صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حوزه دانشگاه یا حوزه معمولی؟

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

حوزه دانشگاه یا حوزه معمولی؟

با سلام و احترام خدمت کارشناسان و کاربران محترم

من تا چند ماه دیگه ان شاءالله فارغ التحصیل رشته آی تی در مقطع کارشناسی میشم یعنی فقط پایان نامم مونده که دارم روش کار می کنم

چون تو دانشگاه جزو دانشجویان برتر بودم و معدلم رو 18 به بالا بود تصمیم داشتم همین رشته رو ادامه بدم و علاقم داشتم و نیتم بیشتر برا خدمت به دینم بود ولی چرا دروغ بگم یکمم برا این بود که موقعیت اجتماعیم رو بالاتر ببرم

ولی از همون موقع که شروع به درس خوندن برا ارشد کردم همیشه ذهنم درگیر این بود که خب اگه خوندم و مثل کارشناسی آخرش فقط یه مدرک دستم بود فوقش با معدل بالا هم بودم بعدش چی؟ اگه کاری بلد نبودم چی؟ اگه واقعا این راهی نباشه که باید می رفتم چی؟

بعد نشستم با خودم فکر کردم اصلا چرا من رفتم رشته ریاضی و بعد تو دانشگاه مهندسی؟ ... اولش یکم با خودم تعارف کردم بعد ولی دیدم واقعیت چیز دیگه ایه ، من شاید هیچ هدفی اون موقع جز اینکه همه به به چه چه کنن که رفتم رشته ریاضی و بعدم مهندس بشم و بهم بگن خانم مهندس نداشتم

ولی الان که همه اینا رو دارم میبینم هیچی ندارم ، از یه طرف ناراحتم برا عمری که هدر رفته از طرف دیگه خوشحالم که شاید اگه این راه رو تا تهش نمی رفتم به این نتیجه نمی رسیدم

من چند وقتیه ذهنم به شدت درگیر این هست که وظیفه من چیه ؟ به هرکی می رسم حتما باهاش درمیون می زارم چه نظرش موافم باشه چه مخالف رو حرفاشون فکر می کنم ، ولی دیگه تقریبا مطمئنم که راهم رو برای حال حاضرم پیدا کردم می خوام برم حوزه ، دیگه بیشتر این جایز نیست عمرم رو هدر بدم ، اگه فردا افتادم مردم خدا بهم گفت خب چیکار کردی برا این دنیات چی داری؟ از دینت چی یاد گرفتی؟ امام زمانت رو چقدر شناختی ؟ منو چقدر شناختی؟ واقعا هیچ جوابی ندارم بدم ، می دونم نمی تونم این جوابا رو تو آی تی پیدا کنم، درسته من تو خانواده مذهبی بزرگ شدم ولی خدا اون دنیا بهم نمیگه "گیرم پدر تو بود فاضل......از فضل پدر تو را چه حاصل" ؟

منم خودم رو می شناسم آدمیم تا زور بالاسرم نباشه کاری رو شاید درست حسابی شروع نکنم برا همین می دونم کسی نیستم که خودم بشینم کتابای دینی بخونم

حالا سوال من اینه از کارشناسای محترم و هرکسی اطلاعی تو این زمینه داره ، حوزه ی توی دانشگاه برای شخصی مثل من بهتر هست یا حوزه های غیر دانشگاه؟

با توجه به اینکه من از کسی که خودش کارشناس تغذیه بود و رفته بود حوزه غیر دانشگاهی پرسیدم گفت رفتارشون خیلی بچگانست البته هرچی بیای بالاتر بهتر میشه(الان ایشون مشغول پایان نامه فوق هستند)

با تشکر
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

حوزه دانشگاه یا حوزه معمولی؟

کارشناس بحث: استاد صابر

5. صلوات ها 5

نوشته
    140
    حضور
    3 روز 11 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    886

با عرض سلام و تقدیم احترام خدمت شما پرسشگر محترم
    فرارسیدن ماه محرم و شهادت سرور و سالار شهیدان(علیه السلام) را تسلیت عرض می نمایم.
    در پاسخ به سئوال خوبتان به چند نکته توجه داشته باشید:
    1. انتخاب و تصمیم گیری همیشه با شماست. در بدترین شرایط باید بهترین تصمیم را بگیرید. آن وقت موفق خواهید شد. هیچ کس جز خودتان نمی تواند شرایط شما را به خوبی درک کند. لذا با توجه به نکات بعدی تصمیم گیری دقیقی داشته باشید تا لطمه ای به آینده خود نزنید.
    2. در مورد ورود به حوزه همانطور که خودتان هم توجه دارید بهترین راه برای خدمت به دین اسلام همین رفتن به حوزه و خدمت به حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) است. اما مطلب دیگر اینکه شما تا ارشد آی تی ادامه تحصیل داده اید و اگر همین جا بخواهید این راه را رها کرده و به سمت حوزه بروید این می تواند به معنای یک شکست در زندگی شما باشد. نیت شما بسیار زیبا است ولی اگر موجب عقب گرد شما شود ممکن است بار مسئولیت خود را سنگین تر کنید و تازه مسئول پاسخ به این چند سال دانشگاه هم خواهید بود.
    3. ناگفته نماند که حوزه الان به شما بسیار نیاز دارد و می توانید در زمینه رشته خودتان به حوزه خدمت کنید اما این خدمت صرفا با ورود به حوزه محقق نمی شود. بلکه زمینه های مختلفی برای همین خدمت وجود دارد. بنابراین یک راه این است که برای اینکه از مسیر خود هم جدا نشوید می توانید در خارج از حوزه به حوزه خدمت کنید. مطمئن باشید با این کار نیز وظیفه خود را انجام داده اید.
    4. راه های متعدد دیگری وجود دارد از جمله تحصیل غیر حضوری در حوزه که در این خصوص اطلاعات بیشتر را حوزه شهر خودتان در اختیارتان قرار خواهد داد.
    5. اینکه تاکنون موفق شده اید و ارشد آی تی را به پایان برسانید نشان می دهد در این رشته استعداد خوبی دارید و انگیزه هم داشته اید ولی تا حدی این انگیزه غیر خدایی بوده که اگر کمی رنگ خدایی به آن بزنید قطعا موفق تر خواهید بود و انجام وظیفه خواهید کرد، اما از صحبت هایتان بر می آید که نسبت به رفتن حوزه نیز علاقه دارید ولی آیا استعداد کافی هم دارید ؟ اگر از رشته خود جدا شوید بعد مدتی دروس حوزه را بخوانید و سختی که در این دروس هست شما را از رفتن به حوزه پشیمان کند و همان انگیزه را تضعیف کند، بعد تصمیم بگیرید حوزه را هم کنار بگذارید یک شکست بزرگتری را تجربه خواهید کرد.
    6.بنابراین باید دقیق فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا همین رشته ای که تا الان ادامه داده اید و موفق بودید را درمسیر الهی مصرف کنید یا اینکه رها کرده و به دلیل احساس وظیفه حوزه را انتخاب کنید. قطعا تحصیل در حوزه بر بسیاری از رشته های دیگر ارجح است ولی باید با بصیرت و تفکر کامل این رشته را انتخاب کنید تا دچار عقب گرد نشوید.
    موفق و سربلند باشید.

7. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط صابر نمایش پست ها
    شما تا ارشد آی تی ادامه تحصیل داده اید
    با سلام و احترام استاد صابر

خیر من عرض کردم تا کارشناسی خوندم و می خواستم برای ارشد آی تی کنکور بدم که خیلی با خودم کلنجار رفتم که الان وظیفم چی هست

و واقعا به این نتیجه رسیدم که حتما باید برم حوزه ، شاید دوباره بعد حوزه رفتم و ادامه دادم درسم رو ولی اون موقع دیگه حتما هدف بالاتری دارم برا ادامه دادن آی تی

درسته شاید تو دروس حوزه مثل آی تی استعداد نداشته باشم (شایدم خدا کمک کرد و توی حوزم موفق بودم ) ولی انقدر هدفی که برا زندگیم در نظر گرفتم مهم هست که سختترین درسام باشه ان شاء الله با موفقیت پشت سر می زارمشون

ولی حالا سوال من اینکه حوزه دانشگاهی برا شخصی مثل من بهتر هست یا حوزه علمیه؟

با تشکر فراوان

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

9. صلوات ها 4

نوشته
    198
    حضور
    5 روز 13 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    722

این لینک هم مطالعه کنید به نظرم خوب اِه "لینک"

11. صلوات ها 3

علاقه
    فرار
    نوشته
    468
    حضور
    25 روز 12 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2012

سلام.
    به نظر بنده نگاه شما به دانشگاه و علم کاملا نادرسته.
    انگیزه شما هم برای ورود به حوزه کامل و منطقی نیست.
    من مخالفم با این دیدگاه که آدم حتما باید بره حوزه تا از نظر معنوی پیشرفت کنه یا به دین خدمت کنه. اتفاقا اگه در شرایط نامناسب شخصی یه نفر این کار رو بکنه نه تنها پیشرفت معنوی نمی کنه بلکه آفتی میشه برای دین و جامعه ی دینی.
    بزرگترین پشیمانی ام،
    ساعت ها جمله ساختن برای کسانی بود که لیاقت یک کلمه را هم نداشتند...
    (ایلهان برک)

13. صلوات ها 3

علاقه
    گل ، صدای رود خونه ، آبی فیروزه ای، صدای اذان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی
    نوشته
    754
    حضور
    31 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    53
    گالری
    116
    صلوات
    5874

نقل قول نوشته اصلی توسط Ṃᾄʀẓἷἔ نمایش پست ها
    ولی حالا سوال من اینکه حوزه دانشگاهی برا شخصی مثل من بهتر هست یا حوزه علمیه؟
    سلام

منظورتون از حوزه دانشگاهی دقیقا چیه؟

چون حوزه علمیه به صورت مستقل از وزارت علوم عمل میکنه و دانشگاه زیر نظر وزارت علوم.

به هر حال اگر تصمیمتون برای حوزه رفتن حتمیه حوزه علمیه مناسبتره

هر چند خوبه که به پیشنهاد جناب صابر هم فکر کنید

نقل قول نوشته اصلی توسط صابر نمایش پست ها
    راه های متعدد دیگری وجود دارد از جمله تحصیل غیر حضوری در حوزه
    چون ما به حوزویانی که در زمینه های مختلف مخصوصا آی تی تخصص داشته باشند هم نیازمندیم.

15. صلوات ها 3

علاقه
    گل ، صدای رود خونه ، آبی فیروزه ای، صدای اذان مرحوم مؤذن زاده اردبیلی
    نوشته
    754
    حضور
    31 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    53
    گالری
    116
    صلوات
    5874

17. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad313 نمایش پست ها
    سلام.
    به نظر بنده نگاه شما به دانشگاه و علم کاملا نادرسته.
    انگیزه شما هم برای ورود به حوزه کامل و منطقی نیست.
    من مخالفم با این دیدگاه که آدم حتما باید بره حوزه تا از نظر معنوی پیشرفت کنه یا به دین خدمت کنه. اتفاقا اگه در شرایط نامناسب شخصی یه نفر این کار رو بکنه نه تنها پیشرفت معنوی نمی کنه بلکه آفتی میشه برای دین و جامعه ی دینی.
    با سلام و تشکر

من تو پیام اولم گفتم که زیاد مشورت کردم و الکی این تصمیم رو نگرفتم

منم جز آدمایی بودم که رفتن به حوزه رو دلیلی بر این نمی دونستم که حتما معنویت آدم تو حوزه بیشتر از کسایی که میرن دانشگاه بیشتر میشه و الانم همین نظر رو دارم

ولی هرکسی خودش شرایط خودش رو می دونه و همچنین وظیفه ای که داره رو فقط خودش می تونه بفهمه ، هرکس تو زندگیش یه هدفی داره ، و برای هدفشم یه راهی هست ، من قرار نیست از دانشگاه فاصله بگیرم ، اصلا حوزه ی دانشگاهی مخصوص آدمایی هست که تو رشته های دیگه مدرک دارند یا دانشجو هستند و هدفشم این نیست که طلبه تحویل جامعه بده

من خودم به این نتیجه رسیدم که برای نائل اومدن به هدفم باید حتما دروس حوزوی رو هم بخونم و بعد ادامه تحصیل بدم

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

19. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط تا ساحل آرامش نمایش پست ها
    منظورتون از حوزه دانشگاهی دقیقا چیه؟
    با سلام و احترام

http://hodat.ir/?siteid=25&siteid=25&pageid=13493
    http://hodat.ir/?siteid=25&siteid=25&pageid=14764

کلا کلاساشون 2 روز در هفته هست و کنارش آدم می تونه کارای دیگه ای هم بکنه

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)