جمع بندی امام حسین (ع) نه جنگید و نه بیعت کرد!

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امام حسین (ع) نه جنگید و نه بیعت کرد!

با سلام

اگر امام حسین ع در زمان علی ع بودند با شیخین مثل امام علی ع بیعت ظاهری مینمودند ؟!

اگر امام علی ع در زمان یزید بودند آیا مثل امام حسین ع بیعت نمیکردند ؟

در اخبار آمده هرامامی بیعتی با طاغوت زمانش دارد بجز امام 12 ع !!!!

یعنی اگر متجاهر به فسق بودند نباید بیعت کرد ویا .....؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

سؤال:
اگر امام حسین (علیه السلام) در زمان امام علی (علیه السلام) بودند با شیخین مثل امام علی (علیه السلام) بیعت ظاهری می‌نمودند؟! و اگر امام علی (علیه السلام) در زمان یزید بودند آیا مثل امام حسین (علیه السلام) بیعت نمی‌کردند؟
در اخبار آمده «هر امامی بیعتی با طاغوت زمانش دارد بجز امام 12
(علیه السلام)»! یعنی اگر متجاهر به فسق بودند نباید بیعت کرد ویا .....؟

پاسخ:
نور وجودی ائمه اطهار (علیهم السلام) واحد است، ائمه اطهار (علیهم السلام) با توجه به اینکه نور واحد هستند کمالات وجودی این بزرگواران نیز برابر است، هر امامی اگر در شرایط امیر المومنین علی (علیه السلام) بود همان کاری را می‌کرد که حضرت علی (علیه السلام) کردند همچنان که هر امامی در شرایط امام حسین (علیه السلام) بود قیام می‌فرمود.
ائمه (علیهم السلام) هیچ فعلی انجام نمی‌دهند مگر با اذن الهی؛ قیام و قعود این بزرگواران باذن الله صورت می‌گیرد لذا محال است امام علی
(علیه السلام) در شرایط امام حسین (علیه السلام) باشد و قیام نکند و یا امام حسین (علیه السلام) در شرایط امام علی (علیه السلام) باشد و بیعت نکند. اگر این بیعت می‌کند باذن الله است و اگر آن یکی قیام می‌کند نیز باذن الله است؛ هر دو خواست الهی است و رضایت الهی در این کار است.
روایتی که ذکر کردید لطفا منبعش را ذکر بفرمایید تا صحت و یا سقم این موضوع بررسی شد اما بر فرض صحت روایت، امام حسین (علیه السلام) نیز بعد از شهادت برادر بزرگوارش امام حسن مجتبی (علیه السلام) 12 سال در صلح بودند چون تاریخ شهادت امام حسن (مجتبی علیه السلام) سال49 هجری قمری بوده و واقعه عاشورا سال 61 هجری قمری رخ داد با این حساب امام حسین (علیه السلام) در حدود 12 سال در صلح بودند ولی هنگامی که اسلام را در خطر نابودی دیدند دست به قیام زده و این فاجعه عظیم تاریخی رخ داد.

با سلام وتشکر

درست است که همواره باذن الله رفتار میکنند اما انگار که منتظر بداء هم بودند یعنی تا چه خداوند بخواهد شاید این مسیر عوض شود ....

اما در مورد سند خبر :
في كتاب كمال الدين وتمام النعمة حدثنا محمد بن محمد بن عصام
الكلينى رضى الله عنه قال : حدثنا محمد بن يعقوب الكلينى عن اسحق بن يعقوب
قال : سألت محمد بن عثمان العمرى رضى الله عنه أن يوصل لى كتابا قد سألت فيه عن
مسائل أشكلت على ، فورد في التوقيع بخط مولانا صاحب الزمان عليه السلام : واما ماوقع
من الغيبة فان الله عزوجل يقول . ( يا ايها الذين آمنوا لاتسألوا عن اشياء ان تبدلكم تسؤكم ) انه
لم يكن أحد من آبائى الا وقد وقعت في عنقه بيعة لطاغية زمانه ، وانى اخرج حين اخرج ولابيعة
لاحد من الطواغيت في عنقى .

همچنین :

حضرت امام حسن مجتبي (ع) فرمود: مگر نمي دانيد که خضر (ع) وقتي که کشتي را سوراخ کرد و غلام را کشت و ديوار ساخت موجب خشم موسي بن عمران عليه السلام گرديد زيرا حکمت اين کار بر او مخفي بود در حالي که در پيشگاه خدا حکمت و درست بود مگر نمي دانيد که از ما «ائمه (ع)» کسي نيست که در گردنش از طاغوت زمان بيعتي نباشد بجز حضرت قائم (ع).خرائج

و :

(يوم الخلاص ص 116):

قال الحسن (ع) (في حديث)ان الله عزوجل يخفي ولادته، و يغيب شخصه، لئلا بکون لاحد في عنقه بيعة اذا خرج.

امام حسن (ع) در ضمن حديثي فرمود: همانا خداي عزوجل ولادت مهدي (ع) را

مخفي و شخصي او را غايب مي سازد تا بهنگام خروج بيعت کسي بر گردنش نباشد.

و:

عم: حنان بن سدير، عن أبيه، عن جده، عن
أبي سعيد عقيصا، عن الحسن ابن علي صلوات الله عليه أنه قال: مامنا أحد إلا ويقع في
عنقه بيعة لطاغية زمانه إلا القائم الذي يصلي روح الله عيسى بن مريم خلفه.

و:

ك: المضفر العلوي، عن ابن العياشي، عن أبيه عن جبرئيل بن أحمد عن موسى بن جعفر البغدادي، عن الحسن بن محمد الصيرفي، عن حنان بن سدير عن أبيه سدير بن حكيم، عن أبيه، عن أبي سعيد عقيصاء قال: لما صالح الحسن ابن علي عليه السلام معاوية بن أبي سفيان دخل عليه الناس فلامه بعضهم على بيعته فقال عليه السلام: ويحكم ما تدرون ما عملت ؟ والله الذي عملت خير لشيعتي مما طلعت عليه الشمس أو غربت ألا تعلمون أنني إمامكم مفترض الطاعة عليكم وأحد سيدي شباب أهل الجنة بنص من رسول الله صلى الله عليه وآله ؟ قالوا: بلى، قال: أما علمتم أن الخضر لما خرق السفينة وقتل الغلام وأقام الجدار كان ذلك سخطا لموسى بن عمران عليه السلام إذ خفي عليه وجه الحكمة فيه وكان ذلك عند الله حكمة وصوابا أما علمتم أنه ما منا أحد إلا ويقع في عنقه بيعة لطاغية زمانه إلا القائم الذي يصلي روح الله عيسى بن مريم خلفه فان الله عزوجل يخفي ولادته ويغيب شخصه لئلا يكون لاحد في عنقه بيعة إذا خرج ذاك التاسع من ولد أخي الحسين ابن سيدة الاماء يطيل الله عمره في غيبته ثم يظهره بقدرته في صورة شاب ابن دون أربعين سنة ذلك ليعلم أن الله على كل شئ قدير. ج: عن حنان بن سدير مثله

الكليني، عن إسحاق بن يعقوب أنه ورد عليه من الناحية المقدسة على يد محمد بن عثمان: وأما علة ما وقع من الغيبة فان الله عزوجل يقول: " يا أيها الذين آمنوا لا تسألوا عن أشياء إن تبدلكم تسؤكم " (1) إنه لم يكن أحد من آبائي إلا وقعت في عنقه بيعة لطاغية زمانه، وإني أخرج حين أخرج ولا بيعة لاحد من الطواغيت في عنقي، وأما وجه الانتفاع بي في غيبتي فكالانتفاع بالشمس إذا غيبها عن الابصار السحاب، وإني لامان لاهل الارض كما أن النجوم أمان لاهل السماء، فاغلقوا أبواب السؤال عما لا يعنيكم، ولا تتكلفوا على ما قد كفيتم، وأكثروا الدعاء بتعجيل الفرج، فان ذلك فرجكم، والسلام عليك يا إسحاق بن يعقوب وعلى من اتبع الهدى. ك -: ابن عصام، عن الكليني مثله

خیر البریه;589070 نوشت:
با سلام

اگر امام حسین ع در زمان علی ع بودند با شیخین مثل امام علی ع بیعت ظاهری مینمودند ؟!

اگر امام علی ع در زمان یزید بودند آیا مثل امام حسین ع بیعت نمیکردند ؟

در اخبار آمده هرامامی بیعتی با طاغوت زمانش دارد بجز امام 12 ع !!!!

یعنی اگر متجاهر به فسق بودند نباید بیعت کرد ویا .....؟

سلام

اگر امام حسين در آنزمان بود ، به عهدش وفادار ميماند همانطور كه در عهدش وفادار ماند
امام حسين به قرارداد برادرش پايبند ماند و نه قصد قيام داشت و نه قيام كرد تا زماني كه او را براي زعامت دعوتش كردند و اگر ببينيد وقتي حر جلوي او را ميگيرد ، داد از جنگ نميدهد و با مذاكره تلاش به برگشت دارد و وقتي از آنهم مانع ميشود تلاش ميكند راه ديگري را بپيمايد و جنگ را شروع نميكند تا شروع كنند و تا لحظه آخر به پيمان صلح وفادار ماند

moaqfe;592065 نوشت:
سلام

اگر امام حسين در آنزمان بود ، به عهدش وفادار ميماند همانطور كه در عهدش وفادار ماند
امام حسين به قرارداد برادرش پايبند ماند و نه قصد قيام داشت و نه قيام كرد تا زماني كه او را براي زعامت دعوتش كردند و اگر ببينيد وقتي حر جلوي او را ميگيرد ، داد از جنگ نميدهد و با مذاكره تلاش به برگشت دارد و وقتي از آنهم مانع ميشود تلاش ميكند راه ديگري را بپيمايد و جنگ را شروع نميكند تا شروع كنند و تا لحظه آخر به پيمان صلح وفادار ماند

با سلام

اگر به نامه های امام به کوفیان دقت کنید بنظر میرسد امام هنگامیکه اقبال کوفیان را دید در صدد تشکیل حکومتی برآمد .... حتی اموال یزید را در تنعیم مصادره نمود و ...

هر چند که دوباره عهد شکنی ایشان را دید منصرف گردید ... در هر صورت امام ع احتمال بداء میدادند ....

خیر البریه;592296 نوشت:
با سلام

اگر به نامه های امام به کوفیان دقت کنید بنظر میرسد امام هنگامیکه اقبال کوفیان را دید در صدد تشکیل حکومتی برآمد .... حتی اموال یزید را در تنعیم مصادره نمود و ...

هر چند که دوباره عهد شکنی ایشان را دید منصرف گردید ... در هر صورت امام ع احتمال بداء میدادند ....

خيلي برام جالب بود
ميشه براي مطالعه بيشتر منبع معرفي كنيد؟

سلام

1. اصلاح امت جدش؛ 2. امر به معروف و نهى از منكر;3. عمل به سيره پيامبر و حضرت على (ع). اين اهداف نيز با تشكيل حكومت اسلامى قابل تحقق و سازگارند.

[=Times New Roman]چهل هزار نفر بعد از آن که هلاکت معاویه , و مخالفت امام حسین علیه السلام از بیعت کردن یزید را شنیدند , براى آن حضرت نامه نوشتند بدین مضمون :
[=Times New Roman]«بسم الله الرحمن الرحیم . درود بر تو بعد سپاس خدا را که دشمن غدارت را نابود کرد, کسى که به زور بر امت مسلط شده و دارایى ها را غصب کرد , و بدون رضایت مردم بر مردم حکومت کرد, خوبان را کشت و بدان را باقى گذارد, و بیت المال را سرمایه ى شخصى و خانوادگى اش درست کرد, خداوند او را چون قوم ثمود از رحمتش دور کرد . ما امام و قیم امر نداریم , بیا به کوفه , شاید خداوند بوسیله ى تو, ما را بر محور حق گرد آورد, و اینک نعمان بن بشیر والى کوفه در دارالاماره است , ما از او اطاعت نکرده و در هیچ جمعه و عیدى با او نماز نمى خوانیم , اگر بشنویم بطرف کوفه مى آیى , او را از کوفه بیرون کرده و به شام مى رسانیم»

[=Times New Roman]«و ان رأیت الناس مجتمعین على بیعتى فعجل لى بالخبر حتى اعمل على حسب ذلک »
[=Times New Roman]اگر دیدى مردم یک پارچه بیعت مى کنند, بسرعت گزارش بده و خبر آن را به من برسان تا براساس آن عمل نمایم.

http://portal.anhar.ir/node/940/?ref=sbttl#gsc.tab=0

و اين

http://afghanistanhistory.net/home/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=3

اما مصادره اموال یزید در تنعیم در تواریخ آمده است .

مساله بداء هم از کلام امام مخصوصا :

وقال له محمد بن الحنفية: يا أخي إني خائف عليك أن يقتلوك. فقال: إني أقصد مكة فان كانت بي أمن أقمت بها وإلا لحقت بالشعاب والرمال، حتى أنظر ما يكون.ینابیع الموده

یعنی امام احتمال تغییر میدادند ....

موضوع قفل شده است