جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای رفع سنگ دلی و گریه نکردن چه باید کرد؟

علاقه
    کتاب .موسیقی.خواب
    نوشته
    9
    حضور
    4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12

اشاره برای رفع سنگ دلی و گریه نکردن چه باید کرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم .

سلام .
    چند وقتی هس نمیتونم گریه کنم باری امام حسین هر کاری میکنم . دلم سخت شده . خیلی داره اذیتم میکنه .
    خواسته هام
    1- چرا دلم سخت شد
    2- چی کار کنم حالم خوب بشه
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۷:۵۱

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

برای رفع سنگ دلی و گریه نکردن چه باید کرد؟

کارشناس بحث: استاد سمیع

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۸/۱۲ در ساعت ۱۶:۵۴ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 2

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط پفک نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم .

سلام .
    چند وقتی هس نمیتونم گریه کنم باری امام حسین هر کاری میکنم . دلم سخت شده . خیلی داره اذیتم میکنه .
    خواسته هام
    1- چرا دلم سخت شد
    2- چی کار کنم حالم خوب بشه
    باسمه تعالی
    با عرض سلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید
    در رابطه با سوال حضرتعالی باید عرض کنم :
    در آموزه های دینی به عواملی که باعث سنگدلی قلب می گردد، اشاره شده

1. گناه کردن
    چنانچه امیرمؤمنان(علیه السلام) فرموده:«
    ما جَفَّتِ الدُّمُوعُ اِلاّ لِقَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ ما قَسَتِ الْقُلُوبُ اِلاّ بِكَثْرَةِ الذُنُوبْ»[1] «چشمها خشك نمي‎شود و (اشك آن قطع نمي‎گردد) مگر به واسطه قساوت قلب، و قساوت قلب حاصل نمي‎شود مگر به واسطه زيادي گناه»

2. خوردن لقمه حرام

یکی از اموری که باعث قساوت و سنگدلی قلب می گردد ارتزاق از لقمه حرام است

3-رفت و آمد کردن با رفیق بد

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرموده: «
    أربعة مفسدة للقلوب. - إلی أن قال -: مجالسة الموتی. فقیل یا رسول الله،‌ و ما مجالسته الموتی؟ قال: مجالسته کل ضال عن الایمان».[2]

«چهار طائفه اند که قلبها را فاسد می کنند. - تا اینکه فرمود -: همنشینی با مردگان. به آن حضرت گفته شد: همنشینی با مردگان مراد چیست؟ فرمود: همنشینی با هر غیر مؤمن گمراهی...»

4- ترک کردن ذکر خدا
    چنانچه خدای تعالی به موسی خطاب فرموده: «یا موسی! لا تدع ذکری علی کلّْ حال، إنّ ترکَ ذکری یقسی القلوب».[3] «ای موسی! وامگذار یاد کردن مرا، که ترک کردن ذکر من دل ها را سخت می کند».

5- زیاد سخن گفتن
    حضرت عیسی (علیه السلام) فرمود: «
    لا تکثروا کلامکم فتقسو قلوبکم و من کثر کلامه قَلَ عقله و قسی قلبه».[4] «زیاد سخن نگوئید که دل ها را سنگ و سخت می کند، و کسی که زیاد سخن گوید عقل او کم می شود و دل او سخت می شود»

6-زیاد خوردن و زیاد آشامیدن
    در حدیث نبوی آمده که حضرت فرمودند:
    «
    لا تمیتو القلوب بکثرة الطعام و الشراب، فان القلب یموت کالزرع إذا کثر علیه الماء».[5]
    «نمیرانید دل ها را به خوردنی زیاد و آشامیدن زیاد، زیرا که دل مانند زرع است که از آب دادن زیاد فاسد می شود»

ما اگر بتوانیم در صدد برطرف کردن این عوامل باشیم و در کنارش به قرآئت قرآن که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    «ُ إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَصْدَأُ كَمَا يَصْدَأُ الْحَدِيدُ قِيلَ فَمَا جِلَاؤُهَا قَالَ ذِكْرُ اللَّهِ وَ تِلَاوَةُ الْقُرْآن‏»[6] «قلبها گاهی زنگ می زند همان طوری که آهن زنگ می زند. کسی پرسید جلاء آنها چیست؟ حضرت فرمودند: ذکر خدا و تلاوت قرآن نمودن

و عمل کردن به این روایت نبوی باشیم
    «یا علی، خمسة تجلوا القلب و تذهب القساوة: مجالسة العلماء، و مسح رأس الیتیم، و کثره الاستغفار، و سهر الکثیر، الصوم بالنهار».[7] (یا علی پنج چیز است که قلب را جلا می دهد. نشستن با علماء، و دست کشیدن به سر یتیم، و بسیار طلب آمرزش کردن در اوقات سحرها، و شب زنده داری و کم خوابیدن، و روزه گرفتن در روز).

انشاء الله دلی جلا یافته ،خاشع و چشمی گریان خواهیم داشت.
    موفق باشید
    پی نوشت:
    1-علل الشّرايع/81 و ميزان الحكمه، باب 34023 -
    2-بحارالأنوار، ج 103، ص 226.
    3- بحارالأنوار، ج 13، ص 342.
    4-تفسیر مجمع البیان، ج 1، ص 266
    5-نهج الفصاحه،ص675
    6-ارشاد القلوب،ج1،ص78
    7-تحف العقول، ص 296

ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۸:۰۰

7. صلوات ها 3

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

جمع بندی

سؤال:
    برای رفع سنگ دلی و گریه نکردن چه باید کرد؟

پاسخ:

در آموزه های دینی به عواملی که باعث سنگدلی قلب می گردد، اشاره شده:
    1. گناه کردن
    چنانچه امیرمؤمنان(علیه السلام) فرموده:«
    ما جَفَّتِ الدُّمُوعُ اِلاّ لِقَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ ما قَسَتِ الْقُلُوبُ اِلاّ بِكَثْرَةِ الذُنُوبْ» [1] «چشمها خشك نمي‎شود و (اشك آن قطع نمي‎گردد) مگر به واسطه قساوت قلب، و قساوت قلب حاصل نمي‎شود مگر به واسطه زيادي گناه»
    2. خوردن لقمه حرام
    یکی از اموری که باعث قساوت و سنگدلی قلب می گردد ارتزاق از لقمه حرام است
    3-رفت و آمد کردن با رفیق بد
    رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرموده: «
    أربعة مفسدة للقلوب. - إلی أن قال -: مجالسة الموتی. فقیل یا رسول الله،‌ و ما مجالسته الموتی؟ قال: مجالسته کل ضال عن الایمان». [2]
    «چهار طائفه اند که قلبها را فاسد می کنند. - تا اینکه فرمود -: همنشینی با مردگان. به آن حضرت گفته شد: همنشینی با مردگان مراد چیست؟ فرمود: همنشینی با هر غیر مؤمن گمراهی...»
    4- ترک کردن ذکر خداچنانچه خدای تعالی به موسی خطاب فرموده: «یا موسی! لا تدع ذکری علی کلّْ حال، إنّ ترکَ ذکری یقسی القلوب». [3] «ای موسی! وامگذار یاد کردن مرا، که ترک کردن ذکر من دل ها را سخت می کند».
    5- زیاد سخن گفتن
    حضرت عیسی (علیه السلام) فرمود: «
    لا تکثروا کلامکم فتقسو قلوبکم و من کثر کلامه قَلَ عقله و قسی قلبه». [4] «زیاد سخن نگوئید که دل ها را سنگ و سخت می کند، و کسی که زیاد سخن گوید عقل او کم می شود و دل او سخت می شود»
    6-زیاد خوردن و زیاد آشامیدندر حدیث نبوی آمده که حضرت فرمودند:
    «
    لا تمیتو القلوب بکثرة الطعام و الشراب، فان القلب یموت کالزرع إذا کثر علیه الماء». [5]
    «نمیرانید دل ها را به خوردنی زیاد و آشامیدن زیاد، زیرا که دل مانند زرع است که از آب دادن زیاد فاسد می شود»
    ما اگر بتوانیم در صدد برطرف کردن این عوامل باشیم و در کنارش به قرآئت قرآن که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    «ُ إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَصْدَأُ كَمَا يَصْدَأُ الْحَدِيدُ قِيلَ فَمَا جِلَاؤُهَا قَالَ ذِكْرُ اللَّهِ وَ تِلَاوَةُ الْقُرْآن‏» [6] «قلبها گاهی زنگ می زند همان طوری که آهن زنگ می زند. کسی پرسید جلاء آنها چیست؟ حضرت فرمودند: ذکر خدا و تلاوت قرآن نمودن
    و عمل کردن به این روایت نبوی باشیم
    «یا علی، خمسة تجلوا القلب و تذهب القساوة: مجالسة العلماء، و مسح رأس الیتیم، و کثره الاستغفار، و سهر الکثیر، الصوم بالنهار». [7] (یا علی پنج چیز است که قلب را جلا می دهد. نشستن با علماء، و دست کشیدن به سر یتیم، و بسیار طلب آمرزش کردن در اوقات سحرها، و شب زنده داری و کم خوابیدن، و روزه گرفتن در روز).

منابع:
    1-علل الشّرايع/81 و ميزان الحكمه، باب 34023.
    2-
    مجلسى، محمد باقر، بحارالأنوار، ج 103، ص 226.
    3. همان، ج 13، ص 342.
    4-طوسی، نصیر الدین، مجمع البیان، ج 1، ص 266
    5-نهج الفصاحه، ص 675.
    6-ارشاد القلوب، ج 1، ص 78.
    7-تحف العقول، ص 296.

ویرایش توسط حاضر : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ در ساعت ۱۸:۵۱ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

9. صلوات ها 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری