درخواست سند حدیث فضیلت حضرت علی (ع) از کتب اهل سنت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست سند حدیث فضیلت حضرت علی (ع) از کتب اهل سنت

باسلام

حدیث اول:
امام شافعی در مورد امام حنبل گفت: من از بغداد بیرون آمدم و در بغداد کسی را وا نگذاشتم افضل، اعلم، افقه از احمد بن حنبل.

حدیث دوم:
امام حنبل از رسول خدا نقل کرده که رسول خدا (ص) فرمودند: اگر نه آن باشد که مسلمانان در باره‌ی تو همان را بگویند که مسیحیان درباره‌ی عیسی، من در مقام تو چیزی میگفتم که وقتی راه بروی، خاک زیر قدم تو را به تبرک بردارند.

حدیث سوم:
امام حنبل نقل میکنه که از رسول خدا نقل شده که هرکس اراده دارد، آدم را ببینید در علمش، نوح را ببینید در عظمش، ابراهیم را ببینید در حلمش، موسی بن عمران را ببینید در فطنتش، عیسی بن مریم را ببینید در زهدش، «فلینظر الی علی بن ابیطالب»

سند این سه حدیث رو از کتب معتبر اهل سنت میخواهم؛ اگر از چند کتاب معتبر اهل سنت باشد ممنون میشم.
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

با سلام و عرض ادب

1)‌ سند خبر اول بنا بر نقل خطیب بغدادی بدین صورت است:

حدثنا أبو العباس بن محمد بن يعقوب الأصم قال سمعت أبا يعقوب الخوارزمي ببيت المقدس قال سمعت حرملة بن يحيى يقول سمعت الشافعي يقول:«خرجت من بغداد وما خلفت بها أحدا اتقى ولا أورع ولا افقه أظنه قال ولا اعلم من احمد بن حنبل».[1]

2)‌ سند خبردوم بنابر نقل طبرانی به سند خود از ابورافع اینچنین است:

الف: وبإسناده : أن رسول الله صلى الله عليه و سلم قال لعلي : «والذي نفسي بيده لولا أن يقول فيك طوائف من أمتي ما قالت النصارى في عيسى بن مريم لقلت فيك اليومت مقالا لا تمر بأحد من المسلمين إلا أخذ التراب من أثر قدميك يطلبون به البركة».[2]

همچنین سند این روایت به نقل ابن مغازلی اینچنین است:

ب: أخبرنا أبو الحسن علي بن عبيداللَّه بن القصاب البيّع رحمه اللَّه تعالى، حدّثنا أبو بكر محمّد بن أحمد بن يعقوب المفيد الجرجرائي، حدّثنا أبو الحسن علي بن سلمان بن يحيى، حدّثنا عبد الكريم بن علي، حدّثنا جعفر بن محمّد بن ربيعة البجلي، حدّثنا الحسن بن الحسين العرني، حدّثنا كادح بن جعفر، [عن عبداللَّه بن لهيعة عن عبد الرحمن بن زياد] عن مسلم بن يسارعن جابر بن عبداللَّه قال: لمّا قدم علي بن أبي طالب بفتح خيبر قال له النبي صلّى اللَّه ‏عليه وآله:«يا علي، لولا أنْ تقول طائفة من امتي ما قالت النصارى في عيسى بن مريم، لقلت فيك مقالًا لا تمرّ بملأ من المسلمين إلّاأخذوا التراب من تحت رجليك وفضل طهورك يستشفون بهما».[3]

3) سند حدیث سوم (حدیث تشبیه) بدین صورت است:

حدثناه الحاكم أبو عبد الله الحافظ إملاءا ، قال : حدثنا أبو جعفر محمد بن أحمد الرازي قال : حدثنا محمد بن مسلم بن وارة ، قال : حدثنا عبيد الله بن موسى قال : حدثنا أبو عمر ، عن أبي راشد : عن أبي الحمراء قال :«قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : من أراد أن ينظر إلى آدم في علمه وإلى نوح في فهمه وإلى إبراهيم في حلمه وإلى يحيى في زهده وإلى موسى في بطشه فلينظر إلى علي بن أبي طالب». [4]

موفق باشید.

[/HR] [1]. تاریخ بغداد، الخطیب البغدادی، ج4،ص419؛ تاریخ مدینة دمشق، ابن عسکر، ج5، ص272؛ تهذیب التهذیب،‌ ابن حجرالعسقلانی، ج1، ص64؛ معرفة علوم الحدیث، الحاکم النیسابوری، ص70و...

[2]. المعجم الکبیر،‌الطبرانی، ج1،ص320، ح:951،‌مکتبة العلوم والحکم، الموصل؛‌ مجمع الزوائد، الهیثمی،‌ح14752.

[3]. مناقب علی بن ابی طالب علیه السلام، ‌ابن المغازلی(م:483)، قوله علیه السلام لما قدم بفتح خیبر، ح198، ص157، چاپ ذوی القربی.

[4]. شواهد التنزیل، الحاکم الحسکانی، ح117؛ تاریخ مدینة دمشق، ابن عساکر، ج42،ص313.

باسلام و تشکر
آیا حدیث دوم از حنبل نقل شده؟

موضوع قفل شده است