جمع بندی چگونه عارف شویم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه عارف شویم؟

سلام

یه سوال از حضورتون دارم.
کسانی که قدم در راه عرفان میگذارند و عارف میشوند از کجا شروع میکنند؟ چه راهی را باید طی کنند و چطور باید عارف شد؟ یا عارف شدن با صرف خوندن دروس هست یا یک نیرو و قدرت خدادادی هست که در برخی افراد وچود دارد؟

و من اگر بخوام در این راه گام بگذارم و مثل فردی همچون آیت الله قاضی یا آقای الهی قمشه ای یا ... بشوم چکار باید کنم؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

sun;586817 نوشت:
سلام

یه سوال از حضورتون دارم.
کسانی که قدم در راه عرفان میگذارند و عارف میشوند از کجا شروع میکنند؟ چه راهی را باید طی کنند و چطور باید عارف شد؟ یا عارف شدن با صرف خوندن دروس هست یا یک نیرو و قدرت خدادادی هست که در برخی افراد وچود دارد؟

و من اگر بخوام در این راه گام بگذارم و مثل فردی همچون آیت الله قاضی یا آقای الهی قمشه ای یا ... بشوم چکار باید کنم؟

بسمه تعالی
در سیر و سلوک عمدتا سه روش وجود دارد،البته این تقسیم بندی که ارائه می شود به معنای افتراق کامل این روشها از یکدیگر نیست،بلکه این تقسیم بندی بر مبنای ،پایه و اساس بودن آن مسأله در آن روش می باشد.
1-روش معرفت نفس،این روش که با مرحوم ملاحسینقلی همدانی رحمة الله علیه معروف و مشهور است،تکیه اصلیش بر معرفت نفس بوده و عمده ی طریق وصول خود را از این روش دنبال می کنند.
2-روش محبت،این روش که در حال حاضر با مرحوم آیت الله محمد جواد انصاری همدانی رحمة الله علیه شناخته می شود،مبنای خود را بر محبت الهی و محبت به اهل بیت علیهم السلام گذاشته و از این طریق دنبال وصول به حق هستند.
3-طریق ریاضت،این روش نیز عمدتا با مرحوم آیت الله نخودکی اصفهانی شناخته می شود،مبنای اصلی این روش بر ریاضت دادن به نفس و جسم است.
البته باز هم تاکید می کنم در هر سه روش، معرفت نفس و محبت و ریاضت وجود دارد اما اختلاف بر سر مبنا و اصل بودن این سه گزینه است.

برای سلوک إلی الله هم کسب معرفت نیاز است و هم طلب و همت،در کل قدم گذاشتن در این راه به نگاه شما از فلسفه زندگی بستگی دارد،برخی سلوک را لازم و واجب و دین داری را همان سلوک إلی الله می دانند.برخی نیز این امر را زائد بر اصل دین داری خود می دانند.

موضوع قفل شده است