جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برهان پروردگار چیست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,944
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10456

  برهان پروردگار چیست؟
  لطفا در مورد برهان ربه در آیه زیر توضیح دهید ...


  مراد از برهان در این آیه شریفه چیست؟

  آیا این برهان مخصوص پیامبران هست یا افراد عادی نیز می توانند به آن برهان دست یابند و چگونه می توان به این برهان دست یافت؟؟ چرا از کلمه رای برای برهان استفاده شده است؟  وَلَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَهَمَّ بِهَا لَوْلا أَن رَّأَى بُرْهَانَ رَبِّهِ كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِينَ ﴿۲۴﴾

  و در حقيقت [آن زن] آهنگ وى كرد و [يوسف نيز] اگر برهان پروردگارش را نديده بود آهنگ او مى‏كرد چنين [كرديم] تا بدى و زشتكارى را از او بازگردانيم چرا كه او از بندگان مخلص ما بود (۲۴)
  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,026
  حضور
  72 روز 22 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16206

  راهنما نگاهی به تفسیر آیۀ 24 سورۀ یوسف "لَوْ لا أَنْ رَأى‏ بُرْهان ربه"
  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  لطفا در مورد برهان ربه در آیه زیر توضیح دهید ...
  مراد از برهان در این آیه شریفه چیست؟
  آیا این برهان مخصوص پیامبران هست یا افراد عادی نیز می توانند به آن برهان دست یابند و چگونه می توان به این برهان دست یافت؟؟ چرا از کلمه رای برای برهان استفاده شده است؟
  وَلَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَهَمَّ بِهَا لَوْلا أَن رَّأَى بُرْهَانَ رَبِّهِ كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِينَ ﴿۲۴﴾
  و در حقيقت [آن زن] آهنگ وى كرد و [يوسف نيز] اگر برهان پروردگارش را نديده بود آهنگ او مى‏كرد چنين [كرديم] تا بدى و زشتكارى را از او بازگردانيم چرا كه او از بندگان مخلص ما بود (۲۴)


  با سلام و تشکر

  علامۀ طباطبائی (رضوان الله علیه) در بخشی از تفسیر آیۀ 24 سورل مبارکۀ یوسف چنین آورده است که:

  «جمله" وَ هَمَّ بِها لَوْ لا أَنْ رَأى‏ بُرْهانَ رَبِّهِ" عطف است بر مدخول" لام" قسم كه در جمله قبلى بود، و معنايش اينست كه" و قسم مى‏خورم كه اگر ديدن برهان پروردگارش نمى‏بود نزديك بود كه او را در آنچه كه مى‏خواست اجابت كند". [معناى برهان و اشاره به اينكه برهانى كه ديدن آن، يوسف را از لغزش بازداشت نوعى علم شهودى بوده است كه به بندگان مخلص ارائه مى‏شود] كلمه" برهان" به معناى سلطان است، و هر جا اطلاق شود مقصود از آن سببى است كه يقين‏آور باشد، چون در اين صورت برهان بر قلب آدمى سلطنت دارد، مثلا اگر معجزه را برهان مى‏نامند و قرآن كريم مى‏فرمايد:" فَذانِكَ بُرْهانانِ مِنْ رَبِّكَ إِلى‏ فِرْعَوْنَ وَ مَلَائِهِ" و يا تصميم به چيزى گرفتند كه به آن نمى‏رسيدند. (سوره توبه، آيه 74) آن هنگام كه دو طايفه از شما تصميم گرفتند كه متفرق شوند. (سوره آل عمران، آيه 122) مى‏خواهم كارى كه مطابق حزم و تدبير است انجام دهم ولى نمى‏توانم، آرى ميان شتر و جهيدنش حائل شده. عصا و يد و بيضا دو برهان از پروردگار توست براى فرعون و جمعيتش.

  در سوره قصص، آيه 32 مى‏فرمايد:" يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ" براى اينست كه معجزه يقين‏آور است، و اگر دليل و حجت را هم برهان ناميده و مى‏فرمايد:" أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قُلْ هاتُوا بُرْهانَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ" باز براى اين است كه دليل، حجت يقينى است، كه حق را روشن ساخته و بر دلها حاكم مى‏شود، و جاى ترديدى باقى نمى‏گذارد. و اما آن برهانى كه يوسف از پروردگار خود ديد هر چند كلام مجيد خداى تعالى كاملا روشنش نكرده كه چه بوده، ليكن به هر حال يكى از وسائل يقين بوده كه با آن، ديگر جهل و ضلالتى باقى نمانده، كلام يوسف آنجا كه با خداى خود مناجات مى‏كند- و به زودى خواهد آمد- دلالت بر اين معنا دارد، چون در آنجا مى‏گويد:" وَ إِلَّا تَصْرِفْ عَنِّي كَيْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَيْهِنَّ وَ أَكُنْ مِنَ الْجاهِلِينَ ..." و همين خود دليل بر اين نيز هست كه سبب مذكور از قبيل علمهاى متعارف يعنى علم به حسن و قبح و مصلحت و مفسده افعال نبوده، زيرا اينگونه علمها گاهى با ضلالت و معصيت جمع مى‏شود، هم چنان كه از آيه" أَ فَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ وَ أَضَلَّهُ اللَّهُ عَلى‏ عِلْمٍ" و آيه" وَ جَحَدُوا بِها وَ اسْتَيْقَنَتْها أَنْفُسُهُمْ" به خوبى استفاده مى‏شود. پس يقينا آن برهانى كه يوسف از پروردگار خود ديد، همان برهانى است كه خدا به بندگان مخلص خود نشان مى‏دهد و آن نوعى از علم مكشوف و يقين مشهود و ديدنى است، كه نفس آدمى با ديدن آن چنان مطيع و تسليم مى‏شود كه ديگر به هيچ وجه ميل به معصيت نمى‏كند.»

  در تفسیر اطیب البیان تألیف سيد عبدالحسين طيب آمده است که:

  «كلمه (برهان) به معناي (سلطان) است، يعني سببي كه يقين آور باشد وآن برهاني كه يوسف از پروردگار خود ديد، همان علم مكشوف و يقين مشهودي است كه خداوند آن را به بندگان مخلص خود نشان ميدهد كه با ديدن آن ، چنان مطيع و منقاد مي گردند كه ديگر به هيچ وجه ميل به معصيت نمي كنند، يعني همان ملكه (عصمت) اما اين برهان هيچ منافاتي با اختيارفرد ندارد يعني چنين نيست كه شخص معصوم، اراده انجام معصيت و اختيار برآن را نداشته باشد، بلكه به درجه اي از علم يقيني رسيده كه ابدا فكر معصيت دراو راه ندارد.

  خداوند مي فرمايد، ما براي برگرداندن سوء و فحشاء برهان خود را به اونشان داديم و نمي فرمايد ما او را از بدي و فحشاء منصرف كرديم، چون او به واسطه احسان و نيكوكاريش ابدا ميلي به سوء و فحشاء نداشت تا محتاج برگرداندن از آندو باشد و علت اين امر هم آنست كه او از بندگان خالص خداست كه خداوند قلب آنها را براي خود خالص كرده و جز ياد خدا و عشق به او چيزي در قلبشان رخنه نكرده و در نتيجه مطيع و منقاد حقند واز غير خدااطاعت نمي كنند و مرتكب هيچ معصيتي هم نمي گردند و اين همان عصمت الهي است.»

  در تفسیر نور (استاد قرائتی) چنین آمده است که:

  امام صادق عليه السلام فرمود: «برهان رب» همان نور علم و يقين و حكمت بود كه خدا در آيات قبل فرمود: «و اتيناه علماً و حكماً» و آنچه در بعضى از روايات آمده كه مراد از برهان، مشاهده قيافه پدر يا جبرئيل است، سند محكمى ندارد.

  آنچه در تفسیر «برهان ربه» صحیح است عبارت از اینست:

  1- اگر امداد الهى نباشد، پاى هر كسى مى‏لغزد.«همّ بها لولا ان رَا برهان ربّه».
  2- خداوند بندگان مخلص را حفظ مى‏كند. «لنصرف عنه... انّه من عبادنا المخلصين».
  3- انبيا نيز در غرايز، مانند ساير انسان‏ها هستند ولى به دليل ايمان به حضور خداوند، گناه نمى‏كنند.


  برهان پروردگار چیست؟

 4. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود