صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: من با اصل دین موافقم ولی برخی از جزئیات دین برای من منطقی نیستند

نوشته
    3
    حضور
    1 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    20

اشاره من با اصل دین موافقم ولی برخی از جزئیات دین برای من منطقی نیستند

سلام .
    ببخشید نمی دونستم کجا سوالمو بپرسم برای همین اینجا می پرسمش.
    من شخصی 24 ساله هستم. به مدت 16 سال کانادا به همراه خانواده زندگی می کردیم.و دو ساله که به ایران آمده ایم.در طول مدت زندگیم قرآن رو با ترجمه فارسی بسیار زیاد مطالعه کردم و همینطور مطالعه نهج البلاغه ترجمه جعفر شهیدی یکی از تفریحات من بوده است حافظ قرآن نیستم اما در صورتی که آیه ای برای من خوانده شود می دونم که این آیه در قرآن موجود است یا نه.در کانادا شخصی رو نزدیک به خودم نداشتم که سوالات دینی خودم رو ازش بپرسم به کتاب ها و مطالب دینی مراجعه می کردم و سوالاتم بیشتر میشد.خلاصه بگم ایران آمدیم و یک مزیتی که داشت این بود که می تونستم سوالاتمو از اشخاص مذهبی بپرسم.متاسفانه این نظریه من با شکست مواجه شد چراکه اشخاص خشک مذهبی در مواجه به سوالاتی که ازشون می پرسیدم توهین بهم می کردن.مثلا بهم می گفتن بت پرست یا الفاظی مثل این! یه جورایی منزوی دینی شدم یعنی سوالی نمی پرسم که توهینی نصیبم نشه.راه حل جدیدی که به ذهنم رسید این هستش که توی اینترنت بیام و توی فرومی عضو بشم و سوالاتمو اونجا بپرسم این دلیل عضویتم در این سایت هستش.در خواستم این هستش که اگر شخصی می تواند بدون این که فحش بدهد یا توهین کند و یا متعصب باشد به سوالات دینی من پاسخ دهد و من رو در زمینه دینی راهنمایی کند خوشحال می شوم که وارد بحث بشیم.توی قرآن اومده اگه شخصی از عقلش پیروی کنه به گمراهی کشیده نمی شه.معیارهای من برای قبول و یا رد کردن نظریه های مخاطبم عقل هستش.دقت بفرمایید که عقل کامل نیست! پس اگه مخاطب شما سوالی می پرسه که از نظر خود شخص منطقی و عقلانی هستش ولی از نظر شما منطقی نیست لطف کنید و با توهین جوابشو ندین شاید عقل شما کامل تر از اون شخص باشه و شایدم نباشه و شما در گمراهی باشید.شما وقتی بخواین عقیده کسی رو زیر سوال ببرین مثل این می مونه که بهش می گین کالایی که داری جنسش خوب نیست در این صورت شما باید جنس بهتری رو بهش پیشنهاد بدین! و از اونجایی که ما انسان هستیم و دارای منطق جنس بهتر باید مورد ارزیابی قرار بگیره تا به عنوان جنس بهتر شناخته بشه !باید تمامی جوانبش در نظر گرفته بشه.

برای شروع یکی از سوالات خودمو می پرسم امیدوارم نتیجه بگیریم.دوستان من با اصل دین موافقم ولی برخی از جزئیات برام منطقی نیستند.در حال حاضر توی دانشگاه هستم.و درسی به نام نهج البلاغه رو دارم می گذرونم.استاد ما شخصی مذهبی و روحانی هستش.موضع صحبت ایشون در کلاس درس در مورد تمسخر و دسته بندی کردنش بود که بر حسب دسته بندی به تمسخر در رده پیامبران امامان و اشخاص دینی و مردم معمولی تقسیم می شه. داشت در مورد جنگ پیامبر می گفت( تاریخ من ضعیف است) که در یکی از جنگا پیامبر حکم اعدام دو خانم رو داد تنها به خاطر این که پیامبر رو مورد تمسخر قرار دادند.در نتیجه تمسخر پیامبر و امامان گناهی است نابخشودنی که حکمش اعدام است.ولی تمسخر مردم معمولی حکمش اعدام نیست و مجازات کمتری دارد.من ترسیدم این نظرم رو توی جمع کلاس مطرح کنم و کلی دشمن پیدا کنم برای همین اینجا مطرح می کنم.
    نظرم: تمسخر پیامبر امام و مردم معمولی هیچ فرقی با همدیگه نداره.و حکم هر چیزی که هست باید برای همه یکی باشه. و حکم اعدام درست نیست مگر بر حسب شرایط خیلی خاص که اونم فکر نمی کنم شرایطی وجود داشته باشه که شخصی نیاز باشه بخاطرش اعدام بشه حتی اگر بحث آبرو ریزی باشه.
    حالا دلیل هایی که از نظر شخص من منطقی هستش اما از نظر شما شاید نباشه در نتیجه می شه در موردش بحث کرد ! (خواهشا توهین نکنید که دیگر امیدمان برای دریافت پاسخ فروم است و بس)
    1 -در نهج البلاغه خوندم که امام علی از شخص پیامبر نقل کرد که : ما هیچ فرقی با مردم عادی نداریم مگر اینکه به ما وحی می شود.( پس تمسخر هم نباید حکمش برای ما فرق بکنه)
    2 - در قرآن خواندم که گفته در برابر آزار مشرکان صبور باش که خدا به دل پیامبر آگاه است.
    3 - در قرآن خواندم که جواب بدی رو با خوبی بده و اگر با تندی جوابتو دادن تو با سخن نیکو جوابشونو بده.( که ما هر روز داریم توهین می شنویم موقع پرسیدن سوالات دینی)
    4 - شنیده ام که بعضی از احادیث جعلی هستن که با عقل می شه بهشون پی برد. و از نظر من پیامبر به دلایل دیگری حکم اعدام اون دو زن رو داده ( اگر واقعا اعدامی صورت گرفته باشه چون من تاریخم ضعیف هستش) چون طبق دلایل قبلی که آوردم طبیعتا پیامبر می بایست نسبت به تمسخر اون دو زن صبر به خرج می داد.
    ببینم این همه نوشتم کسی هست پاسخ ما رو بده.!

توضیح: این پست و سایر پستهای مرتبط از تاپیک:

http://www.askdin.com/thread44432.html

به این تاپیک منتقل شده است.

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۵ در ساعت ۲۰:۲۳ دلیل: اضافه نمودن توضیح

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    الکترونیک . کامپیوتر . طراحی صنعتی
    نوشته
    433
    حضور
    16 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1262

نقل قول نوشته اصلی توسط alfred نمایش پست ها
    سلام . ببخشید نمی دونستم کجا سوالمو بپرسم برای همین اینجا می پرسمش.
    من شخصی 24 ساله هستم. به مدت 16 سال کانادا به همراه خانواده زندگی می کردیم.و دو ساله که به ایران آمده ایم.در طول مدت زندگیم قرآن رو با ترجمه فارسی بسیار زیاد مطالعه کردم و همینطور مطالعه نهج البلاغه ترجمه جعفر شهیدی یکی از تفریحات من بوده است حافظ قرآن نیستم اما در صورتی که آیه ای برای من خوانده شود می دونم که این آیه در قرآن موجود است یا نه.در کانادا شخصی رو نزدیک به خودم نداشتم که سوالات دینی خودم رو ازش بپرسم به کتاب ها و مطالب دینی مراجعه می کردم و سوالاتم بیشتر میشد.خلاصه بگم ایران آمدیم و یک مزیتی که داشت این بود که می تونستم سوالاتمو از اشخاص مذهبی بپرسم.متاسفانه این نظریه من با شکست مواجه شد چراکه اشخاص خشک مذهبی در مواجه به سوالاتی که ازشون می پرسیدم توهین بهم می کردن.مثلا بهم می گفتن بت پرست یا الفاظی مثل این! یه جورایی منزوی دینی شدم یعنی سوالی نمی پرسم که توهینی نصیبم نشه.راه حل جدیدی که به ذهنم رسید این هستش که توی اینترنت بیام و توی فرومی عضو بشم و سوالاتمو اونجا بپرسم این دلیل عضویتم در این سایت هستش.در خواستم این هستش که اگر شخصی می تواند بدون این که فحش بدهد یا توهین کند و یا متعصب باشد به سوالات دینی من پاسخ دهد و من رو در زمینه دینی راهنمایی کند خوشحال می شوم که وارد بحث بشیم.توی قرآن اومده اگه شخصی از عقلش پیروی کنه به گمراهی کشیده نمی شه.معیارهای من برای قبول و یا رد کردن نظریه های مخاطبم عقل هستش.دقت بفرمایید که عقل کامل نیست! پس اگه مخاطب شما سوالی می پرسه که از نظر خود شخص منطقی و عقلانی هستش ولی از نظر شما منطقی نیست لطف کنید و با توهین جوابشو ندین شاید عقل شما کامل تر از اون شخص باشه و شایدم نباشه و شما در گمراهی باشید.شما وقتی بخواین عقیده کسی رو زیر سوال ببرین مثل این می مونه که بهش می گین کالایی که داری جنسش خوب نیست در این صورت شما باید جنس بهتری رو بهش پیشنهاد بدین! و از اونجایی که ما انسان هستیم و دارای منطق جنس بهتر باید مورد ارزیابی قرار بگیره تا به عنوان جنس بهتر شناخته بشه !باید تمامی جوانبش در نظر گرفته بشه.

حرفام درست هستند خانم فاطمیا؟نیازی نیست که رده پژوهشی ایشون رو زیر سوال ببرید می تونید ایشون رو راهنمایی کنید.در صورتی که خودتون به نتایج دیگری رسیدید.
    برای شروع یکی از سوالات خودمو می پرسم امیدوارم نتیجه بگیریم.دوستان من با اصل دین موافقم ولی برخی از جزئیات برام منطقی نیستند.در حال حاضر توی دانشگاه هستم.و درسی به نام نهج البلاغه رو دارم می گذرونم.استاد ما شخصی مذهبی و روحانی هستش.موضع صحبت ایشون در کلاس درس در مورد تمسخر و دسته بندی کردنش بود که بر حسب دسته بندی به تمسخر در رده پیامبران امامان و اشخاص دینی و مردم معمولی تقسیم می شه. داشت در مورد جنگ پیامبر می گفت( تاریخ من ضعیف است) که در یکی از جنگا پیامبر حکم اعدام دو خانم رو داد تنها به خاطر این که پیامبر رو مورد تمسخر قرار دادند.در نتیجه تمسخر پیامبر و امامان گناهی است نابخشودنی که حکمش اعدام است.ولی تمسخر مردم معمولی حکمش اعدام نیست و مجازات کمتری دارد.من ترسیدم این نظرم رو توی جمع کلاس مطرح کنم و کلی دشمن پیدا کنم برای همین اینجا مطرح می کنم.
    نظرم: تمسخر پیامبر امام و مردم معمولی هیچ فرقی با همدیگه نداره.و حکم هر چیزی که هست باید برای همه یکی باشه. و حکم اعدام درست نیست مگر بر حسب شرایط خیلی خاص که اونم فکر نمی کنم شرایطی وجود داشته باشه که شخصی نیاز باشه بخاطرش اعدام بشه حتی اگر بحث آبرو ریزی باشه.
    حالا دلیل هایی که از نظر شخص من منطقی هستش اما از نظر شما شاید نباشه در نتیجه می شه در موردش بحث کرد ! (خواهشا توهین نکنید که دیگر امیدمان برای دریافت پاسخ فروم است و بس)
    1 -در نهج البلاغه خوندم که امام علی از شخص پیامبر نقل کرد که : ما هیچ فرقی با مردم عادی نداریم مگر اینکه به ما وحی می شود.( پس تمسخر هم نباید حکمش برای ما فرق بکنه)
    2 - در قرآن خواندم که گفته در برابر آزار مشرکان صبور باش که خدا به دل پیامبر آگاه است.
    3 - در قرآن خواندم که جواب بدی رو با خوبی بده و اگر با تندی جوابتو دادن تو با سخن نیکو جوابشونو بده.( که ما هر روز داریم توهین می شنویم موقع پرسیدن سوالات دینی)
    4 - شنیده ام که بعضی از احادیث جعلی هستن که با عقل می شه بهشون پی برد. و از نظر من پیامبر به دلایل دیگری حکم اعدام اون دو زن رو داده ( اگر واقعا اعدامی صورت گرفته باشه چون من تاریخم ضعیف هستش) چون طبق دلایل قبلی که آوردم طبیعتا پیامبر می بایست نسبت به تمسخر اون دو زن صبر به خرج می داد.
    جناب آلفرد ... برین و موضوعی جدید باز کنین ...
    پس از اینکه موضوع جدید باز کردین کارشناسان و دوستان میان و نظراتشون رو عنوان میکنن ...

5. صلوات ها 3

علاقه
    مباحثه
    نوشته
    1,136
    حضور
    20 روز 1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2465

دانشمندان امریکایی با مطالعه و تحقیق به وجود خداوند پی میبرند و ایشون با مطالعه و تحقیق شون وجود خدا رو رد کردند....ایشون در چه رده پژوهش هستند..؟؟
    حرفام درست هستند خانم فاطمیا؟نیازی نیست که رده پژوهشی ایشون رو زیر سوال ببرید می تونید ایشون رو راهنمایی کنید.در صورتی که خودتون به نتایج دیگری رسیدید.
    سلام دوست گرامی

من هم که اویل شروع کردم به اسلام شناسی به خیلی از این تناقضات بین عملکرد پیامبر و امام ( طبق احادیث ) و انچه این بزرگان تعلیم
    می دادند پی بردم
    تا انجا که نسبت به اصل دین اسلام شک کردم
    بعد با مطالعه نظرات مختلف فهمیدم قریب به نود درصد و یا شایدم بیشتر احادیث ما جعلی است یا درست به ما نرسیده
    و همه این تناقضات ناشی از رواج احادیث است
    بنابراین به طورکلی احادیث را کنار گذاشتم و تنها مرجع موثق خود را قران قرار دادم
    به این ترتیب تناقضات اینچنینی را برای خودم حل کردم

موفق باشید

7. صلوات ها 3

نوشته
    169
    حضور
    28 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

دوست عزيز اگر فقط با عقل بخواهيم دين را بسنجيم تناقضات را زياد خواهيم ديد از بزرگ ترين گناه در دين بگير تا كوچكترينش و اگر كسي كه دينش 50 /50 است كه ديگه واويلاست چون صرفا با ديدن چند تا صحنه از دين زده ميشه
    ولي به نظر من زماني كه اخلاق مياد وسط تا حدودي اين ها رو پوشش ميده و ميشه مسئله ها رو حل كرد

نوشته
    3
    حضور
    1 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    20

جناب آلفرد ... برین و موضوعی جدید باز کنین ...
    پس از اینکه موضوع جدید باز کردین کارشناسان و دوستان میان و نظراتشون رو عنوان میکنن ...
    اگر امکانش هست مدیران محترم زحمتشو بکشن و متن رو به تاپیک جدید منتقل کنن من دقیقا نمی دونم چطور تاپیک جدید بازکنم.یا دوستان لطفا راهنمایی کنن برای باز کردن تاپیک جدید.بازم اگه احساس می شه که موضوع تاپیک لطمه بخوره من ادامه ندم دیگه.
    سلام دوست گرامی

من هم که اویل شروع کردم به اسلام شناسی به خیلی از این تناقضات بین عملکرد پیامبر و امام ( طبق احادیث ) و انچه این بزرگان تعلیم
    می دادند پی بردم
    تا انجا که نسبت به اصل دین اسلام شک کردم
    بعد با مطالعه نظرات مختلف فهمیدم قریب به نود درصد و یا شایدم بیشتر احادیث ما جعلی است یا درست به ما نرسیده
    و همه این تناقضات ناشی از رواج احادیث است
    بنابراین به طورکلی احادیث را کنار گذاشتم و تنها مرجع موثق خود را قران قرار دادم
    به این ترتیب تناقضات اینچنینی را برای خودم حل کردم

موفق باشید
    سلام.مرسی ازپاسختون.راستش من اعتقاد ندارم که نود درصد احادیث اشتباه باشن.به نظر من مهم نیست حدیث از طرف چه کسی گفته شده مهم مفهوم و نتیجه ای هستش که حدیث همراه خودش به ارمغان میاره.ماهیت حدیث مهمه.هر جمله ای که باعث بشه ما بتونیم زندگی بهتری داشته باشیم و سعادت این دنیا و آخرت رو برامون همراه داشته باشه به نظر من به اصل بودن خود جمله اشاره می کنه.
    بی خدایان هم فکر کنم برای خودشون دلایلی دارن
    همچنان که با خدایان دلایلی دارند
    آفرین.من یکی از دوستام بت پرست هستش و بتی به نام فت رو می پرسته و اعتقاد داره که همون خدای مارو می پرسته با این تفاوت که با نگاه کردن به این بت وصل می شه به خدا یه جورایی به حرمت اون بت با خدا صحبت می کنن.من زمانی که دعا می کرد کنارش بودم گوش می دادم خودشو اول معرفی می کرد برای بت مثلا من فلانی هستم فرزند فلان بعد ازش سوال کردم یعنی خدا تو رو نمیشناسه؟گفتش که این بخاطر رعایت ادب هستش که خودمونو معرفی می کنیم.من با ذهن خودم به این نتیجه رسیدم که همه دارن یک خدای واحد رو می پرستن منتهی هرکسی به سبک خودش.
    معذرت......
    من منظوری نداشتم اما انگار لحن نوشته طوری بوده که توهین تلقی شده،به هر حال قصد هیچ گونه توهین و بی احترامی نداشتم و عذرخواهی میکنم.
    نکته خوبی رو عنوان کردید درباره طریقه پاسخگویی به سوالات،کاملا موافقم اما همه اینطور نیستند.فکر میکنم جایی از روحانیون شنیدم که این گونه سوالاتی که شاید کفر باشه و شبهه برانگیز خوب هست اما نباید منزلگاه توقف باشد،باید سریع شبهه را برطرف کرد و عبور کرد.
    راستش من خودمم دوست دارم زود به جوابام برسم.امام علی توی نهج البلاغه گفته سوالاتی که مربوط به شناخت خدا می شن آخرش به کفر ختم می شن اگه درست منظور امام علی رو متوجه شده باشم.ولی خوب من دوست دارم سوالی توی ذهنم بدون جواب نمونه.
    اما کسی که کفر خود را با هر دلیل و منطقی به صورت آشکارا بروز دهد و سعی در ترویج این عقاید داشته باشد ، نباید زنده بماند . دشمن خدا ، دشمن ما هم هست .
    موافقم که دشمن خدا دشمن ما هم هست.اما باید قبلش بفهمی دشمن خدا کی هستش! اگر طبق عقیده شما هر شخص سائل که به نظر کافر میاد رو بکشیم دیگه کسی سعادتمند نمی شه.به غایت وجود خودش نمی رسه.فقط حکمت های خدا رو تصور کن که اون شخص در حال حاضر پر از سوالهایی هستش که اشخاص بالغ و فرهیخته می تونن بهش پاسخ بدن و اون شخص در آینده خودش باعث راهنمایی و رفتن به راه راست چند نفر دیگه بشه.حالا اگه توسط شخصی مثل شما کشته بشه دیگه فرصتی برای رفتن به راه راست پیدا نمی کنه.بهتر هستش هر کدوم در حد دانشمون به شخص سائل کمک کنیم همونطوری که من سوال برام پیش اومد و توقع دارم که اشخاص بهم راهنمایی بکنن.
    دوست عزيز اگر فقط با عقل بخواهيم دين را بسنجيم تناقضات را زياد خواهيم ديد از بزرگ ترين گناه در دين بگير تا كوچكترينش و اگر كسي كه دينش 50 /50 است كه ديگه واويلاست چون صرفا با ديدن چند تا صحنه از دين زده ميشه
    ولي به نظر من زماني كه اخلاق مياد وسط تا حدودي اين ها رو پوشش ميده و ميشه مسئله ها رو حل كرد
    راهنماییتون خوب بود ممنون.منم به این نتیجه رسیدم که معیار تشخیص صحیح یا اشتباه بودن مسائل رو همون اخلاق می دونم.مثلا با اخلاق نیکو جور در نمیاد که کسی رو بخاطر تمسخر کردن اعدام کرد.مثالی بود که توی پست قبلی زدم.ممنون بازم حرفتون باعث شد بیشتر فکر کنم.
    گر فردی با تحقیق و تفکر فراوان بالاخره نتواند وجود خدا را بپذیرد و منکر خدا شود
    سریال مستند cosmos رو نگاه کنید .در مورد نظریه بیگ بنگ هستش و عالم اتم و فضا و دی ان ای.فکر می کنم بتون کمک کنه که اثبات خدا رو بهتر متوجه بشید.من خودم هر موقع این سوال به ذهنم میاد که آیا خدایی وجود داره جوابم رو به این صورت به خودم می دم که تصور می کنم قبل از بینگ بنگ چی بوده و کی آفریدش؟مسیحی ها می گن مه بود و تاریکی.مسلمون ها هم همینو می گن.و بعد از خودت سوال کن که اون مه رو کی آفریده و .... تا آخرش برسی به جواب.
    اینجا بحث در مورد چیز دیگری است ، نه نابود کردن یکتاپرستی .
    اگر انسان توانایی این را داشت که با عقل خود به وجود خدای یگانه پی ببرد ، هیچگاه پیامبران و معجرات را برای بشر نمیفرستاد ، حالا چگونه عقلی که نمیتواند وجود خدا را ثابت کند ، میتواند عدم وجود آن را ثابت کند .
    عقل باید بتواند وجود خدارو اثبات کند.دلایلم:
    1- پیامبر زمانی که می خواست بت پرستان رو به وجود خدای دیگری آگاه کنه دائما از دلایل و منطق استفاده می کرد.مثالش پیامبری که با استفاده از پرستش ستارگان و غیره سعی می کرد مشرکان رو به تعقل وادار کنه.پس از راه تعقل میشه وجود خدارو هم اثبات کرد.
    2- در قرآن بارها آمده که آیا تعقل نمی کنید! در زمین نشانه هایی هستش که وجود خدارو اثبات می کنن.و مثالشم توی قرآن زیاد زده مثل آب و باران که چگونه مایه حیات هستن.

10. صلوات ها 2

علاقه
    ....
    نوشته
    123
    حضور
    27 روز 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    597

موافقم که دشمن خدا دشمن ما هم هست.اما باید قبلش بفهمی دشمن خدا کی هستش! اگر طبق عقیده شما "هر" شخص سائل که به نظر کافر میاد رو بکشیم دیگه کسی سعادتمند نمی شه.به غایت وجود خودش نمی رسه.فقط حکمت های خدا رو تصور کن که اون شخص در حال حاضر پر از سوالهایی هستش که اشخاص بالغ و فرهیخته می تونن بهش پاسخ بدن و اون شخص در آینده خودش باعث راهنمایی و رفتن به راه راست چند نفر دیگه بشه.حالا اگه توسط شخصی مثل شما کشته بشه دیگه فرصتی برای رفتن به راه راست پیدا نمی کنه.بهتر هستش هر کدوم در حد دانشمون به شخص سائل کمک کنیم همونطوری که من سوال برام پیش اومد و توقع دارم که اشخاص بهم راهنمایی بکنن.
    سلام
    جناب آلفرد من نمی دونم این حرف جناب مختار که گفتن
    (کسی که کفر خود را با هر دلیل و منطقی به صورت آشکارا بروز دهد و سعی در ترویج این عقاید داشته باشد ، نباید زنده بماند)
    درست هست یا نه و حکم چنین فردی چی هست
    ولی برداشت شما از حرف ایشون درست نبود
    منظور ایشون این نبود که "هر" فرد کافر و کسی که سوال داشته باشه باید کشته بشه
    منظورشون افرادی بود که سعی دارن دیگران رو هم کافر کنن و عقاید باطل خودشون رو ترویج می کنن و کفر رو تبلیغ می کنن!
    خدا جبران تمام نداشته هاست ...

12. صلوات ها 3

نوشته
    14
    حضور
    12 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    47

عقل باید بتواند وجود خدارو اثبات کند.دلایلم:
    1- پیامبر زمانی که می خواست بت پرستان رو به وجود خدای دیگری آگاه کنه دائما از دلایل و منطق استفاده می کرد.مثالش پیامبری که با استفاده از پرستش ستارگان و غیره سعی می کرد مشرکان رو به تعقل وادار کنه.پس از راه تعقل میشه وجود خدارو هم اثبات کرد.
    2- در قرآن بارها آمده که آیا تعقل نمی کنید! در زمین نشانه هایی هستش که وجود خدارو اثبات می کنن.و مثالشم توی قرآن زیاد زده مثل آب و باران که چگونه مایه حیات هستن.
    دلایل شما مغایر گفته های من نیست :
    1- شما از پیامبر اسلام و قرآن نام بردید ، و منظور بنده هم همین بود که اگر خداوند پیامبرانی را برای هدایت بشر مأمور نمیکرد ، تا قیامت همه انسانها در گمراهی می ماندند ، و خداوند از ازل این را میدانست که انسان نمی تواند با عقل خود و با بدست آوردن دانش خدا را کشف کند و به دیگران ثابت کند . بنابراین وجود خدا را پیامبران و معجزات الهی ثابت میکنند و نه عقل انسان .
    2- البته در مورد عقل و فکر ، تفاوت هایی هست ، خداوند در قرآن از ما نخواسته تعقل کنیم ، بلکه خواسته تفکر کنیم و بیندیشیم . چرا که قدرت عقلانی حد و مرزی دارد ، اما دامنه تفکر بسیار وسیع تر است و ارزشمند .

با سپاس از شما ، التماس دعا

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

نقل قول نوشته اصلی توسط .:: مختار ::. نمایش پست ها
    خداوند در قرآن از ما نخواسته تعقل کنیم ، بلکه خواسته تفکر کنیم و بیندیشیم . چرا که قدرت عقلانی حد و مرزی دارد ، اما دامنه تفکر بسیار وسیع تر است و ارزشمند .
    سلام علیکم و رحمه الله
    برادر فکر کنم سوء تفاهم شده:http://qorankarem.persianblog.ir/tag...B1%DB%8C%D9%85

اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

15. صلوات ها 3

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58297

با نام و یاد دوست

من با اصل دین موافقم ولی برخی از جزئیات دین برای من منطقی نیستند

کارشناس بحث: استاد رئوف

17. صلوات

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

سلام .
    ببخشید نمی دونستم کجا سوالمو بپرسم برای همین اینجا می پرسمش.

توضیح: این پست و سایر پستهای مرتبط از تاپیک:

http://www.askdin.com/thread44432.html

به این تاپیک منتقل شده است.

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- نخست آنکه این سایت که مربوط به مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی است، برای پاسخگویی به همین سوالات ایجاد شده است و شما می توانید سوالات و مطالب خود را از طریق این سایت مطرح کنید و در گفتگویی که با حضور کاربران و کارشناس مربوطه شکل می گیرد، به ابعاد مختلف سوال خود و پاسخ آن برسید.

- مطلب تاریخی ای که نقل کردید نیازمند آن است که مستند باشد تا امکان بررسی آن مهیا شود.

- اما کسی که به پیامبر(ص) و امام (ع) توهین کند، مستحق مرگ است. در این باره باید به یک نکته مهم توجه کرد. پیامبر علاوه بر اینکه فردی از جامعه مسلمانان و مومنان است، رهبر این جامعه است و فرد مقدسی شمرده می شود که دارای جایگاه خاصی است. و اهانت به او در واقع اهانت به عده ی کثیری (امروزه حدود یک و نیم میلیارد انسان) است و فردی که از روی آگاهی چنین توهین و اهانتی را مرتکب شود، مستحق مرگ است.

- مطالبی که شما مطرح کردید، در جنبه فردی صحیح است. یعنی فرد به ما هو فرد، بایستی سعی کند جواب بدی را با خوبی بدهد و صبور باشد و مسائلی از این دست. اما هنگامی که مسئله جنبه اجتماعی دارد و به کلیت جامعه اسلامی مربوط می شود و فردی از روی علم و آگاهی به کلیت این جامعه توهین میکند، این مورد، جای مدارا نیست.

موفق باشید

19. صلوات ها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری