آهسته خواندن نماز و پیدا شدن یک مشکل

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آهسته خواندن نماز و پیدا شدن یک مشکل

باسلام

همانطور که میدانید قرائت حمد و سوره برای مرد در نماز ظهر و عصر واجب است.

خوب شما اگر به صورت جهریه تلاوت نکنید حرف ذ رو نمیتونید تلفظ کنید. و ذ تبدیل به ث میشه
(امتحان کنید: بگویید الذین تبدیل میشود به الثین)

خوب این ایرادی نداره چون واجب هست که قرائت حمد و سوره برای مرد در ظهر و عصر آهسته باشد.

اما در سایر جاها - غیر از حمد و سوره - ؛ مانند رکوع و سجده و قنوت و ... در تمام نمازها؛ ما مختاریم که بلند بخوانیم یا آهسته؛ خوب اگر ما آهسته بخوانیم بعضی حروف تبدیل به دیگری میشود

مثلا من در نماز صبح؛ ذکر رکوع را آهسته میگویم (درحالی که واجب نیست) لذا سبحان ربی العظیم و بحمده تبدیل میشود به سبحان ربی العثیم و بحمده
درحالیکه میتوانم بلند بخوانم تا این تبدیل صورت نگیرد.

اگر سایر جاهای نماز را به غیر از حمد و سوره، عمدا آهسته بخوانم، با علم اینکه بعضی حروف به دیگری با این آهسته خواندن من تبدیل میشود؛ اشکالی ندارد؟؟؟؟؟

لطفا نظرات آیات سیستانی و مکارم شیرازی را بیان کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

علی سجاد فاطمی;584167 نوشت:
باسلام

خوب شما اگر به صورت جهریه تلاوت نکنید حرف ذ رو نمیتونید تلفظ کنید. و ذ تبدیل به ث میشه

خوب این ایرادی نداره چون واجب هست که قرائت حمد و سوره برای مرد در ظهر و عصر آهسته باشد.

اما در سایر جاها - غیر از حمد و سوره - ؛ مانند رکوع و سجده و قنوت و ... در تمام نمازها؛ ما مختاریم که بلند بخوانیم یا آهسته؛ خوب اگر ما آهسته بخوانیم بعضی حروف تبدیل به دیگری میشود

مثلا من در نماز صبح؛ ذکر رکوع را آهسته میگویم (درحالی که واجب نیست) لذا سبحان ربی العظیم و بحمده تبدیل میشود به سبحان ربی العثیم و بحمده

اگر سایر جاهای نماز را به غیر از حمد و سوره، عمدا آهسته بخوانم، با علم اینکه بعضی حروف به دیگری با این آهسته خواندن من تبدیل میشود؛ اشکالی ندارد؟؟؟؟؟

لطفا نظرات آیات سیستانی و مکارم شیرازی را بیان کنید.

سلام عليكم

طبق نظرات آیات سیستانی و مکارم شیرازی:

بايد قرائتتان را نزد يك كسي كه بلد است تصحيح كنيد وبه صورت صحيح قرائت نماز را انجام دهيد.

رساله 13 مرجع:

مسأله 997 انسان بايد نماز را ياد بگيرد كه غلط نخواند و كسى كه به هيچ قسم نمى‌تواند صحيح آن را ياد بگيرد، بايد هر طورى كه مى‌تواند بخواند و احتياط مستحب(1) آن است كه نماز را به جماعت به جا آورد .

1- مكارم: مسأله بايد قرائت و ذكر نماز را صحيح بخواند و اگر نمى‌داند ياد بگيرد، امّا كسانى كه نمى‌توانند تلفّظ صحيح را ياد بگيرند بايد همان طور كه مى‌توانند بخوانند و براى چنين اشخاصى بهتر است كه تا مى‌توانند نماز خود را با جماعت به جا آورند.

1- سيستانى: مسأله انسان بايد قرائت نماز را صحيح بخواند و كسى كه به هيچ قسم نمى‌تواند همۀ سورۀ حمد را صحيح بخواند، بايد به همان نحو كه مى‌تواند بخواند اگر مقدارى را كه صحيح مى‌خواند معتنىٰ به باشد ولى اگر آن مقدار ناچيز باشد، بايد بنا بر احتياط واجب مقدارى از بقيۀ قرآن را كه مى‌تواند صحيح بخواند به آن ضميمه كند و اگر نمى‌تواند بايد تسبيح را به آن ضميمه كند و امّا كسى كه نمى‌تواند به كلّى سوره را صحيح بخواند لازم نيست چيزى عوض آن بخواند و در هر صورت احتياط مستحبّ آن است كه نماز را به جماعت به جا آورد.

علی سجاد فاطمی;584167 نوشت:
باسلام

سلام علیکم

شما حرف ذ را با شدت تلفظ میکنید درصورتیکه باید نرم و نازک ادا شود. حرف ظ را هم باید از مخرج خودش و درشت و پرحجم تلفظ کنید

تلفظ حروف هم مخرج ث

[=arial]محل خروج «ث – ذ – ظ»

[=arial]حرف ث: [=arial]

از تماس سر زبان با لبه ی دندانهای پیشین - جلو- بالا ، همراه با حالت دمیدگی ادا می شود ( باید دقت کرد که در تلفظ حرف ثاء ، صدای " سوت " تولید نشود. ) مثل ثواب.
حالت دمیدگی: هنگامی که زبان با لبه ی دندان های جلو ( پیشین ) بالا تماس پیدا می کند باید همزمان هوای داخل دهان را به بیرون هدایت کنیم که به این حالت " دمیدگی " می گوییم.

[=arial]حرف ذ: [=arial]

ذال همانند ثاء تلفظ می شود با این تفاوت که حالت دمیدگی در آن کمتر می باشد مثل الذین.
{خیلی نازک و کم حجم تلفظ می شود و نوک زبان و سرزبان ، به پایین - نوک - دندانهای جلوی بالا برخورد می کند و سریعا برمی گردد}.

[=arial]حرف ظ: [=arial]

مخرج ظاء همانند ذال می باشد با این تفاوت ها:

1 - قسمتی از سطح زبان - کمی عقب تر از نوک زبان - به طرف بالا متمایل می شود وحالت طبقی شکل به خود می گیرد
2 - ریشه ی زبان به هنگام تلفظ این حرف به طرف بالا متمایل می شود.
3 – دهان از صدای این حرف پرمی شود مثال : سبحان ربی العظیم و بحمده.
{ نباید مثل " ز" زنبوری ، نازک و کم حجم تلفظ شود بلکه باید درشت وپرحجم تلفظ شود لذا تقریبا دهان و زبان ، کمی جمع می شوند }.

[=arial]

باسلام
من بحثم روی کسی که نمیتونه بخونه یا مشکل داره نیست.
بحث روی کسی است که تجوید بلده؛ ولی در نمازهاییکه آهسته که خونده میشه به دلیل اینکه صوت قطع هست حرفی به حرفی دیگه تبدیل میشه؛ مثل شما اگر ذ را در نماز ظهر بگید تبدیل میشه به ث
1- این تبدیل اشکال نداره؟
2- در قسمتهایی از نماز مثل سجود و رکوع و ... که میتونیم صوت هم داشته باشیم تا درست حروف را تلفظ کنیم؛ عمدا صوت را قطع کنیم و اذکار را بگوییم؛ در اینجا اگر حرفی به حرفی تبدیل شود مثلا ظ به ث اشکالی ندارد؟ (چون عمدا سجود و رکوع را آهسته خوانده درحالیکه که با بلند خواندن میتونه درست بگه)
آیت الله سیستانی و مکارم شیرازی

علی سجاد فاطمی;586196 نوشت:
باسلام
بحث روی کسی است که تجوید بلده؛ ولی در نمازهاییکه آهسته که خونده میشه به دلیل اینکه صوت قطع هست حرفی به حرفی دیگه تبدیل میشه؛ مثل شما اگر ذ را در نماز ظهر بگید تبدیل میشه به ث

سلام جناب فاطمی

اگر در نمازی که آهسته مبخوانید این حروف را از مخرجشان و صحیح تلفظ کنید نباید تبدیل به ث شود. زمانی تبدیل به ث میشود که با دمیدگی همراه باشد.

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]جل الخالق
چنین چیزی تا حالا ندیده بودم
[/]

tamahdi69;586751 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]جل الخالق
چنین چیزی تا حالا ندیده بودم

یعنی چی؟ چون شما ندیدی یعنی هیچیکی نباید اشکال تجویدی داشته باشه؟

باسلام
2- در قسمتهایی از نماز مثل سجود و رکوع و ... که میتونیم صوت هم داشته باشیم تا درست حروف را تلفظ کنیم؛ عمدا صوت را قطع کنیم و اذکار را بگوییم؛ در اینجا اگر حرفی به حرفی تبدیل شود مثلا ظ به ث اشکالی ندارد؟ (چون عمدا سجود و رکوع را آهسته خوانده درحالیکه که با بلند خواندن میتونه درست بگه)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
سلام علیکم و رحمة الله

نمیدونم درست متوجه شدم یا نه
اینجوری که من متوجه شدم ، یه سوال برام پیش اومد
ینی با این اوصاف خانوما که کلا نمازو بدون صدا یا در جایی که نامحرم نباشه با صدایی که فقط خودشون بشنون میخونن ؛ مشکل تجویدی دارن ؟!!

و یه نکته ی دیگه
واقعا تو این حالت نماز خوندن باعث تبدیل ذ ب ث میشه؟!

یا حسین (ع)

[="Tahoma"]

باسلام

سلام علیکم

بنده هم چنین چیزی ندیدم(حتی با توجه و تکرار) و بازهم ذ و ظ و ث و...خلط نشد!)

.امین.;586723 نوشت:
اگر در نمازی که آهسته مبخوانید این حروف را از مخرجشان و صحیح تلفظ کنید نباید تبدیل به ث شود. زمانی تبدیل به ث میشود که با دمیدگی همراه باشد.

سلام برادر
وقتی ذ تلفظ میکنیم؛ تارهای صوتی حنجره ارتعاش داره
ولی در نمازهایی که باید آهسته خواند؛ باید ارتعاش تارهای صوتی حنجره را بخاطر آهسته خواندن نداشت؛ لذا ذ بدون ارتعاش تارهای صوتی همان ث است.
سوالم اینکه که این تغییر در نمازی که باید آهسته خوانده بشه اشکال نداره؛ چون چاره ایی نیست و باید آهسته خواند.
ولی آهسته خواندن عمدی در سایر قسمتهای نماز که آهسته خواندن واجب نیست و میتوان بلند خواند؛ مثل رکوع و سجود و ... که این تغییرات مثل تغییر ذ به ث بوجود میاد؛ چه حکمی دارد؟

جناب علی سجاد فاطمی

جنابعالی بهتر است که به حرف خدا عمل کنید نه دیگران. خداوند فرموده اند : الإسراء : 110 . . . وَ لا تَجْهَرْ بِصَلاتِكَ وَ لا تُخافِتْ بِها وَ ابْتَغِ بَيْنَ ذلِكَ سَبيلا : . . . نماز خويش را بلند مخوان و آهسته هم مخوان بلكه ميان اين دو راهى پيش گير.

علی سجاد فاطمی;587354 نوشت:
سلام برادر
وقتی ذ تلفظ میکنیم؛ تارهای صوتی حنجره ارتعاش داره
ولی در نمازهایی که باید آهسته خواند؛ باید ارتعاش تارهای صوتی حنجره را بخاطر آهسته خواندن نداشت؛ لذا ذ بدون ارتعاش تارهای صوتی همان ث است.
سوالم اینکه که این تغییر در نمازی که باید آهسته خوانده بشه اشکال نداره؛ چون چاره ایی نیست و باید آهسته خواند.
ولی آهسته خواندن عمدی در سایر قسمتهای نماز که آهسته خواندن واجب نیست و میتوان بلند خواند؛ مثل رکوع و سجود و ... که این تغییرات مثل تغییر ذ به ث بوجود میاد؛ چه حکمی دارد؟

سلام علیکم

البته در بلند و آهسته خواندن کلمات ، تفاوت صوتی وجود دارد اما نباید این تفاوت بقدری باشد که مثلا " الذین"، " الثین" خوانده شود. شما باید تمرین کنید اگر دیدید نمیتوانید فکرمیکنم اشکالی نداشته باشه چون در این موارد وقتی شخص نمیتواند حرفی را درست ادا کند معذور است

موضوع قفل شده است