کمک برای رهایی از وسواس شدید

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک برای رهایی از وسواس شدید

با نام و یاد دوست

با سلام و عرض ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که طرح آن با آیدی خودشون ممکن نبود

ولی با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

[=&amp]باسلام.
من مشاوره های وسواسی این سایت رو خوندم. خیلی خوب بود ولی لازم دیدم مشکل شخصی خودم رو در میون بذارم. لطفا کمکم کنید. من وسواس شدیدی دارم.[/]:Ghamgin:[=&amp]
احساس می کنم توهمات وسواسیم زیاده! من شک نمی کنم در نجس شدن چیزها! بلکه احساس می کنم مطمئنم و یا با چشم می بینم. دیگه خسته شدم! ولی خیلی از مواقع به دیدن خودم هم شک دارم! نمی دونم واقعا دیدم یا توهمه!![/]

[=&amp]این رو بگم که نمی خوام یا نمی تونم به روانپزشک مراجعه کنم. چون نمی خوام کسی بفهمه. کتاب وسواس آیت الله مظاهری و سخنرانی استاد فاطمی نیا کمی رویم تاثیر داشت و بهتر شدم. ولی مشکلم اینه که توی عمل به بعضی حرف های این دو بزرگوار مشکل دارم! یعنی نمی تونم و نمی فهمم! مثلا نمی فهمم که میگن متنجس برای وسواسی نجس نیست یعنی کلاً نجس نیست؟ تمام متنجساتی که باهاش سر و کار دارم؟ اگه به این نکته بتونم عمل کنم خیلی مشکلاتم حله...[/]

[=&amp]می خواهم چند نمونه از درگیری های خود را که مرا بسیار مشغول خود می کند بیان کنم تا ان شاءالله شما بیشتر کمکم کنید. چون من نمی خواهم ملعون دنیا و آخرت و عاقبت به شر شوم. لطفا کمکم کنید تا از این عذاب رها شوم[/].

1- [=&amp]با عرض معذرت در دستشویی اکثراً موقع آبکشی محل تخلی، آب به سنگ دستشویی که گاهی ذرات نجاست را در آن می بینم برخورد می کنه و بر من ترشح میکنه که این هم برایم دردسر می شه و باید آب و آبکشی بیشتری کنم که باز دلمو راضی نمیکنه زیاد! کلاً ترشحات آب از زمین در دستشویی و حمام یکی از درگیری های وسواسی منه[/].

2- [=&amp]خیلی مواقع یک دفعه به ذهنم میاد که جایی یا چیزی نجسه و باید از آن احتیاط کنم اما به خاطر نمیارم که چرا ! و چون فکر می کنم که حتما نجس بوده و من دلیلش را فراموش کردم یا یادم رفته آب بکشمش پس نجس است[/].

3- [=&amp]من مدام در تطهیر هر نجس و متنجسی احساس می کنم یه جوری اشتباه کردم و نجس کاری کردم! خیلی اشتباه می کنم و همش همه جا رو نجس می کنم! حالا نمی دونم به این اشتباهاتم اهمیت بدم و نجس بدونم یا نه؟! الان خیلی جاهای خونه رو نجس می دونم که قابل تطهیر هم نیست! مدام به خودم میگم چونکه میگن به یقین وسواسی نباید اعتنا شود پس نباید نجس بدونم! منتها در عمل ازشون احتیاط می کنم و دلچرکینم! عتنا نکردن برایم سخته. فکر می کنم اگر به یقین هام اعتنا نکنم همه جا نجس میشه! دارم دیوونه میشم! آیا بگم تمام این احساس ها و یقین هایی که میگم اینجا نجس شد اونجا رو نجس کردم اشتباهه و اعتنا نکنم؟ آیا به همه یقین های آزاردهنده م بی اعتنا باشم؟

[/]4 [=&amp]–همسرم در نجس و پاکی بیش از حد تساهل می کنه و با کارهایش جاهایی را به نظرم نجس کرده.اما خودش میگه تو زیاده روی میکنی!کار من درسته! تکلیف من چیه؟

[/]5- [=&amp]لطفا بگویید آیا می تونم همه جاهایی که فکر می کنم نجس کردم پاک بدونم و تکلیف نجس و پاکی به شکلی که مرا به مرز جنون و اذیت روحی رسانده از من برداشته شود؟[/]

6- [=&amp]این مواردی که عرض کردم تنها چند نمونه از مشکلات منه. و مسئله و مشکلاتم در این زمینه گسترده و همه جانبه است. مسائل مختلفی مدام برایم پیش میاد. البته این مسئله علاوه بر نجس و پاکی در نماز و وضو و غسلم هم سرایت کرده. و کلاً تمام کارهای عبادی ام رو با دلچرکینی که فکر میکنم اشتباه کردم و قبول نیست انجام میدم.

لطفا دقیق جوابم را بدید که با لطف خدا و راهنمایی ارزشمند شما نجات پیدا کنم.

با تشکر فراوان[/]

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
ممنون از اعتمادتون
قبل از بحثم اجازه دهيد يك مثال بزنم ارتباط شما با اين مثل كليد ورود به بحث و ان شاالله خيلي از مشكلات خواهد بود.
افراد زيادي از اتاق تاريك يا از حضور در قبرستان در شب مي ترسند. وقتي ترس بر ما غلبه مي كند در واقع مثل بخار و مه شديد عمل مي كند. چگونه ما در مه غليظ جلوي خود را نمي بينيم، هنگام ترس هيجان منفي بر ما غلبه دارد هورمون آدرنالين در خونمان ترشح مي شود و درجه حرارتمان بالا مي رود و تپش قلب مان بالا مي رود. در برابر، بينش و شناخت ما افت پيدا مي كند به همين دليل است هنگام ترس و وحشت راه حل ها را نمي بيينم و به تعبير عاميانه عقلمان كار نمي كند.
وقتي فردي در تاريكي گرفتار ترس مي شود گرفتار توهم مي شود بنابراين
صداي ورزش باد، يخچال، صداي فرو رفتن آب دستشويي يا ظرف شويي و... را چيز هاي ديگري تفسير مي كند.
تكان خوردن پرده با باد، افتادن سايه خود روي زمين، افتادن نور چراغ ماشيني به پنجره و.....را چيزهايي ديگري تعبير و تفسير مي كند.
اين فرد واقعا در عالم توهم خود چيزي مي بينيد كه مثلا رد شد يا زير پرده تكان مي خورد
در بيماري وسواس
ما به دليل هيجان منفي اضطراب [HL]واقعا [/HL]در عالم خيال و توهم خود فكر مي كنيم نجاست ترشح كرده يا دست يا لباسمان هنوز پاك نشده است به همين دليل است كه علما مي فرمايند يقين فرد وسواسي اعتباري ندارد.
و نيز مي فرمايند: فرد وسواسي نبايد خودش احكام بخواند. بايد مدتي به شناخت و بينش ديگري كه مذهبي است و بيمار نيست اعتماد و تكيه كند و از اين جهت نگران نباشد و هرچه در ذهنش آمد كه مثلا فلان عمل درست نيست. فلان چيز هنوز هم نجس است يا .....بگويد من وظيفه ام را عمل مي كنم. اگر بخواهد كاري كند كه به دلش بچسبد يعني بها دادن به تخيل خود و دور شدن از واقعيت.

سؤال
مي خوام اعتنا نكنم ولي بهم سخت ميگذرد چه كنم؟
ببنيد بايد در برابر اين سختي مقاومت كنيد مثل اين كه بخواهيم دندان هاي ما را عصب كشي كنيم و يا ايمپلنت كنيم، خب مسلما سخت مي گذرد ولي براي درمان بايد مقاوم باشيم و خود را نبازيم. چه طور كسي كه از دندان پزشكي وحشت كند و به سلامت لثه و دندان هايش اهميت ندهد روز به روز معده و...او هم دچار مشكل مي شود، كسي هم كه در برابر وسواس مقاومت نكند و درمانش نكند مشكلش شديد و عميق و مزمن تر مي شود و گرفتار افسردگي هم مي شود.
پس بايد مانند كسي كه اعتياد به اينترنت يا مواد را مي خواهد ترك كند مقاومت كنيم تا پاك از وهم شويم.

سؤال دوم
من نمي تونم بروم نزد روان پزشك شما بگيد چه كنم؟
ببينيد اگر وسواس شديد باشد و زندگي و خواب و ارتباط با همسر و فرزند دچار مشكل شود لازم است حتما از روان پزشك هم كمك گرفت و عوارض دارويي كم را براي رسيدن فايده بيشتر پذيرفت.
در وسواس شديد هيچ مشاوري به تنهايي نمي تواند كمك كند چون دارو درماني لازم است.
اگر توصيه هاي بالا را انجام داديد و توانستيد كنترل كنيد و مديريت كه چه بهتر. وگرنه درمان را به تأخير نيندازيد و سبب تشديد بيماري نشويد. دارو ذهن شما را آرام مي كند. اضطراب را كم مي كند هورمون ها و انتقال دهندهاي عصبي را تنظيم مي كنند.
ولي با اين ها بايد عواملي كه سبب كاهش استرس و اضطراب مي شود را در زندگي اجرا كنيد مانند:
ارتباط راحت و خودماني با خدا
زيارت ائمه و امام زاده ها عليهم السلام
همنشيني با اعضاي خانواده
فعاليت هاي بدني و كار
داشتن سرگرمي هاي مورد علاقه و فرار از تنهايي و بي كاري
تفريح داشتن
ديدن فيلم طنز
نرمش ها و ورزش هاي هوازي( پياده روي، شنا، ..)
خوردن انار شيرين و مركبات
نوشتن هيجانات منفي و عقده ها و مشكلات در دفتر و ريختن در زباله
مطالعه تاپيك بي خيال درماني همين سايت

[="Arial"][="Black"]دوست خوبم سلام
لطفا بیا به تاپیک بیخیال درمانی بیا اکثر سوال هاتون اونجا جوابشو گفتن
.دیگه پست جدید نمیذارم ادامه اشو می نویسم استاد یدونه فیلم یک دقیقه ای در مورد وسواس گذاشته بود یه آقاهه صحبت می کرد و میگفت که تطهیر کنند‌ه واقعی خدا هستش همون خدایی که گفته نجسه , همون خدا هم گفته اگه شک کردی جای پاک , نجس شده یا پاکه , بدون که پاکه
خود من تو دسشویی شیر رو که بستم به ذهنم میاد نکنه نجس باشم ? اما دیگه شیر رو باز نمی کنم چون میدونم وسوسه شیطانه , بالفرض که آب بپاشه بگو من شک دارم که جای پاک نجس شده یا نه , نتیجه میگیرم که پاکه ,
[/]

حامی;595182 نوشت:
افراد زيادي از اتاق تاريك يا از حضور در قبرستان در شب مي ترسند. وقتي ترس بر ما غلبه مي كند در واقع مثل بخار و مه شديد عمل مي كند. چگونه ما در مه غليظ جلوي خود را نمي بينيم، هنگام ترس هيجان منفي بر ما غلبه دارد هورمون آدرنالين در خونمان ترش مي شود و درجه حرارتمان بالا مي رود و تپش قلب مان بالا مي رود. در برابر، بينش و شناخت ما افت پيدا مي كند به همين دليل است هنگام ترس و وحشت راه حل ها را نمي بيينم و به تعبير عاميانه عقلمان كار نمي كند.
وقتي فردي در تاريكي گرفتار ترس مي شود گرفتار توهم مي شود بنابراين
صداي ورزش باد، يخچال، صداي فرو رفتن آب دستشويي يا ظرف شويي و... را چيز هاي ديگري تفسير مي كند.
تكان خوردن پرده با باد، افتادن سايه خود روي زمين، افتادن نور چراغ ماشيني به پنجره و.....را چيزهايي ديگري تعبير و تفسير مي كند.
اين فرد واقعا در عالم توهم خود چيزي مي بينيد كه مثلا رد شد يا زير پرده تكان مي خورد
در بيماري وسواس
ما به دليل هيجان منفي اضطراب واقعا در عالم خيال و توهم خود فكر مي كنيم نجست ترشح كرد يا دست يا لباسمان هنوز پاك نشده است به همين دليل است كه علما مي فرمايند يقين فرد وسواسي اعتباري ندارد.

خداقوت
تمثیل و توضیح جالبی بود.

اگه همین تیکه اش رو گُنده کنین و توی یه پست مجزا توی بی خیال درمانی ثبتش کنین خیلی خوب میشه. بهرحال همه ی این تاپیک ها زیرشاخه ی همون بی خیال درمانی ان دیگه!:ok:

استاد! خواستین بی خیال درمانی رو چاپ کنین، حتما این بخش صحبت تون رو هم توش بیارین. خیلی قشنگ بود.:Kaf:

سپاس.

با نام و یاد دوست

با سلام و عرض ادب

کاربر محترم در ادامه از من خواستند تا سوال دوم ایشان را هم در این تاپیک درج نمایم

تا کارشناس محترم بهه آن پاسخ بدهند:

نقل قول:

با سلام و تشکر از کارشناس محترم.
شما می فرمایید بی خیال درمانی کنید.
تاپیک بی خیال درمانی را هم خواندم. با توجه به این راه درمان لطفا با در نظر گرفتن احکام شرعی به سوالات من در این چند مشکل پاسخ دهید. لطفا کلی پاسخ ندهید.

1. یکی از موارد وسواس من در خون است. چیزی که پیش آمده به دیگران نشون دادم که به نظر من خون بوده در خیلی از موارد دیگران می گویند خون نیست! کلا خیلی روی فهمیدن خون بودن یا نبودن زخم یا لکه مشکل دارم. بعضی مواقع سرخی و خراشیدگی سطحی هم به نظرم خون می آید. و تا نشویم راحت نمی شوم! و اگر نشویم و بعدا ببینم زخم یا سرخی تغییری پیدا کرده فکر میکنم نجس کاری شد! شما بفرمایید با این مشکل چطور بی خیال درمانی کنم که گیر شرعی هم پیدا نکنم؟؟!!!

2. در استفتائات آیت الله مظاهری در درمان وسواس آمده متنجس برای وسواسی نجس نیست! میشه بفرمایید یعنی من به طور کل هر مورد متنجسی که برایم پیش می آید در زندگی، نجس ندانم؟؟؟ اشکال ندارد؟؟؟ خواهش می کنم...خواهش می کنم...خواهش می کتم این استفتاء را برای من روشن کنید!! و توضیح دهید که گره بسیاری از مشکلات من را باز می کند.

3. با اینکه مقلد آیت الله خامنه ای هستم اما چون فهمیدم اشکال ندارد از استفتائات آیت الله مظاهری در باب وسواس استفاده کنم از سایت ایشان یک استفتاء شخصی برای خود کردم. ایشان گفتند به جز عین نجاست از هیچ چیز دیگر اجتناب نکنم. می خواهم بدانم من که در خیلی از مسائل عین نجاست هم وسواس دارم با اینها چه کنم؟؟ مثلا همان مورد 1 که گفتم... یا گاهی موادر که با عرض معذرت دستشویی ام تند است و فشار می آید احساس می کنم چند لحظه قبل از اینکه در دستشویی بنشینم ادرارم میریزد و لباسم را نجس میکند. گاهی تا حدودی بررسی میکنم و می بینم چیزی نیست اما خیلی از موارد به بررسی خودم هم شک دارم و مطمئن نیستم و باز فکر می کنم به لباسم ریخته و بررسی من درست نبوده. من در عین نجاست هم خیلی مشکل دارم.

باز هم تمنا می کنم در مورد این سه مورد کلی پاسخ ندهید و تک تک بگویید برای هرکدام چی کنم..؟

با تشکر و معذرت فراوان

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

طاهر;630355 نوشت:
1. یکی از موارد وسواس من در خون است. چیزی که پیش آمده به دیگران نشون دادم که به نظر من خون بوده در خیلی از موارد دیگران می گویند خون نیست!

سلام بر شما
بله به سخنانشان حتما اعتماد كنيد
تصور كنيد چشمان شما هنگام كار ساختماني جوش زده باشد. و چشمان تان را بسته باشيد و با كمك دوست يا همكارتان بخواهيد برويد نزد چشم پزشك. به او اعتماد مي كنيد و براساس راهنمايي او حركت مي كنيد.
در بيماري وسواس بايد براساس راهنمايي ديگران عمل كنيم چون وهم ما در اين بيماري باد مي كنند و شناخت مان پنچر مي شود.

طاهر;630355 نوشت:
2. در استفتائات آیت الله مظاهری در درمان وسواس آمده متنجس برای وسواسی نجس نیست! میشه بفرمایید یعنی من به طور کل هر مورد متنجسی که برایم پیش می آید در زندگی، نجس ندانم؟؟؟ اشکال ندارد؟؟؟ خواهش می کنم...خواهش می کنم...خواهش می کتم این استفتاء را برای من روشن کنید!! و توضیح دهید که گره بسیاری از مشکلات من را باز می کند.

به متنجس هر متنجسي براي شما پاك است براساس نظر اين مرجع بزرگوار و استاد اخلاق و عرفان.
پس نگران نباشيد ايشان خودشان به عهده مي گيرند و قيامت جوابگو هستند

طاهر;630355 نوشت:
3. با اینکه مقلد آیت الله خامنه ای هستم اما چون فهمیدم اشکال ندارد از استفتائات آیت الله مظاهری در باب وسواس استفاده کنم از سایت ایشان یک استفتاء شخصی برای خود کردم. ایشان گفتند به جز عین نجاست از هیچ چیز دیگر اجتناب نکنم. می خواهم بدانم من که در خیلی از مسائل عین نجاست هم وسواس دارم با اینها چه کنم؟؟ مثلا همان مورد 1 که گفتم... یا گاهی موادر که با عرض معذرت دستشویی ام تند است و فشار می آید احساس می کنم چند لحظه قبل از اینکه در دستشویی بنشینم ادرارم میریزد و لباسم را نجس میکند. گاهی تا حدودی بررسی میکنم و می بینم چیزی نیست اما خیلی از موارد به بررسی خودم هم شک دارم و مطمئن نیستم و باز فکر می کنم به لباسم ریخته و بررسی من درست نبوده. من در عین نجاست هم خیلی مشکل دارم.

باز هم تمنا می کنم در مورد این سه مورد کلی پاسخ ندهید و تک تک بگویید برای هرکدام چی کنم..؟

به سخن نزديكان در خانواده اعتمادكنيد نه به برداشت وهم آلود خودتان[/]

موضوع قفل شده است