نشان دادن چهره ی پیامبر (ص) و ائمه (ع) در بازی های رایانه ای؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نشان دادن چهره ی پیامبر (ص) و ائمه (ع) در بازی های رایانه ای؟

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام عرض میکنم خدمت شما

سوالم مشخصه ، در بحث فیلم ، ما از انسان واقعی استفاده میکنیم که اون انسان ، زندگی شخصی ای داره و ... ، و اون رو در نقشی به بازی میگیریم .

اما در یک بازی رایانه ای ، بازیگری هم اگر باشه صرفا جهت ضبط حرکات بدن و صورت هست ، اما چهره پردازی کارکتر ها ، کاملا ذهنی هست و شخص ، ماهیت واقعی و جسمانی نداره ، یک چیز مجازی هست.

و سوالم اینجاست ، در این حالت در بازی های رایانه ای ، نشون دادن چهره ی قدیس ها ، مثل پیامبر(ص) و امامان شیعه (ع)، یارانشان ، مشکل داره یا مشکلی نداره ؟

چون میدونین ، اون شخصیت دیگه بعد از اون بازی در جای دیگه ای استفاده نمیشه ، بازیگر واقعی در یک فیلم سینمایی نیست که ، یک شخصیت سه بعدی مجازیه ، با همون شکل و همون وضعیت رفتاری در ذهن ها باقی و ماندگار میشه . برای همین فکر کنم شاید اینجا مسئله طور دیگه ای باشه . منتظر جواب شما هستم .

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد شفا

Kamran;586586 نوشت:
به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام عرض میکنم خدمت شما

سوالم مشخصه ، در بحث فیلم ، ما از انسان واقعی استفاده میکنیم که اون انسان ، زندگی شخصی ای داره و ... ، و اون رو در نقشی به بازی میگیریم .

اما در یک بازی رایانه ای ، بازیگری هم اگر باشه صرفا جهت ضبط حرکات بدن و صورت هست ، اما چهره پردازی کارکتر ها ، کاملا ذهنی هست و شخص ، ماهیت واقعی و جسمانی نداره ، یک چیز مجازی هست.

و سوالم اینجاست ، در این حالت در بازی های رایانه ای ، نشون دادن چهره ی قدیس ها ، مثل پیامبر(ص) و امامان شیعه (ع)، یارانشان ، مشکل داره یا مشکلی نداره ؟

چون میدونین ، اون شخصیت دیگه بعد از اون بازی در جای دیگه ای استفاده نمیشه ، بازیگر واقعی در یک فیلم سینمایی نیست که ، یک شخصیت سه بعدی مجازیه ، با همون شکل و همون وضعیت رفتاری در ذهن ها باقی و ماندگار میشه . برای همین فکر کنم شاید اینجا مسئله طور دیگه ای باشه . منتظر جواب شما هستم .

ممنون

سلام عليكم

اگر وهن پيامبر وائمه عليهم السلام محسوب نشود، ومفسده اي هم اشكالي ندارد.

درست است که اشکالی ندارد و لی کودکان خوردسال چه وقتی آنها این بازی ها را انجام دهند اگر به اسم مبارک حضرت علی آن نقش باشد ،آنها هر وقت اسم این بزرگوار را میشنوند تصویر ایشان را به یاد میاورند ،پس در کل ممکن است باعث انحرام قشری از مردم شود پس احتیات واجب است که چنین کاری نکنید ولی بهتر است سوالتان را از دفتر مرجع تقلیدتان نیز بپرسید

سفیر عدالت;586886 نوشت:
درست است که اشکالی ندارد و لی کودکان خوردسال چه وقتی آنها این بازی ها را انجام دهند اگر به اسم مبارک حضرت علی آن نقش باشد ،آنها هر وقت اسم این بزرگوار را میشنوند تصویر ایشان را به یاد میاورند ،پس در کل ممکن است باعث انحرام قشری از مردم شود پس احتیات واجب است که چنین کاری نکنید ولی بهتر است سوالتان را از دفتر مرجع تقلیدتان نیز بپرسید

سلام بر شما

ببینید ، مسئله اینه که ما یک متن وصف از کل فیگور پیامبر(ص) داریم . هر کسی بخونه ، پیامبر(ص) رو تا حدی میتونه شبیه سازی کنه و در ذهن داشته باشه ، نقاشیشو بکشه . یا حتی ائمه (ع) .

اینطوری ما که بخوایم بازی ای بسازیم ، بنابر توصیف های معتبر ، شبیه سازی چهره ی این بزرگواران رو انجام میدیم . و صد البته سعی تمام در این میکنیم که به بهترین حالت ، به کمال اون وصف نزدیک بشیم تا تصویری شاید نزدیک به واقعیت در بیاریم . اینطوری به نظرم ، اتفاقا ارتباط برقرار کردن با این شخص بزرگوار راحت تر میشه یعنی شما فکر کنید در بازی در کنار حضرت محمد (ص) حضور دارین . این یک تجربه ی خیلی خوبی میشه .

یا شما بخواین شاهد واقعه ی جنگ امام حسین(ع) در کربلا باشین . و یا ... اینطوری به نظرم اتفاقا خیلی ملموس تر میشه برای افراد تا ارتباط صریح تر و بهتری برقرار کنن .

هرچند که ما مخاطب سنی داریم دیگه ،مثلا اگر من بخوام بسازم ، مخاطب سنی بزرگسال رو هدف قرار میدم . خدا کنه که راه هموار بشه تا بتونم بسازم .

الان تو فیلمای تلوزیون که انگار فقط پیامبر ما پیامبره و امامان ما امام!! چون قیافه همه پیامبرا رو نشون میدن و فقط وقتی به حضرت محمد یا اماما رسید صورتشونو میپوشونن!! انگار که میخوان بگن همه پیامبرای قبل از حضرت محمد معمولی بودن و کار خاصی نکردن!!

Masood11;586917 نوشت:
الان تو فیلمای تلوزیون که انگار فقط پیامبر ما پیامبره و امامان ما امام!! چون قیافه همه پیامبرا رو نشون میدن و فقط وقتی به حضرت محمد یا اماما رسید صورتشونو میپوشونن!! انگار که میخوان بگن همه پیامبرای قبل از حضرت محمد معمولی بودن و کار خاصی نکردن!!

نه خب شخصا من با این نظر مخالفم که اگر چهره ی پیامبری نشون داده بشه ، تقدس زدایی بشه، مثل عیسی مسیح (ع) که هر وقت اسمش رو میشنوم چهره ای نزدیک به چهره ی حقیقیش به ذهنم میاد و اینطوری ارتباط احساسیم خیلی قویتر برقرار میشه نسبت به کسی که صرفا هیچی ازش در یاد نداشته باشم .

مثل این می مونه که شما یک پدر درستکار خیلی خوب داشتین ، اما در زمانی که یک سال داشتین ، فوت کرد . و حالا مثلا یک جوان 18 ساله شدین اما هرچی میخواین ببینین پدرتون چه شکلی بوده ، نه عکسی ازش هست ، نه نقاشی ، هیچی ، فقط افرادی توصیفاتی میکنن که ممکنه در اذهان تصورات مختلفی به ارمغان بیاره و این میشه یه جور اختلاف نظر در تصویر اصلی و پراکندگی فکری و نداشتن یک وحدت در تصور یک شخص مقدس (حالا گفتم پدر درستکار ، شما فرض کن پیامبر (ص) که والاترین مقام هارو داره)

اینجوری اتفاقا به نظرم تزلزل و اختلاف فکری خیلی بیشتر اتفاق میوفته .

مثلا چندی پیش با یکی از دوستان حرف میزدم ، درباره ی همین موضوع ، دوست عزیزم به من گفت من شنیدم پیامبر (ص) ، قیافه ی زشت و قد کوتاهی داشته و سیاه بوده .
من تعجب کردم و بخشی از توصیفات رو آوردم و بعد اون تعجب کرد ! . خب شما فکر میکنی با این اختلاف فکری در حداقل موضوعی که باید سرش یک نظر واحد باشه ، اختلاف در عقاید رو وارد نمیکنه ؟

اما میگم ، بازی رایانه ای هزاران برابر با فیلم سینمایی فرق میکنه . این دوتارو قاطی نکنین .

در کل بنده به شما توصیه میکنم مانند انیمیشن ها و فیلمهایی که میسازند نور را درچهره آن بزرگواران قرار دهید وبعد شما اگر بخواهید بازی را طبق قوانین بفروش برسانید باید از وازارت فرهنگ اجازه نامه داشته باشید ولی اگر چهره باشد اجازه داده نخواهد شد حال خودتان میدانید ولی بدانید که فردا باید جوابگوی آن بزرگواران در قیامت باشید همین

دربحث دوم میشود بگویید ویژگی و این بازی چگونه است و آیا درباره داستان های مستند است یا فقط به صرف شنیده ها

سلام به شما

هنوز که شروع به ساخت نشده ، فعلا در حد ایده هست ، اگر بخوام بسازم انشالله تا سال آینده یعنی سال 94 ، شروع میکنم (اگر پول و مکان ساخت ، جور بشه) . بخوام شروع هم بکنم وقتی از نظر شرع اسلام ، مشکلی نداشته باشه مشخصا قوانین کشور که بر پایه ی شرع اسلام هست ، پس مشکلی نخواهند داشت (چه وزارت ارشاد و چه بنیاد ملی بازی های رایانه ای که مجوز ساخت بازی میده) .

اگر بخوام شروع کنم ، چند تن از بزرگواران روحانی و تاریخ شناس که تخصصشون در زمینه های مذهب اسلام باشه ، جمع میکنم تا جمیعا بازی ای کاملا بر اساس مستند ساخته بشه ، کاملا به دور از هر گونه کلیشه های باب شده . چون شخصا از هر گونه اغراق و انحراف در واقعیت صرفا جهت جذاب کردن و یا اغراق در قداست یک چیز یا شخص ، خوشم نمیاد . دوست دارم اونی که برام پیامبر هست ، بتونم باورش کنم ، رفتار انسانی باکمالاتش رو با نگاهی انسان وار ببینم و به همه نشون بدم تا باورش کنن و تاثیر گذاری بیش از حد داشته باشه . در زمان حال نماد سازی های کلیشه ای به کار نمیاد .

اگر هم بخوایم نوری قرار بدیم ، حتما چهره شون رو میاریم ، چون اینطوری باور پذیر تر میشن و از کلیشه ها فراری هستن و اینطوری خیلی به گیمر ها نزدیک میشن. من با نشان دادن چهره ی ایشان ، بنابر توصیفاتی که نزدیکانشون ازشون کردن (برای اینکه بتونیم تصویرشون کنیم که بشناسیمشون) قطعا مرتکب گناهی نشدم .

و چون شخص داخل بازی ، یک شخص حقیقی نیست که بخواد انحرافی داشته باشه یا ... ، اون شخص سه بعدی مجازی شبیه سازی شده ، فقط و فقط برای شخصیت یکی از ائمه (ع) یا مثلا پیامبر(ص) استفاده میشه بنابرهمین فکر نکنم اصلا گناهی باشه ، چون انگار خود اون فرد در اونجا حضور داره ، فقط مجازیه ، واقعی نیست .

و اینکه شما هم اگر دقت کنین در تاریخ ، اوائل ما در یک سری نگارگری ها حتی چهره ی پیامبر(ص) رو هم نقاشی کردیم و من دیدم (در نقاشی های اروپایی هم هست). بعد ها چنین قانونی تصویب شد که نباید تصویر بشه .

سفیر عدالت;586886 نوشت:

سلام عليكم

اگر مفسده داشته باشد ،جايز نيست.

موضوع قفل شده است