عاقبت انسانی که خیرخواه و کمک کننده انسان هاست اما هیچ دین و آیینی را قبول ندارد؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عاقبت انسانی که خیرخواه و کمک کننده انسان هاست اما هیچ دین و آیینی را قبول ندارد؟

سلام

امیدوارم جای درستی سوال کرده باشم

دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقته فکرم رو مشغول کرده یه شخصی هست که واقعآ به دیگران کمک میکنه به پیر مرد و جوان ......

حتی بعضی مواقع خودش تعریف میکنه که چطور به طرف کمک کرده من که اعتقاد دارم از خودم خجالت میکشم که شاید با بی تفاوتی از کنار کسی که کمک میخواست رد میشدم

اما در مقابل این خوبی ها یه چیز دیگه ای هم هست . این شخص شراب خوار و زنا کار و حتی خدا رو هم قبول نداره و همچنین امامان و پیامبران را هم قبول نداره.

میخواستم بدونم در آخرت آیا خدا این شخص رو میفرسته بهشت ؟ کلآ چی میشن اینطور افراد که کم هم نیستن.؟

مرسی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

نورایمان;594307 نوشت:
سلام

دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقته فکرم رو مشغول کرده یه شخصی هست که واقعآ به دیگران کمک میکنه به پیر مرد و جوان ......

حتی بعضی مواقع خودش تعریف میکنه که چطور به طرف کمک کرده من که اعتقاد دارم از خودم خجالت میکشم که شاید با بی تفاوتی از کنار کسی که کمک میخواست رد میشدم

اما در مقابل این خوبی ها یه چیز دیگه ای هم هست . این شخص شراب خوار و زنا کار و حتی خدا رو هم قبول نداره و همچنین امامان و پیامبران را هم قبول نداره.

میخواستم بدونم در آخرت آیا خدا این شخص رو میفرسته بهشت ؟ کلآ چی میشن اینطور افراد که کم هم نیستن.؟

مرسی

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- - ابتدا از تاخیر در پاسخ گویی پوزش می طلبم، مشکلی برای من پیش آمد و سوال شما دو، سه روزی با تاخیر جواب داده شد.

- مسئله نخست آن است که در مورد بهشتی بودن یا جهنمی بودن افراد نمی توان نظر قطعی داد. این مسئله در اختیار خداوند است و ما نمی توانیم بر اساس دید محدود و اطلاعات ناقص خود تعیین کنیم که چه کسی به بهشت خواهد رفت و چه کسی جهنمی خواهد بود.

- مطلب دیگر دو اصطلاحی است که باید به آن توجه کنیم: 1 حسن فعلی 2. حسن فاعلی
حسن فعلی به فعل مربوط است. در واقع هرگاه فعلی که از سوی فردی صادر می شود، فعل مطلوبی باشد مانند کمک کردن به یک فقیر، این عمل دارای حسن فعلی است یعنی خود کنش و رفتار، دارای خوبی و مطلوبیت است.
حسن فاعلی، نه به فعل انجام شده که به فاعل فعل و نیت او مربوط است. اینکه فاعل به چه قصد و نیتی یک عمل را انجام داده است. آیا به خاطر خودش آن عمل را انجام داده است یا برای خدا یا هر نیت دیگری؟
اعمالی که در دین اسلام به عنوان عمل صالح نام برده شده اند، اعمال هستند که هر دوی حسن فعلی و حسن فاعلی را دارا باشند. به این معنا که هم عمل، عمل خوبی باشد مانند کمک به فقیران و هم نیت فاعل، رضایت خداوند و انجام فرمان او باشد. مجموع این دو عمل موجب می شود که عملی، عمل صالح باشد.
در این زمینه شهید مطهری چنین می فرماید:
"حسن فعلی برای پاداش اخروی عمل کافی نیست، حسن فاعلی هم لازم است. حسن فعلی به منزله تن و حسن فاعلی به منزله روح و حیات است و بیان کردیم که ایمان به خدا و روز رستاخیز، شرط اساسی و لازم حسن فاعلی است و این شرطیت یک شرطیت قرار دادی نیست، یک شرطیت ذاتی و تکوینی است، مانند شرطیت هر راه معین برای مقصد معین. در اینجا فقط اشاره به یک نکته لازم است و آن اینکه ممکن است کسی بگوید برای حسن فاعلی ضرورت ندارد که حتما قصد تقرب به خداوند در کار باشد، اگر کسی عمل خیری را به انگیزه وجدان و به خاطر عطوفت و رحمتی که بر قلبش مستولی است انجام دهد، کافی است که عمل او حسن فاعلی پیدا کند. به عبارت دیگر انگیزه انسان دوستی برای حسن فاعلی کافی است، همین که انگیزه انسان "خود" نباشد حسن فاعلی پیدا می کند اعم از اینکه انگیزه "خدا" باشد یا "انسانیت".
این نکته قابل تأمل است. هر گاه عملی به منظور احسان و خدمت به خلق و به خاطر انسانیت انجام گیرد در ردیف عملی که انگیزه اش فقط "برای خود" است نیست. البته خداوند چنین کسانی را بی اجر نمی گذارد. در برخی احادیث وارد شده است که مشرکانی نظیر "حاتم" با اینکه مشرکند، به خاطر کارهای خیری که در دنیا کرده اند معذب نخواهند بود و یا تخفیفی در عذاب آنها داده می شود." (1)

موفق باشید

1. مرتضی مطهری- عدل الهی- صفحه 374-375

«عاصِ ٍمَثَلُ الَذينِ كفَروا بِرَبِهِمْ أعْمالُهُمْ كرَماد اشْتدَتْ بِهِ الرِيحُ فىِ يَوْمٍ لاتَقْدِرونَ مِمَا كسَبوُا عَلى شَى ذلِك هُوَ الضَلالُ البَعيدُ»(ابراهيم: 18)
«اعمال كساني كه به پروردگارشان كفر ورزيده اند مانند خاكستري است در برابر تندباد در يك روز طولاني كه نمي توانند كمترين بهره اي از آنچه را كه انجام داده اند به دست آورند و اين همان گمراهي دور و دراز است.»

سلام
همین سایت خونده بودم یه روز برای آقای خیاط که دارای کرامت بود یک پنکه اورده بودن و اون چون باد خنکی میزد گفت کی این پنکه رو کشف کرد گفتن فلان اجنبی

بعد شبش آقای خیاط خواب دید یه نفر توی یه خونه روی بالای ابشار مواد مذاب گیر کرده و از بالا براش یه ملایکه ای غذ ا می بره!!

گفت این کیه تو اون خونه بالای این ابشار مواد مذاب؟!!

اون ملائکه بود چی بود گفت کاشف پنکه!
گفت پس برای چی تو جهنم هست؟
گفت بی دین بود بیچاره خدا مدا خالیش نبود افتاد این تو!
گفت پس این خونه و غذا و اینا چیه براش میبری؟!
گفت چون هر کی پنکه شو میخره میگه خدا مخترع اینو بیامرزدش وسیله مفیدی اختراع کرد!

-------------
تازه این خوبش بود اینطوری شد بقیه که بد هست کجا می افتن خدا می دونه

این موارد به نظرم زیاد با عدل الهی نمیخوره!!
مگه هدف آدما رسیدن به سعادت و کمال نیست؟ خب کسی که برای مردم کاری میکنه هم به سمت کمال خودش و هم کمال جامعه رفته! وگرنه اگه مثلا سر قضیه هابیل و قابیل هردو بخشنده و خوب بودن کسی جهنمی میشد بینشون!؟

دانشمندانی مثل ادیسون یا انیشتین که هر دو یهودی بودن چطور...؟یا بعضی دانشمندان علوم زیستی که خدارو قبول نداشتن اما کارهای خیلی مفیدی کردن که به درمان خیلی بیماریها و نجات خیلی انسانها کمک کرد چطور..؟ یعنی کسی که تو زندکیش زیاد کار خوبی نکرده اما مسلمون کامله با کسی که دین نداره اما جون میلیونها نفرو نجات داده چه فرقی باهم دارن..؟

ممنون از پاسخ تمام دوستان

آیا این جمله نمیتونه شامل این افراد باشه که میگه : خداوند از حق خودش میگذره اما از حق بندش نمیگذره

حالا این اشخاص که کمک کردن به بنده های خدا پس خداوند یعنی این ها رو میبخشه ؟

techies;595766 نوشت:
دانشمندانی مثل ادیسون یا انیشتین که هر دو یهودی بودن چطور...؟یا بعضی دانشمندان علوم زیستی که خدارو قبول نداشتن اما کارهای خیلی مفیدی کردن که به درمان خیلی بیماریها و نجات خیلی انسانها کمک کرد چطور..؟ یعنی کسی که تو زندکیش زیاد کار خوبی نکرده اما مسلمون کامله با کسی که دین نداره اما جون میلیونها نفرو نجات داده چه فرقی باهم دارن..؟

همان طور که در پاسخ قبلی عرض شد، برای اینکه عملی، عمل صالح قلمداد شود علاوه بر مطلوب بودن فعل (مانند افعالی که شما نام بردید)، مطلوب بودن نیت فاعل نیز شرط است و اگر افرادی که نام بردید برای رضای خداوند چنین کاری کرده اند، طبیعتا اجر آنها نیز با خداوند است. اما اگر برای خودشان بوده، طبیعتا نمی توانند توقع پاداشی داشته باشند. حالت دیگر نیز این است که نه برای خود و نه برای خدا باشد بلکه صرفا به جهت نوع دوستی و کمک به انسان ها باشد، در این صورت بر اساس برخی متون، خداوند این عمل را بی اجر نمی گذارد.

در فرضی که مطرح کردید، عمل کم فرد مومن، مقدم بر عمل زیاد فرد بی ایمان است (البته بی ایمان به معنای فردی که از سر لجاجت و عناد، بی ایمان است و نه فردی که از روی بی اطلاعی -بی اطلاعی ای که خودش در آن مقصر نباشد- ایمان نیاورده است)
موفق باشید

نورایمان;596254 نوشت:
ممنون از پاسخ تمام دوستان

آیا این جمله نمیتونه شامل این افراد باشه که میگه : خداوند از حق خودش میگذره اما از حق بندش نمیگذره

حالا این اشخاص که کمک کردن به بنده های خدا پس خداوند یعنی این ها رو میبخشه ؟

آنچه بنده عرض کردم، مقتضای بحث بر اساس ادله بود. اما اینکه خداوند در روز قیامت آیا افرادی که شما بیان کردید را مورد بخشش خویش قرار خواهد داد یا خیر؟ امری نیست که در حیطه علم و دانش ما باشد. در پاسخ نخست (بخش اول) نیز عرض شد که این امور تنها در اختیار خداوند است و ما نمی توانیم بهشتی یا جهنمی بودن فرد الف را مشخص کنیم.
آنچه تا کنون بیان شد بر اساس قواعد است و فردی که نیت الهی نداشته است، مستحق بهشت نیست (هرچند اگر نیت نوع دوستانه داشته باشد، اجر می بیند) اما در روز قیامت هم بسیاری (اگر نگوییم همه) بر اساس شایستگی خود به بهشت نمی روند بلکه به جهت لطف الهی راهی بهشت می شوند.
آنچه باید مورد توجه باشد این است که ما باید اعمال خوب خود را، همراه با نیت های خالص و الهی داشته باشیم تا اثربخش باشند.

موفق باشید

techies;595766 نوشت:

من نمیدونم انیشتین یا ادیسون به خدا ایمان داشتن یا نه ولی شما بگو علم رو کی به انیشتین و ادیسون داده ؟ حتماً میگید خودشون به دست آوردن .
نخیر خدا این توفیق رو به بعضی آدم ها میده . درسته که اونا توی این مسیر خیلی زحمت کشیدن ولی در واقع خدا بهشون کمک کرده . مگه نمی دونید که اگه حتی یه لحظه اراده ی خدا از این عالم برداشته بشه هممون از بین میریم . پس خدا اراده کرده که علم بشر به دست این افراد رشد پیدا کنه . حالا اونا حضور خدا رو درک کردن یا نه ، نمیدونم ولی به هر حال هر کس کافر باشه میره جهنم . مگه عدل خدا اجازه میده کسی که به خدا ایمان آورده و یه عمر خدا رو عبادت کرده و کسی که یه عمر همین جوری واسه خودش زندگی کرده و از خدا خبری نداشته ، هر دو برن بهشت ؟
حتماً میدونید که هدف اصلی از خلقت انسان عبادت بوده . کمک به دیگران اگه بخاطر خدا باشه عبادت حساب میشه ولی کافرا برای پول و شهرت و .... میرن عالم میشن چون از خدا خبری ندارن که نیت اونا خدایی باشه .
موفق باشید .

ya aboofazel;596300 نوشت:
من نمیدونم انیشتین یا ادیسون به خدا ایمان داشتن یا نه ولی شما بگو علم رو کی به انیشتین و ادیسون داده ؟ حتماً میگید خودشون به دست آوردن .

حالت خوبه برادر..؟به نظر که خوب نمیای...
من فقط سوال پرسیدم...1سوال بسیار ساده...اینارو از کجای سوال من برداشت کردی من نمیدونم, ولی هیچ وقت اینقدر سطحی و غلط برداشت نکن, همه مثل من وقت نمیذارن بهت توضیح بدن برداشتت اشتباه بوده...

techies;596309 نوشت:
حالت خوبه برادر..؟به نظر که خوب نمیای...
من فقط سوال پرسیدم...1سوال بسیار ساده...اینارو از کجای سوال من برداشت کردی من نمیدونم, ولی هیچ وقت اینقدر سطحی و غلط برداشت نکن, همه مثل من وقت نمیذارن بهت توضیح بدن برداشتت اشتباه بوده...

ممنون خوبم .
شما پرسیدی دانشمندانی مثل انیشتین و ... چطور ؟ پرسیدی که یعنی کسی که تو زندکیش زیاد کار خوبی نکرده اما مسلمون کامله با کسی که دین نداره اما جون میلیونها نفرو نجات داده چه فرقی باهم دارن..؟
منم عرض کردم . دانشمندان اگه توفیقی به دست آوردن همش لطف خدا بوده . پس اینکه صرفاً یکی یه کشف علمی بکنه و بره بهشت با عدل خدا جور در نمیاد چون اون دانشمند از هدف اصلی خودش که عبادت خدا هست غافل بوده (البته منظورم فقط دانشمندان کافره) ....
شما منظورت این بود که بین مسلمونی که کار مفیدی نکرده و کافری که کار مفیدی کرده نباید فرقی باشه . یعنی هر دو باید برن بهشت . من این برداشت رو از صحبت شما کردم و عرض کردم که کار علمی که از کافر سر میزنه تحت اراده ی خداست پس دلیلی برای بهشت رفتنش نمیشه . اصلاً کار علمی هدف نیست . هدف عبودیت ـه
کجای برداشت من سطحی بوده دوست عزیز ؟ :Cheshmak:

ya aboofazel;596353 نوشت:
کجای برداشت من سطحی بوده دوست عزیز ؟

همین برداشتتون..!
من منظورم این بود چه فرقی (تفاوتی) بین این دو گروه هست که کارشناس عزیز
توضیح بدن...در واقع غیر مستقیم میخواستم تاثیر ایمان رو به خواننده ها القا کنم...حالا متوجه شدید..؟

techies;596358 نوشت:
همین برداشتتون..!
من منظورم این بود چه فرقی (تفاوتی) بین این دو گروه هست که کارشناس عزیز
توضیح بدن...در واقع غیر مستقیم میخواستم تاثیر ایمان رو به خواننده ها القا کنم...حالا متوجه شدید..؟

خوب شما غیر مستقیم میخواستی منظورت رو برسونی . اگه مستقیم میگفتی تاثیر بیشتری داشت . به هر حال مقصر من هستم و معذرت میخوام . :Gol:

[="Tahoma"][="Navy"]

نورایمان;594307 نوشت:
سلام

مرسی

سلام
عذاب و پاداش بر مبنای عقله
اگر عقل و اندیشه او براب درک حقیقت کافی باشد و در عین حال مخالفت کرده و ایمان نیاورده به عذاب دچار میشود
و اگر نه از مستضعفین است و خدای متعال خود بهتر می داند با آنها چه کند
اما جزای اعمال ناشایستی که انجام داده هم باید بکشد که این هم با معیار عقله
یا علیم[/]

techies;595766 نوشت:

سلام
ادیسون و راستش نمی دونم ولی نیوتن یادمه جایی خوندم بعد اینکه قانون انتگرال و دیفرانسیل و نوشت از دانشگاه انصراف داد و رفت حوزه علمیه چهار سال اونجا انزوا کرد و تحصیل علوم دینی کرد!!
وقتی برگشت به دانشگاه ازش پرسیدن این چهار سال کجا بودی گفت بیشتر این علمهایی که می دونم صبح دم ها تو خواب یکی بهم تلقین میکرد من برای همون رفتم درس دین خوندم تا خدا رو بهتر بشناسم!

انیشتن هم که اخرای عمرش مسلمون شده بود

موضوع قفل شده است