جمع بندی دیدن معصومین (علیهم السلام) در خواب

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دیدن معصومین (علیهم السلام) در خواب

با سلام
من جوانی 28 ساله هستم ، در سن 19 سالگی به لطف خدا توانستم ازدواج کنم .
در محرم سال 1385 ، درک من از واقعه عاشورا بسیار اندک بود ، اما شهادت مظلومانه امام حسین (ع) ، عشق به او را در دل من زنده نگاه میداشت و مرا وادار میکرد که برای مصائبی که در ماه محرم بر وی گذشت ، بسیار اشک بریزیم و عزاداری کنم .

در شبی از شبهای محرم آن سال ، پس از اینکه از مراسم عزاداری به خانه بازگشتم ، به حمام رفتم و حین اینکه سر و بدن خود را شستشو میدادم در فکر فرو رفتم و در ذهن خود ، روز عاشورا را تجسم میکردم ولی از به تصویر کشیدن جزئیات آن حادثه ناتوان بودم ، چرا که فقط کلیات را شنیده بودم ، در همان موقع و در زیر دوش حمام ، چشمهایم را بستم و از ته دل از خدا خواستم ، در خواب به من وقایع آن روز را نشان دهد .

نمیدانم همان شب بود یا شب بعد ، من در خواب بودم ، در خواب دیدم که در رختخوابم هستم و چشمانم را باز کردم نوری سبز رنگ از گوشه پنجره بر اتاق میتابید و شخصی را دیدم که پشت به من است و ابایی سفید به تن دارد و مشغول کلنگ زدن و کار کردن است . بدون اینکه کوچکترین صدایی بشنوم به دلم افتاد که او امام علی (ع) است . پس اینکه چنین چیزی را فهمیدم ، بدنم شدیداً به رعشه افتاد ، انگار چیزی راه گلویم را گرفته بود ، بغضی شدید داشتم و فقط میلرزیدم . هنوز در خواب بودم که همسرم مرا در خواب بیدار کرد . حتی بیدار شدن من باز هم در خواب بود و من همچنان بغض داشتم و میلرزیدم و دوباره در خواب توسط همسرم بیدار شدم . این حالت و این سلسله خواب ادامه داشت تا اینکه در عالم واقع همسرم مرا بیدار کرد و گفت چی شده . نمیتوانستم حرف بزنم با اشاره دست به همسرم فهماندم که صبر کند ، سپس بغضم ترکید و زار زار گریه کردم ، تا اینکه به حال خود آمدم ، همسرم برایم یک لیوان آب آورد ، همه چیز را برایش تعریف کردم و گفتم که تو سه بار مرا از خواب بیدار کردی ، این یعنی اینکه من سه مرحله در خواب بودم .

فردای آن روز این خواب را برای پدر و مادرم هم تعریف کردم ، من حتی فراموش کرده بودم که از خدا چه خواسته بودم ، اما در روزهای بعد به خاطر اوردم که در حمام بودم و دعایی کردم و پی بردم که این خواب شاید پاسخ آن دعاست ، من فهمیدم که گنجایشم چقدر است ، شاید اگر خواب من به صورت سلسله ای نبود من جانم را از دست میدادم ، در خواب بغض من خفه کننده بود .

تا عمر دارم و نفس میکشم این خواب را فراموش نمیکنم .

دقیقاً هشت سال گذشته ، و هم اکنون ماه محرم است ، از آنجائی که میدانم دانش و معرفت من کم است ، از شما بزرگواران خواهشمندم که مرا یاری کنید ، شاید مشاهده این خواب دلیل دیگری داشته و یا اینکه احادیثی هست که من از آن بی خبر هستم .

التماس دعا

سلام .

من دچار لکنت زبان هستم و از این رو خیلی توسلم کردم . یک مدتی خیلی ناراحت بودم و همیشه گله میکردم و از خدا و ائیمه میخواستم شفا بدن منو .

نزدیک صبح در عالم خواب دیدم کسی میگوید از لکنت زبان ناراحتی ؟ بیا این دعا رو بخون ( در عالم خواب یه جورایی حس کردم این صدای امام زمانه اما من تصویرشو ندیدم . فقط صدا ) . یک دعای چند کلمه ای و خیلی کوتاه رو بهم گفت و منم سریع از خواب پریدم و بیدار شدم . اما نمیدونم چرا بخاطر چی بود که با خودم گفتم این دعا خیلی آسونه و من حفظش کردم و میخوابم و صبح که بیدار شدم میخونم اما همینکه دوباره سرم رو روی بالش گذاشتم در عالم بیداری یک صدایی رو شنیدم که بلند گفت حمد بخوان . اما من باز هم شیطون گولم زد و گفتم صبح که بیدار شدم میخونم .

اما وقتی صبح از خواب بیدار شدم حتی یک کلمه از اون دعای چند کلمه ای رو یادم نیومد .

خواستم بگم این خواب صادقانه بود یا اینکه توهم بود ؟ این مورد رو هم بگم این اتفاق زمانی افتاد که من در یک دوره سلوک بودم که ریاضت های زیادی شیدم و از خواندن ادعیهی ها تا نماز های واجب و مستحبی .

حتی طوری شده بودم که برای خواندن نماز های واجب لحظه شماری میکردم تا اذان بشه و وقتی شروع میکردم به خواندن نماز تا اتمامش اصلا یادم نمیاد که چی کار میکنم از بس حضور قلب داشتم .

اما حالا حتی نمازهای واجبم رو هم نمیخونم . :Ghamgin:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

.:: مختار ::.;590764 نوشت:

دقیقاً هشت سال گذشته ، و هم اکنون ماه محرم است ، از آنجائی که میدانم دانش و معرفت من کم است ، از شما بزرگواران خواهشمندم که مرا یاری کنید ، شاید مشاهده این خواب دلیل دیگری داشته و یا اینکه احادیثی هست که من از آن بی خبر هستم .

باسلام و احترام
ان شاءالله که همیشه ارادتمند اهل بیت باقی بمانید.
دوست عزیز،خوابهایی که ما می بینیم علتهای مختلفی دارند، اکثر خوابهایی که می بینیم بر اثر افکار، خواهشها و حاجتهایی است که در طول روز داریم، لذا انسانهای خوش فکر و مومن، معمولا خوابهای بد نمی بینند و خوابهایشان جالب و زیباست، مخصوصا اگر در این فکر باشند که مثلا یه کار خوبی بکنند، یا درخواست خیری از خدا داشته باشند، مثل شما که درخواست داشتید که خوابی معنوی ببینید، این فکر شما، باعث شده که در عالم رویا، به اندازه درک و فهمی که داشته اید و چیزهایی که قبلا شنیده بودید، یه همچنین حالاتی را ببینید وبرایتان اتفاق بیفتد.
این نکته را باید خاطر نشان کنم، که خواب، مخصوصا خواب انسانهای عادی، یعنی کسانی که غیر از انبیاء و ائمه و اولیای الهی هستند، حجت نبوده و قابل اعتنا نیست و نباید طبق آن قضاوت کرد و برداشت خاصی از آن داشت. لذا تنها چیزی که در این مقام می توان گفت این است که این خواب، نشان از روحیه ی عشق و محبت شما به اهل بیت دارد و هیچ دلیل خاصی برای آن نیست.
اگر هم می خواهید در مورد خواب و ریا در احادیث، مطلبی بدانید به این لنیکها که برای همین سایت هست مراجعه بفرمایید:
http://www.askdin.com/thread42621.html

[="Tahoma"][="Blue"]

خداجو;591245 نوشت:
خواستم بگم این خواب صادقانه بود یا اینکه توهم بود ؟ این مورد رو هم بگم این اتفاق زمانی افتاد که من در یک دوره سلوک بودم که ریاضت های زیادی شیدم و از خواندن ادعیهی ها تا نماز های واجب و مستحبی .

حتی طوری شده بودم که برای خواندن نماز های واجب لحظه شماری میکردم تا اذان بشه و وقتی شروع میکردم به خواندن نماز تا اتمامش اصلا یادم نمیاد که چی کار میکنم از بس حضور قلب داشتم .

باسلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
در پست قبلی هم تا حدی عرض کردم که رویای صادقه برای اولیای الهی و کسانیکه واجباتشان را به طور کامل انجام می دهند و محرمات را ترک میکنند، حاصل می شود، شما نباید به این خوابتان اعتنا کنید و فقط به فال نیک بگیرید. نباید بر طبق آن عملی انجام داد، چون خواب هیچگونه حجیتی برای افراد ندارد. مثلا اگر کسی در خواب به ما دستورالعملی داد نیاز نسیت به آن عمل کنیم و واجب برای ما نمی شود، حتی اگر عکس آن عمل کنیم، مواخذه نمی گردیم.
ان شاءالله از این به بعد سعی بفرمایید واجباتتان را عمل کنید و محرمات را ترک نمایید و بیش از آنکه بخواهد به مستحبات بپردازید، بر امور واجب و شناخت آن همت گمارید.
موفق و موید باشید.
التماس دعا[/]

بصیر;591864 نوشت:

باسلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
در پست قبلی هم تا حدی عرض کردم که رویای صادقه برای اولیای الهی و کسانیکه واجباتشان را به طور کامل انجام می دهند و محرمات را ترک میکنند، حاصل می شود، شما نباید به این خوابتان اعتنا کنید و فقط به فال نیک بگیرید. نباید بر طبق آن عملی انجام داد، چون خواب هیچگونه حجیتی برای افراد ندارد. مثلا اگر کسی در خواب به ما دستورالعملی داد نیاز نسیت به آن عمل کنیم و واجب برای ما نمی شود، حتی اگر عکس آن عمل کنیم، مواخذه نمی گردیم.
ان شاءالله از این به بعد سعی بفرمایید واجباتتان را عمل کنید و محرمات را ترک نمایید و بیش از آنکه بخواهد به مستحبات بپردازید، بر امور واجب و شناخت آن همت گمارید.
موفق و موید باشید.
التماس دعا

سلام

پس افرادی که در خواب شفا پیدا کردند یا افرادی که در خواب مسیر بهشون نشون داده شده و مثلا استاد بهشون معرفی شد یا امثال این موارد چی ؟ ... .

اما شما میفرماید بیخیال بشیم و اینا توهمات و اشکالی هست که بهش فکر میکنیم و از بس فکر کردیم تو خواب میبینیم .

[="Times New Roman"][="Navy"]سلام و عرض ادب
اگر ائمه در خواب کسی بیایند و از دست اون شخص خیلی عصبانی باشند به چه معنی است؟
آیا اون شخص آدم خوبی بوده که تونسته خواب ائمه رو ببینه؟ اگر خوب بوده چرا کاری کرده که ائمه به شدت از دستش ناراحت بشن؟
اگر هم بد بوده به چه دلیلی ممکنه به خواب اون شخص اومده باشن؟
[/]

با سلام
بنده یک فرد مذهبی بوده و حداکثر تلاشم رو میکنم تقوا رو رعایت کرده و واجبات رو انجام دهم و از محرمات دور بشوم و اگر گناهی هم انجام دادم سریعا توبه کرده و سعی میکنم دیگر انجام ندهم البته اگر خداوند یاریمکند!
چندین مدت است که در خواب بعضی خواب هایی از مکان ها و رویدادهایی میبینم و بعد از مدتی فراموشش میکنم ولی بعد از مدتی دیگر آن خواب رو در واقعیت مشاهده کرده و به یادم میاید که آن خواب رو دیده بودم و به حقیقت تبدیل شد، بنظر کارشناس محترم دلیل این امر چیست؟ آیا از لحاظ معنوی خوب است و حسن دارد یا ولاغیر؟

سیده راضیه;592144 نوشت:
سلام و عرض ادب
آیا اون شخص آدم خوبی بوده که تونسته خواب ائمه رو ببینه؟ اگر خوب بوده چرا کاری کرده که ائمه به شدت از دستش ناراحت بشن؟

با سلام و با کسب اجازه از کارشنان
خواب حجب نیست و روایاتی هم داریم که معصومین ع فرموده اند مقام ما بیشتر از این است که بخواهیم در خواب با کسی سخن بگوییم
خواب دیدن به خورک قبل از خواب و به فکر طرف و عواملی که در روز برای شخص پیش آمده بسیار نزدیک است
اما رویای صادقانه چیز دیگری است و این مخصوص انبیا و اولیای خداست که می توانند تشخیص خواب آنها الهی بوده و یا شیطانی

دوستان به این داستان توجه کنید
از شخصی این را شندیم که میگفت:
فردی پیامبر ص را در خواب می بینید که به او می گوید فردا دیوانه ای وارد مسجد می شود، به او اجازه دخول بدهید (به لحاظ شرعی نباید دیوانه را به مسجد راه داد)
اما آن شخص با اینکه خواب پیامبر را دیده بود از ورود دیوانه جلوگیری کرد
مجدداً همین خواب را شب بعد دید اما باز هم که همان دیوانه خواست وارد شود، ممانعت کرد
شب سوم پیامبر ص در خواب به او فرمود مگر بتو نمیگویم که این دیوانه را راه بده؟ شخص گفت یا رسول ا... ما از خود شما یاد گرفته ایم که خواب حجت محسوب نمی شود
آن شخص "محقق" نامیده شد. یادش گرامی.

ما نه اولیاا... هستیم و نه نبی، پس نباید این بازی ها را سر خود پیاده کنیم. شاید شب زیاد غذا خوده ایم،شاید...

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما

به نظرم خواب خیلی مهم هست. اصلا و ابدا نباید دست کم گرفته بشه. یا بگیم که از غذا بوده و ...؛ شما چیزایی که در خواب میبینید، مربوط به خودتون هست و خیلی مهمه.

بیماری ها ، مشکلات ، خیلی از مسائل وجود دارن که در روانکاوی میشه از طریق خواب ها بهشون پی برد. پس اصلا خواب هاتون رو دست کم نگیرین. ظاهر بین نباشین نسبت به خواب یعنی اگر در خواب مثلا دستور عملی به شما داده شد، به حجت بودن یا نبودنش فکر نکنین ، فکر کنین که چرا این به شما داده شده و دلیل اینکه باید در اون موقعیت این رو ببینین چی بوده ؟

یعنی در انجام اون فکر نشه ، در دلیل دیدن اون فکر بشه. و خواب دنیایی از نماد ها و نشانه های درونی انسان هست، فهمیدن مسائل از درون خواب ها خیلی سخت و نیازمند یک دانایی از علم روانکاوی و درون خودتون هست.

البته شاید خواب شما دلیلش چیز خیلی بزرگ یا عجیبی هم نباشه، یعنی توقع این رو نباید داشت، خیلی واقع بین و بدون توقع قبلی که ناخواسته در مسیر علت یابی شما تاثیر میذاره ، سعی کنین بفهمین که چرا چنین چیزی دیدین.

.:: مختار ::.;590764 نوشت:
با سلام
من جوانی 28 ساله هستم ، در سن 19 سالگی به لطف خدا توانستم ازدواج کنم .
در محرم سال 1385 ، درک من از واقعه عاشورا بسیار اندک بود ، اما شهادت مظلومانه امام حسین (ع) ، عشق به او را در دل من زنده نگاه میداشت و مرا وادار میکرد که برای مصائبی که در ماه محرم بر وی گذشت ، بسیار اشک بریزیم و عزاداری کنم .

در شبی از شبهای محرم آن سال ، پس از اینکه از مراسم عزاداری به خانه بازگشتم ، به حمام رفتم و حین اینکه سر و بدن خود را شستشو میدادم در فکر فرو رفتم و در ذهن خود ، روز عاشورا را تجسم میکردم ولی از به تصویر کشیدن جزئیات آن حادثه ناتوان بودم ، چرا که فقط کلیات را شنیده بودم ، در همان موقع و در زیر دوش حمام ، چشمهایم را بستم و از ته دل از خدا خواستم ، در خواب به من وقایع آن روز را نشان دهد .

نمیدانم همان شب بود یا شب بعد ، من در خواب بودم ، در خواب دیدم که در رختخوابم هستم و چشمانم را باز کردم نوری سبز رنگ از گوشه پنجره بر اتاق میتابید و شخصی را دیدم که پشت به من است و ابایی سفید به تن دارد و مشغول کلنگ زدن و کار کردن است . بدون اینکه کوچکترین صدایی بشنوم به دلم افتاد که او امام علی (ع) است . پس اینکه چنین چیزی را فهمیدم ، بدنم شدیداً به رعشه افتاد ، انگار چیزی راه گلویم را گرفته بود ، بغضی شدید داشتم و فقط میلرزیدم . هنوز در خواب بودم که همسرم مرا در خواب بیدار کرد . حتی بیدار شدن من باز هم در خواب بود و من همچنان بغض داشتم و میلرزیدم و دوباره در خواب توسط همسرم بیدار شدم . این حالت و این سلسله خواب ادامه داشت تا اینکه در عالم واقع همسرم مرا بیدار کرد و گفت چی شده . نمیتوانستم حرف بزنم با اشاره دست به همسرم فهماندم که صبر کند ، سپس بغضم ترکید و زار زار گریه کردم ، تا اینکه به حال خود آمدم ، همسرم برایم یک لیوان آب آورد ، همه چیز را برایش تعریف کردم و گفتم که تو سه بار مرا از خواب بیدار کردی ، این یعنی اینکه من سه مرحله در خواب بودم .

فردای آن روز این خواب را برای پدر و مادرم هم تعریف کردم ، من حتی فراموش کرده بودم که از خدا چه خواسته بودم ، اما در روزهای بعد به خاطر اوردم که در حمام بودم و دعایی کردم و پی بردم که این خواب شاید پاسخ آن دعاست ، من فهمیدم که گنجایشم چقدر است ، شاید اگر خواب من به صورت سلسله ای نبود من جانم را از دست میدادم ، در خواب بغض من خفه کننده بود .

التماس دعا

تا اونجا هم که من فهمیدم ، چیزی که تعریف کردین یک خواب خوب نبوده . اینکه از طریق احادیث و یا کمک دیگران که شناخت کمی نسبت به شما دارن ، میخواین به دلیل خوابتون برسین، کار اشتباهیه. شاید کمک بکنه اما کافی نیست.

چون علت یابی و ریشه یابی این خواب، بسته به این هست که فرد پاسخگو شناخت کاملی نسبت به شما داشته باشه. فرضا شما اگر سابقه ی خواب های لایه ای دارین به تعداد زیاد ، این موقع دیگه این خوابی که دیدین مربوط نمیشه کاملا به اون دعاتون.
شما فرض مثال باید ببینید ، چرا شخصی دیده میشه که داره مثل کارگر ها ، کار میکنه . یا در خانواده یا در آشنا ها ، یا صحنه ای که قبلا دیده باشین. یا باید به دنبال مفهومی که شما از یک کارگر در ذهن دارین بگردین.
بعد اینکه چرا در خواب فکر کردین که این آقا ، امام علی (ع) هست. یحتمل باید به خاطر نور سبزی باشه که به اتاقتون افتاده باشه. نور سبز برای چیه ؟ احتمال میدم برای فضاهای محرم که در اون قرار داشتین و تجربه میکردین هست. و اینکه گریه و بغضتون گرفته ؟

یه چیز هست ، اینکه در خواب احساسات ما اغراق میشن، بنابراین اگر در خواب از دیدن یک فرد کارگر که فکر کردین امام علی هست ، به گریه و بغض افتادین ، یحتمل به خاطر شرایط محرم بوده و اغراق شدیدی که در اون حالت از خواب بهتون دست داده ، شاید معنایی نداشته باشه و صرفا یک زیاده روی در احساستون بوده باشه که شرایط خواب براتون بوجود آورده.

حالا این چیزایی هم که گفتم، ممکنه غلط باشن چون من شناختی نسبت به شما ندارم برای همین با احتمال و سوال ، مسئله رو تعریف کردم.

موفق باشین

mousavi928;592316 نوشت:
با سلام و با کسب اجازه از کارشنان
خواب حجب نیست و روایاتی هم داریم که معصومین ع فرموده اند مقام ما بیشتر از این است که بخواهیم در خواب با کسی سخن بگوییم

سلام علیکم

درکدام روایات چنین آمده است؟ میگویند شیطان نمیتواند در هیات امام و پیامبر ظاهر شود. پس اگر کسی چنین خوابی ببیند قطعا صحیح است اما وظیفه ای در قبال آن ندارد. (علت آن هم اینست که اگر گفته میشد بعضی از خوابها حجت است و بعضی نیست مردم مرتکب خطاهای زیادی میشدند)

Kamran;592351 نوشت:
اگر سابقه ی خواب های لایه ای دارین به تعداد زیاد ، این موقع دیگه این خوابی که دیدین مربوط نمیشه کاملا به اون دعاتون.

در طول عمرم سابقه نداشته که خوابهای لایه ای ببینم ، من تا کنون همه خوابهایی را که دیده ام را فراموش کرده ام ، اما این خواب با تمام جزئیات در ذهن من ثبت شده و هرگز آن را فراموش نخواهم کرد ، پاسخی که کارشناس عزیز دادند برای من قابل قبول است ، من عاشق امام علی (ع) و اولادش هستم ، تعصب شدیدی دارم ، و کوچکترین بی حرمتی به آنها خون مرا به جوش می آورد .
امیدوارم هیچگاه در جوی قرار نگیرید که گوش شما بی حرمتی ها را بشنود ، متاسفانه یک بار برای من پیش آمد و برخوردی با آن شخص کردم که مستحقش بود . خوشبختانه مردم با غیرتی هم بودند که به من کمک کردند ، مرا آرام کردند ، بعضی ها هم به من طوری نگاه میکردند انگار دیوانه ام .

خواب ديدن يكى از آيات بزرگ الهى است كه خداوند براى كشف حقايق گذشته و آينده به بشر عنايت فرموده، و تمام خوابها بر سه قسم است.
چنان كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله فرموده:
الرؤيا على ثلثة، 1. بشرى من اللَّه تعالى 2. و تحزين من الشيطان، 3. و الذى يحدث به الانسان لنفسه فيراه في منامه‏.
در حدیثی دیگر اینگونه دسته بندی شده:
الرُّؤْيَا عَلَى‏ ثَلَاثَةِ وُجُوهٍ 1. بِشَارَةٍ مِنَ اللَّهِ لِلْمُؤْمِنِ 2. وَ تَحْذِيرٍ مِنَ الشَّيْطَانِ 3. وَ أَضْغَاثِ أَحْلَامٍ.[1]
اولی بشارت و فيض است از طرف خداوند «طبق آيه شريفه: «لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا» و اين را رؤياى صادقه مي نامند كه به سبب اتصال روح بعالم ملكوت و ارتباط بما وراء طبيعت ديده مى‏شود.(این خواب، قسمت ، انبیاء، ائمه و مومنین واقعی که واجبات خود را انجام می دهند از معاصی اجتناب می کنند، می شود.)

و همين خوابست كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم فرموده: يك جزء از چهل و شش جزء نبوت است، يعنى الهام و وحى بوسيله خواب ديدن بر انبياء است و بر آنها حجت قطعى بوده و بدون درنگ به آنچه مي ديدند عمل ميكردند مانند حضرت ابراهيم كه دستور قربانى نمودن حضرت اسماعيل را در خواب ديد بلادرنگ براى انجام آن اقدام فرمود.
حضرت رضا عليه السّلام نقل مي نمايد كه حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله هر روز صبح از صحابه خود مى‏پرسيد كسى خواب نديده است.
رویای دوم، حزن و وسوسه است از ناحيه شيطان از مجراى غذا و براى همين است كه غالبا اگر حرارت بر انسان مستولى شد آتش و اگر برودت و سردى غالب شد آب مى‏بيند.
رویای سومی آن چیزی است كه در خاطر انسان نهفته شده است و در فكر آن بوده و سرايت بحسّ مشترك مي كند و بواسطه قوه مخيله، انسان آن را مشاهده مي نمايد و اين گونه خواب را اضغاث و احلام گويند.

علت اينكه بعضى از خوابها راست و بعضى دروغست آنست كه حضرت صادق عليه السّلام به مفضل فرمود: اگر همه خوابها راست مي بود تمام مردم پيغمبر بودند چون تمام خوابهاى پيغمبران راست بوده و امتيازى بين پيغمبران و مردم نبود.
و اگر همه خوابها دروغ مي بود نفعى در آنها نبود، پس چنين مقرر فرموده كه گاهى راست باشد و مردم منتفع گردند و دفع ضرر از خود بنمايند و گاه دروغ كه اعتماد بر آن ننمايند بنا به مصلحتى كه در آن نهفته و پنهانست.

و خوابهائى كه در آخر شب و يا پيش از ظهر ديده شود تأثير بسزائى دارد.

شرایط رویای صادقه

طبق سخن امام صادق علیه السلام که از ایشان در مورد شرایط رویای صادقه و کاذبه سوال شد، فرموده اند که یکی از شرایط رویای صادقه این است که این خواب موقعی دیده شده باشد که دوسوم از شب رفته باشد که به هنگام نزدیک شدن سحر است و زمانیست که ملائکه حلول کرده اند.
علاوه بر این شرط، بیننده ی خواب، جنب نباشد، با طهارت خوابیده باشد و ذکر خدا گفته باشد.[2]

پس رویای صادقه، فقط مختص انبیاء و ائمه نیست، بلکه اولیای خدا و انسانهای مومنی که اهل گناه و معصیت نیستند و شرایط مذکور را دارند می توانند رویای صادقه ببینند؛ لذا پیامبر اسلام در جواب شخصی که از ایشان در مورد آیه شریفه « لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا » سوال کرده بودند، فرمودند: این «بشری» رویای حسنه ای است که مومن در دنیا می بیند.[3]
اما باید به این نکته توجه داشت که رویای صادقه قسمت هر کسی نمی شود و هر کسی نمی تواند ادعای آن را داشته باشد یا اگر خوابی به نظر زیبا دید یا نوری در خواب دید،فکر کند که اهل بیت را در خواب دیده است.

در کتاب شریف جامع الاخبار ذکر شده است که رویای مومن، صحیح است زیرا نفس او طیب و پاک است(پس یکی از شرایط طیب نفس است)، این رویا برای مومن وحی است از طرف خداوند عزیز جبار، در ادامه حضرت فرمودند که وحی قطع شده است، اما «مبشرات» باقی است که خواب صالحین و صالحات است. سپس می فرمایند که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: هر کسی مرا در خواب ببیند، حتما خودِ مرا دیده، (یعنی خواب او شیطانی و اضغاث و احلام نبوده) زیرا شیطان نمی تواند به صورت من ظاهر شود، همچنین به صورت هیچ یک از اوصیای من که ائمه باشند، حتی به صورت هیچ یک از شیعیان نمی تواند خود را ظاهر کند و رویای صادقه جزئی از هفتاد جزء نبوت است.[4]

عدم حکایت رویا برای غیر اهل آن

نکته ای که حائز اهمیت است این مطلب می باشد که هیچ گاه خواب خود را برای انسانها ناپاک یا کسانی که سوء ظن دارند نقل نکنید زیرا پیامبر خدا(ص) فرمودند: رویای مومن، بین آسمان و زمین برسر صاحبش معلق می ماند تا این که او برای خودش، خوابش را تعبیر کند، یا شخصی دیگر برای او تعبیر نماید و وقتی تعبیر شد، به آسمان می آید(یعنی همانگونه که تعبیر شده، محقق می شود و از حالت تعلیق در می آید)، لذا فرمودند که رویای خود را جز برای انسانهای عاقل و بصیر نقل ننمایید.[5]

[/HR][1] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏8، ص: 91.
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ إِذَا كَانَ آخِرُ الزَّمَانِ لَمْ يَكَدْ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ يَكْذِبُ وَ أَصْدَقُهُمْ رُؤْيَا أَصْدَقُهُمْ حَدِيثاً وَ الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ رُؤْيَا بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ رُؤْيَا مِمَّا يُحَدِّثُ بِهِ الرَّجُلُ نَفْسَهُ وَ رُؤْيَا مِنْ تَحْزِينِ الشَّيْطَانِ فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ مَا يَكْرَهُ فَلَا يُحَدِّثْ بِهِ وَ لْيَقُمْ وَ لْيُصَلِّ وَ الْقَيْدُ فِي الْمَنَامِ ثَبَاتٌ فِي الدِّينِ وَ الْغُلُّ أَكْرَهُهُ.) مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ تَحْزِينٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ الَّذِي يُحَدِّثُ بِهِ الْإِنْسَانُ نَفْسَهُ فَيَرَاهُ فِي مَنَامِهِ وَ قَالَ ص الرُّؤْيَا مِنَ اللَّهِ وَ الْحُلُمُ مِنَ الشَّيْطَانِ .)مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(

[2] عن دُرُسْتَ بْنِ أَبِي مَنْصُورٍ، قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ: جُعِلْتُ فِدَاكَ، الرُّؤْيَا الصَّادِقَةُ وَ الْكَاذِبَةُ تَخْرُجُ مِنْ مَوْضِعٍ وَاحِدٍ؟ قَالَ: صَدَقْتَ أَمَّا الْكَاذِبَةُ الْمُخْتَلِفَةُ فَإِنَّ الرَّجُلَ يَرَاهَا فِي أَوَّلِ لَيْلَةٍ فى سُلْطَانِ الْمَرَدَةِ الْفَسَقَةِ وَ إِنَّمَا هِيَ شَيْ‏ءٌ يُخَيَّلُ إِلَى الرَّجُلِ وَ هِيَ كَاذِبَةٌ مُخَالِفَةٌ، لَا خَيْرَ فِيهَا وَ أَمَّا الصَّادِقَةُ فَهِيَ الَّتِي يَرَاهَا بَعْدَ الثُّلُثَيْنِ مِنَ اللَّيْلِ مَعَ حُلُولِ الْمَلَائِكَةِ وَ ذَلِكَ قَبْلَ السَّحَرِ فَهِيَ صَادِقَةٌ، لَا تَخْتَلِفُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ إِلَّا أَنْ يَكُونَ جُنُباً أْو يَنَامَ عَلَى غَيْرِ طَهُورٍ وَ لَمْ يَذْكُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ حَقِيقَةَ ذِكْرِهِ فَإِنَّهَا تَخْتَلِفُ وَ تُبْطِئُ عَلَى صَاحِبِهَا.(شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، الفصول المهمة في أصول الأئمة (تكملة الوسائل)، 3جلد، موسسه معارف اسلامى امام رضا علية السلام - قم، چاپ: اول، 1418 ق / 1376 ش.)
[3] عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ عَلَيْهِ السَّلَامُ قَالَ: قَالَ رَجُلٌ لِرَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ فى قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ: لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا قَالَ: هِيَ الرُّؤْيَا الْحَسَنَةُ، يَرَى الْمُؤْمِنُ فَيُبَشَّرُ بِهَا فِي دُنْيَاهُ.( بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏58 ؛ ص176)
[4] جَامِعُ الْأَخْبَارِ، فِي كِتَابِ التَّعْبِيرِ عَنِ الْأَئِمَّةِ ع‏ أَنَّ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ صَحِيحَةٌ لِأَنَّ نَفْسَهُ طَيِّبَةٌ وَ يَقِينَهُ صَحِيحٌ وَ تَخْرُجُ فَتَتَلَقَّى مِنَ الْمَلَائِكَةِ فَهِيَ وَحْيٌ مِنَ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْجَبَّارِ وَ قَالَ ع انْقَطَعَ الْوَحْيُ وَ بَقِيَ الْمُبَشِّرَاتُ أَلَا وَ هِيَ نَوْمُ الصَّالِحِينَ وَ الصَّالِحَاتِ وَ لَقَدْ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ جَدِّي عَنْ أَبِيهِ ع أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ مَنْ رَآنِي فِي مَنَامِهِ فَقَدْ رَآنِي فَإِنَّ الشَّيْطَانَ لَا يَتَمَثَّلُ فِي صُورَتِي وَ لَا فِي صُورَةِ أَحَدٍ مِنْ أَوْصِيَائِي وَ لَا فِي صُورَةِ أَحَدٍ مِنْ شِيعَتِهِمْ وَ إِنَّ الرُّؤْيَا الصَّادِقَةَ جُزْءٌ مِنْ سَبْعِينَ جُزْءاً مِنَ النُّبُوَّةِ.(مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.)
[5] عَنْ جَابِرِ بْنِ يَزِيدَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ يَقُولُ‏ إِنَّ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ تُرَفُّ بَيْنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ‏ عَلَى رَأْسِ صَاحِبِهَا حَتَّى يُعَبِّرَهَا لِنَفْسِهِ أَوْ يُعَبِّرَهَا لَهُ مِثْلُهُ فَإِذَا عُبِّرَتْ لَزِمَتِ الْأَرْضَ فَلَا تَقُصُّوا رُؤْيَاكُمْ إِلَّا عَلَى مَنْ يَعْقِلُ‏.( بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏58، ص: 174)

بصیر;593126 نوشت:
نکته ای که حائز اهمیت است این مطلب می باشد که هیچ گاه خواب خود را برای انسانها ناپاک یا کسانی که سوء ظن دارند نقل نکنید زیرا پیامبر خدا(ص) فرمودند: رویای مومن، بین آسمان و زمین برسر صاحبش معلق می ماند تا این که او برای خودش، خوابش را تعبیر کند، یا شخصی دیگر برای او تعبیر نماید و وقتی تعبیر شد، به آسمان می آید(یعنی همانگونه که تعبیر شده، محقق می شود و از حالت تعلیق در می آید)، لذا فرمودند که رویای خود را جز برای انسانهای عاقل و بصیر نقل ننمایید.

از پاسخ جامع و کامل شما بسیار شپاسگذارم ، شک و شبهه های زیادی در مورد خوابها داشتم و هم چنین وسواس شدید ، اما از هم اکنون سعی میکنم نگرش خود را نسبت خوابهایم تغییر دهم .
التماس دعا

[="Tahoma"][="Blue"]

سیده راضیه;592144 نوشت:
سلام و عرض ادب

در کتاب شریف بحار الانوار ج 58 صفحه 210 نقل شده است که:
اما اينكه آدمى پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله و سلم يا يكى از ائمه عليهم السّلام را در خواب بيند در نزد من سه گونه است:
يكم آنكه قطع دارم درست است.
و دوم قطع دارم نادرست است و بخشى هم درستى و نادرستى هر دو را محتمل است آنكه قطع دارم درست است اينست كه در خواب بيند پيغمبر يا امام در طاعت خداست يا بدان فرمان دهد و يا نهى از گناه كند يا زشتى آن را بيان كند و به حقى دعوت كند يا حقى گويد، يا از باطلى بازدارد يا بدكار را نكوهش كند.
و اما آنكه نادرست است آنست كه مخالف اين باشد. چون قطع داريم پيغمبر و امام حق جوى و حق گويند و از باطل بدورند،
و اما آنكه ممكن است درست يا نادرست باشد اينست كه پيغمبر يا امام را در حال عادى بيند كه جنبه مذهبى ندارد مانند اينكه در خواب بيند سوار است يا راه مي رود يا نشسته و مانند آن، و اما خبر مروىّ از پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله كه: هر كه مرا بيند مرا ديده است زيرا شيطان شبيه من نميشود» اگر مقصود ديدن در خواب باشد مخصوص به همان قسم اول است نه در هر سه قسم، زيرا شيطان مانند پيغمبر نشود در حق و طاعت.[/]

جوان مذهبی;592173 نوشت:
بنده یک فرد مذهبی بوده و حداکثر تلاشم رو میکنم تقوا رو رعایت کرده و واجبات رو انجام دهم و از محرمات دور بشوم و اگر گناهی هم انجام دادم سریعا توبه کرده و سعی میکنم دیگر انجام ندهم البته اگر خداوند یاریمکند!
چندین مدت است که در خواب بعضی خواب هایی از مکان ها و رویدادهایی میبینم و بعد از مدتی فراموشش میکنم ولی بعد از مدتی دیگر آن خواب رو در واقعیت مشاهده کرده و به یادم میاید که آن خواب رو دیده بودم و به حقیقت تبدیل شد، بنظر کارشناس محترم دلیل این امر چیست؟ آیا از لحاظ معنوی خوب است یا خیر؟

خداجو;592140 نوشت:
پس افرادی که در خواب شفا پیدا کردند یا افرادی که در خواب مسیر بهشون نشون داده شده و مثلا استاد بهشون معرفی شد یا امثال این موارد چی ؟ ... .

چهار علت خواب:

كراچكى- ره- در كتاب كنز الفوائد گفته: استاد ما شيخ مفيد در برخى كتبش گفته: سخن درباره رؤيا و خوابها كميابست، و انديشمندان بی اعتنایی بسیاری نسبت به آن داشته اند، و اين گرفتارى بزرگى است، سپس بیان می دارد که رؤيا چهار علت دارد:
1- به چیزی زیاد فکر کردن و با خود گفتن تا در نفس نقش بگيرد و خواب آن را در خيال مجسّم سازد و اين اعتبار دارد.

2- بر اثر غلبه چهار طبع بر يك ديگر، مزاج پريشان می شود و در خيال آنچه با طبع غالب سازگار است، ایجاد می شود، این غلبه از خوردنى و نوشيدنى و ديدنى و پوشيدنى و امور شادى‏ بخش و نفرت‏بار است، و بسا اثر طبع غالب در بيدارى و شهود هم حاصل شود تا آنجا كه صفرازده را بالا رفتن بر بلندى دشوار است و بخيالش كه از آن بالا خواهد افتاد و هول و هراسى دارد كه ديگران ندارند؛ یا آنكه سوداء بر او غلبه كند خيال كند بهواء راه می رود و فرشته‏ها با او راز می کنند، و آن را درست می پندارد تا آنجا كه خود را پيغمبر حساب می کند كه از آسمان به وی وحى می رسد و مانند آن.

3- الطاف الهى است كه برخى آفريده‏ها را فراگيرد، براى آگاهى و هموارى و اعذار و انذار، و در دلش می افتد آنچه در خيالش ایجاد می شود براى كارهائى كه طاعتند و شكر نعمت، و او را از نافرمانى بازمی دارد و از آخرت می ترساند، و مصلحتى برایش به وجود می آورد و دارای سود معنوى و انديشه معرفت‏آور است.

4- سبب‏ سازيست از شيطان و وسوسه‏اى از او در دل انسان كه بيادش می آورد چيزهاى اندوهبار و غم آنچه بدان نمی رسد، يا واداردش می کند بر ارتكاب گناه كه مايه هلاك او است، يا باعث شبهه‏ هاى در دينش گردد كه نابودش گرداند، و اين سزاى بى‏توفيقى است بر اثر نافرمانى و تقصير در طاعت خدا سبحانه؛

از خوابهاى بيهوده كسى رهانيست جز انبياء و ائمه عليهم السّلام و راسخان در علم از مردم صالح.
شیخ مفید هميشه مي گفت: هر كه پردانش و با فهم شود خواب ديدنش كم شود، و با اين حال اگر با تن سالم خوابى بيند درست درآيد و منظورش از تندرستى مبتلا نبودن به بيماريهاى مهيج چار طبع و اعتدال مزاج است چنانچه بيان شد؛ لذا خواب مست درست نيست و همچنین كسى كه شكمش پر از خوراك است كه مانند مست است.

از اين رو گفته ‏اند خوابهاى ماه رمضان كمتر درست درآيند، اما خواب انبياء جز درست نباشند و در حقيقت وحى باشند گرچه نام آن را ندارد، و چون خواب مؤمن درست باشد از طرف خدا تعالى است. چنانچه گفتيم و در حديث پيغمبر است صلى اللَّه عليه و آله كه: خواب مؤمن جزءای از 77 بخش نبوت است، و از آن حضرت روايت است كه خواب مؤمن چون سخنى است كه پروردگار در بر او گفته.

جابر بن عبد اللَّه روايت كرده در اين ميان كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله خطبه مي خواند ناگاه مردى برخاست و گفت: يا رسول اللَّه من در خواب ديدم سرم بريده است و ميغلطد و من بدنبالش مي روم، فرمود بازى شيطان را بازمگو كه با تو انجام داده، سپس فرمود: چون شيطان با يكى از شما در خواب بازى كند به هيچ كس نگويد.

از کارشناس محترم تشکر میکنم که پاسخ دادند ولی یک مشکل وجود داره فونت مناسب نیست خوانده نمیشود اگر مقدور شد فونت رو عوض کرده و در مورد این مطالب بیشتر توضیح بدین

[="Tahoma"][="Blue"]

جوان مذهبی;593349 نوشت:
از کارشناس محترم تشکر میکنم که پاسخ دادند ولی یک مشکل وجود داره فونت مناسب نیست خوانده نمیشود اگر مقدور شد فونت رو عوض کرده و در مورد این مطالب بیشتر توضیح بدین

سلام
چشم فونت را تغییر دادم، اما اگر هرجای بحث، سوالی هست، به مورد آن اشاره بفرمایید در خدمت هستم.[/]

بصیر;593744 نوشت:
اما اگر هرجای بحث، سوالی هست، به مورد آن اشاره بفرمایید در خدمت هستم.

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما

یک سوال، اگر رویا های صادقه رو فقط افراد مومن و پیامبران میبینند ، پس چطوری هست که فراعنه هم شده خواب هایی ببینند که تعبیرات صحیحی داشته باشه ؟

البته به دنبال جواب این سوال نیستم، این سوال رو در جهت این موضوع بیان کردم :

اینکه ، فرقی بین رویای صادقه و خواب هایی که تعبیر دارن هست ؟ اگر نیست پس یعنی فراعنه رویای صادقه دیدن و مومن هم نبودن. اگر فرقی هست ، پس این وسط یک نوع خواب دیگر هم هستش !

اگر قضیه الهام شدن هست، پس هر انسانی میتونه این حالت بهش دست بده.

منتظر جوابم. ممنون.

هرچند من شخصا نگاهم نسبت به خواب اینطوری مذهبی نیست صرفا، روانکاوی و نمادشناسی هم در نظر میگیرم در کنار مسائل مذهبی .

بصیر;593744 نوشت:
سلام
چشم فونت را تغییر دادم، اما اگر هرجای بحث، سوالی هست، به مورد آن اشاره بفرمایید در خدمت هستم.

خیلی ممنون مفید بود
چطور تشخیص بدم که خواب بنده در کدوم گروه هست؟

[="Tahoma"][="Blue"]

جوان مذهبی;594118 نوشت:
چطور تشخیص بدم که خواب بنده در کدوم گروه هست؟

باسلام و احترام
اگر در پست 14 و 17 با دقت مراجعه و مطالعه بفرمایید، شرایط رویای صادقه و تشخیص آن از غیر صادقه ذکر شده است.
یاعلی[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

Kamran;593841 نوشت:
اینکه ، فرقی بین رویای صادقه و خواب هایی که تعبیر دارن هست ؟ اگر نیست پس یعنی فراعنه رویای صادقه دیدن و مومن هم نبودن. اگر فرقی هست ، پس این وسط یک نوع خواب دیگر هم هستش !

باسلام
بله ممکن است که انسانهای گنهکار یا به قول شما فراعنه نیز، رویای صادقه ببینند، و خوابشان هم تعبیر خواهد داشت، اما فرق رویای صادقه ی اولیاء با رویای صادقه اشقیاء دراین است که طبق حدیث مذکور در پست 14، اولیای الهی رویاهای صادقه شان، بشارت الهی است، اما رویای صادقه ی فراعنه، انذار یا خبری درباره عواقب کارهای آنهاست، لذا برای آنها مژده یا تبشیری از طرف خدا نخواهد بود.
موفق وموید باشید.[/]

سوال:
نزدیک صبح در عالم خواب دیدم کسی میگوید از لکنت زبان ناراحتی ؟ بیا این دعا رو بخون ( در عالم خواب یه جورایی حس کردم این صدای امام زمانه اما من تصویرشو ندیدم . فقط صدا )

پاسخ:
باسلام و احترام
دوست عزیز،خواب هایی که ما می بینیم علت های مختلفی دارند، اکثر خوابهایی که می بینیم بر اثر افکار، خواهشها و حاجتهایی است که در طول روز داریم، لذا انسانهای خوش فکر و مومن، معمولا خوابهای بد نمی بینند و خوابهایشان جالب و زیباست، مخصوصا اگر در این فکر باشند که مثلا یه کار خوبی بکنند، یا درخواست خیری از خدا داشته باشند، مثل شما که درخواست داشتید که خوابی معنوی ببینید، این فکر شما، باعث شده که در عالم رویا، به اندازه درک و فهمی که داشته اید و چیزهایی که قبلا شنیده بودید، یه همچنین حالاتی را ببینید و برایتان اتفاق بیفتد.
این نکته را باید خاطر نشان کنم، که خواب، مخصوصا خواب انسانهای عادی، یعنی کسانی که غیر از انبیاء و ائمه و اولیای الهی هستند، حجت نبوده و قابل اعتنا نیست و نباید طبق آن قضاوت کرد و برداشت خاصی از آن داشت. لذا تنها چیزی که در این مقام می توان گفت این است که این خواب، نشان از روحیه ی عشق و محبت شما به اهل بیت دارد و هیچ دلیل خاصی برای آن نیست.
انواع خواب

خواب ديدن يكى از آيات بزرگ الهى است كه خداوند براى كشف حقايق گذشته و آينده به بشر عنايت فرموده، و تمام خوابها بر سه قسم است.
چنان كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله فرموده:
الرؤيا على ثلثة، 1. بشرى من اللَّه تعالى 2. و تحزين من الشيطان، 3. و الذى يحدث به الانسان لنفسه فيراه في منامه‏.
در حدیثی دیگر اینگونه دسته بندی شده:
الرُّؤْيَا عَلَى‏ ثَلَاثَةِ وُجُوهٍ 1. بِشَارَةٍ مِنَ اللَّهِ لِلْمُؤْمِنِ 2. وَ تَحْذِيرٍ مِنَ الشَّيْطَانِ 3. وَ أَضْغَاثِ أَحْلَام.[1]
اولی بشارت و فيض است از طرف خداوند «طبق آيه شريفه: «لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا» و اين را رؤياى صادقه مي نامند كه به سبب اتصال روح بعالم ملكوت و ارتباط بما وراء طبيعت ديده مى‏شود.(این خواب، قسمت ، انبیاء، ائمه و مومنین واقعی که واجبات خود را انجام می دهند از معاصی اجتناب می کنند، می شود.)
و همين خوابست كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم فرموده: يك جزء از چهل و شش جزء نبوت است، يعنى الهام و وحى بوسيله خواب ديدن بر انبياء است و بر آنها حجت قطعى بوده و بدون درنگ به آنچه مي ديدند عمل ميكردند مانند حضرت ابراهيم كه دستور قربانى نمودن حضرت اسماعيل را در خواب ديد بلادرنگ براى انجام آن اقدام فرمود.
حضرت رضا عليه السّلام نقل مي نمايد كه حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله هر روز صبح از صحابه خود مى‏پرسيد كسى خواب نديده است.
رویای دوم، حزن و وسوسه است از ناحيه شيطان از مجراى غذا و براى همين است كه غالبا اگر حرارت بر انسان مستولى شد آتش و اگر برودت و سردى غالب شد آب مى‏بيند.
رویای سومی آن چیزی است كه در خاطر انسان نهفته شده است و در فكر آن بوده و سرايت بحسّ مشترك مي كند و بواسطه قوه مخيله، انسان آن را مشاهده مي نمايد و اين گونه خواب را اضغاث و احلام گويند.

[/HR][1] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏8، ص: 91.
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ إِذَا كَانَ آخِرُ الزَّمَانِ لَمْ يَكَدْ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ يَكْذِبُ وَ أَصْدَقُهُمْ رُؤْيَا أَصْدَقُهُمْ حَدِيثاً وَ الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ رُؤْيَا بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ رُؤْيَا مِمَّا يُحَدِّثُ بِهِ الرَّجُلُ نَفْسَهُ وَ رُؤْيَا مِنْ تَحْزِينِ الشَّيْطَانِ فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ مَا يَكْرَهُ فَلَا يُحَدِّثْ بِهِ وَ لْيَقُمْ وَ لْيُصَلِّ وَ الْقَيْدُ فِي الْمَنَامِ ثَبَاتٌ فِي الدِّينِ وَ الْغُلُّ أَكْرَهُهُ.) مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ الرُّؤْيَا ثَلَاثَةٌ بُشْرَى‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ وَ تَحْزِينٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ الَّذِي يُحَدِّثُ بِهِ الْإِنْسَانُ نَفْسَهُ فَيَرَاهُ فِي مَنَامِهِ وَ قَالَ ص الرُّؤْيَا مِنَ اللَّهِ وَ الْحُلُمُ مِنَ الشَّيْطَانِ .)مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.(

[=inherit !important][=X-LocaleSpecific]

[/]

علت صادقه بودن بعضی خوابها

علت اينكه بعضى از خوابها راست و بعضى دروغست آنست كه حضرت صادق عليه السّلام به مفضل فرمود: اگر همه خوابها راست مي بود تمام مردم پيغمبر بودند چون تمام خوابهاى پيغمبران راست بوده و امتيازى بين پيغمبران و مردم نبود.
و اگر همه خوابها دروغ مي بود نفعى در آنها نبود، پس چنين مقرر فرموده كه گاهى راست باشد و مردم منتفع گردند و دفع ضرر از خود بنمايند و گاه دروغ كه اعتماد بر آن ننمايند بنا به مصلحتى كه در آن نهفته و پنهانست.
و خوابهائى كه در آخر شب و يا پيش از ظهر ديده شود تأثير بسزائى دارد.
شرایط رویای صادقه

طبق سخن امام صادق علیه السلام که از ایشان در مورد شرایط رویای صادقه و کاذبه سوال شد، فرموده اند که یکی از شرایط رویای صادقه این است که این خواب موقعی دیده شده باشد که دوسوم از شب رفته باشد که به هنگام نزدیک شدن سحر است و زمانیست که ملائکه حلول کرده اند.
علاوه بر این شرط، بیننده ی خواب، جنب نباشد، با طهارت خوابیده باشد و ذکر خدا گفته باشد.[1]
پس رویای صادقه، فقط مختص انبیاء و ائمه نیست، بلکه اولیای خدا و انسانهای مومنی که اهل گناه و معصیت نیستند و شرایط مذکور را دارند می توانند رویای صادقه ببینند؛ لذا پیامبر اسلام در جواب شخصی که از ایشان در مورد آیه شریفه « لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا » سوال کرده بودند، فرمودند: این «بشری» رویای حسنه ای است که مومن در دنیا می بیند.
[2]
اما باید به این نکته توجه داشت که رویای صادقه قسمت هر کسی نمی شود و هر کسی نمی تواند ادعای آن را داشته باشد یا اگر خوابی به نظر زیبا دید یا نوری در خواب دید،فکر کند که اهل بیت را در خواب دیده است.
در کتاب شریف جامع الاخبار ذکر شده است که رویای مومن، صحیح است زیرا نفس او طیب و پاک است(پس یکی از شرایط طیب نفس است)، این رویا برای مومن وحی است از طرف خداوند عزیز جبار، در ادامه حضرت فرمودند که وحی قطع شده است، اما «مبشرات» باقی است که خواب صالحین و صالحات است. سپس می فرمایند که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: هر کسی مرا در خواب ببیند، حتما خودِ مرا دیده، (یعنی خواب او شیطانی و اضغاث و احلام نبوده) زیرا شیطان نمی تواند به صورت من ظاهر شود، همچنین به صورت هیچ یک از اوصیای من که ائمه باشند، حتی به صورت هیچ یک از شیعیان نمی تواند خود را ظاهر کند و رویای صادقه جزئی از هفتاد جزء نبوت است.
[3]
عدم حکایت رویا برای غیر اهل آن

نکته ای که حائز اهمیت است این مطلب می باشد که هیچ گاه خواب خود را برای انسانها ناپاک یا کسانی که سوء ظن دارند نقل نکنید زیرا پیامبر خدا(ص) فرمودند: رویای مومن، بین آسمان و زمین برسر صاحبش معلق می ماند تا این که او برای خودش، خوابش را تعبیر کند، یا شخصی دیگر برای او تعبیر نماید و وقتی تعبیر شد، به آسمان می آید(یعنی همانگونه که تعبیر شده، محقق می شود و از حالت تعلیق در می آید)، لذا فرمودند که رویای خود را جز برای انسانهای عاقل و بصیر نقل ننمایید..[4]

[/HR][1] عن دُرُسْتَ بْنِ أَبِي مَنْصُورٍ، قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ: جُعِلْتُ فِدَاكَ، الرُّؤْيَا الصَّادِقَةُ وَ الْكَاذِبَةُ تَخْرُجُ مِنْ مَوْضِعٍ وَاحِدٍ؟ قَالَ: صَدَقْتَ أَمَّا الْكَاذِبَةُ الْمُخْتَلِفَةُ فَإِنَّ الرَّجُلَ يَرَاهَا فِي أَوَّلِ لَيْلَةٍ فى سُلْطَانِ الْمَرَدَةِ الْفَسَقَةِ وَ إِنَّمَا هِيَ شَيْ‏ءٌ يُخَيَّلُ إِلَى الرَّجُلِ وَ هِيَ كَاذِبَةٌ مُخَالِفَةٌ، لَا خَيْرَ فِيهَا وَ أَمَّا الصَّادِقَةُ فَهِيَ الَّتِي يَرَاهَا بَعْدَ الثُّلُثَيْنِ مِنَ اللَّيْلِ مَعَ حُلُولِ الْمَلَائِكَةِ وَ ذَلِكَ قَبْلَ السَّحَرِ فَهِيَ صَادِقَةٌ، لَا تَخْتَلِفُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ إِلَّا أَنْ يَكُونَ جُنُباً أْو يَنَامَ عَلَى غَيْرِ طَهُورٍ وَ لَمْ يَذْكُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ حَقِيقَةَ ذِكْرِهِ فَإِنَّهَا تَخْتَلِفُ وَ تُبْطِئُ عَلَى صَاحِبِهَا.(شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، الفصول المهمة في أصول الأئمة (تكملة الوسائل)، 3جلد، موسسه معارف اسلامى امام رضا علية السلام - قم، چاپ: اول، 1418 ق / 1376 ش.)

[2] عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ عَلَيْهِ السَّلَامُ قَالَ: قَالَ رَجُلٌ لِرَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ فى قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ: لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا قَالَ: هِيَ الرُّؤْيَا الْحَسَنَةُ، يَرَى الْمُؤْمِنُ فَيُبَشَّرُ بِهَا فِي دُنْيَاهُ.( بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏58 ؛ ص176)

[3] جَامِعُ الْأَخْبَارِ، فِي كِتَابِ التَّعْبِيرِ عَنِ الْأَئِمَّةِ ع‏ أَنَّ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ صَحِيحَةٌ لِأَنَّ نَفْسَهُ طَيِّبَةٌ وَ يَقِينَهُ صَحِيحٌ وَ تَخْرُجُ فَتَتَلَقَّى مِنَ الْمَلَائِكَةِ فَهِيَ وَحْيٌ مِنَ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْجَبَّارِ وَ قَالَ ع انْقَطَعَ الْوَحْيُ وَ بَقِيَ الْمُبَشِّرَاتُ أَلَا وَ هِيَ نَوْمُ الصَّالِحِينَ وَ الصَّالِحَاتِ وَ لَقَدْ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ جَدِّي عَنْ أَبِيهِ ع أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ مَنْ رَآنِي فِي مَنَامِهِ فَقَدْ رَآنِي فَإِنَّ الشَّيْطَانَ لَا يَتَمَثَّلُ فِي صُورَتِي وَ لَا فِي صُورَةِ أَحَدٍ مِنْ أَوْصِيَائِي وَ لَا فِي صُورَةِ أَحَدٍ مِنْ شِيعَتِهِمْ وَ إِنَّ الرُّؤْيَا الصَّادِقَةَ جُزْءٌ مِنْ سَبْعِينَ جُزْءاً مِنَ النُّبُوَّةِ.(مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.)

[4] عَنْ جَابِرِ بْنِ يَزِيدَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ يَقُولُ‏ إِنَّ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ تُرَفُّ بَيْنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ‏ عَلَى رَأْسِ صَاحِبِهَا حَتَّى يُعَبِّرَهَا لِنَفْسِهِ أَوْ يُعَبِّرَهَا لَهُ مِثْلُهُ فَإِذَا عُبِّرَتْ لَزِمَتِ الْأَرْضَ فَلَا تَقُصُّوا رُؤْيَاكُمْ إِلَّا عَلَى مَنْ يَعْقِلُ‏.( بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏58، ص: 174)
[=#000000]
[=inherit !important][=X-LocaleSpecific]

[/]
[/]

سوال:

پاسخ:
در کتاب شریف بحار الانوار ج 58 صفحه 210 نقل شده است که:
اينكه آدمى پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله و سلم يا يكى از ائمه عليهم السّلام را در خواب بيند در نزد من سه گونه است:
يكم آنكه قطع دارم درست است.
و دوم قطع دارم نادرست است و بخشى هم درستى و نادرستى هر دو را محتمل است آنكه قطع دارم درست است اينست كه در خواب بيند پيغمبر يا امام در طاعت خداست يا بدان فرمان دهد و يا نهى از گناه كند يا زشتى آن را بيان كند و به حقى دعوت كند يا حقى گويد، يا از باطلى بازدارد يا بدكار را نكوهش كند.
و اما آنكه نادرست است آنست كه مخالف اين باشد. چون قطع داريم پيغمبر و امام حق جوى و حق گويند و از باطل بدورند،
و اما آنكه ممكن است درست يا نادرست باشد اينست كه پيغمبر يا امام را در حال عادى ببيند كه جنبه مذهبى ندارد مانند اينكه در خواب بيند سوار است يا راه مي رود يا نشسته و مانند آن، و اما خبر مروىّ از پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله كه: هر كه مرا ببيند مرا ديده است زيرا شيطان شبيه من نميشود» اگر مقصود ديدن در خواب باشد مخصوص به همان قسم اول است نه در هر سه قسم، زيرا شيطان مانند پيغمبر نشود در حق و طاعت

خوابها چهار علت دارند:

كراچكى- ره- در كتاب كنز الفوائد آورده: استاد ما شيخ مفيد در برخى كتبش گفته: سخن درباره رؤيا و خوابها كميابست، و انديشمندان بی اعتنایی بسیاری نسبت به آن داشته اند، و اين گرفتارى بزرگى است، سپس بیان می دارد که رؤيا چهار علت دارد:
1- به چیزی زیاد فکر کردن و با خود گفتن تا در نفس نقش بگيرد و خواب آن را در خيال مجسّم سازد و اين اعتبار دارد.

2- بر اثر غلبه چهار طبع بر يك ديگر، مزاج پريشان می شود و در خيال آنچه با طبع غالب سازگار است، ایجاد می شود، این غلبه از خوردنى و نوشيدنى و ديدنى و پوشيدنى و امور شادى‏ بخش و نفرت‏بار است، و بسا اثر طبع غالب در بيدارى و شهود هم حاصل شود تا آنجا كه صفرازده را بالا رفتن بر بلندى دشوار است و بخيالش كه از آن بالا خواهد افتاد و هول و هراسى دارد كه ديگران ندارند؛ یا آنكه سوداء بر او غلبه كند خيال كند بهواء راه می رود و فرشته‏ها با او راز می کنند، و آن را درست می پندارد تا آنجا كه خود را پيغمبر حساب می کند كه از آسمان به وی وحى می رسد و مانند آن.

3- الطاف الهى است كه برخى آفريده‏ ها را فراگيرد، براى آگاهى و هموارى و اعذار و انذار، و در دلش می افتد آنچه در خيالش ایجاد می شود براى كارهائى كه طاعتند و شكر نعمت، و او را از نافرمانى بازمی دارد و از آخرت می ترساند، و مصلحتى برایش به وجود می آورد و دارای سود معنوى و انديشه معرفت‏آور است.

4- سبب‏ سازيست از شيطان و وسوسه‏ اى از او در دل انسان كه بيادش می آورد چيزهاى اندوهبار و غم آنچه بدان نمی رسد، يا واداردش می کند بر ارتكاب گناه كه مايه هلاك او است، يا باعث شبهه‏ هاى در دينش گردد كه نابودش گرداند، و اين سزاى بى‏توفيقى است بر اثر نافرمانى و تقصير در طاعت خدا سبحانه؛

از خوابهاى بيهوده كسى رهانيست جز انبياء و ائمه عليهم السّلام و راسخان در علم از مردم صالح.
شیخ مفید هميشه مي گفت: هر كه پردانش و با فهم شود خواب ديدنش كم شود، و با اين حال اگر با تن سالم خوابى بيند درست درآيد و منظورش از تندرستى مبتلا نبودن به بيماريهاى مهيج چار طبع و اعتدال مزاج است چنانچه بيان شد؛ لذا خواب مست درست نيست و همچنین كسى كه شكمش پر از خوراك است كه مانند مست است.

از اين رو گفته ‏اند خواب هاى ماه رمضان كمتر درست درآيند، اما خواب انبياء جز درست نباشند و در حقيقت وحى باشند گرچه نام آن را ندارد، و چون خواب مؤمن درست باشد از طرف خدا تعالى است. چنانچه گفتيم و در حديث پيغمبر است صلى اللَّه عليه و آله كه: خواب مؤمن جزءای از 77 بخش نبوت است، و از آن حضرت روايت است كه خواب مؤمن چون سخنى است كه پروردگار در بر او گفته.

جابر بن عبد اللَّه روايت كرده در اين ميان كه رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله خطبه مي خواند ناگاه مردى برخاست و گفت: يا رسول اللَّه من در خواب ديدم سرم بريده است و مي غلطد و من بدنبالش مي روم، فرمود بازى شيطان را بازمگو كه با تو انجام داده، سپس فرمود: چون شيطان با يكى از شما در خواب بازى كند به هيچ كس نگويد.

بله ممکن است که انسانهای گنهکار یا به قول شما فراعنه نیز، رویای صادقه ببینند، و خوابشان هم تعبیر خواهد داشت، اما فرق رویای صادقه ی اولیاء با رویای صادقه اشقیاء در این است که طبق حدیث مذکور در پست 14، اولیای الهی رویاهای صادقه شان، بشارت الهی است، اما رویای صادقه ی فراعنه، انذار یا خبری درباره عواقب کارهای آنهاست، لذا برای آنها مژده یا تبشیری از طرف خدا نخواهد بود.
موفق وموید باشید.

موضوع قفل شده است