تفاو ت عرق بدن با ادرار چیست ؟چرا یکی نجس ..

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاو ت عرق بدن با ادرار چیست ؟چرا یکی نجس ..

بسم الله تعالی

تفاو ت عرق بدن با ادرار چیست ؟

«ادرار» و«عرق بدن » هر دوبه عنوان مواید دفع می شود ، چرا یکی از آنها نجس و دیگری پاک است ،با این که می گویندترکیب شمیایی هردو شبیه یکدیگر است ؟

پاسخ :

باید توجه داشت که ادرار و عرق از نظر ترکیب شمیایی گرچه از جهاتی شبیهند ولی از جهاتی نیز با یکدیگر فرق دارند و همین اختلاف از نظر ترکیب ممکن است مبدا اختلاف دو حکم آنها باشد ؛ زیرا چنان که خواهیم دید ادرار دارای یک سری مواد سمی است که در عرق وجدد ندارد .

توضیح این که :
در ترکیب «ادرار » مواد زیر وجود دارد :

1-اوره 2-اسید اوریک 3- اوراتها 4- اوروبیلین 5- اسید هیپوریک 6 و 7-اروکرم و اروبیلین که هر دو از مواد رنگی ادرار است 8- ماد معدنی و بطور استثنایی «گلوکز » در بیماری دیابت (بیماری قند ) و آلبومین (در بیماری آلبومین )

در ترکیب عرق مواد زیر وجود دارد :

1-اوره 2- اسید اوریک 3-اوراتها 4- مواد معدنی ؛ بنابراین ،مواد رنگی و اسید هیپوریک که هر دو سم بوده و درجه سمیت آنها نسبتا زیاد است ، در ترکیب شمیایی عرق وجود ندارد .
ضمنا عرق که از منافذ پوست دفع می شود ،بلافاصله در سطح پوست تبخیر شده و این تبخیر مانع از نشو و نمای میکروب در سطح بدن می شود و حال آن که میکروبهای مختلفی ممکن است در ادرار باقی بمانند .از این جهت می توان حدس زد که چرا در آیین مقدس اسلام عرق بدن پاک شمرده شده است ولی ادرار محکوم به نجاست گردیده است .
زیرا اولا:

مواد رنگی و اسید هیپوریک که منحصرا در ترکیب شمیایی ادرار وجود دارند ، سم بوده و درجه سمیت آنها زیاد است و چنین مادی در ترکیب عرق بدن نیست .

ثانیا :مقدار اوره ادرار که به نوبه خود سمیت دارد ، به مراتب بیشتر از اوره عرق می باشد .

ثالثا:

چون عرق در سطح پوست تبخیر می شود ، فرصتی برای نشو ونمای میکروبهای روی پوست باقی نمی گذارد .

رابعا :

ترکیبات ادرار تقریبا ده برابر غلیظ تر از ترکیبات عرق است و می دانیو که این تفاوت می تواند یکی را کاملا مضر و دیگری را بی ضرر قرار دهد

خامسا : پرهیز از عرق بسیار مشکل و موجب ناراحتیهای فراوانی است در حالی که پرهیز از ادرار به هیچ وجه مشکل نیست و این خود تفاوت دیگری است .

منبع : پاسخ به پرسشهای مذهبی ، آیت الله مکارم

اصولا من با چرا در احکام مخالفم.به ما چه چرا! خدا گفته ما مگیم چشم.
برای فرج آقا صلوات

boroamoo;90872 نوشت:
اصولا من با چرا در احکام مخالفم.به ما چه چرا! خدا گفته ما مگیم چشم.
برای فرج آقا صلوات

سلام به نظر من تحقیق در مورد بعضی چیزا هم به ایمان ما و هم به اثبات اینکه اسلام به راه راست پیروانشو هدایت میکنه برای ادیان دیگر و غیر مسلمانها کمک میکنه.داستان خضرت ابراهیم و زنده شدن انسانها در روز قیامت شبیه همینه ما میدونیم گوضت خوک حرامه ولی قشنگترش اینه بریمو تحقیق کنیم چه ضرری برامون داره ....
وقتی سخنی از جانب خداست صد در صد به نفع ماست .
دلایل برخی کارها شاید الان ندونیم یا نفهمیم ولی به مرور زمان اسرارش کشف میشه من فکر میکنم تحقیق در مورد این طور موارد خیلی خوبه تحقیق در مورد چیزهایی که خدا حرام کرده مطمئنا کمک به گسترش اسلام میکنه

مجید;19873 نوشت:
خامسا : پرهیز از عرق بسیار مشکل و موجب ناراحتیهای فراوانی است در حالی که پرهیز از ادرار به هیچ وجه مشکل نیست و این خود تفاوت دیگری است .

فکرشو بکنید اگه قرار بود عرق نجس باشه هر نیم ساعت باید می رفتیم حموم و هر چیزی که تو دستمون بیشتر از چنددقیقه می موند نجس می شد و همه دستگیره های اتوبوس ومترو نجس بود و کللللللللللللللللا نجس اندر نجس بودیم!!!

مجید;19873 نوشت:
پاسخ : باید توجه داشت که ادرار و عرق از نظر ترکیب شمیایی گرچه از جهاتی شبیهند ولی از جهاتی نیز با یکدیگر فرق دارند و همین اختلاف از نظر ترکیب ممکن است مبدا اختلاف دو حکم آنها باشد ؛ زیرا چنان که خواهیم دید ادرار دارای یک سری مواد سمی است که در عرق وجدد ندارد .

سلام
مطالب خوبیست و جهاتی را نشان می دهد اما باید توجه داشت که مبطلات وضو عموما موجب نقض طهارت باطنی یا همان وضو می شود . پس باید به جنبه باطنی مبطلات وضو بیشتر عنایت داشت . به نظر حقیر همانطور که طهارت وضو موجب نورانیت باطن است ، مبطلات موجب کدورت آن می شوند کدورتی که انسان را از لیاقت حضور در محضر رب محجوب می سازد . ظاهرا در همه اقسام مبطلات نوعی اسائه ادب قابل رد گیری است و این جهت مطلب خیلی مهم است .
موفق در پناه حق
موضوع قفل شده است