صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ملامت کردن (تعییر)

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

اشاره ملامت کردن (تعییر)

سلام

از گناهِ یکی از دوستام، توسط شخصی، آگاه شدم و یه نفر که در راه آشنایی با معرفت نفس هست و به قول خودشون از خیلی از رفتارهای نادرست فاصله گرفتند ، به من گفتند، تو نمی میری تا اینکه خودت هم به اون گناه مرتکب بشی.

ولی من نمیتونم این رو بپذیرم، و به خودشونم گفتم اگه من،دوستم رو برای گناهش سرزنش و ملامت کرده بودم، یا قصد آبروریزیشو داشتم، اونوقت حرف شما درست بوده، ولی من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم.
    ولی اون شخص گفت، حتی اگه در ذهنت بگی، فلانی گناهکاره و کارش زشت بوده، مطمئن باش همون بلا سر خودت هم میاد، و روز شماری کن برای روزی که اون بلا به سرت بیاد.

من آدرس این تاپیک رو به شخصی که به من گفته اون گناه رو مرتکب خواهی شد، میدم و ایشون هم این تاپیک رو میخونن. استاد محترم بحث لطف کنند و اگه حرف ایشون درسته،منو متقاعد کنند که حتما چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد و اگر حرف ایشون درست نیست، ایشونو متقاعد کنید که حرفشون نادرسته.

با تشکر
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۳:۵۲
    لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58358

با نام و یاد دوست

ملامت کردن (تعییر)

کارشناس بحث: استاد اویس

5. صلوات ها 7

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30928

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت خواهر گرامی ساغر
    از اینکه تاخیری در پاسخگویی سوال حضرتعالی پیش آمد عذرخواهم.
    در پاسخ به سوالتان باید بگویم مطلبی که دوست شما با تکیه بر معرفت نفس سعی بر تلقینتان دارد خالی از شواهد عقلی و نقلی است و ما در هیچ کجای شریعت مطهره الهیه نداریم که به صرف دانستن گناهان دیگران، خود نیز مرتکب آن گناه شویم. اگر قرار بود با چنین ادعایی هر کسی که آگاه به گناه دیگران است در آینده گناه کار بدانیم پس باید چنین حکمی در مورد حضرت بقیه الله الاعظم مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف که به تمامی جزییات اعمال ما واقفند نیز صادق باشد. در حالی این حرف اساسا باطل است.
    خواهرم توصیه بنده حقیر به شما که دغدغه شریعت دارید و می خواهید در صراط مستقیم انسانیت استوار گام بردارید این است که در مواجهه با افرادی که دم از خودسازی و خودشناسی می زنند با عصای سفید برهان و استدلال عقلی که همواره برای آدمی جانب احتیاط را به ارمغان می آورد حرکت کنید یعنی به محض مواجهه با هر حرفی که پذیرش آن برای عقل شریفتان مشکل است تقاضای برهان و استدلال نمایید و یا اینکه از طریق شواهد نقلی که عبارت از آیات و روایاتند طلب حجت نمایید.
    البته یکی از نکاتی که در تطهیر قوه خیال لازم و ضروری است این است که همواره از شنیدن اخبار گناه دیگران پرهیز نمایید و در صورت شنیدن این اخبار همواره این احتمال را بدهید که شاید کسی که مرتکب این گناه شده به اشتباه خویش پی برده و از خداوند طلب مغفرت نموده باشد.

7. صلوات ها 9

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    5,249
    حضور
    302 روز 5 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    360
    صلوات
    19680

نقل قول نوشته اصلی توسط سـاغر نمایش پست ها
    سلام
    ولی من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم.
    ولی اون شخص گفت، حتی اگه در ذهنت بگی، فلانی گناهکاره و کارش زشت بوده، مطمئن باش همون بلا سر خودت هم میاد

با تشکر

باسلام خداقوت

امام صادق سلام الله عليه : مَن عَيَّرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم يَمُت حَتّى يَركَبَهُ
    كسى كه مؤمنى را براى گناهى سرزنش كند، نميرد تا خودش آن گناه را مرتكب شود ميزان الحكمة: ح 14854

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها

البته یکی از نکاتی که در تطهیر قوه خیال لازم و ضروری است این است که همواره از شنیدن اخبار گناه دیگران پرهیز نمایید و در صورت شنیدن این اخبار همواره این احتمال را بدهید که شاید کسی که مرتکب این گناه شده به اشتباه خویش پی برده و از خداوند طلب مغفرت نموده باشد.
    ببخشید استاد اگه خود فرد رو سرزنش نکنه و تو ذهنش ملامت کنه !!!
    ایشون منظورم نیست کلی میپرسم

ویرایش توسط اللیل والنهار : ۱۳۹۳/۰۸/۰۶ در ساعت ۲۰:۴۶
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

ملامت کردن (تعییر)

9. صلوات ها 7

نوشته
    89
    حضور
    3 روز 5 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    363

اگه من،دوستم رو برای گناهش سرزنش و ملامت کرده بودم، یا قصد آبروریزیشو داشتم، اونوقت حرف شما درست بوده
    ، ولی
    من تنها از گناهش باخبرم و نه به دوستم حرفی زدم و نه سرزنشش کردم
    .
    نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    امام صادق سلام الله عليه : مَن عَيَّرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم يَمُت حَتّى يَركَبَهُ
    كسى كه مؤمنى را براى گناهى سرزنش كند، نميرد تا خودش آن گناه را مرتكب شود ميزان الحكمة: ح 14854
    سلام
    کاربر ساغر گفتن که فقط از گناهش خبر دارم ولی سرزنش نکردن
    پس حرف اون شخص صحیح نیست

رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : مَن عَيَّرَ أخاهُ بِذَنبٍ قَد تابَ مِنهُ لَم يَمُتْ حَتّى يَعمَلَهُ .حديث
    پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس برادر خود را براى گناهى كه از آن توبه كرده است سرزنش كند، نميرد تا خود آن گناه را مرتكب شود.

11. صلوات ها 6

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    سلام

بله،این حدیث رو قبلا خونده بودم
    ولی فکر نمیکنم که منظور از سرزنش کردن، این باشه که اگه حتی توی ذهنت هم کار کسی رو گناه دونستی و یا نسبت به اون کار، نفرت داشتی،و انجامش رو نادرست دونستی، به معنی سرزنش هست و حتما به اون گناه دچار میشی

13. صلوات ها 4

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    با سلام و احترام

فرض کنیم،گناه صمیمیترین دوستمون رو میدونیم، و از این گناه مطمئنیم،آیا وظیفه ای بر عهده ی ما هست؟ (برای جلوگیری از تکرار گناه توسط دوستمون)

سپاسگزارم از پاسخگوییتون

15. صلوات ها 4

نوشته
    388
    حضور
    149 روز 19 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    2815

سلام

بله،این حدیث رو قبلا خونده بودم
    ولی فکر نمیکنم که منظور از سرزنش کردن، این باشه که اگه حتی توی ذهنت هم کار کسی رو گناه دونستی و یا نسبت به اون کار، نفرت داشتی،و انجامش رو نادرست دونستی، به معنی سرزنش هست و حتما به اون گناه دچار میشی

سلام و عرض ادب

برای من هم زیاد پیش اومده که تا یه چیزی حتی تو دلم درمورد رفتار فردی گفتم همون بلا متقابلا سر خودم اومده.

یه بار سرکلاس نشسته بودیم یکی از بچه ها یه ربع مونده بودکه کلاس تموم بشه وارد کلاس شد . پیش خودم گفتم نگاه چه موقع وارد کلاس شده . حالا هم نمی اومدی. بعد فرداش هر چی منتظر ماشن نشستم تا برم سر کلاس ماشین گیرم نیومد. خودمو کشتم تا به کلاس برسم. وقتی هم رسیدم به نظرم حدود یه ربع مونده بود که کلاس تموم بشه.

البته از این موارد بسیار هست که این یه نمونش بود.

17. صلوات ها 2

نوشته
    179
    حضور
    20 روز 19 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1140

نقل قول نوشته اصلی توسط رحمت بی کران الهی نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب

برای من هم زیاد پیش اومده که تا یه چیزی حتی تو دلم درمورد رفتار فردی گفتم همون بلا متقابلا سر خودم اومده.

یه بار سرکلاس نشسته بودیم یکی از بچه ها یه ربع مونده بودکه کلاس تموم بشه وارد کلاس شد . پیش خودم گفتم نگاه چه موقع وارد کلاس شده . حالا هم نمی اومدی. بعد فرداش هر چی منتظر ماشن نشستم تا برم سر کلاس ماشین گیرم نیومد. خودمو کشتم تا به کلاس برسم. وقتی هم رسیدم به نظرم حدود یه ربع مونده بود که کلاس تموم بشه.

البته از این موارد بسیار هست که این یه نمونش بود.
    سلام

خب دیر رفتن سرکلاس، بالاخره یه چیزی هست که پیش میاد .
    ولی ببینید من دارم در مورد گناه حرف میزنم، چند تا مثال میزنم: فرض کنید من توی ذهنم بگم فلانی، دزدی کرده و چه کار بدی و ... ، آیا این فکر، به این معنی هست که یه روزی منم در شرایط دزدی کردن میفتم و دزدی میکنم؟!
    یا کسی اهل ربا و پول حرام هست، بازم توی ذهنم مرورش کنم، یعنی خودمم روزی میرسه که پول حرام بدست میارم؟منم میشم رباخوار؟
    یا انواع و اقسام گناههای دیگه؟

اگه اینطوریه، و هرچی توی ذهنم گفتم،همون به سر من بیاد،پس اختیار چیه این وسط؟! و اصلا خیلی از موضوعات زیر سوال میرن

نظر شما چیه؟

19. صلوات ها 3

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

با سلام و احترام

فرض کنیم،گناه صمیمیترین دوستمون رو میدونیم، و از این گناه مطمئنیم،آیا وظیفه ای بر عهده ی ما هست؟ (برای جلوگیری از تکرار گناه توسط دوستمون)
    السلام علیکم و رحمة الله
    وظیفه ی ما در چنین شرایطی "امر به معروف و نهی از منکر" به شیوه ی صحیح و مؤثر خود است.....و مسلماً "تعییر=سرزنش" شیوه ی غلطی خواهد بود.

یک نکته ی کلی عرض کنم:
    گناه مثل بیماری است...کناهکار مثل فرد مبتلا به بیماری.
    ما از بیماری متنفریم....اما برای فرد مبتلا دلسوزی می کنیم و از او متنفر نیستیم!
    بنابراین بهتر است گناهکار را به چشم فرد مبتلا به بیماری ببینیم و به درمانش کمک کنیم.
    (البته موارد متفاوتی هم وجود دارد که از این قاعده و مثالی که گفتم پیروی نکند اما بیشتر افرادی که دور و بر خودمان می بینیم شامل این مثال هستند.)

اگر فرد مبتلا، دوست صمیمی ما باشد که مسلماً دلسوزی و احساس وظیفه و تأثیرگذاری ما بیشتر خواهد بود.

سلامت باشید....التماس دعا
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)