شود و نیز باید توجّه داشت که در مواردى که طبق تشخیص اهل خبره متعهّد، کنترل جمعیّت ضرورى است، باید حتماً از وسایل مشروع استفاده کرد، نه از وسایل نامشروعى مانند سقط جنین و امثال آن.
  پیوند مطلب: http://www.shia-online.ir/article.asp?id=10902


 4. صلوات ها 20


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  174
  حضور
  1 روز 16 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  707

  چندتا بچه کافیه؟!
  ازچند سال پیش بحث افزایش جمعیت مطرح بود. آن وقت گفته می شد که کشور ما ظرفیت 120 میلیون نفر را دارد.
  عده ای پاسخهای کوتاهی دادند. اما این چند ماه اخیر ظاهرن این بحث جدی شده است. و گویا دستگاههای فرهنگ ساز و تبلیغاتی برنامه هایی دارند که جرأت مردم را در تولید مثل زیاد کنند. در این یادداشت از چند منظر به این مبحث می پردازم:

  1- نظر اسلام:
  در روایاتی از پیامبر مکرم اسلام (ص) آمده که:
  «من به کثرت مسلمانان در روز قیامت مباحات می کنم، حتی به فرزندان سقط شده ی آنان»
  در حدیث دیگری آمده:
  «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» (با عرض معذرت فرصت پیدا کردن سند احادیث را نداشتم. ولی آنقدر این دو حدیث برای اهل نظر واضح است که فکر نمی کنم کسی بگوید این احادیث جعلی! است)
  اگر بخواهیم این دو روایت را توأم با هم معنی کنیم، باید اینگونه بگوئیم:
  کثرت فرزندان در صورتی که با تربیت قرآن همراه باشد (اهل علم و دانش، اهل کار، متخلق به اخلاق نیکو و...) مورد توجه و مباحات اهل البیت (ع)و اسلام خواهد بود.
  قطعن فرزند دزد، معتاد، خلافکار، بی دین و لاابالی مورد فخر و مباحات جامعه ی اسلامی نخواهد بود.
  اگر به زندگی اهل البیت (ع) نگاهی بیندازیم می بینیم که:
  آقا امام موسی بن جعفر (ع) با داشتن 18 پسر و 19دختر بیشترین فرزندان و آقا امام حسن عسگری (ع) با داشتن تنها یک فرزند (حضرت حجت بن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) کمترین فرزند را دارند.
  امام هادی (ع) 5 فرزند، امام جواد (ع)4 فرزند، امام رضا(ع) 3 فرزند، امام حسین (ع) 3 فرزند و ...
  این در حالی است که جامعه ی آن روز داشتن فرزندان 10 تا 15 نفری رایک چیز معمول می دانست.
  پس کثرت بی قید و بند فرزند هیچ مبنای شرعی و دینی ندارد.
  مبنای کثرت جمعیت تربیت و اداره کردن فرزندان است که عرض خواهم کرد:

  2- مبنای جمعیت بر اساس جغرافیا:
  از نظر جغرافیا کشور عزیز ما گنجایش نه تنها 120 میلیون بلکه یک میلیارد را هم داراست.اگر از زمینهای خوب درست استفاده کنیم می توانیم چنین جمعیتی را جای دهیم. اما فقط وسعت سرزمینی برای تولید نسل کفایت نمی کند.
  در روایتی آمده که:
  «آن جامعه ای که آب و خاک دارد اما در فقر بسر می برد، ملعون است»
  آیا ما از تمام آب موجود و خاکمان درست استفاده کرده ایم؟!

  3- مبنای جمعیت بر اساس اقتصاد:
  یکی از عوامل تعیین کننده ی تولید مثل مسائل مالی و اقتصادی خانواده هاست.
  تا زمانی که تورم و بیکاری بر جامعه حکمفرماست باید جلوی افزایش جمعیت – به حکم عقل – گرفته شود.اگر جمعیت ما افزایش پیدا کند و نتوانیم مشکل اقتصاد خانواده را حل کنیم هم مردم از اصل دین زده خواهند شد و هم دشمن بر ما مسلط.
  آیا در جامعه ای که 35 میلیون نفر آن می بایست یارانه مستقیم دریافت کنند جایی برای چنین بحثی (افزایش جمعیت) باقی می ماند؟
  در جامعه ای که بین 60 تا 70 درصد زیر خط فقرند، طرح این مسئله عاقلانه است؟
  در جامعه ای که حدود 18 تا 20 میلیون نفر تحت پوشش کمیته ی امداد و بهزیستی هستند، می شود بحث افزایش جمعیت را مطرح کرد؟
  و؟؟؟!!!

  4- مبنای جمعیت بر اساس تربیت:
  بر اساس بولتن های محرمانه – که مسئولان دست اندر کار خوب می دانند! – حتی بسیاری از دختران و پسران با گرایشهای مذهبی به دانشگاه وارد می شوند، اما پس از 4 سال از نظر اخلاقی و دینی ضعیف می شوند.
  طبق روایت فوق الذکر «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» اگر بر سبیل تربیت صحیح به جلو برویم، افزایش جمعیت خوب است. زیرا هر مقدار جمعیتِ کارآمد و خلاق و اهل تخصص ما بیشتر شود، موجبات شکوفایی و رونق هم فراتر خواهد رفت. بر عکس هر مقدار جمعیت جنایتکار ما بیشتر شود بدبختی ها و عذاب های الهی هم بیشتر خواهد شد.
  یک سری به آمار زندانیان بزنید ببینید آمار معتادان چقدر است؟ و بعد یک تحقیق کنید و ببینید که چرا معتاد شده اند؟
  ببینید سایر جرائم در حبس چه تعداد است و به چه دلیل؟
  خوب می دانید که همه ی مجرمین در زندان نیستند. افراد زندانی تنها درصدی از بزهکارانند که در زندان بسر می برند. و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تمام بزه کاران، در زندان می باشند.
  با یک رابطه ی منطقی می توان در یافت که تعداد بزه کاران (یا حد اقل آنهایی که با تربیت اسلامی خو نگرفته اند) چقدر است؟
  آن وقت خواهیم دید که در شرائط چنینی صحبت از افزایش فرزند یعنی افزایش بزه کار.و این موجب فخر اسلام نیست.

  5- انگیزه این حرفها:
  قطعن بعضی از عزیزان فقط اکتفا به معنی حدیث اول کرده اند و اصل افزایش جمعیت را توجه داشته اند که امیدوارم با مطالعه ی همین مختصر و یا مراجعه به سایر فاکتورهای عقلی و جامعه شناسی، از نظر خود عدول کنند.
  اما ممکن است در تحلیل این صحبتها نتیجه ی دیگری را یافت.و آن اینکه:
  اگر با افزایش جمعیت، فقرِ بر جامعه بیشتر شود و یا تعداد تحت پوشش های سازمانهای خیره ای بیشتر شود؛ به سود چه کسی و یا جریانی خواهد شد و یا چه عواقبی بر جامعه خواهد گذشت!آیا مردم منفعت بیشتری خواهند داشت؟

 6. صلوات ها 21


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  کتاب،فیلم،موسیقی
  نوشته
  99
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  303  [
  نقل قول نوشته اصلی توسط reza64 نمایش پست ها
  چندتا بچه کافیه؟!
  یکیش هم زیاده.
  خداوند جدا از دین یک چیز دیگه هم به انسان عطا کرده که اسمش عقله و باید ازش استفاده کرد.
  از نظر عقلی (عقل ناقص من) بچه اصلا مفید نیست چه برسه به تعداد زیاد آن.

 8. صلوات ها 13


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
  نوشته
  252
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1195  «من به کثرت مسلمانان در روز قیامت مباحات می کنم»
  نمی توانیم این حدیث را داشتن فرزند زیاد تفسیر کنیم !

  بلکه یک میلیارد را هم داراست
  دوست عزیز لطفاً درباره ی این مطلب مقداری تحقیق کنید .. بله !! می توان یک میلیارد نفر هم در ایران زندگی کرد !!
  اما به هر نفر چه مقدار فضا میرسه خدا می دونه ! اینجوری که شما می فرمایید نیست بزرگوار

  بدون شک در حال حاضر زیاد شدن جمعیت نتایج منفی تربیتی، اقتصادی و جغرافیایی خواهد داشت !
  اما اگر سلیقه را بخواهید من شخصاً دوست دارم یک پسر و یک دختر داشته باشم

  حسین
  بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
  اما افسوس که به جای افکارش ،
  زخم های تنش
  را نشانمان دادند !!!
  و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

 10. صلوات ها 15


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  133
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  778  با سلام خدمت همه دوستان خوب

  به گفته بعضی از صاحب نظران اگر هر خانواده ای سه فرزند داشته باشند ، رشد جمعیت در آن جامعه صفر خواهد بود.

  دو فرزند به جای پدر و مادر و یکی جبران کننده حوادث

  حالا شما بفرمایید بر فرض صحت این مطلب چند بچه کافیه ؟

  موفق باشید .


 12. صلوات ها 18


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  نقل قول نوشته اصلی توسط reza64 نمایش پست ها
  اگر به زندگی اهل البیت (ع) نگاهی بیندازیم می بینیم که: آقا امام موسی بن جعفر (ع) با داشتن 18 پسر و 19دختر بیشترین فرزندان و آقا امام حسن عسگری (ع) با داشتن تنها یک فرزند (حضرت حجت بن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) کمترین فرزند را دارند. امام هادی (ع) 5 فرزند، امام جواد (ع)4 فرزند، امام رضا(ع) 3 فرزند، امام حسین (ع) 3 فرزند و ... این در حالی است که جامعه ی آن روز داشتن فرزندان 10 تا 15 نفری رایک چیز معمول می دانست.
  این تعداد فرزندانی را که برای ائمه ذکر کردید با استناد کدام منبع بود چون اشتباه است
  شیخ عباس قمی در کتاب منتهی الامال تعداد فرزندان ائمه را به این ترتیب بیان کرده :

  حضرت علی (ع) :27 فرزند
  امام حسن(ع) : 15 پر و 8 دختر به نقل از واقدی و 8 پسر و 7 دختر به نقل شیخ مفید
  امام حسین (ع): 6 فرزند
  امام سجاد (ع) :15 فرزند
  امام باقر (ع) :7 فرزند
  امام صادق (ع) : 10 فرزند
  امام موسی کاظم (ع):30 فرزند به نقل از ابن شهر آشوب و 37 فرزند به نقل از شیخ مفید
  امام رضا (ع) : یک فرزند
  امام جواد (ع) :8 فرزند
  امام هادی (ع) :5 فرزند

  نقل قول نوشته اصلی توسط reza64 نمایش پست ها
  پس کثرت بی قید و بند فرزند هیچ مبنای شرعی و دینی ندارد.
  حال اینکه چگونه از این آمار و دو روایت با این قطعیت به این نتیجه رسیدید مبهم است

 14. صلوات ها 14


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  53
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  239  نقل قول نوشته اصلی توسط یابنده نمایش پست ها
  [

  یکیش هم زیاده.
  خداوند جدا از دین یک چیز دیگه هم به انسان عطا کرده که اسمش عقله و باید ازش استفاده کرد.
  از نظر عقلی (عقل ناقص من) بچه اصلا مفید نیست چه برسه به تعداد زیاد آن.
  با سلام . از اقاي پاينده پس بفرماييد كه اصل خلقت خاي متعال كه توليد نسل را در همه موجودات زنده قرار داده بدون حكمت است . بايد در نظر داشت كه اين عطيه الهي را بايد مديريت كرد نه اينكه از ريشه قطع كنيم .

 16. صلوات ها 10


 17. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  53
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  239  نقل قول نوشته اصلی توسط یابنده نمایش پست ها
  [

  یکیش هم زیاده.
  خداوند جدا از دین یک چیز دیگه هم به انسان عطا کرده که اسمش عقله و باید ازش استفاده کرد.
  از نظر عقلی (عقل ناقص من) بچه اصلا مفید نیست چه برسه به تعداد زیاد آن.
  نقل قول نوشته اصلی توسط reza64 نمایش پست ها
  ازچند سال پیش بحث افزایش جمعیت مطرح بود. آن وقت گفته می شد که کشور ما ظرفیت 120 میلیون نفر را دارد.
  عده ای پاسخهای کوتاهی دادند. اما این چند ماه اخیر ظاهرن این بحث جدی شده است. و گویا دستگاههای فرهنگ ساز و تبلیغاتی برنامه هایی دارند که جرأت مردم را در تولید مثل زیاد کنند. در این یادداشت از چند منظر به این مبحث می پردازم:

  1- نظر اسلام:
  در روایاتی از پیامبر مکرم اسلام (ص) آمده که:
  «من به کثرت مسلمانان در روز قیامت مباحات می کنم، حتی به فرزندان سقط شده ی آنان»
  در حدیث دیگری آمده:
  «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» (با عرض معذرت فرصت پیدا کردن سند احادیث را نداشتم. ولی آنقدر این دو حدیث برای اهل نظر واضح است که فکر نمی کنم کسی بگوید این احادیث جعلی! است)
  اگر بخواهیم این دو روایت را توأم با هم معنی کنیم، باید اینگونه بگوئیم:
  کثرت فرزندان در صورتی که با تربیت قرآن همراه باشد (اهل علم و دانش، اهل کار، متخلق به اخلاق نیکو و...) مورد توجه و مباحات اهل البیت (ع)و اسلام خواهد بود.
  قطعن فرزند دزد، معتاد، خلافکار، بی دین و لاابالی مورد فخر و مباحات جامعه ی اسلامی نخواهد بود.
  اگر به زندگی اهل البیت (ع) نگاهی بیندازیم می بینیم که:
  آقا امام موسی بن جعفر (ع) با داشتن 18 پسر و 19دختر بیشترین فرزندان و آقا امام حسن عسگری (ع) با داشتن تنها یک فرزند (حضرت حجت بن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) کمترین فرزند را دارند.
  امام هادی (ع) 5 فرزند، امام جواد (ع)4 فرزند، امام رضا(ع) 3 فرزند، امام حسین (ع) 3 فرزند و ...
  این در حالی است که جامعه ی آن روز داشتن فرزندان 10 تا 15 نفری رایک چیز معمول می دانست.
  پس کثرت بی قید و بند فرزند هیچ مبنای شرعی و دینی ندارد.
  مبنای کثرت جمعیت تربیت و اداره کردن فرزندان است که عرض خواهم کرد:

  2- مبنای جمعیت بر اساس جغرافیا:
  از نظر جغرافیا کشور عزیز ما گنجایش نه تنها 120 میلیون بلکه یک میلیارد را هم داراست.اگر از زمینهای خوب درست استفاده کنیم می توانیم چنین جمعیتی را جای دهیم. اما فقط وسعت سرزمینی برای تولید نسل کفایت نمی کند.
  در روایتی آمده که:
  «آن جامعه ای که آب و خاک دارد اما در فقر بسر می برد، ملعون است»
  آیا ما از تمام آب موجود و خاکمان درست استفاده کرده ایم؟!

  3- مبنای جمعیت بر اساس اقتصاد:
  یکی از عوامل تعیین کننده ی تولید مثل مسائل مالی و اقتصادی خانواده هاست.
  تا زمانی که تورم و بیکاری بر جامعه حکمفرماست باید جلوی افزایش جمعیت – به حکم عقل – گرفته شود.اگر جمعیت ما افزایش پیدا کند و نتوانیم مشکل اقتصاد خانواده را حل کنیم هم مردم از اصل دین زده خواهند شد و هم دشمن بر ما مسلط.
  آیا در جامعه ای که 35 میلیون نفر آن می بایست یارانه مستقیم دریافت کنند جایی برای چنین بحثی (افزایش جمعیت) باقی می ماند؟
  در جامعه ای که بین 60 تا 70 درصد زیر خط فقرند، طرح این مسئله عاقلانه است؟
  در جامعه ای که حدود 18 تا 20 میلیون نفر تحت پوشش کمیته ی امداد و بهزیستی هستند، می شود بحث افزایش جمعیت را مطرح کرد؟
  و؟؟؟!!!

  4- مبنای جمعیت بر اساس تربیت:
  بر اساس بولتن های محرمانه – که مسئولان دست اندر کار خوب می دانند! – حتی بسیاری از دختران و پسران با گرایشهای مذهبی به دانشگاه وارد می شوند، اما پس از 4 سال از نظر اخلاقی و دینی ضعیف می شوند.
  طبق روایت فوق الذکر «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» اگر بر سبیل تربیت صحیح به جلو برویم، افزایش جمعیت خوب است. زیرا هر مقدار جمعیتِ کارآمد و خلاق و اهل تخصص ما بیشتر شود، موجبات شکوفایی و رونق هم فراتر خواهد رفت. بر عکس هر مقدار جمعیت جنایتکار ما بیشتر شود بدبختی ها و عذاب های الهی هم بیشتر خواهد شد.
  یک سری به آمار زندانیان بزنید ببینید آمار معتادان چقدر است؟ و بعد یک تحقیق کنید و ببینید که چرا معتاد شده اند؟
  ببینید سایر جرائم در حبس چه تعداد است و به چه دلیل؟
  خوب می دانید که همه ی مجرمین در زندان نیستند. افراد زندانی تنها درصدی از بزهکارانند که در زندان بسر می برند. و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تمام بزه کاران، در زندان می باشند.
  با یک رابطه ی منطقی می توان در یافت که تعداد بزه کاران (یا حد اقل آنهایی که با تربیت اسلامی خو نگرفته اند) چقدر است؟
  آن وقت خواهیم دید که در شرائط چنینی صحبت از افزایش فرزند یعنی افزایش بزه کار.و این موجب فخر اسلام نیست.

  5- انگیزه این حرفها:
  قطعن بعضی از عزیزان فقط اکتفا به معنی حدیث اول کرده اند و اصل افزایش جمعیت را توجه داشته اند که امیدوارم با مطالعه ی همین مختصر و یا مراجعه به سایر فاکتورهای عقلی و جامعه شناسی، از نظر خود عدول کنند.
  اما ممکن است در تحلیل این صحبتها نتیجه ی دیگری را یافت.و آن اینکه:
  اگر با افزایش جمعیت، فقرِ بر جامعه بیشتر شود و یا تعداد تحت پوشش های سازمانهای خیره ای بیشتر شود؛ به سود چه کسی و یا جریانی خواهد شد و یا چه عواقبی بر جامعه خواهد گذشت!آیا مردم منفعت بیشتری خواهند داشت؟
  با سلام همانطوركه فرزندزياد از حد باعث پيامدهاي منفي ميشود اصرار در كمي جمعيت هم داراي زيانهاي زيادي است كه قابل مطالعه است . اگر فرزند با امكانات بهداشتي وتربيتي و هزار چيز ديگر مطلوب است ولي چون دسترسي اسان به انها ممكن نيست پس بايد قيد فرزندان رياد را زد. البته منظور من جمعيت يك ملياردي در ايران نيست .بلكه نظر من تلاش براي رسيدن به مراحل بالاست نه اينكه صورت مساله را پاك كرد . كنترل جمعيت اگر فقط در مذهب يا گروه خاصي باشد پيامدهاي زيان اوري دارد .لذا كنترل ان بايد با مطالعه در همه جوانب باشد.
  ویرایش توسط مصطفي : ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۳:۴۷

 18. صلوات ها 10


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فلسفه
  نوشته
  1,330
  حضور
  36 روز 22 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  85
  صلوات
  3306  سلام
  همانطور که جناب یابنده فرمودند عقل
  اگر در یک کلام متحیرانه خدمتتان عرض کنم
  تعداد بچه بر اساس رشد پایدار باید باشد
  دوستانی که موافق افزایش جمعیت هستند
  توجه شما را به چند مورد جلب میکنم
  1-نعمت امانت الهی پدیده ای به نام عقل؟؟؟ که خوشبختانه به نحو اکمل از آن استفاده میکنیم!!!!
  2- با افزایش طول عمر به مدد بهداشت
  3- قدرتمند شدن انسان به مدد تکنولوژی
  4- منابع محدود زمین
  5- بحران محیط زیست در جهان بخصوص رسیدن این بحران به حد نا امید کننده در ایران
  6-افزایش رشد بیابانها
  7-مسئله اصلی خاورمیانه بخصوص ایران آب
  8-کیفیت زندگی
  9-واینکه ارزش انسان به سعی؟ است نه به رنج!
  ویرایش توسط متحیر : ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۹:۱۰

 20. صلوات ها 9


صفحه 1 از 41 123112131 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود