جمع بندی خيلي ناراحتم؛ گذشته ام از زندگيم پاك نميشه!

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خيلي ناراحتم؛ گذشته ام از زندگيم پاك نميشه!

من زماني كه به حجاب اعتقاد نداشتم توي فيس ب و ك عكسهام رو ميذاشتم بعد از تغيير عقايدم همش رو پاك كردم و از نزديكانم خواستم پاكشون كنن امروز خيلي اتفاقي دختر خاله ام كه كوچيكه بهم گفت كه داداشش عكسهاي اون زمان من رو تو لب تابش داره من خيلي بهم برخورد زنگ زدم پسر خالم اونم با عصبانيت گفت خودم خواستم عكسهام رو بقيه ببينن هر چي بهش گفتم من عقايدم عوض شده و بايد پاكشون كنه همش مسخرم ميكرد از صيح خيلي اعصابم خرده تصور اينكه اون عكسها رو سيو كرده و امكان داره چندين نفر سيو ش كرده باشن ديوونه ام ميكنه يكبار هم يكي ديگه از فاميلهامون كه من رو با حجاب جديد ديد به مادرم گفته بود ما كه ديديمش چرا الان حجاب ميگيره و خيلي از اين حرفها من نميتونم اين ها رو فراموش كنم احساس ميكنم مردهاي فاميل من رو به شكل قبل همش تصور ميكنن حالا هم عكسها شده مشكل جديد من چيكار كنم گذشته ام كامل پاك بشه مگه توبه كافي نيست؟ چرا توبه من رو خدا قبول نميكنه:Ghamgin:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Georgia"][="Blue"]با عرض سلام خدمت خواهر گرامی نهال
در ابتداباید شما را بخاطر همت و اراده والایتان مورد تقدیر و تحسین قرار داد که فیض حق را تلقی کرده و توانستید با اختیار راه صحیح، در زمره زنان مومن قرار بگیرد و حضرت زهرا سلام الله علیها را به عنوان الگوی تام و تمام انسانیت خود برگزینید.
اما در مورد سوالی که مطرح فرمودید باید بگویم در سیر و سلوک انسانی همواره مشکلاتی پیش پای انسان قرار میگیرد که برخی از آنها به زودی مرتفع شده و برخی دیگر مدتهای طولانی ملازم سالک خواهد بود. شاید مشکلی که شما اکنون با آن روبرو باشید از جمله مشکلاتی باشد که مدتی ذهن شما را به خود مشغول کند اما حقیقت امر آن است که نباید چندان نگران این مساله باشید. شما اکنون حکم انسانی را دارید که گذشته او پاک شده و تازه متولد شده است. روحی که اکنون شما را به سمت عوالم مافوق می کشاند به مراتب قوی تر و متعالی تر از آن روحی است که پیش از این حاکم بر جسم و بدنتان بوده است. بگذارید دیگران با همان تصویری که از گذشته شما دارند این چند صباح دنیا را به غفلت بگذرانند و از علو درجاتی که روح شما از آن برخوردار است بی خبر باشند. اینها را می گویم تا مبادا تصاویری که از گذشته شما موجود است سد راهی برای طی سیر و سلوک انسانیتان باشد و به صرف هرزه گی چند جوان بی ایمان، فکر و ذهن روحانیتان منصرف به امور دنیایی شود. مهم آن است که شما در پیشگاه حق تعالی آبرو یافته اید و تصاویری که از گذشته شما موجود است با حسن افعال و کردار شما پاک گشته است حال اگر دنیاپرستان و مردارخواران میل ان دارند که با همان تصاویر دیروز مانوس باشند آنها را به خداوند واگذارید که او خود بهتر از هرکسی قادر به اصلاح امور و عقاب بد اندیشان است.
[/]

[="Arial"][="DarkGreen"]

[=arial]سلام و عرض ادب

[=arial]وَلاَ تَهِنُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ ﴿۱۳۹ آل عمران﴾
[=arial]و اگر مؤمنيد سستى مكنيد و غمگين مشويد كه شما برتريد

[=arial]اجازه ندهید هرزگی و تنگ نظری عده ای شما را از مسیر حق باز دارد. اساسا عده از افراد از پیشرفت دیگران خوشحال نمی شوند و در راه وی سنگ اندازی می کنند . حل گذشته را به خدا بسپارید و برای مسیر آینده، با توکل بر خدا گام بر دارید که خداوند وعده کمک به شما را خود داده است.

[=arial]إِنَّا لَنَنصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ ﴿۵۱ غافر﴾[=arial]
ما به طور مسلم رسولان خود، و كساني را كه ايمان آورده‏اند، در زندگي دنيا و روزي كه گواهان به پا مي‏خيزند، ياري مي‏دهيم.

موفق باشید
یا حق

[="Tahoma"][="Navy"]

نهال;588155 نوشت:
من زماني كه به حجاب اعتقاد نداشتم توي فيس ب و ك عكسهام رو ميذاشتم بعد از تغيير عقايدم همش رو پاك كردم و از نزديكانم خواستم پاكشون كنن امروز خيلي اتفاقي دختر خاله ام كه كوچيكه بهم گفت كه داداشش عكسهاي اون زمان من رو تو لب تابش داره من خيلي بهم برخورد زنگ زدم پسر خالم اونم با عصبانيت گفت خودم خواستم عكسهام رو بقيه ببينن هر چي بهش گفتم من عقايدم عوض شده و بايد پاكشون كنه همش مسخرم ميكرد از صيح خيلي اعصابم خرده تصور اينكه اون عكسها رو سيو كرده و امكان داره چندين نفر سيو ش كرده باشن ديوونه ام ميكنه يكبار هم يكي ديگه از فاميلهامون كه من رو با حجاب جديد ديد به مادرم گفته بود ما كه ديديمش چرا الان حجاب ميگيره و خيلي از اين حرفها من نميتونم اين ها رو فراموش كنم احساس ميكنم مردهاي فاميل من رو به شكل قبل همش تصور ميكنن حالا هم عكسها شده مشكل جديد من چيكار كنم گذشته ام كامل پاك بشه مگه توبه كافي نيست؟ چرا توبه من رو خدا قبول نميكنه:Ghamgin:

سلام
قرآن کریم اهل ایمان را به استقامت در راه حق و پاداش الهی بشارت می دهد
الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنه التی کنتم توعدون
کسانی که گفتند پروردگار ما خدای یکتاست و استقامت ورزیدند ملائکه بر آنان نازل شده و می گویند : نترسید و غمگین مشوید و بشارت بر بر شما بدان بهشتی که به او وعده داده شده اید
شما به فضل الهی امیدوار و در طریق حق و حقیقت ثابت قدم باشید مطمئنا روزی خواهد رسید که بشارتهای الهی بر شما هم نازل خواهد شد
یا علیم[/]

ممنونم از كارشناس محترم
ولي ميدونم تا اخر عمر سر اين مساله حرص ميخورم متاسفانه أقوام مون خيلي أفكار شون بدوي هست خيلي ها شايد ايمان نداشته باشن ولي شعور إنساني حداقل دارن ولي فاميل ما متاسفانه اين فهم رو ندارن
من نميدونم تكليف خودم چيه يعني كاملا اين قضيه رو فراموش كنم؟ بودن اون عكسها و ديده شد نشون برام گناه نوشته نميشه؟
اي كاش هيچ وقت اين كار رو نميكردم خيلي از دست خودم شاكيم :Ghamgin:
بعضي گناه ها اثارش تا اخر عمر تو زندگي ادم مي مونه:Ghamgin:

با سلام و عرض ادب

به حرفاشون اهمیت نده اصلا

از خودت نقطه ضعف نشون بدی بیشتر اذیتت میکنن

بذار عکساتو داشته باشن اگه خودت به دردشون نخوری عکسات رو هم یواش یواش پاک میکنن اینهمه دختر مثلا تو فیس بوک بی حجاب عکس میذارن کدوم پسر احمقی عکساشون رو بر میداره؟؟

اصلا به چه دردی میخوره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بجز نگهداشتن مدرک برا بد نام کردن که در صورتی که شما هم خونسرد خودتون رو نشون بدین کم کم این قضیه کمرنگ شده و فراموش میشه

فقط باز هم میگم ..............: نقطه ضعف نشون ندهههههههههههه ......هیچی نگو

نهال;590363 نوشت:

من نميدونم تكليف خودم چيه يعني كاملا اين قضيه رو فراموش كنم؟ بودن اون عكسها و ديده شد نشون برام گناه نوشته نميشه؟

با عرض سلام

خداوند شما را در راهی که در پیش گرفته اید یاری فرماید.

هستند افرادی که اولش تصمیم به رعایت موازین شرعی میگیرند اما با گذشت زمان و با قرار گرفتن در شرایط جدید مجددا به همان روش سابق باز میگردند.

ان شاءلله نه رفتارهای ناشایست دیگران و نه هیچ مساله ای شما را از ادامه راه باز ندارد.

درمورد عکسها هم قطعا توبه و استغفار ، برای بخشش شما کافیست. و پس از آن شما مسوول اعمال دیگران نیستید . شاید خواست خداوند بر این است که فامیل شما را با همین روش مورد آزمایش قرار دهد...

موفق باشید

نهال;590363 نوشت:
ممنونم از كارشناس محترم
ولي ميدونم تا اخر عمر سر اين مساله حرص ميخورم متاسفانه أقوام مون خيلي أفكار شون بدوي هست خيلي ها شايد ايمان نداشته باشن ولي شعور إنساني حداقل دارن ولي فاميل ما متاسفانه اين فهم رو ندارن

برو سر سیستمش بشین تو اینترنت بچرخ یا بازی کن هر موقع نبود عکساتو پاک کن. زیاد روی این موضوع تاکید کنی حواسش جمع می شه نمی تونی این کارو بکنی.
وقتی خدا می گه گناه نیست دیگه نباید حرص خورد! اگر حرص خوردن باشه بیشتر عکس های گذشته خانواده های ما بی حجاب بودن و امروز با حجاب عکس می گیرن. آلبوم هاشونم دست همه هست.

سلام ابجی.نگران نباش....خدا ستار العیوبه.مطمئنم خدا بخشیدتت.نگران نباش خدا توبه کنندگان دوست داره...اگه خیلی مهمه برات برو یواشکی عکستو پاک کن.باشه؟

[="Arial"][="DarkGreen"]اصلاً به روی خودت نیار و حساسیت نشون نده چون ممکنه بخواد اذیتت کنه.ممکنه هی به روت بیاره برات بشه عذاب روحی.انقدر خودت رو بی تفاوت نشون بده که باور کنه اصلاً برات مهم نیست.حتی ازش حرف هم نزن.اگر بتونی یواشکی طوری که حتی خودش هم نفهمه پاکش کنی که خوبه اگر نه تحریکش نکن چون ممکنه کپی اونها رو جای دیگه ای نگهداری کرده باشه. اگر حرفی از گذشته پیش کشیدن با اعتماد به نفس کامل بگو آدما مدام در حال تغییر و تحولن،شما راهتو پیدا کردی و همینو میخوای ادامه بدی و براتون هم مهم نیست که در گذشته چطور بودین.این بی تفاوتیه تأثیر چشم گیری داره.[/]

سلام.
خب کاملا معلومه که اطرافیان شما به خاطر تغییر رویه تون دل خوشی از شما ندارن و می خوان مثل خودشون باشید.
اینکه اون شخص عکسای شمارو نگه داشته فقط برای آزار شماست که می تونین یه تماس تلفنی رو ضبط یا یه ملاقات حضوری رو مخفیانه فیلمبرداری کنید و در اون تماس یا ملاقات ازش بخواین عکس های شمارو پاک کنه و منتشر نکنه که خودش میشه یه مدرک و می تونین ازش شکایت کنید و بگید میترسم تو اینترنت پخش کنه یا حداقل تهدید به شکایت کنید تا عکس هارو بیخیال بشه. که چون فامیله شاید کار جالبی نباشه.
نگران نباشید اگه حساسیت نشون ندین خودش پاکش میکنه .

در مورد یادآوری کردن گذشته ها هم باید بدونین این کارا کلیشه ای شده برای افرادی که از گناه به سمت پاکی تغییر مسیر می دهند. اطرافیان برای کم کردن اعتماد به نفس مرتب این کار رو می کنند . چارش هم همینه که مرد باشین با افتخار بگین آره اون موقع کسی نبود بهم بگه ، نفهمیدم ، الان که خدا هدایت کرده با افتخار ترک کردم و خوشحالم . خودشون تحت تاثیر این اقتدار قرار می گیرند و ...

بذارین زمان بگذره کمتر از یک سال همه بهتون احترام میذارند. عجله نکنید.

من پس از مطالعه پست شما اشک ریختم ، علتش را نمیدانم .

خداوند بارها در قرآن اشاره کرده که هر که را که بخواهم هدایتش میکنم ، شاید هم علت اشک ریختن من هم به خاطر مشاهده دریای رحمت بیکران خداوند بود ، مطمئن هستم که در زمانی خاص ، حس عجیبی به سراغ شما آمده و چالشی درون شما ایجاد کرده و در نهایت شما رو با حقیقت آشنا ساخته و پوچی و گذرا بودن این دنیای فانی را به شما گوشزد کرده ، خیلی از افراد به این حالات بی اعتنا هستند ، به خوابهایی که میبینند بی اعتنا هستند ، خداوند هیچ کدام از بندگانش را فراموش نمیکند و نظاره گر اعمال آنهاست .

شیطان برای تغییر شما و گمراه کردن دوباره شما ، از هر وسیله ای استفاده میکند ، از گذشته ات ، از علاقه هایت ، از لذت هایت و در کل نقاط ضعف شما را شناسایی میکند و سپس حمله خود را آغاز میکند . اما پیروز این میدان آن کسی است که ابتدا بر نفس اماره خویش مسلط شود تا بتواند حیله ها و نیرنگ های شیطان را تشخیص دهد .

اگر پس از اینکه توبه کردیم و اشک ریختیم ، به آرامش روحی برسیم . باید مطمئن باشیم که پروردگار ما را بخشیده ، و به نظر من هر چیزی که این آرامش را به هم بزند ، از دسیسه های شیطان است .

در مورد مسئله ای که شما با آن روبرو هستید : وقتی که خدا از نیت پاک شما مطلع است دیگر چه باکی دارید ، آیا از حرف و حدیث مردم هراس دارید ؟ فکر میکنید که خدا نمیداند در جامعه امروزی ما ، عده ای از مسلمانی فقط نامش را یدک میکشند و مومنان و مومنات را مسخره میکنند ، خداوند یا آنها را هدایت میکند که دعای ما هم همین است ، یا در روزی که خدا وعده داده نتیجه اعمالشان را خواهند دید .

از صمیم قبل از خداوند خواستارم تا به شما صبر دهد و بر ایمان شما بیفزاید .

.:: مختار ::.;590467 نوشت:
من پس از مطالعه پست شما اشک ریختم ، علتش را نمیدانم .

ممنونم حرفهاتون خيلي متفاوت بود اينجور فكر نكرده بودم كه اين حس منفي از سمته شيطانه

mohamad313;590417 نوشت:
سلام.
خب کاملا معلومه که اطرافیان شما به خاطر تغییر رویه تون دل خوشی از شما ندارن و می خوان مثل خودشون باشید.
اینکه اون شخص عکسای شمارو نگه داشته فقط برای آزار شماست که می تونین یه تماس تلفنی رو ضبط یا یه ملاقات حضوری رو مخفیانه فیلمبرداری کنید و در اون تماس یا ملاقات ازش بخواین عکس های شمارو پاک کنه و منتشر نکنه که خودش میشه یه مدرک و می تونین ازش شکایت کنید و بگید میترسم تو اینترنت پخش کنه یا حداقل تهدید به شکایت کنید تا عکس هارو بیخیال بشه. که چون فامیله شاید کار جالبی نباشه.
نگران نباشید اگه حساسیت نشون ندین خودش پاکش میکنه .

در مورد یادآوری کردن گذشته ها هم باید بدونین این کارا کلیشه ای شده برای افرادی که از گناه به سمت پاکی تغییر مسیر می دهند. اطرافیان برای کم کردن اعتماد به نفس مرتب این کار رو می کنند . چارش هم همینه که مرد باشین با افتخار بگین آره اون موقع کسی نبود بهم بگه ، نفهمیدم ، الان که خدا هدایت کرده با افتخار ترک کردم و خوشحالم . خودشون تحت تاثیر این اقتدار قرار می گیرند و ...

بذارین زمان بگذره کمتر از یک سال همه بهتون احترام میذارند. عجله نکنید.

دقيقا همينطوره و بارها مستقيم و غير مستقيم گفتن كه حرص ميخورن از مدل حجابم ! اخه كلهم يه شكل بي حجاب و بي اعتقادن !!!! حتي يه مانتويي محجبة هم نداريم !! انگار من شدم ننگ خاندان مون ! البته براي من اصلا نظر اونها مهم نيست خدارو شكر ميكنم خطم رو ازشون جدا كردم
اما به ذهنم نيومده بود شايد قصدشون سو استفاده باشه هم شما هم برخي دوستان تذكر دادن ممنون محتاط تر رفتار ميكنم

خوشحالم که همه هوات رو دارن آبجی بزرگه!:Gol:
به خودت افتخار کن.. تو مایه برکت اون خاندان میشی، نه ننگ! :Mohabbat:

تو بهترینی!
:hamdel:

آروم باش نهال..
آروم..
خدا هست..
من حرفام رو گفتم. فقط می‌خوام آروم باشی!

نهال;590363 نوشت:
ممنونم از كارشناس محترم
اي كاش هيچ وقت اين كار رو نميكردم خيلي از دست خودم شاكيم
بعضي گناه ها اثارش تا اخر عمر تو زندگي ادم مي مونه

نگران نباشید.خدا جبار است (جبران کنندست) «هُوَ اللَّهُ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْمَلِک الْقُدُّوس السلاَمُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَکبرُ سبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشرِکونَ»
[SPOILER]بهش بگید من هر کاری از دستم بر میاومد انجام دادم تا حد توانم بقیش با خودت یا رب...!خودت جبران کن برام...مطمئن باشید به بهترین شکل براتون جبران میکنه(ولی یه وقت نا امید نشین که صدردصد از طرف شیطونه) [/SPOILER]

514;591080 نوشت:
خوشحالم که همه هوات رو دارن آبجی بزرگه!:Gol:
به خودت افتخار کن.. تو مایه برکت اون خاندان میشی، نه ننگ! :Mohabbat:

تو بهترینی!

مرسي دوست خوبم تو كه هميشه قبل از همه هوام رو داشتي :Gol:

نهال;588155 نوشت:

درود بر شما بر کاری که انجام دادید
به حرف و زخم زبانهای سایرین توجهی نداشته باشید.ان شاالله که به خواست خداوند همه چیز درست میشود

نهال جان شما فکر کن این مدل هایی که میان مسلمون میشن پس باید همش فکرو ذهنشون این باشه که عکساشونو طرفداراشون سیو نکرده بوده باشن ! و حالا چی کار کنن که پاکشون کنن و ...
شما کاری که درست بود و انجام دادین. اصلا اصلا هم دیگه بهش فکر نکنین و ذهنتونو درگیرش نکنید.
شاید حجاب کردن شما جلوی اقوامتون که قبلا شما رو بدون حجاب دیدن ، به نظرشون کار بیخودی بیاد ولی این کار نشون میده شما چقد مصمم هستین و اونا هم فقط بیشتر حرص میخورن:دی
همین که اینقدر از گذشتتون پشیمونین شک نکنین که توبتونو خدا قبول کرده...

[=Lucida Sans Unicode]

نهال;588155 نوشت:

بسم رب الحسین
سلام نهال جون. انقدر خودتو ناراحت نکن. مهم اینه که الان دیگه باحجابی و تاجایی که تونستی عکساتو حذف کردی. خدا هم بیشتر از توانت ازت انتظار نداره. میدونم سخته ولی عین خیالت نباشه... چون از این جا به بعد تو دیگه گناهی نداری و اگر هم پسر خاله ات عکستو ببینه گناه اونه نه تو. البته این نظر شخصیم بود ولی فکر کنم همین جوری باشه.

نهال;588155 نوشت:

شما سعیت رو کردی! اجرت هم با سید الشهدا......
این که خدا توبه رو میپذیره که درسته!
خدا ارحم الراحمین و توبه پذیره.......
اما به قول اون داستان که بچه ای هر وقت عصبانی میشد یک میخ میزد توی دیوار وقتی پشیمون میشد و عذر خواهی میکرد اون میخ رو در میاورد اما اثر میخ روی دیوار باقی میموند.
آثار کارهای ما باقی میمونه.نه اینکه خدا توبه مارو نپذیرفته باشه
اونها رو هم قسمشون بدین عکساتون رو پاک کنن اگر پاک نکردن بسپوریدشون به روز قیامت!
حق هیچکس توی روز جزا ضایع نمیشه!
دعا کنین اونها هم هدایت شن !
از ته دل براتون آرزوی موفقیت میکنم!:hamdel::hamdel::hamdel:

نهال جان یه بار که رفتی خونه خالت بدون اینکه کسی شک کنه با برنامه ریزی و احتیاط برو پاکشون کن یه ساعتی که پسرخالت خونه نباشه
برنامه ریزی منظورم اینه که ببین کامپیوترش پسورد داره یا نه اگه داره یه جوری نا محسوس از زبون دخترخالت بکش بیرون یا رفتی خونشون وقتی پسر خالت نبود به دخترخالت بگو من باید یه چیزی رو چک کنم میشه از کامپیوتر شما استفاده کنم بعد برو پاک کن البته مطمئن باش که دختر خاله رمز رو داره اگه نداشته باشه بره تعریف کنه که تو میخواستی از کامپیوتر استفاده کنی پسرخالت شک میکنه خیلی احتیاط کن

[="Lucida Sans Unicode"][="Purple"]

sarahh;591969 نوشت:
ببین کامپیوترش پسورد داره یا نه اگه داره یه جوری نا محسوس از زبون دخترخالت بکش بیرون

سلام. این روش به نظرم مناسب نیست.

sarahh;591969 نوشت:
یا رفتی خونشون وقتی پسر خالت نبود به دخترخالت بگو من باید یه چیزی رو چک کنم میشه از کامپیوتر شما استفاده کنم

این راه بهتره. خودش پسوردو وارد کنه بعد کامپیوترو بده دستت.
اگرم میشه رو دختر خالت حساب کرد بهش خیلی دوستانه بگو الان از این که عکست تو کامپیوتر داداششه ناراحتی و راضی نیستی. اگه میشه پاکش کنه. اگرم پاک نکرد گناهش پای خودشونه.[/]

درست میگن اگه خالت یا دخترخالت قابل اعتمادن میتونی از اونا هم خواهش کنی که عکسا رو از کامپیوتر یا شایدم رو گوشی هم ریخته باشه پاک کنن. اگرم نه اصلا خودشون میخوان اذیتت کنن میتونی از روش های پیچیده هک کردن استفاده کنی:Nishkhand:

سلام.
نظر خاصی ندارم و نظرم مشابه کاربران دیگه ای هست که نظر خودشون رو گفتن
فقط خواستم بگم مطمئن هستید که عکسهاتون رو دارن؟ شاید چون از محجبه بودن تون ناراضی هستن اینجوری میگن که شما برگردید مثل قبل بشید و واقعا عکسها رو نداشته باشن

mehrant;592121 نوشت:
سلام.
نظر خاصی ندارم و نظرم مشابه کاربران دیگه ای هست که نظر خودشون رو گفتن
فقط خواستم بگم مطمئن هستید که عکسهاتون رو دارن؟ شاید چون از محجبه بودن تون ناراضی هستن اینجوری میگن که شما برگردید مثل قبل بشید و واقعا عکسها رو نداشته باشن

خودم كه نديدم عكسهام رو تو كامپيوترشون ولي دختر خالم كه بهم گفت فقط چهار سالشه بعيد ميدونم اهل دروغ باشه تازه وقتي به بسر خالم هم گفتم تأييد كرد

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی

پرسش
من زماني كه به حجاب اعتقاد نداشتم برخی عکسهای بی حجابم را در فيس بو ك ميگذاشتم اکنون که با حجاب شده ام نگرانم از اینکه دیگران عکساهای مرا سیو کرده و نگه داشته باشند مثلا یکی از آنها پسرخاله من است که علی رغم سعی بسیار زیاد من برای پاک کردن عکسهایم مورد تمسخر قرار گرفته ام. من چکار باید بکنم که گذشته ام پاک شود چرا خدا توبه مرا قبول نمی کند؟

پاسخ :
در ابتداباید شما را بخاطر همت و اراده والایتان مورد تقدیر و تحسین قرار داد که فیض حق را تلقی کرده و توانستید با اختیار راه صحیح، در زمره زنان مومن قرار بگیرد و حضرت زهرا سلام الله علیها را به عنوان الگوی تام و تمام انسانیت خود برگزینید.
اما در مورد سوالی که مطرح فرمودید باید بگویم این مشکلی که برای شما پیش آمده است دلیل بر عدم قبولی توبه شما نیست انجام برخی از گناهان آثار دنیوی دارد که حتی بعد از توبه نیز نمیتوان آثار دنیوی و تاثیرات وضعی آن را به کلی منتفی دانست اگر چه خداوند وعده فرموده است که تاثیرات اخروی آن گناهان را بعد از توبه محو فرماید. رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند : توبه کننده از گناه مانند کسی است که برایش گناهی نیست و استغفار کننده از گناه در حالی که به گناه کردن اصرار دارد ، مانند کسی است که پروردگارش را استهزاء کند. (1)

نکته دوم اینکه برای پاک سازی عکسهایی که از شما در نزد اطرافیانتان باقی مانده است سعی کنید از طریق والدین آنها اقدام فرمایید.
نکته دیگر اینکه در سیر و سلوک انسانی همواره مشکلاتی پیش پای انسان قرار میگیرد که برخی از آنها به زودی مرتفع شده و برخی دیگر مدتهای طولانی ملازم سالک خواهد بود. شاید مشکلی که شما اکنون با آن روبرو باشید از جمله مشکلاتی باشد که مدتی ذهن شما را به خود مشغول کند اما حقیقت امر آن است که نباید چندان نگران این مساله باشید. شما اکنون حکم انسانی را دارید که گذشته او پاک شده و تازه متولد شده است. روحی که اکنون شما را به سمت عوالم مافوق می کشاند به مراتب قوی تر و متعالی تر از آن روحی است که پیش از این حاکم بر جسم و بدنتان بوده است. بگذارید دیگران با همان تصویری که از گذشته شما دارند این چند صباح دنیا را به غفلت بگذرانند و از علو درجاتی که روح شما از آن برخوردار است بی خبر باشند. اینها را می گویم تا مبادا تصاویری که از گذشته شما موجود است سد راهی برای طی سیر و سلوک انسانیتان باشد و به صرف هرزه گی چند جوان بی ایمان، فکر و ذهن روحانیتان منصرف به امور دنیایی شود. مهم آن است که شما در پیشگاه حق تعالی آبرو یافته اید و تصاویری که از گذشته شما موجود است با حسن افعال و کردار شما پاک گشته است حال اگر دنیاپرستان و مردارخواران میل ان دارند که با همان تصاویر دیروز مانوس باشند آنها را به خداوند واگذارید که او خود بهتر از هرکسی قادر به اصلاح امور و عقاب بد اندیشان است.

پینوشت:
1-مجموعه ورام جلد 1 صفحه

موضوع قفل شده است