حوزه دانشگاه یا حوزه معمولی؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حوزه دانشگاه یا حوزه معمولی؟

با سلام و احترام خدمت کارشناسان و کاربران محترم

من تا چند ماه دیگه ان شاءالله فارغ التحصیل رشته آی تی در مقطع کارشناسی میشم یعنی فقط پایان نامم مونده که دارم روش کار می کنم

چون تو دانشگاه جزو دانشجویان برتر بودم و معدلم رو 18 به بالا بود تصمیم داشتم همین رشته رو ادامه بدم و علاقم داشتم و نیتم بیشتر برا خدمت به دینم بود ولی چرا دروغ بگم یکمم برا این بود که موقعیت اجتماعیم رو بالاتر ببرم

ولی از همون موقع که شروع به درس خوندن برا ارشد کردم همیشه ذهنم درگیر این بود که خب اگه خوندم و مثل کارشناسی آخرش فقط یه مدرک دستم بود فوقش با معدل بالا هم بودم بعدش چی؟ اگه کاری بلد نبودم چی؟ اگه واقعا این راهی نباشه که باید می رفتم چی؟

بعد نشستم با خودم فکر کردم اصلا چرا من رفتم رشته ریاضی و بعد تو دانشگاه مهندسی؟ ... اولش یکم با خودم تعارف کردم بعد ولی دیدم واقعیت چیز دیگه ایه ، من شاید هیچ هدفی اون موقع جز اینکه همه به به چه چه کنن که رفتم رشته ریاضی و بعدم مهندس بشم و بهم بگن خانم مهندس نداشتم

ولی الان که همه اینا رو دارم میبینم هیچی ندارم ، از یه طرف ناراحتم برا عمری که هدر رفته از طرف دیگه خوشحالم که شاید اگه این راه رو تا تهش نمی رفتم به این نتیجه نمی رسیدم

من چند وقتیه ذهنم به شدت درگیر این هست که وظیفه من چیه ؟ به هرکی می رسم حتما باهاش درمیون می زارم چه نظرش موافم باشه چه مخالف رو حرفاشون فکر می کنم ، ولی دیگه تقریبا مطمئنم که راهم رو برای حال حاضرم پیدا کردم می خوام برم حوزه ، دیگه بیشتر این جایز نیست عمرم رو هدر بدم ، اگه فردا افتادم مردم خدا بهم گفت خب چیکار کردی برا این دنیات چی داری؟ از دینت چی یاد گرفتی؟ امام زمانت رو چقدر شناختی ؟ منو چقدر شناختی؟ واقعا هیچ جوابی ندارم بدم ، می دونم نمی تونم این جوابا رو تو آی تی پیدا کنم، درسته من تو خانواده مذهبی بزرگ شدم ولی خدا اون دنیا بهم نمیگه "گیرم پدر تو بود فاضل......از فضل پدر تو را چه حاصل" ؟

منم خودم رو می شناسم آدمیم تا زور بالاسرم نباشه کاری رو شاید درست حسابی شروع نکنم برا همین می دونم کسی نیستم که خودم بشینم کتابای دینی بخونم

حالا سوال من اینه از کارشناسای محترم و هرکسی اطلاعی تو این زمینه داره ، حوزه ی توی دانشگاه برای شخصی مثل من بهتر هست یا حوزه های غیر دانشگاه؟

با توجه به اینکه من از کسی که خودش کارشناس تغذیه بود و رفته بود حوزه غیر دانشگاهی پرسیدم گفت رفتارشون خیلی بچگانست البته هرچی بیای بالاتر بهتر میشه(الان ایشون مشغول پایان نامه فوق هستند)

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

با عرض سلام و تقدیم احترام خدمت شما پرسشگر محترم
فرارسیدن ماه محرم و شهادت سرور و سالار شهیدان(علیه السلام) را تسلیت عرض می نمایم.
در پاسخ به سئوال خوبتان به چند نکته توجه داشته باشید:
1. انتخاب و تصمیم گیری همیشه با شماست. در بدترین شرایط باید بهترین تصمیم را بگیرید. آن وقت موفق خواهید شد. هیچ کس جز خودتان نمی تواند شرایط شما را به خوبی درک کند. لذا با توجه به نکات بعدی تصمیم گیری دقیقی داشته باشید تا لطمه ای به آینده خود نزنید.
2. در مورد ورود به حوزه همانطور که خودتان هم توجه دارید بهترین راه برای خدمت به دین اسلام همین رفتن به حوزه و خدمت به حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) است. اما مطلب دیگر اینکه شما تا ارشد آی تی ادامه تحصیل داده اید و اگر همین جا بخواهید این راه را رها کرده و به سمت حوزه بروید این می تواند به معنای یک شکست در زندگی شما باشد. نیت شما بسیار زیبا است ولی اگر موجب عقب گرد شما شود ممکن است بار مسئولیت خود را سنگین تر کنید و تازه مسئول پاسخ به این چند سال دانشگاه هم خواهید بود.
3. ناگفته نماند که حوزه الان به شما بسیار نیاز دارد و می توانید در زمینه رشته خودتان به حوزه خدمت کنید اما این خدمت صرفا با ورود به حوزه محقق نمی شود. بلکه زمینه های مختلفی برای همین خدمت وجود دارد. بنابراین یک راه این است که برای اینکه از مسیر خود هم جدا نشوید می توانید در خارج از حوزه به حوزه خدمت کنید. مطمئن باشید با این کار نیز وظیفه خود را انجام داده اید.
4. راه های متعدد دیگری وجود دارد از جمله تحصیل غیر حضوری در حوزه که در این خصوص اطلاعات بیشتر را حوزه شهر خودتان در اختیارتان قرار خواهد داد.
5. اینکه تاکنون موفق شده اید و ارشد آی تی را به پایان برسانید نشان می دهد در این رشته استعداد خوبی دارید و انگیزه هم داشته اید ولی تا حدی این انگیزه غیر خدایی بوده که اگر کمی رنگ خدایی به آن بزنید قطعا موفق تر خواهید بود و انجام وظیفه خواهید کرد، اما از صحبت هایتان بر می آید که نسبت به رفتن حوزه نیز علاقه دارید ولی آیا استعداد کافی هم دارید ؟ اگر از رشته خود جدا شوید بعد مدتی دروس حوزه را بخوانید و سختی که در این دروس هست شما را از رفتن به حوزه پشیمان کند و همان انگیزه را تضعیف کند، بعد تصمیم بگیرید حوزه را هم کنار بگذارید یک شکست بزرگتری را تجربه خواهید کرد.:Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:
6.بنابراین باید دقیق فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا همین رشته ای که تا الان ادامه داده اید و موفق بودید را درمسیر الهی مصرف کنید یا اینکه رها کرده و به دلیل احساس وظیفه حوزه را انتخاب کنید. قطعا تحصیل در حوزه بر بسیاری از رشته های دیگر ارجح است ولی باید با بصیرت و تفکر کامل این رشته را انتخاب کنید تا دچار عقب گرد نشوید.
موفق و سربلند باشید.

صابر;589075 نوشت:
شما تا ارشد آی تی ادامه تحصیل داده اید

با سلام و احترام استاد صابر

خیر من عرض کردم تا کارشناسی خوندم و می خواستم برای ارشد آی تی کنکور بدم که خیلی با خودم کلنجار رفتم که الان وظیفم چی هست

و واقعا به این نتیجه رسیدم که حتما باید برم حوزه ، شاید دوباره بعد حوزه رفتم و ادامه دادم درسم رو ولی اون موقع دیگه حتما هدف بالاتری دارم برا ادامه دادن آی تی

درسته شاید تو دروس حوزه مثل آی تی استعداد نداشته باشم (شایدم خدا کمک کرد و توی حوزم موفق بودم ) ولی انقدر هدفی که برا زندگیم در نظر گرفتم مهم هست که سختترین درسام باشه ان شاء الله با موفقیت پشت سر می زارمشون

ولی حالا سوال من اینکه حوزه دانشگاهی برا شخصی مثل من بهتر هست یا حوزه علمیه؟

با تشکر فراوان

این لینک هم مطالعه کنید به نظرم خوب اِه "لینک"

سلام.
به نظر بنده نگاه شما به دانشگاه و علم کاملا نادرسته.
انگیزه شما هم برای ورود به حوزه کامل و منطقی نیست.
من مخالفم با این دیدگاه که آدم حتما باید بره حوزه تا از نظر معنوی پیشرفت کنه یا به دین خدمت کنه. اتفاقا اگه در شرایط نامناسب شخصی یه نفر این کار رو بکنه نه تنها پیشرفت معنوی نمی کنه بلکه آفتی میشه برای دین و جامعه ی دینی.

[="DarkGreen"]

Ṃᾄʀẓἷἔ;589188 نوشت:
ولی حالا سوال من اینکه حوزه دانشگاهی برا شخصی مثل من بهتر هست یا حوزه علمیه؟

سلام

منظورتون از حوزه دانشگاهی دقیقا چیه؟

چون حوزه علمیه به صورت مستقل از وزارت علوم عمل میکنه و دانشگاه زیر نظر وزارت علوم.

به هر حال اگر تصمیمتون برای حوزه رفتن حتمیه حوزه علمیه مناسبتره

هر چند خوبه که به پیشنهاد جناب صابر هم فکر کنید

صابر;589075 نوشت:
راه های متعدد دیگری وجود دارد از جمله تحصیل غیر حضوری در حوزه

چون ما به حوزویانی که در زمینه های مختلف مخصوصا آی تی تخصص داشته باشند هم نیازمندیم.[/]

mohamad313;589817 نوشت:
سلام.
به نظر بنده نگاه شما به دانشگاه و علم کاملا نادرسته.
انگیزه شما هم برای ورود به حوزه کامل و منطقی نیست.
من مخالفم با این دیدگاه که آدم حتما باید بره حوزه تا از نظر معنوی پیشرفت کنه یا به دین خدمت کنه. اتفاقا اگه در شرایط نامناسب شخصی یه نفر این کار رو بکنه نه تنها پیشرفت معنوی نمی کنه بلکه آفتی میشه برای دین و جامعه ی دینی.

با سلام و تشکر

من تو پیام اولم گفتم که زیاد مشورت کردم و الکی این تصمیم رو نگرفتم

منم جز آدمایی بودم که رفتن به حوزه رو دلیلی بر این نمی دونستم که حتما معنویت آدم تو حوزه بیشتر از کسایی که میرن دانشگاه بیشتر میشه و الانم همین نظر رو دارم

ولی هرکسی خودش شرایط خودش رو می دونه و همچنین وظیفه ای که داره رو فقط خودش می تونه بفهمه ، هرکس تو زندگیش یه هدفی داره ، و برای هدفشم یه راهی هست ، من قرار نیست از دانشگاه فاصله بگیرم ، اصلا حوزه ی دانشگاهی مخصوص آدمایی هست که تو رشته های دیگه مدرک دارند یا دانشجو هستند و هدفشم این نیست که طلبه تحویل جامعه بده

من خودم به این نتیجه رسیدم که برای نائل اومدن به هدفم باید حتما دروس حوزوی رو هم بخونم و بعد ادامه تحصیل بدم

تا ساحل آرامش;589851 نوشت:
منظورتون از حوزه دانشگاهی دقیقا چیه؟

با سلام و احترام

http://hodat.ir/?siteid=25&siteid=25&pageid=13493
http://hodat.ir/?siteid=25&siteid=25&pageid=14764

کلا کلاساشون 2 روز در هفته هست و کنارش آدم می تونه کارای دیگه ای هم بکنه

[="DarkGreen"]

نقل قول:
[h=3]آشنايي با حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان[/h]رشد همه جانبه‌ي انسان و وصولش به مقام والاي انسانيت و قرب به حق، هدف غايي خلقت شمرده مي‌شود. اين امر مبتني بر اصل «علم و معرفت» است، البته دانش و معرفتي كه به «ايمان و يقين» منتهي گردد و اعمال و رفتار و اخلاق انسان را «الهي و صالح» سازد.

صد البته چنين انتظاري از همه اقسام علوم متداول در دانشگاهها معقول و ميسور نبوده و نيست. زيرا هر قسم از علوم، با توجه به اقتضاي محتوا، روش و ابزارش، آثار خاصي بر روح و فكر بشر مي‌گذارد.

اگرچه علوم تجربي، زندگي مادي و رفاه ظاهري براي انسان فراهم مي‌كند، اما به خودي خود براي ارتقاء و كمال بُعد معنوي و اخلاق انسان ناتوان است و وضعيت فعلي بشر كه به رغم پيشرفت هاي فني و صنعتي، دچار بحران معنويت و مملو از ظلم و تباهي است، دليلي بر اين مدعا است. امروزه آشكار شده است كه علمِ فارغ از اخلاق و معنويات، حيات انسان را به مخاطره مي‌اندازد و جدايي بين علم تجربي و آموزه‌هاي صحيح ديني، شكافي بين دانش فني و اولويت هاي كاربرد آن ايجاد كرده است. اگرچه معلوم شده كه علم وسيله قدرت و سلطه‌ي فني است، اما اين نکته نيز آشکار است که سلطه بر ابزار، بدون جهت گيري خطرناك است و اين جهت گيري را خود علم نمي‌تواند بدهد. دين مي تواند با ابزارهاي عقلي و ارزشي خود، جهت گيري درست ايجاد كند.

بر اين اساس، حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان، در بهمن ماه 1377 با هدف تحقق عملي پيوند حوزه و دانشگاه و تربيت دانشجوياني متعهد و متخصص تأسيس گرديد.

با توجه به این توضیحات اگر هدفتون از تحصیل در حوزه خودسازی باشه حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان میتونه کمکتون کنه.

اما اگر هدفتون اینه که در زمینه علوم دینی متخصص بشید و بتونید به عنوان متخصص غلوم دینی خدمت کنید (به امر تبلیغ مشغول بشید) بهتره وارد حوزه علمیه بشید ولو به صورت غیر حضوری.[/]

تا ساحل آرامش;589851 نوشت:
چون ما به حوزویانی که در زمینه های مختلف مخصوصا آی تی تخصص داشته باشند هم نیازمندیم.

میشه بیشتر توضیح بدین .

من کامپیوتر خوندم خیلی دوست دارم بدونم چطوری میتونم به حوزه کمک کنم.

[="DarkGreen"]سلام بر شما

من فقط چند مثال برای شما میارم

شما فقط یک سری به بخش نرم افزار همین سایت بزنید

ساخت همین نرم افزارهایی که توسط جناب گل لیلا و بقیه تولید شده

هم از نظر محتوایی پره چون توسط کارشناسان علوم دینی و از نظر کیفیت و زیبایی نرم افزار هم در درجه خیلی خوبی قرار داره چون مهندسی که این نرم افزار رو درست کرده در کار خودش تبهر داره

یا یه سر بزنید به سایت http://www.noorlib.ir/view/fa/default

اینها فقط نمونه هایی از مواردیه که وجود داره.

نیاز فراوانه[/]

تا ساحل آرامش;589990 نوشت:
اما اگر هدفتون اینه که در زمینه علوم دینی متخصص بشید و بتونید به عنوان متخصص غلوم دینی خدمت کنید (به امر تبلیغ مشغول بشید) بهتره وارد حوزه علمیه بشید ولو به صورت غیر حضوری.

چرا اینطور میگید؟
مگه دروسشون فرق داره؟
  • چرا کسی که از طریق حوزه دانشگاهی بخونه نمیتونه مبلغ بشه؟

[="DarkOrchid"]با سلام و عرض ادب...
علومی که شما دنبالش هستید را نباید در حوزه محدود کنید !
و خدمتی هم که دنبالش هستید نباید در حوزه محدود کنید !
دوستی دارم که معلم فیزیک هست قعالیت هایی که ایشون دارند رو خدمت شما عرض میکنم :
ایشون کلی از شاگردانشون رو اهل محبت اهل بیت کردند !
در علوم دینی تخصصی بسیاری دارند و در علوم فلسفه و عرفان و تاریخ و سیاست و...نیز تخصص دارند...
ایشون و دوستانشون هیئتی برپا کردند که یکی از بهترین و پربازده ترین هیئات شهر ما میباشد !
در سیر عملی شاگردی بزرگی را کردند !
و بسیاری دیگر از خدمت ها که جای ذکر کردن ندارد !
این فکر را هم نکنید که رشته ریاضی و علومی که شما میخوانید هیچ تاثیری بر نفس شما و سیر علمی و عملی شما ندارد ! و در کنار علومی که طی میکنید میتواند در علوم دیگر تخصص داشته باشید و از سیر علمی و عملیتان عقب نباشید ! ولی در حوزه دروس تخصصی تر و قوی تر پیگیری میشود !
در پناه مولایمان امیرالمومنین
[/]

Ṃᾄʀẓἷἔ;589906 نوشت:
کلا کلاساشون 2 روز در هفته هست و کنارش آدم می تونه کارای دیگه ای هم بکنه

با سلام و احترام خدمت شما دانشجوی محترم و عرض تسلیت به مناسبت عزاداری سرور و سالار شهیدان
در ابتدا این لینک را حتما مطالعه بفرمایید.
در مورد حوزه دانشگاهیان افراد کمی اطلاع دارند. چون جدید التاسیس است زیاد هنوز افراد با آن آشنا نیستند.
در مورد شما توصیه بنده این است که اگر می خواهید حوزوی شوید و واقعی وارد حوزه شده و عمیقا به معنویات بپردازید بهترین راه ورود به خود حوزه خواهران است.
اما اگر میخواهید زیاد وارد بدنه حوزه نشوید و هویت دانشجو بودنتان را از دست ندهید حوزه دانشگاهیان را انتخاب کنید.
به هر حال اینکه کدام را انتخاب کنید بسته به روحیات شما دارد.
البته از گفته هایتان بر می آید که به حوزه دانشگاهیان بیشتر علاقه مندید.
اگر به لحاظ قانونی مشکلی ندارد می توانید ارشد رشته خودتان را ادامه و در کنار آن به دروس حوزه دانشگاهی نیز مشغول شوید. کما اینکه بسیاری از طلاب نیز در کنار دروس حوزه دروس دانشگاه را نیز در مباحث تخصصی و موسسات می خوانند.
موفق باشید.

سلام خانوم مهندس گل
امیدوارم بازم به اینجا مراجعه کنی عزیزم
راستش من اتفاقی به این صفحه رسیدم و با دیدن سوال شما عضو این سایت شدم که بتونم براتون چندخطی بنویسم خواهرم
راستش من خودم طعم تغییر رشته رو چشیدم و اتفاقا مثل شما هم مهندسی بودم. اونقدرم چرخ چرخ زدم که فکر کنم رشته ای نباشه من سر نزده باشم! به همه چی فکر کردم! با دغدغه هایی از جنس دغدغه ی شما.
اینه که یه خواهشی از شما دارم عزیزم. من طی این دوران گذاری که داشتم از خیلی منابع و مشورت ها استفاده کردم و الان می خوام یه سایتی که برام بسیاااااار مفید بود رو به شما معرفی کنم و خواهش کنم که یکی دوتا سخنرانی رو از این سایت دانلود کنین و حتما با دقت گوش بدین عزیزدلم
سایت نقطه عطف:
http://www.n-atf.ir/
اینا یه گروهی هستن که اتفاقا بحثشون همین هجرت های دانشگاهی بوده و سه دوره همایش داشتن که صوت همه جلساتشون اینجا موجوده:
http://www.n-atf.ir/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=97
خواهشا یه چرخی تو سایتشون بزنید و این دوتا رو حتما گوش بدین:
1-سخنرانی دکتر فیض پیرامون تغییر رشته ای که خودشون داشتن با دغدغه های مذهبی. دسته بندی های فوق العاده خوبی ایشون ارائه دادن تو این سخنرانی و خیلیییییی ان شاالله می تونه براتون راهگشا باشه:
http://www.n-atf.ir/Sound/01_dr_fayaz.wma
2-سخنرانی آقای حبیب رحیم پور:
http://www.n-atf.ir/Sound/92/2.%20oloom%20tarbiyati.wma

امیدوارم بازم به اینجا سر بزنین و برین اینارو گوش بدین عزیزم

موفق باشین
التماس دعا

موضوع قفل شده است