جمع بندی حکم صرخه و شیون و لطمه و سینه زنی برای امام زاده ها

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم صرخه و شیون و لطمه و سینه زنی برای امام زاده ها

باسلام و خسته نباشید

در روایاتی که من دیدم لطمه و صرخه رو برای امام حسین علیه السلام ذکر کرده بود برای سایرین من ندیدم.

حکم لطمه زنی و سینه زنی (با کیفیتی که برای امام حسین علیه السلام انجام می‌شود) برای اشخاص ذیل چه حکمی دارد؟

1- غیر امام حسین علیه السلام، مثلا برای امام هادی علیه السلام؟
2- غیر امام ولی معصوم مثلا حضرت زهرا سلام الله علیها
3- برای امام زاده ها مانند حضرت زینب (س)، حضرت اباالفضل (ع)، حضرت علی اصغر (ع)، حضرت علی اکبر (ع)، حضرت رقیه (س)، حضرت سکینه (س)
4- اگر برای امام حسین (ع) نباشد و برای اسبشان ذوالجناح این موارد صورت بگیرد چطور؟

لطفا نظرات آیات سیستانی و مکارم و رهبری و وحید را بنویسید.
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

سؤال:
حکم لطمه زنی و سینه زنی با کیفیتی که برای امام حسین (علیه السلام) انجام می‌شود، برای امامان دیگر و حضرت زهرا (علیهم السلام) و امام زاده ها و اسبش ذوالجناح چیست؟
(طبق فتوای آیات عظام سید علی خامنه ای، سید علی سیستانی، ناصر مکارم شیرازی و حسین وحید خراسانی)

پاسخ:
صرخه و شیون و سینه زنی در مورد تمام موارد مذکورر، تاجایی که باعث وهن و سستی دین نشود، اشکال ندارد؛ اما اگر قمه زنی منظور باشد (بنابر نظر مراجعی که می فرمایند تاجایی جایز است که موجب سستی دین نباشد) درمورد امامانی است که با ضربت شمشیر به شهادت رسیده اند. (1)

منبع:
1. استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در شهر قم.

به امید موفقیت و سرافرازی شما.

باسلام و تشکر
1- سایر مراجع مثل آیت الله مکارم و سیستانی نیز بر همین نظر اند که برای امام زاده ها نیز صرخه و شیون و سینه زنی اشکالی ندارد؟
2- اگر مرجع باالفرض مرجع تقلید من قمه زنی را حلال دانسته، ولی رهبری حرام، این فتوای رهبری فوق سایر فتاوا قرار میگیرد یعنی فوق سایر فتاوا قرار میگیرد یا خیر؟

علی سجاد فاطمی;590780 نوشت:
باسلام و تشکر
1- سایر مراجع مثل آیت الله مکارم و سیستانی نیز بر همین نظر اند که برای امام زاده ها نیز صرخه و شیون و سینه زنی اشکالی ندارد؟
2- اگر مرجع باالفرض مرجع تقلید من قمه زنی را حلال دانسته، ولی رهبری حرام، این فتوای رهبری فوق سایر فتاوا قرار میگیرد یعنی فوق سایر فتاوا قرار میگیرد یا خیر؟

با سلام و احترام و تشکر از سوالات شما

1. اشکال ندارد.
2. خیر هرکسی به نظر مرجع تقلید خود عمل می کند.

همواره به سلامت باشید

نور;591716 نوشت:
خیر هرکسی به نظر مرجع تقلید خود عمل می کند.

باسلام و تشکر
در بعضی موارد آنچه ولی فقیه رهبری میگویند فوق فتوا مراجع قرار میگیرد؛ درست است/؟
آن کدام موارد است و چطور باید تشخیص داد؟

علی سجاد فاطمی;591780 نوشت:
باسلام و تشکر
در بعضی موارد آنچه ولی فقیه رهبری میگویند فوق فتوا مراجع قرار میگیرد؛ درست است/؟
آن کدام موارد است و چطور باید تشخیص داد؟

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread5540.html

با تشکر از همراهی شما

موضوع قفل شده است