صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا برای نماز باید به شیخ سنی اقتدا کنم؟

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

اشاره چرا برای نماز باید به شیخ سنی اقتدا کنم؟

با سلام
    سوالی از کارشناس محترم داشتم در زمینه فرائض حج...
    البته این نظر شخصیه خودمه و با فتوا های مراجع جداست...
    وقتی کسی مشرف میشه به مکه (منظورم شیعه هست) باید اعمال و فرائض رو به جا بیاره و وقت نماز جماعت هم به شیخ سنی اقتدا کنه...
    این واسه من سواله که چرا شیعه باید به سنی اقتدا کنه؟
    اون ها که تو اذانشون نه اسمی از حضرت علی میارن نه حی علی خیر العمل و.... اون ها که آل محمد (ص) رو قبول ندارن....

حتی تو این برنامه "یاوران دجال" که تو سایت اسک دین قرار داده شده مطالبی رو مطالعه کردم و همینطور اهانت هایی که به رسول خدا میشه رو وقتی دیدم واقعا ازشون متنفر شدم!
    من با اتحاد بین شیعه و سنی که رهبر و سایر مراجع دربارش میگن کاری ندارم، مشکل من اقتدا کردن و تو یه صف ایستادن با سنی هاست....

1_ مسلمون هایی که بهشون اقتدا میکنن نمازشون به چه صورتی هست؟(نیت و این که خودشون اقسام نماز رو میخونن یا نه)
    2_ اگه کسی مشرف شده به مکه و به جماعت باهاشون نماز نخونه چه حکمی داره؟ (یعنی ساعاتی که نماز به جماعته اونجا حضور نداشته باشه و فرادی بخونه)

اگه نیازی به مرجع تقلید بود " آیت الله خامنه ای"
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۱ در ساعت ۰۰:۵۷

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

چرا برای نماز باید به شیخ سنی اقتدا کنم؟

کارشناس بحث: استاد هادی

5. صلوات ها 5

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

با سلام و عرض ادب و تشکر از بابت پرسشی که مطرح فرمودید

طبق فتاوای مراجع بزرگوار تقلید، شرکت در نماز جماعت اهل سنت مستحب است نه واجب! لذا اولا بهتر است در نماز جماعت اهل سنت شرکت کند ثانیا اگر خواست نماز خود را فرادا بخواند از مسجد خارج شود. اما در هر حال بهتر است خارج نشده و نماز را جماعت بخواند.
    روایات بسیاری از استحباب شرکت در نماز جماعت اهل سنت وارد شده است: امام صادق، علیه السلام، درباره ی اهمیت نمازگزاردن با مخالفان مذهبی می فرمودند:
    إ«ِذَا صَلَّیْتَ مَعَهُمْ غُفِرَ لَکَ بِعَدَدِ مَنْ خَالَفَک‏ » [شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج1، ص407 و شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج8، ص299] هنگامی که با آنها نماز می گذاری خداوند به میزان کسانی که مخالف تو هستند گناهان تو را می بخشاید.
    در مورد استحباب و مطلوب بودن حضور در نماز اهل تسنن با توجه به بسیاری روایات آن، اختلافی میان فقها وجود ندارد. اما در مورد مجزی بودن این نماز، اختلافاتی میان فقها وجود دارد برخی از فقها فرمودند نمازی که پشت سر اهل سنت خوانده شده مجزی نبوده و باید دوباره خوانده شود؛ اما برخی از مراجع این نماز را مجزی دانسته و نیازی به اعاده نمی دانند.

7. صلوات ها 4

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

حکمت جواز شرکت در نماز جماعت اهل سنت
    شرکت در نماز جماعت اهل سنت به معنی تأیید اعتقادات و اعمال آن نیست؛ از نظر شیعه سجده بر فرش و امثال آن موجب بطلان نماز می شود، تکتف (دست روی دست گذاشتن) موجب بطلان نماز می شود، لازم است هنگام شرکت در نماز جماعت اهل سنت، این نکات رو رعایت کرد «مگر اینکه خطر جانی در میان باشد در این صورت باید تقیه کرد)
    حضرت آیت الله العظمی خوئی رحمه الله علیه در حکمت اقتدا به اهل نست می فرماید:
    «همانا حکمت از صدور چنین روایاتی (روایاتی که شرکت در نماز جماعت اهل سنت را مدح می کنند) رعایت مدارا و حفظ توحید کلمه ی مسلمین بوده است تا بدین وسیله شیعیان، خود را به عدم تعصب متمایز و مشخص سازند؛ بنابراین چنین توصیه هایی در زمان ما نیز جاری بوده و حضور در مساجد مخالفان و نماز خواندن با آنها به منظور مشخص ساختن شیعه از سایر مسلمانان به عدم تعصب، مستحب است تا بدین جهت اتحاد کلمه مسلمین حفظ گردد». [سید ابوالقاسم خوئی، کتاب الطهاره، ج4، ص319]
    بر اساس مفاد این دسته از رویات، ائمه، علیهم السلام، ما را ترغیب و تشویق کرده اند که با اهل سنت ارتباط داشته باشیم و از راه های مختلف از جمله شرکت در نماز آنها، محبت آنان را به دست آوریم. پرواضح است که این گونه رفتار انسجام و وحدت اسلامی را در پی خواهد داشت. [رک: محمد رحمانی زروندی، تقیه مداراتی و انسجام اسلامی، مجله تخصصی فقه و اصول، زمستان1386]
    طبق روایات و نیز گزارش های تاریخی و روایی، امام علی، علیه السلام، نیز در نماز جماعت زمان خلفا شرکت می کرد. [أحمد بن عیسى اشعری، النوادر، ص129؛ شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج8، ص301؛ ؛ بحارالأنوار، ج100، ص377 و شیخ طبرسی، الاحتجاج، ج1، ص126؛ ابن شهر آشوب، مناقب آل أبی طالب، ج1، ص236.]
    ضرورت وحدت ميان مسلمان ها و حفظ حوزه اقتدار اسلام در برابر بيگانگان ايجاب مي نمودند كه امام از صف مسلمين خارج نشود. در جمعه و جماعت شركت كند، سهم خود را از غنائم دريافت و خليفه را ارشاد نمايد، البته انجام اين امور، مانع از آن نبود كه علي ـ عليه السلام ـ در هر فرصت مناسب حق خود را اظهار و مطالبه و نسبت به جفاي خلفاء شكايت نمايد، كه خطبه هاي فراواني در نهج البلاغه شاهد اين مدعي است.(امامت و رهبري،شهید مطهری ص 20)
    سيد مرتضي در خصوص اقتداء امام در نماز به خلفاء معتقد است كه اين اقتداء ظاهري بوده نه حقيقي و علت اقتداء ظاهري امام به خلفاء را غلبه آنها بر قدرت و اينكه امتناع از اقتداء آنها به عنوان دشمني قلمداد خواهد شد، مي داند.(تلخيص الشافي، قم، ج2، ص 158)

موفق باشید

9. صلوات ها 4

علاقه
    تبلیغ دین
    نوشته
    381
    حضور
    13 روز 10 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    3
    گالری
    27
    صلوات
    1486

اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری.صفحه ی 128. سوال 599:

آیا نماز جماعت پشت سر اهل سنت جایز است؟

نماز جماعت برای حفظ وحدت اسلامی, جایز و صحیح است.

سایتی برای علاقه مندان به مباحث اصولی، فقهی و رجالی:

www.mobahathah.ir

11. صلوات ها 4

علاقه
    تبلیغ دین
    نوشته
    381
    حضور
    13 روز 10 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    3
    گالری
    27
    صلوات
    1486

اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری.صفحه ی 129. سوال 601:

در مکان های مشارکت و رفت و آمد با برادران اهل سنت, هنگام شرکت در نمازهای روزانه, در بعضی موارد مانند آن ها عمل می کنیم.مثل نماز به صورت تکتف وعدم رعایت وقت و سجده بر فرش, آیا این نماز ها احتیاج به اعاده دارند؟

جواب: اگر حفظ وحدت مقتضی انجام آن کارها باشد, نماز صحیح و مجزی است. حتی اگر سجده بر فرش و مانند آن باشد.
    ولی تکتف در نماز جایز نیست مگر آن که ضرورت آن را اقتضا کند.

www.mobahathah.ir

13. صلوات ها 5

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    طبق فتاوای مراجع بزرگوار تقلید، شرکت در نماز جماعت اهل سنت مستحب است نه واجب! لذا اولا بهتر است در نماز جماعت اهل سنت شرکت کند
    میشه بفرمایید نیت برای خوندن نماز باید به چه صورتی باشه؟

15. صلوات ها 2

نوشته
    273
    حضور
    4 روز 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1316

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    امام صادق، علیه السلام، درباره ی اهمیت نمازگزاردن با مخالفان مذهبی می فرمودند:
    إ«ِذَا صَلَّیْتَ مَعَهُمْ غُفِرَ لَکَ بِعَدَدِ مَنْ خَالَفَک‏ » [شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج1، ص407 و شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج8، ص299] هنگامی که با آنها نماز می گذاری خداوند به میزان کسانی که مخالف تو هستند گناهان تو را می بخشاید.
    چون امام صادق (ع) این گونه فرمودند حتما میخونم چون اگه خدا بخواد راهی هستیم و این برام واقعا سوال بود که اونجا باید چیکار کنم؟
    البته اینو میدونستم که اون نماز صحیح نیست و دوباره باید خودمون نماز رو بخونیم...

ولی دو سوال دیگم داشتم:
    اول اینکه من شنیدم اهل سنت بعد از تموم شدن نمازشون دوباره می ایستند و دو رکعت نماز میت میخونند... آیا این صحت داره؟
    و دوم اینکه:
    "خب سنی ها اذان و اقامشون با ما شیعه ها متفاوته..." ما برای اینکه خودمون نماز رو بخونیم هم باید اذان رو برای خودمون بگیم هم اقامه رو؟

17. صلوات ها 2

علاقه
    تبلیغ دین
    نوشته
    381
    حضور
    13 روز 10 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    3
    گالری
    27
    صلوات
    1486

نقل قول نوشته اصلی توسط بقیع غریب نمایش پست ها
    البته اینو میدونستم که اون نماز صحیح نیست و دوباره باید خودمون نماز رو بخونیم...
    سلام علیکم

با توجه به اینکه فرمودید مرجع تقلیدتون حضرت آقاست, نیازی به اعاده ی نماز نیست.به استفتاء دقت کنید:

اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری.صفحه ی 129. سوال 601:

در مکان های مشارکت و رفت و آمد با برادران اهل سنت, هنگام شرکت در نمازهای روزانه, در بعضی موارد مانند آن ها عمل می کنیم.مثل نماز به صورت تکتف وعدم رعایت وقت و سجده بر فرش, آیا این نماز ها احتیاج به اعاده دارند؟

جواب: اگر حفظ وحدت مقتضی انجام آن کارها باشد, نماز صحیح و مجزی است. حتی اگر سجده بر فرش و مانند آن باشد.

حضرت آقا می فرماید مجزی است یعنی کفایت می کند و نیازی به تکرار ندارد.

www.mobahathah.ir

19. صلوات ها 3

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

السلام علیکم

یک سوال داشتم الان در فتاوای حضرت آقا همه اش شرطی امده است یعنی اگر فلان شود حکم فلان می شود

اقا جان الان بدون این قضایا ی شرطی و وحدت رو هم بگذاریم کنار یکی اصلا دوست داره پشت اهل سنت نماز بخونه بدون هیچ شرطی الان نمازش صحیح است یا خیر ؟؟

فتاوای فقها رو اگر می شود فقط ارائه دهید بدون شرط!!

با تشکر

قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری