امام جماعتی که خوب قادر به تلفظ قرائت نیست

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امام جماعتی که خوب قادر به تلفظ قرائت نیست

باسلام
سوال اول:
امام جماعتی که بهش تذکر دادم که فلان قسمت مشکل داری و فلان حرف را دقیقا مثل فلان حرف تصور میکنی و گوزش زد کردم. ولی اصلاح نشده
میتوانم به او اقتدا کنم؟

سوال دوم:
سوال دیگر اینکه؛ اگر قبلا پشت سرش نماز میخواندم، و آن وقت احتمال میدادم که مثلا ح را دقیقا مثل هـ تلفظ میکند؛ ولی چون یقین نداشتم؛ نماز خوندم را ادامه میدادم تا که چند وقت پیش برام یقین شد که دقیقا مثل هـ تلفظ میکند.
با این اوصاف حکم نمازهای گذشته بنده چیست؟

لطفا نظرات آیات مکارم شیرازی و سیستانی رو بگید.
باتشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

علی سجاد فاطمی;583729 نوشت:
باسلام
سوال اول:
امام جماعتی که بهش تذکر دادم که فلان قسمت مشکل داری و فلان حرف را دقیقا مثل فلان حرف تصور میکنی و گوزش زد کردم. ولی اصلاح نشده
میتوانم به او اقتدا کنم؟
سوال دوم:
سوال دیگر اینکه؛ اگر قبلا پشت سرش نماز میخواندم، و آن وقت احتمال میدادم که مثلا ح را دقیقا مثل هـ تلفظ میکند؛ ولی چون یقین نداشتم؛ نماز خوندم را ادامه میدادم تا که چند وقت پیش برام یقین شد که دقیقا مثل هـ تلفظ میکند.
با این اوصاف حکم نمازهای گذشته بنده چیست؟
لطفا نظرات آیات مکارم شیرازی و سیستانی رو بگید.
باتشکر

با سلام و احترام

1. اگر یقین نداشته باشید که نمازشان صحیح است نمی توانید به ایشان اقتدا نمایید.
2. اگر احتمال بطلان قرائت نماز امام را می دادید باید تحقیق می کردید و درصورتی که یقین به صحت نمازشان پیدا می کردید می توانستید اقتدا نمایید و اگر بدون تحقیق اقتدا کرده وبعدا فهمیدید قرائتشان صحیح نبوده است نمازها قضا دارد اما اگر با تحقیق و یقین به صحت قرائت ایشان اقتدا کردید و بعدا فهمیدید قرائتشان صحیح نبوده است نمازها قضا ندارد.

پی نوشت:
1. عروه الوثقی،م33 احکام نماز با پاورقی مراجع
2. استفتا از دفاتر آیات عظام مکارم و سیستانی در قم

نور;586401 نوشت:
2. اگر احتمال بطلان قرائت نماز امام را می دادید باید تحقیق می کردید و درصورتی که یقین به صحت نمازشان پیدا می کردید می توانستید اقتدا نمایید و اگر بدون تحقیق اقتدا کرده وبعدا فهمیدید قرائتشان صحیح نبوده است نمازها قضا دارد اما اگر با تحقیق و یقین به صحت قرائت ایشان اقتدا کردید و بعدا فهمیدید قرائتشان صحیح نبوده است نمازها قضا ندارد.

با سلام
نظر آیت الله مکارم هم این است؟

اگر اشتباه نکنم آیت الله مکارم گفتند اگر به صحت قرائت کسی شک دارید؛ میتوانید به آن اقتدا کنید؛
مگر این چنین نیست؟

علی سجاد فاطمی;587358 نوشت:
با سلام
نظر آیت الله مکارم هم این است؟

اگر اشتباه نکنم آیت الله مکارم گفتند اگر به صحت قرائت کسی شک دارید؛ میتوانید به آن اقتدا کنید؛
مگر این چنین نیست؟

با سلام و احترام و تشکر از سوال شما

برای اطلاع دقیق به استفتای زیر مطابق با نظر آیه الله مکارم توجه بفرمایید:

اگر برای ماموم محرز باشد که امام جماعت در حمد و سوره اشکال دارد، آیا می تواند در رکعت سوم به بعد اقتدا کند؟
اگر کسی تا به حال چنین اقتدا کرده، حکم نمازهایش چیست؟

1ـ اگر به این مطلب یقین داشته باشد نمی تواند اقتدا کند.
2ـ نمازهای این مدت را تدریجا قضا کند.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است