صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بر سر دوراهی چادر

نوشته
    37
    حضور
    3 روز 9 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    162

غمگین بر سر دوراهی چادر

با سلام
    وقت همه دوستان بخیر
    من الان 23 ساله هستم، از 13 14 سالگی چادر میپوشم، منتها از همون اول چادر پوشیدنم به اقتضای مکان انتخاب بود، یعنی همیشه برای مدرسه رفتن، دانشگاه، مکانهای آزاد (کلاس آموزشگاهی، تو خیابون و .. ) چادر میپوشیدم و برای مهمانی رفتن، عروسی، گردش و ... بدون چادر بودم..
    (یعنی اطرافیانم ممکنه اقوام و فامیل تا حالا منو با چادر ندیده باشن و دوستای بیرون و همکارا و دانشگاهیا منو بدون چادر ندیده باشن)
    این منوال تا الانم ادامه داره..
    الان 2،3 ماهیه که شاغل شدم، کارم جوریه که ارباب رجوع ندارم ولی همکار مرد دارم، چون تایم کاریم از صبح تا غروبه چادرمو وقتی میرسم سرکار تا موقع اتمام کار و خروجم در میارم. (محل کارم خصوصیه و همه کارمندا هم سانتی مانتال، یعنی این تفکر که به خاطر مسئله خاص و منفعت خاصی چادر میپوشم، منتفیه)
    تا اینجا خودم مشکلی نداشته و ندارم.
    لازم به ذکره که با اینکه من انتخابی چادر میپوشم ولی به حفظ حرمت چادر اعتقاد خیلی زیادی دارم و وقتی چادر سرمه حتی لحن حرف زدنم هم تغییر میکنه چه برسه به نحوه گرفتن چادر و احترام بهش و جنبه عمومی قضیه (رعایت کامل حرمت و احترام چادر)
    با همه این اوصاف، مدتیه که این موضوع دغدغه ام شده که نکنه دوستانی که تو این فضاها (محل کار، هم دانشگاهیا و ) باهام برخورد داشتن، برحسب اتفاق یا هرطوری تو فضاهایی که بدون چادر هستم منو ببینن (یا اینکه چون چادرمو تو محل کاریم در میارم) و دیدشون نسبت به حجاب، حرمت چادر، و در آخر شخصیتم تغییر پیدا کنه و تاثیر منفی بذاره..

از دوستان میخوام که لطف کنن و راهنماییم کنن در این مورد..
    ممنون از وقتتون و عذر به خاطر پر حرفیم..

2. صلوات ها 16

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

بر سر دوراهی چادر

کارشناس بحث: استاد امین

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۴:۳۵ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    892
    حضور
    31 روز 12 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4653

سلام

بازخوردِ اجتماعیِ دوگانگیِ رفتار شما در نوع پوشش را می توان در نگاه دو دسته از افرد مورد بررسی قرار داد:

1- افرادی که چادری بودن شما برای آنها اهمیتی ندارد. این افراد متفاوت هستند که به چند دسته از آنها اشاره می کنم:

• اطرافیانی که شما را همیشه با مانتو دیده اند. این افراد وقتی شما را با چادر ببیند ممکن است تعجب کنند ولی بازخورد منفی برای شما ندارد.
    • افرادی که شما را با چادر دیده ولی به دلیل دیدن افرادی مثل شما، این مسئله که گاهی شما را با مانتو ببینند برایشان عجیب نیست.
    • افرادی که با شما هم عقیده هستند و چادر را همیشگی نمی دانند.
    • ...

2- افرادی که چادری بودن شما برای آنها اهمیت دارد. مانند:

• افرادی که شما را همیشه با چادر دیده اند و فکر می کنند چادر، پوشش همیشگی شماست.
    • افرادی که به دختران باحجاب حساس هستند و آنها را زیر نظر دارند تا رفتار آنها را به عنوان یک دختر مذهبی مورد ارزیابی قرار دهند.
    • کسانی که شما را به عنوان موردی برای ازدواج زیر نظر دارند.
    • ...

در مورد دسته اول مسئله روشن است. کار شما اثری روی آن ها ندارد و اگر هم داشته باشد خیلی اندک است.

بازخورد اصلی نسبت به دسته دوم است. این دسته وقتی شما را با مانتو ببینند معمولا نظرشان نسبت به شما عوض خواهد شد. آنهایی که روی شما به عنوان یک فرد چادری حساب می کردند دیگر اینگونه فکر نخواهند کرد. آنهایی که دختران چادری را به عنوان یک دختر مذهبی زیر نظر دارند ممکن است با دیدن دوگانگی شما در پوشش فکر کنند چادر وسیله ای برای پیش بردن کارهاست و نگاهشان به قشر چادری ها تغییر کند هر چند شما به هیچ وجه چنین نیتی نداشته باشی. آنهایی هم که شما را به عنوان یک دختر چادری زیر نظر دارند که در فرصت مناسب به خواستگاری شما بیایند ممکن است بعد از دیدن شما با مانتو پشیمان شوند یا اینکه با این تصور که شما چادری هستی بیایند و بعد از مدتی آشنایی به دوگانگی شما پی ببرند و عقب نشینی کنند. یا ...

این دوگانگی، بازخورد فردی هم خواهد داشت. به عنوان مثال:

1. کمترین آن همین دغدغه ای است که ذهن شما را مشغول کرده. شما دو شخصیت برای خود ساخته ای و از اینکه شخصیت دیگرت برای طرف مقابل رو شود و نسبت به شما بدبین شود نگران هستی. همین مسئله باعث اضطراب دائمی در شما می شود و فکر شما را به خود مشغول می کند.
    2. از طرفی سردرگمی شما در اعتقاد به حجاب نیز برایتان تشویش ذهنی ایجاد می کند. مثل این می ماند که من به حرمت نگاه به نامحرم معتقد باشم ولی گاهی نگاه هم بکنم. چون اعتقاد من با عملکردم سازگاری ندارد همیشه عذاب وجدان دارم. در حالی که کسی که اعتقادی به این مسئله ندارد به راحتی نگاه می کند و از این کار خود لذت هم می برد! به عبارتی از اینجا رانده و از آنجا مانده می شوم! نه لذت دنیایی را به طور کامل برده ام و نه لذت اخروی را!
    3. ...

بنابراین اولین توصیه ما به شما بدون در نظر گرفتن ترجیح زندگی اخروی بر زندگی دنیوی این است که موضع خود را مشخص کنید و یک رو شوید تا اطرافیان شخصیت شما را آنطور که هستی بشناسند و رفتار خود را با آن تطبیق دهند.

منتها به دلیل اینکه هر برنامه ای غیر از برنامه اسلام برای زندگی، عواقب دنیوی و اخروی نامطلوبی دارد، پیشنهاد ثانویه ما این است که در مورد پوشش چادر بیشتر تحقیق کنید تا بتوانید قلباً آن را بپذیرید. وقتی چنین شود به تبع، چادر پوشش همیشگی شما خواهد شد و عواقب دوگانگی پوشش نیز رفع می شود. با این حال اگر نخواستید این کار را هم بکنید، باز هم بی تفاوتی نسبت به نگاه دیگران بر ترک چادر اولویت دارد؛ یعنی اینکه گاهی چادری و گاهی مانتویی باشید و اثرات منفی فردی و اجتماعی آن را به جان بخرید، بر اینکه کاملا مانتویی شوید و چشم خود را به آخرت ببندید ترجیح دارد؛ چون خسارت دنیوی در مقابل خسارت اخروی به مراتب کمتر خواهد بود و هر چه از این خسارت کم کنید به نفع شما است.

پیروز و سربلند

ویرایش توسط امین : ۱۳۹۳/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۹:۳۳

7. صلوات ها 8

نوشته
    37
    حضور
    3 روز 9 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    162

بسیار ممنون از پاسخ کامل و شاملتون.
    از خدا میخوام توان تصمیم گیری محکمی رو بهم بده تا دلم آروم شه.
    از شما و همه دوستان هم التماس دعا دارم..
    إذا عَلِمَ اللهُ حُسنَ نیةٍ مِن أحَدٍ إکتَنَفَهُ بِالعِصمَةِ

9. صلوات ها 8

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

خانومی رو میشناسم که توی ارگان دولتی توی رده بالا شاغلن

توی محل کارشون کاملا رو میگیرن

اما توی جمع خانوادگی حجابشون اصلا کامل نیس

اکثرا بلیز و شلوار و یه شال آزاد

خیلی وقتا یقه لباسشونم یکمی باز بوده

در یه کلمه توی جمع خانودگی با وجود نامحرم راحتن کلا

اینجور آدما از نظر من دو رو منافقن

اما شما که به هر حال حجابت رو در هر حالتی حفظ میکنی حالا چه با چادر چه بی چادر

توی این دسته قرار نمیگیرید
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

11. صلوات ها 7

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام. منم دوستان مثله شما زیاد دارم مثلا تویه کلاس دانشگاه چادرشونو درمیارن و وقتی کلاس تموم میشه میپوشن ولی واقعا من شخصا تعجب میکنم از رفتارشون چون دوست صمیمی هستیم و میدونم بنده خدا خیلی ساده اس چن بار باهاش حرف زدم ک مگه نامحرم با نامحرم فرق داره اینجوری میکنی ملت فک میکنن از اجبار چادر سرت میکنی البته ک ایشون هم حجاب شون کامل بود فقط چادر شونو درمیاوردن ولی ب نظر شخصی من حس میکنم اینجور حرکات یه انرژی منفی ب دیگران میده آدم یه بار درست و حسابی تصمیم میگیره دیگه اگه با چادر آروم تره و خیالش راحته همیشه میپوشه و اگه نه هم دیگه خودشو راحت کنه ... اینجور برخوردا یه کم دوگانگی بوجود میاره ... در هر صورت این نظر شخصیه ... موفق باشین
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

13. صلوات ها 9

نوشته
    619
    حضور
    12 روز 13 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1766

بنده یکی از محل های از بین رفتن حیا خانمها رو محل کار دیده ام . چه بسا محل کار تاثیرش بیش از دانشگاه باشد .
    مطمئنید اگر به این منوال پیش روید کم کم چادر که هیچ روسری تان هم عقب رود و مثل دیگران نمی شوید ؟ آیا دیگران هم روزی مثل شما نبوده اند ؟
    نکته مهم تر این است که روش زندگی باید اسلامی باشد . چه بسیار چادری هایی که روش زندگیشان بدتر از غیر چادری ها است . یعنی همانطور که خودتان نوشتید که مقید به اصول چادر هستید بنده تاکید میکنم که مواطب سبک زندگی تان باشید محیط کار کم کم سبک زندگی تان را عوض میکند . کم کم سبک زندگی تان غیر اسلامی میشود .

برای روشن شدن سبک اسلامی چند تا مینویسم :
    همیشه حساسیتتان به گناه را چک کنید . اینکه در احادیث است که گناه یک لکه سیاه بر دل است و گناه زیاد باعث جمع شدن لکه ها میشود . گناه باعث میشود حساسیت به گناه رو از دست بدین و مانند دیگران شوید

دل صافتان را پیوسته چک کنید . یک نشانه دل صاف رقت قلب است مثل راحت گریه کردن برای امام حسین .

کلا منظورم از این مطلب اینست که بدانید در جامعه ما محیط کار یکی از بزرگترین عوامل گسترش فساد است و باید خیلی مواظب باشید
    مادامیکه هزینه وارد کننده (‌قیمت دلار ) ثابت میماند و هزینه تولید کننده افزایش می یابد ( تورم جامعه ) تولید کننده ورشکست خواهد شد و بیکاری رشد میکند (‌این یعنی یارانه دادن به تولید کننده خارجی ) . تجربه نشان میدهد هر راهی غیر از این (‌ افزایش قیمت ارز همگام با تورم ) بیراهه است و نتیجه نخواهد داد و روز به روز تولید کنندگان ضعیف تر میشوند . بر اساس این منطق و با نگاهی به رویکرد دولت فعلی نتیجه گیری میشود مادامیکه این دولت سر کار باشد شرائط اشتغال جامعه بدتر خواهد شد .
    افتخار به افزایش فروش نفت !

15. صلوات ها 7

نوشته
    37
    حضور
    3 روز 9 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    162

نقل قول نوشته اصلی توسط بپاخیزیم نمایش پست ها
    بنده یکی از محل های از بین رفتن حیا خانمها رو محل کار دیده ام . چه بسا محل کار تاثیرش بیش از دانشگاه باشد .
    مطمئنید اگر به این منوال پیش روید کم کم چادر که هیچ روسری تان هم عقب رود و مثل دیگران نمی شوید ؟ آیا دیگران هم روزی مثل شما نبوده اند ؟
    نکته مهم تر این است که روش زندگی باید اسلامی باشد . چه بسیار چادری هایی که روش زندگیشان بدتر از غیر چادری ها است . یعنی همانطور که خودتان نوشتید که مقید به اصول چادر هستید بنده تاکید میکنم که مواطب سبک زندگی تان باشید محیط کار کم کم سبک زندگی تان را عوض میکند . کم کم سبک زندگی تان غیر اسلامی میشود .

برای روشن شدن سبک اسلامی چند تا مینویسم :
    همیشه حساسیتتان به گناه را چک کنید . اینکه در احادیث است که گناه یک لکه سیاه بر دل است و گناه زیاد باعث جمع شدن لکه ها میشود . گناه باعث میشود حساسیت به گناه رو از دست بدین و مانند دیگران شوید

دل صافتان را پیوسته چک کنید . یک نشانه دل صاف رقت قلب است مثل راحت گریه کردن برای امام حسین .

کلا منظورم از این مطلب اینست که بدانید در جامعه ما محیط کار یکی از بزرگترین عوامل گسترش فساد است و باید خیلی مواظب باشید

با طرز فکر شما کاملا مخالفم!!!
    "در جامعه ما محیط کار یکی از بزرگترین عوامل گسترش فساد است" ، با چه سندی این حرفو میزنید؟ اینطور ریشه یابی میکنید؟
    این موضوع به طرز تربیت و درجه اعتقادات هر شخص بستگی داره، تاثیر محیط واسه یه آدم بالغ (که زمینه تمایل به کج روی نداره) به نظر بنده خیلی خیلی کمه.
    شما خیلی راحت دم از بی حیا شدن خانم ها تو محل کار میزنید؟! با چه میزان اطلاعات اینقد راحت قضاوت و نتیجه گیری می کنید؟

محیط کار بنده 15 نفر پرسنل داره که دو نفر آقا و بقیه خانم هستن. یکی از آقایون مدیر شرکت و دیگری از کارمنداس که سر و کار بنده بسیار کم به هردو میخوره.
    ضمنا دلیل درآوردن چادرم رو هم گفتم : تایم کاری بسیار طولانی، 9 ساعت کار مداوم. به علاوه اینکه پوشش بدون چادر بنده کاملا متناسب و موجهه.

در هر صورت ممنون که نظرتونو بیان کردید.
    إذا عَلِمَ اللهُ حُسنَ نیةٍ مِن أحَدٍ إکتَنَفَهُ بِالعِصمَةِ

17. صلوات ها 3

نوشته
    163
    حضور
    7 روز 5 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    451

سلام
    این سوال منم بود.لطفا جواب بدید.من تقریبا به زور چادر کردم البته زور زورم که نه.یعنی پدرم انقد باج داد برای کردن و تحریم کرد برای نکردنش!که دیگه پوشیدم
    الانم از این چادر مدل جدیدا میکنم رنگیا ولی هم باز از پوشیدنش بدم میاد
    نمیخوام سال دیگه با چادر دانشگاه برم
    شماها هم که مذهبی هستین میشه یه راه حل بدین بدون اینکه برم تحریم پدرم راضی شه چادر بزارم کنار؟مادرم مشکل نداره
    فقط پدرم و به خصوص برادرم به من گیر میده(مثلا پدرم به ساپورت کردن گیر نمیده اصلا به ارایش غبلنا گیر میداد الان نه مگه چندماه یه بار اما برادرم نخود هر آشه و دخالت میکنه)
    حالا چکارکنم؟
    چون واقعا این سخته من که علاقه ندارم پارچه بپیچم دورم هیکلم چندبرابر میشه همه میگن چاقی ولی هیکل خوبی دارم هرچند جلوی چادر رو نمیگیرم ولی اونم نمیخوام باشه چون اینجوری در اینده هم مجبور میشم با مردی ازدواج کنم منو چادری بخواد
    پس لطفا راهنمایی کنید

19. صلوات ها 2

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

نقل قول نوشته اصلی توسط لایرا نمایش پست ها
    سلام
    این سوال منم بود.لطفا جواب بدید.من تقریبا به زور چادر کردم البته زور زورم که نه.یعنی پدرم انقد باج داد برای کردن و تحریم کرد برای نکردنش!که دیگه پوشیدم
    الانم از این چادر مدل جدیدا میکنم رنگیا ولی هم باز از پوشیدنش بدم میاد
    نمیخوام سال دیگه با چادر دانشگاه برم
    شماها هم که مذهبی هستین میشه یه راه حل بدین بدون اینکه برم تحریم پدرم راضی شه چادر بزارم کنار؟مادرم مشکل نداره
    فقط پدرم و به خصوص برادرم به من گیر میده(مثلا پدرم به ساپورت کردن گیر نمیده اصلا به ارایش غبلنا گیر میداد الان نه مگه چندماه یه بار اما برادرم نخود هر آشه و دخالت میکنه)
    حالا چکارکنم؟
    چون واقعا این سخته من که علاقه ندارم پارچه بپیچم دورم هیکلم چندبرابر میشه همه میگن چاقی ولی هیکل خوبی دارم هرچند جلوی چادر رو نمیگیرم ولی اونم نمیخوام باشه چون اینجوری در اینده هم مجبور میشم با مردی ازدواج کنم منو چادری بخواد
    پس لطفا راهنمایی کنید
    چادر شالدار سرت کن خب

هم حرف پدرت میشه هم جرف خودت

شالشم میتونی با سلیقه خودت سنگ دوزی کنی

خیلی شیک و قشنگ میشه
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری