فیزیک و قرآن*****قسمت اول: نسبیت خاص انشتین در قرآن

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فیزیک و قرآن*****قسمت اول: نسبیت خاص انشتین در قرآن

بسيار عجيب است كه مسلمانان از معادله ي ديگري استفاده مي كنند تا اين مطلب را آشكار نمايند كه فرشتگان به سرعت نور شتاب مي گيرند.

قرآن آنها در يك آيه بيان مي كند كه ظاهرا زمان براي فرشتگان با سرعت ثابت از براي انسانها كمتر مي گذرد.

كه اين مطلب با نسبيت خاص اينشتين صدق مي كند كه در آن نيز در سرعتهاي بالا زمان براي اشيايي با آن سرعت آرام تر مي گذرد.

مسلمانان از نسبيت خاص اينشتين و اين آيه استفاده كرده اند تا از اين مطلب كه فرشتگان در حقيقت به سرعت نور شتاب مي گيرند حمايت كنند.

آیه 3 و 4 سوره معارج(در اصل آیه 4)

مِنَ اللَهِ ذِی‌ الْمَعَارِجِ * تَعْرُجُ الْمَلَائِکَةُ وَ الروحُ إِلَیْهِ فِی‌ یَوْمٍ کَانَ مِقْدَارُهُ و خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ. (معارج/3و4)

«از خداوندی‌ که‌ دارای‌ درجات‌ و نردبان‌ها و مراتب‌ است‌؛ ملائکه‌ و روح‌ بسوی‌ چنین‌ خدائی‌ عروج‌ می‌کنند و بالا میروند، در روزی‌ که‌ مقدار آن‌ پنجاه‌ هزار سال‌ است‌.»

[Quran 32.5] (Allah) Rules the cosmic affair from the heavens to the Earth. Then this affair travels to Him a distance in one day, at a measure of one thousand years of what you count.

در اينجا فرشتگان يك روز را معادل پنجاه هزار سال براي انسان گذر مي كنند. (زمان در مقابل زمان و نه زمان در مقابل فاصله مانند آيه ي قمري قبل).

اگرچه طبق نظريه ي نسبيت خاص اينشتين و بوسيله ي اين تغييرات زمان (تاخيرات زماني) بدست آمده به عنوان يك ادعا از مسلمين (كه واقعا آن فرشتگان به سرعت نور شتاب مي گيرند) را مي توانيم تصديق يا انكار كنيم.
اين ادعا مي تواند در دو دقيقه تصديق شود كه آنگاه هيچ نيازي به عقايد كوركورانه نخواهد بود.

آلبرت اينشتين يك مسلمان نبود اما يهودي اي بود كه نظريه ي معروف نسبيت خاص را ارائه داد.

هرچه سرعت بيشتر بشود زمان آرام تر مي گذرد.

در بيرون يك ميدان گرانشي زمان اينگونه است:

v=c (1-∆t0 ^2/∆t^2) ^0.5

جاييكه ∆t0 زماني مي باشد كه براي متحرك بوسيله ي متحرك معادل است.

∆t زماني است كه براي متحرك معادل گذر ايستگاهي است.

∆t0 زماني است كه براي فرشتگان مي گذرد. (يك روز).

∆t زماني است كه معادل زمان براي انسانها است. (پنجاه هزار سال قمري در دوازده ماه قمري بر سال قمري در 27.321661 روز بر ماه قمري).

و V سرعت فرشتگان در اين مورد است. (كه ما قصد داريم آنرا حساب و با سرعت شناخته شده ي نور مقايسه كنيم). سرعت نور در خلا 299792.458 كيلومتر بر ثانيه است.

حال بهتر است اظهارات مسلمين را در معادله جايگزين كنيم و ببينيم كه فرشتگان مسلمين واقعا به سرعت نور شتاب مي گيرند يا نه؟

ارقام را از آيه در اين معادله جايگزين مي كنيم:

V سرعتي است كه به شاهد ايستگاهي نسبت داده مي شود.

v =c (1-(1^2/(50000*12*27.321661)^2))^0.5

v = c * 0.99999999999999981

v = 299792.4579999994 km / s

اين اتساع زماني (تغييرات زماني) نشان مي دهد كه فرشتگان در بيرون از ميادين گرانشي به سرعت نور شتاب مي گيرند. (كمي كمتر از سرعت نور زيرا جرم دارند).

اين نمي تواند يك تصادف باشد زيرا سرعت حساب شده دقيقا يكسان با آيه ي قمري قبلي همچنين در بيرون از يك ميدان گرانشي است.

مسلمانان همواره مي پرسند كه چگونه يك مرد بي سواد 1400 سال پيش توانسته اتساع زماني و هسته نسبيت را بدست آورد!

پس قرآن كلامی برتر از کلام انسان است.

منبع: سایت فناوری اطلاعات ایرانیان
منبع اصلی: http://www.speed-light.info قسمت Speed of light 12000 Lunar Orbits/Earth Day
مترجم: عليرضا يعقوبي

این موضوع رو که دیدم سه فاز برق مغزم پرید! حتی نظریه نسبیت هم تو قرآن!!! چیزی نمونده بود که .... بگذریم
دوست عزیز ، شما با مفهموم حد آشنایی دارید؟ البته منظورم حد که رساله های عملیه و قصاص و قضاوت فقهی هست نیست. منظورم حد (limit) که در ریاضیات دبیرستان خوانده اید می باشد. البته اگر در حوضه کسب علم فرمودید! خبر ندارم جبر و ریاضیات آنجا راه دارد یاخیر ( بی ربط است ولی جناب حسن زاده آملی را میدانم که ریاضیات خوب میداند) به هر حال من به صورت مثال عددی عرض میکنم تا دست از گریبان انیشتین بیچاره بردارید بگذار روح بزرگش شرمسار رسول نباشد و بالعکس!
فرض کنیم در آیه مذکور آن مرد بی سواد در 1400سال قبل به جای عدد 50000 سالی که فرموده اند هر یک از اعداد ستون اول جدول ذیل را میفرمودند. همانگونه که می بینید اینجانب که از همه شمایان بیسوادترم در ستون دوم جدول سرعت فرشتگان را البته باهمان فرمول شما محاسبه نموده ام. به عنوان مثال اگر گفته شده بود هر یک روز برای فرشتگان معادل 1 سال بندگان زمینی است، آنگاه سرعت مذکور میشد 299791.0635112070 متر بر ثانیه . که که تفاوت آن با حالتی که هر یک روز فرشتگان معادل 50000 سال زمینی فقط تنها حدود یک متر بر ثانیه است. یعنی در آن صورت فرشتگان سرعتشان یک متر بر ثانیه کمتر محاسبه میشود که در برابر 299792متر بر ثانیه تقریبا ناچیز است
تعداد سال سرعت فرشتگان
100,000سال سرعت میشود: 299792.4580000000
80,000سال سرعت میشود: 299792.4580000000
60,000 سال سرعت میشود: 299792.4580000000
50,000 سال سرعت میشود: 299792.4579999990
40,000 سال سرعت میشود: 299792.4579999990
20,000 سال سرعت میشود: 299792.4579999970
5,000سال سرعت میشود: 299792.4579999440
1,000سال سرعت میشود: 299792.4579986060
500سال سرعت میشود: 299792.4579944220
100سال سرعت میشود: 299792.4578605510
10سال سرعت میشود: 299792.4440551440
5 سال سرعت میشود: 299792.4022205730
1سال سرعت میشود: 299791.0635112070
....
حتی اگر به جای 50000سال گفته شده بود 10 روز! آنوقت سرعت مذکور میشد :298289.7294493140
با این توضیحات آن مرد بی سواد هرچه که میفرمودند نه فرقی به حال ما میکرد و نه به حال شما! چون در هر صورت شما نظریه نسبیت خاص را از آن استخراج میفرمودید! راستی فرمودید مسلمانان از خود میپرسند؟ بعید به نظر میرسد از خود یا کس دیگر سوال کنند اخوی! وگرنه وضعشان در دنیا این نبود که هست قربانت گردم. چون از همان 1400 سال تا کنون جرات سوال از ما گرفته شده است. تجربه شخصی این حقیر باید عرض کنم، من که خاطرات نماز شب خواندنم هنوز یادم نرفته چندین سال با خودم کلنجار رفتم تا به این ترس! غلبه کنم که بتوانم سوال کنم! برای شما و همه دوستان جرات سوال کردن و غلبه بر ترس ،از ذات اقدس کبریایی و خداوند جان و خرد مسئلت دارم.

manmehdiam;57540 نوشت:
حتی اگر به جای 50000سال گفته شده بود 10 روز! آنوقت سرعت مذکور میشد :298289.7294493140
با این توضیحات آن مرد بی سواد هرچه که میفرمودند نه فرقی به حال ما میکرد و نه به حال شما! چون در هر صورت شما نظریه نسبیت خاص را از آن استخراج میفرمودید!

[="Microsoft Sans Serif"] بله کاملا درست است

این عدد های زمانی با اختلاف های زیاد در نهایت به طرف عددهای نزدیک به هم میل می کنند که نشانگر
عدم ارتباط معنی دار هیچکدام از مقدار آنها با سرعت نور است پس قیاس مع الفارق است و به نظرم شاید نوعی سفسطه ی ریاضی است

یعنی شما هر عددی حتی اگر به بی نهایت میل کند در معادله قرار دهید نتیجه زیاد تغییر نمی کند ومحسوس نیست

و جالب است که برای اثبات معجزه بودن قرآن ( بر خلاف آموزهای مذهبی ) دست به دامان نظریات مرحوم انیشتین یهودی شد ه اند

یهودی که به زعم فتوی برخی از آقایان نجس هستند !!! حالا چطور شد نظریه ی یک فرد نجس برای اثبات معجزه ی علمی در قرآن بکار می رود آقایان خود باید جواب دهند!!!

البته برای رفع این معضل نجاست و گریز از این بن بست شرعی ، شایع شده بود که [="Red"]انیشتین اواخر عمر شیعه شده [/] ( در اثر نامه ی آیت الله برو جردی )؟؟؟؟؟!!!!

واقعا که این دیگه ....

لااله الا الله .......چه عرض کنم :Gig:

شگفتی من از این است که تا کی مومنین وحی چشم به دهان عقلا خواهند دوخت تا بلکه حقیقتی شگفت از کائنات خداوند کشف شود سپس اینان به وظیفه خطیر خود عمل نمایند! انهم یافتن توجیهی و تفسیری در میان آیات وحی ! تا هر موضوع بی ربط و نامعقولی را تفسیر به شمول حقایق عالم در کتاب وحی تلقی نمایند . اگر هم به هیچ روی تفسیر پذیر نبود و حتی با توجیهات ناسخ و منسوخ و متشابه و ...باز هم در این امر ناتوان بودند با ناسپاسی تمام ایراد و اشکال را متوجه عقل خردگرا نمایند.که ناقص است و نسبی! چه تلاش بیهوده ای!

آفریدگار که عقل کل است ، عقل جزئ ما میگوید امر محال محال است ، اگر عقل ما آمدن کتاب از آسمان را محال میداند به طریق اولی عقل کل هیچگاه این امر محال را انجام نمیدهد. آن عقل کل کتاب آفرینش را بی واسطه در برابر ما گشوده است. و کتابش نه به زبان عربی نوشته شده و نه عبری و ... خداوند در کائنات با زبان ریاضیات سخن گفته! آیه های پیامبران الولعزم عقل را ببینید: نیوتون سه آیه از این دفتر خوانده (سه قانون نیوتون در فیزیک) میبینید که چه برکاتی برای تمام بشریت داشته است. پیامبر الولعزم دیگر انیشتین با دو آیه معروفش....و ..

سلام و احترام
جناب آقای persian boy
و تشکر مضاعف از دقت نظرجناب manmehdiam
مطلب تکراری خود را خدمتتان عرض میکنم:
با توجه به وسعت روز افزون علوم و اینکه هر روز به یمن علم لطافت هایی تازه تر و بکر تر و محیر العقول تر از آفرینش را در می یابیم و همینطور گاه نظریات علمی در راه پیشرفت نظریات قبلی را توسعه میدهند و یا خط بطلان بر نظریات قبلی می کشند

نظر شخصی اینجانب این است که
قرآن در مورد مسائل مادی بشر
قرآن کتاب علمی ریاضی فیزیک و شیمی نیست
قرآن توضیح المسائل هم نیست
ولی در مورد مسائل روحی و معنوی بشر
پاسخی لازم و توام با تدبیر و تعقل است
قرآن روش حل مسئله است
باتشکر

سوالی که وجود دارد دلیل استخراج و برشمردن چنین اعجازهای بی سر و ته از قرآن است. چه نیازی وجود دارد؟؟؟

با سلام خدمت همه قرآن پژوهان محترم

قران کتاب هدایت بشر است و تمامی مطالب آن علمی است و از علم الهی نشات گرفته است. و در علم الهی هیچ خطا و اشتباهی راه ندارد . و نیازی به تایید یا رد دانشمندان هم ندارد.

بنابراین یافته های دانشمندان اگر با قرآن تطبیق نماید چیزی به حقانیت آن نمی افزاید و اگر مخالف با آن باشد ، چیزی از اعتبار و حقیقت آن نمی کاهد.

کشف چند مطلب علمی توسط انیشتین و نیوتن که عمر خود را صرف آن نموده اند ، افتخاری برای خود آنها خواهد بود اگر خلاف آن در آینده ثابت نشود .

اما آنچه برای ما مایه افتخار و مباهات است دینی است که کتاب هدایت بشریت ،همان که هیچ باطلی در آن راه ندارد

( إِنَّهُ لَكِتابٌ عَزيزٌ لا يَأْتيهِ الْباطِلُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ لا مِنْ خَلْفِهِ تَنْزيلٌ مِنْ حَكيمٍ حَميدٍ)

و راهبران مردم ، آنان که مصداق واقعی راسخان در علم هستند

( هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ ... وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ )

به عنوان دو بال پرواز به سوی حقیقت و کمال معرفی می نماید.

همراه بودن با این دو مایه سعادت است چه دانشمندی تایید کند یا نه .

آرزومند سعادت همه دوستان

موفق باشید :Gol::Gol::Gol:

با سلام خدمت حقیقت پژوهان محترم
با سپاس از مدیر محترم انجمن علوم قرآنی به نظر میرسد که ارسال پاسخ به فرموده ایشان چندان در ارتباط با موضوع بحث که صحت و سقم وجود اعجاز علمی فوق الذکر در قرآن است نخواهد بود. خاصه آنکه بفرموده:!

ایمان;60358 نوشت:
قران کتاب هدایت بشر است و تمامی مطالب آن علمی است و از علم الهی نشات گرفته است. و در علم الهی هیچ خطا و اشتباهی راه ندارد . و نیازی به تایید یا رد دانشمندان هم ندارد.

لذا قضاوت و بهره گیری از این بحث به عهده خوانندگان.

شما مبهم صحبت مي کنيد
لطفا صريحا منظور بفرماييد
مثل نوري عزيز که يکهو اثبات مي کنند و رد شما هم لطفا مقصود را واضح بفرماييد

fagheer;60496 نوشت:
شما مبهم صحبت مي کنيد لطفا صريحا منظور بفرماييد مثل نوري عزيز که يکهو اثبات مي کنند و رد شما هم لطفا مقصود را واضح بفرماييد

متوجه فرمایش شما نشدم که کدام صحبت من مبهم بوده است؟ به صورت نقل قول بیاورید ، تا توضیح دهم.

persianboy;19666 نوشت:
بسيار عجيب است كه مسلمانان از معادله ي ديگري استفاده مي كنند تا اين مطلب را آشكار نمايند كه فرشتگان به سرعت نور شتاب مي گيرند.

قرآن آنها در يك آيه بيان مي كند كه ظاهرا زمان براي فرشتگان با سرعت ثابت از براي انسانها كمتر مي گذرد.

كه اين مطلب با نسبيت خاص اينشتين صدق مي كند كه در آن نيز در سرعتهاي بالا زمان براي اشيايي با آن سرعت آرام تر مي گذرد.

مسلمانان از نسبيت خاص اينشتين و اين آيه استفاده كرده اند تا از اين مطلب كه فرشتگان در حقيقت به سرعت نور شتاب مي گيرند حمايت كنند.

آیه 3 و 4 سوره معارج(در اصل آیه 4)

مِنَ اللَهِ ذِی‌ الْمَعَارِجِ * تَعْرُجُ الْمَلَائِکَةُ وَ الروحُ إِلَیْهِ فِی‌ یَوْمٍ کَانَ مِقْدَارُهُ و خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ. (معارج/3و4)

«از خداوندی‌ که‌ دارای‌ درجات‌ و نردبان‌ها و مراتب‌ است‌؛ ملائکه‌ و روح‌ بسوی‌ چنین‌ خدائی‌ عروج‌ می‌کنند و بالا میروند، در روزی‌ که‌ مقدار آن‌ پنجاه‌ هزار سال‌ است‌.»

[quran 32.5] (allah) rules the cosmic affair from the heavens to the earth. Then this affair travels to him a distance in one day, at a measure of one thousand years of what you count.

در اينجا فرشتگان يك روز را معادل پنجاه هزار سال براي انسان گذر مي كنند. (زمان در مقابل زمان و نه زمان در مقابل فاصله مانند آيه ي قمري قبل).

اگرچه طبق نظريه ي نسبيت خاص اينشتين و بوسيله ي اين تغييرات زمان (تاخيرات زماني) بدست آمده به عنوان يك ادعا از مسلمين (كه واقعا آن فرشتگان به سرعت نور شتاب مي گيرند) را مي توانيم تصديق يا انكار كنيم.
اين ادعا مي تواند در دو دقيقه تصديق شود كه آنگاه هيچ نيازي به عقايد كوركورانه نخواهد بود.

آلبرت اينشتين يك مسلمان نبود اما يهودي اي بود كه نظريه ي معروف نسبيت خاص را ارائه داد.

هرچه سرعت بيشتر بشود زمان آرام تر مي گذرد.

در بيرون يك ميدان گرانشي زمان اينگونه است:

v=c (1-∆t0 ^2/∆t^2) ^0.5

جاييكه ∆t0 زماني مي باشد كه براي متحرك بوسيله ي متحرك معادل است.

∆t زماني است كه براي متحرك معادل گذر ايستگاهي است.

∆t0 زماني است كه براي فرشتگان مي گذرد. (يك روز).

∆t زماني است كه معادل زمان براي انسانها است. (پنجاه هزار سال قمري در دوازده ماه قمري بر سال قمري در 27.321661 روز بر ماه قمري).

و v سرعت فرشتگان در اين مورد است. (كه ما قصد داريم آنرا حساب و با سرعت شناخته شده ي نور مقايسه كنيم). سرعت نور در خلا 299792.458 كيلومتر بر ثانيه است.

حال بهتر است اظهارات مسلمين را در معادله جايگزين كنيم و ببينيم كه فرشتگان مسلمين واقعا به سرعت نور شتاب مي گيرند يا نه؟

ارقام را از آيه در اين معادله جايگزين مي كنيم:

v سرعتي است كه به شاهد ايستگاهي نسبت داده مي شود.

v =c (1-(1^2/(50000*12*27.321661)^2))^0.5

v = c * 0.99999999999999981

v = 299792.4579999994 km / s

اين اتساع زماني (تغييرات زماني) نشان مي دهد كه فرشتگان در بيرون از ميادين گرانشي به سرعت نور شتاب مي گيرند. (كمي كمتر از سرعت نور زيرا جرم دارند).

اين نمي تواند يك تصادف باشد زيرا سرعت حساب شده دقيقا يكسان با آيه ي قمري قبلي همچنين در بيرون از يك ميدان گرانشي است.

مسلمانان همواره مي پرسند كه چگونه يك مرد بي سواد 1400 سال پيش توانسته اتساع زماني و هسته نسبيت را بدست آورد!

پس قرآن كلامی برتر از کلام انسان است.

منبع: سایت فناوری اطلاعات ایرانیان
منبع اصلی: http://www.speed-light.info قسمت speed of light 12000 lunar orbits/earth day
مترجم: عليرضا يعقوبي

سلام
منظورتان از اینکه فرشتگان با سرعت نور شتاب می گیرند ، یعنی اینکه با سرعت نور حرکت می کنند دیگه ؟ درسته ؟
لطفا شما که آگاهی به علم فیزیک ندارید ، مطلبی رو همین جوری کپی ، پیس نفرمائید.

بنام خداوند بخشنده و مهربان.
سلام دوستان.
ما شالله چقدر انتقاد....
قرآن کتابی کامل و علمی است.
هر علمی که در غیر کلام خداوند باشد گمراهی محض است.
حال اگر فکر میکنید علم فیزیک ارتباطی با قرآن ندارد پس هرچه از فیزیک بلدید فراموش کنید چون علمی را در پیش گرفته اید که غیر از کلام الله است.
اگر دانشمندی بگوید سرعت نور بیشتر است یا کمتر باید قرآن انرا تایید کند وگرنه باطل است.
دانشمندان تازه متوجه شده اند که بسیاری از مطالبی که آنان بیان کرده اند در قرآن موجود است.
از طرفی قرآن به تمامی موضوعات اشاره کرده و علم من و شما کفاف نمیدهد که بخواهیم موضوعات فیزیک و شیمی ازش در بیاوریم.
یا علی:Gol:

عــــلی;159851 نوشت:
حال اگر فکر میکنید علم فیزیک ارتباطی با قرآن ندارد پس هرچه از فیزیک بلدید فراموش کنید چون علمی را در پیش گرفته اید که غیر از کلام الله است

شما چه فکر میکنید؟ علم فیزیک ارتباطی با قرآن دارد یا خیر؟

عــــلی;159851 نوشت:
اگر دانشمندی بگوید سرعت نور بیشتر است یا کمتر باید قرآن انرا تایید کند وگرنه باطل است.

این فرموده منویات قلبی شماست؟ فتوی مراجع است؟ اصلی است که اثبات شده؟ چگونه است؟؟؟!

عــــلی;159851 نوشت:
دانشمندان تازه متوجه شده اند که بسیاری از مطالبی که آنان بیان کرده اند در قرآن موجود است.

متشکریم از اطلاع رسانی شما فقط بفرمایید :دانشمندان کجا؟!
تازه؟!!! یعنی همین چند روز پیش یا چند ماه اخیر یا امسال...منظور چه موقعی است؟؟!!

عــــلی;159851 نوشت:
از طرفی قرآن به تمامی موضوعات اشاره کرده و علم من و شما کفاف نمیدهد که بخواهیم موضوعات فیزیک و شیمی ازش در بیاوریم.

البته به نظر من تمامی علوم و قوانین علمی در عبارت ذیل موجود است ولی علم من و شما کفاف نمیدهد که این موضوعات را ازش دربیاریم:

( یبی شسیب ضفضحچخفمنی)

من مطمئنم همه علوم در عبارت فوق مستتر است شما اگر قبول ندارید آن را رد بفرمایید!

سلام.

اولا ملائک مادی نیستند چون ماده محل تزاحم و برخورد است نتیجتا موانع بسیاری بر سر رسیدن به غایت کمال سد گشته است واین با خصایص انها در زبان وحی نمی سازد،از این گذشته اگر بر فرض محال سرعت ملائک برابر با نور باشد باید اوامر حق بنا بر کشفیات کنونی فیزیک از کرانه های مادی،با تاخیرات بیشتر از سیزده میلیارد سال نوری به ما برسد،چون اوامر الهی را همین فرشتگان حمل می کنند،از قبیل عذاب و نعمت و تدبیر امور وغیره ،و این مطلب با شانیت حق که همان امرش و فعلش می باشد مغایر است ،چون امر حق تدریج بردار نیست به عبارتی دفعی است ،یعنی کسری از ثانیه هم نیست بلکه اصلا فعل حق خارج از زمان است....

در ثانی برای حرکت مکانی موجودی که خود مادی است،چون مبدا مادی است انتها نیز باید مادی باشد این در حالی که مبدا بالا رفتن ملائک مادی فرض شده است ولی مقصد اصلی که همان حق باشد مادی نیست ،نتیجتا عروج وبالا رفتن ملائک بالا رفتن جغرافیای و در جهت مادی نیست...

-----------

manmehdiam;57540 نوشت:
ا این توضیحات آن مرد بی سواد هرچه که میفرمودند نه فرقی به حال ما میکرد و نه به حال شما! چون در هر صورت شما نظریه نسبیت خاص را از آن استخراج میفرمودید! راستی فرمودید مسلمانان از خود میپرسند؟ بعید به نظر میرسد از خود یا کس دیگر سوال کنند اخوی! وگرنه وضعشان در دنیا این نبود که هست قربانت گردم. چون از همان 1400 سال تا کنون جرات سوال از ما گرفته شده است. تجربه شخصی این حقیر باید عرض کنم، من که خاطرات نماز شب خواندنم هنوز یادم نرفته چندین سال با خودم کلنجار رفتم تا به این ترس! غلبه کنم که بتوانم سوال کنم! برای شما و همه دوستان جرات سوال کردن و غلبه بر ترس ،از ذات اقدس کبریایی و خداوند جان و خرد مسئلت دارم.

با سلام

من هم مطلب شما و هم مطلب صاحب تاپيك رو خوندم و بايد بگم كه اگر هم مطلب ايشان اشتباه باشد ولي با بي ادبي مطرح نشده است.برخلاف پست شما كه اگر هم علمي باشد ولي متاسفانه خارج از ادب در بحث علمي است.

به هر حال چه حرف دوستمون درست باشد و چه اشتباه خللي به حقانيت دين ما وارد نميشود زيرا اساسا دين و حقانيت آن با اين مطالب اثبات نمي شود بلكه اينها مويداتي هستند كه در صورت صحت مهر تاييدي بر حقانيت مطالب بيان شده مي زنند.

اما فرموديد كه 1400 سال است كه مانع سوال مي شوند كاش بيان مي كرديد چه كساني مانع سوال مردم مي شدند.بر خلاف ادعاي شما نه پيامبر اكرم(ص) و نه ائمه معصومين (ع) هيچگاه مانع سوال سائل نمي شدند و عجيب از سخن شما كه نمي دانيد بسياري از احاديث مطرح شده در مكتب ما در جواب سوال سائل بوده است.

كاش دوست عزيز به جاي نماز شب خواندن قدري بر سطح معلومات ديني خود مي افزوديد و سوالات خود را و شبهات خود را از متخصصين ديني مي پرسيديد تا اين چنين شتاب زده به نتيجه نرسيد!من هم با شما موافقم كه نبايد در سوال كردن ترس به خود راه داد اما نكته اي كه نبايد فراموش كنيم ترس از قضاوت شتابزده است.

موفق ومويد باشيد

manmehdiam;57601 نوشت:
شگفتی من از این است که تا کی مومنین وحی چشم به دهان عقلا خواهند دوخت تا بلکه حقیقتی شگفت از کائنات خداوند کشف شود سپس اینان به وظیفه خطیر خود عمل نمایند! انهم یافتن توجیهی و تفسیری در میان آیات وحی ! تا هر موضوع بی ربط و نامعقولی را تفسیر به شمول حقایق عالم در کتاب وحی تلقی نمایند . اگر هم به هیچ روی تفسیر پذیر نبود و حتی با توجیهات ناسخ و منسوخ و متشابه و ...باز هم در این امر ناتوان بودند با ناسپاسی تمام ایراد و اشکال را متوجه عقل خردگرا نمایند.که ناقص است و نسبی! چه تلاش بیهوده ای!

شگفتي من هم از اين است تا كي اشخاصي مانند شما براي اثبات مدعاي خود چنگ به هر ريسماني ميزنند.

كي مومنين چشم به دهان خردمندان دوخته اند تا مطلب علمي كشف كنند تا بدين وسيله آيات خود را تفسير كنند؟شايد از نظر شما مومنين و يا علماي شيعه بي خرد هستند كه منتظر ياري خردمندان باشند؟!!!

بسياري از مفسرين قرآن كريم از دانشمندان بزرگ زمان خود بوده اند و در تفسير خود نيازي به تاييد علوم تجربي نبوده اند.

سوال من از شما اينست كه آيا عقل بشري محدود است يا نامحدود؟آيا انسان توانايي دست يافتن به تمام علوم را دارد؟فكر نمي كنم هيچ عاقلي به اين سوال جواب مثبت بدهد.مقوله مباحث اعتقادي و شريعت از جمله علوم تجربي نيست كه با تجربه به دست بيايد بلكه علومي است بر پايه عقل.

manmehdiam;57606 نوشت:
آفریدگار که عقل کل است ، عقل جزئ ما میگوید امر محال محال است ، اگر عقل ما آمدن کتاب از آسمان را محال میداند به طریق اولی عقل کل هیچگاه این امر محال را انجام نمیدهد. آن عقل کل کتاب آفرینش را بی واسطه در برابر ما گشوده است. و کتابش نه به زبان عربی نوشته شده و نه عبری و ... خداوند در کائنات با زبان ریاضیات سخن گفته! آیه های پیامبران الولعزم عقل را ببینید: نیوتون سه آیه از این دفتر خوانده (سه قانون نیوتون در فیزیک) میبینید که چه برکاتی برای تمام بشریت داشته است. پیامبر الولعزم دیگر انیشتین با دو آیه معروفش....و ..

خوشبختانه خود معترف به ناقص بودن عقل خود هستيد و نيازي به اثبات آن نيست!

دانشمنداني كه شما نام برديد مايه افتخار بشريت در زمينه مباحث علمي هستند و در اين مورد جاي بحث نيست!

اما متاسفانه شما موضوع بحث را اشتباه گرفته ايد! صحبت ما از اختراع ماشين و يا نظريات علمي نيست!صحبت ما در زمينه مباحث اعتقادي و دين الهي و رسيدن به كمال روحي است.صحبت از اين است كه انسان از كجا آمده است و در اين جهان فاني چه كاري بايد انجام دهد و عاقبت انسان چه خواهد شد
؟

آيا چيستي و چرايي خلقت مهم تر است يا نظريه نسبيت انيشتين؟بسياري از همين دانشمندان خود انسان هاي معتقدي بودند و هيچگاه علم آنها ،آنها را از مباحث ديني بي نياز نكرد!

موضوع قفل شده است