من خود با فقر مشکلی ندارم اما ... (ازدواج با دست خالی)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من خود با فقر مشکلی ندارم اما ... (ازدواج با دست خالی)

با سلام
من از نظر مالی در آمد قابل قبولی دارم اما بخاطر وضعیت فعلی خانواده ام مجبورم قسمت عمده ای از در آمدم را در اختیار خانواده بگذارم، تا حدی که باقیمانده از پولم به سختی کفاف مخارج کم خودم رو در ماه تامین میکنه.
حال با این وجود اگر بخوام برای ازدواج اقدام کنم، خانواده ام مخالفتی نمیکنند اما میدانم که برای خریدن یک لباس مناسب برای مراسم ابتدایی به مشکل برمیخورند و این و هزاران مسائله دیگری که به عنوان والدینم برای ازدواج من در ذهن آنها امده و موجب ناراحتی و حزن آنها خواهد شد و حتی شاید مجبور شوند تا بخاطر من پولی قرض بگیرند و این مسئله موجب شرمساری آنها شود.
من در حدود 26 سال سن دارم و بسیار در معرض گناه هستم و با اطلاعات اندکی که دارم تقریبا میدانم هرگونه کوتاهی من در امر ازدواج خود گناهی است بزرگ، با این وجود لحظه ای تحمل در فکر فرو رفتن پدر و مادر خویش را ندارم.
ترجیح من در چند سال گذشته بر این بوده که به امید فضل خداوند صبر کنم.
من خود با فقر خودم مشکلی ندارم و هرگز به خاطر پول ازدواج را عقب ننداخته ام اما حزن و اندوه مادر و پدرم را به هیچ عنوان خریدار نیستم، حتی به قیمت عقاب من به خاطر گناهانی که به موجب عدم ازدواج برای من بوجود آید.

امیدوارم پاسخ مناسبی دریافت کنم،اینکه آیا اشتباه میکنم و اینکه اگر اشتباه میکنم، اشتباه من در چیست؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

با سلام و احترام و آرزوی قبولی عزاداری های شما برادر عزیز:Sham::Sham::Sham:
در پاسخ خدمتتان عرض می نمایم که خداوند متعال به پدر و مادر مقام والایی عنایت کرده و احترام به آنها را حتی اگر کافر هم باشند واجب دانسته است. یک لحظه دعای آنها در حق فرزند اجابت می شود و زندگی انسان از این رو به آن رو می شود. لذا همین که سعی کرده اید تا کنون به انها بی احترامی نکنید و انها را از دست خود راضی نگه دارید بسیار پسندیده و شایسته است و واقعا باید به شما آفرین گفت. ما نمی دانیم مشکل خانواده شما چیست که توان پرداخت مخارج ازدواج شما راندارند ولی امیدواریم انشاالله سریعتر حل شود.
از طرف دیگر یکی از وظایفی که بر عهده والدین است اینکه در سن مناسب فرزندشان را اگر دختر است شوهر داده و اگر پسر است برای او همسر مناسبی انتخاب و او را راهی خانه بخت کنند.
با توجه به این نکات و با توجه به مشکلاتی که در خانواده شما وجود دارد دو راه اصلی پیش پای شما قرار دارد:
الف) اینکه صبر کنید تا مشکلات والدین شما حل شود و زمان این برطرف شدن هم معلوم نیست از طرفی شما هم به عنوان یک جوان تحت فشار عاطفی و جنسی هستید و ممکن است خدای ناکرده به گناه بیفتید و یا بهار ازدواجتان تمام شود.
ب) اینکه در یک فضای رسمی با پدر و مادر خود صحبت کرده و نیاز به ازدواج را بیان کنید و این نکته را نیز بگویید که در این راه نمی خواهید هیچ فشار و هیچ بار مالی بر والدین شما بیاید و صرفا قصد دارید یک همراه برای زندگی خودانتخاب کنید.
بله واقعا احترام به والدین واجب است ولی از طرفی ازدواج هم واجب است. آنچه در حال حاضر برای شما یقینی است اینکه ازدواج برایتان واجب شده و نمی توان به قطع گفت که با ازدواج شما و عمل به این سنت حسنه بی حرمتی یا آزاری به والدین شما می شود.
بنابراین آنچه در حال حاضر برای شما وجود دارد یک مدیریت خوب است:ok:
اگر واقعا خوب مدیریت کنید می توانید همسر خوبی انتخاب کرده و زندگی خوبی تشکیل دهید و. در کنار آن از پدر و مادر نیز نگهداری کنید.
برای این کار:
1. در انتخاب همسر باید بسیار دقت کنید وهمسری را انتخاب کنید که با شرط نگهداری از پدر و مادرتان کنار بیاید و به شما این حق را بدهید.
2. با پدر و مادر خود با کمال احترام به طور رسمی صحبت کنید و موضوع ازدواج و دغدغه هایتان را بیان کنید.
3. اگر برادر یا خواهرانی دارید از آنها نیز کمک بگیرید تا این وظیفه را به تنهایی انجام ندهید و به شما فشار نیاید.
4. در پایان تاکید می کنیم درست است که مقدار زیادی از درآمدتان را به والدینتان می بخشید ولی با یک مدیریت قوی می توانید در کنار این ازدواج کنید و وظیفه همسرداری را نیز بر عهده بگیرید.
5. از خداوند متعال و اهل بیت(علیهم السلام) برای مدیریت قوی کمک بگیرید تا بتوانید همه را با هم جمع کنید.
کار سختی است ولی قطعا موفق خواهید شد.
برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.:Gol::Gol::Gol:

hamed19;590458 نوشت:
با سلام
من از نظر مالی در آمد قابل قبولی دارم اما بخاطر وضعیت فعلی خانواده ام مجبورم قسمت عمده ای از در آمدم را در اختیار خانواده بگذارم، تا حدی که باقیمانده از پولم به سختی کفاف مخارج کم خودم رو در ماه تامین میکنه.
حال با این وجود اگر بخوام برای ازدواج اقدام کنم، خانواده ام مخالفتی نمیکنند اما میدانم که برای خریدن یک لباس مناسب برای مراسم ابتدایی به مشکل برمیخورند و این و هزاران مسائله دیگری که به عنوان والدینم برای ازدواج من در ذهن آنها امده و موجب ناراحتی و حزن آنها خواهد شد و حتی شاید مجبور شوند تا بخاطر من پولی قرض بگیرند و این مسئله موجب شرمساری آنها شود.
من در حدود 26 سال سن دارم و بسیار در معرض گناه هستم و با اطلاعات اندکی که دارم تقریبا میدانم هرگونه کوتاهی من در امر ازدواج خود گناهی است بزرگ، با این وجود لحظه ای تحمل در فکر فرو رفتن پدر و مادر خویش را ندارم.
ترجیح من در چند سال گذشته بر این بوده که به امید فضل خداوند صبر کنم.
من خود با فقر خودم مشکلی ندارم و هرگز به خاطر پول ازدواج را عقب ننداخته ام اما حزن و اندوه مادر و پدرم را به هیچ عنوان خریدار نیستم، حتی به قیمت عقاب من به خاطر گناهانی که به موجب عدم ازدواج برای من بوجود آید.

امیدوارم پاسخ مناسبی دریافت کنم،اینکه آیا اشتباه میکنم و اینکه اگر اشتباه میکنم، اشتباه من در چیست؟

سلام

این شرایط به خودی خود مانع ازدواج شما نیست چون اولین نکته و اساسی ترین مسئله این است که خداوند فرموده ازدواج کنید و اگر فقیر هستید نهراسید چون خدا از فضل خود شما را بی نیاز خواهد کرد. تنها اعتماد به این حرف میتواند تمام مشکلات شما را حل کند چون آن را کسی گفته که هیچ شکی در وفا به وعده هایش نیست.

با این حال در کنار اعتقاد به فضل خدا، عقل هم چنین اقدامی را نفی نمیکند و نمیگوید چون شما توان مالی نداری پس نباید ازدواج کنی چون در این صورت باز هم راه ازدواج بر شما بسته نیست و میتوانید با توجه به در نظر گرفتن شرایط خود، ازدواج کنید که من به چند مرحله از آن اشاره میکنم:

1- اگر شرایط شغلی شما در حال حاضر ظرفیت ارتقا دارد و فکر میکنید میتوانید با تحمل فشار و سختی بیشتری، درآمد خود را افزایش دهید، این کار را کرده و سپس همسری مناسب برای خود پیدا کنید.

2- ممکن است بگویید میتوان آن را ارتقا داد ولی نیاز به زمان دارد. در این صورت باز هم میتوانید برای ازدواج اقدام کنید چون اقدام برای ازدواج به معنای شروع زندگی مشترک نیست. لذا میتوانید سراغ افرادی بروید که قبول کنند چند سالی را در عقد بمانید تا شرایط فراهم شود و بعد عروسی کنید.

3- اگر سقف درآمد شما همین است و امکان ارتقای آن چه الان و چه بعدا به هر دلیلی وجود ندارد، باز هم راه ازدواج باز است. شما میتوانید سراغ افرادی بروید که خود شاغل هستند و نیاز مالی ندارند بلکه صرفا نیاز به کسی دارند که حامی آنها باشد. منتها به هر دلیلی مثل بالارفتن سن یا داشتن نقص شخصی یا خانوادگی نتوانستند ازدواج کنند.

بنابراین شما دو راه برای ازدواج دارید. یا تلاش خود را برای به دست آوردن روزی بیشتر کنید و یا اینکه توقع خود را در انتخاب همسر پایین بیاورید. این دو مثل دو کفه ترازو است. هر چه وضعیت اقتصادی شما بهتر شود دست شما برای انتخاب همسر باز تر است و هر چه پایین تر باشد حیطه انتخاب شما محدودتر میشود. یعنی در هر صورت امکان ازدواج شما وجود دارد.

البته تحلیل مطرح شده صرفا بررسی عقلی قضیه است وگرنه اعتقاد شخصی بنده این است که اگر شما به وعده خدا قلبا ایمان داشته باشی به یقین همگام با اقدام برای ازدواج، وضعیت اقتصادی شما بهبود پیدا خواهد کرد و انشاء الله ازدواج موفق و خوبی خواهید داشت.

پیروز و سربلند

افرادی که درآمد کمی دارند فرصت خوبی برای یافتن همسر خوب دارند!!!

چرا که اگر درآمدی بسیاربالا داشته باشید ممکن است طرف مقابل به خاطر ثروت شما به شما پاسخ مثبت بدهد. اما وقتی که درآمدتان پایین است به راحتی می فهمید که چه معیارهایی برای او مهم تر است. و اگر کسی با این شرایط بپذیرد که با شما ازدواج کند در می یابید که حداقل، مهم ترین معیارش درآمد شما نیست.

بسیار دعا کنید!
ما هم برای شما دعا می کنیم.
برای جوانان مثل خودتان هم دعا کنید زیرا اگر برای دیگری دعا کنیم خداوند، هفتادهزار برابرش را به خودما می دهد!

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

hamed19;590458 نوشت:
حزن و اندوه مادر و پدرم را به هیچ عنوان خریدار نیستم، حتی به قیمت عقاب من به خاطر گناهانی که به موجب عدم ازدواج برای من بوجود آید.
سلام ... یعنی خودتون ب گناه بیفتین ک یه وقت اونا شاید اونم تویه فکر شما ناراحت نشن ؟!!! خدا هم سفارش ب پدر و مادر فرموده اند ولی تا جایی ک گناهی ازتون سرنزنه ... ب نظر من باهاشون صحبت کنین مادر و پدر خیلی بزرگوارتر از اونی هستن ک ما فکر میکنیم اگه بهشون بگین میخواین ازدواج کنین حتما خودشون یه راه جلو پاتون میذارن ...سعی کنین تنهایی قضاوت نکنین و ب روزی دهنده اصلی توکل کنین ...موفق باشین

با سلام
به نظرم باید ازدواج کنید،شما وقتی به گناه افتادید، اون دنیا خانوادتون رو قرار هست عذاب کنن ؟ روز مرگ خانوادتون قرار هست فشار قبر رو تحمل کنن ؟

در انتخاب همسر دقت لازم رو داشته باشید، فردی هم کفو با خودتون رو انتخاب کنید تا در زندگی متاهلی به آرامش برسید.

موفق باشید.

موضوع قفل شده است