جمع بندی ملامت کردن (تعییر)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ملامت کردن (تعییر)

سلام

از گناهِ یکی از دوستام، توسط شخصی، آگاه شدم و یه نفر که در راه آشنایی با معرفت نفس هست و به قول خودشون از خیلی از رفتارهای نادرست فاصله گرفتند ، به من گفتند، تو نمی میری تا اینکه خودت هم به اون گناه مرتکب بشی.

ولی من نمیتونم این رو بپذیرم، و به خودشونم گفتم اگه من،دوستم رو برای گناهش سرزنش و ملامت کرده بودم، یا قصد آبروریزیشو داشتم، اونوقت حرف شما درست بوده، ولی من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم.
ولی اون شخص گفت، حتی اگه در ذهنت بگی، فلانی گناهکاره و کارش زشت بوده، مطمئن باش همون بلا سر خودت هم میاد، و روز شماری کن برای روزی که اون بلا به سرت بیاد.

من آدرس این تاپیک رو به شخصی که به من گفته اون گناه رو مرتکب خواهی شد، میدم و ایشون هم این تاپیک رو میخونن. استاد محترم بحث لطف کنند و اگه حرف ایشون درسته،منو متقاعد کنند که حتما چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد و اگر حرف ایشون درست نیست، ایشونو متقاعد کنید که حرفشون نادرسته.

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Georgia"][="Blue"]با عرض سلام و ادب و احترام خدمت خواهر گرامی ساغر
از اینکه تاخیری در پاسخگویی سوال حضرتعالی پیش آمد عذرخواهم.
در پاسخ به سوالتان باید بگویم مطلبی که دوست شما با تکیه بر معرفت نفس سعی بر تلقینتان دارد خالی از شواهد عقلی و نقلی است و ما در هیچ کجای شریعت مطهره الهیه نداریم که به صرف دانستن گناهان دیگران، خود نیز مرتکب آن گناه شویم. اگر قرار بود با چنین ادعایی هر کسی که آگاه به گناه دیگران است در آینده گناه کار بدانیم پس باید چنین حکمی در مورد حضرت بقیه الله الاعظم مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف که به تمامی جزییات اعمال ما واقفند نیز صادق باشد. در حالی این حرف اساسا باطل است.
خواهرم توصیه بنده حقیر به شما که دغدغه شریعت دارید و می خواهید در صراط مستقیم انسانیت استوار گام بردارید این است که در مواجهه با افرادی که دم از خودسازی و خودشناسی می زنند با عصای سفید برهان و استدلال عقلی که همواره برای آدمی جانب احتیاط را به ارمغان می آورد حرکت کنید یعنی به محض مواجهه با هر حرفی که پذیرش آن برای عقل شریفتان مشکل است تقاضای برهان و استدلال نمایید و یا اینکه از طریق شواهد نقلی که عبارت از آیات و روایاتند طلب حجت نمایید.
البته یکی از نکاتی که در تطهیر قوه خیال لازم و ضروری است این است که همواره از شنیدن اخبار گناه دیگران پرهیز نمایید و در صورت شنیدن این اخبار همواره این احتمال را بدهید که شاید کسی که مرتکب این گناه شده به اشتباه خویش پی برده و از خداوند طلب مغفرت نموده باشد.
[/]

سـاغر;586655 نوشت:
سلام
ولی من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم.
ولی اون شخص گفت، حتی اگه در ذهنت بگی، فلانی گناهکاره و کارش زشت بوده، مطمئن باش همون بلا سر خودت هم میاد

با تشکر

باسلام خداقوت

امام صادق سلام الله عليه : مَن عَيَّرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم يَمُت حَتّى يَركَبَهُ
كسى كه مؤمنى را براى گناهى سرزنش كند، نميرد تا خودش آن گناه را مرتكب شود ميزان الحكمة: ح 14854

اویس;588821 نوشت:
[=Georgia]
البته یکی از نکاتی که در تطهیر قوه خیال لازم و ضروری است این است که همواره از شنیدن اخبار گناه دیگران پرهیز نمایید و در صورت شنیدن این اخبار همواره این احتمال را بدهید که شاید کسی که مرتکب این گناه شده به اشتباه خویش پی برده و از خداوند طلب مغفرت نموده باشد.

ببخشید استاد اگه خود فرد رو سرزنش نکنه و تو ذهنش ملامت کنه !!!
ایشون منظورم نیست کلی میپرسم

سـاغر;586655 نوشت:
اگه من،دوستم رو برای گناهش سرزنش و ملامت کرده بودم، یا قصد آبروریزیشو داشتم، اونوقت حرف شما درست بوده
، ولی
من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم
.

اللیل والنهار;588966 نوشت:
امام صادق سلام الله عليه : مَن عَيَّرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم يَمُت حَتّى يَركَبَهُ
كسى كه مؤمنى را براى گناهى سرزنش كند، نميرد تا خودش آن گناه را مرتكب شود ميزان الحكمة: ح 14854

سلام
کاربر ساغر گفتن که فقط از گناهش خبر دارم ولی سرزنش نکردن
پس حرف اون شخص صحیح نیست

رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : مَن عَيَّرَ أخاهُ بِذَنبٍ قَد تابَ مِنهُ لَم يَمُتْ حَتّى يَعمَلَهُ .حديث
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس برادر خود را براى گناهى كه از آن توبه كرده است سرزنش كند، نميرد تا خود آن گناه را مرتكب شود.

سلام

بله،این حدیث رو قبلا خونده بودم
ولی فکر نمیکنم که منظور از سرزنش کردن، این باشه که اگه حتی توی ذهنت هم کار کسی رو گناه دونستی و یا نسبت به اون کار، نفرت داشتی،و انجامش رو نادرست دونستی، به معنی سرزنش هست و حتما به اون گناه دچار میشی

اویس;588821 نوشت:

با سلام و احترام

فرض کنیم،گناه صمیمیترین دوستمون رو میدونیم، و از این گناه مطمئنیم،آیا وظیفه ای بر عهده ی ما هست؟ (برای جلوگیری از تکرار گناه توسط دوستمون)

سپاسگزارم از پاسخگوییتون

سـاغر;589147 نوشت:
سلام

بله،این حدیث رو قبلا خونده بودم
ولی فکر نمیکنم که منظور از سرزنش کردن، این باشه که اگه حتی توی ذهنت هم کار کسی رو گناه دونستی و یا نسبت به اون کار، نفرت داشتی،و انجامش رو نادرست دونستی، به معنی سرزنش هست و حتما به اون گناه دچار میشی

سلام و عرض ادب

برای من هم زیاد پیش اومده که تا یه چیزی حتی تو دلم درمورد رفتار فردی گفتم همون بلا متقابلا سر خودم اومده.

یه بار سرکلاس نشسته بودیم یکی از بچه ها یه ربع مونده بودکه کلاس تموم بشه وارد کلاس شد . پیش خودم گفتم نگاه چه موقع وارد کلاس شده . حالا هم نمی اومدی. بعد فرداش هر چی منتظر ماشن نشستم تا برم سر کلاس ماشین گیرم نیومد. خودمو کشتم تا به کلاس برسم. وقتی هم رسیدم به نظرم حدود یه ربع مونده بود که کلاس تموم بشه. :Nishkhand:

البته از این موارد بسیار هست که این یه نمونش بود.

رحمت بی کران الهی;589169 نوشت:
سلام و عرض ادب

برای من هم زیاد پیش اومده که تا یه چیزی حتی تو دلم درمورد رفتار فردی گفتم همون بلا متقابلا سر خودم اومده.

یه بار سرکلاس نشسته بودیم یکی از بچه ها یه ربع مونده بودکه کلاس تموم بشه وارد کلاس شد . پیش خودم گفتم نگاه چه موقع وارد کلاس شده . حالا هم نمی اومدی. بعد فرداش هر چی منتظر ماشن نشستم تا برم سر کلاس ماشین گیرم نیومد. خودمو کشتم تا به کلاس برسم. وقتی هم رسیدم به نظرم حدود یه ربع مونده بود که کلاس تموم بشه. :Nishkhand:

سلام

خب دیر رفتن سرکلاس، بالاخره یه چیزی هست که پیش میاد .
ولی ببینید من دارم در مورد گناه حرف میزنم، چند تا مثال میزنم: فرض کنید من توی ذهنم بگم فلانی، دزدی کرده و چه کار بدی و ... ، آیا این فکر، به این معنی هست که یه روزی منم در شرایط دزدی کردن میفتم و دزدی میکنم؟!
یا کسی اهل ربا و پول حرام هست، بازم توی ذهنم مرورش کنم، یعنی خودمم روزی میرسه که پول حرام بدست میارم؟منم میشم رباخوار؟
یا انواع و اقسام گناههای دیگه؟

اگه اینطوریه، و هرچی توی ذهنم گفتم،همون به سر من بیاد،پس اختیار چیه این وسط؟! و اصلا خیلی از موضوعات زیر سوال میرن

نظر شما چیه؟

سـاغر;589163 نوشت:
با سلام و احترام

فرض کنیم،گناه صمیمیترین دوستمون رو میدونیم، و از این گناه مطمئنیم،آیا وظیفه ای بر عهده ی ما هست؟ (برای جلوگیری از تکرار گناه توسط دوستمون)

السلام علیکم و رحمة الله
وظیفه ی ما در چنین شرایطی "امر به معروف و نهی از منکر" به شیوه ی صحیح و مؤثر خود است.....و مسلماً "تعییر=سرزنش" شیوه ی غلطی خواهد بود.

یک نکته ی کلی عرض کنم:
گناه مثل بیماری است...کناهکار مثل فرد مبتلا به بیماری.
ما از بیماری متنفریم....اما برای فرد مبتلا دلسوزی می کنیم و از او متنفر نیستیم!
بنابراین بهتر است گناهکار را به چشم فرد مبتلا به بیماری ببینیم و به درمانش کمک کنیم.
(البته موارد متفاوتی هم وجود دارد که از این قاعده و مثالی که گفتم پیروی نکند اما بیشتر افرادی که دور و بر خودمان می بینیم شامل این مثال هستند.)

اگر فرد مبتلا، دوست صمیمی ما باشد که مسلماً دلسوزی و احساس وظیفه و تأثیرگذاری ما بیشتر خواهد بود.

سلامت باشید....التماس دعا

[="Georgia"][="Blue"]

ببخشید استاد اگه خود فرد رو سرزنش نکنه و تو ذهنش ملامت کنه !!!
ایشون منظورم نیست کلی میپرسم

ملامت کردن ذهنی دیگران بخاطر اشتباهاتی که مرتکب شده اند منجر به انجام آن گناه از ناحیه ملامتگر نمی شود فقط به جای ملامت کردن ذهنی ان شخص بهتر است برای ان شخص طلب مغفرت و امرزش شود زیرا یکی از اموراتی که به تدریج موجب حس خودبرتربینی افراد میشود همین ملامت کردن ذهنی دیگران بواسطه رویت اشتباهاتشان است.
[/]

[="Georgia"][="Blue"]

سـاغر;589163 نوشت:
با سلام و احترام

سپاسگزارم از پاسخگوییتون

با عرض سلام و ادب
وقتی از گناه دوست صمیمی خود مطلعیم دو وظیفه بر عهده ما است که یکی از آنها ثابت و دیگری متغیر است.
وظیفه ثابتی که بر گردنمان است و هرگز از ما برداشته نمی شود این است که برای امرزش و مغفرت ان شخص از خداوند دعا نماییم و حق رفاقت با او را ازا ین طریق ادا نماییم.
اما وظیفه ای متغیر نیز بر عهده مان است. مراد از وظیفه متغیر این است که گاهی این وظیفه بر ما فعلیت می یابد و حتما باید انجام شود و گاهی نیز به دلیل شرایطی فعلیت پیدا نمیکند و لازم به انجامش نیست و آن امر به معروف و نهی از منکر است. این وظیفه در مواردی که دوستمان متوجه اشتباه خود نشده و باز در صدد انجام ان است برای ما فعلیت می یابد که باید با نهایت دلسوزی و صمیمیت او را از انجام دوباره آن نهی کنیم. اما در صورتی که دوستمان از زشتی کاری که مرتکب شده مطلع است و دیگر تصمیمی به انجامش ندارد وظیفه ای برگردنمان نبوده و حتی در این گونه موارد بهتر است او را به یاد اشتباهی که مرتکب شده نیندازیم و اشتباهش را نادیده بگیریم.
[/]

[="Georgia"][="Blue"]

رحمت بی کران الهی;589169 نوشت:
سلام و عرض ادب

یه بار سرکلاس نشسته بودیم یکی از بچه ها یه ربع مونده بودکه کلاس تموم بشه وارد کلاس شد . پیش خودم گفتم نگاه چه موقع وارد کلاس شده . حالا هم نمی اومدی. بعد فرداش هر چی منتظر ماشن نشستم تا برم سر کلاس ماشین گیرم نیومد. خودمو کشتم تا به کلاس برسم. وقتی هم رسیدم به نظرم حدود یه ربع مونده بود که کلاس تموم بشه.

با عرض سلام و احترام
درسته که خداوند گاهی اوقات برای گوش کشی ما ادمها ما رو مبتلا به همون ایرداتی میکنه که ما ذهنا نسبت به دیگران وارد میدونیم ولی این مطلب کلیت نداره و در همه مواقع و در همه موارد چنین نیست که به صرف ملامت ذهنی فردی، همون اشتباه رو مرتکب بشیم.
[/]

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی

پرسش
بنده از گناهِ یکی از دوستانم، توسط شخصی، آگاه شده ام . یک نفر به من گفت: تو نمی میری تا اینکه خودت هم به آن گناه آلوده شوی. ولی من این حرف را نپذیرفتم، و به ایشان گفتم شاید اگر من، دوستم رو برای گناهش سرزنش و ملامت کرده بودم، یا قصد آبروریزیشو داشتم، حرف شما درست بود، ولی من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم. ولی ان شخص گفت: حتی اگه در ذهنت بگویی، فلانی گناهکار است و کارش زشت بوده، مطمئن باش همان بلا سر خودت هم میاید. نظر شما در این رابطه چیست؟

پاسخ
در پاسخ به سوالتان باید بگویم مطلبی که آن فرد به شما گفته خالی از شواهد عقلی و نقلی است و ما در هیچ کجای شریعت مطهره الهیه نداریم که به صرف دانستن گناهان دیگران، خود نیز مرتکب آن گناه شویم. اگر قرار بود با چنین ادعایی هر کسی که آگاه به گناه دیگران است در آینده گناه کار بدانیم پس باید چنین حکمی در مورد حضرت بقیه الله الاعظم مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف که به تمامی جزییات اعمال ما واقفند نیز صادق باشد. در حالی این حرف اساسا باطل است.
توصیه بنده حقیر به شما که دغدغه شریعت دارید و می خواهید در صراط مستقیم انسانیت استوار گام بردارید این است که در مواجهه با افرادی که دم از خودسازی و خودشناسی می زنند با عصای سفید برهان و استدلال عقلی که همواره برای آدمی جانب احتیاط را به ارمغان می آورد حرکت کنید یعنی به محض مواجهه با هر حرفی که پذیرش آن برای عقل شریفتان مشکل است تقاضای برهان و استدلال نمایید و یا اینکه از طریق شواهد نقلی که عبارت از آیات و روایاتند طلب حجت نمایید.

موضوع قفل شده است