جمع بندی سوال در مورد صحت و سند دو نقل تاریخی در مورد امیرالمومنین علیه السلام

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد صحت و سند دو نقل تاریخی در مورد امیرالمومنین علیه السلام

با سلام

دو نقل از امیرالمومنین علیه السلام شنیدم میخوام بپرسم صحت دارن یا خیر ؟ لطفا سند هم ذکر بفرمایید . با تشکر ...

1) اینکه حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در اواخر عمر شریفش فرمود : برای همه مردم درآمد و سر پناه مهیا کردم .

2) و دیگری اینکه یکی از مخالفان حضرت امیرالمومنین علیه السلام سالها پس از شهادت حضرت در مورد ایشان گفته بود : مزه حکومت علی بن ابیطالب (علیه السلام) هنوز زیر دندان ماست . ( اگر صحت داره ، منظور خوبی حکومت حضرت هست یا بدی اون ؟؟؟ )

:Gol:باز هم تشکر :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد پیام

سلام " در بررسی منبعی را پیدانکردم ولی جستجو را دامه میدم. لطفا میشه بفرمایید این مطالب راکجا مطالعه کردید یا ازکدوم سخنران شنیدید؟

لذت بردن از حکومت علوی حقیقتی است که با مراجعه به برخورد حضرت با مخالفان معلوم می گردد، آن حضرت در دوران حكومت‏ خويش بر آزادي مخالفان مذهبي و سياسي در بيان نظرات ، انتقادات و مخالفت ها تاكيد داشت . و مي فرمود: « فلاتكلمونى بما تكلم به الجبابرة و لاتتحفظوا منى بما يتحفظ به عند اهل البادرة و لاتخالطونى بالمصانعة و لاتظنوا بى استثقالا في حق قيل لى . . . ؛ آن سان كه با جباران سخن مى‏گويند با من سخن مگوييد و از من پنهان مداريد آن‏چه را از مردم خشمگين به هنگام خشمشان پنهان مى‏دارند . هم‏چنين به چاپلوسى و تملق با من رفتار نكنيد و مپنداريد كه گفتن حق بر من گران مى‏آيد.» و «فلاتكفوا عن مقاله بحق او مشورة بعدل ؛ از گفتن سخن حق و يا مشورت عدالت‏آميز خوددارى مكنيد » در سخنى ديگر فرياد و خروش برآوردن در برابر حاكم جائر را برترين جهاد مي نامد: « و ما اعمال البرّ كلها والجهاد فى سبيل الله عند الامر بالمعروف والنهى عن المنكر الا كنفثة في بحر لجى و افضل من ذلك كله كلمة عدل عند امام جائر؛ تمام اعمال نيك و حتى جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر همچون قطره‏اى است در مقابل يك درياى پهناور و اما از همه اينها مهم‏تر سخنى است كه براى دفاع از عدالت در برابر پيشواى ستمگرى گفته مى‏شود .» آن امام همام، در بيان حقوق متقابل حاكم و مردم فرمود: «... و اما حقى عليكم فالوفاء بالبيعة والنصيحة فى المشهد والمغيب والاجابة حين ادعوكم والطاعة حين امركم؛ و اما حقى كه من بر گردن شما دارم آن است كه در بيعت وفادار باشيد و در آشكارا و نهان خيرخواهى را از دست ندهيد و چون فرا مى‏خوانمتان به من پاسخ دهيد و چون فرمان مى‏دهم فرمان‏بريد .» نصيحت‏ شامل پيشنهادهاى مفيد و انتقادهاى سازنده مي باشد كه انجام آن نيازمند وجود آزادي بيان است. همچنين ايشان در عهدنامه حكومتى خويش به مالك اشتر فرمان مى‏هد: «و أشعر قلبك الرحمة للرعية و المحبة لهم و اللطف بهم و لا تكونن عليهم سبعا ضاريا تغتنم أكلهم...؛ دلت را نسبت به توده مردم سرشار از مهربانى و لطف و محبت كن. مبادا چونان حيوان شكارى براى خوردن آنان لحظه‏شمارى كنى بخشى از وقت خود را براى كسانى كه به تو نياز دارند، اختصاص بده و شخصاً به امور آنان رسيدگى كن و در مجلس عمومى با آنان بنشين و در برابر خدايى كه تو را آفريده، فروتن باش. سربازان و ياران و نگهبانان خود را از آنان دور كن تا سخنگوى آنان بتواند بدون اضطراب و لكنت زبان با تو گفتگو كند. من از رسول خدا (ص) بارها شنيدم كه مى‏فرمود: هرگز امتى را گرامى نخوانند كه در آن امت بى آن كه بترسند و در گفتار درمانند، حق ناتوان را از زورمندان نستانند.» بالاتر از آن به مالك سفارش مى‏كند : «ثم ليكن آثرهم عندك اقولهم بمر الحق لك؛ از ميان وزيران و معاونان آن كس را بر ديگران برگزين كه سخن تلخ حق را به تو بيشتر گويد و در آنچه كه انجام مى‏دهى و خدا آن را از دوستانش ناپسند دارد كمتر يارى‏ات كند.» امام على (ع)، در مدت حكومت‏خويش در برخورد با خوارج - علي رغم برخورد‏هاي بسيار سخيف و به دور از ادب آنان- تا جايى كه تنها در چارچوب اظهار نظر بود ، آنان را آزاد مي گذاشت، و در نهايت‏سعه صدر و خويشتن‏دارى عمل مي نمود .

برخورد حضرت باعائشه بعد ازجنگ جمل وبازخورد آن :
حضرت على علیه السلام در باره عایشه فرمود:

«افکار و عقده هاى درونى که نسبت به من داشت او را به جوشش در آورد، آزارى به من رساند که در باره هیچ کس چنین آزارى روا نمى داشت. با این حال در آینده از احترام گذشته خود برخوردار است و رسیدگى به اعمال با خداست، هر کس را بخواهد عفو مى کند و هر کس را بخواهد عذاب مى کند.»[1]

عایشه آن چنان تحت تأثیر برخورد کریمانه و بزرگوارانه حضرت على علیه السلام قرار گرفت که پس از جنگ مى گفت: «آرزو داشتم 20 سال قبل از آن حادثه مرده بودم.»[2]
1- سید مرتضى عسکرى، همان، ج1، ص246.

2 ـ ابن ابى الحدید، همان، ج1، ص264؛ سیدمحسن امین، اعیان الشیعه، دارالتعارف للمطبوعات، ج4، ص307.

والا من این مطلب رو تو یکی از کلیپ هایی که از شبکه امام حسین علیه السلام پخش شده بود شنیدم !

سخرانش هم نمیدونم کیه !!

همین که در مورد شیعه و سنی بحث میکنه ...

جمع بندی:

سوال:
سلام
دو نقل از امیرالمومنین علیه السلام شنیدم میخوام بپرسم صحت دارن یا خیر ؟ لطفا سند هم ذکر بفرمایید . با تشکر ...
1) اینکه حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در اواخر عمر شریفش فرمود : برای همه مردم درآمد و سر پناه مهیا کردم .
2) و دیگری اینکه یکی از مخالفان حضرت امیرالمومنین علیه السلام سالها پس از شهادت حضرت در مورد ایشان گفته بود : مزه حکومت علی بن ابیطالب (علیه السلام) هنوز زیر دندان ماست . ( اگر صحت داره ، منظور خوبی حکومت حضرت هست یا بدی اون ؟؟؟ )

پاسخ:سلام علیکم"
عین متن در خواستی شما یافت نشد اما باید دانست حکومت تقریباً پنج‌سالۀ حضرت علی (ع)، نمونه‌ای ماندگار از نظام سیاسی اسلام و شیوۀ زمامداری مبتنی بر دین و عدالت و آزادی را به بشریت ارائه داد که می‌توان با بازکاوی بایسته و سنجیدۀ آن، رهیافت‌هایی مطلوب را برای مدیریت جامعه در دنیای کنونی به‌دست آورد و به‌کار بست. حکومت علوی بر مبانی و شاخصه‌های مهمی استوار بود که به‌رغم چالش‌های بسیار فراروی آن، هدف‌ها و مسئولیت‌های سترگی را نیز در آرمان خود داشت. تحقق این اهداف و مسئولیت‌ها، مستلزم طراحی ساختار و شیوۀ مدیریتی و سازمانی کارآمد و کارگزارانی شایسته بود که حضرت علی (ع) این نظام را سامان بخشید تا درپرتو آن بتواند دین‌داری، عدالت‌گرایی و امنیت کامل را در جامعۀ اسلامی برقرار سازد.که برای مطالعه ویژگیهای حکومت علوی میتوانیدکتابهای مانند درسایه سار حکومت علوی اثر سید احمد خاتمی را مطالعه بفرمایید.

موضوع قفل شده است