جمع بندی به اروپا رفتم اسلام بود، مسلمان نبود، به ايران آمدم همه مسلمان بودند ولي اسلام نبود (ازدواج اسلامی؟)

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به اروپا رفتم اسلام بود، مسلمان نبود، به ايران آمدم همه مسلمان بودند ولي اسلام نبود (ازدواج اسلامی؟)

با سلام
اختمالا بیشتر دوستان پست قبلی منو درمورد ازدواج خوندن.
آقا من دلم خیلی پره تو این قضیه ازدواج دارم. امروز دوباره یاد این جمله معروف سید جمالدین اسدا آبادی افتادم که تو عنوان تاپیک نوشتم
واقعا چرا؟ چرا ما مسلمانها مسلمانی نمیکنیم؟اسلام واقعا اینه؟مگه جوونای مسلمان ایرانی چه گناهی کردن که اینهمه سختی باید بکشن؟

توی غرب دختر و پسر هروقت احساس نیاز کنن همدیگه رو بخوان راحت باهم دوست میشن رابطه دارن. هروقتم نخواستن جدا میشن. از همون دوران بلوغم براشون این امکان هس نه مشکل روحی پیدا میکنن نه مشکل جسمی!.خب این آیا همون ازدواج موقت نیس؟؟
تنها فرقش اینه که اونا صیغه عربیشو بلد نیستن بخونن. حالا اینجا کسی بگه ازدواج موقت خونش حلاله!

جدیدا با یه پدیده ای آشنا شدم به نام ازدواج سفید. احتمالا شنیده باشین. یعنی زندگی مشترک بدون ازدواج. به نظرم خیلی خوبه و خدا کنه این پدیده رواج پیدا کنه البته از نوع شرعیش. به نظرم اصل اسلام هم همینه. تو غربم فک کنم همینطوره.همینکه یه دختر و پسری همو بخوان خب هرکی هرچی داره میاره میرن زیر یه سقف زندگیشونو شروع میکنن. خب اگه صیغه شرعی هم بخونن که دیگه اصل اصل اسلامیه. زمان پیامبرم یه زنی اومد مسجد گفت یا رسول الله من تنهام دوست دارم ازدواج کنم پیامبرم تو مسجد اعلام کرد کی حاضره با این زن ازدواج کنه. یکی پاشد و گفت من. بعدم عقد کردن و رفتن سر خونه زندگیشون. حالا شما بگید این ازدواج سفید یا اون ادواجی که توغرب هس به سیره پیامبر نزدیکتره یا این ازدواجی که الان ما مسلمان ها داریم؟ اینجا میخوایی ازدواج کنی خونه میخوان پول میخوان هزارتا مراسم داره و ..

در کل به نظرم تو یه دوره گذر قرار گرفتیم. یعنی از سنتهای اسلامی که داشتیم حالا رسیدیم به اینجا و الان داریم به سمت غربی شدن میریم. منتها بیچاره اون جوونایی که تو این دوره قرار گرفتن. نه آزادی غربی رو دارن که راحت ازدواج کنن زندگی کنن نیازهای روحی و جنسیشون برطرف بشه و نه اون سهل گیری اسلام اصیل. یه دینی از خودمون ساختیم که فعلا داریم به اون عمل میکنیم

به نظرم اگر این قضایا مقصری داشته باشه در درجه اول دختر خانوما و خونواده هاشون مقصرن بخصوص اونایی که ادعای مذهبی بودن دارن. و صد البته با این روندی که داره پیش میره بیشترین ضرر رو دخترای مذهبی خواهند کرد
یا علی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

salam1990;594579 نوشت:
با سلام
آقا من دلم خیلی پره تو این قضیه ازدواج دارم. امروز دوباره یاد این جمله معروف سید جمالدین اسدا آبادی افتادم که تو عنوان تاپیک نوشتم
واقعا چرا؟ چرا ما مسلمانها مسلمانی نمیکنیم؟اسلام واقعا اینه؟مگه جوونای مسلمان ایرانی چه گناهی کردن که اینهمه سختی باید بکشن؟

توی غرب دختر و پسر هروقت احساس نیاز کنن همدیگه رو بخوان راحت باهم دوست میشن رابطه دارن. هروقتم نخواستن جدا میشن. از همون دوران بلوغم براشون این امکان هس نه مشکل روحی پیدا میکنن نه مشکل جسمی!.خب این آیا همون ازدواج موقت نیس؟؟
تنها فرقش اینه که اونا صیغه عربیشو بلد نیستن بخونن. حالا اینجا کسی بگه ازدواج موقت خونش حلاله!

جدیدا با یه پدیده ای آشنا شدم به نام ازدواج سفید. احتمالا شنیده باشین. یعنی زندگی مشترک بدون ازدواج. به نظرم خیلی خوبه و خدا کنه این پدیده رواج پیدا کنه البته از نوع شرعیش. به نظرم اصل اسلام هم همینه. تو غربم فک کنم همینطوره.همینکه یه دختر و پسری همو بخوان خب هرکی هرچی داره میاره میرن زیر یه سقف زندگیشونو شروع میکنن. خب اگه صیغه شرعی هم بخونن که دیگه اصل اصل اسلامیه. زمان پیامبرم یه زنی اومد مسجد گفت یا رسول الله من تنهام دوست دارم ازدواج کنم پیامبرم تو مسجد اعلام کرد کی حاضره با این زن ازدواج کنه. یکی پاشد و گفت من. بعدم عقد کردن و رفتن سر خونه زندگیشون. حالا شما بگید این ازدواج سفید یا اون ادواجی که توغرب هس به سیره پیامبر نزدیکتره یا این ازدواجی که الان ما مسلمان ها داریم؟ اینجا میخوایی ازدواج کنی خونه میخوان پول میخوان هزارتا مراسم داره و ..

در کل به نظرم تو یه دوره گذر قرار گرفتیم. یعنی از سنتهای اسلامی که داشتیم حالا رسیدیم به اینجا و الان داریم به سمت غربی شدن میریم. منتها بیچاره اون جوونایی که تو این دوره قرار گرفتن. نه آزادی غربی رو دارن که راحت ازدواج کنن زندگی کنن نیازهای روحی و جنسیشون برطرف بشه و نه اون سهل گیری اسلام اصیل. یه دینی از خودمون ساختیم که فعلا داریم به اون عمل میکنیم

به نظرم اگر این قضایا مقصری داشته باشه در درجه اول دختر خانوما و خونواده هاشون مقصرن بخصوص اونایی که ادعای مذهبی بودن دارن. و صد البته با این روندی که داره پیش میره بیشترین ضرر رو دخترای مذهبی خواهند کرد
یا علی

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی تاپیک
"وقتی خدا نخواد"
را نیز مشاهده نمودم
البته میدونم نکاتی را که در اینجا ذکر (مثل تمجید ازدواج و روابط در غرب و ازدواج سفید و...) نمودید مورد پسند شما هم نمی باشد لذا مقید به شرعی بودن نمودی ولی باید باید عرض کنم که ما باید تارهایی را که خودمان با دست خودمان دور بهترین نوع ازدواج کشیدیم را پاره کنیم و غیر از آن گمراه می شویم چه با این شیوه ای که داریم و چه با شیوه های دیگر ،شیوه غرب همچون اعتیاد و ما در دوره گذر هستیم ولی گذر از دوره سیگاری بودن به دوره اعتیاد به مواد مخدر ما باید اصلاح کنیم نه آنکه بدتر فاسد شویم
این نکته سید جمال زیبا است ولی باید عرض کنیم عمل به اسلام که در غرب است و کم است و البته بسیار هم خوب است
1.در این مسائلی که شما ذکر کردید نیست
2.خیلی از آن موارد بخاطر فرهنگ آنهاست یا بخاطر الزامات قانونی ،در فرهنگ ما هم ازدواج راحت بود ولی خودمون فرهنگ خود را تغییر دادیم
مثلا فرهنگ آنچنان تغییر کرد تا چند سال پیش بچه ها که بزرگ می شدند به پدر و مادر کمک می کردند و زندگیها هم برکت داشت الان رسم آنست که پدر و مادرها تا زنده هستند باید به فرزندان برسند
نیازهای کاذب بوجود آمده است مثلا در مورد ازدواج توجهی به ملاکهای خوتون کنید ببینید چه میزان نسبت به جوان 20 یا 30 سال پیش عوض شده است
نیاز به داشتن کار مستقل ،بهترین کار،خانه،ماشین ،ثروت،مخارج عروسی،زیبایی و...ملاکی که آقایون باید داشته باشند تا خانم جواب مثبت دهد
نیاز به زیبایی افراطی ،اخلاق بسیار بالا،ایمان بالا،بهترین خانواده،بهترین تحصیلات ،خانواده پولدار و...هم ملاکهایی که خانمها باید داشته باشند تا آقایون راضی به ازدواج بشوند
از سویی دیگر جوان کم صبر، کم تحمل ، بی گذشت، پرخاشگر، چشم هم چشم ،پرتوقع ،ایمان پایین ،اسیر جو و حرف دیگران و...
مشکلات فرهنگی خصوصا در باب ازدواج فراوان میباشد که اگر بگویم مطلب به درازا می کشد که البته باید تلاش شود اصلاحاتی صورت گیرد
این راهم بدونید که ازدواج موقت شرایط دارد الزامات خاص را دارد و باید فرهنگ آن در جامعه ایجاد شود
و تا این چشم و هم چشمی ها و بد اخلاقی ها نظیر نگاه به ناموس دیگران و توقعات فراوان و نگه نداشتن احترامها و... اصلاح نشود ازدواج موقت هم به سرانجام آن نمی رسد هر چند این ازدواج(چه دائم و چه موقت) برای کسی که بترسد به گناه بیافتد واجب می باشد
اما درمورد شما دوست گرامی به نظر من ما باید
1. ابتدا از خود شروع کنیم ملاکهای خود را بازنویسی نما ببین واقعا کدوما نیاز واقعی هستند کدوما نیاز کاذب ببین از خانم آینده ات و خانواده او چه انتظاراتی دارید
اگر هرکسی خود را اصلاح نماید جامعه اصلاح می شود
2. شیوه ای که تابحال برای ازدواج کردن برگزیده اید را اگر نقص دارد اصلاح نمایید چرا که همچنانکه شما و بسیار از پسران ما دنبال ازدواج هستند بسیاری از خانومها نیز این گونه می باشند تنها حلقه ای گمشده است و آن رفع مشکلات فرهنگی و از جمله نیازها و ملاکهای کاذب و توقعات زیادو... می باشد
3. توسل به اهل بیت را نیز فراموش نکنید
و البته این را درست گفتید ظاهرا بیشترین کسانی که آسیب این بدی فرهنگ را می خورد خانمها هستند
در پناه قرآن وعترت موفق باشید
یا علی

salam1990;594579 نوشت:
با سلام

یا علی

منم با شما موافقم منم نوک پیکان اتهام رو به سمت دخترا نشونه میگیریم عامل اصلی تاخیر ازدواج ها دخترها هستند
ولی با این دینی که درست کردیم خدا هم به حال خودمون رهامون کرده روز به روز خشکسالیا بیشترمیکنه روز به روز فقر زیادتر میشه ولی متهم اصلی باز دخترا هستند

salam1990;594579 نوشت:
با سلام

یا علی

بنده خدا سید جمال اسد آبادی Fool ... مطمئنم تنش الان تو قبر لرزیده

بابا اون بیچاره از نظر فرهنگ و امنیت و رفتار روی اصولشون این حرفو زده نه به خاطر روابط جنسی آزاد و راحتشون که

بعدشم من نمیدونم شما چجوری انقدر محکم دفاع میکنی از روابط آزاد غربیا وقتی عملا همه میدونیم توی غرب بنیان خانواده رسما یه اسم بیشتر نیس و هیچ استحکامی نداره

برادر گرامی شما مثلا اومدی از این راه ... حالا چه شرعی یا غیر شرعی نیازتو پاسخ دادی بهش ... پس فردا صد تا مشکل بدتر براتون پیش میاد

تنوع طلب میشی ... خیلی راحت به خودت اجازه خیانت میدی ... همسرتو با بقیه مقایسه میکنی ... آرامش خانوادگی نداری

تو رو خدا از این تاپیکا نزنین

4 نفر میان از صیغه دفاع میکنن ... اون موقه یه عده ای هم تحت تاثیر این حرفا و دفاع های تو خالی زندگیشون تباه میشه و به خودشون اجازه میدن که برن دنبال صیغه و این بساطا

مدیون میشید اون دنیا ها

کلا خاورمیانه همین طوری است !
نگران نباش شما تنها نیستید. یک پاکستانی سراغ دارم که در آمریکا زندگی می کرد. می گفت : برگشتم پاکستان زن بگیرم. مثلا خواستم زنم هم وطنم باشد. مسلمان باشد. هر چه رفتم خواستگاری گفتند دکتری ؟ گفتم نه ! گفتند پولداری ؟ گفتم نه ! خلاصه اصلا نگذاشتند حداقل دختر خانم را ببینم شاید خودم پشیمان شدم برگشتم.

توی فکر این بود که به مادرش بگوید برود خواستگاری یک زن آسیای شرقی یا آفریقای.

خلاصه کشورهای دیگر خاورمیانه هم همین جوری است حتما !
حالا شما هم اگر خواستی یه سری برو آسیای شرقی یا آفریقایی شاید هم اروپایی. اصلا برو آن ور دنیا یکی از این زنهای مسیحی یا سلفی یا سنی را بگیر شاید شیعه شد حداقل این جوری یک کار مثبت هم انجام داده ای !
من خودم هنوز خواستگاری نرفتم ولی یکی از رفقایم رفت خواستگاری وضعش هم خوب بود نمی دانم چرا شکست عشقی خورد. خلاصه بدجوری افسردگی گرفت !

البته همه هم اینجوری نیستند ها. ولی خوب حداقل مراقب باش که الکی عاشق نشوی که بد بلایی به سرت خواهد آمد.

salam1990;594579 نوشت:
:khandeh!:
نه عزیز جان!
اون زدواج سفید که شما میگی یه جورایی بزن و در رو است!! :khaneh:
طرف میاد حال و حولشو میکنه بعد هم جیم میشه!!مسئولیتی هم نداره!صیغه که تو اسلام هست مسئولیت میاره!ilهم برای مرد نسبت به زن و بچه هم برای زن نسبت به مرد.تو صیغه بچه اگه به دنیا بیاد مال باباشه ولی...!

maes;596476 نوشت:
نگران نباش شما تنها نیستید. یک پاکستانی سراغ دارم که در آمریکا زندگی می کرد. می گفت : برگشتم پاکستان زن بگیرم. مثلا خواستم زنم هم وطنم باشد. مسلمان باشد. هر چه رفتم خواستگاری گفتند دکتری ؟ گفتم نه ! گفتند پولداری ؟ گفتم نه ! خلاصه اصلا نگذاشتند حداقل دختر خانم را ببینم شاید خودم پشیمان شدم برگشتم.

میدونی چرا؟چون کسی که میخواد اینجا ازدواج کنه حساب میکنه من قراره تا اخر عمر با این ادم باشم.زن و مرد نداره.مردشم باشه حاضر نیست با هر زنی ازدواج کنه.
یه وقت شما میخوای بری یه مسافر خونه یه شب بخوابی فرداش بری یه وقت میخوای یه خونه بخری تا وقت مرگت بعد از 120 سال البته بمونی توش...!خب فرق داره دیگه

samansami;596485 نوشت:
میدونی چرا؟چون کسی که میخواد اینجا ازدواج کنه حساب میکنه من قراره تا اخر عمر با این ادم باشم.زن و مرد نداره.مردشم باشه حاضر نیست با هر زنی ازدواج کنه.
یه وقت شما میخوای بری یه مسافر خونه یه شب بخوابی فرداش بری یه وقت میخوای یه خونه بخری تا وقت مرگت بعد از 120 سال البته بمونی توش...!خب فرق داره دیگه

از فرمايش شما اينطور نتيجه ميگيريم كه اگر ميخواي زندگي براي يك عمرت خراب نشه و خوشبختيت تضمين بشه يا با دكتر مهندس ازدواج كن يا با پولدار!!!

دوست عزيز ، اون حساسيتي كه شما ميفرماييد كه:
در كشورهاي غربي نيست چون اگه همديگه رو نخوان سريع جدا ميشن ولي اينجا حرفِ يك عمر زندگيه

تا حد زيادي درسته ، اما اون حساسيت بايد درمورد شناخت شخصيت طرف باشه ، نه دكتر و مهندس و پولدار بودنش

اولا اگه روش غرب درست بود و ارضاي جنسي اروم شون ميكرد سراغ هم جنس بازي و خيلي كثافت كاري ديگه نميرفتن ميدونيد چرا؟ چون غريزه جنسي رو هرچي بيشتر درگيرش بشي عطشت بيشتر ميشه بهتره به حد همون اعتدالش انجام بشه !
دوما واقعا خيلي أنصاف تون خوبه !!!! خيلي راحت از صيغه و اينها حرف ميزنيد بعد انتظار دارين دخترها بدون هيچ شرط شروطي بيان زنتون بشن به جاي اينكه حس اعتماد إيجاد كنيد! دختر جماعت با مردي كه همه فكر و ذكرش صيغه باشه تن به ازدواج نميده يا مهريه پايين قرار نميده كه هر وقت اعتراض كرد شوهرش بگه برو خونه بابات !!!
اكه قراره دخترها إسلامي فكر كنن شماها قبلش خودتون إسلامي فكر كنيد !

صيغه هميشه هم مورد تأكيد نبوده اينجا رو بخونيد هرچند چندتا دليل واسه مخالفت رديف ميكنيد!
http://www.askdin.com/thread44664.html

salam1990;594579 نوشت:
با سلام

یا علی

درمورد غرب با حرفهاي خانم "غزاله" كاملاً موافقم (البته با ساير بخشهاي حرفشون نه چندان ، ولي موضوع تاپيك نيست پس حرفي نميزنم)
بخصوص اون قسمت كه گفتن:
اگر غرب از نظر جنسي به رضايت رسيده پس اين همه همجنسبازي و روابط نامشروع و.... براي چيه؟

نه عزيز ، غربي ها براي ميل جنسي ، راهي ارائه ندادن كه در حد انسانيت باشه ، بلكه راه حلشون اين بوده كه انسانيت رو در حد ميل جنسي پايين آوردن

منظورم اين نيست كه ما خيلي خوب عمل كرديم ، حرفم اينه كه سوال شما درسته ، اما راه حلت خير

درمورد مقصر هم هر كسي از نظري مقصره. هم پسر هم دختر(شايد دخترا كمي بيشتر) اما به نظر من بيشتر از پسرها و دخترها ، خانواده ها تقصير دارن
ببين برادر ، يه دختر (اونم دختري كه خانواده براش مهم باشه) رو حرف خانواده خيلي حساب ميكنه و حتي اگر حرف اشتباهي رو بهش بگن ، امكان داره همش يا بخشيش رو بپذيره چون پيش زمينهء فكريش اينه كه خانواده خيرش رو ميخوان. يا اگر هم دختر با فهمي باشه و حرف درست رو از نادرست تشخيص بده ، در مقابل خانواده ايستادن به اين راحتي نيست. احترام ، وابستگي ، ترس از طرد شدن و دلايل ديگه ، باعث ميشه كه حتي براي يه پسر هم سخت باشه ، چه برسه به يه دختر

اين حرفهايي كه ميزنم به معناي تاييد اين اعمال نيست فقط براي مثال ميگم كه شرايط دخترها رو بهتر معرفي كنم:
من و شما اگه زياد بهمون فشار بياد ميزنيم بيرون ميريم برا خودمون يه كار پيدا ميكنيم يه اطاق كوچيك هم اجاره ميكنيم و شبا اونجا ميخوابيم
يا نه؟ ميزنيم با اين رفيق و اون رفيق ميريم بيرون حداقل روحيمون عوض بشه
اما دخترا چي؟
نه خودشون تمايل دارن از اين كارها كنن(دختراي باحيا) نه اينكه حتي درصورت اجبار ، جامعه اجازهء اين كارها رو بهشون ميده

حقيقتش من خيلي با خانم ها ميونه خوبي ندارم ، اما ميخوام اينجا يه حرف حقي رو درموردشون بگم

اگر از دختري كه ما رو دوست داره ، بخوايم كه مثلاً جلوي خونوادش وايسه يا مثلاً بيخيال خونواده بشه و بياد با ما زندگي كنه:

1 - اگر قبول نكنه ، ميگيم: دنبال پول بود ، چون فقير بودم نيومد ، دخترها بي وفان و......

2 - اگر قبول كنه ، ميگيم: اين اگه نجيب بود با من نميومد ، از كجا معلوم قبلشم با يكي ديگه نرفته و......

خلاصه داداش اگه از من ميشنوي كلاً اين حرفها رو كه دختر اينطوره ، پسر اونطوره ، عقيدهء فلاني اينه ، نظر بهماني اونه رو بيخيال شو. در عمل اكثر اين حرفها انجام نميشه
فقط كافيه بتوني رو پاي خودت وايسي ، اينقدر موقعيت پيدا ميكني كه خسته بشي

[="Tahoma"][="Black"]

maes;596476 نوشت:
کلا خاورمیانه همین طوری است !

maes;596476 نوشت:
خلاصه کشورهای دیگر خاورمیانه هم همین جوری است حتما !

نمي دونم اين مطلبو جدي گفتي يا شوخي بود.ولي عراق و افغانستان و كشورهاي عربي از اين خبرا نيستا.كلا اونجا دو جور ازدواج وجود داره:
4 تايي ها
6 تايي ها
:Nishkhand:
برخي از ضلع شرقي بام افتادند و ما از ضلع غربي بام.
salam1990;594579 نوشت:
به اروپا رفتم اسلام بود، مسلمان نبود، به ايران آمدم همه مسلمان بودند ولي اسلام نبود

سخن شاذي فرموديد......
برداشت شما از سخن جمال الدين اسد آبادي چندان با انديشه هاي ايشون نميخونه.زيرا اين مطلب قائل به جزئي از فرهنگ غرب يعني نظم و اراده و همت مردم و نخبگان و دول غرب كه منجر به پيشرفت غرب شد،است نه كليت فرهنگ غرب...
اينكه ما از فرهنگ و برخي آداب و رسوم و سنت هاي اسلامي(مثلا آداب ازدواج)فاصله گرفتيم درست است،اما دليل نميشه هركس در هر تاپيكي اين جمله رو تكرار كنه و غرب رو بر سر اسلام بكوبه اونهم در مسئله ازدواج و خانواده و تعهد به خانواده و......كه غرب وضعيتي بدتر از جوامع اسلامي دارد.و در آرزوي جامعه اي اخلاقيتر چون ايران هستند.

اين مطلب در باب پيشرفت هاي صنعتي و نظم اروپاييان است.نه اينكه عالم بزرگ اسلام فرهنگ غرب(و مثلا با هم بودن دختر و پسر) را مثال و الگو بداند اين جمله فقط در مورد نظم و همت و اراده اي كه منجر به پيشرفت غرب شد صادق است.
در استفاده از يك ضرب المثل بايد به زمينه هاي پيدايش آن توجه كرد.

ومن الله التوفيق:Gol:[/]

RezaDodangeh;596528 نوشت:
از فرمايش شما اينطور نتيجه ميگيريم كه اگر ميخواي زندگي براي يك عمرت خراب نشه و خوشبختيت تضمين بشه يا با دكتر مهندس ازدواج كن يا با پولدار!!!

دوست عزيز ، اون حساسيتي كه شما ميفرماييد كه:
در كشورهاي غربي نيست چون اگه همديگه رو نخوان سريع جدا ميشن ولي اينجا حرفِ يك عمر زندگيه

تا حد زيادي درسته ، اما اون حساسيت بايد درمورد شناخت شخصيت طرف باشه ، نه دكتر و مهندس و پولدار بودنش

خب منظور منم همین حساسیت داشتنه بود...حالا اینکه حساسیت داشتن به چی درسته به چی غلط یه بحث دیگس ولی اینکه خود حساسیت داشتن درسته یا نه 100 در 100 درسته و باید باشه..

فقط میگم:
رسم و رسومات غلط و افراطی رو اگه بذاریم کنار مشکل ازدواج اسان از بین خواهد رفت
دین مبین اسلام به امر ازدواج اهمیت بسزایی داده و هرگز در دین تجویز نشده که در ازدواج باید تجمل گرایی و مهریه های غیر قابل قبول وجود داشته باشن بلکه این مایییم که داریم این فرهنگ های غلط رو رواج میدیهیم.
به نظر من باید در امر ازدواج فرهنگ سازی بشه.متاسفانه کشور ما در بعضی موارد مثل همین ازدواج از فرهنگ درست فاصله گرفته.نیازی به این همه سختگیری نیست .چرا همه باید انتظار داشته باشیم همه شرط های در همون وهله اول جور بشن؟
چرا همواره باید به این فکر باشیم که یه کار خوب و مورد پسند داشته باشیم تا بعد بریم سمت ازدواج؟
چرا حتما باید دختر خانمها مدام نگران جهیزیه انچانی باشن؟چه لزومی داره؟همه در همون اول قدم جور بشن؟
چرا هی دارن مهریه ها سنگین تر میشن؟خانواده ها و دختر خانمها نمیدونن که مهریه اصلی در اصل مهر و محبت و وفاددری شوهر به همسرشه نه این مادیات و پول؟
بیاید کمی دلمان به خودمان بسوزد .
ایا همه چیز قبل ازدواج همیشه باید جور شود؟ایا بعد ازدواج خیلی از موارد جور نخواهد شد؟
ایا از لطف و عنایت و مصلحت نگری خواوند متعال باید غافل بمانیم؟
خیلی از این ها بعد ازدواج حاصل میشن
پسری که چون از کارش راضی نیست میترسه خانومی بهش جواب مثبت نده اشتباه میکنه.من و شاید شما افرادی رو سراغ داریم که اول ازدواج شغل چندان راضی کننده ای نداشتن ولی بعد ازدواج کمک کم خیلی از مشکلات برطرف شدن .
خانواده های ثروتمند هم در رسم رسومات غلط مقصرن
به نظر من تو بحث فرهنگ سازی صدا و سیما نقش خودش رو خوب انجام نمیده.

[="Tahoma"][="Navy"]سلام
از استارتر اینطور برداشت نکردم که اروپا را مدینه فاضله معرفی کرده باشد!!!

ایشون در مورد موضوع که ازدواج بود چند مقایسه انجام داد با ذکر وجه تمایزهای آن در اسلام( صیغه خواندن و ایجاد محرمیت)،

ایشون فقط به بعد ارضاء غرایز جنسی در ازدواج توجه داشتند و نکته پیشنهادیشون اون سبک زندگی بود،

جبهه گرفتن در مقابل همچین مسائلی مشکلی از جامعه را حل نخواهد کرد بلکه اصل را به حاشیه کشاندن است،

مثلا مطلبی که دوستمون در پست بالا گفتند اگه قبول نکنه میگن دنبال پول بود!!! اگه قبول کنه میگن پس...

آیا باید به جمله ایشان حمله کرد ؟!! یا به فکر فرو رفت، آقایان خود را محک بزنن به چنین دختر خانمی چه برچسبی خواهند زد؟!!

در واقع اداب و رسوم ازدواج ما برای هر خانواده قاعده خاص خود را گرفته است، کمتر از یک روش همه گیر استفاده میشود،

ازدواجهای الان نه ایرانیست نه اسلامی، نه تلفیقی!!

تا دستمون از صهیونیست کوتاه میشه می افتیم گردن صدا و سیما!! این یعنی خودمون هیچیم!! دختر و پسرایی که نمیتونن برا ازدواجشون خودشون تصمیم بگیرن همون بهتر که ازدواج نکنن :ok:
[/]

salam1990;594579 نوشت:

یا علی

با سلام

به نظرم بیشتر باید جوونا روی معیارهاشون و اصلا هدفشون از زندگی کار کنن اونوقت خیلی جاها مشکلاتی که سر راه ازدواج دائم هست حل میشه و نیازی به موقت نیست.

از نظر شرعی این وضع -یعنی همون سختگیری های بی مورد در ازدواج که بیشتر مشکل آفرین هست هرچند رفاه به ارمغان بیاره ولی مشکلاتش بیشتره- نهایتا به ضرر هر دو جنس هست،

چه زن و چه مرد ضرر میکنن،فشارهای روحی،سرکوب غرایز،ترس از آینده،سردرگمی و ....

اینکه میگن نوک پیکان سمت خانم هاست اصلا ینی چی؟! زندگی مشترک هم مرد میخواد هم زن،سهم هر دو هم مساویه ولی مشابه نیست. حالا این زندگی شکل نگیره یا صیغه موقت

رواج پیدا کنه چطور ضرر فقط متوجه دختر خانم ها مخصوصا مذهبی هست نمیدونم!!!!!:Gig:

همه با هم هر کس لز خودش و خانوادش شروع کنه بیایم فکر کنیم و موانع ازدواج دائم رو از سر راه برداریم با تغییر نگرش،با تلاش،با کمک به همدیگه و ....

باور کنید ازدواج دائم باید مسیرش هموار و درست بشه،باید اولین و بهترین گزینه برای جوونا باشه. اخه تا ازدواج دائم هست موقت چرا!!!!؟؟

چه دختر و چه پسر باور کنید خیلی هم شان و کفو خودتون پیدا میشه. ی کم نگرشتون تغییر بدید پیدا میشه

salam1990;594579 نوشت:
با سلام

یا علی

منم دلم خیلی پُره از این شرایط .
جوونا باید برای ازدواج هفت خان رستم رو بگذرونن . مخصوصاً پسرا که اگه دو سال از عمرشون رو توی سربازی تلف نکرده باشن اصلاً آدم حساب نمیشن . چه برسه به اینکه بخوان زن بگیرن . من با مهریه مشکلی ندارم به شرطی که نجومی نباشه . چیزی که خیلی اذیتم میکنه هزینه های عروسی ـه . کجای قرآن نوشته جوونا برای ازدواج باید 700 نفر مهمون دعوت کنن و هزینه های تالار عروسی و ... رو متحمل بشن . بیشتر پسرا بخاطر هزینه های عروسی چند سال اول عروسی رو زیر فشار بدهی هستن . آخرش هم که اکثراً کار به طلاق میکشه . دلیل چیه ؟ دلیلش اینه که مادر عروس و دوماد میگن باید بهترین عروسی رو بگیریم تا چشم دوست و دشمن از حدقه بزنه بیرون . ازدواج آسون هم همش شعاره . حتی برنامه های تلویزیونی هم همش در حد شعاره ...
ازدواج ساده اینه که دختر و پسر همدیگه رو ببینن و بپسندن بعدش با دعوت کردن فامیل های نزدیک و یه مهمونی کم هزینه این جوونا رو بفرستن سر خونشون .
من با ازدواج سفید موافق نیستم . چون هیچ عهدی بین دختر و پسر بسته نمیشه و عده ی زن رعایت نمیشه . و تکلیف بچه مشخص نمیشه . اینجوری بهتر نیست ؟

کلاً به نظرم برای کوری چشم بزرگترهای سخت گیر هم که شده ما جوونا باید ازدواج موقت رو رواج بدیم . موقت که چه عرض کنم ؟ ، 10 ساله و 20 ساله . :Nishkhand: بعد بیست سال بازم تمدید کنیم . اینطوری میشه همون آزادی مد نظر شما ولی از نظر شرع مقدس اسلام هم قابل قبوله .

یه سوال از دوستانی که میگن صیغه خوبه :

شما خودت حاضری خواهر یا دختر و حتی مادر خودتو بدی با یکی صیغه کنه و وقتی صیغه تموم شد یکی دیگه بیاد باز هم با خواهرت و دختر و مادرت صیغه کنه ؟ حالا نقش خواهر چیه ؟ بنظرت نقشش زن خانه داره یا .... ؟

البته مثال زدم و همیشه واسم سوال بود از کسانی که راضی به صیغه هستن اینو بپرسم .

خداجو;596793 نوشت:

شما خودت حاضری خواهر یا دختر و حتی مادر خودتو بدی با یکی صیغه کنه و وقتی صیغه تموم شد یکی دیگه بیاد باز هم با خواهرت و دختر و مادرت صیغه کنه ؟ حالا نقش خواهر چیه ؟ بنظرت نقشش زن خانه داره یا .... ؟

البته دوست عزیز صیغه که همان متعه است (که اشتباها از آن به صیغه نام برده می شود)در اسلام به عنوان آخرین را و به عنوان پله اضطراری استفاده می شود.
اگر قرار باشد که مادر یا خواهر کسی در مواقع اضطراری به گناه زنا و یا روابط نا مشروع دیگری مبتلا شود، البته که متعه بهتر است.نمی دونم شما در چه سنی و در کجای ایران زندگی می کنید؟ولی این روابط بی بند و باری که الان در بعضی از شهرهای بزرگ مثل تهران دیده می شود.آیا به خاطر این نیست که شرایط ازدواج سخت شده است؟ و به خاطر این سختی آیا فکر نمی منید که مادر یا خواهر کسی هر هفته با کسی باشد و بدون خواندن صیغه شرعی این کار انجام بگیر بهتر است؟ یا اینکه این ازدواج در جایی ثبت شود(حتی موقت )بهتر است؟چون فردا روزی مثلا بچه ای متولد شد پدری مسولیتش را قبول کند.
بله افرادی که می تونند نفس خودشون رو نگه دارند و بعدا ازدواج دایم داشته باشند خیلی بهتر از ازدواج موقت است.

[="Tahoma"][="Navy"]

(رهرو ولایت);596802 نوشت:

البته دوست عزیز صیغه که همان متعه است (که اشتباها از آن به صیغه نام برده می شود)در اسلام به عنوان آخرین را و به عنوان پله اضطراری استفاده می شود.
اگر قرار باشد که مادر یا خواهر کسی در مواقع اضطراری به گناه زنا و یا روابط نا مشروع دیگری مبتلا شود، البته که متعه بهتر است.نمی دونم شما در چه سنی و در کجای ایران زندگی می کنید؟ولی این روابط بی بند و باری که الان در بعضی از شهرهای بزرگ مثل تهران دیده می شود.آیا به خاطر این نیست که شرایط ازدواج سخت شده است؟ و به خاطر این سختی آیا فکر نمی منید که مادر یا خواهر کسی هر هفته با کسی باشد و بدون خواندن صیغه شرعی این کار انجام بگیر بهتر است؟ یا اینکه این ازدواج در جایی ثبت شود(حتی موقت )بهتر است؟چون فردا روزی مثلا بچه ای متولد شد پدری مسولیتش را قبول کند.
بله افرادی که می تونند نفس خودشون رو نگه دارند و بعدا ازدواج دایم داشته باشند خیلی بهتر از ازدواج موقت است.

با شما موافقم ، متاسفانه دیدمان نسبت به بعضی مسائل سخت گیرانه هست ، متاسفانه واقعیاتی در جامعه وجود داره که با پوشاندن انها و یا رد آنها دردی دوا نخواهد شد،

من با صیغه موافق نیستم همونطور گفته شد راه اخره ، پل اضطراریه ولی وقتی مریض میره بیمارستان اول علائم حیاتیشو راه میندازن بعد میان علت اصلی بیماری رو در میارن،

تا زمانیکه والدین آموزش کافی برای تربیت فرزندان ندیدن و آموزش و پرورش ما غنی نشد که نمیشه دست رو دست گذاشت

مسائل جنسی بین بچه های مقطع راهنمایی شیوع پیدا کرده، ما چه این قضیه رو بپذیریم چه نپذیریم داره اتفاق می افته و اگر تا 10 سال دیگه با خانواده های نوجوان مواجه شدیم جای تعجب نیست!!!(از نوع نامشروعش)

دختر 13 ساله دوست پسر میگیره و پسر 18 ساله تا حالا چند تا دوست دختر رد وبدل کرده و هنوز این قضیه اونقدی قبح نداره که صیغه و یا همون متعه داره!!

یقینا در آموزه های دینی ما برای مدت و سلامت در این زمینه(صیغه) برنامه هایی ارائه داده شده که میتونه کارساز و راهساز باشه و از بد مارو به بدتر نکشونه.[/]

خداجو;596793 نوشت:

شما خودت حاضری خواهر یا دختر و حتی مادر خودتو بدی با یکی صیغه کنه ووقتی صیغه تموم شد یکی دیگه بیاد باز هم با خواهرت و دختر و مادرت صیغه کنه ؟ حالا نقش خواهر چیه ؟ بنظرت نقشش زن خانه داره یا .... ؟

اصلاً وارد بحث متعه نميشم چون موضوع تاپيك نيست ، فقط در مورد سوال برادرمون
نميدونم اين چجور سوال پرسيدنه كه آقاي خداجو و در جاهاي ديگه بعضي از دوستان ميپرسن

بذاريد يه سوال مشابه از شما بپرسم شايد متوجه اشتباه خودتون در نوع پرسش بشيد

(لطفاً دقت كنيد)
من ميگم ازدواج دائم بده و يه سوال ميپرسم از اونايي كه ميگن ازدواج دائم خوبه:

آيا شما حاضر هستي خواهرت با يكي ازدواج كنه بعد طرف معتاد از آب در بياد و زندگي خواهرت رو سياه كنه و هر روز كتكش بزنه و خواهرت مجبور بشه با دو تا بچه طلاق بگيره بعد برا خرجشون بره شبها تو خونهء مردم رخت شويي كنه آخرشم يه نفر كه 30 سال از خودش بزرگتره بياد و با هزار منت بگيرش ولي اين هم بچه ها رو اذيت كنه و كتكشون بزنه و خواهرت مجبور بشه از اينم طلاق بگيره و اون وقت در و همسايه نيش و كنايه بهش بزنن كه تو خودت زندگي كن نيستي اگه بودي ميگيم اولي معتاد بود ديگه اين دومي چش بود كه طلاق گرفتي و خواهرت از بدبختي خودش و اين كنايه ها و از غصهء بزرگ كردن بچه و اجاره خونه و پول آب و برق و گاز خون به جيگر بشه آخرشم مشكل قلبي پيدا كنه و ببرنش بيمارستان بستريش كنن و............

پس نتيجه ميگيريم ازدواج دائم خوب نيست :Moteajeb!:

ریحانه النبی;596803 نوشت:

با شما موافقم ، متاسفانه دیدمان نسبت به بعضی مسائل سخت گیرانه هست ، متاسفانه واقعیاتی در جامعه وجود داره که با پوشاندن انها و یا رد آنها دردی دوا نخواهد شد،

من با صیغه موافق نیستم همونطور گفته شد راه اخره ، پل اضطراریه ولی وقتی مریض میره بیمارستان اول علائم حیاتیشو راه میندازن بعد میان علت اصلی بیماری رو در میارن،

تا زمانیکه والدین آموزش کافی برای تربیت فرزندان ندیدن و آموزش و پرورش ما غنی نشد که نمیشه دست رو دست گذاشت

مسائل جنسی بین بچه های مقطع راهنمایی شیوع پیدا کرده، ما چه این قضیه رو بپذیریم چه نپذیریم داره اتفاق می افته و اگر تا 10 سال دیگه با خانواده های نوجوان مواجه شدیم جای تعجب نیست!!!(از نوع نامشروعش)

دختر 13 ساله دوست پسر میگیره و پسر 18 ساله تا حالا چند تا دوست دختر رد وبدل کرده و هنوز این قضیه اونقدی قبح نداره که صیغه و یا همون متعه داره!!

یقینا در آموزه های دینی ما برای مدت و سلامت در این زمینه(صیغه) برنامه هایی ارائه داده شده که میتونه کارساز و راهساز باشه و از بد مارو به بدتر نکشونه.

خدا خيرت بده خواهر

خداجو;596793 نوشت:

هیچکس نمیگه متعه بهتر از ازدواج دائمه . به علاوه با توجه به اینکه مردان نسبت به زنان در برابر مسائل جنسی آسیب پذیرتر هستن ، متعه به عنوان آخرین راه حل برای مردایی هست که توانایی مالی و اجتماعی برای ازدواج ندارن . حتی در متعه هم برای زن ها مهریه تعیین میشه . و کار غیر قانونی یا گناهی نیست . من بیشتر منظورم این بود ازدواج باید راحت تر بشه . توی متعه هم زن میتونه خونه دار بشه . حتی بچه دار بشه .
بنظرت نقشش زن خانه داره یا .... ؟
با وجود اینکه سعی کردی توهینت رو مخفی کنی ولی همه فهمیدن منظورت چیه . منظورت اینه که هر زنی که متعه میشه خرابکاره . از خدا بترس .
شما خودت حاضری خواهر یا دختر و حتی مادر خودتو بدی با یکی صیغه کنه و وقتی صیغه تموم شد یکی دیگه بیاد باز هم با خواهرت و دختر و مادرت صیغه کنه ؟
هر زنی به شرطی که به سن قانونی رسیده باشه حق انتخاب داره . به من چه که بخوام تو کارشون دخالت کنم .
زن برای متعه شدن نباید ازدواج دائم کرده باشه مگر اینکه طلاق بگیره یا شوهرش به رحمت خدا بره .

موضوع قفل شده است