اخلاق خوب فروشنده و برکت در جنس فروخته شده

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اخلاق خوب فروشنده و برکت در جنس فروخته شده

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناس محترم..:Gig:
.

من و این رفیقمون آقای *Reza.Star* خونه های دانشجوییمون با هم حدودا پانصد متر فاصله داره..
.
یه سوپرمارکت هست که قبلا هم که با هم هم خونه بودیم ازش خرید میکردیم..:Gig:
.
صاحبش یه پیرمرده که خیلی خوش اخلاق و با محبت و اهل سلام و صلواته..:Gig:
.
یکی دو هفته پیش رضا میگفت : من بعضی اوقات که دانشگاهم و نمیرسم از نانوایی نان بخرم میرم از این مغازه خرید میکنم ، نانوایی هشتا نان هزار تومن میده..مغازه شش تا نان هزار..
ولی وقتی از این پیرمرده خرید می کنم نونهام دیرتر تموم میشن..
.
من گفتم : شاید خل و چل شدی یا توهم زدی
.
رضا گفت : من فکر میکنم این برکت هست که این پیرمرده چون اخلاقش خوب هست خدا توی جنسهاش میزاره که دیرتر تمام میشه..
.
خلاصه این حرفش توی کت من نرفت و هنوزم نرفته..
.
راستش من شنیده بودم و دیده بودم که اخلاق خوب توی برکت و زیاد شدن روزیه خود آدم اثر میزاره..
.
اما به اینصورت که روی روزیه مردم اثر بزاره ندیده بودم..
.
میخواستم نظر کارشناس محترم رو بدونم..
.
.
.
[SPOILER]
هرچی فکر کردم نتونستم یه اسم خوب و مناسب واسه تاپیک پیدا کنم مدیران اگر چیزی به ذهنشون میرسه خودشون ویرایش کنند..
[/SPOILER][/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

برکت به معنی نمو و زیادی است. اما نه هر نوع زیادی بلکه زیادی که هم درامور خیر باشد و هم تداوم و استمرار داشته باشد ومهمتر از همه در آن نوعی تقدس وجود داشته باشد.بنابراین به هر چیز زیاد با برکت نمی گویند بلکه اگر امری پاک و مقدس باشد یا به امور مقدس متصل باشد با برکت است. در واقع برکت داشتن به معنای اثر بیشتر داشتن است.

نظامی که در آن هستیم نظام حکیمانه ی جهان است که بر پایه ی سلسله علت و معلولهای مادی و معنوی حاکم است به این معنا که همانطور که در امور مادی علت و معلولها را شاهد هستیم در امور معنوی نیز به همین ترتیب شاهد جریان این علتها می باشیم. در آموزه های اسلام برخی امور به عنوان امور معنوی و الهی دارای برخی آثار می باشند یکی از همین آثار مسئله ی برکت است.تقوا،رزق حلال،خوش اخلاقی و ... از مصادیقی است که در روایات به آن اشاره شده است و منجر به برکت در زندگی می شود .نکته ی مهم در تاثیر گذاری امور معنوی این است که تاثیر گذاری این امور وسیع است و البته به نسبت انجام آن امر معنوی ،اثرش دارای شدت وضعف می باشد گاهی این اثر از زندگی فردی فراتر رفته ودر زندگی دیگران نیز موثر خواهد بود مانند داستانی که مطرح فرمودید.

خداونددر قرآن می فرماید:
«وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما كانُوا یَكْسِبُونَ»(1)

و اگر اهل شهرها و آبادیها ، ایمان می آوردند و تقوا پیشه می کردند ، برکات آسمان و زمین را بر آنها می گشودیم ولی ( آنها حق را ) تکذیب کردند ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم.

بنابراین تقوا اثر بخش است در مال در عمر در زندگی در رزق و ...

حضرت علی علیه السلام می فرمایند: «الْبَیْتُ الَّذِی یُقْرَأُ فِیهِ الْقُرْآنُ وَ یُذْكَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهِ تَكْثُرُ بَرَكَتُهُ»

خانه‌ای که قرآن در آن خوانده شود و خدا در آن یاد گردد برکتش افزون می‌شود

ذکر و یاد خدا و خواندن قرآن نیز برکت را زیاد می کند.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص): «كِیلُوا طَعَامَكُمْ فَإِنَّ الْبَرَكَةَ فِی الطَّعَامِ الْمَكِیلِ»غذایتان را بكشید. «فَإِنَّ الْبَرَكَةَ فِی الطَّعَامِ الْمَكِیلِ» اگر شما غذایی که می‌خورید حساب شده باشد، خدا به آن بركت می‌دهد. (3)

رزق حلال نیز برکت را زیاد می کند.

امام علي (عليه السلام) فرمود: «گنجهاي روزي، در اخلاق خوش نهفته است.» (4)

بنابراین اخلاق خوش هم می تواند برکت را در زندگی ما زیاد کند بگونه ای که حتی از این برکت دیگران هم بهره ببرند.

1 (اعراف/96)
2 (كافى، ج‏2، ص‏610)
3 (كافى، ج‏5، ص‏167)
4 ميزان الحکمة، ج1

موضوع قفل شده است