اندر حکایت وایبر ، واتس آپ و تانگو (ضرورت ها و آسیب ها)

تب‌های اولیه

169 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اندر حکایت وایبر ، واتس آپ و تانگو (ضرورت ها و آسیب ها)

سلام.
از اینرو که انجمن محترم فقه و پاسخگویی شرعی لطف فرمونده و منت نهادند استفتاأ موضوع بحث شرعی استفاده از شبکه های اجتماعی را طرح نمودند متشکرم ومنت دارم اما از آنجاکه احساس میکنم در انجمن مناسبی طرح نکرده بودم عذر تقصیر دارم.
بنده موضوع بحث را دوباره در این مکان طرح مینمایم تا نتایج بهتری را از سوالاتی که بنده در آنجا طرح نموده بودم بگیرم،ضمن آنکه توصیه میکنم دوستان علاقمند حکم شرعی و فقهی استفاده از این شبکه ها را در آنجا نیز مطالعه کنند اما از این رو که تنها تمام اهداف بنده از طرح سوال پیرامون این شبکه ها و تمامی پاسخ خود را از دوستان حاضر در شبکه اسک دین در یافت ننمودم ،اجازه میخواهم در اینجا این موضوع را با همان نگارش پیش بکشم.از مدیر محترم انجمن حاضر تشکر میکنم که این جانب را تحمل میفرمایند.

امروزه ما از پس لرزه های جنبش اپلیکیشن های موبایلی یا بهتر بگویم،اسمارت فون ها بی بهره نبوده ایم،کم و بیش در اطرافیان خود همچنانکه پیشتر کاربران فیس بوک ،کلوب و دیگر شبکه ها یافت میشدند امروزه نیز با خیل عظیم استقبال از این شبکه های بسیار و زیادی هوشمند که بانک اطلاعاتی بعضی ها هم هستند روبرو هستیم،
آیا شما دوست عزیز:
1-استفاده از این اپلیکیشن هارا سودمند میدانید یا خیر؟چرا؟
2-آیا شما به پیروی از دیگران صرف اینکه هزینه ی تماس بسیار پایین میآید و مد شده است استفاده از این شبکه ها را مجاز میدانید؟
3-آیا به نظر شما با پیشرفت علم ما نیز هزینه هایی را بابت آن میپردازیم؟اگر بله چه هزینه هایی را؟
4-آیا ضروری نیست یک مسلمان شعه در همه حال از جمله استفاده از این شبکه ها نظر دین را هم جویا شود؟
5-نظر قانون و حاکمان شرعی در رابطه با این شبکه ها چیست؟
و در آخر در خواست من از شما این است:
به فراخور حال و دانش خود موضوعاتی را از این دست پیش روی مخاطبان خود قرار دهیم تا همه به یک جمع بندی موجز در باره ی مزیتها و معایب این پدیده ی اجتماعی تازه برسیم.

متشکرم
و من ا... التوفیق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

کنیز حضرت نرجس (س);590594 نوشت:

2-آیا شما به پیروی از دیگران صرف اینکه هزینه ی تماس بسیار پایین میآید و مد شده است استفاده از این شبکه ها را مجاز میدانید؟
3-آیا به نظر شما با پیشرفت علم ما نیز هزینه هایی را بابت آن میپردازیم؟اگر بله چه هزینه هایی را؟
4-آیا ضروری نیست یک مسلمان شعه در همه حال از جمله استفاده از این شبکه ها نظر دین را هم جویا شود؟

روشن است که هر ابزاري‌، در صورت زيانبار بودن در هر زماني و مکاني‌، خلاف عقل و شرع است‌.
انواع و اقسام

اپیلیکشن ها نیز
يکي از مصاديق بارز اين ابزارهاست‌، به نوبه خود مي‌تواند مفید باشد و یا از جنبه‌هاي مختلف به انسان آسيب برساند.
لذا طبیعی است در صورت استفاده مفید، بهره وری از آن مفید خواهد بود اما در صورت زیان بار بودن، باید ترک شود.

نکته دیگر
درباره هزینه کم استفاده از این امکانات است که با فرض هزینه کم هر تکنولوژی آیا باید از آن استفاده کرد؟
هر انسان عاقلی این را تائید می کند که به صرف کم بودن هزینه نمی توان از وسیله ای که بهره بردن آن ممکن است آسیب های زیادی به دنبال داشته باشد، استفاده کرد.

سخن دراین باب زیاد است.
بنده بحث را باز می کنم دوستان نظر بدهند تا کم کم جوانب متعدد بحث بررسی شود.

سلام.
بستگی به اين داره که در چه زمینه ای و با چه کسانی استفاده بشه
مثلا اخیرا اکثرا تو واتساپ یا وایبر گروپ های خانوادگی هست
خوب یه نفر همونطوری که با فامیلاشون در حضور ارتباط داره به همون شکل هم در این اپلیکیشن ها صحبت میکنه. این جوری اگه در خد اعتدال باشه و افراطی نباشه مشکلی نداره.
ولی در گروه های دیگه حتی گروههای جمع دوستان فکر نمیکنم موردی باشه که بدون اشکال باشه

سلام.
از اینرو که انجمن محترم فقه و پاسخگویی شرعی لطف فرمونده و منت نهادند استفتاأ موضوع بحث شرعی استفاده از شبکه های اجتماعی را طرح نمودند متشکرم ومنت دارم اما از آنجاکه احساس میکنم در انجمن مناسبی طرح نکرده بودم عذر تقصیر دارم.
بنده موضوع بحث را دوباره در این مکان طرح مینمایم تا نتایج بهتری را از سوالاتی که بنده در آنجا طرح نموده بودم بگیرم،ضمن آنکه توصیه میکنم دوستان علاقمند حکم شرعی و فقهی استفاده از این شبکه ها را در آنجا نیز مطالعه کنند اما از این رو که تنها تمام اهداف بنده از طرح سوال پیرامون این شبکه ها و تمامی پاسخ خود را از دوستان حاضر در شبکه اسک دین در یافت ننمودم ،اجازه میخواهم در اینجا این موضوع را با همان نگارش پیش بکشم.از مدیر محترم انجمن حاضر تشکر میکنم که این جانب را تحمل میفرمایند.

امروزه ما از پس لرزه های جنبش اپلیکیشن های موبایلی یا بهتر بگویم،اسمارت فون ها بی بهره نبوده ایم،کم و بیش در اطرافیان خود همچنانکه پیشتر کاربران فیس بوک ،کلوب و دیگر شبکه ها یافت میشدند امروزه نیز با خیل عظیم استقبال از این شبکه های بسیار و زیادی هوشمند که بانک اطلاعاتی بعضی ها هم هستند روبرو هستیم،
آیا شما دوست عزیز:
و در آخر در خواست من از شما این است:
به فراخور حال و دانش خود موضوعاتی را از این دست پیش روی مخاطبان خود قرار دهیم تا همه به یک جمع بندی موجز در باره ی مزیتها و معایب این پدیده ی اجتماعی تازه برسیم.

متشکرم
و من ا... التوفیق

سلام ...
من خودم از این نرم افزارها استفاده میکنم و داشتن و استفاده از اونها رو درست و منطقی میدونم ...
اما یه کوتاهی بزرگی به نظره من داره صورت میگیره و اون هم مربوط به کسانی هست که دست اندر کار هستند ...
مساله وایبر ... دقیقا با مساله امنیت ملی در ارتباط هست ...

خیلی راحت میشه مد ایجاد کرد
خیلی راحت میشه جمعیتی رو دست انداخت
خیلی راحت میشه اذهان عمومی رو به سمتی برد .
خیلی راحت میشه ارتباطات هر کسی رو بدست آورد
خیلی راحت محل سکونت هر شخص مشخص میشود
خیلی راحت تمام دوستان و اقوام شخص مشخص میشن
و ...

که اینها اطلاعات کمی نیستند .... به نظره من ایران هر چه سریعتر باید اقدام به ساخت نرم افزار های جایگزین بکنه ... البته من خودم یه مشگل دارم اونم این هستش که صحبت افراد در درون فضای اینترنتی نباید قضایی بشه ... ولی اگر نرم افزاری ایرانی برای این امر ساخته بشه ... مطمئنا دیگه مردم نمیتونن در درونش آزاد باشن ...

[="Arial"][=arial]بسم الله و بالله
و علی ملت رسول الله
بنام نامی علی ولی الله

سلام و ادب
من خودم دارم اما خیلی خیلی حساب شده ازش استفاده میکنم و مطالب دینی و علمی و اطلاعاتی که میخوام رو خیلی خیلی راحت دریافت میکنم
بالاخره خیلی از مذهبی ها و اهل علم هم تمایل به حضور دارن اگه اینها هم نباشند که فضای اونجا سراسر لجن زار میشه
اما تجربه بهم ثابت کرده میونه میلیونها اعضای این محیط ها شاید حدود 10-15 درصد استفاده مفید و حلال رو داشته باشن
اما من مهم ترین سوالم اینه :
چرا ماها مخصوصا دخترها به این سادگیها گول میخوریم؟ چرا به این راحتی دل می بندیم و وابستگیهای دیوانه وار به یه شخصی که هیچ نشانه ی حقیقی از صحت شخصیت و وجودش نداریم؟ آخه ارزش دختر انقدر کمه که به این راحتی عکسهای بی حجاب خودش رو مفت در معرض دید هزاران نفر قرار بده؟
بخدا قسم یه رابطه ای که خیلی ساده شکل میگیره حالا صرف نظر از اینکه اون آدم اصلا آدم هست یا نه با چنتا پیام ساده دلبستگی ایجاد میشه و به مرور زمان وابستگی شدید و...............
تا زمانیکه مجبور به جدایی بشید یا اینکه شاهد خیانتی از طرفتون باشید که دیگه افسردگی حاد و از بین رفتن زمان زیادی از بهترین دوران جوانی دست کم ماجراست
اگه به من بگن این فضاهارو در چند جمله بر اساس تجربه و دیده ها و شنیده ها تعریف کن میگم:
پرتگاهیست نزدیک به جهنم که 95% از اعضای آن عاشق و مجنون دلشکسته (بویی از عشق نبردن) هستند که به راحتی خودشون رو حراج میکنن و تمام ارزش خودشون رو در این می بینند که یک فرد مجازی چه اهمیتی به او می دهد و تمام عشق های بوجود آمده در این فضاها خاص تر از لیلی و مجنون است بصورتیکه از هر عاشقی می پرسی معشوقه اش را از زلیخا بالاتر می داند و رابطه شان را خاص ترین رابطه جهان هستی جایی که 90% از صحبتها دروغ و خیانت و گناه است البته باید آدم بسیار خوش قیافه و بسیار پولداری و بسیار صادق و بسیار بسیار بامحبت بود تا بتوان در این فضاها وارد شد چون همه ی اعضای آنجا به کفته خودشان اینچنینن!
من به هیچکس به هیچکس توصیه نمیکنم

اللهم عجل لولیک الفرج
یاعلی مدد

ضمنا یه چیز دیگه رو هم میخواستم اضافه کنم
خیلی ها عادت دارن برای عکس پروفایل شون، یه عکس از خودشون میذارن
و یه عده از خانمها عکس از خودشون رو میذارن.گاه با حجاب و گاهی بی حجاب

توجه کنید خانمها...عکستون برای همه به راحتی قابل دانلوده و وقتی هم همه عکستون رو داشته باشن میتونن سوءاستفاده هم بکنن از عکستون...
ضمنا همه هم محرم شما نیستن که عکسهای بی حجاب تون رو راحت بتونن مشاهده کنن...
ما خودمون تو وایبر گروه همکلاسیها داریم و متاسفانه خیلی از خانمهای کلاسمون رعایت نمیکنن اینی که گفتم و عکسهای بی حجاب شون در معرض دید ماست...چون دیدید که توی وایبر در مکالمه ها هرکس متنی رو تایپ کنه کنارش هم عکس پروفایلش رو میزنه...و حالا فکر کنید توی این گروه وایبر بچه های کلاس باهم مکالمه میکنن و عکس همه رو ما می بینیم...

علي رغم فوائدي كه استفاده درست از نرم افزارهاي شبكه هاي اجتماعي از قبيل وایبر و واتس آپ و تانگو و ...دارند،
برخي از آسيب هاي استفاده نادرست از عبارتند از :

1. افشاء اطلاعات محرمانه و خصوصي

2. انتشار اطلاعات غلط و بالا رفتن ضريب انتشار شايعات

3. عادت به پرسه زني در فضاهاي غير حقيقي

4. تنبلي ذهن

5. كم شدن توان و مهارت رويايي چهره به چهره و ارتباط مستقيم با ديگران

6. گسترش انحرافات اخلاقي

7. اختلاط ارزش هاي حقيقي و منطبق بر فرهنگ اسلام با آن چه ديگران آن را ارزش مي دانند، اعم از آن كه ارزش باشند يا نباشند.

8. ايجاد توهم نشاط و از بين بردن شادي و نشاط واقعي

9. اشتغال انسان به آن چه فايده اي ندارد

10. ايجاد اضطراب و استرس و ساير آسيب هاي جسمي و رواني

آیا شما دوست عزیز:

با سلام

مشاهده کلیپ زیر شاید مفید باشد...

http://www.askdin.com/thread41901-2.html

فايل زير قسمت اول بررسي موضوع تاپيك در راديو معارف است. لطفا استماع بفرمائيد :

سلام
نکته اولی که به ذهن بنده میرسه اینه که تکنولوژی برای اینه که انسان راحت باشه و طبیعتا کسی نمیتونه جلوی استفاده از اون رو بگیره چه با قانون چه با فتوا ...

آیا ضروری نیست یک مسلمان شعه در همه حال از جمله استفاده از این شبکه ها نظر دین را هم جویا شود؟

شما مگه زمانی که می خواهید عمل جراحی کنید قبلش استفتا می کنید؟! اونم تکنولوژی دیگه
به نظر من به غیر از دو سه نفر بقیه مراجع شیعه اصلا به روز نیستن و خیلی نظراتشون منطقی نیست(البته با نهایت احترام)

mehrant;591939 نوشت:
مثلا اخیرا اکثرا تو واتساپ یا وایبر گروپ های خانوادگی هست

مصداق صله رحم هم هست و یک مزیت همینه

الهه خشم;591945 نوشت:
خیلی راحت میشه مد ایجاد کرد
خیلی راحت میشه جمعیتی رو دست انداخت
خیلی راحت میشه اذهان عمومی رو به سمتی برد .

اینا به نظرم آسیت جدی هست
الهه خشم;591945 نوشت:
خیلی راحت میشه ارتباطات هر کسی رو بدست آورد
خیلی راحت محل سکونت هر شخص مشخص میشود
خیلی راحت تمام دوستان و اقوام شخص مشخص میشن

اینا هم ایراد هست اما اگر منظور سرویس های اطلاعاتیه هر کشوری که بخواد اطلاعاتی از فردی عادی بدست بیاره نیازی به واتس آپ نداره خیلی راحت تر بدست میارن(یا بهتر بگم دارن!)

الهه خشم;591945 نوشت:
به نظره من ایران هر چه سریعتر باید اقدام به ساخت نرم افزار های جایگزین بکنه

بهترین راه حله برای کم شدن آسیب ها اما مسئولین ما مثل اکثر اوقات خوابن ...
الهه خشم;591945 نوشت:
ولی اگر نرم افزاری ایرانی برای این امر ساخته بشه ... مطمئنا دیگه مردم نمیتونن در درونش آزاد باشن ...

انشا
mehrant;592130 نوشت:
خیلی ها عادت دارن برای عکس پروفایل شون، یه عکس از خودشون میذارن
و یه عده از خانمها عکس از خودشون رو میذارن.گاه با حجاب و گاهی بی حجاب

راه حلش استفاده از عقل هست که خدا به آدم ها داده ...
نسیم رحمت;592326 نوشت:
گسترش انحرافات اخلاقي

رایانه هم شما میتونید پرش کنید از فیلم +18 اینکه دلیل نیست شما مسلمون باش استفاده درست بکن
نسیم رحمت;592326 نوشت:
اشتغال انسان به آن چه فايده اي ندارد

یکی از مهم ترین مشکلاته که وقت رو هدر میده اما این وسائل میتونه ابزار جنگ نرم باشه یعنی به جای اتلاف وقت و پرسه زنی میشه مطالب ارزشی کار کرد رهبری هم این رو تایید کردن که افراد مذهبی خودشون کار هایی بکنند

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

به نظرم مؤمنان بهتر است در چنین فضاهایی حضور مثبت و مؤثر و هدفمند داشته باشند و با نشر مطالب مفید و مثبت به امر به معروف و نهی از منکر بپردازند.
چرا که وقتی چنین امکاناتی می آید افراد منحرف، فوراً آن را اشغال کرده و با نشر اکاذیب و مزخرفات و چرندیات، به راحتی به تبلیغ افکارمسموم خود پرداخته و به گمراه کردن مردم، می پردازند و بنابراین هرکسی که حتی از روی کنجکاوی وارد این فضاها شود با حجمه ی سنگینی از افکار منفی مواجه شده و احتمال گمراهی اش بیشتر خواهد بود.
مؤمنان بیاموزند که این فضاها تریبون بسیار مناسبی برای امربه معروف و نهی ازمنکر است که همانا هدف قیام حضرت اباعبدالله هم همین بود.

اما حضور در این فضاها باید حساب شده و با برنامه ریزی باشد تا موجب اتلاف وقت و ارتباط های نامناسب و غیرضروری نشود.

البته قطعاً باید نظر مراجع معظم تقلید در این مورد هم پرسیده شود، نه فقط در این مورد بلکه درتمام جنبه های زندگی می بایست حکم شرعی را پرسید که قطعاً این ویژگی مؤمنان واقعی است که قبل از انجام هرکاری، بررسی می کنند که آیا این کار را خدا می پسندد یا خیر.
این حرفها که ""مراجع تقلید به روز نیستن!!! و این چیزهارو نمی دونن!!!"" و این حرفهای مزخرف، همگی توطئه ی دشمنان خبیث اسلام است که سعی دارند ما را از این شخصیت های معظم بزرگوار، دور کنند.
---------------
بسیار متشکرم از کارشناس محترم که به آسیب های مهمی اشاره کردند که استفاده ی بی برنامه از این شبکه ها موجب آنها می گردد.
--------------
یک نکته را هم عرض کنم...
فقط لطف کنید تا از صحت مطلبی مطمئن نشدید الکی پخشش نکنید!
انصافاً انقدر خزعبلاتو می فرستن تو این شبکه ها!
کسی که این شایعاتو می سازه هدف خودشو داره و اینکه داره درجهت هدف منفی خودش تلاش می کنه و زیاد، شایسته ی ملامت نیست.
کسی شایسته ی ملامته که بدون عقل و فکر، هر چرندی براش میاد پخش می کنه!
مثلاً

((((((((رئیس بیمارستان فلان اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی از مصرف فلان ماده خودداری کنید. تا حالا ده مورد به فلان بیمارستان ارجاع شده که در اثر خوردن فلان خوراکی، مُردن!!!!!!
آیا می دانید هنگام پخش این پیام، شیطان می آید و نمی گذارد؟! فریب شیطانو نخور! پخشش کن!!!)))))))))))

بالاغیرتاً این چرندیاتو جدی نگیرید. همه اش سیاهنماییه!

به این هم فکر کنید که چرا این همه برنامه رو مفتی میدن دست ایرانیا!
واقعاً اسرائیل که سازنده ی وایبره دلش به حال ما سوخته؟!
قطعاً برای پخش کردن همین افکار مسموم، به ماداده دیگه!
ما می تونیم با پخش مطالب مثبت، بهشون پاتک بزنیم.

موفق باشید

دوستان عزیز سلام
دراستفاده از این شبکه ها توجه شما را به یک نکته خیلی دم دستی جلب می کنم؛
به نظر شما چرا دشمنان دین و مال و ناموس و مملکت ما انقدر دلسوز ما شدند که هی رابه راه برای اوقات فراغت نسل جوان ما برنامه ریزی می کنند و شبکه های اجتماعی رایگان در اختیار ما قرار می دهند!
ضمنان بدونید طبق استفتا رهبر روشن ضمیر انقلاب استفاده از این شبکه ها درصورتیکه به نفع دشمنان نباشد مانعی ندارد اما هرچه تعداد کاربران این شبکه بالاتر برود سود بیشتری در جیب این "عمرو عاص" های زمان می رود.

فايل زير قسمت دوم بررسي موضوع تاپيك در راديو معارف است. لطفا استماع بفرمائيد :

[=Lucida Sans Unicode]

الهه خشم;591945 نوشت:
به نظره من ایران هر چه سریعتر باید اقدام به ساخت نرم افزار های جایگزین بکنه ... البته من خودم یه مشگل دارم اونم این هستش که صحبت افراد در درون فضای اینترنتی نباید قضایی بشه ... ولی اگر نرم افزاری ایرانی برای این امر ساخته بشه ... مطمئنا دیگه مردم نمیتونن در درونش آزاد باشن ...

بسم رب المهدی
سلام. قبلا هم در همین انجمن بحث وایبر شده بود. اونجا هم گفتن که ایران نرم افزارهایی رو تولید کرده و سه چهار تا هم نام بردن. توی این پست:
http://www.askdin.com/thread41901.html#post550722

سلام.
دوستان به درستی جنبه های مثبت و منفی رو عرض کردند.
در مورد استفاده از این نرم افزارها ، میشه همون مثال چاقو رو زد، بستگی به استفاده طرف داره(هم مفیده هم مضر)
مطمعنا تمام کسایی که دارن از این نرم افزارها و فضای مجازی استفاده میکنن،دارای نیازهای گوناگونی هستند که کاربر این برنامه ها میشن، یکی از سر بیکاری ، یکی برای عقب نیفتادن از دنیای فناوری و اطلاعات،یکی دنبال علمه، یکی برای اطلاع از اوضاع کلاسای دانشگاه و دوست یابی وغیر ......

مزایا که مشخصه، بیشتر باید معایب ریشه یابی شوند و بعدا براشون درمونی پیدا بشه.
به نظر من مشکل اصلی از خانواده شروع میشه، منه بچه مثل یه ظرف سفالی میمونم که کوزه گر(خانواده)باید و مسوله که من رو درست شکل بده، و بعدشم اجتماع پیرامونم مثل مدرسه ، دوستان و کلا جامعه ای که در اون رشد میکنم تاثیر گذارن. وقتی من از ابتدا مقید باشم و بهم فهمونده باشن چی خوبه چی بده ، وقتی میام تو این فضاها ، بر اساس داشته های قبلیم که تو خونه و مدرسه ودانشگاه و ... کسب کردم ، رفتار میکنم (ممکنه بعضی جاها اشتباه کنم ، ولی سریعا خودمو اصلاح میکنم ). به غریبه دل نمیبندم، چرت وپرت منتشر نمیکنم، با ناموس کسی بازی نمیکنم، وقت با ارزشم رو صرف جوک نمیکنم. در کل استفاده درست از این فضاها میکنم.

البته نمیشه یک طرفه به قاضی رفت و گفت فقط خانواده مسوله . مسولان ما هم خیلی کوتاهی کردن ، سازمانهایی مثل آموزش پرورش ، صدا وسیما خیلی ضعف دارن که مجال گفتن اشکالاتشون اینجا نیست.

متاسفانه معایب این فضای مجازی بسیار بیشتر از مزایاش شده، و نمیشه یه نسخه کلی برای درمانش داد.

من خودم به شخصه با این که امکان استفاده برام هست ، استفاده نمیکنم. نه برای اینکه گرفتار معایبش بشم، نیاز به این چیزا ندارم ( بذار به جای روشن فکر ، بهم بگن خاموش فکر:Khandidan!:) . هستند افراد معمولی و حتی نخبگان بزرگی در کشورمون که تلفن همراه ندارن. دلیلش رو هم بر هم خوردن آرامش زندگیشون میدونن.

میخوام مثال بزنم در رابطه با اینکه آیا این چیزا برای کسی که کاربر این فضاها است تاثیر مثبت میزاره یانه؟

میخوام از بعد فرهنگی به قضیه نگاه کنیم.
منی که در این فضاها یکسر نمیدونم از تاریخ کشورم حرف میزنم، دم از کورش کبیر میزنم، اشعار ناب شعرا رو منتشر میکنم؛ دکتر شریعتی اینجور گفته اونجور گفته و هزار تا حرف قشنگ دیگه(( البته منم به این بزرگان افتخار میکنم ومعتقدم باید ازشون همیشه گفته بشه)) چقدر این صحبت ها روم تاثیر مثبت گذاشته؛ به خدا قسم خیلی کم......
تو دنیای واقعی نه به پدر ومادر و بزرگتر از خودم احترام میزارم، نه سلام میکنم، نه جواب سلام میدم. چقدر به طبیعت احترام میزارم، تو رانندگی چقدر قوانین رو رعایت میکنم و هزار تا مورد دیگه .... فقط شنیدم کورش کبیر گفته: پندار نیک،گفتار نیک ، کردار نیک..... بابا تو رو به قران قسم ، انتشارش خوبه، بیا عمل هم بکنیم دیگه(( البته به عزیزان بر نخوره ،کلی دارم عرض میکنم ، به کسایی مثل خودم که حرف خوب میزنیم ولی عمل نمیکنیم!!!))

جنبه علمی رو مثال میزنم،
ما دانشجویای فلان رشته تصمیم میگیریم، برای اطلاع از برگزاری کلاس ها ، تاریخ میان ترم و رفع اشکال یه گروه تشکیل بدیم تو وایبر ، واتس آپ و ..... تا اینجاش خوبه. ولی وقتی من دانشجو میام از مسیر خودم خارج میشم ،چطور ی ، میام جذاب ترین عکس خودم رو میزارم که چی بشه،از هر دری باب سخن رو باز میکنم ، مگه هدف من از عضویت در این گروه ، کسب علم نبوده، میبینی آخر کار همه حرفی زده میشه به جز در باب دانشگاه .....( بازم میگم روی سخنم به افرادی هست که ظرفیت استفاده ندارن))

ببخشید سرتون رو درد آوردم، در کل میخوام بگم تو کشور ما تا الان خیلی تاثیر زیادی روی علم و فرهنگ و چیزای دیگه نگذاشته.

این رو هم یادآور بشم، همونطور که میدونیم این چیزا تاریخ مصرف داره( مثلا بلوتوس ، یادتون میاد وقتی باب شد، مردم چیکار میکردن، الان چی فقط در موارد ضروری ازش استفاده میشه)

انشا الله همیشه در راه صحیح قدم برداریم

همه فقط از بعد اقتصادی بهش نگاه میکنن و ب سمتش میرن!

آیا میتوان منکر این موضوع شد که شرکت وایبر و اپلیکیشن هایی از این دست در کشور اسراییل هستند و بدون هیچ تبلیغاتی و به صورت رایگان این اپ ها را د راختیار ممالک قرارمیدهند .به نظر شما چرا ارتش مصر استفاده از وایبر را برای سربازان خود ممنوع کرده است؟؟؟؟

لبیک یا علی النقی;592386 نوشت:
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
به نظرم مؤمنان بهتر است در چنین فضاهایی حضور مثبت و مؤثر و هدفمند داشته باشند و با نشر مطالب مفید و مثبت به امر به معروف و نهی از منکر بپردازند.
چرا که وقتی چنین امکاناتی می آید افراد منحرف، فوراً آن را اشغال کرده و با نشر اکاذیب و مزخرفات و چرندیات، به راحتی به تبلیغ افکارمسموم خود پرداخته و به گمراه کردن مردم، می پردازند و بنابراین هرکسی که حتی از روی کنجکاوی وارد این فضاها شود با حجمه ی سنگینی از افکار منفی مواجه شده و احتمال گمراهی اش بیشتر خواهد بود.
مؤمنان بیاموزند که این فضاها تریبون بسیار مناسبی برای امربه معروف و نهی ازمنکر است که همانا هدف قیام حضرت اباعبدالله هم همین بود.
اما حضور در این فضاها باید حساب شده و با برنامه ریزی باشد تا موجب اتلاف وقت و ارتباط های نامناسب و غیرضروری نشود.
البته قطعاً باید نظر مراجع معظم تقلید در این مورد هم پرسیده شود، نه فقط در این مورد بلکه درتمام جنبه های زندگی می بایست حکم شرعی را پرسید که قطعاً این ویژگی مؤمنان واقعی است که قبل از انجام هرکاری، بررسی می کنند که آیا این کار را خدا می پسندد یا خیر.
این حرفها که ""مراجع تقلید به روز نیستن!!! و این چیزهارو نمی دونن!!!"" و این حرفهای مزخرف، همگی توطئه ی دشمنان خبیث اسلام است که سعی دارند ما را از این شخصیت های معظم بزرگوار، دور کنند.
---------------
بسیار متشکرم از کارشناس محترم که به آسیب های مهمی اشاره کردند که استفاده ی بی برنامه از این شبکه ها موجب آنها می گردد.
--------------
یک نکته را هم عرض کنم...
فقط لطف کنید تا از صحت مطلبی مطمئن نشدید الکی پخشش نکنید!
انصافاً انقدر خزعبلاتو می فرستن تو این شبکه ها!
کسی که این شایعاتو می سازه هدف خودشو داره و اینکه داره درجهت هدف منفی خودش تلاش می کنه و زیاد، شایسته ی ملامت نیست.
کسی شایسته ی ملامته که بدون عقل و فکر، هر چرندی براش میاد پخش می کنه!
مثلاً
((((((((رئیس بیمارستان فلان اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی از مصرف فلان ماده خودداری کنید. تا حالا ده مورد به فلان بیمارستان ارجاع شده که در اثر خوردن فلان خوراکی، مُردن!!!!!!
آیا می دانید هنگام پخش این پیام، شیطان می آید و نمی گذارد؟! فریب شیطانو نخور! پخشش کن!!!)))))))))))
بالاغیرتاً این چرندیاتو جدی نگیرید. همه اش سیاهنماییه!
به این هم فکر کنید که چرا این همه برنامه رو مفتی میدن دست ایرانیا!
واقعاً اسرائیل که سازنده ی وایبره دلش به حال ما سوخته؟!
قطعاً برای پخش کردن همین افکار مسموم، به ماداده دیگه!
ما می تونیم با پخش مطالب مثبت، بهشون پاتک بزنیم.
موفق باشید

ممنونم از همکاری شما

خدایا دوست دارم;593152 نوشت:
البته نمیشه یک طرفه به قاضی رفت و گفت فقط خانواده مسوله . مسولان ما هم خیلی کوتاهی کردن ، سازمانهایی مثل آموزش پرورش ، صدا وسیما خیلی ضعف دارن که مجال گفتن اشکالاتشون اینجا نیست.

واقعیت همینه -افراد نالایقی هستند که منابع کشور رو از بین میبرن و هیچی به هیچی حرفم بزنی میشی ضد انقلاب:Moteajeb!: انتقاد کنی باید رفع شبهه بشه!!!
من خودم به شخصه با این که امکان استفاده برام هست ، استفاده نمیکنم. نه برای اینکه گرفتار معایبش بشم، نیاز به این چیزا ندارم ( بذار به جای روشن فکر ، بهم بگن خاموش فکر)

منم استفاده نمیکنم و خانواده هم خیلی مذهبی نیستن کسی هم بهم نگفته خاموش فکر!!! خاموش فکر اون هایی هستند که میگن این چیزا 100 درصد بده هموناییکه به یخچال وقتی اومد گفتن غرب زدگیه بعد گفتن تجمل گرایی و ...
فراد معمولی و حتی نخبگان بزرگی در کشورمون که تلفن همراه ندارن. دلیلش رو هم بر هم خوردن آرامش زندگیشون میدونن.
!!!
منی که در این فضاها یکسر نمیدونم از تاریخ کشورم حرف میزنم، دم از کورش کبیر میزنم، اشعار ناب شعرا رو منتشر میکنم؛ دکتر شریعتی اینجور گفته اونجور گفته و هزار تا حرف قشنگ دیگه(( البته منم به این بزرگان افتخار میکنم ومعتقدم باید ازشون همیشه گفته بشه)) چقدر این صحبت ها روم تاثیر مثبت گذاشته؛ به خدا قسم خیلی کم......
تو دنیای واقعی نه به پدر ومادر و بزرگتر از خودم احترام میزارم، نه سلام میکنم، نه جواب سلام میدم. چقدر به طبیعت احترام میزارم، تو رانندگی چقدر قوانین رو رعایت میکنم و هزار تا مورد دیگه .... فقط شنیدم کورش کبیر گفته: پندار نیک،گفتار نیک ، کردار نیک..... بابا تو رو به قران قسم ، انتشارش خوبه، بیا عمل هم بکنیم دیگه(( البته به عزیزان بر نخوره ،کلی دارم عرض میکنم ، به کسایی مثل خودم که حرف خوب میزنیم ولی عمل نمیکنیم!!!))

موافقم!
همونطور که میدونیم این چیزا تاریخ مصرف داره( مثلا بلوتوس ، یادتون میاد وقتی باب شد، مردم چیکار میکردن، الان چی فقط در موارد ضروری ازش استفاده میشه)

شاید حق با شما باشه

میخوام از بعد فرهنگی به قضیه نگاه کنیم.

می پسندم و تایید می کنم

سلام علیکم
با تشکر و سپاس از همه کاربران گرامی و استاد محترم
بنده حقیر مدتی است به دنبال این هستم ببینم واقعا استفاه از این برنامه چگونه است! آیا باید استفاده کرد یانه؟!
علت سوالم هم این است که یک دیدگاه در این زمینه وجود دارد و آن هم اینکه افراد مذهبی وارد این فضاها شوند و برعلیه دشمن کار کرده و تبلیغ دین کنند حتی برخی از طلاب آمده اند و به ما میگویند برخی از حوزه ها برای طلابشان گروه های تبلیغاتی تشکیل دارند و دارند در این شبکه ها فعالیت میکنند

امابنده حقیر هنوز چند مورد برایم حل نشده و جای سوال است:

1- با استفاده ما و عضویت ما در واتس آپ و وایبر و فیسبوک و ..که اسرائیلی هستند ارزش افزوده این شبکه ها بالا میرود و در واقع کمک مالی به ظالم میشود!! دقیقا میشود مانند استفاده از محصولات اسرائیلی یا محصولاتی که تحت لیسانس اسرائیل است

2-یک مساله دیگری که در اینجا وجود دارد بحث فیلتر حبابی است که این هم مساله مهمی است و تبلیغات دینی افراد مذهبی در این فضا را به حاشیه میبرد!و ممکن است نتایج آنچنانی نداشته باشد و بیشتر همان کمک مالی به این سرویس ها شود

3- حال بحث استخراج اطلاعات و غیره توسط شبکه های جاسوسی هم بماند که جای خود را دارد

سوال بنده اکنون این است ،تکلیف چیست؟ آیا باید وارد این فضاها شد و تبلیغ دین کرد و تبلیغات ضد دینی را پاسخ گفت یا اینکه نباید وارد شد؟
از کارشناسان گرامی و کاربران محترم تقاضا دارم بفرمایند اکنون با این توصیفات باید عضو این شبکه ها شد یا نه؟

باتشکر
التماس دعا،یازهرا(س)

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام

يه مطلب خيلي مهم كاربرد سياسي اين اپليكيشن هاست.يك شبكه انتقال پيام درست شده كه در چند ماه اخير حادثه اسيدپاشي اصفهان رو تبديل به يك بحران اجتماعي بزرگ كرد.
و در مورد بعدي كاربران اين شبكه را در مرگ پاشايي به خيابان آورد!!!
در واقع اعضاي اين شبكه لشكرياني هستند كه در مواردي مثل انتخابات و... ميتوان از آنها استفاده كرد.در فتنه 88 فتنه گران نهايت استفاده رو از فضاي مجازي بردند و ما غافلگير شديم.
نبايد بگذاريم دوباره اتفاق و بحراني رخ دهد سپس وارد اين فضاها بشويم پس حضور هدفمند مذهبي ها و انقلابي ها در اين شبكه ضروري است.

ومن الله التوفيق[/]

[="Tahoma"][="Black"]فضاي مجازي محل امتحان‌ها و تکليفهای جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش‌های آدم‌ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است.همچون تمام امتحانات دنیا، نه می‌توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می‌توان به راحتی از آسیب‌هایش در امان بود. همۀ دنیا همینطور است.
هدف تمام امتحانات الهی سنجش میزان عزم و ایمان انسان‌ها در مواجهۀ عقلانی با «هوای نفس و تمایلات بی‌ارزش» طبق دستورات دین است، که موجب رشد انسان‌ها و تعالی روحی آنها می‌شود. این‌بار نیز فضای مجازی با همۀ مختصات تازه‌ای که دارد و تغییرات گسترده‌ای که ایجاد کرده است، چیزی نیست جز زمینۀ جدیدی برای سنجش قدرت روحی انسان و بستر تازه‌ای برای تکالیف انسانی و دینی، که باید ببینیم چگونه از عهدۀ آنها برخواهیم آمد.
انساني که از عقل و تجربه بیشتری نسبت به نسل‌های قبل برخوردار است و از امکانات بهتری برای زندگی بهره می‌برد، طبیعی است که با امتحانات جدید و پیچیده‌تری هم مواجه شود. مهم این است که ما بتوانیم در مواجهه با این عرصه، هوشمندانه و مسئولانه برخورد کنیم، و با نشان دادن قدرت معنوی خود محل تجلی حکمت خداوند متعال در خلقت انسان قرار گیریم.
علاوه بر آنکه اگر ما در آخرالزمان قرار گرفته باشیم، ممکن است این جزئی از شرایط امتحانات نهایی ما هم باشد. امتحانات نهایی دوران غیبت هم، دشواری‌های خاص خود را دارد. در امتحانات نهایی کمتر فرصت جبران است و غربالش شبیه قیامت است؛ خیلی‌ها می‌روند و خیلی‌ها می‌رویند. اینکه ابزار و فناوری فضای مجازی، از کدام فرهنگ و تمدن سرچشمه گرفته و یا مهم‌تر از آن، اینکه چگونه جریان سلطه در حال سوءاستفاده از این ابزار است، مسئولیت ما را در مواجهه با این فضا کم نمی‌کند که هیچ، بیشتر هم می‌کند. فعلاً این ماییم و این امکاناتی که می‌تواند موجب شکست ما و یا برعکس شکست دشمنان ما بشود. ما باید ببینیم با امتحان الهی در مواجهه با این فضای جدید چگونه برخورد می‌کنیم؛ آیا محل تجلی قدرت خدا می‌شویم یا محل تجلی ضعف خودمان؟
بی‌تردید اگر خداوند توان رویارویی با چنین امتحانی را در ما نمی‌دید، چنین آزمونی را پیش روی ما قرار نمی‌داد.
فضای مجازی واقعاً مسئولیت ما را سنگین‌تر کرده است و می‌توانیم چند برابر پیشینیان ثواب ببریم و جهاد کنیم. همانطور که می‌توانیم چندین برابر دچار ضعف و معصیت شویم.
فضای مجازی فرصتی است برای آنکه میزان درک خود از حقایق ناب دینی را ارزیابی کنیم، و بخشی از درک خود را به دیگران منتقل کنیم. گاهی در جریان انتقال معرفت دینی خودمان به دیگران است که می‌فهمیم چقدر می‌فهمیم. و نیز فرصتی است برای اینکه بفهمیم چقدر عاشق دین خدا و اولیاء خدا هستیم و یا چقدر خودخواهیم و بی‌خیال خدمت به دین.

معلوم است که این فضا، هم خطرات جدیدی را برای ما به دنبال دارد، و هم امکانات جدیدی را برای رشد فردی و اجتماعی در اختیار ما قرار می‌دهد. اما نباید صرفاً منفعلانه برخورد کنیم؛ باید ضمن صیانت و محافظت از آنچه می‌خواهند از ما بگیرند، از فرصتهای این فضا استفاده کنیم. وقتی به فرصت‌های فضای مجازی نگاه می‌کنیم، به سهولت درمی‌یابیم چقدر جای این فناوری برای افزایش هدایت بشر و نجات انسان‌ها خالی بود، و... شاید این فرصت‌ها یکی از زمینه‌های پدید آمدن مقدمات ظهور باشد. در مواجهه با تهدیدهای فضای مجازی دو اقدام اساسی لازم است؛ یکی آنکه تقوا را رعایت کنیم تا آلودگی‌های این فضا نَفَس ما را نگیرد؛ چون یکی از خصوصیات این فضا گسترش هرزگی است. و دیگر اینکه نظم و زمان‌بندی استفاده از این ابزار و حضور در فضای مجازی را نباید فراموش کنیم. زیرا یکی از خصوصیات این فضا هدررفتن و بی‌نظمی در زمان است و به دلیل آنکه هر لحظه در اختیار ماست، می‌تواند از سر کنجکاوی یا به هر دلیل دیگری نظم زندگی ما را بهم بزند.
امکان «دسترسی راحت و منظم به اطلاعات»، «پردازش و انتخاب دقیق نیازمندی‌ها»، «انتقال سریع و فراگیر آگاهی‌ها»، «تبلیغ موثر و مکرر ارزش‌ها»، و فواید فراوان دیگر در فضای مجازی، وظایف مؤمنان را در زمینۀ دعوت به حق و ترویج حق‌پرستی بسیار زیادتر کرده است. پیام‌های مظلوم انقلاب مقتدر ما منتظر جهانی شدن هستند؛ باید جهان تشنۀ دریافت پیام‌های انقلاب و اسلام ناب را دریافت.
در این میان، آنچه موجب تأسف فراوان است، تأمین نشدن زیرساخت‌ها و به سرانجام نرسیدن شبکۀ ملی فضای مجازی است که در حد یک فاجعۀ تأسف‌آور است. باید به حال و فرجام جامعه‌ای که برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب و امن در فضای مجازی تلاش و اقدام فوری نمی‌کند گریست. نداشتن شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات مانند این است که صدا و سیما و مخابرات کشور را از دیگران و احیاناً دشمنان قرض بگیریم و به آنان وابسته باشیم. مثلاً در زمان جنگ، به دشمن خود بگوییم بخشی از مخابرات و برنامه‌های تلویزیون خود را برای استفادۀ ما اختصاص دهید.
انقلاب اسلامی از ابتدا با قدرت نرم به پیروزی رسیده و تداوم پیدا کرده است، و سخت‌افزار اینترنت به سهولت می‌تواند در خدمت نرم‌افزار انقلاب اسلامی ما قرار گیرد. حتی بیش از آنکه بتواند در خدمت ضد انقلاب قرار بگیرد، ذاتاً برای ما بیشتر می‌تواند مفید واقع شود .

حجت الاسلام پناهيان[/]

سلام
لطفا نظرتون رو درباره شبکه هایی مثل واتس اپ و وایبر و وی چت و... بیان کنید.

من که تا حالا به جز تاثیرات منفی چیزی نشنیدم بخصوص زیاد شدن خیانت و ارتباطهای پنهانی زنان و مردان متاهل که جای تاسف داره واقعا!
حالا تاثیراتش روی دخترا وپسرای مجرد که دیگه ولش کن .......
کلا ایرانی جماعت جنبه تکنولوژیهای جدید رو نداره واین ثابت شده اون از ماهواره اینم از این وایبر واتساب واین چیزا..... چون به جز استفاده منفی هیچی به ذهنشون نمیرسه!

*آبی بیکران*;621278 نوشت:
من که تا حالا به جز تاثیرات منفی چیزی نشنیدم بخصوص زیاد شدن خیانت و ارتباطهای پنهانی زنان و مردان متاهل که جای تاسف داره واقعا!
حالا تاثیراتش روی دخترا وپسرای مجرد که دیگه ولش کن .......
کلا ایرانی جماعت جنبه تکنولوژیهای جدید رو نداره واین ثابت شده اون از ماهواره اینم از این وایبر واتساب واین چیزا..... چون به جز استفاده منفی هیچی به ذهنشون نمیرسه!

موافقم

من خودم هیشکدوم اینا رو رو گوشیم نصب نکردم

فیس بوک رو هم فقط 2 3 ماه داشتمش ... اون موقه ای که فیلتر نبود و تازه اومده بود و انقدر خز نشده بود ... بعدش دیگه اونم دی اکتیو کردمو خلاص

به نظرم توی اینجور محیطا خودتم اگه بخوای خوب باشی و استفاده درست کنی ... یه عده هستن که مزاحمت میشن و از راه به درت میکنن Fool

از راه به در شدن ... حتی در همین حد که قلقلکت بیاد که مزاحم گرامی امروز چرا ازش خبری نیس ...هم برای جرقه اولیه از راه به در شدن کافیه Fool

[="Tahoma"][="Navy"]

هوای سرد;606191 نوشت:
سلام

سلام
یک تهدید و یک فرصت تهدید شدنی است
نمیگویم هم فرصت و هم تهدید چون این در مورد ابزاری به کار برده میشه که تمامش در اختیار ما باشه
اما تمام واتساپ در اختیار ما نیست و همیشه یکطرفش اون شرکتی است که اونو راه اندازی و پشتیبانی می کنه و به راحتی میتونه درش دخل و تصرف کنه
لذا اگه فرصت باشه به راحتی قابل تبدیل شدن به تهدید هم هست
اما آن جهت تهدید بودنش نیازی به بحث نداره
یا علیم[/]

یارب;599660 نوشت:
سلام علیکم
با تشکر و سپاس از همه کاربران گرامی و استاد محترم
بنده حقیر مدتی است به دنبال این هستم ببینم واقعا استفاه از این برنامه چگونه است! آیا باید استفاده کرد یانه؟!
علت سوالم هم این است که یک دیدگاه در این زمینه وجود دارد و آن هم اینکه افراد مذهبی وارد این فضاها شوند و برعلیه دشمن کار کرده و تبلیغ دین کنند حتی برخی از طلاب آمده اند و به ما میگویند برخی از حوزه ها برای طلابشان گروه های تبلیغاتی تشکیل دارند و دارند در این شبکه ها فعالیت میکنند

امابنده حقیر هنوز چند مورد برایم حل نشده و جای سوال است:

1- با استفاده ما و عضویت ما در واتس آپ و وایبر و فیسبوک و ..که اسرائیلی هستند ارزش افزوده این شبکه ها بالا میرود و در واقع کمک مالی به ظالم میشود!! دقیقا میشود مانند استفاده از محصولات اسرائیلی یا محصولاتی که تحت لیسانس اسرائیل است

2-یک مساله دیگری که در اینجا وجود دارد بحث فیلتر حبابی است که این هم مساله مهمی است و تبلیغات دینی افراد مذهبی در این فضا را به حاشیه میبرد!و ممکن است نتایج آنچنانی نداشته باشد و بیشتر همان کمک مالی به این سرویس ها شود

3- حال بحث استخراج اطلاعات و غیره توسط شبکه های جاسوسی هم بماند که جای خود را دارد

سوال بنده اکنون این است ،تکلیف چیست؟ آیا باید وارد این فضاها شد و تبلیغ دین کرد و تبلیغات ضد دینی را پاسخ گفت یا اینکه نباید وارد شد؟
از کارشناسان گرامی و کاربران محترم تقاضا دارم بفرمایند اکنون با این توصیفات باید عضو این شبکه ها شد یا نه؟

سلام به همه
به نظرم پرداختن به اين سوالات خيلي مهمه ، چون اكثر نظرهاي موافق و مخالف ، نهايتاً به همين سوال ها ختم ميشه

يه تفكيك بايد صورت بگيره كه من توي صحبت هاي دوستان كمتر اين تفكيك رو ديدم (شايد بشه گفت اصلاً نديدم)
و دقيقاً خيلي از اختلاف نظرهاي دوستان ، بخاطر همين عدم تفكيك هست

تفكيك به دو بخش شخصي و عمومي

وقتي از مطلبي مثل شبكه هاي اجتماعي پرسيده ميشه ، بايد تفكيك بالا رو در نظر بگيريم. چرا؟

چون

اگر بگيم: حالا كه فهميدم فيسبوك مال اسرائيله ، ديگه ازش استفاده نميكنم
سوال: آيا من استفاده نكنم ، ديگه كل ايران استفاده نميكنن؟!

اگر بگيم: تعداد كسايي كه استفاده ميكنن اينقدر زياده كه من بين اونها معلوم نيستم و كار من تاثيري نداره
سوال: آيا اگر همه خواستن بيفتن توي چاه ، من هم بايد بيفتم؟!

پس ما بايد دو استراتژي داشته باشيم

شخصي
هر كسي ميتونه راهكاري براي شخص خودش در نظر بگيره. مثلاً من خودم قبلاً توي فيسبوك بودم. اما بعد فهميدم كه مضرات اين شبكه ها خيلي خيلي بيشتر از سود اونهاست. بعد از اون ديگه عضو هيچكدوم از اينها نيستم. نه وايبر ، نه ويچت ، نه.... هيچكدوم. عضويت فيسبوكم رو لغو نكردم چون دوستاني دارم كه مشورت هايي ازشون ميگيرم ، ولي تقريباً دو ماهي يك بار اون هم براي 1 ساعت ميرم و نظرشون رو ميگيرم و ميام بيرون

عمومي
بخش قبلي نظر شخصيِ من بود كه مطرح كردم. شايد كساني هم با من هم نظر باشن. اما بطور كلي افراد زيادي هستن كه دارن از اين اپليكيشن ها استفاده ميكنن و با انكار اين واقعيت به نتيجه نميرسيم. پس قدم اول رو من درمورد خودم برداشتم ، حالا بايد درمورد بخش عموميِ اين موضوع هم راهكار بدم. چيزي كه به ذهن من ميرسه اينهاست:

1 - آموزش
انتظار از مسئولين كه بهتره كلاً نداشته باشيم! اونها كلاً جملهء مورد علاقه شون اينه: درمورد قبلي اشتباه كرديم. ايشالا برا بعدي جبران ميكنيم!
ابتدا خودمون بايد آگاهي خودمون رو بالا ببريم و بعد از اون هم به اطرافيان خودمون آموزش بديم. لازم نيست نقش سوپرمن رو بازي كنيم. همين كه خودمون و اطرافيانمون آگاه بشيم خيلي هنر كرديم. حالا اگر بعدش هم توان و وقتي بود ، ديگران رو هم در حد خودمون راهنمايي ميكنيم

2 - برنامه ريزي
حالا كه استفاده از اين برنامه ها براي عموم اجتناب ناپذيره ، پس فرهنگ متناسب با عقايد خودمون رو برش حاكم كنيم. براي مثال ، واقعاً نيازي نيست كه 24 ساعت توي اين برنامه ها باشيم. ميتونيم زمان تعيين كنيم و خودمون رو ملزم به رعايت اين زمان بندي كنيم. همينطور نياز نيست 50 مدل از اين برنامه ها رو داشته باشيم ، چون در اين صورت حتي اگر بخوايم براي هر كدوم نيم ساعت وقت بذاريم ، روي هم ميشه همون 24 ساعت!

3 - فيلتر دروني
بايد پذيرفت كه وسوسه ها اين روزها بسيار زياد شده و توجه دو چندان رو ميطلبه. اين روزها ، از كوچه و بازار بگير تا ماهواره و اينترنت و اپليكيشن ها ، همشون شامل نكات منفي و تحريك كننده هستن. لذا بايد هم خودمون و هم اطرافيانمون رو با تقويت مفاهيم اعتقادي و ديني ، به قول معروف فيلتر دروني كنيم

4 - فيلتر موضوعي
من با فيلتر كردن اپليكيشن ها شديداً مخالفم ، اما با فيلتر كردن موضوعي موافقم. البته نه فيلتري مثل فيلتر اينترنت! مثلاً اگر در يك اپليكيشن يا شبكهء اجتماعي ، گروهي وجود داره كه فيلم هاي آنچناني ميذاره ، همون گروه فيلتر بشه ، نه اينكه كل اون برنامه فيلتر بشه

دوستان دقت كنيم كه اين دهكده جهاني و ما جزئي از اين دهكده هستيم و نمي تونيم خودمونو جدا كنيم . همين اينترنت و همين سايت نمي شه آدم مشكل دار پيدا كرد كه هدف پليد داشته باشي ولي مي بينيم كه نكات مثبتش بيشتر از منفيشه. برادر من اربعين كربلا بود و انتن دهي تو اون شرايط چيزي در حدود صفره ولي با وايبر و از طريق اينترنت هر روز 1 ساعت باهم صحبت مي كرديم اگه بخواي حساب كني هزينه رو كه با تلفن بخواي صحبت كني يكي دو ميليون فقط پول تلفن مي شد كه براي ما چيزي در حدود مجاني تموم شد.
با توجه به پر مخاطب بودن اين شبكه هاي اجتماعي مگه نمي شه بحث ديني و تبليغ ديني كرد و همه رو مطلع كرد . اونيكه منحرفه فرقي براش نمي كنه تو كوچه ، خيابون ، اينترنت و خلاصه همه جا براش فراهم هست همه چي . دوستاني رو مي شناسم كه بوسيله همين شبكه هاي اجتماعي گروه هاي خانوادگي تشكيل دادن و از احوال هم باخبراند .چاقو هم ميشه ازش بد استفاده كرد و قتل مرتكب شد و هم ميشه ازش درست استفاده كني و چقدر مفيد باشه

*آبی بیکران*;621278 نوشت:
کلا ایرانی جماعت جنبه تکنولوژیهای جدید رو نداره
با كليت حرف شما موافقم. بخشي رو هم كه نقل قول كردم كامل رد نميكنم ولي روش حرف دارم

1 - اصولاً جنبه چيه؟ يعني مردم همه مومن بودن و تا فيسبوك و وايبر و اينا اومد مردم هم بي جنبه بازي درآوردن و منحرف شدن؟ يه نظر من اين شوق ، همون وسوسه هست كه بارها معصومين(ع) تاكيد كردن نذاريد تحريك بشه. مثلاً شنيديم كه دختر و پسر نامحرم نبايد بيش از حد صميمي بشن چون اين كار باعث تحريك به گناه ميشه. اما بعدها ديديم كه اين حرف مد شد كه دختر و پسر بايد جنبه داشته باشن كه با هم حرف بزنن ولي تحريك نشن! ماهواره و اينترنت و اينها هم همينطور داره باهاش برخورد ميشه. عوامل تحريك آميز (لزوماً منظورم تحريك جنسي نيست) در اين جاها خيلي زياده و مهمترين كار اينه كه از برخورد با اين تحريك ها اجتناب بشه كه اگر نشه ، نتيجه ش همين ميشه كه ميبينيم. ارتباط چنداني هم به جنبه نداره

2 - مگه ما تمام كشورها رو ديديم و مردمش رو كامل ميشناسيم كه ميگيم فقط مردم ما هستن كه جنبه ندارن؟ يه زماني مردم ايران ميومدن جلوي دوربين و همه ميگفتن ببينيد چقدر ايراني ها بي جنبه هستن! اما مثلاً توي جام جهاني تو كشورهاي اروپايي مي بينيم كه دوربين ميره روي يه نفر ، چطور از خوشحالي بالا و پايين ميپره

3 - اينكه ميگيم ايراني ها بي جنبه بازي درآوردن ، بخشيش بخاطر نتايجي هست كه مي بينيم. مثلاً يه خانمي با حجاب بوده ولي جنبه نداشته و تحت تاثير اين شبكه ها قرار گرفته و بي حجاب شده ، اما خارجي ها اينطور نشدن!!! آخه مگه خارجيه حجاب داشته كه الان بخواد برداره؟ خيلي از خصوصياتي كه در ما ترك شده ، خارجي ها كلاً نداشتن كه بخوان ترك كنن

اما يه نكته هم در تاييد فرمايش شما. شايد حرف شما از اين بابت بود كه مثلاً خارجيه وايبر داره ، صبح پيام هاش رو چك ميكنه و پاسخ ميده ، ديگه رفت تا چند ساعت بعد و شايد استفادش در كل روز به 10 دقيقه هم نرسه. يعني به اندازهء رفع نياز. ولي ايرانيه ساعت 5 صبح بيدار ميشه و مثلاً توي فيسبوكه تا 1 شب!!!! از اين نظر باهاتون موافقم

alen_mah;621296 نوشت:
.چاقو هم ميشه ازش بد استفاده كرد و قتل مرتكب شد و هم ميشه ازش درست استفاده كني و چقدر مفيد باشه

انصافا این مثال چاقو دیگه خیلی خز شده

هر چیزیو برمیدارن باهاش استدلال میکنن

سلام

حق میگوید که چیز خوبی نیست و نباید عمر خودمون رو برای این ابزارها هدر داد..

گرچه استفاده های مفید ازش بشه ولی سازنده اونها افرادی هستند که مخالف اسلام و شیعیان می باشند...

Miss Chadoriii;621313 نوشت:
انصافا این مثال چاقو دیگه خیلی خز شده

هر چیزیو برمیدارن باهاش استدلال میکنن

الان مشكل شما وايبره و... يا خز شدن كاربردهاي چاقو :Gig::Gig::Gig:

raha-h;621316 نوشت:
سلام

حق میگوید که چیز خوبی نیست و نباید عمر خودمون رو برای این ابزارها هدر داد..

گرچه استفاده های مفید ازش بشه ولی سازنده اونها افرادی هستند که مخالف اسلام و شیعیان می باشند...

من حقيقتا متوجه منطقتون نشدم يعني هر چيزي كه سازنده اون مخالف اسلام و شيعيان باشه نبايد استفاده كرد !!!!!!!!!!!!!!

هوای سرد;606191 نوشت:

با توجه به عدم وجود رقابت و انحصاری بودن سیستم مخابرات در ایران

و تلاش اپراتورهای محترم برای چاپیدن بیشتر ملت

بسیار هم خوب هستند.

این که شما بتوانید با هزینه ای بسیار بسیار کم با افراد به صورت صوتی، تصویری و یا متن مراوده داشته باشید

این دیگر به خود فرد مرتبط است که مثلا مراوده علمی داشته باشد یا به دنبال کارهای خاکبرسری برود

بخش زیادی از مخالفت ها به این دلیل است که نان شرکت های مخابراتی آجر می شود و طبق معمول برای حل مشکل، این سیستم ها اسرائیلی و ماسون و جاسوس می شوند

alen_mah;621323 نوشت:

هیشکدوم

من فقط به نظرم زندگی زمانای قدیم که موبایل هم نبود اصلا چه برسه به وایبر و وی چت و ... خیلی دوست داشتنی تر و شیرین تر بود

ببینید این استدلال چاقو ... درسته ها اصلش

ولی عمیق که میشه آدم میبینه سودشم عینه ضرره

alen_mah;621323 نوشت:

من حقيقتا متوجه منطقتون نشدم يعني هر چيزي كه سازنده اون مخالف اسلام و شيعيان باشه نبايد استفاده كرد !!!!!!!!!!!!!!

خیر.....باید با احتیاط سنجید...البته نظر شخصیه منه

تو وایبر در صورتی ک شما شمارهی طرفو داشته باشید و رضایت هم داشته باشید اون شخص میتونه بهتون پیام بده اینجوری کی میتونه مزاحمتون بشه یا باعث خیانت بشه؟؟؟اون طرف وقتی شمارتونو داره میتونه بدون رضایت شما بهتون اس بده.ب نظر من ایراد از خودمونه ب خاطر این هنه تعداد خیانت هو و مزاحمتا.الکی گردن این برنامه ها نندازیم

mehrdad1919;621333 نوشت:
تو وایبر در صورتی ک شما شمارهی طرفو داشته باشید و رضایت هم داشته باشید اون شخص میتونه بهتون پیام بده اینجوری کی میتونه مزاحمتون بشه یا باعث خیانت بشه؟؟؟اون طرف وقتی شمارتونو داره میتونه بدون رضایت شما بهتون اس بده.ب نظر من ایراد از خودمونه ب خاطر این هنه تعداد خیانت هو و مزاحمتا.الکی گردن این برنامه ها نندازیم

شاید یکی از همونایی که شمارتونو داره هوس کرد زندگیه همسر شما رو ماله خودش کنه

شمارتونم داره ... شما هم دارید ... جفتتونم رضایت دارید بهم پیام بدید Fool

یواش یواش انقد پیام میده و پاشو از گلیمش درازتر میکنه که زندگی همسر شما رو میکشه بالا

.

.

اصلا مردا همون گوشی 1100 نوکیا هم از سرشون زیاده Fool والا:khandeh!:

این کارو با اس ام اس یا کارای دیگه هم میتونه انجام بده.در ضمن همسری ک بخاد خیانت کنه بدون این چیزا هم اینکارو میکنه.همینه ک میگم ایراد از ماست

mehrdad1919;621339 نوشت:
این کارو با اس ام اس یا کارای دیگه هم میتونه انجام بده.در ضمن همسری ک بخاد خیانت کنه بدون این چیزا هم اینکارو میکنه.همینه ک میگم ایراد از ماست

بله

واسه همینه که من میگم زمانای قدیم که موبایل نبود خیلی زندگیا بهتر بود

اصلا هم اینطور نبوده ب نظر من.اینکه ما فرهنگ استفاده از ی وسیله رو نداریم دلیل نداره بگیم قبلانبود بهتر بوده.الان ادم از خونه میره بیرون تهش اینه ک ی گوشی همراش هست ک خانواده نگران نشن چند دقیقه دیر کرد یا 1000تا استفاده مفید دیگه مثل کارای بانکی و ....اینکه ما بخاطر ایرادی ک از خود جامعه تو نبودن فرهنگ استفاده از ی وسیله هست ک کلا نمیگه اون وسیله به درد نمیخوره.الان خود شما گوشیتونو همسرتون ازتون بگیره ک خیانت نکنی ناراحت نمیشی؟

باسلام به نظر شما چرااین امکانات به صورت رایگان وبه این سرعت دراختیارجوانان ایرانی قرار گرفت؟
مگر کشور ما تحریم نیست؟پس چرا به روز ترین تکنولوژی ها وارد ایران می شود؟
من فکر می کنم اینها سرقت اطلاعاتی است یه چیزی مثل همون سرقت ژنتیکی!شما هر اطلاعات وپیامی رو که در وایبر یاواتس آپ و...ثبت می کنیددر سرور قابل مشاهده است یعنی سازندگان می فهمند شما به چه چیزی علاقه دارید از چه چیزی ناراحت می شوید! سطح دینداریتان چقدر است!باچه چیزی احساساتی می شویدوکلی چیزهایی که مفت ومسلم در اختیارشان قرار می دهیم
:_loool:

alen_mah;621296 نوشت:
چاقو هم ميشه ازش بد استفاده كرد و قتل مرتكب شد و هم ميشه ازش درست استفاده كني و چقدر مفيد باشه

Miss Chadoriii;621313 نوشت:
انصافا این مثال چاقو دیگه خیلی خز شده. هر چیزیو برمیدارن باهاش استدلال میکنن

آخه مثال خوبيه و همه جا در دسترسه :Nishkhand:

اتفاقاً به نظرم براي اين مورد ، بهترين مثال چاقو هست

درسته ، از چاقو هم ميشه استفادهء مثبت كرد ، ولي حتي استفادهء مثبت از چاقو هم شرايطي رو ميطلبه
(بخصوص كه منظورمون با شبكه هاي اجتماعي هست ، ميشه اين دلايل رو با اونها هم تطبيق داد)

مثلاً

1 - استفاده كننده نبايد كم سن و سال باشه

2 - استفاده از چاقو رو بلد باشه

3 - چاقو نبايد همينجور توي دست و پا افتاده باشه

4 - در موقع كار با چاقو بايد احتياط بشه

5 - در مواقع حساس بايد كاملاً دقت به خرج داد

6 - اگر قراره استفادهء تخصصي از چاقو بشه (مثل جراحي) بايد فرد استفاده كننده تخصص لازم رو داشته باشه

و.......

با کمال میل گوشیمو بهش میدم Fool

اتفاقا یکی از مهم ترین دلایلی که این برنامه ها رو روی گوشیم نصب نکردم همینه

خواستم ازدواج کنم ... زبونم دراز باشه Fool

من هرگز از این برنامه ها استفاده نکردم ... پس همسرمم نباید استفاده کنه

Miss Chadoriii;621327 نوشت:
هیشکدوم

من فقط به نظرم زندگی زمانای قدیم که موبایل هم نبود اصلا چه برسه به وایبر و وی چت و ... خیلی دوست داشتنی تر و شیرین تر بود

ببینید این استدلال چاقو ... درسته ها اصلش

ولی عمیق که میشه آدم میبینه سودشم عینه ضرره

تا شيريني رو در چي ببينيد مثلا اگه يكي از بستگان شما به يه سفر زيارتي يا سياحتي بره و جند وقت ازش خبر نداشته باشيد خوبه يا هر لحظه از حالش باخبر باشيد؟ الان اگه شما هر اطلاعات رو بخواي با يه سرچ كوچولو بدستش مياري اوناي كه دنبال اطلاعات بودند پدرشون در آومده و تلاش كردن تا مارو به اينجا برسونند.
ما بايد اينقدر ذهنمون باز باشه تا بتونيم جواب سوالات بوجود اومده رو بديم نه اينكه صورت مسئله رو پاك كنيم . تو اين انجمن هاي مذهبي بايد راه درست استفاده از نرم افزارها و شبكه هاي اجتماعي مثل وايبر و غيره رو كه دشمن سعي داره ازش بر عليه ما استفاده كنه رو پيدا كنيم و به همين دليل حضرت آقا فرمودند جنگ نرم وگرنه اگه قرار بر عدم استفاده بود كه جنگي نبود. ما چه بخوايم و چه نخوايم دشمنان اسلام و بخصوص شيعه تو اين شبكه ها فعال اند حالا يا ما مي تونيم كلا سراغ اين مقوله نريم كه خوش بحال دشمن ميشه و يا با مطالعه و دست پر بريم كه دشمن بهدفش نرسه و تبليغ دين بشه.
در ضمن من قبول ندارم كه بوسيله اين شبكه ها ممكنه مفسده اي پيش بياد تا دو طرف آمادگي گناه نداشته باشن هيچ اتفاقي نمي افته حتي بقول خواهرمون اگه يكي بخواد قلقلك هم بده تا طرف مقابل مستعد نباشه هيچ اتفاقي نمي افته

mehrdad1919;621345 نوشت:
اصلا هم اینطور نبوده ب نظر من.اینکه ما فرهنگ استفاده از ی وسیله رو نداریم دلیل نداره بگیم قبلانبود بهتر بوده.الان ادم از خونه میره بیرون تهش اینه ک ی گوشی همراش هست ک خانواده نگران نشن چند دقیقه دیر کرد یا 1000تا استفاده مفید دیگه مثل کارای بانکی و ....اینکه ما بخاطر ایرادی ک از خود جامعه تو نبودن فرهنگ استفاده از ی وسیله هست ک کلا نمیگه اون وسیله به درد نمیخوره.الان خود شما گوشیتونو همسرتون ازتون بگیره ک خیانت نکنی ناراحت نمیشی؟

باسلام با نظرشما موافقم ای کاش قبل از اینکه همه پدر مادراگوشی وتبلت و....برای بچه هاشون بخرند دانش استفاده ومحاسن ومعایبش روهم خودشون می آموختند هم به بچه هاشون یاد می دادند
حالادست هر بچه شیش هفت ساله گوشی هست بون اینکه بفهمیم چه خطراتی از نظر اجتماعی براشون داره :Moteajeb!:

raha-h;621330 نوشت:
خیر.....باید با احتیاط سنجید...البته نظر شخصیه منه

پس لطفا شما از ماشين لباسشوي، تلويزيون ، اتومبيل ، موبايل ، اينترنت و ... استفاده نكن چون همشو همين كفار سازندشون بودن.

مثل این موارد

http://www.askdin.com/thread45682.html

منظور من در دنیای مجازی هست

بنت الحسین;621347 نوشت:
هوای سرد;606191 نوشت:
سلام
لطفا نظرتون رو درباره شبکه هایی مثل واتس اپ و وایبر و وی چت و... بیان کنید.[/qu
باسلام به نظر شما چرااین امکانات به صورت رایگان وبه این سرعت دراختیارجوانان ایرانی قرار گرفت؟
مگر کشور ما تحریم نیست؟پس چرا به روز ترین تکنولوژی ها وارد ایران می شود؟
من فکر می کنم اینها سرقت اطلاعاتی است یه چیزی مثل همون سرقت ژنتیکی!شما هر اطلاعات وپیامی رو که در وایبر یاواتس آپ و...ثبت می کنیددر سرور قابل مشاهده است یعنی سازندگان می فهمند شما به چه چیزی علاقه دارید از چه چیزی ناراحت می شوید! سطح دینداریتان چقدر است!باچه چیزی احساساتی می شویدوکلی چیزهایی که مفت ومسلم در اختیارشان قرار می دهیم
:_loool:

اولا دوستان شما برید تحقیق کنید ببینید سازندگان این برنامه ها چه درامدی از این برنامه ها دارن در ضمن استفاده از این برنامه مگه فقط تو ایرانه؟؟؟شما میدونی چقدر کاربر داره این برنامه ها اونم از صدها زبان دنیا اونا بیکارن بشینن این همه پیامو بخونن؟؟در ضمن فرض بر اینکهه انقدر بیکارن 100 میلیون نفرو استخدام کردن ک بخونن پیامارو اطلاعات من به درد کی میخوره؟؟احوال پرسی من با دوستم واسه کی مهمه؟؟ اگه اینکارو هم دارن میکنن وقتشونو تلف میکنن.در ضمن واتس اپ بعد 1سال پولی میشه.الان تو این ضمینه خیلی برنامه وجود داره همشون دارن جاسوسی میکنن؟؟!!از این سرقت ژنتیکی چیه منظورتون؟
موضوع قفل شده است