چگونه حق الناس را تشخیص بدهیم؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه حق الناس را تشخیص بدهیم؟

سلام

گاهی اوقات ممکن است بطور ناخواسته هنگام پیاده شدن از خودرو، در ماشین به دیوار خانه ای برخورد کند...؟

آیا این حق الناس است...؟

بطور کلی حکم ضربه زدن به دیوار خانه یا مسجدی ،البته بطور ناخواسته، چیست؟

(مقلد حضرت آیت الله خامنه ای-حفظه الله-)

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

مترصد;592321 نوشت:
سلام

گاهی اوقات ممکن است بطور ناخواسته هنگام پیاده شدن از خودرو، در ماشین به دیوار خانه ای برخورد کند...؟

آیا این حق الناس است...؟

بطور کلی حکم ضربه زدن به دیوار خانه یا مسجدی ،البته بطور ناخواسته، چیست؟

(مقلد حضرت آیت الله خامنه ای-حفظه الله-)

سلام علیکم

اگر خسارتی است که جبران مالی دارد ،باید استغفار کنید و خسارت مالی را جبران کنید؛
واگر خسارتی است که جبران مالی ندارد، استغفار کند.

شفا;593027 نوشت:
سلام علیکم

اگر خسارتی از که جبران مالی دارد باید استغفار کندو وخسارت مالی را جبران کند؛
واگر جبران مالی ندارد، استغفار کند.

باسلام
خوب خراش دیوار جبران مالی دارد
مثلا دیوار خش پیدا کرده و آسیب دیده
باید گچ کار بیاد گچ کنه؛ رنگ مال بیاد رنگ کنه

هر چند آسیب کوچیک باشه؛ صاحب خانه برای ترمیم باید خرج کنه؛

آیا باید رفت خسارتش را داد یا حلالیت طلبید؟
اگر خسارت مالی اندک باشد چطور؟ تا مقدار خسارت اندک شرعی است؟

user;594108 نوشت:
باسلام
خوب خراش دیوار جبران مالی دارد
مثلا دیوار خش پیدا کرده و آسیب دیده
باید گچ کار بیاد گچ کنه؛ رنگ مال بیاد رنگ کنه

هر چند آسیب کوچیک باشه؛ صاحب خانه برای ترمیم باید خرج کنه؛

آیا باید رفت خسارتش را داد یا حلالیت طلبید؟
اگر خسارت مالی اندک باشد چطور؟ تا مقدار خسارت اندک شرعی است؟

سلام علیکم

اگر خسارت به صورتی باشد که نیاز به جبران مالی دارد باید جبران مالی شود یا از آن شخص حلالیت طلبید.

شفا;594124 نوشت:
سلام علیکم

اگر خسارت به صورتی باشد که نیاز به جبران مالی دارد

سلام
یعنی طوری باشد که عرفا بگویند به این ضربه یا خراشه به دیوار خسارت تعلق میگیرد؟
اگر عرفی نباشد خسارت حق الناس نیست؟
(سیستانی و مکارم)

میخواهم بدانم این حق الناس است من یک گوشی را که در چاه افتاده بود بعداز خشک شدن کامل پیش تعمیر کاربردم اما گفتم اب خورده ونگفتم که درچاه افتاده بااین که گوشی کاملا خشک خشک بود ایاحق اناس به گردن دارم.
مرجع تقلید ایت الله مکارم شیرازی

soldier-javad;598960 نوشت:
میخواهم بدانم این حق الناس است من یک گوشی را که در چاه افتاده بود بعداز خشک شدن کامل پیش تعمیر کاربردم اما گفتم اب خورده ونگفتم که درچاه افتاده بااین که گوشی کاملا خشک خشک بود ایاحق اناس به گردن دارم.
مرجع تقلید ایت الله مکارم شیرازی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

این مورد که شما به تعمیر گاه نگفتید که در چاه افتاده واو آن را برای تعمیر از شما گرفته است ،این حق الناس محسوب نمی شود.

باسلام
مواردی در زندگی من پیش میاد که نمیدونم حق الناس هست یا نه؟
اگر امکان داره نحوه تشخیص حق الناس رو به من بگید و همچنان بگید این دو مورد ذیل حق الناس بود یا خیر؟

1- کاروان کربلا (3 تا مینیبوس) منتظر من و رفیقم بود؛ ولی من و رفیقم تو حرم امام رضا (ع) گم شدیم و یک سیمکارت بیشتر هم نداشتیم؛ خلاصه تا ملحق شدیم به کاروان حدودا 2 ساعتی معطل ما شدند؛ و این معطلی باعث بروز بعضی مشکلات ناشی از دیر رسیدن شد.

با توجه به اینکه ما سهوا دیر رسیدیم (چون گم شدیم) آیا حق الناس 3 مینیبوس گردن ماست؟

2- برای مدرسه علمیه؛ چند تا طلبه جدید شب خواب اومده بود؛ ولی پتو به اندازه کافی نبود؛ یک بنده خدایی رفت که پتو بخره منم باهاش رفتم؛ اول قیمت گرفتیم ولی نخریدیم؛ اون شخص با من اومد دنبال کار شخصی من (که بعدا هم مشکلی نداشت انجام بشه) تا کارم تموم شد؛ مغازه ها هم بسته شدند.
خلاصه اون شب؛ پتو ها تقسیم شد بین بچه ها؛ و اونهایی که پتو داشتند؛ از پتوهای خودشون دادند و چون پتوهاشون کم شده بود سرما خوردند.
فرداش هم گفتند نمیخواد پتو بخرید امشب (فرداشب) رو هم همینطوری سر کنند تا از خریدن بی نیاز بشیم!

خوب اگه من وقت اون بنده خدا رو بخاطر کار شخصیم نمیگرفتم؛ همون روز اول پتو خریده میشد و 2-3 روز بچه ها سردشون نمیشد.

با توضیحات داده شده حق الناس گردنم هست؟

آیت الله مکارم شیرازی

منتظر پاسخ شما هستم.
باتشکر

user;629929 نوشت:
باسلام
مواردی در زندگی من پیش میاد که نمیدونم حق الناس هست یا نه؟
اگر امکان داره نحوه تشخیص حق الناس رو به من بگید و همچنان بگید این دو مورد ذیل حق الناس بود یا خیر؟

1- کاروان کربلا (3 تا مینیبوس) منتظر من و رفیقم بود؛ ولی من و رفیقم تو حرم امام رضا (ع) گم شدیم و یک سیمکارت بیشتر هم نداشتیم؛ خلاصه تا ملحق شدیم به کاروان حدودا 2 ساعتی معطل ما شدند؛ و این معطلی باعث بروز بعضی مشکلات ناشی از دیر رسیدن شد.

با توجه به اینکه ما سهوا دیر رسیدیم (چون گم شدیم) آیا حق الناس 3 مینیبوس گردن ماست؟

2- برای مدرسه علمیه؛ چند تا طلبه جدید شب خواب اومده بود؛ ولی پتو به اندازه کافی نبود؛ یک بنده خدایی رفت که پتو بخره منم باهاش رفتم؛ اول قیمت گرفتیم ولی نخریدیم؛ اون شخص با من اومد دنبال کار شخصی من (که بعدا هم مشکلی نداشت انجام بشه) تا کارم تموم شد؛ مغازه ها هم بسته شدند.
خلاصه اون شب؛ پتو ها تقسیم شد بین بچه ها؛ و اونهایی که پتو داشتند؛ از پتوهای خودشون دادند و چون پتوهاشون کم شده بود سرما خوردند.
فرداش هم گفتند نمیخواد پتو بخرید امشب (فرداشب) رو هم همینطوری سر کنند تا از خریدن بی نیاز بشیم!

خوب اگه من وقت اون بنده خدا رو بخاطر کار شخصیم نمیگرفتم؛ همون روز اول پتو خریده میشد و 2-3 روز بچه ها سردشون نمیشد.

با توضیحات داده شده حق الناس گردنم هست؟

آیت الله مکارم شیرازی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکام شیرازی:

حق الناس چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟
منظور از حق الناس این است که انسان مالی کسی را به ناحق از طریق غصب یا رشوه یا ربا یا کم فروشی و مانند آن برده باشد که اگر صاحبان آن را بشناسد باید به او بازگرداند و اگر نشناسد از طرف آنها به فقیر و نیازمندی می دهد.

در مورد اول اگر خسارت مستند به شما نبوده چیزی به عهده شما نیست.(مثلا اونها می توانستن بروند ولزومی بر صبر کردن نبوده وخودشان ایستاده اند)
در مورد دوم که در سوال مطرح فرمودید حق الناسی گردن شما نیست.

شفا;635053 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکام شیرازی:

حق الناس چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟
منظور از حق الناس این است که انسان مالی کسی را به ناحق از طریق غصب یا رشوه یا ربا یا کم فروشی و مانند آن برده باشد که اگر صاحبان آن را بشناسد باید به او بازگرداند و اگر نشناسد از طرف آنها به فقیر و نیازمندی می دهد.

در مورد اول اگر خسارت مستند به شما نبوده چیزی به عهده شما نیست.(مثلا اونها می توانستن بروند ولزومی بر صبر کردن نبوده وخودشان ایستاده اند)
در مورد دوم که در سوال مطرح فرمودید حق الناسی گردن شما نیست.

با سلام و خسته نباشید

مورد 1؛ طوری بود که آنها بدون من به نوعی نمیتوانستند بروند باید افراد کاروان تکمیل میشد! چرا حق الناس نباشد درحالیکه باعث شدم آنها بخاطر من منتظر باشند؟
مورد 2؛ چرا حق الناس نباشد درحالیکه باعث شدم چند شبی بر آنها سخت بگذرد؟
باتشکر

user;635311 نوشت:
با سلام و خسته نباشید

مورد 1؛ طوری بود که آنها بدون من به نوعی نمیتوانستند بروند باید افراد کاروان تکمیل میشد! چرا حق الناس نباشد درحالیکه باعث شدم آنها بخاطر من منتظر باشند؟
مورد 2؛ چرا حق الناس نباشد درحالیکه باعث شدم چند شبی بر آنها سخت بگذرد؟
باتشکر

سلام علیکم

این دو موردی را که فرمودید از جهت شرعی ضامن نیستید(البته از جهت اخلاقیش را می توانید از کارشناسان اخلاق سوال بفرماید) ؛
ولی اگر موردی باشد که خسارت عرفا از جهت سبب مستند به شما باشد،شما ضامن هستید وباید جبران کنید.

شفا;637550 نوشت:
سلام علیکم

سلام

گاهی اوقات ممکن است از یک طرف کوچه تا طرف دیگر آن، شلنگ آب و یا سیم برق کشیده شده باشد (جهت کار ساختمان سازی) و ما هنگام عبور از کوچه ناچاراً می بایست از روی شلنگ و یا سیم عبور کنیم. آیا حق الناسی بر گردن فرد می باشد؟ با تشکر

مترصد;821869 نوشت:
سلام

گاهی اوقات ممکن است از یک طرف کوچه تا طرف دیگر آن، شلنگ آب و یا سیم برق کشیده شده باشد (جهت کار ساختمان سازی) و ما هنگام عبور از کوچه ناچاراً می بایست از روی شلنگ و یا سیم عبور کنیم. آیا حق الناسی بر گردن فرد می باشد؟ با تشکر

با سلام
این کار بعضا در خیابان هم اتفاق می افتد که بعضی میوه فروش ها سیم برق رو می کشند و از عرض خیابان عبور می دهند که احتمالا می دانند از روی آن عبور خواهد شد. یا اینکه همان شلنگ در پارک هم ممکن است اتفاق بیفتد. این موارد چه حکمی دارد؟

مرجع: حضرت آیت الله خامنه ای

مترصد;821869 نوشت:
سلام

سلام علیکم

در این موراد اگر مطمئن هستید که مالکینشان راضی هستند که اشکالی ندارد ،
و در مواردی که نمی دانید ، مالکینشان راضی هستند یا نه ، بدون رضایت از مالکین نباید از روی آن رد شوید .

شفا;821995 نوشت:
سلام علیکم

در این موراد اگر مطمئن هستید که مالکینشان راضی هستند که اشکالی ندارد ،
و در مواردی که نمی دانید ، مالکینشان راضی هستند یا نه ، بدون رضایت از مالکین نباید از روی آن رد شوید .

سلام
پس آیا لازم است جهت کسب یقین، هر خودروی عبوری باید از مالک مربوطه سؤال کند؟
در برخی از موارد مالکینشان در همان حوالی حضور دارند و شاهد هستند که خودروها در حال عبور از شلنگ یا سیم می باشند؛ بنظر می رسد رضایت دارند چون معمولاً عکس العملی از خود نشان نمی دهند.

مترصد;822045 نوشت:
سلام
پس آیا لازم است جهت کسب یقین، هر خودروی عبوری باید از مالک مربوطه سؤال کند؟
در برخی از موارد مالکینشان در همان حوالی حضور دارند و شاهد هستند که خودروها در حال عبور از شلنگ یا سیم می باشند؛ بنظر می رسد رضایت دارند چون معمولاً عکس العملی از خود نشان نمی دهند.

سلام علیکم

به هر حال اگر قرائنی وجود دارد مبنی بر اینکه مالکینش راضی به این عبور خودرو ها هستند

عبور کردن اشکالی ندارد .
موضوع قفل شده است