جمع بندی برعکس شدن عاشورا؟

تب‌های اولیه

75 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برعکس شدن عاشورا؟

سلام من یه مطلبی رو شنیدم که روز عاشورا خدا به امام حسین گفت اگه بخوای همه چیز برعکس میشه و به نفع تو میشه و امام گفت من راه شهادتو انتخاب میکنم. درسته همچین چیزی؟ مدرکی چیزی هست بدین؟ مرسی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

unknownprime;592526 نوشت:
سلام من یه مطلبی رو شنیدم که روز عاشورا خدا به امام حسین گفت اگه بخوای همه چیز برعکس میشه و به نفع تو میشه و امام گفت من راه شهادتو انتخاب میکنم. درسته همچین چیزی؟ مدرکی چیزی هست بدین؟ مرسی

بلی این گونه حقایق در روایا ت ذکر شده چه این که در منابع روایی و تاریخی آمده، در روز عاشورا گروهی از فرشتگان و جنیان به کمک امام آمدند تا به طور اعجازگونه دشمنان حضرت را نابود سازند، ولی امام نپذیرفت و به طور معمولی با آنان جنگید و به شهادت رسید،‌بنابر این در آن زمان حضرت از طریق اعجاز الهی نخواست دشمنان خود را نابود سازد. اگر قرار باشد که از طریق اعجاز، جلوی جنایت جنایتکاران گرفته شود، پس اختیار انسان‌ها چه معنا خواهد داشت؟! هم‌چنین آزمایش انسان‌ها تا چه کسی به گناه و کارهای ناپسند مشغول می‌شود و چه کسی ایمان می‌آورد.
درباره کمک و نصرت الاهی به وسیله جنیان و فرشتگان به امام حسین (ع) احادیثی از ائمه معصومین (ع) بیان شده است علامه مجلسی از امام صادق (ع ) این نکته را نقل کرده است: زمانی که امام حسین (ع) از مدینه حرکت کرد، گروهی از ملائکه برای پیشنهاد کمک خدمت آن حضرت آمدند و گروه هایی از مسلمانان و شیعیان جن برای کمک آمدند، اما حضرت در پاسخ جنیان فرمود:“خدا به شما جزای خیر دهد من مسئول کار خود هستم و محل و زمان قتل من نیز مشخص است. جنیان گفتند: اگر امر شما نبود همه دشمنان شما را می کشتیم. حضرت در پاسخ فرمود: ما بر این کار از شما تواناتریم، اما چنین نمی کنیم تا آنها که گمراه می شوند با اتمام حجت باشد و آنها که راه حق را می پذیرند با آگاهی و دلیل آشکار باشد”.[۱]
چهار هزار فرشته كه در روز عاشورا براي ياري امام حسين فرود آمدند و به آن ها اجازه پيكار داده نشد. (2)
روشن است که هدف از خلقت انسان این بوده که افراد با اراده و اختیار خود راه خیر و خوبی و انسانیت را انتخاب نمایند،همانطور که امام حسین و سایر معصومان چنین کردند یا راه شر و بدی و قساوت را، همانند دشمنان ائمه و اسلام، پیامبر خدا هم در راه انجام وظیفه، ناراحتی های زیادی تحمل کرد، جنگ های زیادی براو تحمیل شد .سایر معصومان نیز چنین بودند ،انان گرچه قدرت داشتند ولی مامور نبودند که از قدرت خود استفاده نمایند یا از فرشتگان یا جنیان کمک بگیرند

1 .بحار الأنوار ،العلامة المجلسي ، دار إحياء التراث العربي - بيروت - لبنان ،ج 44 ،ص 330-331 .
2. كامل الزيارات ،ص130 .

سلام عزيزان دل

يه لحظه تفكر كنيد كه چه كسي اين مكالمه رو شنيده؟

moaqfe;595129 نوشت:
سلام عزيزان دل

ینی شما میگین چ طور نقل شده؟
سوالتون به سوال منه؟

صادق;593847 نوشت:
بلی این گونه حقایق در روایا ت ذکر شده چه این که در منابع روایی و تاریخی آمده، در روز عاشورا گروهی از فرشتگان و جنیان به کمک امام آمدند تا به طور اعجازگونه دشمنان حضرت را نابود سازند

با سلام.متاسفانه عده ای نا آگاهانه با بیان معجزات ساختگی خلاف عقل و قرآن درباره سیدالشهدا موجبات غفلت از اصل قیام و هدف عاشورا را فراهم می کنند.به عنوان مثال به یک نمونه در کلامتان اشاره می کنم.

صادق;593847 نوشت:
چهار هزار فرشته كه در روز عاشورا براي ياري امام حسين فرود آمدند و به آن ها اجازه پيكار داده نشد. (2)

[=&quot]إِ[=&quot]ذْ تَسْتَغِيثُونَ رَبَّكُمْ فَاسْتَجَابَ لَكُمْ أَنِّي مُمِدُّكُم بِأَلْفٍ مِّنَ الْمَلآئِكَةِ مُرْدِفِينَ
[=&quot]وَمَا جَعَلَهُ اللّهُ إِلاَّ بُشْرَى وَلِتَطْمَئِنَّ بِهِ قُلُوبُكُمْ وَمَا النَّصْرُ إِلاَّ مِنْ عِندِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

آیات 9 و 10 سوره انفال
به یاد آورید زمانی را که از پروردگارتان کمک خواستید و او خواسته شما را پذیرفت(و گفت) من شما را با یکهزار تن از فرشتگان که پشت سر هم فرود می آیند یاری می کنم ولی خداوند اینها را تنها برای شادی و اطمینان قلب شما قرار داد وگرنه پیروزی جز از طرف خدا نیست خداوند توانا و حکیم است.

moaqfe;595129 نوشت:
سلام عزيزان دليه لحظه تفكر كنيد كه چه كسي اين مكالمه رو شنيده؟

unknownprime;595231 نوشت:
ینی شما میگین چ طور نقل شده؟سوالتون به سوال منه؟

سلام

این روایت از ائمه (علیهم السلام) نقل شده است و آنها علم الهی داشته و از اخبار گذشته و آینده مطلع هستند...

وقتي اين روايات رو به ائمه منتسب ميكنيم ياد جريان قرآن خواندن سر امام حسين ( ع ) و اختلافات پيروان ائمه بعد از ارتحالشون ميافتم ( به نظرم مذهب ما كمي مداح زده شده ، و آنها هم گناهي ندارن ، مردم اينطوري دوست دارند بشنوند )

آياتي كه مسلمانان رو به پرهيز از كلام لغو توصيه كرده فراموش نكنيم

unknownprime;595231 نوشت:
ینی شما میگین چ طور نقل شده؟
سوالتون به سوال منه؟

بله دوست عزيز منظورم نوشته شما بود
اما سوالم اينه كه بين خدا و امام حسين چه كس ديگري بوده كه شاهد اين مكالمه باشه

منم الآن ميتونم اين ادعا رو در مورد پدرانم بكنم و با توجه به اصل برائت در اسلام ، هيچكس اجازه نداره متعرض كلامم بشه

moaqfe;595699 نوشت:
ما سوالم اينه كه بين خدا و امام حسين چه كس ديگري بوده كه شاهد اين مكالمه باشه

سلام
امام علی ع میفرمایند من مانند کسی هستم که از خلقت آدم تا خاتم زیسته ام (زیرا تمام تاریخ آنها را می دانم و به آن علم دارم)
خب امام علی از کجا فهمیده؟ علموشن لدنی است
این روایتی هم که از کربلا هست از امامان معصوم بعدی هستن
آسانسور;595294 نوشت:
با سلام.متاسفانه عده ای نا آگاهانه با بیان معجزات ساختگی خلاف عقل و قرآن درباره سیدالشهدا موجبات غفلت از اصل قیام و هدف عاشورا را فراهم می کنند.به عنوان مثال به یک نمونه در کلامتان اشاره می کنم.

آگانه بوده و فرشتگان بر امام حسین فرود آمده اند

وَ لَمّا جاءَتْ رُسُلُنا لُوطاً سيءَ بِهِمْ وَ ضاقَ بِهِمْ ذَرْعاً وَ قالَ هذا يَوْمٌ عَصيبٌ (011 | هود - 77)
و هنگامى كه فرستادگان ما[= فرشتگان عذاب] به سراغ لوط آمدند، از آمدنشان ناراحت شد; و قلبش پريشان گشت; و گفت: «امروز روز سختى است!» (زيرا آنها را نشناخت; و ترسيد قوم تبهكار مزاحم آنها شوند.)

قالُوا يا لُوطُ إِنّا رُسُلُ رَبِّكَ لَنْ يَصِلُوا إِلَيْكَ فَأَسْرِ بِأَهْلِكَ بِقِطْعٍ مِنَ الَّيْلِ وَ لايَلْتَفِتْ مِنْكُمْ أَحَدٌ إِلَّا امْرَأَتَكَ إِنَّهُ مُصيبُها ما أَصابَهُمْ إِنَّ مَوْعِدَهُمُ الصُّبْحُ أَ لَيْسَ الصُّبْحُ بِقَريبٍ (011 | هود - 81)
(فرشتگان عذاب) گفتند: «اى لوط! ما فرستادگان پروردگار توايم; آنها هرگز دسترسى به تو پيدا نخواهند كرد; در تاريكى شب، خانواده ات را (از اين شهر) حركت ده ـ و هيچ يك از شما پشت سرش را نگاه نكند ـ مگر همسرت، كه او هم به همان بلايى كه آنها گرفتار مى شوند، گرفتار خواهد شد. موعد آنها صبح است; آيا صبح نزديك نيست؟!»

نکنه قبول ندارید امام از پیامبر مرتبه بالاتری دارد؟
امام حسین خودش اجاز نداد که فرشتگان مداخله کنند زیرا می خواست حجت تا ابد تمام شود

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

خب اگه امام حسین پیروز میشد که همه میدیدن که حق همیشه پیروز میدان نبرده و یزید ناحقه و خیلی راحت دین اسلامو یکپارچه میکرد!! اینکه میتونسته و اینکارو نکرده بیشتر مظحکه!

در مورد امام علی، پیامبر شخصا بهش آموزش میداده و طبق گفته ی کتابای درسی جاری شدن علوم به قلب ایشان بوده!! و علم داشتنم نمیتونه دلیل بر صحبت با فرشته ها و جنیان باشه!!
امامای بعدیم که نمیتونیم بگیم بغیر از چیزی که امام علی گفته چیزی میدونسته!! وگرنه فرضا چرا هیچ کدوم از اماما نگفتن مثلا من الان همچین حرفی میزنم و جوابش فلان چیزه!!!؟(خیلی سطحی مثال زدم!)

با سلام .بزرگوار شما هم به کلام من دقت نکردید.

mousavi928;595710 نوشت:
آگانه بوده و فرشتگان بر امام حسین فرود آمده اند

من گفته بودم عده ای نا آگاهانه موجب فراموشی هدف اصلی عاشورا می شوند.ولی به نظر می رسد شما فکر کردید که من گفته ام فرشتگان ناآگاهانه پیش امام رفتند!

آسانسور;595294 نوشت:
ولی خداوند اینها را تنها برای شادی و اطمینان قلب شما قرار داد

در آیه که من آوردم همانطوری که می بینید مقصود از کمک فرشتگان انزال سکینه الهی و اطمینان قلبی است نه قتال و جنگ!

mousavi928;595710 نوشت:
و قلبش پريشان گشت; و گفت: «امروز روز سختى است!

آیه ای که شما آوردید نیز حرف من را ثابت می کند در ماجرای قوم لوط هم هدف از آمدن فرشتگان دادن اطمینان قلبی و خبر وعده الهی است.

mousavi928;595710 نوشت:
نکنه قبول ندارید امام از پیامبر مرتبه بالاتری دارد؟
امام حسین خودش اجاز نداد که فرشتگان مداخله کنند زیرا می خواست حجت تا ابد تمام شود

بزرگوار من منکر آمدن فرشتگان نشدم قطعا فرشتگان در روز عاشورا آمدند و به سپاه امام کمک هم کردند.(بر خلاف نظر شما که می گویید کمک نکردند).
نکته دیگر اینکه فرشتگان مستقیما از خدا یا فرشتگان بالاتر خود
دستور می گیرند و نیازی به اجازه امام ندارند.

آسانسور;595733 نوشت:
بزرگوار من منکر آمدن فرشتگان نشدم قطعا فرشتگان در روز عاشورا آمدند و به سپاه امام کمک هم کردند.(بر خلاف نظر شما که می گویید کمک نکردند).
نکته دیگر اینکه فرشتگان مستقیما از خدا یا فرشتگان بالاتر خود دستور می گیرند و نیازی به اجازه امام ندارند.

سلام
با احترام باید عرض کنم که سخن شما قطعاً اشتباه است وگرنه فرشتگان تمامی آنها را می کشتند
آسانسور;595733 نوشت:
من گفته بودم عده ای نا آگاهانه موجب فراموشی هدف اصلی عاشورا می شوند.ولی به نظر می رسد شما فکر کردید که من گفته ام فرشتگان ناآگاهانه پیش امام رفتند!

منظور و برداشت من این نبوده که فرشتگان ناآگاهانه پیش امام دفتند
همچنین بزرگان دین هدف اصلی عاشورا را فراموش نکرده اند چرا که اسلام به کربلا پابرجاست

Masood11;595726 نوشت:
خب اگه امام حسین پیروز میشد که همه میدیدن که حق همیشه پیروز میدان نبرده و یزید ناحقه و خیلی راحت دین اسلامو یکپارچه میکرد!! اینکه میتونسته و اینکارو نکرده بیشتر مظحکه!

شما اگر کمی اهل مطالعه و تاریخ باشید می دانید که قوم نوح همه نابود شدند و فقط حدود 10 نفر یا نهایتا 70 نفر باقی مانند پس چرا دوباره فساد کردند؟
قوم موسی و فرعون چطور؟ مگر همه فرعونیان غرق نشدند؟ پس چرا دوباره فساد شد؟
قوم لوط مگر نابود نشدند؟ عاد چطور؟ ثمود؟ می خوایی تا فردا واستون اسم قومهایی که نابود شدند رو بیارم؟ اما چرا اسلام یکچارچه نشد؟
نه اینبار باید بدون معجزه آسمانی و کاملاً انسانی کار می شد تا حجت برای همیشه و تا ابد باقی بماند و اتمام حجت شود
Masood11;595726 نوشت:
در مورد امام علی، پیامبر شخصا بهش آموزش میداده و طبق گفته ی کتابای درسی جاری شدن علوم به قلب ایشان بوده!! و علم داشتنم نمیتونه دلیل بر صحبت با فرشته ها و جنیان باشه!!
امامای بعدیم که نمیتونیم بگیم بغیر از چیزی که امام علی گفته چیزی میدونسته!! وگرنه فرضا چرا هیچ کدوم از اماما نگفتن مثلا من الان همچین حرفی میزنم و جوابش فلان چیزه!!!؟(خیلی سطحی مثال زدم!)

اگر شما اهل مطالعه عمومی باشید می بینید که حیوانات نیز دارای مرتبه ای از وحی هستند. در رابطه با زندگانی مورچگان مطالعه کنید
امامان هر کدام پس از دیگری به نسبت زمان خود مراتب بالایی از علم لدنی را دریافت می کرده اند

mousavi928;595764 نوشت:
سلام
با احترام باید عرض کنم که سخن شما قطعاً اشتباه است وگرنه فرشتگان تمامی آنها را می کشتند

با سلامی دوباره.بزرگوار من برای نظر قبلی شما احترام قایل شدم و پست قبلی خود را که فقط اعتراضی به نظر قبلیتان بود حذف کردم و برای شما دلیل آوردم.لطفا شما هم برای نظر بنده آنقدر احترام بگذارید که سخن بنده را با دلیل رد کنید.

آسانسور;595783 نوشت:
با سلامی دوباره.بزرگوار من برای نظر قبلی شما احترام قایل شدم و پست قبلی خود را که فقط اعتراضی به نظر قبلیتان بود حذف کردم و برای شما دلیل آوردم.لطفا شما هم برای نظر بنده آنقدر احترام بگذارید که سخن بنده را با دلیل رد کنید.

سلام
کاربر گرامی منکه خدمت شما بی احترامی نکردم اما اگر اینجور برداشت کرده اید قلباً معذرت خواهی می کنم
خب دلیل که اوردم واستون
اگر فرشتگان از امام اجازه نمی خواستند تمام آن سپاه عمر بن سعد را کی کشتند مانند مردم قوم لوط

mousavi928;595793 نوشت:
سلام
کاربر گرامی منکه خدمت شما بی احترامی نکردم اما اگر اینجور برداشت کرده اید قلباً معذرت خواهی می کنم

سلام.حقیر نگفتم شما به من بی احترامی کردید از شما خواهش کرده بودم در بحث علمی انصاف را رعایت کنید و دلیل را با دلیل جواب بدهید نه آنکه در یک جمله کوتاه با قاطعیت آن را رد کنید.

mousavi928;595793 نوشت:
خب دلیل که اوردم واستون
اگر فرشتگان از امام اجازه نمی خواستند تمام آن سپاه عمر بن سعد را کی کشتند مانند مردم قوم لوط

پاسخ آن را خدمتتان داده بودم.قرار نیست فرشتگانی که برای کمک به مومنین می آیند حتما همه دشمنانشان را نابود کنند مانند جنگ بدر که آیات 9 و 10 انفال را آوردم.موضوع قوم لوط را نیز خدمتتان پاسخ دادم.

آسانسور;595820 نوشت:
سلام.حقیر نگفتم شما به من بی احترامی کردید از شما خواهش کرده بودم در بحث علمی انصاف را رعایت کنید و دلیل را با دلیل جواب بدهید نه آنکه در یک جمله کوتاه با قاطعیت آن را رد کنید.

دوست گرامی من دلیل اوردم واستون، نهایتش وصل میشه به حدیث از امام معصوم اما منکه دیکه نمیتونم حدیث را اثبات کنم، مثلاً طبق قرآن و حدیث میگیم 7 آسمان داریم، حالا با عقل محدودمون چجوری می خواییم طبقات آسمان را شمارش کنیم؟؟
آسانسور;595820 نوشت:
اسخ آن را خدمتتان داده بودم.قرار نیست فرشتگانی که برای کمک به مومنین می آیند حتما همه دشمنانشان را نابود کنند مانند جنگ بدر که آیات 9 و 10 انفال را آوردم.موضوع قوم لوط را نیز خدمتتان پاسخ دادم.

جنگ بدر به پیروزی انجامید، نمیشه خدا دخالت فیریکی و عیبی کنه و به کشته شدن تمامی یاران امام ختم شود! لااقل درک من حقیر اینجوریه

mousavi928;595770 نوشت:
شما اگر کمی اهل مطالعه و تاریخ باشید می دانید که قوم نوح همه نابود شدند و فقط حدود 10 نفر یا نهایتا 70 نفر باقی مانند پس چرا دوباره فساد کردند؟
قوم موسی و فرعون چطور؟ مگر همه فرعونیان غرق نشدند؟ پس چرا دوباره فساد شد؟
قوم لوط مگر نابود نشدند؟ عاد چطور؟ ثمود؟ می خوایی تا فردا واستون اسم قومهایی که نابود شدند رو بیارم؟ اما چرا اسلام یکچارچه نشد؟
نه اینبار باید بدون معجزه آسمانی و کاملاً انسانی کار می شد تا حجت برای همیشه و تا ابد باقی بماند و اتمام حجت شود

اگر شما اهل مطالعه عمومی باشید می بینید که حیوانات نیز دارای مرتبه ای از وحی هستند. در رابطه با زندگانی مورچگان مطالعه کنید
امامان هر کدام پس از دیگری به نسبت زمان خود مراتب بالایی از علم لدنی را دریافت می کرده اند

خب مگه الان همه متنبع شدن و مومن!!؟ الانم همون نتیجه ی نابودی قوم نوح و ... ـو داریم! تازه خیلیا هم وجودشو نهی میکنن!!

اگه اماما هم وحی داشته باشن که دیگه پیامبرن! اون سطح وحیی که میگید ما هم الان داریم!! مثلا الان به من وحی میشه که چه جوابی بدم!!

Masood11;595886 نوشت:
خب مگه الان همه متنبع شدن و مومن!!؟ الانم همون نتیجه ی نابودی قوم نوح و ... ـو داریم! تازه خیلیا هم وجودشو نهی میکنن!!

این حرف رو من در پاسخ خودتون گفتم که فرمودید: خیلی راحت دین اسلامو یکپارچه میکرد!! اینکه میتونسته و اینکارو نکرده بیشتر مظحکه!
پس اگر با عذاب الهی نابود می شدند اینگونه که شما می فرمایید نمی شد.
Masood11;595886 نوشت:
اگه اماما هم وحی داشته باشن که دیگه پیامبرن! اون سطح وحیی که میگید ما هم الان داریم!!

من از غیب خبر ندارم! اما طبق روایات: برای پیامبران فرشته ای بنام جبرئیل نازل می شود و امر خدا را به اطلاع پیامبر می رساند (این فرآیند وحی نامیده می شود) اما برای امام امری بر سینه مبارک امام نازل می شود (به این فرآیند الهام گفته می شود) بیشتر ازین کسی از غیب خبر نداره منم خبر ندارم

mousavi928;595910 نوشت:
این حرف رو من در پاسخ خودتون گفتم که فرمودید: خیلی راحت دین اسلامو یکپارچه میکرد!! اینکه میتونسته و اینکارو نکرده بیشتر مظحکه!
پس اگر با عذاب الهی نابود می شدند اینگونه که شما می فرمایید نمی شد.

من از غیب خبر ندارم! اما طبق روایات: برای پیامبران فرشته ای بنام جبرئیل نازل می شود و امر خدا را به اطلاع پیامبر می رساند (این فرآیند وحی نامیده می شود) اما برای امام امری بر سینه مبارک امام نازل می شود (به این فرآیند الهام گفته می شود) بیشتر ازین کسی از غیب خبر نداره منم خبر ندارم

مگه اهل سنت فقط خلفای اسلامو قبول ندارن!؟ اگه به جز یه امام همه ی اماما خلیفه بودن دیگه فاصله نداشتیم با اهل سنت!! کاملا یکی بودیم اونوقت و داعش نامی هم به وجود نمیومد!!

الهامو همه ی موجودات دارن و نمیشه چیزی که الهام شده رو اثبات کرد!

سلام علیکم و رحمه الله

moaqfe;595129 نوشت:

اینکه امام حسین (ع) قبل از شهادتشان این موضوع را به امام سجاد علیه سلام و یا حضرت زینب (س) گفته باشد غیر منطقی است؟
آسانسور;595294 نوشت:
با سلام.متاسفانه عده ای نا آگاهانه با بیان معجزات ساختگی خلاف عقل و قرآن درباره سیدالشهدا موجبات غفلت از اصل قیام و هدف عاشورا را فراهم می کنند

اینکه اگر فرشتگان بخواهند به امامشان کمک کنند(چه باعث سکینه قلبی شوند و چه درجنگ وقتال کمک کنند) خلاف عقل است؟لطفا دلیل بیاورید (مثلا خداوند توسط تار عنکبوت و تخم پرنده جان رسول الله ص را در غار نجات دادند, آیا این هم خلاف عقل است؟)
همانطور که جناب صادق اشاره کردند,حدیث از کتاب "کامل الزیارات" نقل شده است.
این کتاب از کتب معتبر شیعی می باشد.
[SPOILER]آشنائی با منابع دست اول شیعه(کامل الزیارات)
پدید آورنده : عبدالکریم پاک نیا ، صفحه 126

width: 100%

از منابع مورد نیاز مبلغان گرامی، کتاب گرانسنگ «کامل الزیارات» است. این کتاب، تألیف محدث و عالم جلیل القدر جهان تشیع، شیخ ابوالقاسم، جعفر بن محمد بن قولویه قمی معروف به «ابن قولویه» است.
موضوع کتاب «کامل الزیارات» مجموعه احادیث و روایات اهل بیت علیهم السلام درباره شیوه زیارت حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و دیگر امامان و امامزادگان علیهم السلام و ثواب و فضیلت آن می باشد. کامل الزیارات بارها چاپ شده، از جمله در سال 1356 ق، با مقدمه علامه امینی منتشر گردیده است.
امتیازات

ابن قولویه در آغاز کتاب، تمام راویان آن را توثیق کرده است. این نکته به دانشمندان شیعه کمک می کند تا به آن دسته از راویانی که در کتابهای رجالی، نامی ندارند و فقط در اسناد کامل الزیارات قرار گرفته اند راحت تر اعتماد کنند.

کتاب کامل الزیارات شامل 843 حدیث می باشد که در 108 باب تنظیم شده است.

این کتاب یکی از ارزشمندترین مجموعه های حدیثی در زمینه زیارت و از منابع غنی عاشورا پژوهی می باشد که مهم ترین روایات این بخش را در خود جای داده است.

مؤلف این کتاب، انگیزه نگارش آن را این گونه بیان می فرماید: «انگیزه من در نگارش این کتاب، تقرب به درگاه الهی و پیامبر و علی و فاطمه و ائمه صلوت اللّه علیهم اجمعین بوده و تلاش کرده ام با نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و نقل ثواب زیارت آن بزرگواران، به جمیع اهل ایمان هدیه ای تقدیم کرده باشم.»
این یادگار ماندگار شیعه بیش از هزار سال است که مورد توجه محدثین و فقهای عظیم الشأن عالم اسلام بوده و امروزه همچنان در صدر کتابهای درجه یک شیعه قرار دارد. بحارالانوار، مفاتیح الجنان و اکثر کتابهای دعا و زیارت و منابع عاشورایی از جمله آثاری هستند که از این کتاب بهره برده اند.
موضوعات

1. ثواب زیارت حضرت رسول صلی الله علیه و آله ؛

2. آداب و ثواب زیارت امیرالمؤمنین علی علیه السلام ؛
3. آداب و ثواب زیارت امام حسن علیه السلام ؛
4. ثواب گریه و اقامه عزا بر امام حسین علیه السلام و چگونگی نماز و زیارت در حرم آن حضرت که بخش اعظم کتاب را در برگرفته است؛
4. شیوه زیارت حرم امام موسی کاظم و امام جواد علیهماالسلام ؛
5. شیوه زیارت سایر ائمه علیهم السلام ؛
6. زیارت مؤمنین؛
7. زیارت امامزادگان.
مؤلف

جعفر بن قولویه قمی نویسنده کامل الزیارات، از برجسته ترین چهره های راویان شیعه و فقیهان امامیه، در قرن چهارم هجری است که در شهر مقدس قم به دنیا آمد و از اساتید بزرگی همچون احمد بن ادریس اشعری قمی، پدرش محمد بن قولویه، محمد بن یعقوب کلینی، محمد بن حسن صفار و علی بن بابویه (پدر شیخ صدوق) بهره برده است.

شیخ مفید از ممتازترین شاگردان ابن قولویه است که از او ستایش فراوان کرده است. یکی از عبارات شیخ مفید این گونه است: «خداوند شیخ مورد اعتماد ما، ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه را تأیید فرماید.
او در سفر به کشور مصر، از محضر درس علمای آنجا مانند: ابوالفضل محمد بن احمد بن ابراهیم جعفی صابونی مصری نیز بهره برد.
ابوالعباس نجاشی، شخصیت نگار بزرگ شیعه درباره او می گوید: «در هر زیبایی و عظمتی که مردم با آن توصیف می شوند جعفر بن محمد بن قولویه برتری دارد.»
ابن حجر عسقلانی از علمای نام آور اهل سنت، می گوید: «جعفر بن محمد بن قولویه، از بزرگان شیعه و از دانشمندان سرشناس و مشهور است.»
ابن قولویه به عنوان یکی از محدثان سرشناس و مورد اطمینان بزرگان امامیه، در سلسله سند 507 روایت قرار گرفته است و با محافظت از این گنجینه علمی، افزون بر زنده نگه داشتن یاد و نام ائمه علیهم السلام ، خدمات شایانی نیز به جهان تشیع و تثبیت باورهای آن کرده است. این پاسدار فداکار فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در سال 367 ه . ق وفات یافت و در حرم کاظمین علیهماالسلام مدفون گردید.
منبع: از ویکی پدیا http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/6602/77059

[/SPOILER]

moaqfe;595696 نوشت:
وقتي اين روايات رو به ائمه منتسب ميكنيم ياد جريان قرآن خواندن سر امام حسين ( ع ) و اختلافات پيروان ائمه بعد از ارتحالشون ميافتم ( به نظرم مذهب ما كمي مداح زده شده ، و آنها هم گناهي ندارن ، مردم اينطوري دوست دارند بشنوند )

آياتي كه مسلمانان رو به پرهيز از كلام لغو توصيه كرده فراموش نكنيم

خوب,اینطور هم صحیح نیست که تفسیر به رای کنیم و برچسب بزنیم.وگرنه در قرآن داریم که لاقف ما لیس لک به علم.این صحیح نیست که بدون دلیل هرچه را با عقلمون تطابق ندارد رد کنیم.بالاخره منابع اعتقادی ما کتاب-عقل-اجماع و تواتر است.و غیر از ان سخن لغو است یا غیر قابل استناد.

آسانسور;595733 نوشت:
نکته دیگر اینکه فرشتگان مستقیما از خدا یا فرشتگان بالاتر خود دستور می گیرند و نیازی به اجازه امام ندارند.

امام معصوم؛امام جن و انس است.و همچنین انسان (معصوم) مسجود فرشتگان است(پس بالاتر از فرشتگان است)

Masood11;595886 نوشت:
اگه اماما هم وحی داشته باشن که دیگه پیامبرن!

خوب مگر خدا به زنبور عسل وحی نفرمود؟« و أوحي ربّك الي النحل أن أتخذي من الجبال بيوتا و من الشجر و مما يعرشون ثمّ كلي من كل الثمرات فاسلكي سبل ربك ذللاً »
« و پروردگار تو به زنبور عسل «وحى» نمود كه: «از كوه‏ها و درختان و داربستهايى كه مردم مى‏سازند، خانه‏ هايى برگزين! سپس از تمام ثمرات بخور و راه‏هايى را كه پروردگارت براى تو تعيين كرده است، براحتى بپيما!

mousavi928;595710 نوشت:
سلام
امام علی ع میفرمایند من مانند کسی هستم که از خلقت آدم تا خاتم زیسته ام (زیرا تمام تاریخ آنها را می دانم و به آن علم دارم)
خب امام علی از کجا فهمیده؟ علموشن لدنی است
این روایتی هم که از کربلا هست از امامان معصوم بعدی هستن

سلام سرور عزيز

اميرالمومنين (ع ) پيامبر رو درك كرده بودن و مطالبشون متصل به وحي بود

در ضمن در حالي كه بين فقهاي شيعه در مورد عصمت اختلاف نظر هست ، فكر ميكنم درست نيست براي اينكه روي حديث بحث نشه از اهرم عصمت استفاده كنيم ، چون مباحث بايد قابل اثبات باشه

در ضمن فراموش نكنيد اين نوع روايات همينكه هيچ گرهي از كار امت وا نميكنه و هيچ ابهامي رو از ماجراي عاشورا باز نميكنه ، دليل بطلانش هست

عارف;595939 نوشت:
خوب مگر خدا به زنبور عسل وحی نفرمود؟« و أوحي ربّك الي النحل أن أتخذي من الجبال بيوتا و من الشجر و مما يعرشون ثمّ كلي من كل الثمرات فاسلكي سبل ربك ذللاً »
« و پروردگار تو به زنبور عسل «وحى» نمود كه: «از كوه‏ها و درختان و داربستهايى كه مردم مى‏سازند، خانه‏ هايى برگزين! سپس از تمام ثمرات بخور و راه‏هايى را كه پروردگارت براى تو تعيين كرده است، براحتى بپيما!

این کار تقدیر زنبور عسله که مثل همه ی موجودات تو ذاتشون بصورت غریزه نهفته ست! هر گردی که گردو نیست! این وحی قطعا تفاوتی با وحی پیامبران داره!

moaqfe;595699 نوشت:
بله دوست عزيز منظورم نوشته شما بود
اما سوالم اينه كه بين خدا و امام حسين چه كس ديگري بوده كه شاهد اين مكالمه باشه

منم الآن ميتونم اين ادعا رو در مورد پدرانم بكنم و با توجه به اصل برائت در اسلام ، هيچكس اجازه نداره متعرض كلامم بشه

به چند نکته توجه نماید :
1ـ در ابتدا باید این نکته روشن گردد که مرتبة عالی امدادهای غیبی از آن انبیا علیهم السلام است که خداوند متعال گاهی آنان را با فرستادن باد یاری می‌داده، نظیر آنچه نصیب حضرت هود شد که قوم عاد و ثمود را به کمک باد مغلوب و سرکوب نمود. گاهی آب را به یاری پیامبری چون موسی(ع) می‌فرستد، تا فرعون را غرق نماید. گاهی هم فرشتگان را به کمک رسول خاتم(ص) می‌فرستد.
امدادهای غیبی در حد متوسط به تناسب ممکن است نصیب برخی از صالحان غیر از انبیا شود و خداوند از رهگذر امدادهای غیبی آنان را یاری دهد: «إنّ الذین قالوا ربّنا الله ثمّ استقاموا تتنزّل علیهم الملائکه ألاّ تخافوا ولا تحزنوا؛(1) کسانی که گفتند پروردگار ما خدا است، سپس ایستادگی کردند، فرشتگان بر آنان فرود می‌آیند (و می‌گویند) هان بیم مدارید و غمگین نباشید».
از این آیه به دست می‌آید که پایمردی در راه خدا و طریق حق باعث می‌شود که خداوند آدمی را به امداد‌های غیبی یاری دهد.(2)
قوّت قلب، ایستادگی و بدون بیم بودن مهم‌ترین امداد الهی است. امام حسین(ع) و یاران امام از امداد غیبی بهره‌مند شدند و این امداد همان قوّت قلب و ایمان محکم و ایستادگی در راه خدا بود که تا آخرین لحظة زندگی همراه آنها بود.
2ـ دربارة امدادهای غیبی برای امام حسین باید گفت بر اساس روایات، موجودات مختلف به اذن الهی به کمک امام شتافتند، ولی حضرت شهادت در راه خدا را برگزید. در روایاتی آمده:
«در کربلا روزی نامه‌ای از آسمان به دست امام حسین رسید که در آن نوشته شده بود: ای حسین! مرگ به تو قطعی نشده و ملزم به انتخاب شهادت نیستی. می‌توانی از این حادثه جلوگیری نمایی، در حالی که از اجر و پاداشی تو کاسته نمی‌شود. اینک موجودات آسمان و زمین، فرشتگان و جنیان همه در اختیار توست. به آنها دستور بده تا دشمنان تو را نابود سازند. در این حال حضرت دید که همة آسمان را فرشتگان مسلح پر کرده و منتظر فرمان امام‌اند. اما حضرت به خداوند عرض کرد: پروردگارا، دوست دارم هفتاد هزار مرتبه در راه عشق و محبت تو کشته شوم به خصوص آن که با قتل من یاری دین تو و احیای امر تو و حفظ ناموس شریعت تأمین گردد».(3)
3_ با توجه به دو نکته قبل باید گفت اصل مسله امداد غیبی حقیقتی قرانی است اما نحو وجزئیات مسله از طریق روایات نقل شده . همان طور که دیگر باور های دینی از طریق روایات رسیده وبرای ما قابل قبول است این گونه مسایل نیز چنین اند .
این که خود را با جریان حسینی مقایسه نموده اید البته جای تاسف است ولی راهکار ایجاد شبهه همین است ولی جناب مولوی در این گونه موراد حرف شنیدنی دارد :
از قیاش خنده آمد خلق را
چون که خود پنداشت صاحب دلق را

پی‌نوشت‌ها:
1. فصلت (41) آیه 30.
2. تفسیر نمونه، ج 2، ص 276، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران ـ 1379ش.
3. موسوعه کلمات امام حسین، ص 481 ـ 482، نشر دار المعروف، قم ـ 1373ش.

سلام علیکم و رحمه الله

Masood11;595951 نوشت:
این کار تقدیر زنبور عسله که مثل همه ی موجودات تو ذاتشون بصورت غریزه نهفته ست! هر گردی که گردو نیست! این وحی قطعا تفاوتی با وحی پیامبران داره!

احسنت,وحی امام هم میتونه با وحی نبی تفاوت داشته باشه.
موفق باشید

moaqfe;595944 نوشت:
در ضمن در حالي كه بين فقهاي شيعه در مورد عصمت اختلاف نظر هست ، فكر ميكنم درست نيست براي اينكه روي حديث بحث نشه از اهرم عصمت استفاده كنيم

سلام
بین فقهای شیعه هیچ اختلاف نظری در مورد عصمت پیامبران و امامان وجود ندارد

Masood11;595937 نوشت:
مگه اهل سنت فقط خلفای اسلامو قبول ندارن!؟ اگه به جز یه امام همه ی اماما خلیفه بودن دیگه فاصله نداشتیم با اهل سنت!! کاملا یکی بودیم اونوقت و داعش نامی هم به وجود نمیومد!!

پیغام شما مبهم بوده و منظورتان را متوجه نشدم!

عارف;595939 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته.سرور گرامی هرچند شما برخلاف بزرگوار قبلی استدلال فرمودید ولی شما هم قدری بی انصافی کردید و مطالبی را به من نسبت دادید که من بیان نکرده بودم.

عارف;595939 نوشت:
چه باعث سکینه قلبی شوند و چه درجنگ وقتال کمک کنند) خلاف عقل است؟لطفا دلیل بیاورید (مثلا خداوند توسط تار عنکبوت و تخم پرنده جان رسول الله ص را در غار نجات دادند, آیا این هم خلاف عقل است؟)

بزرگوار من نگفتم سکینه قلبی خلاف عقل است بلکه آن را تایید هم کردم قتال و جنگ را هم گفتم خلاف عقل و قرآن در کنار هم است نه به تنهایی.لطفا ارتباط مثالهای خود با موضوع فعلی را نیز بیان کنید.

عارف;595939 نوشت:
ینکه اگر فرشتگان بخواهند به امامشان کمک کنند

بر چه اساس می فرمایید امام حسین امام فرشتگان بود خداوند در قرآن فرموده است انسان را خلیفه زمین قرار داده ام نه عالم ملکوت.

عارف;595939 نوشت:
امام معصوم؛امام جن و انس است.و همچنین انسان (معصوم) مسجود فرشتگان است(پس بالاتر از فرشتگان است)

ببینید خودتان هم می گویید امام جن و انس.در بالاتر بودن مقام امامان بر فرشتگان شکی نیست دستور سجده هم به فرمان خدا بوده است نه خود حضرت آدم.
آیا به نظر شما وقتی جبرییل امین می خواست بعثت پیامبر اکرم را اعلام کند ابتدا از او اجازه گرفت؟

عارف;595939 نوشت:
همانطور که جناب صادق اشاره کردند,حدیث از کتاب "کامل الزیارات" نقل شده است.
این کتاب از کتب معتبر شیعی می باشد.

هیچ کدام از کتب حدیثی هر چقدر هم که معتبر باشند وحی منزل نیستند و این از دستورات خود معصومین است که هر حدیثی را که با قرآن کریم منطبق نبود به دیوار بکوبید.

صادق;595956 نوشت:
ـ در ابتدا باید این نکته روشن گردد که مرتبة عالی امدادهای غیبی از آن انبیا علیهم السلام است که خداوند متعال گاهی آنان را با فرستادن باد یاری می‌داده، نظیر آنچه نصیب حضرت هود شد که قوم عاد و ثمود را به کمک باد مغلوب و سرکوب نمود. گاهی آب را به یاری پیامبری چون موسی(ع) می‌فرستد، تا فرعون را غرق نماید. گاهی هم فرشتگان را به کمک رسول خاتم(ص) می‌فرستد.
امدادهای غیبی در حد متوسط به تناسب ممکن است نصیب برخی از صالحان غیر از انبیا شود و خداوند از رهگذر امدادهای غیبی آنان را یاری دهد: «إنّ الذین قالوا ربّنا الله ثمّ استقاموا تتنزّل علیهم الملائکه ألاّ تخافوا ولا تحزنوا؛(1) کسانی که گفتند پروردگار ما خدا است، سپس ایستادگی کردند، فرشتگان بر آنان فرود می‌آیند (و می‌گویند) هان بیم مدارید و غمگین نباشید».
از این آیه به دست می‌آید که پایمردی در راه خدا و طریق حق باعث می‌شود که خداوند آدمی را به امداد‌های غیبی یاری دهد.(2)
قوّت قلب، ایستادگی و بدون بیم بودن مهم‌ترین امداد الهی است. امام حسین(ع) و یاران امام از امداد غیبی بهره‌مند شدند و این امداد همان قوّت قلب و ایمان محکم و ایستادگی در راه خدا بود که تا آخرین لحظة زندگی همراه آنها بود.

با سلام. این بخش فرمایش شما که در حقیقت تایید سخنان من است و مطالب قبلی و بعدی را که فرموده بودید را نقض می کند.

صادق;595956 نوشت:
ین گونه موراد حرف شنیدنی دارد :
از قیاش خنده آمد خلق را
چون که خود پنداشت صاحب دلق را

نخست هر کلامی اولش باید سلام و دوم اینکه:
از قیاسش گریه آمد حلق را __چون طوطی کچل پنداشت پرسشگر را

Masood11;595726 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیزم این ایات پاسخ شما را بیان نموده است:

ولوشاء ربک لجعل الناس امة واحدة و لایزالون مختلفین الا من رحم ربک; (هود آیه 118)
و اگر پروردگارت می خواست، مردم را امت یگانه ای قرار می داد، ولی همچنان اختلاف می ورزند مگر کسانی که خداوند [بر آنان] رحمت آورد .

و لوشاء الله لجعلهم امة واحدة و لکن یدخل من یشاء فی رحمته و الظالمون مالهم من ولی و لانصیر; (شوری آیه Dirol
و اگر خداوند می خواست آنان را امت یگانه ای قرار می داد، ولی هر کس را که بخواهد در جوار رحمتش در می آورد و ستمکاران [مشرک] یار و یاوری ندارند .

ولوشاء الله جعلکم امة واحدة ولکن لیبلوکم فیما آتاکم فاستبقوا الخیرات . . . ; (مائده آیه 48)
و اگر خداوند می خواست شما را امت یگانه ای قرار می داد، ولی [چنین کرد] تا شما را در آنچه به شما بخشیده است بیازماید .

اگر به ایات دقت نمائید میبیند که خداوند تبارک و تعالی اگر اراده می فرمود همه ی انسان ها مسلمان و یک امت واحده بودند و به فرموده ی شما یکپارچه ! اما چرا اینکار را نکرد؟ چون این دنیا محل ابتلا و امتحان هست و ما با اختیار خود راه هدایت یا شقاوت را بایستی انتخاب نمائیم . کار حضرت سیدالشهداء علیه السلام نیز در طول این همین سنت الهیه است . و الا یک نگاه حضرت سیدالشهداء دشمن را چون خاکستری بر باد میداد . و لکن لیبلوکم ایکم احسن عملا

آسانسور;595975 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته.سرور گرامی هرچند شما برخلاف بزرگوار قبلی استدلال فرمودید ولی شما هم قدری بی انصافی کردید و مطالبی را به من نسبت دادید که من بیان نکرده بودم.

بزرگوار من نگفتم سکینه قلبی خلاف عقل است بلکه آن را تایید هم کردم قتال و جنگ را هم گفتم خلاف عقل و قرآن در کنار هم است نه به تنهایی.لطفا ارتباط مثالهای خود با موضوع فعلی را نیز بیان کنید.

بر چه اساس می فرمایید امام حسین امام فرشتگان بود خداوند در قرآن فرموده است انسان را خلیفه زمین قرار داده ام نه عالم ملکوت.

ببینید خودتان هم می گویید امام جن و انس.در بالاتر بودن مقام امامان بر فرشتگان شکی نیست دستور سجده هم به فرمان خدا بوده است نه خود حضرت آدم.
آیا به نظر شما وقتی جبرییل امین می خواست بعثت پیامبر اکرم را اعلام کند ابتدا از او اجازه گرفت؟

هیچ کدام از کتب حدیثی هر چقدر هم که معتبر باشند وحی منزل نیستند و این از دستورات خود معصومین است که هر حدیثی را که با قرآن کریم منطبق نبود به دیوار بکوبید.

با سلام. این بخش فرمایش شما که در حقیقت تایید سخنان من است و مطالب قبلی و بعدی را که فرموده بودید را نقض می کند.

نخست هر کلامی اولش باید سلام و دوم اینکه:
از قیاسش گریه آمد حلق را __چون طوطی کچل پنداشت پرسشگر را

باسلام وتشکر .
این جواب جناب

moaqfe
عضو كوشا
بود .
فکر نکنم شما با این مسله مشکل داشته باشید چون در پست خود تان از قران بر اثبات مسله آیه ی نقل نموده بودید .
گرچه در یک پست تان تعبیر (( نا آگاهانه )) آمده بود ولی متوجه منظور تان نشدم .

سلام علیکم و رحمه الله

آسانسور;595975 نوشت:
سرور گرامی هرچند شما برخلاف بزرگوار قبلی استدلال فرمودید ولی شما هم قدری بی انصافی کردید و مطالبی را به من نسبت دادید که من بیان نکرده بودم.

برادر گرامی اینطوری که نمیشه بحث کرد!
زودی به آدم برچسب بزنید که نمیشه.بهتر تمرکزمون روی مطالب مربوط به تاپیک و نه اینکه شخصیت همدیگر را نقد کنیم.
اگر به شما افترا زدم معذرت میخوام حلالم کنید.(افترا یا تهمت یا هرچیزی که نشان از بی انصافی هست ...فقط خواهشن این جمله را دباره نقد نکنید)

آسانسور;595975 نوشت:
بزرگوار من نگفتم سکینه قلبی خلاف عقل است بلکه آن را تایید هم کردم قتال و جنگ را هم گفتم خلاف عقل و قرآن در کنار هم است نه به تنهایی.

بنده نگفتم که شما نفی کردید...گفتم حالا چه قلبی چه قتال....چرا خلاف عقل قرآن؟...یا به عبارتی اگر سکینه قلبی طبق عقل و قرآنه چرا سبب پیروزی شدن یا به عبارتی امداد غیبی خلاف عقل و قرآنه؟در ضمن قرار نیست که هر چیزی صحیحی طبق عقل (و) قرآن باشه....همه چیز در قرآن مستقیما نیست ولی عقلا صحیح است و برخی چیزها در قرآن هست ولی عقلا (حداقل فعلا) قابل درک نیست.

آسانسور;595975 نوشت:
لطفا ارتباط مثالهای خود با موضوع فعلی را نیز بیان کنید.

وقتی تار عنکبوت میتونه پیامبر اکرم را از مرگ نجات بده, چرا اجنه که در خدمت سلیمان نبی بودند,نمیتونن به امام کمک کنن؟!
آسانسور;595975 نوشت:

اولا که جنگ کربلا در زمین بود و نه در عالم ملکوت.
اما اصل استدلال:
1-و ما خلقنالجن و الانس الا لیعبدون
2-یا ایهالذین آمنو اطیعوالله و اطیعوالرسول و اوللامر منکم(نفرمودند که یا ایها لناس...بلکه تمام کسانی که ایمان آورده اند...یعنی هم جن و هم انس)
3- حال اینکه همه باید تحت امر ولی امر باشند مانع از این نیست که ماموم (چه انسان و چه فرشته)منطقا نتواند خود را فدای امامش کند یا بخواهد کمکش کند...ضمن اینکه حضرت بارها فرمودند : هل من ناصر ینصرنی....و هر مومنی مختار بود اجابت کند (چه انسان و چه فرشته) .
آسانسور;595975 نوشت:

من نمی دانم ولی دلیلی هم ندارد که ارتباط بین جبرئیل و نبی اکرم دقیقا مشابه تعامل بین امام حسین و جنیان باشد.
آسانسور;595975 نوشت:

بر منکرش لعنت
فی امان الله:Gol:

mousavi928;595974 نوشت:
پیغام شما مبهم بوده و منظورتان را متوجه نشدم!

اگه امام حسین پیروز میشد، بعدش حکومتو بر اساس عدل ایجاد میکرد و برای انتخاب خلیفه از رای گیری استفاده میکرد! اینطور هم شیعیان قبول داشتن و هم اهل سنت!!

طاها فاطمی;595994 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیزم این ایات پاسخ شما را بیان نموده است:

ولوشاء ربک لجعل الناس امة واحدة و لایزالون مختلفین الا من رحم ربک; (هود آیه 118)
و اگر پروردگارت می خواست، مردم را امت یگانه ای قرار می داد، ولی همچنان اختلاف می ورزند مگر کسانی که خداوند [بر آنان] رحمت آورد .

و لوشاء الله لجعلهم امة واحدة و لکن یدخل من یشاء فی رحمته و الظالمون مالهم من ولی و لانصیر; (شوری آیه Dirol
و اگر خداوند می خواست آنان را امت یگانه ای قرار می داد، ولی هر کس را که بخواهد در جوار رحمتش در می آورد و ستمکاران [مشرک] یار و یاوری ندارند .

ولوشاء الله جعلکم امة واحدة ولکن لیبلوکم فیما آتاکم فاستبقوا الخیرات . . . ; (مائده آیه 48)
و اگر خداوند می خواست شما را امت یگانه ای قرار می داد، ولی [چنین کرد] تا شما را در آنچه به شما بخشیده است بیازماید .

اگر به ایات دقت نمائید میبیند که خداوند تبارک و تعالی اگر اراده می فرمود همه ی انسان ها مسلمان و یک امت واحده بودند و به فرموده ی شما یکپارچه ! اما چرا اینکار را نکرد؟ چون این دنیا محل ابتلا و امتحان هست و ما با اختیار خود راه هدایت یا شقاوت را بایستی انتخاب نمائیم . کار حضرت سیدالشهداء علیه السلام نیز در طول این همین سنت الهیه است . و الا یک نگاه حضرت سیدالشهداء دشمن را چون خاکستری بر باد میداد . و لکن لیبلوکم ایکم احسن عملا

اینجا بحث خواست الهی نیست بلکه خواست امام حسینه!

Masood11;596031 نوشت:
اینجا بحث خواست الهی نیست بلکه خواست امام حسینه!

سلام علیکم ؛ بزرگوار

" إِنَّ الْإِمَامَ وَکْرٌ لِإِرَادَهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا یَشَاءُ إِلَّا مَنْ‏ یَشَاءُ اللَّهُ."

"همانا قلب امام آشیانه اراده الهیست. نمی خواهد جز آن را که خدا بخواهد. " ( بحارالانوار: ج۲۵، ص ۳۸۵ )

و خواست الهی ابتلا و امتحان مردم است تا خوب و بد تمییز داده شوند فمن شاء فلیومن و من شاء فلیکفر . (کهف 29)

طاها فاطمی;596067 نوشت:
سلام علیکم ؛ بزرگوار

" إِنَّ الْإِمَامَ وَکْرٌ لِإِرَادَهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا یَشَاءُ إِلَّا مَنْ‏ یَشَاءُ اللَّهُ."

"همانا قلب امام آشیانه اراده الهیست. نمی خواهد جز آن را که خدا بخواهد. " ( بحارالانوار: ج۲۵، ص ۳۸۵ )

و خواست الهی ابتلا و امتحان مردم است تا خوب و بد تمییز داده شوند فمن شاء فلیومن و من شاء فلیکفر . (کهف 29)

قلب همه آشیانه ی اراده ی الهیه! ولی اینطور نیست که از خواست الهی باخبر باشن! اگه بودن دیگه امام حسین هیچ وقت مسلم بن عقیلو نمیفرستاد تا صداقت کوفیا رو بسنجه!!

Masood11;596030 نوشت:
اگه امام حسین پیروز میشد، بعدش حکومتو بر اساس عدل ایجاد میکرد و برای انتخاب خلیفه از رای گیری استفاده میکرد! اینطور هم شیعیان قبول داشتن و هم اهل سنت!!

خب دوست گرامی عرض کردم که قرار نیست خدا از طریق غیب کاری انجام بده. بله اگر از طریق نیروی های مردمی به پیروزی می رسیدند بله
چون اگر به غیب باشه، که خدا تو قرآن می فرماید من می توانستم همه شما رو مومن قرار بدم (مثل فرشته ها)
اما مهم اینه که مردم خودشون حق رو بفهمند

عارف;596019 نوشت:
قتی تار عنکبوت میتونه پیامبر اکرم را از مرگ نجات بده, چرا جنی که تونست در یک چشم به هم زدن تخت ملکه سبا را از سرزمین سبا نزد حضرت سلیمان حاضر کند

سلام
جن نبود، آصف بن برخیا بود که بعداً حضرت سلیمان ع او را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد ولی مردم او را ترد کردند

Masood11;596084 نوشت:
قلب همه آشیانه ی اراده ی الهیه! ولی اینطور نیست که از خواست الهی باخبر باشن! اگه بودن دیگه امام حسین هیچ وقت مسلم بن عقیلو نمیفرستاد تا صداقت کوفیا رو بسنجه!!

طبق چه ادله ای می فرمائید قلب همه آشیانه ی اراده ی الهی است ؟ آنچه ذکر شد روایت معصوم بود نه نظر حقیر . از انجایی که ائمه ی طاهرین دارای مقام عصمت هستند فلذا آنچه را میخواهند در تضاد با خواست خدا نیست و الا سائر الناس بسیار اموری را میخواهند و انجام می دهند که خواست خداوندی نیست . بسیاری گناه می کنند اما این خواست خدا نیست که گناه کنند .

ضمنا فرستادن مسلم بن عقیل و امثال ذلک الامور تنها اتمام حجت بر مردم است و ابلاغ پیام دین حنیف تا بر مردم بهانه ای نباشد و نگویند امام ابلاغ نکرد . و امام حسین علیه السلام به شهادت خویش آگاه بود .

اما در مورد خواست الهی ، که عرض شد ، خواست خداوند اینست تا مردم در این دنیا امتحان گردند و با اختیار خود ، سبیل نجات و یا راه شقاوت را برگزینند انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا . و الا اگر امام حسین علیه السلام می خواست با معجزه و توسل به امور غیبی بر دشمن پیروز شود و دین را یکپارچه کند ، خداوند اولی تر است تا آفریدگانش را از این همه تفرقه نجات بخشد و یکپارچه کند کما اینکه در آیات سابق ذکر شد و لیکن بنای خداوندی بر ان است که مردم ابتلا و امتحان گردند و تفاوت انسان با سایر مخلوقات نیز همینست که اختیار دارد .

صادق;595996 نوشت:
اسلام وتشکر .
این جواب جناب
moaqfe
عضو كوشا
بود .
فکر نکنم شما با این مسله مشکل داشته باشید چون در پست خود تان از قران بر اثبات مسله آیه ی نقل نموده بودید .

سلام و رحمت خداوند بر شما باد.سخن من هم در دفاع از ایشان بود وگرنه حقیر که کسی نیستم و گردنم از مو هم نازکتر است.وظیفه قرآنی خود دانستم که از ایشان دفاع کنم زیرا اگر ایشان کافر و بی دین نیز باشند(که قطعا چنین نیست) رفتار شما با قرآن سازگار نیست.
ایه 63 سوره فرقان:و اذا خاطبهم الجاهلون قالو سلاما(و هنگامی که جاهلان آنها را خطاب قرار می دهند آنها سلام می گویند)
آیه 44 سوره طه:فقولو له قولا لینا لعله یتذکر او یخشی(پس با او به نرمی سخن بگویید باشد که بپذیرد یا بترسد)

صادق;595996 نوشت:
گرچه در یک پست تان تعبیر (( نا آگاهانه )) آمده بود ولی متوجه منظور تان نشدم .

بنده این همه سخن راندم ولی شما فقط همان یک کلمه را دیدید به روی چشم آن را نیز خدمتتان توضیح می دهم.من شما را مومن و دانا تر از خود می دانم کلام من هم فقط جهت یادآوری بود زیرا خداوند در قرآن گفته است:و ذکر فان الذکری تنفع المومنین(و تذکر بده زیرا تذکر برای مومنان سودمند است.)ذاریات55

طاها فاطمی;596095 نوشت:
طبق چه ادله ای می فرمائید قلب همه آشیانه ی اراده ی الهی است ؟ آنچه ذکر شد روایت معصوم بود نه نظر حقیر . از انجایی که ائمه ی طاهرین دارای مقام عصمت هستند فلذا آنچه را میخواهند در تضاد با خواست خدا نیست و الا سائر الناس بسیار اموری را میخواهند و انجام می دهند که خواست خداوندی نیست . بسیاری گناه می کنند اما این خواست خدا نیست که گناه کنند .

ضمنا فرستادن مسلم بن عقیل و امثال ذلک الامور تنها اتمام حجت بر مردم است و ابلاغ پیام دین حنیف تا بر مردم بهانه ای نباشد و نگویند امام ابلاغ نکرد . و امام حسین علیه السلام به شهادت خویش آگاه بود .

اما در مورد خواست الهی ، که عرض شد ، خواست خداوند اینست تا مردم در این دنیا امتحان گردند و با اختیار خود ، سبیل نجات و یا راه شقاوت را برگزینند انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا . و الا اگر امام حسین علیه السلام می خواست با معجزه و توسل به امور غیبی بر دشمن پیروز شود و دین را یکپارچه کند ، خداوند اولی تر است تا آفریدگانش را از این همه تفرقه نجات بخشد و یکپارچه کند کما اینکه در آیات سابق ذکر شد و لیکن بنای خداوندی بر ان است که مردم ابتلا و امتحان گردند و تفاوت انسان با سایر مخلوقات نیز همینست که اختیار دارد .

از اونجا که تا خدا نخواد ما نمیتونیم هیچ کاری کنیم!

آسانسور;596098 نوشت:
سلام و رحمت خداوند بر شما باد.سخن من هم در دفاع از ایشان بود وگرنه حقیر که کسی نیستم و گردنم از مو هم نازکتر است.وظیفه قرآنی خود دانستم که از ایشان دفاع کنم زیرا اگر ایشان کافر و بی دین نیز باشند(که قطعا چنین نیست) رفتار شما با قرآن سازگار نیست.
ایه 63 سوره فرقان:و اذا خاطبهم الجاهلون قالو سلاما(و هنگامی که جاهلان آنها را خطاب قرار می دهند آنها سلام می گویند)
آیه 44 سوره طه:فقولو له قولا لینا لعله یتذکر او یخشی(پس با او به نرمی سخن بگویید باشد که بپذیرد یا بترسد)

بنده این همه سخن راندم ولی شما فقط همان یک کلمه را دیدید به روی چشم آن را نیز خدمتتان توضیح می دهم.من شما را مومن و دانا تر از خود می دانم کلام من هم فقط جهت یادآوری بود زیرا خداوند در قرآن گفته است:و ذکر فان الذکری تنفع المومنین(و تذکر بده زیرا تذکر برای مومنان سودمند است.)ذاریات55

باسلام وتشکر .
اگر لطف کنید و در محور تاپیک بحث را پیگری و از حاشه ها فاصله بگرید خوب است .
این تاپیک در واقع کلاس درس عاشورا شناسی است .
سوال یا شبهه ی دارید مطرح کنید تا جواب تقدیم شود .
این کار بر :
moaqfe .
آدم دانا وتوانا است نیاز به مدافع ندارد اگر حرف ونقدی داشت خودش مطرح می کند .
ایشان نه کافر است ونه بی دین .
بلکه مومن و مسلمان است .
آیه : خاطبهم الجاهلون ....
را هم بر ایشان تطبیق ندهید
وظیفه جناب آسا نسور این است که فرمایش خودش را بفرماید تا جواب ارایه شود .

آیا متوجه هستید این تعبیر تان :
رفتار شما با قرآن سازگار نیست.
یعنی چه ؟؟!!!!

عارف;596019 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
عارف;596019 نوشت:
فقط خواهشن این جمله را دباره نقد نکنید)

به روی چشم
عارف;596019 نوشت:
بنده نگفتم که شما نفی کردید...گفتم حالا چه قلبی چه قتال....چرا خلاف عقل قرآن؟...یا به عبارتی اگر سکینه قلبی طبق عقل و قرآنه چرا سبب پیروزی شدن یا به عبارتی امداد غیبی خلاف عقل و قرآنه؟

خداوند قبلا آب پاکی را در این باره روی دست من و شما ریخته است ملاحظه کنید:وَمَا جَعَلَهُ اللّهُ إِلاَّ بُشْرَى وَلِتَطْمَئِنَّ بِهِ قُلُوبُكُمْ وَمَا النَّصْرُ إِلاَّ مِنْ عِندِ اللّهِ

عارف;596019 نوشت:
در ضمن قرار نیست که هر چیزی صحیحی طبق عقل (و) قرآن باشه

سبحان الله

عارف;596019 نوشت:
بر منکرش لعنت

رحمت خداوند بر شما باد. منظورتان را فهمیدم ولی بهتر بود بجای کلمه "طبق" از کلمه دیگری استفاده می کردید.

عارف;596019 نوشت:
همه چیز در قرآن مستقیما نیست ولی عقلا صحیح است و برخی چیزها در قرآن هست ولی عقلا (حداقل فعلا) قابل درک نیست.

سخن ما از چیزی است که در قرآن آمده است و من شاهدهای آن را آوردم.روش حقیر بر تطبیق هر چیزی با قرآن کریم و احادیث صحیحه و سیره قطعیه است آیا روش شما غیر از این است؟ و نیز سخن من بر ملازمت عقل و قرآن بود نه کمتر و نه بیشتر از آن.

عارف;596019 نوشت:
وقتی تار عنکبوت میتونه پیامبر اکرم را از مرگ نجات بده, چرا اجنه که در خدمت سلیمان نبی بودند,نمیتونن به امام کمک کنن؟!

سخن ما در باب فرشتگان بود هرچند در باب جنیان نیز ایراداتی وارد می دانم چنانچه مایل باشید و خداوند هم توان بدهد ایرادات آن را نیز بیان می کنم.

عارف;596019 نوشت:
اولا که جنگ کربلا در زمین بود و نه در عالم ملکوت.

فرشتگان در عالم ملکوت هستند و نزول آنها به معنای قطع ارتباطشان با آن عالم نیست.

عارف;596019 نوشت:
ما اصل استدلال:
1-و ما خلقنالجن و الانس الا لیعبدون
2-یا ایهالذین آمنو اطیعوالله و اطیعوالرسول و اوللامر منکم(نفرمودند که یا ایها لناس...بلکه تمام کسانی که ایمان آورده اند...یعنی هم جن و هم انس)
3- حال اینکه همه باید تحت امر ولی امر باشند مانع از این نیست که ماموم (چه انسان و چه فرشته)منطقا نتواند خود را فدای امامش کند یا بخواهد کمکش کند

بزرگوار تمام قرآن خطاب به جن و انس است نه فرشتگان.

عارف;596019 نوشت:
بارها فرمودند : هل من ناصر ینصرنی....و هر مومنی مختار بود اجابت کند (چه انسان و چه فرشته)

درباره اجازه فرشتگان صحبت کردم.آیا این که گفته شده است انفاق کنید و زکات بدهید هم خطاب به فرشتگان است؟

عارف;596019 نوشت:
من نمی دانم ولی دلیلی هم ندارد که ارتباط بین جبرئیل و نبی اکرم دقیقا مشابه تعامل بین امام حسین و جنیان باشد.

پاسخش که بدیهی بود از جوابتان تعجب کردم مثالهای دیگر می خواهید؟
غلو درباره معصومین و پیامبران پسندیده نیست.

Masood11;596100 نوشت:

برادر بزرگوارم

اگر متن را کامل ملاحظه بفرمائید دیگر این اشکال را نمی کنید . بسیاری از مردم گناه می کنند ، طبق استدلال شما خداوند می خواهد که مردم گناه کنند ؟ مسلّما خیر . انسان با اختیار خودش راه را انتخاب میکند .
ائمه ی طاهرین علیهم السلام از آنجایی که داری مقام عصمت هستند و از بینش عمیق و مبرا از خطا برخوردار هستند جز در مسیر اراده ی الهیه حرکت نمیکنند .

اما دلیل این همه اصرار شما را متوجه نمیشوم . مطلب روشن است . میفرمائید چرا حضرت امام حسین از نیروهای غیبی استفاده نکرد تا بر لشکر دشمن پیروز شود و دین یکپارچه ی اسلام را تشکیل دهد ؟

جواب : سنت الهی بر اینست که مردم از طریق این ابتلائات امتحان شوند و خوب و بد متمایز شوند . و اگر همواره قرار بر این بود که از نیروهای غیبی و معجزه استفاده شود خود رسول مکرم اسلام با یک لشکر از جن و یک لشکر از ملائکه و با معجزه تمام کفار را نابود می کرد ، نه اینکه در جنگ ها شرکت کند و دندانش بشکند و جراحت وارد شود و... .

صادق;596101 نوشت:
اسلام وتشکر .
اگر لطف کنید و در محور تاپیک بحث را پیگری و از حاشه ها فاصله بگرید خوب است .

سلام علیکم.شما خودتان به نقد اول من به مطلبتان جوای ندادید و فقط عبارت "ناآگاهانه" من را پیراهن عثمان کردید و آن وقت مرا حاشیه ساز هم می خوانید.

صادق;596101 نوشت:
ایشان نه کافر است ونه بی دین .
بلکه مومن و مسلمان است .
آیه : خاطبهم الجاهلون ....
را هم بر ایشان تطبیق ندهید

بزرگوار لطفا عبارات من را تحریف نکنید من این را گفته بودم.
آسانسور;596098 نوشت:
زیرا اگر ایشان کافر و بی دین نیز باشند(که قطعا چنین نیست)

صادق;596101 نوشت:
آیا متوجه هستید این تعبیر تان :
رفتار شما با قرآن سازگار نیست.
یعنی چه ؟؟!!!!

از یک طرف سوال می کنید و از طرف دیگر از جواب دادن منع می کنید.این همه عبارات مودبانه را که به کار بردم ندیدید؟
ای که همرنگ ما می نویسی ولی پر رنگ تر حقیر را عفو بفرمایید و با من جنگ نکنید .حقیر سپرم جلوی شما می اندازم
میازار کاربری که دانه کش است__که دل دارد و اندکی دل خوش است

طاها فاطمی;596119 نوشت:
برادر بزرگوارم

اگر متن را کامل ملاحظه بفرمائید دیگر این اشکال را نمی کنید . بسیاری از مردم گناه می کنند ، طبق استدلال شما خداوند می خواهد که مردم گناه کنند ؟ مسلّما خیر . انسان با اختیار خودش راه را انتخاب میکند .
ائمه ی طاهرین علیهم السلام از آنجایی که داری مقام عصمت هستند و از بینش عمیق و مبرا از خطا برخوردار هستند جز در مسیر اراده ی الهیه حرکت نمیکنند .

اما دلیل این همه اصرار شما را متوجه نمیشوم . مطلب روشن است . میفرمائید چرا حضرت امام حسین از نیروهای غیبی استفاده نکرد تا بر لشکر دشمن پیروز شود و دین یکپارچه ی اسلام را تشکیل دهد ؟

جواب : سنت الهی بر اینست که مردم از طریق این ابتلائات امتحان شوند و خوب و بد متمایز شوند . و اگر همواره قرار بر این بود که از نیروهای غیبی و معجزه استفاده شود خود رسول مکرم اسلام با یک لشکر از جن و یک لشکر از ملائکه و با معجزه تمام کفار را نابود می کرد ، نه اینکه در جنگ ها شرکت کند و دندانش بشکند و جراحت وارد شود و... .

ببینید، خدا صاحب همه ی قلباست! درسته؟ حالا اینکه ما حرمت صاحبخونه رو نگه نداریم دلیل بر صاحبخونه نبودنش نیست!

پیامبر تو کدوم جنگ شکست خورد!!؟؟ اگه در معرض شکست بود مطمئنم معجزه میشد و اون ارتشا میومدن!! قرار نیست که مسلمونا بشینن شطرنج بازی کنن با مهره های جن و فرشته و پیروز بشن!!! اونم وقتی خودشون برنده ن!!

با سلام خدمت کاربران گرامی :Gol:

Masood11;596100 نوشت:

ظاهراً بحث کمی پیچیده شده!
خدا عرصه ای فراهم کرده با یک سری سنت های عمومی. اختیارات و سرمایه هایی هم به انسان داده. فرصت تصمیم رو هم برای ما قائل شده
دقیقاً کاری که ما انجام میدیم خواست خداست. خواست خدا اینه که ما خودمون تصمیم بگیریم گناه بکنیم یا نه

Masood11;596210 نوشت:
ببینید، خدا صاحب همه ی قلباست! درسته؟ حالا اینکه ما حرمت صاحبخونه رو نگه نداریم دلیل بر صاحبخونه نبودنش نیست!

پیامبر تو کدوم جنگ شکست خورد!!؟؟ اگه در معرض شکست بود مطمئنم معجزه میشد و اون ارتشا میومدن!! قرار نیست که مسلمونا بشینن شطرنج بازی کنن با مهره های جن و فرشته و پیروز بشن!!! اونم وقتی خودشون برنده ن!!

منظورتون رو از قسمت اول (آبی رنگ) متوجه نشدم.

در مورد قسمت دوم: ماجرای جنگ احد رو حتماً شنیدید؛ میتونید ( اینجا ) مرور کنید

این قسمت جالبه:
[SPOILER]
در جنگ احد تعداد زیادی از مسلمانها کشته و زخمی شدند. حضرت حمزه(ع) را تکه تکه کردند! یعنی گوشش را بریدند! بینی‌اش را بریدند! انگشتانش را بریدند! و سینه‌اش را شکافتند، جگرش را بیرون آوردند و آن زن نانجیب جگرش را درید!
خانواده‌ها برای فرزندانشان عزاداری می‌کردند، پیغمبر(ص) فرمود: چرا کسی برای حمزه(ع) عزاداری نمی‌کند؟ !
مسلمانها آمدند و گفتند: یا رسول الله! مگر قرآن نفرموده: «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْكُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ» محمد/7(اگر خدا را یاری کنید خدا هم کمکتان می‌کند.) پس چرا اینجا خدا کمکمان نکرد! و ما شکست خوردیم! آیه نازل شد:
وعده‌های خدا سرجایش، سنت‌های خدا هم سرجایش است. وعده‌ها حق است، قانون هم حق است. خدا وعده داده که اگر او را یاری کنید او هم شما را یاری می‌کند اما قانون خدا این است که:
اگر کسی گوش به حرف پیغمبر نداد و بینشان تفرقه افتاد، مردمی که متفرق شوند و بینشان تفرقه بیفتد شکست می‌خورند. هرچه پیغمبر فرمود: منطقه حفاظتی را رها نکنید عده‌ای گفتید: رها می‌کنیم و عده‌ای گفتید: رها نمی‌کنیم؛ یک عده به هوای دنیا طلبی رفتید سراغ دنیا و اتحادتان را از دست دادید. پس هی نگویید وعده خدا چی شد، شما قانون خدا را انجام ندادید.
[/SPOILER]

ماجرای هجرت پیامبر و پناه گرفتن در یک غار رو در نظر بگیرید؛ در اینجا تار عنکبوت کفار رو دچار اشتباه کرد و اون ها هم راهشون رو گرفتن و رفتن.
اما در زمان جنگ احد مسلمانان زیادی از پیامبر (ص) دفاع میکردن و اینجا برای دفاع از اسلام و جان پیامبر باید خود مسلمانان خون میدادن
وقوع معجزه شرایطی داره واسه خودش. معجزه و اتفاقات غیر طبیعی واسه زمانی هست که کسی برای دفاع نباشه؛ نه زمانی که چند هزار مسلمان نامه میفرستن به امام حسین(ع) که ما از شما حمایت میـکنیم.

علاوه بر این اگر بنا بود با معجزه امتی هدایت بشه و نجات پیدا کنه، قطعاً این اتفاق برای قوم حضرت موسی (ع) می افتاد
هیچ قومی به اندازه قوم موسی(ع) معجزه ندید. دیگه کم مونده بود واسه حل مشکل خارش بینی هم از پیامبر تقاضای معجزه کنن!
خدا بعد از ماجراهای حضرت موسی و عیسی (ع)، در برابر بشر برای اتمام حجت باز هم اجازه ی یک معجزه رو به پیامبر اسلام(ص) داد : شق القمر
اینجا چه اتفاقی افتاد؟ آیا ایمان آوردند؟ نه. بلکه خدا و پیامبر رو عملاً به مسخره گرفتن
از این جا به بعد دیگه کفـگیر معجزه به ته دیگ خورد. چرا؟ چون برای کسانی که گوش شنوا دارن همون قرآن کفایت میکنه و هدایت بخش هست؛ ولی برای دیگران حتی شق القمر هم جواب نمیده.

البته نه اینکه امام توانایی به خدمت گرفتن جنیان رو نداره، چرا داره. ولی اگه اگه معجزه و روش های غیر عادی جواب میدادن قطعاً بنی اسرائیل پیامبرانشون رو زجرکُش نمیکردن.
بعد از ماجرای حضرت سلیمان(ع) چه اتفاقی افتاد؟ دوباره برگشتن سر خونه اول. اصلاً انگار نه انگار اون همه معجزه دیدن که به خدمت گرفتن جنیان تنها یکی از اون ها بوده.

باید بدونیم هدف از خلقت و ارسال پیامبران و ... چیه؟ هدایت بشر در سایه عبادت خدا
حالا برای بشری که حتی معجزه هم بیدارش نمیکنه چه باید کرد؟ هیچی! باید این امتیاز رو ازش گرفت!

Masood11;596030 نوشت:

اگه امام حسین پیروز میشد،
بعدش حکومتو بر اساس عدل ایجاد میکرد و
برای انتخاب خلیفه از رای گیری استفاده میکرد! اینطور هم شیعیان قبول داشتن و هم اهل سنت!!

1 ) منظورتون پیروزی با چه روشی هست؟ معجزه و استفاده از جنیان؟!
حکومتی که با معجزه تشکیل بشه برای دوام و بقا به ناچار نیاز به معجزه خواهد داشت
به فرض امام با معجزه پیروز هم میشد، در این صورت ایا مردم رو میشد با معجزه در شرایطی قرار داد که از امام دفاع کنن؟
کاری به سنت ابتلا و امتحان نداریم ولی قطعاً اگر میشد امام اول این کار رو میکرد. ضمن اینکه ماجرای حضرت سلیمان هم نشون میداد مردمی که خودشون رو به خواب زدن با این معجزات بیدار نمیشن

2 ) علی(ع) هم حکومتش رو بر اساس عدل بنا کرد اما مردم تحمل و کشش این عدالت رو نداشتن؛ که اگر داشتن اون بلاها رو بر سرش نمی آوردن
در مورد امام دوم هم کسی نبود که بخواد از ایشون دفاع و حمایت کنه. و امام ناچار شدن بین حفظ موجودیت شیعه و اقدام جهت تشکیل حکومت یکی رو انتخاب کنن؛ آن هم در شرایطی که هیچ مدافعی نداشتند.
حکومت فقط حاکم نمیخواد، مدافع و حامی هم میخواد. خوب کی باید این کار رو انجام بده! مردمی که حضرت رو دعوت میکنن و بعد علیه امامشون شمشیر میـکشن؟! صرفاً تشکیل حکومت مهم نیست، دوام و بقای اون هم مهمه
اساس هر حکومت مردم هستن، اگه مردم ظرفیت پذیرش و تحمل عدالت و جنبه های دیگر حکومت رو نداشته باشن، چنین حکومتی پایدار نخواهد بود.
در مجموع وضعیت امت هر مرحله بدتر میشد، مردمی که در برابر امام اول چندین جنگ و فتنه به راه میندازن و امام دوم رو رها میکنن، واضحه که بر سر امام بعد چه بلایی میارن

3 ) اگر با رأی گیری میشد امت رو با امامت همراه کرد، دفعات قبلش جواب میداد!

Masood11;596084 نوشت:

قلب همه آشیانه ی اراده ی الهیه! ولی اینطور نیست که از خواست الهی باخبر باشن!
اگه بودن دیگه امام حسین هیچ وقت مسلم بن عقیلو نمیفرستاد تا صداقت کوفیا رو بسنجه!!

امام مسیر امت رو تشخیص میدن. واقعه ی عاشورا در امتداد یک مسیر بود. حسین (ع) شاهد رفتار امت با پیامبر(ص) و دو امام قبل بود
هیچ پیغمبری به اندازه پیامبر اسلام از طرف قومــش اذیت نشد. به علاوه وقتی امتی بر سر امام علی (ع) چنان بلایی میاره که حضرت اون ها رو نفرین میکنه؛ و بعد در ماجرای امام حسن(ع) حتی خواص شیعه پشت امام رو خالی میکنن و امام ناچار به پذیرش صلح (نه بیعت) میشه؛ واضح است که کار این امت در مرحله بعد به کجا میرسه
علاوه بر این خود پیامبر (ص) چند بار به ماجرای امام حسین (ع) اشاره کردن؟ از زمانی که امام خردسال بودن رفتار پیامبر با ایشون خاص بود و بارها در زمان حیاتشان بر بلایی که قرار بود بر سر فرزندشان بیاد گریستند.

امام حسین(ع) زمانی که قتل خودش رو مسلم دید* چاره ای نداشت جز اینکه این ماجرا رو مهندسی کنه!
هر دو امام قبلی به شهادت رسیده بودند، اما این دو اتفاق تکان دهنده، امت رو بیدار نکرد
لابد شنیدید امتی که دچار انحطاط میشه برای بیداری به یک انفجار نیاز داره و با تلنگر مشکلی حل نمیشه
اگر امام سوم هم مثل امامان قبل شهید میشد آیا اتفاقی می افتاد؟ واضحه که نه! آب از آب تکان نمیخورد
چرا؟ چون گوش شنوا نداشتن. دلیلش هم مشخص بود: همانا شکم هایتان از حرام پر شده!
در اینجا باید واقعه شهادت طوری مدیریت میشد که لااقل برای آیندگان هدایت بخش باشه.
یکی از امتیازات امام سوم یارانش و خانواده ای بود که حاضر بودن جانشون رو فدای اسلام کنن
در حالیکه امام دوم این امتیاز رو نداشت. اون از یاران حضرت که تنهاش گذاشتن؛ تا جایی که فرمانده سپاه حضرت، ایشون رو به مشتی زر فروخت. همسر ایشان هم که عامل شهادتشون شدن.

اما در مورد حسین(ع):
با اون یاران کم و البته بی نظیر در برابر هزاران نفری که در برابر امام معصوم شمشیر کشیدن چه کار میشه کرد؟
آیا میشد با نصیحت مردم رو متوجه اشتباهشون کرد؟ نه! چرا؟ همانا شکم هایتان از حرام پر شده!
یا اینکه سپاه دشمن رو که تشنه به خون حضرت هستند رو شکست داد؟ و بعد تشکیل حکومت داد؟
گمان نمی کنم! به نظرم تنها راه ممکن و درست همون کاری بود که حضرت انجام دادن

درسته کوفیان به حضرت نامه نوشتن اما اینها امتحانشون رو پس داده بودن. در واقع آزموده را آزمودن خطاست (؟)
در واقع برای اینکه ثابت بشه مردم نه تنها اصلاح نشدن بلکه وضعشون بدتر هم شده به این شکل به درخواستشون پاسخ داده شد.
علاوه بر این برای اینکه سنت خدا زیر پا گذاشته نشه و حسن نیت و اراده امام برای تشکیل حکومت زیر سؤال نره، حضرت سفیر فرستادن.
چرا که در غیر این صورت عملاً وقتی مردم ببینن امام دعوتشون رو نادیده گرفته، اونها هم امامان بعد رو نادیده میگرفتن

[/HR]
* ) اشاره به ماجرای حج ناتمام حضرت

ماجرای مسلم بن عقیل

شب تاب;596379 نوشت:
منظورتون رو از قسمت اول (آبی رنگ) متوجه نشدم.

در مورد قسمت دوم: ماجرای جنگ احد رو حتماً شنیدید؛ میتونید ( اینجا ) مرور کنید

این قسمت جالبه:
[SPOILER]
در جنگ احد تعداد زیادی از مسلمانها کشته و زخمی شدند. حضرت حمزه(ع) را تکه تکه کردند! یعنی گوشش را بریدند! بینی‌اش را بریدند! انگشتانش را بریدند! و سینه‌اش را شکافتند، جگرش را بیرون آوردند و آن زن نانجیب جگرش را درید!
خانواده‌ها برای فرزندانشان عزاداری می‌کردند، پیغمبر(ص) فرمود: چرا کسی برای حمزه(ع) عزاداری نمی‌کند؟ !
مسلمانها آمدند و گفتند: یا رسول الله! مگر قرآن نفرموده: «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْكُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ» محمد/7(اگر خدا را یاری کنید خدا هم کمکتان می‌کند.) پس چرا اینجا خدا کمکمان نکرد! و ما شکست خوردیم! آیه نازل شد:
وعده‌های خدا سرجایش، سنت‌های خدا هم سرجایش است. وعده‌ها حق است، قانون هم حق است. خدا وعده داده که اگر او را یاری کنید او هم شما را یاری می‌کند اما قانون خدا این است که:
اگر کسی گوش به حرف پیغمبر نداد و بینشان تفرقه افتاد، مردمی که متفرق شوند و بینشان تفرقه بیفتد شکست می‌خورند. هرچه پیغمبر فرمود: منطقه حفاظتی را رها نکنید عده‌ای گفتید: رها می‌کنیم و عده‌ای گفتید: رها نمی‌کنیم؛ یک عده به هوای دنیا طلبی رفتید سراغ دنیا و اتحادتان را از دست دادید. پس هی نگویید وعده خدا چی شد، شما قانون خدا را انجام ندادید.
[/SPOILER]

ماجرای هجرت پیامبر و پناه گرفتن در یک غار رو در نظر بگیرید؛ در اینجا تار عنکبوت کفار رو دچار اشتباه کرد و اون ها هم راهشون رو گرفتن و رفتن.
اما در زمان جنگ احد مسلمانان زیادی از پیامبر (ص) دفاع میکردن و اینجا برای دفاع از اسلام و جان پیامبر باید خود مسلمانان خون میدادن
وقوع معجزه شرایطی داره واسه خودش. معجزه و اتفاقات غیر طبیعی واسه زمانی هست که کسی برای دفاع نباشه؛ نه زمانی که چند هزار مسلمان نامه میفرستن به امام حسین(ع) که ما از شما حمایت میـکنیم.

علاوه بر این اگر بنا بود با معجزه امتی هدایت بشه و نجات پیدا کنه، قطعاً این اتفاق برای قوم حضرت موسی (ع) می افتاد
هیچ قومی به اندازه قوم موسی(ع) معجزه ندید. دیگه کم مونده بود واسه حل مشکل خارش بینی هم از پیامبر تقاضای معجزه کنن!
خدا بعد از ماجراهای حضرت موسی و عیسی (ع)، در برابر بشر برای اتمام حجت باز هم اجازه ی یک معجزه رو به پیامبر اسلام(ص) داد : شق القمر
اینجا چه اتفاقی افتاد؟ آیا ایمان آوردند؟ نه. بلکه خدا و پیامبر رو عملاً به مسخره گرفتن
از این جا به بعد دیگه کفـگیر معجزه به ته دیگ خورد. چرا؟ چون برای کسانی که گوش شنوا دارن همون قرآن کفایت میکنه و هدایت بخش هست؛ ولی برای دیگران حتی شق القمر هم جواب نمیده.

البته نه اینکه امام توانایی به خدمت گرفتن جنیان رو نداره، چرا داره. ولی اگه اگه معجزه و روش های غیر عادی جواب میدادن قطعاً بنی اسرائیل پیامبرانشون رو زجرکُش نمیکردن.
بعد از ماجرای حضرت سلیمان(ع) چه اتفاقی افتاد؟ دوباره برگشتن سر خونه اول. اصلاً انگار نه انگار اون همه معجزه دیدن که به خدمت گرفتن جنیان تنها یکی از اون ها بوده.

باید بدونیم هدف از خلقت و ارسال پیامبران و ... چیه؟ هدایت بشر در سایه عبادت خدا
حالا برای بشری که حتی معجزه هم بیدارش نمیکنه چه باید کرد؟ هیچی! باید این امتیاز رو ازش گرفت!

تو پستای قبلیمم گفتم! حالا مثلا همه متنبع شدن و مومن!!!؟؟ الانم مثل همون موقع شده و فقط تعداد کمی شیعه موندن!!

موضوع قفل شده است